BINNENLAND 1 I 'Geen perspectief illegale kinderen' 'Zullen we uit de muur eten?' Sn19 De kloof tussen asielbeleid en praktijk 'Nee mevrouw, het is niet waar' Uitzetten kan voor de zomer beginnen WD: Autobelasting moderniseren Alcoholreclame slaat aan bij kinderen 5'Ernstig zieke uitzetten is tekenen doodvonnis7 -19" S'29" S'29 S'29" —39" vS«39" v^39' W V AAHTOHEN." SftiJNiwj Vfc 1/ acht jaar cel ;en vader Murat jBDAM - De rechtbank in jrdam heeft gisteren acht ;el geëist wegens poging (oord en vuurwapenbezit I een 38-jarige man uit ^flaag. Hij is de vader van F l-jarige Murat die vorige ld de adjunct-directeur iet Terra College dood jt. De verdachte zou afge- i ,i oktober bij een schiet- i op de Schansweg in Rot- .ü-Overschie een 35-jarige achterhoofd en rug geschoten. iiek om pakje t gebit uit Irak gen - Een pakketje waarin larsepeinen kunstgebit te zitten heeft gisteren in •gen voor consternatie ge- Een gesluierde vrouw gde het pakje bij een rts. De assistente nam het vangst, maar was direct a ^eerd omdat er Iraakse jels op de doos zaten en inder uit Bagdad leek te De politie ontruimde [artsenpraktijk en het laast. Een medewerker l Explosieven Oprui- :ommando stelde vast pakje ongevaarlijk was. dinsdag 10 februari 2oo4 dat reageren daarmee op ontuchtaffaires binnen eenbs. CDA en WD en op- artij PvdA zijn voor- avan een beroepsverbod a iners die wegens on- :.r 8° n veroordeeld. Verder coaches die met kinde- P fen werken een bewijs d gedrag overleggen. woi veei ;dses politie ™j)MS-patiënt van als ink^J dan den haag/gpd - Kinderen op de basisschool vin den de meeste alcoholreclames op televisie zó leuk, dat ze de drankjes graag willen uitproberen. Dat blijkt uit een enquête van de Stichting Alco holpreventie (STAP) en de Hogeschool van Utrecht. In totaal zijn 172 kinderen uit groep 8 van basisscholen ondervraagd. De scholieren kregen reclamefilmpjes van Heine- ken, Bacardi Rum, Malibu, Baileys en Smirnoff Ice te zien. De meerderheid gaf aan de filmpjes grappig te vinden. De reclame van Heineken vonden ze het leukst (87 procent). Die voor Bacardi Rum sloeg het meest aan. Na het zien van dit spotje, waarin een vrouw in een café het handjedrukken wint van een sterke man, zei 31 procent van de jongens het drankje te willen drinken. Bij de meisjes was dat 10 procent. De Stichting Alcoholpreventie vindt dat reclame voor alcohol 'veel te kindvriendelijk is'. „De spot jes worden niet getest op dit soort ongewenste effecten", zegt directeur W. van Dalen. „We zeg gen tegen kinderen dat ze tot 16 jaar geen licht alcoholhoudende drank mogen hebben en tot 18 jaar geen sterke drank, maar ze krijgen wel leuke reclames voorgeschoteld." Van Dalen vindt dat de spotjes op een later tijd stip uitgezonden moeten worden. Hij meent ook dat de spotjes minder vrolijk moeten. „Het zijn allemaal leuke filmpjes. De fabrikanten verkopen sfeer. Maar alcohol is geen gewoon product. Mocht de branche dat zelf niet inzien, dan moet dat worden afgedwongen." "ole Amsterdam beschoten 'PeWM - De man die op 30 freniber werd doodgeschoten iterdam, blijkt een eerder ook al betrokken [geweest bij een schietin- 11 De 39-jarige man werd ;e mannen doodge- in het huis van zijn aan de Bijlmerdreef. maakte de politie be lt er in de nacht van 14 lovember ook op het Ter was geschoten in iarkeerde auto voor café idael. repsverbod 3h na misbruik ^g/maastricht - Een aar jrheid in de Tweede Ka- ™e| dat staatssecretaris Dorp (Sport) vergaan- tregelen neemt om sek- ie. d isbruik van minderjari- 4e sport uit te bannen, en voor een beroepsver- siontuchtplegers. De den haag/anp - Kinderen die in Nederland leven zonder verblijfs vergunning hebben geen toe komstperspectief. Ze zijn bang voor uitzetting en hebben het gevoel anders te zijn dan andere kinderen. Dat blijkt uit het rap port 'Ik ben er wel, maar ze zien me niet' van Defence for Child ren International (DCI), dat van middag is gepresenteerd aan de Tweede Kamer. 