Amélie Poulain als romanfiguur ie Karina Schaapman: van pindapoepchinees tot politica H9 Vruchtengelei en kweepeerpasta O m Teleurstellende roman van Kristien Hemmerechts De gewoonste geheim agent ontleed als 2 5...gxi '°lgd lb6 c5 7, Cxg2 :7 12 :1 d6 xf61 an go ek na ;omt bevr its m te zet !O.Dc na i5 ko ïmaa 25.E Lf6 30.B d op «vit d is 1 echt ic8 3 iltgei beelt ^'olge etfr Dc4. [2+ bijv 38. DE LEESTAFEL Wie eenmaal is overgeleverd aan de suggestie dat het leven eigenlijk één lange film is, kan zijn associaties nog maar één enkele richting uit laten gaan. Die vrouw die daar loopt, is dat niet precies Ceraldine Chaplin? Hoe zou Ingrid Bergman hebben gerea geerd wanneer ze aan het slot van 'Casablanca' niet had moeten kiezen tussen Rex en Victor, maar tussen X en Y? En zo verder, de hele filmency clopedie door. Yoko, de hoofdpersoon van Kristien Hemmerechts nieuwe ro man 'De laatste keer', is zo'n gecondi tioneerde filmfanaat. roman recensie Jaap Goedegebuure 'De laatste keer" door Kristien Hemmerechts. Uitgeverij Atlas. Prijs: 18,50. Geen gebeurtenis, of ze plaatst hem in het verband van een favoriete rol prent. Geen vriend, vriendin, kennis, familielid of passant, of er is wel iets in voorkomen of gedrag dat ze weet te herleiden tot het signalement van een bekende acteur of actrice. Doet dit denkpatroon in het gewone be staan al tamelijk dwangmatig, om niet te zeggen benauwend aan, hele maal obsessief wordt het binnen het beperkte verband van een roman, zeker wanneer de filmfanaat van be gin tot einde aan het woord is. Dan Kristien Hemmerechts regent het titels en namen, ongeacht de vraag naar hun zin of onzin voor het geheel. Om het allemaal nog wat sterker aan te zetten vergelijkt Yoko (door haar ouders ooit genoemd naar Lennons wederhelft, jawel) zich voortdurend met Amélie Poulain, de schalkse hel din uit de succesvolste Franse film sinds jaren. Amélie wordt gedreven door een tomeloos optimisme, en Yoko wil daar niet voor onder doen. Maar de omstandigheden werken niet mee. Tegen de vervuiling en corruptie, die als hedendaagse pla gen Yoko's omgeving teisteren, kan een eenling weinig uitrichten. Merk waardig genoeg ontbreekt hier een verwijzing: naar Meryl Streep in haar glansrol van Karen Silkwood, de vrouwelijke Don Quichot die een nucleair schandaal aan de kaak stelt. Idealisme ten dienste van het alge mene welzijn is een mooi ding, maar Yoko heeft meer aan haar hoofd. Ruim een jaar voordat ze de geschie denis ergens in 2001 een aanvang laat nemen, is haar man David, mu seumconservator van professie, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het is een bekende knoe del aan strijdige emoties waarin de jonge weduwe gevangen zit: onver mogen om verdriet te voelen, woede om de gemiste kans een laatste ruzie op te lossen, schuldgevoel om dat onvermogen en die woede, en schuldgevoel omdat zij leeft en hij niet meer, plus nog veel andere, minder gemakkelijk te benoemen gewaarwordingen en ervaringen. Het is al heel wat wanneer ze tegen het einde van haar queeste voor het eerst echt verdriet kan voelen. Hoe de wens om goed te doen en het moeizame rouwproces zich tot elkaar verhouden, weet Hemme rechts niet erg inzichtelijk te maken, en dat is lang niet het enige manco van deze rommelig opgezette, slecht uitgewerkte en uiterst ongeïnspi reerde roman. Voor een groot, veel te groot deel leest De laatste keer als een satire op politieke toestanden in Vlaanderen (met de nodige schimp scheuten naar Nederlanders en hun ingekankerde neiging om lastige kwesties op het bordje van de zui derburen te leggen en daar een hy pocriet gezicht bij te trekken). TOP-10 Diverse auteurs, aanzien van 2003 t Spectrum, €14,50 Karina Schaapman, nder moeder is, 16,50 i) Reid, Geleijnse Van Tol, Jee Sukke, afzien van 2003 larmonie, 8,60 8) Dan Brown, Da Vinei code tingh-Sijthoff, 18,95 4) Youp van 't Hek, seld Dmas Rap, €7,50 3,6, 1 EL22k) Yvonne Kroonenberg, g één man om het af te leren idora, €7,98 33, 1,43 i dul [24) 18-3; 7x16 e be Roo Remco Campert, liefde in Parijs 3gaï Bezige Bij, 15,00 3,! t j 24 -) Helen Fielding, al te grote fantasie 3). Olivia Joules en s imetheus, 18,95 dee >6x4 1x42 5) Nicci French, rode kamer 1) 35 imingo Noire, 12,50 (-) Gerrit Komrij (samenstelling), Hnil Nederlandse poëzie n de 19de t/m 21ste eeuw rt Bakker, 29,95 on: CPNB/De Bestseller 60 boek van Karina Schaapman wordt el- op deze pagina besproken. Campert :nt af met zijn naoorlogse Parijse jaren, k nieuw.