'De échte Goudef Harp staat thuisf GESPREK VAN DE DAG Ophef in Ridderkerk over blote tekenleraar Frans Bauer opnieuw in de prijzen Draak Moord op pompbediende Micelle Mooij na twintig jaar opgelö,: „Ik wist niet eens dat ik was geno mineerd," reageerde Trijntje Oos terhuis na afloop in de persruimte onder in 't Spant. Foto: Ton Kastermans Frans Bauer kreeg gisteravond een Gouden Harp uitgereikt. Maar ei genlijk, erkende hij na afloop, heeft dé zanger van het Nederlandse lied er al eentje thuis 'staan'. Hij moest een beetje verlegen giechelen bij deze opmerking. Want Bauer be doelde Mariska, zijn vriendin. „Ze is zwanger. Ons derde kind," zei hij niet zonder trots om maar niet al te veel over de prijs, die hij in theater 't Spant in Bussum ont ving, te hoeven kletsen. „Ik ben nog zo jong en dan al zo'n prijs. Ik heb al veel prijzen ontvangen, maar met deze ben ik ook erg blij. Ik zie het, al klinkt dat wat voor de hand liggend, als een bekroning op mijn werk. En zo ziet de jury het ook. 'Ie mand die aan volkse muziek (of zo u wilt: schlager) een impuls heeft gegeven als niemand van zijn generatie. Iemand die een strenge kwaliteitscontrole koppelt aan een goed gevoel voor trends en een diepe betrokkenheid bij de mensheid in het algemeen en zijn fans in het bijzonder.' Totaal drie Gouden Harpen heeft Conamus (die binnen en buiten Nederland ondersteuning biedt aan Nederlandse lichte muziek) gisteren uitgereikt. Naast Bauer viel ook Trijntje Oosterhuis in de prijzen. „Ik wist niet eens dat ik was genominéerd," reageerde ze na afloop in de speciaal gecreëer de persruimte onder in 't Spant, waar de (foto)journalisten en ca meraploegen bijeen waren gedre ven. „Maar eerlijk gezegd komt Frans Bauer met zijn eigen zwangere 'Gouden Harp'. Foto: ANP/Olaf Kraak die prijs niet helemaal uit de lucht vallen. Ik heb op muzikaal terrein al veel gedaan," verklaarde de ge vierde zangeres niet zonder zelf vertrouwen. „Maar dat geldt, vind ik, voor alle prijswinnaars van de Gouden Harpen." Een fragment uit het juryrapport: 'Ze is zeer vooruitstrevend en één van de meest prominente zangeressen van Nederland. Ze neemt zowel als scheppend als uitvoerend ar tiest een belangrijke positie in de Nederlandse popcultuur in en haar producties en optredens zijn steevast van hoge kwaliteit.' Zéér ironisch, zoals we Hans Dor- restijn allemaal kennen, reageerde de derde prijswinnaar na afloop op barse en sombere toon: „Het is een beetje aan de late kant dat ik de Gouden Harp ontvang". Het fleurt hem wel op hoor maar, zo zei Dorrestijn, „ik kan zo weer in een depressie schieten. Maar dat geeft niet, want dan ga ik gewoon weer schrijven". 'Merkwaardig eigenlijk, dat uit somberheid, zwarte humor en wanhoop toch zulke mooie din gen kunnen ontstaan. Als het oeu vre van Hans Dorrestijn kenmer kend zou zijn voor de geestelijke gezondheid van het Nederlandse theaterpubliek, zou de jury weinig hoop hebben op een gezonde ou de dag of spoedig economisch herstel. De jury onderschrijft ech ter de hoopgevende werking van Dorrestijns zwartgalligheid en concludeert dat dit bovendien zelden zo intens en louterend is verwoord.' Vriend en collega Jack Spijkerman deed daar nog een scherpje bovenop: „Wat Reve is voor literatuur is Hans voa Overigens werden ook Zif' Harpen (aanmoedigingsik gereikt aan powerrockfoil* Peter Pan Speedrock, Spig J Tasha's World. De Conair portprijs ging naar de goti p Within Temptation. eej f ui Jan van Stipriaan Luiscius[jn pei Uitzending komende vrijLj februari 20-22 uur op Raize en 22-23 uur op Radio 3Plje DAGELIJKS LEVEN 'WAS 3£ \AJ£L EERST* EVEN 3£ VOETEN MENSELIJK De Belgische PRINS LAURENT heeft in België voor OPHEF gezorgd over de keuze van een PEETOOM voor zijn vrijdagnacht geboren dochtertje Louise. De prins had de indruk gewekt te kiezen voor zijn vriend Reza Pahlavi, zoon van de verdreven sjah van Iran. Dat stuitte op bedenkingen bij de Belgische minister Michel van buitenlandse zaken. Die vreesde diplomatieke moeilijkheden met het huidige