woedend op Philips Leidsch Dagbl?d "Vis topman stijgt 18 procent Spoedoverleg geëist over werkgelegenheid Zelfmoordaanslagen in Irak eisen honderd levens 'Jen wil huizen ^passen ouderen Klimaatverandering 2Det Terugkeer Rybkin even mysterieus als verdwijning Roos erg duur cadeautje met Valentijnsdag Leidsch Daeblad uagbiad rrt i'tttm Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 11 februari 2004 Trijntje Oosterhuis en Frans Bauer krijgen Gouden Harp Vier oudgedienden over Scratch Muziekdagen in Leidse Pieterskerk UIT-bijlage met 'Zoenen aan Zee' op Valentijnsdag Bewolking SMdXCl B° I ZO 2/4 eleiAM/GPD - De vakbeweging heeft en met verbijstering gereageerd bakste salarisstijging van bestuurs- onijr Gerard Kleisterlee van Philips, werd bekend dat Kleisterlee in salarissprong heeft gemaakt 18 procent. De Philips-topman vorig jaar een kleine miljoen 150 euro). incasseerde Kleisterlee een /er 2002 van 230.000 euro en hgen - zoals voor huisvesting - k 220.000 euro. Volgens de bon- 't de klaagzang van werkgevers dat de loonkosten in Nederland 'de spuigaten uitlopen' hiermee in een schril daglicht te staan. Joke Hubert van de FNV noemt de salarisverhoging van Kleisterlee buitensporig. Zeker in het licht van het banenverlies bij Philips. Zij ziet in de loonstijging typisch haantjes gedrag. „Dit leidt tot totale vervreem ding van de werkvloer en strookt niet met de bezuinigingen die overal binnen het concern moeten worden doorge voerd". De salarissen van afgelopen jaar van de vierkoppige raad van bestuur van Phi lips variëren van grofweg zes, zeven ton tot bijna een heel miljoen. Toen in het jaar 2000 de raad van bestuur de eigen salarissen met bijna 14 procent verhoog de, kwam daar ook veel kritiek op. Toen malig topman Boonstra ging in dat jaar met twee miljoen gulden naar huis. For meel komt er zowel voor Kleisterlee als voor Hommen volgend jaar mei een ein de aan hun contractperiode. Dat wil nog niet zeggen dat zij ook vertrekken; het contract kan verlengd worden. De vakbonden en de centrale onderne mingsraad van Philips hebben overigens bij Kleisterlee aangedrongen op spoed overleg over de werkgelegenheidsont wikkeling bij Philips in Nederland. Vak bondsbestuurder A. Bot van het CNV denkt „dat veel werknemers en voorma lige Philips-werknemers zich besode mieterd voelen. Het is niet meer uit te leggen dat Philips enerzijds miljoenen winsten presenteert, terwijl eerder deze week tientallen werknemers bij Philips in Middelburg ontslag aangezegd kre gen", stelt de CNV bestuurder. De bonden en de COR willen met Klei sterlee komen tot centrale afspraken over de werkgelegenheid. Philips sloot 2003 af met 695 miljoen eu ro winst. bagdad/anp - Twee zware zelf moordaanslagen hebben bin nen 24 uur aan ongeveer hon derd Irakezen het leven gekost. Beide aanslagen, gisteren en vanmorgen, waren gericht te gen Irakezen die samenwerken met de Amerikaanse strijd krachten. Vanmorgen ontplofte in het centrum van Bagdad een krachtige autobom voor een re kruteringscentrum van het Iraakse leger. Ten minste 44 mensen kwamen om het leven en 25 anderen raakten gewond. Gisteren was een politiebureau in Iskandariya, ten zuiden van de hoofdstad, het doelwit van een zelfmoordaanslag. Die ex plosie kostte aan circa 55 perso nen het leven. De auto die voor het rekrute ringscentrum ontplofte, was ge laden met mogeljk 225 kilo springstof. De chef van de ver keerspolitie van Bagdad zei dat de auto zeer langzaam reed, toen het op het gebouw afreed. De explosie sloeg een gat in het asfalt dat na de ontploffing be zaaid lag met resten van de au to en geronnen bloed. De aan slagen bevatten opvallend veel overeenkomsten. In beide ge vallen was de explosie gericht tegen lange rijen wachtende mensen die solliciteerden naar een baan bij de politie of het le ger. ius Waarsenburg liden vergrijst en in ide zorgcentra is te nte om alle ouderen igen die aangepaste hebben. Daarom wil ite in de komende ja- voningen in de stad naken voor bewoning jsen die zonder extra zelfstandig kunnen pen zeer vooruitstre- i", aldus burgemees- jerink. (nte moet hiervoor sa- aagtn met andere instel- tsrel de stad. Leiden, zo 93 43 college van burge- wethouders vast, stad zijn waarin alle iclusief die met een tfte, goed kunnen wo- f kunnen participeren snleving en zelf de re- rin, (1 houden over de wij- 1» zij zorg willen ont- amenwerking met in- lijksin de stad is hiervoor ijk. otel erantwoordelijk wet- lijing is een verande- p woningmarkt nood- laar verwachting zijn ji'n 5000 aangepaste 