Valentijnsgekte bij FloraHollan a REGIO 'Geen gekkigheid, rollator gewoon in het ziekenfonds hou 'Wat u niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander nie NAVRAAG WD-Tweede Kamerlid Hofstra heeft een nieuw plan gepresenteerd om automobilisten te stimuleren milieuvriendelijker te rijden. De we genbelasting moet worden af- 'De automarkt is geschaft en dat geldt ook voor 1 1 77 de belasting op de aanschaf stabiel gebleven van nieuwe auto's, de BPM. In plaats daarvan moet er per ge reden kilometer worden betaald, plus een heffing op basis van veilig heid en verbruik van de auto. MICHEL SAEIJS, occasionmanager bij Ford Wilton in Leiden en Leiderdorp, is positief over het WD-plan. „Het sleutelen aan de verkoopprijs merken wij in de verkoop direct." Is het een goed plan? „Ja, ik geloof van wel. Je moet natuurlijk altijd een slag om de arm houden hoe zoiets in de praktijk gaat werken, maar er zitten in ie der geval goede elementen in." Welke dan? „Kijk, een kilome terheffing komt er vroeg of laat altijd. Daar kan je op wachten. Het is het meest eerlijke sys teem dat er is. Vol gens mij kun je dat wel aan de mensen verkopen. Aan de andere kant heb ik begrepen dat ze milieuvriendelijke auto's willen promoten. Zulke maatregelen werken altijd. Wij krij gen heel vaak kopers in de zaak die vragen naar een bepaalde auto, juist omdat ze hebben gehoord oever een belastingvoordeel." Maar je moet toch juist minder auto's op de weg krijgen? „Dat zal heel moeilijk lukken. Ik denk dat dat eigenlijk helemaal niet kan. Wij merken bijvoorbeeld heel weinig van de economie die tegen zou zitten. De automarkt is stabiel gebleven. De auto blijft trekken en is niet meer weg te denken. Dan moet je als rege ring inderdaad de verkoop en het gebruik van 'groene' auto's sti muleren." Zal het WD-voorstel invloed hebben op de verkoop? „Moeilijk te zeggen. De BPM zorgt er voor dat in Nederland ge kochte auto's tot de duurste van Europa behoren. Als de BPM ver gelijkbaar was met andere landen, zou Nederland een van de voor deligste zijn. Als de BPM wordt afgeschaft moet je afwachten wat er voor in de plaats komt om het gemis aan belastingopbrengst goed te maken. En nogmaals, de verkoop is heel erg gebaat bij in cidentele voordelen, waar je als auto-dealer reclame mee maakt. Wij merken het bij elke actie weer. Het is duidelijk dat we altijd blij zijn als de regering een handje meehelpt." tekst: Gerard Baas foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, zaterdag 10 februari KATWIJK - Streekromannetjes en zo af en toe een 'detectiefje'. Dat is het wat de om en nabij 150 leden van het piepkleine bibliotheekje in het dorpshuis aan de Katwijkse Kerklaan willen lezen. En pennevruch- ten van de Poolse schrijver Konsalik: die gaan er bij dit selecte gezel schap Katwijkers ook in als zoete koek. Elke vrijdag tussen half 7 en half 9 is het open. Dan beklimmen zo'n kleine 90 lezers de steile zoldertrap van het dorpshuis om tegen beta ling van een kwartje per boek per week iets van hun gading te zoeken uit de 4000 boeken die het bibliotheekje rijk is. Sedert mensenheugenis bestaat het al. Ooit ontsproten uit de christe lijk jongelingen vereniging, staat de bibliotheek thans onder beheer van de hervormde jeugdraad. Het wordt gerund door de 32-jarige Kat- wijker L. Noort en zijn assistente Aletta Bos. Noort zegt dat het bedrag dat over het hele jaar 1978 in kas kwam en er uit ging opliep tot 4288,50 gulden. Een bedrag dat voor de openba re bibliotheek in Katwijk niet meer betekent dan een habbekrats. ANNO 1979, maandag 12 februari VOORSCHOTEN - Een groep kabouters bezig met knutselwerk. Per i januari van dit jaar zijn drie scoutinggroepen, de meisjesgroep 'Dui venvoorde' en de jongensgroepen 'Prinses Beatrix' en 'Prinses Marij ke' verder gegaan als één scoutinggroep: de 'Kimball O'Hara-groep. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi] 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BM Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5'5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Valentijn brengt de Rijnsburg- se bloemenveiling FloraHol- land het hoofd op hol. De aan voer is groot en de prijzen zijn hoog. De inkopers moeten ui terst behoedzaam te werk gaan. „Het is de enige week in het jaar dat de verhouding prijs/kwaliteit zoek is", zegt in koper Joop Zwaan van het ge lijknamige bloemenbedrijf. Pieter Stam (51), dominee te Kat wijk: „Natuurlijk moet de rollator niet uit het ziekenfonds. We gaan onze ouderen toch niet onnodig op kosten jagen? Er is geen enkel rede lijk argument. Als dat de bezuinigin gen moeten opleveren in de zorg, weet ik nog wel andere dingen. Zo denk ik bij voorbeeld aan de bela chelijk dure gebouwen en de dito in richting van veel ziekenhuizen. Het LUMC is mij lief en ik ben er zelf dankbaar patiënt. Maar in zo'n rede lijk nieuw gebouw dat toch zeer luxe is ingericht is onlangs weer eens duur verbouwd. Waarom moet dat? Bovendien, is ook daar nog steeds geen remedie gevon den voor een bu reaucratie waar je koud van wordt. Hoe dan ook, laat die ouderen maar heerlijk met hun gesubsidi eerde rollator wan delen. Mag best van mijn belas- 4 tingcenten." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Nee, natuurlijk niet. Er is niemand die voor zijn lol op zo'n rollator gaat hangen. Zo'n ding vraag je pas aan als je je niet meer zelf standig kunt verplaatsen. Als je inko men dan dusdanig is dat je in het ziekenfonds zit is het meer dan lo gisch dat de aanschaf van zo'n rolla tor ook wordt betaald door het zie kenfonds. Het is alleen discutabel indien blijkt dat iemand over vol doende middelen beschikt om zelf een rollator te kopen. Daarover zou je dan wellicht nadere afspraken moeten maken met elkaar, maar voor het overige is het de discussie niet waard." Cees van Duijn (41), vastgoedcon sultant te Warmond: „Nederland vergrijst en senioren willen - zoals iedereen - een hoge levensstan daard. Een rollator kan bijdragen aan die hoge levenstandaard. Na tuurlijk is het voor de hogere inko mensgroepen makkelijker om de le vensstandaard hoog te houden. Op zich is daar niets mis mee. Uit soci aal oogpunt ligt voor de hand dat de lagere inkomensgroepen door de hogere en middengroepen gecom penseerd moeten worden. Aan de andere kant rijst de vraag of mensen hun hand op willen houden. Je hebt als senior toch ook je trots en eigen waarde. Ziekenfondsen zullen extra uitgaven ook moe ten compenseren in... juist, een ho gere premie. De vraag is waar dit eindigt. Dus, als het niet meer te betalen is, stoppen." Berend Stolk (41) in ten c specialist uit Leiderdoi lk< ten in Nederland eens a stikkende beleidslijn dat recht zou hebben op elk hulpmiddel, en dat dit c iedereen maar via de ve taald moet worden. Mei rollator nodig hebben e zelf kunnen betalen, m< voorziening natuurlijk v gen. Voor mensen die v tot 450 euro kunnen bel anders. In feite gaat de over het verschil tussen ring (recht op vergoedii J voorziening (zonodig fii hulp). Ik word een beetj van het feit dat je deze verschillen in Neder land niet zou mogen j benoemen. Er rollen f nu allemaal lieve ou- de dames in de pers en over de buis en dat vind ik zo'n goedkoop succes." Op het verkeerde moment op de knop drukken, kan op de bloemenveiling verstrekkende gevolgen hebben. Dan is een vracht met ruikers voor een te hoge prijs aangekocht en blijft de winstmarge voor de han delaren beperkt. Of erger: wordt er zelfs met verlies ge draaid. In de mijnzaal heerst er deze morgen dan ook spanning. De inkopers heb ben een zware taak: ze moe ten veel kopen maar als het even kan voor een schappelij ke prijs. „Je merkt het op de tribune", zegt Zwaan (53). „Ikzelf ben niet zenuwachtig, ik loop al heel wat jaartjes mee. Ik heb last van gezonde spanning, zeg maar." Zevenhonderd in kopers houden de duim bij de knop. Beneden op de werk vloer komen de karren met bloemen voorbij. Maandag kwamen er zevenduizend kar ren voorbij, gisteren ruim vijf duizend. De klok 'draait' on ophoudelijk en de tribune is vanaf zes uur in opperste staat van paraatheid. Voor Joop Zwaan