bewind van Iran. Prins Laurent heeft de regering gisteren gemeld dat de keuze nog niet definitief is gemaakt en dat de beslissing geen diploma tiek ongemak zou veroorzaken. De 40-jarige prins kwam eerder in het nieuws door ongelukkige zaken. De tweede zoon van koning Albert zou een relatie heb ben gehad met een soft-pornoactrice en veel overtredingen hebben gemaakt met zijn Ferrari. Hij trok ook de aandacht door zijn vriendschap met de priester Gilbert, die opkomt voor ex-gevangenen en minder bedeelden. Janet JACKSON en Justin TIMBER- LAKE zullen waarschijnlijk NIET VOOR DE RECHTER hoeven te ver schijnen wegens het 'borst-inci- dent'. Een vrouw uit Knoxville die de popsterren had aangeklaagd, om dat zij en miljoenen andere televi siekijkers geschokt zouden zijn na het zien van Jacksons borst, heeft de klacht weer ingetrokken. De vrouw wilde een schadevergoeding ter hoogte van drie jaarsalarissen van de zangers. Nu vindt zij dat haar klacht voldoende teweeg heeft ge bracht omdat op diverse fronten ac tie is ondernomen om dergelijke voorvallen te voorkomen. Het is in Nederland drama en emotie wat de pot schaft. De televisie is de gaarkeuken in een drukbe volkt land met altijd trek. Zaterdagavond ging ene Knevel volledig door het lint. Het is dat een pijnbank niet tot de studiorekwisieten behoort, anders was An- dries in zijn creatie van grootinquisiteur volmaakt geweest. Nu is de inquisitie van de roomsen en van de papen moet die gereformeerde Erik Engerd niks hebben, maar de haren onder mijn eigen zwarte kousen rezen ten berge. Daar werd een romancier van ietwat bedenkelijke oranje-fictie door een razen de hyperventilerende ouderling des Heren standrech telijk naar het schavot geleid. De schrijver in kwestie, Tomas Ross was te verbouwereerd om veel tot zijn verdediging aan te voeren. Zijn lijk heeft nog enige dagen in de tuin van Knevels doorzonwoning gebun geld. Het is daar ingericht als knekelveld. Golgota met een hypotheek. Dat is in die kringen de beloning als je op de zondagschool goed hebt opgelet. De aanleiding was de' brief van prins Bernhard. Daar ga ik verder niet op in. Het blijft een deugniet maar wel ónze deugniet en als die een punt op de i wil zetten, dan moet dat van mij mogen. Behalve de i biedt het alfabet nou eenmaal niet zoveel letters meer om punten op te zetten voor iemand op zijn 92ste. Pappie is toch al onvoorstelbaar lang zijn partij blij ven meeblazen. Om jaloers op te worden. Een valse noot op zijn tijd, vaak te vroeg inzetten, soms nog blijven doorspelen als de dirigent al lang had afge tikt, maar altijd een A-merk gebleven. Soestdijk is geen Versailles, maar Parijs ligt daar vlak bij en Bernhard heeft nooit zijn libido onder een gepoeder de pruik verstopt. Hulde. Maar onoprechte Knevel dient te worden gemari neerd waarna langdurig gestoofd boven de spaar- vlam van het vagevuur. Hij had die Tomas Ross ter nauwernood naar de hangplek venvezen wegens majesteitschennis in de rechte lijn, of hij begon een nieuwe hypocriete sketch. Ditmaal met een schattige peuter in de hoofdrol, weeskindje dat als zogenaamd ongewenste vreemdelinge naar haar geboorteland Iran was uitgewezen. Het verhaal was te gek voor woorden. De EO van Andries zorgde vijf minuten lang dat de brokken in de kijkende kelen aan de kook bleven om dan een duvel uit het doosje van mi nister Verdonk te laten bellen dat het kleine meisje mocht blijven. Amateurtoneel voor de jongelingsver eniging. Er passeert dagelijks veel overbodigs op het scherm. Dit spande de kroon. De clou was bekend, toch lekker de spanning erin houden. Schrijnend is De vorig jaar OVERLEDEN Ameri kaanse dieetgoeroe Robert ATKINS had ten tijde van zijn dood FORS OVERGEWICHT en hij leed boven dien aan hartkwalen. Dat blijkt uit gerechtelijk medisch onderzoek. De krant The Wall Street Journal wist beslag te leggen op het document. Atkins overleed in april 2003 als ge volg van een val op een gladde stoep. Uit de rapportage blijkt dat de held van veel zwaarlijvigen