4dig. De huidige plan- [ien slechts in 1100 in dat jaar. De ge- ss^popt door samen te elk geval 2400 extra daajvoor die tijd gereed iiton alleen maat' patagonië - Twee foto's uit respectievelijk 1928 en dit jaar tonen duidelijk de gevolgen van klimaatverandering aan. De Upsala gletsjer in Patagonië (Argentinië) is in een tijdsbestek van driekwart eeuw totaal ver dwenen. Een woordvoerder van Greenpeace, welke milieu-organisatie de onderste foto heeft gemaakt, beweert dat in Patagonië 42 kubieke kilometer ijs per jaar smelt. Dat is sneller dan elders ter wereld. Foto: Reuters talië eden COMMENTAAR let ilco- PHILIPS .de feestvreugde on- :rs na de bekendma- ips-topman Klei- Ide eerste zwarte cij- elektronicaconcern van zware verlie- - was gisteren zo on- zijn eentje verant- a voor ^et mhdeme ande eentiende procent ez 931 Het aandeel Philips rrfocent. 11 fer ook het personeel deelnam aan de e, over- ngbu/ vooral an onze- rd* lang gepaard »sb«tri«aMdeel of een van de winstmarges. Philips komt anno luit weinig creatieve igen. toenemend aan- het personeel niet jevoegde waarde stenpost wordt be lt daar in de regel halen. Het herstel it uit Eindhoven is >lg van rigoureus de belangrijke divi- itenelektronica en ten de afgelopen jaren tientallen fabrieken de poorten en verlo ren duizenden mensen hun baan. Vandaar dus ook de terechte on gerustheid bij personeel en vak bonden. Winstgevendheid is blijkbaar niet langer een garan tie voor een baan. Daarentegen is creatief en vernieuwend on dernemerschap, het ontwikke len van nieuwe produkten en het aanboren van nieuwe mark ten, dat wel. En juist op dit ter rein laten veel onder nemingen het afwe ten. Vooralsnog moeten we Kleisterlee het voordeel van de twijfel gunnen. Philips komt van heel ver (3,2 mil jard netto-verlies in 2002) en de topman zelf zit er nog geen drie jaar. Een weinig vertrouwen wekkend teken aan de wand is het feit dat hij zich niet waagt aan een winstprognose voor dit jaar. Dat hij zichzelf een bruto loonsverhoging van 47 procent toekent getuigt van weinig be grip voor de medewerkers van Philips. Immers, van hen wordt in het belang van de onderne ming en de economie vooral te rughoudendheid verlangd. Wereldwijd slo- Bill Meyer 'Minder regen door windmolens in de Noordzee' door Coen Springelkamp katwijk - Goed nieuws voor badplaatsen als IJmuiden, Zandvoort, Bloemendaal en Katwijk. De bouw van een groot windmolenpark op de Noord zee vermindert de kans op re gen in de Nederlandse kustge bieden. De windturbines zor gen ervoor dat de lucht die de kust bereikt droger is waardoor het minder regent. Dat blijkt uit gezamenlijk onderzoek door de universiteiten van Utrecht en Wageningen. Grote windmolens 'verbruiken' zo veel wind dat de windsnel heid in de buurt van het park afneemt. Ook zorgen de molens ervoor dat een deel van de in lucht aanwezige waterdamp condenseert, wolken vormt en als regen in de directe omge ving van het park neerkomt. Dat verschijnsel is het best te vergelijken met de stuwende werking van een gebergte. De lucht die vervolgens de Neder landse kust bereikt is volgens de onderzoekers droger. Dat leidt tot minder regen. Op circa 25 kilometer uit de kust bij IJmuiden begint bin nenkort de bouw van het eerste Nederlandse windmolenpark op de Noordzee. De zestig mo lens hebben een capaciteit om 142.000 huishoudens van. stroom te voorzien. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou/gpd - De terugkeer van de Russische presidentskandi daat Ivan Rybkin roept in Rus land nog meer vragen op dan zijn verdwijning. De politicus dook gisteren na vijf dagen op in Kiev. In eerste instantie ver klaarde hij 'een uitstekende tijd' te hebben gehad bij vrienden, maar bij terugkeer in Moskou suggereerde de zeer vermoeid ogende Rybkin dat hij niet vrij willig was verdwenen. „Dit soort despotisme heb ik nog nooit meegemaakt." In Rusland vermoeden steeds meer mensen dat Rybkin mo gelijk door de geheime dienst FSB is ontvoerd. De mensen rechtenactiviste Valeria Novod- vorskaja zei tegen de radiozen der Echo Moskvy dat Rybkin onder druk is gezet om zijn kri tiek op president Vladimir Poe- tin te matigen. „Ze dreigden hem te vermoorden. Dit was zijn enige uitweg." Een voor malig medewerker van de KGB, de voorloper van de FSB, ver klaarde tegen Gazeta.ru dat Rybkin mogelijk gedrogeerd is en vervolgens afgevoerd. „Dat is geen ongebruikelijke prak tijk." Rybkin overweegt zich te rug te trekken uit de presidents race. De liberale kandidaat zei gisteren in eerste instantie dat hij