- de laatste roman van Helen ...fding waarin ze Bridget Jones heeft in- fuild voor Olivia Joules. Zij is een talent- e journaliste die onderzoek doet naar n charmante als discutabele cosmetica- iducent. Op het nippertje in de top tien: nrlj's vorige week verschenen poëzle- iel. dei ipnj n bn tgea me 'bie Hijs uijf gel! tiei iloe ïary 'Izej p:e ï),e 5, r (fc del :t ra ti. een 11 d( non-fictie recensie Marjolijn de Cocq 'Zonder moeder" door Karina Schaapman. Uitgeverij Balans. Prijs: €16,50 En toen kwam de affaire-Oudkerk en ging alles alleen nog maar over prostitutie. Het Amster damse PvdA-gemeenteraadslid Karina Schaap man (1960) schreef Zonder moeder, een boek dat veel meer is dan een 'coming out' over haar verleden als hoer. Als ze door wilde gaan in de politiek, realiseer de Karina Schaapman zich nadat ze in 2002 was gekozen als raadslid in Amsterdam, moest ze haar verleden publiek maken. "Verbrand die duivels' - hoe cynisch dat juist haar gewezen fractiegenoot Rob Oudkerk haar dat advies gaf. Schaapman was een ex-klant tegengekomen op een "politieke bijeenkomst, ze was bang dat er iets over haar prostitutieverleden in de krant zou komen en dat haar kinderen zouden wor den geschaad. Ze besloot zich niet te laten kisten en kwam met haar verhaal naar buiten in Zonder moe der. Het verschijnen van haar boek ervan viel nagenoeg samen met het gedwongen vertrek van Oudkerk om zijn prostitutieverleden. 'Raadslid was ooit prostituee', sprong een lan delijke krant in op de hype. Maar Zonder moe der gaat over veel meer dan die periode in Schaapmans leven dat ze 'Zuster Karina' was bij seksclub de Satanskerk. Niet voor niets had ze nooit een antwoord op gewone vragen van journalisten: Wat bracht u naar Amsterdam? In wat voor gezin bent u opgegroeid? Haar jeugd was 'te verstoord'. Door haar turbulente verleden heeft ze grote gaten in haar algemene ontwikkeling, zei ze onlangs in een interview, een beperkte woor denschat. Maar wat zij als gemis ervaart, is in Zonder moeder misschien juist wel Schaap mans kracht. Op wat minieme stijlbreuken na heeft ze, in korte, ongekunstelde zinnen, heel geloofwaardig de stem teruggevonden van de jonge Karina, die met haar Indonesische moe der in een portiekflat in Leiden woont en op straat wordt uitgescholden voor pindapoep chinees. Ze eten 's ochtends, 's middags en 's avonds rijst. Maar eigenlijk, zegt Karina van acht, vindt ze brood veel lekkerder. De band met haar moeder is hecht, maar altijd is er de dreiging van de vader - meteen na haar geboorte met de twee oudste kinderen ver trokken - die nog steeds de voogdij opeist. En er is de honger als het geld van de Sociale Dienst op is, die haar moeder ertoe brengt de gewonde duif die als patiënt wordt verzorgd te slachten. Betere tijden breken aan als haar moeder verliefd wordt op circusdirecteur Rob Roberti en ze in de zomers meereizen met de karavaan. Karina leert koorddansen. Maar haar moeder moet naar het ziekenhuis, Rob verdwijnt in de schaduwen en zij vervuilt, al leen in de lege flat waar ze leeft op een dieet van Mars en hopjesvla. Haar moeder overlijdt in januari 1974 en ze wordt opgeëist door haar tirannieke vader, die haar en haar broer en zus mishandelt en de ene vriendin na de andere afwerkt. Over haar moeder mag ze nooit meer praten, en voor de buitenwereld is ze 'nichtje' Karin. De situatie escaleert dermate, dat haar vader twee jaar la ter uit het ouderschap wordt ontheven en Ka rina door een pleeggezin wordt opgenomen. Maar ze kan de gedachte niet verdragen dat ze daar niet 'voldoet'; ze wil er niet over vroeger praten terwijl dat kennelijk wel van haar wordt verwacht. 