'Illegale' kinderen hebben in Nederland nauwelijks toegang tot de gezondheidszorg en de overheid ondersteunt hen slecht op het gebied van huis vesting, voedsel en kleding. Het rapport concludeert dat de overheid op het gebied van de zorg voor kinderen in de illega liteit tekortschiet in het uitvoe ren van het Verdrag inzake de Rechten van het Kind' van de Verenigde Naties, dat ook door Nederland is geratificeerd. In het rapport worden de erva ringen van illegale kinderen in hun huidige leefsituatie be schreven en hun pogingen zo veel mogelijk een gewoon kin derleven te leiden. In 1999 heeft het DCI dat ook gedaan vanuit de hoek van de hulpverlening. Het DCI concludeert dat in vier jaar tijd, 'illegale' kinderen wel meer in de publieke belangstel ling staan, maar dat hun positie in Nederland amper is verbe terd. Volgens de organisatie zijn de kinderen de dupe van het 'conflict' dat hun ouders met de Nederlandse overheid heb ben. Het DCI vindt dat de over heid minderjarige 'illegalen' ook als onafhankelijke gevallen in het kader van het 'Verdrag inzake de Rechten van het Kind' moet behandelen. De belangrijkste knelpunten in het leven van een minderjarige 'illegaal' zijn de voortdurend veranderende huisvesting en schoolsituatie, het ontbreken van toekomstperspectief, het gebrek aan juridische en poli tieke rechten en de beperkte toegang tot de gezondheids zorg. Volgens het DCI hebben veel il legale kinderen psychosociale problemen. Ondanks de grote problemen merken de onder zoekers een enorme veerkracht bij een groot deel van hen. Het blijkt dat zij alles op alles zetten om een zo gewoon mogelijk le ven te leiden. Het onderzoek is onderdeel van het onderzoeksproject 'Kinde ren zonder Status', waar DCI in 1998 mee is begonnen. Daarin wordt de leefsituatie van kinde ren in Nederland zonder ver blijfsvergunning getoetst aan het "Verdrag inzake de Rechten van het Kind'. Ernst Louwes verzet zich heftig tegen de parketpolitie, nadat het gerechtshof in Den Bosch hem tot twaalf jaar cel heeft veroordeeld. Foto: Robin Utrecht Ernst Louwes verbijsterd en woedend over vonnis gerechtshof De Apeldoomse eeft excuses aangebo- MS-patiënt Willem So- p. Die werd vorige nderdagavond door knock-out geslagen, P1 jij was aangehouden ïgerend rijgedrag. De lacht dat hij 'Ik heb een ïp, toen Sodenkamp, multiple sclerose lijdt, 4ieb MS!' De politie on- nu of het geweld bui- ortie was. Volgens Sod- neemt de politie het zeer kwalijk dat hij jverhaal naar de media t. Vooralsnog wacht de int het intern onder- de politie af. Als daar |komt wil hij aangifte en de politie. Hij heeft Ivocaat in de arm geno- den haag/anp - De WD wil au tomobilisten gaan belasten naar het aantal gereden kilome ters en de veiligheid en milieu vriendelijkheid van het voer tuig. In ruil daarvoor kunnen de aanschafbelasting (bpm) en motorrijtuigenbelasting ver dwijnen. Vanmiddag presen teerde WD-Kamerlid Hofstra zijn plan 'Naar een eerlijke en moderne heffing 2008-2016'. De WD speelt, net als andere partijen, al langer met gedach ten om auto's anders te belas ten, zodat het gebruik ervan zwaarder weegt dan het bezit. Eerdere