rinkwater fors prijs omhoog SETS fÊ Weg tussen A4 en A44 niet eerder dan in 2012 in 1 Druik bepaalt hoogte van nieuwe belasting Vuurzee legt Nieuwkoops bedrijf in de as ROC Leiden begint rijschool voor leerlingen Buschauffeurs dreigen werk neer te leggen Adverteer rond EURO 2004 in uw dagblad en bezoek een wedstrijd van het Nederlands elftal in Portugal! Leidsch Dagblad OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 13 FEBRUARI 2OO4 SPRINTERS 1 verkopen?; 072-5196868 Trudy Labij in Leiden met 'De vrouw die haar man opvrat' Laat de rails maar komen: hsl lijkt niet te stuiten gend gezongen en natuurlijk ging er ook wat mis, maar dat hoort bij een Scratch. Het evenement duurt nog tot en met zondag. Pagina Kunst Cultuur: Hilarische balken- brij in Pieterskerk. Foto: Taco van der Eb door Robbert Minkhorst leiden - Een nieuwe (tol)weg tussen de A4 en de A44 of een ondertunnelde Churchüllaan in Leiden ligt er op z'n vroegst in 2012 en kost zo'n 400 miljoen euro. Er is vier jaar nodig om een tracé te kiezen, en nog eens vier jaar voor de aanleg. Een oplossing is er daarmee 'op z'n vroegst na 2010', aldus A. van Es, de projectleider van de pro vincie Zuid-Holland. De aan vankelijke ambitie van het pro vinciebestuur (2008) is daarmee achterhaald. Gezien de hoge kosten - en de bezuinigingen bij het Rijk - ver wacht de provincie niet dat de regio op veel extra's voor ge luidsweringen of de aanleg van groenvoorzieningen langs de weg hoef te rekenen.. „Het zal sober en doelmatig zijn. Zonder franje wordt het moeilijker dit project te verkopen. Dat reali seer ik me", zei Van Es gister avond tijdens een commissie vergadering in Leiden. Regels schrijven voor dat de re gio de eerste 112,5 miljoen euro zelf betaalt. Het bedrag daarbo ven kan het Rijk voor zijn reke ning nemen. De provincie houdt alle vormen van finan ciering van de eerste 112,5 mil joen open. „We hoeven op dit moment echt niet aan te klop pen bij het Rijk. We denken aan tolheffing. We hebben aanvul lende financiering nodig en zul len alle mogelijkheden onder zoeken. Daarmee laten we zien dat het ons ernst is." In opdracht van de provincie wordt dit jaar een verkenning gedaan naar een betere door stroming van het verkeer in Lei den. Twee varianten laat Zuid- Holland uitwerken: het tracé van de Nil-West en een ver diepte, al dan niet overkapte, Churchüllaan. Beide varianten hebben de steun van zowel de Leidse regio als van de Boüenstreek. Een op lossing van de files op de N206 tussen Katwijk en de A4 staat in hun gezamenlijke afspraken. De verbreding van de N206 tus sen Leiden en Katwijk maakt deel uit van het onderzoek van de provincie. Het bestuur van Zuid-Hoüand zet eveneens hoog in op een verbetering van de infrastruc tuur. De coalitie van PvdA, CDA en WD heeft zichzelf opgedra gen een oplossing te creëren. Maar de provincie beseft dat de aanleg van de Nil-West ook omstreden is. „We zullen daar uiterst zorgvuldig mee om gaan", zei Van Es. „Ik verkies dat boven snelheid." [g/gpd - Burgers die relatief veel drinkwa- juiken, moeten dat fors in de portemonnee plen. Huishoudens die de kraan te ver laien zullen in drie tot vijfjaar niet alleen Ihoger drinkwatertarief, maar ook met een [uiverings- en rioleringsheffing worden ge- ierd. Staatssecretaris Van Geel (milieu) vandaag voor in een vertrouwelijke noti- let kabinet. jel wü de drie gemeentelijke heffingen enng, drinkwater en waterzuivering sa ri tot één nieuwe belasting: de water- g. Als het aan de CDA-staatssecretaris het waterverbruik bepalend voor de de nieuwe belasting. „Op die manier burger beter bewust gemaakt van de zijn waterverbruik", redeneert hij. iniging van Nederlandse Gemeenten ;eft geen goed woord over voor het plan. de VNG worden grote gezinnen die rela- vvater gebruiken onnodig op kosten ge- lensen hebben niet zoveel mogelijkhe- waterverbruik terug te dringen. Boven- dt het leeuwedeel van de riolerings- en COMMENTAAR zuiveringskosten niet veroorzaakt door drinkwa ter, maar door regenwater", aldus een woord voerder. De stichting Rioned heeft berekend dat de kosten voor zuivering en riolering sowieso de komende jaren flink gaan oplopen. In een inter ne notitie wordt rekening gehouden met een ta riefstijging voor particulieren van tussen de zes en dertig procent per jaar. De explosieve kosten stijging vloeit voort uit strenge milieu-eisen die de Europese Unie in de zogeheten 'Kaderrichtlijn water' aan Nederland oplegt. Als gevolg daarvan moet hemelwater zoveel mogelijk buiten het ri oolstelsel worden gehouden, waarmee grote in