destijds 117 kilogram woog. Volgens zijn weduwe Veronica waren de hartproblemen van Atkins niet bijzonder ernstig en bovendien niet het gevolg van eetge drag, maar van een virusinfectie. Zo wel het bedrijf van Atkins als zijn we duwe is woest over het uitlekken van het dossier en kondigt juridische stappen aan. Atkins werd begin jaren '70 wereldberoemd met zijn dieet, waarin koolhydraten zo goed als ver boden waren, maar eiwitten en vet ten in ongelimiteerde hoeveelheden mochten worden genuttigd. In die tijd schreven artsen voor vermage- ringsdieten juist weinig vet en veel koolhydraten voor. Foto: AP De Amerikaanse TOPJOCKEY Mike Rowland is OVERLEDEN aan de ver wondingen die hij opliep door een val van zijn renpaard. De 41-jarige Row land was twee zeges verwijderd van de onwaarschijnlijke mijlpaal van 4.000 overwinningen. Zeven jaar achtereen was hij heer en meester op de renbaan van Thistletown in Cleve land. De jockey kwam ten val toen tijdens een race zijn paard World Trade een voorbeen brak. Twee an dere paarden konden Rowland niet ontwijken en trapten hem met de hoeven. De jockey werd afgevoerd naar een ziekenhuis, waar hij een paar dagen vocht voor zijn leven, maar uiteindelijk maandag overleed. De muziekzender MTV heeft OB SCENE VIDEOCLIPS naar de late en vroege uurtjes VERBANNEN. Het Amerikaanse station reageert hier mee op het schandaal rond de zan geres Janet Jackson, van wie live op televisie een borst was te zien. Een van de 'slachtoffers' van het nieuwe beleid is de clip van Britney Spears jongste hit Toxic. MTV laat op dit moment zes video's alleen nog maar tussen 22 uur 's avonds en 6 uur 's ochtends zien wegens een seksueel of anderszins beladen inhoud. Een woordvoerster ontkent dat het om zelfcensuur gaat. MTV was de pro ducent van de muziekshow waarin Janet Jackson zich 'blootgaf'. Gaby vanden Berghe Een taal wordt moedertaal genoemd, omdat een vader doorgaans zo weinig kans krijgt om haar te gebruiken De tennisters Anna KOURNIKOVA en Serena WILLIAMS hebben hun afwezigheid in het wedstrijdcircuit benut door hun racket even om te ruilen voor een bikini. De twee zijn in BADKLEDING te zien in de nieu we editie van Sports Illustrated, die vandaag de jaarlijkse zwempakedi tie uitbrengt. In het bestverkochte nummer van het jaar staat het blad stil bij zijn 40ste verjaardag. Het tijdschrift heeft naast de tennisster ren ook enkele topmodellen in bad kleding gestoken. Foto: AP Een kunstenaar uit Dordrecht die op televi sie verschijnt met een blootfoto, binnen kort naakt poseert voor het Amerikaanse Playgirl -de vrouwelijke variant van Playboy - en ondertussen tekenlessen geeft aan kin deren van 7 tot 12 jaar in een wijkcentrum in Ridderkerk. Volgens de 46-jarige kunste naar Jan Daim is dat een combinatie die makkelijk door de beugel kan, maar twee anonieme bellers dachten daar anders over. Een dag nadat ze de Dordtenaar op televisie hadden gezien, stonden ze op zijn voicemail. Boodschap: het is niet juist dat zó iemand aan kinderen tekenles geeft. In zijn galerie Buena Vista in Dordrecht geeft de kunstenaar tekst en uitleg. In zijn rug priemen ondertussen zijn eigen ogen. De gewraakte blootfoto staat ingelijst in een vitrine. Daim kijkt recht voor zich uit en is helemaal naakt, behalve dan zijn ge slachtsdeel, want dat bedekt hij met een vijgenblad. De plaat is gemaakt door een Duitse vriend. Daim stuurde de foto on langs op naar het Dagblad van het Noorden dat een interview met hem zou publiceren naar aanleiding van een tentoonstelling in het Groningse plaatsje Tolbert. „Mijn com puter was kapot, dus ik kon geen foto's op sturen," vertelt de kunstenaar. „Maar ik had er nog wel één op diskette staan." Dat was de blootfoto. Het dagblad plaatste hem groot op de tweede pagina en zo trok het de aandacht van het tv-programma Vara Laat, dat hem direct uitnodigde naar de studio te komen. Tijdens de uitzending van vorige week woensdag maakte Jan Daim ook bekend dat hij in april naar de VS af reist voor een naaktreportage