is Valentijn vorige week al begonnen. Tussen zijn aankopen zat ook een 'verkeerd vrachtje', geeft hij toe. „Maar ik ben niet de enige. Dat is nu eenmaal het risico. Iemand die beweert dat hij nooit verkeerd heeft ge- dnikt, die liegt." Valentijn, het uit Amerika overgewaaide fenomeen, heeft de prijzen ook dit jaar behoorlijk opgedreven. De kwekers weten het en zijn in middels volledig ingesteld op deze dag van de liefde, die vo rig jaar zelfs de moederdag- De Rijnsburgse bloemenveiling kreeg de afgelopen dagen anderhalf keer de normale hoeveelheid te verwerken. Toch bleven de prijzen op de drukste tijd v hoog. Foto: Dick Hogewoning omzet oversteeg. Ondanks dat de aanvoer dus groter is, zijn de prijzen ho ger. Gisteren werd voor een bepaald soort roos, de Grand Prix, 2,11 euro betaald. Dege ne die zijn geliefde met deze bloem wil verrassen, moet dan in de winkel vier tot vijf euro (per stuk welteverstaan) betalen. Dan moet je wel erg veel van iemand houden. Gelukkig voor de rozenkwe- kers wemelt het van de 'gehei me liefdes'. De roos is onge kend populair. Nog altijd, hoewel de tulp ook gretig af trek vindt. Gouden handel dus, die bloemen. Maar het kan ook anders. Zoals afgelo pen zomer. Toen stonden de kwekers hun producten voor onder de kostprijs te snijden. „Dit zijn de dagen dat het ver diend moet worden", aldus veilingwoordvoerder Piet Kr alt. Hij legt uit waarom met Va lentijn de prijzen zo hoog zijn. „Dat komt door de wisselwer king tussen vraag en aanbod. Iedereen wil rozen hebben, dus zijn ze duur, ook al is het aanbod groter dan normaal. Maar het weer kan ook van invloed zijn. Als dat goed is, zijn er veel mensen op straat en worden er meer bloemen verkocht. Dat zorgt voor ho gere prijzen op de veiling. Maar met die prijzen weet je het nooit, hoor. Rond kerst waren ze op één dag plotse ling opvallend hoog. Als je als kweker dan net een mooie vracht hebt afgeleverd, ver dien je dus duizenden euro's meer." Afgelopen maandag was de omzet 4,3 miljoen euro. Het personeel van de veiling ver werkt de verhoogde aanvoer, anderhalf keer de normale hoeveelheid, ogenschijnlijk zonder problemen. Na de koop moeten de bloemen zo snel mogelijk naar de kopers. De werkvloer is een zee van mensen en bloemen, maar de karren vinden hun weg. KLANKBORD Spoedbestellingen wde de rij gehaald en diir klant afgeleverd. Inleti draaien medewerker» uren. Ze verwerkenj men zo snel mogelil vrachtwagen staat aL draaiende motor kir I handel te exportere^j bloemen moeten in van Europa wordeijci Geheime liefdes zijih t overal. |gi pnl Rob Onderwater fi] [d Dot ien |n( ite no Moeten de ouderen hun rollator voortaan uit eigen zak betalen of niet? Oud- CDA-politicus en voorzit ter van het College van Zorgverzekeraars vindt van wel. Een ruime meer derheid van de bezoekers van de LD-internetsite (65 procent) is het niet met hem eens. Een selectie uit de reacties. F. Stikkelorum, Oegst- geest: „Ik ben het met de stelling eens, met dien verstande dat mensen die een rollator echt niet zelf kunnen betalen er een vergoed moeten krij gen. Verder zou naar draagkracht een eigen bijdrage moeten worden gevraagd en wie twee keer modaal verdient, moet hem zelf bekosti gen." J. Kraakman, Capelle aan den IJssel: „Ik be grijp volstrekt niets van de overspannen reacties. Als iedereen vanaf z'n twintigste twee euro per jaar opzij legt, is het pro bleem opgelost. Als mijn vader er een wil, dan krijgt hij hem morgen van mij. Het is niet dat ik zondermeer voor minder uitgaven voor ouderen ben. Maar ik vind wel dat er een afweging gemaakt moet worden. Ik heb meegemaakt dat een oudje op de intensive ca re vanwege gebrek aan voorzieningen bijna niet geholpen kon worden aan een dodelijke aan doening. Mijn keuze zou zijn het geld dat met rol- lators wordt uitgespaard bijvoorbeeld in te zetten voor intensive care." Ria van Beelen, Katwijk: „Denk maar zo: wat u niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet." H. Ouwersloot, Katwijk: „Ik zou willen dat dege nen die oudere mensen iedere keer treiteren en