yorigej^ek de trein had ge nomen naarKiey-Qm vrienden Ivan Rybkin. Foto: AP op te zoeken. Zijn mobiele tele foon had hij uitgeschakeld en van kranten, radio en televisie maakte hij de afgelopen dagen geen gebruik. „Pas vandaag las ik in de krant van het gedoe rond mijn persoon", zei hij te gen Echo Moskvy. Rybkin meldde zich nadat het persbu reau Interfax al met het nieuws was gekomen dat de verdwe nen politicus in Kiev zou zijn. Een anonieme Oekraïense volksvertegenwoordiger zei dat Rybkin al dagen in een hotel in de stad verbleef. Hij zou ge woon contact hebben gehad met zijn vrouw en leden van zijn campagneteam. Campag- neleidster Ksenia Ponomarjova noemde dat 'volkomen absurd'. Een uur later meldde Rybkin zich per telefoon. De verdwijning van de politicus leidde tot de wildste speculaties in de Russische pers. Rybkin zou mogelijk ontvoerd of ver moord zijn vanwege zijn kritiek op Poetin. In andere versies zou hij op de vlucht zijn geslagen voor een juridisch onderzoek naar een moord op een partij genoot vorig jaar. Cynici gingen er vanuit dat de verdwijning een publiciteitsstunt was. Ryb kin staat in peilingen op minder dan 1 procent van de stemmen. Hij zou verlegen zitten om aan dacht. Opmerkelijk genoeg verklaarde de FSB dinsdag nog dat Rybkin niet de grens over was gegaan. Mogelijk is hij echter via Wit- Rusland naar Oekraïne gegaan, waardoor hij onopgemerkt is gebleven. Rusland en Wit-Rus- land hebben bij de grens vrij verkeer. Rybkin verdween donderdag avond, waarna zijn vrouw hem als vermist opgaf. De Russische politie opende vervolgens een onderzoek naar 'moord met voorbedachte rade', maar noemde die stap na een uur al weer 'voorbarig'. Een politie functionaris verklaarde toen dat Rybkin zeker nog in leven was. Rybkin is een vertrouweling van Boris Berezovski, een naar En geland gevluchte, steenrijke cri ticus van president Poetin. Een paar dagen voor zijn verdwij ning bezocht Rybkin zijn partij- financier in Londen. Berezovski is befaamd voor zijn politieke intriges en waarnemers in Rus land Vermoeden dat de oligarch het brein is achter de spectacu laire verdwijning en terugkeer van Ivan Rybkin. Drukte bij de veilingklok van Flo- raHolland in Rijnsburg. Ditmaal passeren er dozen met gerbera's. Foto: Dick Hogewoning Wie zijn liefje zaterdag, Valentijns dag, een roos wil geven, moet diep in de buidel tasten. Een kwaliteits- bloem, een Grand Prix bijvoorbeeld, gaat in de winkel vier tot vijf euro kosten. Deze week werd de roos voor 2,11 euro per stuk verkocht in de Rijnsburgse bloemenveiling Flo- raHolland. Vanaf vorige week vrij dag heerst er al topdrukte op de vei ling. Maandag passeerden liefst ze venduizend karren met bloemen de zes veilingklokken. De roos is met Valentijnsdag traditioneel de popu lairste bloem, gevolgd door de tulp. Wat omzet betreft heeft Valentijns dag moederdag voorbijgestreefd. Maandag draaide FloraHolland een omzet van 4,3 miljoen euro. Pagina R2 Pepdrank Red Buil onder vuur den haag - Het ministerie van volksgezondheid gaat mogelijk onderzoek doen naar het popu laire pepdrankje Red Buil. Aan leiding is een uitspraak van het Europese Hof van Justitie. Dat heeft bepaald dat Frankrijk de verkoop van het drankje mag verbieden. Volgens Franse we tenschappers is de hoeveelheid cafeïne 'excessief hoog'. Ook de ingrediënten taurine en glucu- ronolactone baren hen zorgen. In Nederland is het pepdrankje sinds 1996 op de markt. Jaar lijks gaan hier tientallen miljoe nen blikjes over de toonbank. Pagina Binnenland 1 Katwijk Farma groeit in Rusland leiden - Het Leidse farmaceuti- cabedrijf Katwijk Farma krijgt 300.000 euro subsidie van het ministerie van economische za ken. Met het geld gaat Katwijk Farma medicijnenfabriek Ortat in de Russische stad Kostroms- kaya Oblast inrichten naar wes terse maatstaven. In ruil daar voor krijgt Katwijk Farma toe gang tot de Russische markt. Directeur E. Verschuren erkent dat zakendoen in Rusland 'risi covol' is. „Daar staat tegenover dat er een grote vraag naar me dicijnen is. Dit akkoord biedt ons een grote exportmogelijk heid." Pagina R1 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamÜMCDVy |j Straat PostcodePlaats Telefoon (Ivjaooróotenebezorging) Wj gaan zorgi/iirfg om mei persoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere nfoimabe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau igismjn Handtekening: 712141 400114 MIN Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.ieidschdagbled.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1