De ver-van-m'n-bed-school Groeiend aantal leerlingen maakt opleiding niet af 'Ik moet geld verdienen voor de bruiloft!' ZATERDAG 7 FEBRUARI 2004 Jaarlijks gaan tienduizenden leerlingen zonder diploma van school. Het terugdringen van de groeiende stroom vroegtijdige schoolverlaters is een speerpunt van het ministerie van onderwijs. Velen van hen hebben thuis zoveel problemen dat ze niet meer gemotiveerd zijn om naar school te gaan. „Mijn moeder zet me om de haverklap uit huis. Ik heb dus wel wat anders aan mijn hoofd!" door Carine Neefjes p school kon ik mij helemaal niet concen- treren. Ik heb zo veel afschuwelijke dingen meegemaakt! Eigenlijk had ik geen zin meer om te leven, dan zie je ook het nut van school niet in," vertelt de Turkse Hatice (17) die twee jaar geleden bij haar zus is ingetrokken. Drie hoog achter in een achterstandswijk: in de woonka mer scharrelen twee peuters rond, het zijn de kinderen van haar zus. Hatice - netjes gekleed in rok met blouse, haar lange zwarte haar in een paardenstaart - steekt een sigaret op en vertelt: „Thuis hield ik het niet meer uit. Mijn vader dronk, gokte en mishandelde mijn moeder. Als ik me ermee bemoeide, kreeg ik ook een klap. Nooit was er geld. Mijn vader werkte wel, maar maakte alles op met gokken en drinken." In die tijd zat Hatice op de mavo, ze haalde haar diplo ma niet. Ze ging naar een regionaal opleidingscentrum (ROC) in een provinciestad, koos voor de richting com mercieel medewerkster, maar is inmiddels van school gestuurd. „Ik spijbelde te veel. Weer problemen. Mijn vriendje had het uitgemaakt, maar hij had mij wel ont maagd. Nu kan ik niet als maagd het huwelijk in, dat is heel erg in onze cultuur. Ik was daar zó mee bezig, dat ik nauwelijks nog naar school ging." Hatice zit nu een paar maanden thuis. Ze heeft als cas- sière in een supermarkt gewerkt, maar dat verdiende te weinig. Een baan in een kinderdagverblijf is haar ambi tie, maar zonder diploma zal dat moeilijk worden, beseft ze. De Marokkaanse Khadija El Abdi (19) heeft wel een vm- bo-diploma, maar is gestopt met haar opleiding be drijfsadministratie. „Ik moet geld verdienen voor de bruiloft!" vertelt ze opgewonden. „Ik ben drie jaar ver loofd en ga in de zomervakantie trouwen met een Ma rokkaanse jongen uit Spanje. Die bruiloften bij ons zijn zo duur! Ik heb meerdere jurken nodig. Mijn vader kan niet alles betalen." Khadija, die nu achter de kassa zit bij Dirk van den Broek, is optimistisch: na de trouwpartij gaat ze weer te rug naar school. Dat haar man mogelijk liever wil dat zij huisvrouw wordt, verwerpt de Marokkaanse resoluut: „We hebben afgesproken dat ik na de bruiloft mijn di ploma ga halen." Het aantal voortijdige schoolverlaters is de afgelopen ja ren bijna verdubbeld. In 2002 gingen 70.500 leerlingen zonder diploma van school. Het jaar daarvoor waren dat er 47.000 en in 2000 haakten 39.900 leerlingen voortijdig af. Vooral de vier grote steden kampen met een enorme golf aan schoolverlaters. Een op de drie is allochtoon: de meeste zijn 17 jaar of ouder. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van onderwijs. Aangescherpt De enorme stijging is vooral een gevolg van de betere re gistratie van schoolverlaters. Niet alleen leerplichtigen worden geteld, maar ook jongeren tot 23 jaar die te laag zijn geschoold. Wie alleen een middelbare beroepsoplei ding (mbo) op niveau 1 heeft voltooid, geldt tegenwoor dig ook als een voortijdige schoolverlater. Pas als een leerling in het bezit is van een mbo-diploma op niveau 2, mag hij met goed fatsoen van school af. Het ministerie van onderwijs heeft de eisen aange scherpt, omdat in Nederland - in vergelijking met onze buurlanden - het opleidingsniveau erg laag is. Vijftien procent van de 18 tot 24-jarigen heeft niet meer dan een vmbo-diploma. Op het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) van Amster dam, met 35.000 