op stang jagen met der gelijke voorstellen, de wereld eens uit geholpen worden. Laat deze oud jes, die krom lopen van de druk die ze te verwer ken hebben gekregen bij de wederopbouw van een totaal verwoest land. Zo'n rollator hebben zij gewoon nodig." J.F. Wiersma, Eelde: „Waarom geven ze ons als ouderen geen pil? Zijn ze direct van het pro bleem af." Bertus van Duijne, Rijnsburg: „De christelij ke naastenliefde straalt er vanaf. Even laten zien hoe flink je wel niet bent als nieuwe voorzitter. Wie weet wat voor onzin hij nog wel niet meer zal gaan uitkramen. Ik hoop van ganser harte dat die Hillen zelf ooit in de situ atie zal komen dat hij een rollator moet gaan ge bruiken en dat er voor hem geen familie is die de kosten wil of kan be talen." G. van der Oever, Kat wijk aan Zee: „Nee. Om dat hierdoor de zwaksten weer worden gepakt. Je vraagt zo'n ding niet voor de lol aan." Miranda Goddijn, Lei den: „Wat een idioot kromme vergelijking was dat van die Hillen, met de driewieler voor kleine kinderen." F. Glasbergen, Leiden: „Wel eens geprobeerd een tweedehands rollator te slijten? Waar blijven die dan allemaal? Gat in de markt..." L. de Mooij, Rijnsburg: „Ik ben het met de stel ling oneens. Omdat ik het de uitvinding van de eeuw vind. Ik ben zelf werkzaam in de zorg en als ik zie hoe blij en mo bieler oudere mensen hier van worden. Veel van deze mensen hebben alleen een aow"tje en als het uit het ziekenfonds gaat, weet ik zeker dat mensen niet meer gaan lopen omdat ze het geld er niet voor hebben." Aad Langelaan, Voor hout: „Waarom? Dit ap- De rollator moet uit het ziekenfonds. paraat is vaak hét hulp middel voor mensen die nog een beetje mobiel zijn. Wat er wel moet ge beuren, is dat die appa raten weer retour moe ten als ze niet meer ge bruikt worden. Dan kun nen er weer andere men sen mee blij gemaakt worden. Diep treurig dat dit land zich druk maakt over dit soort futiliteiten. Er zijn vast wel betere za ken te vinden waarop be zuinigd kan worden. Vooruit regering, er is weer een ander minder slap onderwerp aan de beurt." E. Sitinjak, Leiden: „De rollator mag van mij best vergoed blijven maar misschien zou er wat scherper gekeken kun nen worden naar de leve ranciers van dit soort hulpmiddelen. Als een mindervalide nu een rol lator heeft en om wat voor reden dan ook een andere rollator moet krij gen, dan kan de oude bij het oud ijzer want de le verancier wil deze niet meer terug. Belachelijk natuurlijk, want zo'n tweedehands is nog heel goed bruikbaar voor de juiste doelgroep." Karei Oostvaarder, Voorschoten: „Volledig mee oneens. De publici teitsgeile oud-CDA-poli- ticus Hillen heeft ook in zijn nieuwe functie ken nelijk nog steeds last van een overmatige scorings drift. Evenals vele van zijn oud-collega's weet pe th hij van veel didlei weinig. Als hijjaa eens stevig in jwl zou verdiepenjg soort lariekoel schijnlijk wat snel te berde B Wouter van df Zoeterwoude: nu eens met e spreken dat al sen die dit soa écht nodig hei het écht niet M talen een nieiL bruikte, rollatf krijgen." Marjo Mol, I is toch niet n(f ouderen moet veel meer gaaL en komen al q, meer rond." De nieuwe stJj^ Kerken moete voor asielzoekjll d 1 ud Reageren kan maandag via h schdagblad.n 54 2300 AB U Nancy Knijnenburg (35), magazijn- medewerkster, voetbaltrainster da messelectie SJC Noordwijk: „Uiter aard niet mee eens. Wat moeten de burgers in de toekomst nog meer zelf gaan betalen? Komen we weer uit op de discussie die de afgelopen tijd veelvuldig is gehouden: alles wordt duurder, aan alle kanten wor den er zaken verzonnen die we dan maar zelf moeten gaan betalen of waarover we opeens meer belasting moeten betalen. Is de groep mensen die een rollator moet of wil gebrui ken dan zo groot dat de Nederlandse staat daar echt veel beter (dus rijker) van wordt? Kan het me niet voorstel len. Vaak is de rollator een uitste kend middel voor oude ren om nog een beetje mobiel te zijn. Geen gekkigheid dus en ge woon in het zieken fonds houden."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14