plannen met onder meer kilometerheffing, reke ningrijden en tolpoorten mis lukten. Omdat het kabinet nu volgens de WD weer te veel treuzelt met nieuwe plannen, komt Hofstra met een eigen voorstel. De liberaal denkt aan een auto belasting die opgebouwd is uit drie delen: een vast bedrag per gereden kilometer en variabele heffingen voor de veiligheid en milieuvriendelijkheid van de auto. PvdA en Groenlinks zijn blij dat de WD hun wens deelt om veelrijders zwaarder te be lasten. Wel betreuren PvdA'er Crone en Groenlinks-Kamerlid Duyvendak, dat de WD niet kiest voor een heffing naar plaats en tijd, zodat rijden op drukke tijden duurder is. Zij zien daarin een belangrijk mid del om files te bestrijden. PvdA'er Crone vraagt zich af of Hofstra met zijn partij niet in het verkeerde kabinet zit. „Dit kabinet schaft de premies voor energiezuinige auto's af en ver laagt de variabele kosten. Uit onderzoek van het Centraal Planbureau blijkt dat daardoor juist de files toenemen." door Rob Hirdes den bosch - Zelfverzekerd stapt hij de rechtszaal in. Voor hem staat de uitspraak vast: vrij spraak. Hij houdt zijn jack zelfs aan om straks direct als vrij man naar buiten te lopen. Maar het pakt voor Ernst Louwes heel an ders uit. Tijdens het voorlezen van het arrest dringt het tot Louwes door dat het gerechtshof in Den Bosch hem toch schuldig acht aan de moord op de 60-jarige Jacqueline Wittenberg uit De venter. „Nee, het is niet waar, me vrouw. Het is niet waar...!" Hef tig protesterend tegen de zijns inziens foute conclusies van justitie onderbreekt hij presi dente mr. Van Schaik-Veltman. Even later, terwijl zijn vrouw Anneke met gebogen hoofd luistert, zegt hij geëmotioneerd: „Nee, mevrouw, nee...", waar op de voorzitter hem terecht wijst met de woorden: „Ik be grijp uw emotie, meneer Lou wes, maar laat u me uitspre ken." Opnieuw interrumpeert Louwes de voorzitter van het hof. Zijn stem trilt: „Nee, nee, nee." Mevrouw Van Schaik kijkt hem strak aan. „Ik ga verder met voorlezen meneer Lou wes", klinkt het koel. Het is doodstil als Louwes weer waalf jaar tegen zich hoort uit spreken. De bevestiging van de straf die het Arnhemse ge rechtshof hem oplegde. Als medewerkers van de parket politie de verbijsterde en tegen stribbelende veroordeelde wil len aanhouden, breekt er tu mult uit op de door een glazen wand van de zittingszaal ge scheiden tribune. Familieleden bonken verwensingen roepend op het glas. „Vuile bloedzui gers!" klinkt het. „Landverra ders!" Een vrouw, bevangen door emoties, raakt onwel en moet door een ambulance wor den afgevoerd. Vier parketwachters hebben Louwes inmiddels overmees terd en geboeid afgevoerd. De stoel waarop hij een half uur eerder nog met lichte triomf had plaats genomen, blijft ver nield achter. Na afloop zegt Louwes' raads man mr. Geert-Jan Knoops cas satie aan te tekenen. „We moe ten het hoofd niet in de schoot leggen", vindt hij. Als er ruimte voor twijfel is, moet dat in het voordeel van de verdachte worden uitgelegd. En ik vind dat er nog voldoende twijfel is. Wie zegt dat er niet, na de veroordeling in Arnhem, ten tweede male een vergissing is begaan? Louwes mag daar niet voor de tweede keer slacht offer van worden." Knoops wil niet beamen - zoals Louwes zelf beweert - dat de politie zijn cliënt erin heeft ge luisd. „Maar het politieonder zoek is wel onzorgvuldig ge weest. Zelfs de advocaat-gene raal vond dat het geen schoon heidsprijs verdiende. Voor mij blijven nog tal van vragen be staan en ontbreekt het ultieme bewijs van daderschap." Louwes' echtgenote