leerlingen de grootste school van Ne derland, gaat zo'n 30 tot 35 procent zonder papiertje van school. Het ROC heeft zeven vmbo-locaties en vijftig lo caties voor middelbare beroepsleidingen (mbo's). Verre weg de grootste uitval doet zich voor op de mbo's: ruim dertig procent van de leerlingen geeft er voortijdig de brui aan. Op de vmbo's, waar leerlingen nog leerplichtig zijn, gaat vier procent zonder diploma van school. „De grootste groep voortijdige schoolverlaters heeft pro blemen thuis. Dat is de belangrijkste reden waarom ze niet naar school komen", vertelt Johan de Jong, beleids medewerker op het ROC van Amsterdam. „Er zijn meis jes die niet meer naar school gaan, omdat ze op hun broertje moeten passen of voor hun zieke vader moeten zorgen. Tienermoeders blijven weg, omdat ze thuis een baby hebben. De meerderheid van de leerlingen die uit valt, is allochtoon", aldus De Jong. Toch moet het onderwijs ook de hand in eigen boezem steken, vindt De Jong. „Deze kinderen worden te veel ewi *1 ng; 35.1 wo< .uij uwe <T<j in iui Fr. Ex-schoolverlater Joey Bakker Is blij dat hij na twee jaar thuis zijn weer naar hét ROC gaat. „De laatste school waar ik op zat, was een school voor moeilijk opvoedbare kinderen. Maar ik ben helemaal niet moeilijk opvoedbaar!" Foto: GPD/Phil Nijhuis Foto: GPD/Harmen de Jong aangesproken op wat ze allemaal met kunnen. Dat is niet goed. De meeste leerlingen hebben moeite met le ren. Als ze dan voortdurend horen waar ze niet goed in zijn, wordt school iets heel negatiefs. Ook dat is een re den om er eerder mee te stoppen." Om de groeiende stroom uitvallers tegen te gaan, heeft het ROC voor een andere onderwijsmethode gekozen. Er wordt veel meer gekeken naar wat leerlingen kunnen. Ze hoeven niet meer urenlang in de klas naar de meester te luisteren, maar voeren opdrachten uit in de praktijk. De nadruk ligt op eigen verantwoordelijkheid: wie niet meedoet, verpest z'n eigen toekomst. Joey Bakker (17) is blij dat hij op het ROC zit. „Daarvoor was ik twee jaar thuis. De laatste school waar ik op zat was een school voor moeilijk opvoedbare kinderen. Maar ik ben helemaal niet moeilijk opvoedbaar! Ik ben zelf van school gegaan en vervolgens zat ik thuis. Dat is ook niks. Hier heb ik het naar m'n zin. Ik heb gekozen voor iet en loop nu stage in een computerwinkel. Uitein delijk wil ik doorstromen naar een hbo-opleiding!" Blowen De nieuwe onderwijsmethode is voor de Surinaamse Lucretia (18) nog niet boeiend genoeg. Ze spijbelt regel matig en moest eigenlijk van school worden verwijderd. Ze heeft een bezwaarschrift ingediend en mag blijven, maar ze twijfelt of ze het volhoudt. Lucretia - leren pet, gouden piercing onder haar lip - steekt van wal: „Mijn moeder zet me om de haverklap uit huis. Dan ben ik niet gemotiveerd om naar school te gaan. We hebben veel ruzie. Bovendien heb ik moeite met opstaan. Ik ben gewoon te lui om naar school te gaan." Antoine (19) is een halfjaar geleden gestopt. „Op mijn zestiende begon ik met blowen. Als ik had gerookt, kon ik mijn bed niet uitkomen. Ik spijbelde veel. Ik was an dere dingen aan het ontdekken. Ik was bezig met meis jes, soft drugs, muziek maken en uitgaan," vertelt de Su rinaamse Antoine, gekleed in blauw trainingspak. Het is vrijdagmiddag drie uur, en in een café in de Bijl mer bestelt hij een biertje. „Weet je, ik kon best goed le ren, maar ik heb het zelf verpest. Op je zestiende moet je weten wat je wilt worden. En als je dat niet weet, moet je hulp zoeken. Dat deed ik niet, ik rotzooide maar wat." Thuis heeft hij geen problemen. Hij woont samen met drie broers en zijn moeder, waar hij het goed mee kan vinden. „Ik geef niemand de schuld, ook de drugs niet. Ik heb genoeg vrienden die blowen en toch naar school gaan. Ik was gewoon lastig." Via een zogeheten 'reïntegratieproject' volgt Antoine nu een interne opleiding bij de brandweer. „Lekker