'Praatopdrachten', krijgt ze zelfs van de psychiater. Pas als ze echt op drift is gesla gen, van kamertje naar kamertje trekt en man nen aftrekt voor een tientje om in het café te kunnen hangen, vertelt ze voor het eerst ie mand uit vrije wil over het circus: rock 'n' roll- ster Herman Brood, die haar een paar dagen op sleeptouw neemt. Zijn 'circusmeisje', noemt hij haar. Het toeren met de band 'voelt weer echt zoals vroeger', en met Brood voelt ze zich op haar gemak. Zij pijpt hem op de achterbank van de auto, voorin praten de muzikanten met mana ger Koos. „Even schiet het door me heen dat dit echt een bijzonder moment is", constateert Karina van achttien vergenoegd. „Een seks-, drugs- en rock 'n-roll-moment." Maar Brood verdwijnt weer, en op zoek naar hem belandt ze in Amsterdam, waar ze 'smoor-, maar dan ook smoorverliefd' wordt op Peter - met wie ze nog steeds getrouwd is en vier kinderen heeft. Hij verlost haar van de achternaam van haar vader. Maar lange jaren verzwijgt ze voor hem de details van het werk dat ze doet in de Sa tanskerk. Ze heeft er geen zin meer in om voortdurend geen geld te hebben, motiveert ze de stap voor zichzelf, en ze heeft geen zin meer in de zorg die Peter daar weer over heeft. „Het herinnert me aan vroeger, en daar wil ik niet meer aan herinnerd worden." Zij vindt het werk niet erg, beweert Karina van 22 stellig, zij doet gewoon een knopje om. „Het lijkt wel of ik steeds har der en onverschilliger word. Het maakt me ook niet meer uit wat ik doe met klanten. Ik kijk nergens meer van op." Maar de kick van het vele geld bevredigt haar steeds minder. „Ik ge loof dat ik de walgingsgraad heb bereikt", con cludeert ze na ruim een jaar van vibrator- en bananenshows en meer. „Ik wil me niet meer laten naaien." Ze wordt moeder, en keert uiteindelijk tóch naar dat weggedrukte vroeger terug. „Op een dag zullen mijn kinderen mij ook moeten le ren kennen als vrouw", realiseert ze zich. „Hoe leg ik ze uit dat ik als vrouw misschien wel iemand anders ben dan de moeder die zij kennen?" Die dag van uitleg is voor Schaap man met Zonder moeder gekomen. De brieven die ze haar dode moeder schreef als ze haar miste, stopte ze door de jaren heen in een map die ze overal mee naartoe sleepte en die is uit gegroeid tot dertig ordners vol documenten en foto's - de basis voor dit rauwe, onverbloemde boek zonder opsmuk. „Ik kan het verhaal niet mooier maken", schrijft Schaapman. „Het is mijn verhaal." Karina Schaapman. Foto: GPD/Phil Nijhuis stripboek recensie Jan Kuys The Making of Agent 327' door Anton Habraken. Uitgeverij M. Prijs: €14,90 'Denk toch altijd met liefd' aan je moeder'. Het was een troostend me lancholisch lied, dat wij graag moch ten neuriën op telkens wisselende melodieën, wanneer wij Hendrik IJzerbroot alias Agent 327 al te zeer misten. Natuurlijk, het nummer van Gerda en Herman Timmehout was een satire. En natuurlijk ging het niet over Agent 327. Maar het gaf wel precies de stemming weer onder de fans, die in het begin van deze nieu we eeuw al tien jaar Agentloos wa ren. Geestelijk vader Martin Lode- wijk stond droog. En dan is alleen je moeder er nog om met liefde aan te denken. Echter, het wonder geschiedde. Lo- dewijk deed wel vaker rare uitspra ken, maar ineens was het waar. Op 23 mei van het jaar 2000 lag er een nieuw album van Agent 327. En sindsdien tekent en schrijft Lodewijk als een gek en zijn er alweer zeven nieuwe albums verschenen 'met avonturen van 'het geweten van Ne derland.' De hernieuwde belangstelling heeft nu zelfs geleid tot een door Anton Habraken (pseudoniem) uitgegeven korte biografie over de totstandko ming van Agent 327. The making of Agent 327 heet het in harde kaft en op stripformaat verschenen boek werk, dat in een notendop de loop baan van Lodewijk weergeeft. Het werk is opgesierd met een prachtige portret van Lodewijk door vriend en collega-tekenaar Jan Kruis en tal van illustraties uit het leven van de voor het stripverhaal geboren Lodewijk. De auteurs zijn erin geslaagd een reeks feiten te verzamelen, die bij el kaar een aardig beeld geven van Lo- dewijks teken- en vertelvaardighe- den. Het boek stipt aan door welke inspiratiebronnen Martin Lodewijk zich liet betoveren en aan welke werkwijze hij de voorkeur