vesteringen gemoeid zijn. De belangenbehartiger voor zakelijke energie- en watergebruikers, VEMW, meent dat de kosten voor water, riolering en zuivering de komende ja ren zifilen verdubbelen van circa 5 naar 10 mü- jard euro per jaar. AUeen aan het onderhoud en de vervanging van riolen geven gemeenten jaar lijks één müjard euro uit. Voor achterstallig on derhoud zou nog eens 170 müjoen euro nodig zijn. Die kosten moeten vrijwel geheel worden doorberekend aan zakelijke- en particuliere ver bruikers. nieuwkoop - Een vuurzee heeft rond middernacht timmer- en meubelfabriek Aardeko aan de Industrieweg in Nieuwkoop to taal verwoest. De brand brak omstreeks half elf door nog on bekende oorzaak uit. De brand weer van Nieuwkoop kon het vuur niet aüeen de baas en kreeg hulp vanuit onder meer Alphen, Leiden en Katwijk. Tachtig brandweerlieden zijn in de weer geweest. Gevreesd werd dat het vuur zou over slaan naar aangrenzende pan den, maar dat wist de brand weer te voorkomen. Even voor één uur kon het sein brand meester worden gegeven. De brandweer is tot aan het och tendgloren bezig geweest met nablussen. Over de omvang van de schade was vanmorgen nog niets bekend. Het vuur werd door tachtig brandweerlieden uit de hele regio bestreden. Foto: Hielco Kuipers HONGERSTAKER lerlander kent Mehdy Zijn gruwelijke actie en mond dicht te naai- verzet tegen een uitwijzing schokte de- en. Zelfvermin- een individu als pres- tegen een democra- men overheidsbeslis- de Nederlandse sa- een onge- van ver- zelfvermin- i voor een 111 nooit reden n&eslissing te aflZij zou de 23jen naar een barbaarse Terstaker staat de Ira- alleen. Honderden uit- terde asielzoekers heb- tkondigd in hongersta- an tegen het stringente Bbeleid van het kabi- pende. Het is niet de dat mensen die het :ten, kiezen voor de- verzet. Zes jaar gele iden zogeheten witte meer dan twee we it Haagse kerk. Ze ga- actie uiteindelijk op >t deze overigens in- op hun zaak. ale vluchtelingenorga- Mviseert uitgeproce- 17 G Joel sttnv mferdi Srs i deerde asielzoekers inmiddels hun toevlucht te nemen tot een collectieve vorm van honger staking. Een gezamenlijke actie van een grote groep uitgeproce deerde asielzoekers zou in de media meer aandacht krijgen en daarmee een groter effect hebben op de politiek, is de re denering. Dit advies moet wor den opgevat als een dubieuze vorm van belangenbeharti ging. Een serieuze organisatie als Vluchtelingenwerk Nederland heeft ge lukkig afstand genomen van een dergelijke aanpak. De beslissing van het kabinet- Balkenende duizenden uitge procedeerde asielzoekers uit te zetten, roept begrijpelijk emo ties op. Een feit is dat dit beleid diep ingrijpt in het leven van individuele mensen. Een feit is ook dat minister Verdonk (vreemdelingenbeleid) onder druk van de Tweede Kamer heeft toegezegd dat zij schrij nende gevallen opnieuw zal be oordelen. In een redelijke sa menleving kan dan vervolgens geen plaats zijn voor onredelij ke vormen van verzet Kees van der Malen den haag/gpd - Chauffeurs van touringcars dreigen vanaf aan staande woensdag het werk neer te leggen. Ze hebben de werkgevers vanmiddag een ulti matum voorgelegd. Ze verwer pen het eindbod van de werk gevers in het kader van een nieuwe CAO. Wintersporters die volgende week met de bus op vakantie gaan, moeten rekening houden met acties. Ook gebruikers van pendelbussen op Schiphol, scholieren en werkgevers die met speciale bussen worden vervoerd, kunnen de dupe wor den. De vakbonden zijn kwaad op de werkgevers omdat die wülen ingrijpen in de compensatiere geling van de touringcarchauf feurs. Ze willen de uren die ze in drukke tijden 'te veel' wer ken, wegstrepen tegen de uren die ze in slappe tijden te weinig draaien. De vakbonden vinden dat de werkgevers daar te wei nig tegenover steüen. Vorige week riepen de vakbonden de chauffeurs al op om de druk op de werkgevers op te voeren. Onder de touringcar-cao vaüen 15.000 wërknemers, onder wie 9000 chauffeurs. door Marijn Kramp leiden - Het ROC Leiden begint een rij school waar de eigen leerlingen hun rijbe wijs kunnen halen. De bedoeling is dat er les wordt gegeven voor aüe rijbewijzen, dus van motor tot vrachtwagen met oplegger en personenvervoer. De rijlessen van het Verkeerscentrum ROC Leiden moeten niet aüeen goedkoper worden dan die van com merciële insteüingen, maar ook beter. J. Berkhout, directeur van de afdeling tech niek en K. de Vries, projectleider van het Verkeerscentrum, hebben het idee afgeke ken van een ROC in de kop van Noord-Hol land. Daar draait het al enige tijd