Anneke staat in de gang van het ge rechtsgebouw te trillen op haar benen. Ze heeft geen vertrou wen meer in de rechtspraak. „De Nederlandse rechtsstaat bestaat voor mij niet meer. Het hele zootje piest in één potje. Maar ik moet verder met mijn gezin en ik moet Ernst steunen. Hij heeft het niet gedaan. Ik weet het, want ik ken hem. Het voelt allemaal zo onwerkelijk. Straks, als ik thuis ben, zal ik wel een potje gaan grienen." :he met mij, mag gaan' Als je met mij on- -liefffuche gaat, mag je Ipmerkingen van die hebben geleid tot het junctie zetten van twee vorjtvan de politie in Zuid- ils eé Gisteren werd bekend naai"1 mei vorig jaar op icce£f zijn gesteld wegens he^hmidatie van een rokejke verdachte. Het duo opmerkin- de T een 34-jarige vrouw, 's ct verdacht van de p een 42-jarige man uit ht. De korpsleiding be ll nog steeds over dis- maatregelen tegen de jeugd tegen [evangenen - Over de hele wereld ter dan een miljoen j. en jongeren tussen de ■achttien jaar in ge- fen of in politiecellen. I vinden dat daar een 1 moet komen, over men aantal Nederlandse morgen een petitie iter Van Ardenne van Jingssamenwerking. (petitie staan 4500 Mningen. Zuid-Afrika ltraal in de campagne 1 opsluiten is crimi- ,/dat in dat land veel in de gevangenis be- Rita Verdonk. Foto: ANP/Marcel Antonisse den haag/anp - Minister Ver donk van vreemdelingenzaken verwacht dat de eersten van de 'oude groep' uitgeprocedeerde asielzoekers al voor de zomer kunnen worden uitgezet. Nu de Tweede Kamer met de kabi netsvoorstellen hebben inge stemd kunnen ambtenaren en instanties aan de slag met het uitvoeren daarvan. Dat zei de bewindsvrouw giste ren na afloop van het debat. Tijdens het debat had minister Verdonk al aangegeven, dat 3000 uitgeprocedeerde asiel zoekers zonder probleem uitge zet kunnen worden. Nog eens 10.000 mensen krijgen binnen kort uitsluitsel van de rechter. De rest van de 26.000 asielzoe kers die niet onder het pardon vallen is nog in onderzoek bij de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND). Verdonk toonde zich blij met de steun die zij van een meer derheid van de Tweede Kamer heeft gekregen voor haar asiel beleid. Ze bestempelde het de bat als goed en positief. De minister zei dat het protest op de tribune haar raakte. Daarin werd in een spandoek het terugkeerbeleid vergeleken met deportaties. „We hebben in Nederland zorgvuldige proce dures. Dit is en kan niet verge leken worden met joden die op de trein worden gezet naar de gaskamers." De protesten buiten, aan het begin van het debat, bestem pelde ze als een goed recht in de democratie dat mensen zich laten horen. utrecht/gpd - Ernstig zieke uit geprocedeerde asielzoekers, die in hun eigen land niet meer de juiste medische zorg kunnen krijgen en daardoor zullen overlijden, moet je die ook het land uitzetten? Ethicus Marcel Verweij: ,Als je dat doet, teken je hun doodvonnis." Vanuit de medische ethiek ge zien denkt Verweij, verbonden aan het Ethiek Instituut van de Universiteit Utrecht, dat het nooit redelijk is als we een le vensreddende behandeling stoppen. „Ontoelaatbaar." Maar in dit geval ligt het an ders. Het gaat niet om de be slissing van de arts, maar om een besluit van de regering. „De argumenten van de over heid komen heel ergens anders vandaan", zegt Verweij. „Die kijkt niet naar dit specifieke ge volg voor de uitgezette persoon. Die zegt: deze meneer of me vrouw is illegaal, die moet het land uit." Verweij vindt dat diezelfde overheid misschien toch moet kijken naar dergelijke levensbe dreigende