gaf. Ook biedt het een bescheiden blik in zijn tweestrijd tussen een commercieel getinte carrière of een artistieke loopbaan. Met de terugkeer naar ZATERDAG 7 FEBRUARI 2004 FR BIJ DO Agent 327 in 2000 lijkt Lodewijk, maar dat weet je bij hem nooit zeker, definitief te hebben gekozen voor een artistieke levensinvulling, die overigens inmiddels ook zeer renda bel is gebleken. The making of stipt nauwgezet alle relevante feiten en gegevens aan, die hebben bijgedragen aan de mooie striploopbaan van Martin Lodewijk. Maar veel meer ook niet. Een uiteen zetting over wat boeiender is - schrijven (Storm!) of tekenen - zo in trigerend omdat Lodewijk zich op beide terreinen een meester betoon de, ontbreekt. Zijn tweestrijd tussen commercie en artisticiteit komt wel aan de orde, maar niet uitvoerig. Zijn betekenis in een zich ontwikke lende Nederlandse stripwereld blijft onderbelicht. Door deze omissies is The Making of een wat oppervlakkig boekje geworden. Daar staat tegenover dat het ook niet veel pretentie heeft. Het beoogt niet meer dan wat achtergronden te bie den bij de totstandkoming van Agent 327. En daarmee is het net zo Hol lands als de strip over de gewoonste, meest gematigde, meest alledaagse geheim agent van Nederland. mee aan de slag te gaan. Het boek is met mooie foto's geïllustreerd, maar ze leiden nergens af van waar het bij Norman echt om gaat: de prakti sche informatie voor de thuiskok. Nog een productieve kookboekenschrijfster is de Nieuw-Zeelandse Cla re Ferguson. Ze heeft al zo'n twintig titels op haar naam staan, waar van diverse vertaald in het Nederlands. In haar nieuwste boek Smaak makers (Van Dishoeck, 19,90) passeert een vijf honderdtal ingrediënten de revue. Ferguson ver wacht niet dat de lezer die allemaal in de voor raadkast heeft staan (hoewel dat wel handig zou zijn), maar zaken als witte chocola, wasabi, ingeblikte vis, houdbare kruiden enzovoort moe ten eigenlijk altijd voor handen zijn. In haar beschrijving van de ingrediënten is Ferguson be duidend minder uitputtend dan Norman, en bovendien lijkt het soms wat arbitrair waarom ze iets wel in haar lijstjes opneemt en waarom niet. Bij de afdeling 'smeer sels, pasta's en vruchtengeleien' staan prachtige zaken als pruimenpasta of membrillo (kweepeerpasta), maar die zul je hier niet zo gauw in winkels aantreffen en Fer guson geeft ook niet het recept van die lekkernijen. Veel van de ingrediënten lijken te worden opgevoerd ter rechtvaardiging van de zeventig (zeer smakelijke, dat wel) recepten. Een mooi boek, maar minder onmisbaar dan die van Jill Norman. door Jacques Hermus De Hollandse pot regeert weer in de wintermaanden. Toch gebrui ken we, ook in die ouderwetse gerechten, steeds vaker verschil lende kruiden en smaakmakers. In de rubriek De Leestafel deze week twee kruidige kookboeken. Jill Norman heeft een indruk wekkende reeks publicaties over culinaire zaken op haar naam staan, waarvan diverse in het Nederlands vertaald. On langs nog verscheen de door haar verzorgde uitgave van Eli zabeth Davis' Kerstmis, waarin Norman verschillende rond slingerende onvoltooide manu scripten van David fraai aan eengesmeed heeft tot een pret tig boek. Maar Norman is meer dan een hulpje van David. Haar onlangs verschenen Krui den Specerijen (Van Dis hoeck, €29,99) behoort stan daard in elke keuken te staan. Alles watje altijd al wilde weten over die smaakmakers (maar bang was om naar te vragen) staat in dit boek. Zo'n zestig kruiden en evenzoveel specerijen worden minutieus door Norman beschreven. Van engelwortel tot dille, van houttuynia tot zuring en van mastiek tot saffloer (om nog maar te zwijgen van peterselie of peper) alle staan keurig in het boek gegroepeerd naar aroma en smaak. Norman beschrijft hoe je verse kruiden gebruikt, hoe je ze droogt en bewaart en hoe je ze verwerkt in gerechten. Ook geeft ze recepten voor kruiden en specerijenmeng sels, sauzen, marinades, pasta's en salsa's. Zonder op smuk, maar daardoor juist uitnodigender om er eens Martin Lodewijk, geportretteerd door Jan Kruis. Foto uit besproken boek

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7