en is het een groot succes. Deze insteüing voor mid delbaar beroepsonderwijs heeft ondertus sen tien personenauto's rijden, twee vracht wagencombinaties, vijf motoren en een bus. Berkhout en De Vries hebben voor de Leid se variant contact gezocht met brancheor ganisatie Vervoer Transport en Logistiek en een commerciële rijschool uit de regio. Dat de school voor middelbaar beroepson derwijs met een eigen verkeerscentrum be gint is niet zo vreemd, meent Berkhout. „Onze school heeft al jaren een rijopleiding in de vorm van onze afdeling logistiek en transport. Aüeen was deze opleiding lange tijd incompleet De theorie gaven wij wel, de praktijk werd uitbesteed. Dat is zonde, want op die manier kunnen wij geen in vloed uitoefenen op de lesstof." De meerwaarde van het project zit volgens Berkhout dan ook niet zozeer in de lagere prijs, maar meer in de inhoud van de les sen. „In samenwerking met de brancheor ganisatie kunnen we de inhoud van de rij lessen naar een hoger niveau tülen. Dat is voor beroepschauffeurs geen overbodige luxe." Met welke commerciële rijschool en met welke wagens het verkeerscentrum begint, wü Berkhout nog niet bekendmaken. Dat gebeurt morgen tijdens de open dag van de afdeling techniek van het ROC Leiden op het Lammenschanspark. Barbie en Ken. Foto: AP Crisis tussen Barbie en Ken new york - De fameuze sprook jesrelatie tussen Barbie en Ken doorstond de tand des tijds maar lijkt nu toch op de klippen gelopen. De tijdloze romance die vier decennia standhield en die müjoenen meisjes over de hele wereld tot voorbeeld dien de, is verbroken, aldus speel goedfabrikant Mattel. Sinds de eerste verschijning van Barbie in 1959 zijn er een slordige een miljard poppen over de toon bank gegaan in 150 landen. Twee jaar later kwam Ken op de markt. Ook hobbykippen blijven op stok nieuw schoonebeek - Mensen die kippen en ander pluimvee voor hun hobby houden, moe ten hun dieren zoveel mogeüjk binnen houden. De Nederland se Bond van Hoender-, Dwerg hoender-, Sier- en Watervogel houders (NHDB) heeft de eige naren vandaag opgeroepen al het mogeüjke te doen om in voer of verspreiding van het vo gelgriepvirus via hobbydieren te voorkomen. De hobbydier- houders volgen hiermee de professionele pluimveebedrij- ven. Pagina Binnenland 2 Wegpiraat van A4 gehaald leiderdorp - Hij reed 80 küo- meter te hard en had vier keer zoveel gedronken als is toege staan. Op de rijksweg A4 bij Lei derdorp waar vanwege weg werkzaamheden maar 90 kilo meter per uur mag worden ge reden, scheurde een man gis teravond met 170 küometer per uur slingerend over de weg. De politie dwong hem tot stoppen. Toen uit ademanalyse ook nog bleek dat de man veel te veel had gedronken, werd zijn rijbe wijs ingenomen. Oudkerk niet naar Haarlem haarlem - Rob Oudkerk wordt geen wethouder in Haarlem. Het CDA in de Spaamestad had geopperd de recent tot aftreden gedwongen Amsterdamse PvdA-wethouder de plek te la ten innemen van de deze week teruggetreden Haarlemse PvdA- wethouder Ton de Lange. Gis teren wees de PvdA in Haarlem dat idee niet onmiddellijk van de hand, maar bij nader inzien schoven ze hun fractievoorzit ter Joost Divendal naar voren. (advertentie) hnb, So"*" ~-Tij.ii»; iHu*™ö,gtw Bel voor meer informatie: (072) 519 6382 of kijk op www.hdcmedia.nl Koreanen halen stamcellen uit gekloonde embryo utrecht - Het Zuid-Koreaanse succes om stamceüen uit een gekloonde embryo te halen, geldt in de medische wereld als een belangrijke doorbraak, zegt professor Ronald Plasterk, di recteur van het Hubrecht Labo ratorium, het Nederlands Insti tuut voor Ontwikkelingsbiolo gie in Utrecht dat zich ook be zighoudt met wetenschappelijk onderzoek naar stamceüen en embryonaal weefsel. Plasterk: „Met deze nieuwe stap in de wetenschap kunnen we aan een nieuw scenario werken dat gericht is op behandeling van ziekte van bepaalde her- senceüen. Bij Parkinson zou je bijvoorbeeld gezonde ceüen kunnen klonen en die in de hersënen inspuiten waardoor de aandoening geneest. Gesprek van de Dag: Stamcellen zijn 'hot' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Straat Postcode Telefoon Wij gaan zocgvutfg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Plaats ffl] (i.v.m. controle nabezorging) CTpl met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere rtonnabe aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automated* betaling 6 mjn Handtekening: 400114 tenk-gronMTvrier. V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■.lA'.'jrm.g.vrRiuj'j

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1