afwisse lend. We doen veel aan sport." Dan, lachend: „Je moet wat doen in het leven. Niemand gaat voor je zorgen als je een man bent. Tenzij je een hele lieve vrouw vindt!" Het Frieslandcollege in Leeuwarden, een ROC, haalt ook alles uit de kast om leerlingen binnenboord te houden. Vijf jaar geleden was hier de uitval enorm. Zo'n zestig procent van de leerlingen die een middelbare beroeps opleiding (mbo) op niveau 1 volgden, haakten af. Om de gigantische stroom schoolverlaters terug te dringen, is het project "Werken met de stad' opgezet. Jongeren tus sen de 16 en 23 jaar die geen diploma hebben, kunnen hier terecht. Projectleider Akke Overzet: „Meer dan 80 procent van de leerlingen maakt de opleiding af. Wij besteden veel aan dacht aan de persoonlijke houding. Is een leerling gedis ciplineerd, weet hij van aanpakken, komt hij zijn afspra ken na. Maar ook: vraagt hij om hulp als hij er niet uit komt? Als deze zaken goed gaan, kan iedereen deze op leiding halen." Het terugdringen van het aantal vroegtijdige schoolver laters is een speerpunt van het ministerie van onderwijs. Met de ingang van de wet op de Regionale Meidcentra (RMC) in 2001 zijn scholen verplicht om jongeren tot 23 jaar aan te melden bij het RMC. Samen moeten ze er voor zorgen dat deze leerlingen via een zogeheten 'reïn- tegratietraject' weer naar school gaan of een baan vin den. Tot nog toe loopt het niet zo'n vaart. Van de 70.500 leerlingen die in 2002 zonder diploma van school zijn gegaan, hebben 20.100 zich aangemeld voor zo'n traject. Lief jongetje Om de groeiende stroom uitvallers tegen te gaan, moe ten er op de basisschool al maatregelen worden geno men, stelt Leny Mulder, leerplichtambtenaar in Amster dam-Osdorp. „Wij kunnen op de basisschool al zien wie later een vroegtijdige schoolverlater wordt. Dat zijn kin deren die veel verzuimen en uit problematische gezin nen komen. Ik vind dat de bureaus jeugdzorg in de school moeten gaan zitten. De gezinsproblematiek moet veel eerder worden aangepakt. Dat is van essentieel be lang. Daarmee voorkom je dat een compleet gezin voor tijdig schoolverlater gaat worden." Mulder pakt het dikke dossier van Michael, een zeventienjarige, Suri naamse jongen. Al op de basisschool verzuimt Michael regelmatig, hij is brutaal en vertoont gedragsproble men. „Michael is in principe een lief jongetje, maar door gebrek aan zorg thuis en moeizaam gedrag op school gaat hij van straf naar straf naar straf, zo staat in zijn dossier. Thuis is de situatie problematisch. Zijn moeder heeft een psychiatrisch verleden, zijn vader woont er gens anders en handelt vermoedelijk in drugs. Moeder is absoluut niet aanspreekbaar op het proble matische gedrag van Michael. Volgens het dossier is hij een paar keer in aanraking gekomen met de politie we gens diefstal en vernieling.Als dit gezin eerder was be geleid, had het met Michael niet zo ver hoeven komen," aldus de leerplichtambtenaar. Michael, die anderhalf uur na het afgesproken tijdstip arriveert, heeft een heel andere lezing. ,.Het ligt allemaal aan school", vertelt de jongen met halflange dreadlocks, twee gouden tanden in zijn mond. Hij is dyslectisch en daarom ging het niet goed op school. Thuis is er niets aan de hand. Hij krijgt te eten, te drinken en zakgeld. Volgens Michael is hij slechts één keer met de politie in aanraking is geweest, omdat hij een vrouw in de tram in haar gezicht had geslagen. Daarvoor is hij al gestraft. Nu zit hij bij 'R B', een project van justitie, politie en hulpverlening voor resocialisatie en begeleiding. Mi chael voelt zich weer niet thuis. „Ik zit tussen die kleine crimineeltjes, maar daar hoor ik niet tussen. Ik heb geen strafbaar feit gepleegd. Ik wil hier mee stoppen. Ik denk dat ik maar weer naar school ga. (Om privacy redenen zijn de namen van sommige leer lingen veranderd)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1