in Playgirl. En dat was de bellers net iets te gortig. De Dordtenaar besloot direct na ontvangst van hun bezwaren te stoppen met les geven. Kan Daim niet tegen loitiek? „Jawel hoor," zegt hij. „Maar ik laat door niemand ip 2 levensstijl bepalen. Ik vind het niet pij vj dat mensen zich aan zoiets storen." Bev lijk vindt hij het allemaal onbegrijpende „Het is 2004, ook in Ridderkerk. Het sir mij dat iemand in deze tijd zich kan sin aan zo'n foto of aan een reportage diltei eens in Nederland te zien is. Bovendijsc ken de kinderen die ik les geef heus ipic naar Vara Laat. Als ik nou pornoactefn geweest, dan was het anders geweest} Niels Dekker Twintig jaar na de brute moord op pomp bediende Micelle Mooij uit Warnsveld, zijn gisteren vier mannen alsnog veroordeeld. Het hof in Arnhem heeft het viertal schul dig bevonden en hen veroordeeld tot cel straffen van acht jaar. De mannen waren niet aanwezig bij de uitspraak, zij zijn door de politie van huis gehaald. Een van de vier kreeg een lagere straf (zes jaar) opgelegd omdat hij een kleinere rol heeft gespeeld tijdens de gewelddadige overval, waarbij de 28-jarige pompbedien de met acht messteken om het leven werd gebracht. Bovendien was Hein K. (48) uit Luttelgeest volgens het hof meer doordron gen van de ernst van de zaak. Hij was ook degene die een bekentenis heeft afgelegd, maar deze later weer introk omdat zijn vrouw met de dood werd bedreigd. In tegenstelling tot de rechtbank in Zut- phen, is het hof in Arnhem er wel van over tuigd dat de vier mannen het gedaan heb ben. Het proces twee weken geleden ver liep heel anders dan in Zutphen vorig jaar. Door de verdachten apart en veel indrin gender te verhoren, kwam het Arnhemse hof er achter dat Hein K. onder druk stond van zijn medeverdachten Marty ten B. (47) uit Amsterdam, Godfried van H. (49) en Kobus S. (55) uit Apeldoorn. De vier mannen woonden indertijd in de zelfde straat in Zutphen. Op 24 oktober 1985 hadden ze in een café in Eefde de overval gepland en onder het genot van veel bier gewacht tot het bijna sluitingstijd was van de Shell-pomp. Bij aankomst wil den ze de shop binnenlopen, maar Micelle Mooij gaf aan dat de zaak gesloten was. Het viertal droop af, verborg zich in de struiken en overviel de caissière toen ze na het af sluiten van de shop in haar auto stapte. 'Na ontdekking van dit misdrijf ging er een grote schok door Warnsveld en omstreken', bracht het hof gisteren in herinnering. 'Zo wel in Warnsveld als ver daarbuiten heeft de doodslag de gemoederen lange .a ziggehouden, hetgeen nog werd v< II doordat de toedracht van de doodb ge tijd onbekend bleef.K' Pas nadat in 2001 en 2002 informa binnengekomen, konden de verda^ diens medeverdachten worden aa den en kwam er een einde aan dey„ nabestaanden, tergende onzekerff het hof. De familie van Micelle Mc' gisteren opgelucht. „Eindelijk", ten ze. De zaak werd in 2002 heroF^ net voor de verjaringstermijn vanij Tanja Kits 'vet'; stemmingmakerij op evangelische grondslag tot glorie der hoogste kijkcijfers in het koninkrijk der hemelen. De mens is geneigd tot alle kwaad - leerde hij op catechisatie en Andries is een mens. ,CIR Dit zijn twee recente verhalen uit vele. Drama en emotie vooralle gezindten op de televisie. Alles teruggebracht tot tranen, zieligheid en wat is er nog meer? Rita Verdonk als de boze j stiefmoeder van de asielzoekers was het lek kerste 'item' dezer dagen. De burger voor zijn buis wordt gevoederd met hapklare brokken om zijn gratuite barmhartigheid te stillen. Voor ons slechte geweten is een nest Pauline Broekema 's bij de hand, snel erop af, de schuldige opgeprikt. Wat hebben prins Bernhard en de afgewezen asielzoekers gemeen Wij kn uffelen hen maar eigenlijk knuffelen we onszelf. Wat hebben types als Ross en Ver donk gemeen? Ze spelen de schurkenrollen. Een stuk met over dreven en op emotie berekende ta ferelen heet een draak. Knevel en consorten grossieren erin. Leve het publiek bestel. u

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2