gevolgen. .Accepte ren we als samenleving dat ie mand gaat overlijden? Dat gaat wel heel ver", vindt hij. „Na tuurlijk, uitzettingen hebben vaak extreme gevolgen, die neemt men op de koop toe. Maar kun je ook dit gevolg aan vaardbaar achten?" Misschien moeten er soms toch uitzonderingen worden ge maakt, zegt hij. ,Als je voor ie mands leven vreest, moet je je afvragen of die persoon wel moet worden uitgezet. Je hebt toch die regel dat iemand niet terug hoeft naar eigen land als hij of zij daar bedreigd wordt? Uitblijven van een medische behandeling is ook levensbe dreigend." (advertentie) Vluchtelingenwerk zwaar teleurgesteld in afloop debat door Gijs Korevaar den haag - Tekenen van instemming of afkeuring worden op de publieke tribu ne van de Tweede Kamer niet gewaar deerd. Toch kreeg gisteren elke spreker die pleitte voor een ruimere pardonre geling voor afgewezen asielzoekers een klaterend applaus van het publiek, zon der dat de tribune werd ontruimd. Misschien kwam dat wel doordat de Ka merleden die minister Verdonk (Vreem delingenzaken en Integratie) steunden niet werden uitgejoeld. Tenminste niet hardop. Alleen toen een spandoek met de tekst 'Stop de deportaties' werd op gehangen werd de vergadering even ge schorst om het doek en de twee demon stranten met zachte hand te verwijde ren. Toch was het verloop van het debat een teleurstelling voor de oppositiepartijen en hun aanhang op de tribune. „De bal lon van het debat Uep leeg", stelt Trees Wijn, hoofd beleid van Vluchtelingen werk Nederland na afloop. „Het was dichtgetimmerd door de regeringspartij en. De oppositie stuitte op een gesloten front." Eduard Nazarski, directeur van Vluchte lingenwerk Nederland, valt haar bij. „Er bleek een duidelijke kloof tussen beleid en praktijk. Het departement praat over dossiers, niet over mensen. Ze kiezen een uiterst formalistische benadering." Het politieke debat is nu voorbij, geeft Nazarski toe. „Maar het probleem van de mensen niet. Nu volgt de uitvoering van het beleid, waarbij mogelijk mensen uit hun woning worden gehaald door de politie. Dat is toch de ultieme vernede ring met hartverscheurende beelden van huilende kinderen en een klas school kinderen. Maar dat wil de politiek blijk baar zo." Vluchtelingenwerk is duidelijk teleurge steld over het debat. Drie maanden gele den, toen de eerste nota van minister Verdonk over het terugkeerbeleid kwam, dacht Nazarski al dat het voorbij was. „Einde oefening, we hebben het niet ge- Boek direct of bel 0900 0737 (25 cttrtn vanaf haald. Acties voeren heeft geen zin, heb ben we toen in een serie bijeenkomsten gesteld." Maar vervolgens kwam het rapport over de eenmalige regeling en het aanwijzen van schrijnende gevallen. „Toen steeg de emotie opeens tot grote hoogte. Door de stroom publiciteit kre gen de asielzoekers een gezicht. Ik hoopte dat die emotie de Kamerleden aan het denken zou zetten, vooral bij het CDA, waar toch velen het niet met het kabinetsbeleid eens zijn. Wij hebben het strijdros weer bestegen maar we moeten vaststellen dat we het weer niet hebben gehaald. Dat wil zeggen we hebben het bij de mensen wel gehaald maar niet bij de politiek.' Sorry dat we zo goedkoop zijn. Londen 9 "Vanaf Rotterdam Airport Enkele reis. excl. belastingen, wijzigingen voorbehouden QZ32E3EII3 iaki mv- SHE YM/4 MP jP ^CySwéft m 76 MENsew we tcuMioeisi AAMTOkieM PAT HUN SPATIE 1 SCHftlOMENO IS ftpuqeki pakcpkk i I f Tcrr HUTOE WW ffiewANp PAT sSjpeMer Illustratie: Wim Stevenhagen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3