'Als het moet ga ik tot het Europese Hof' REGIO fC Uit het Nieuws 'Wij denken dat alles |>lijkenn,et°vTegte wat eenvoudiger kan lieren die ze moeten 'Gebruiksbeperking' voor vier Leidse cafés Terugsturen Leiderdorps gezin Abdulrahman een eeuwige schandvlek voor deze regering Voor een echte 'stedebouwer' zijn alle plaatsen - stad en land - even belangrijk Bromjongeren NAVRAAG De ziektekostenverzekeraars zijn ontevreden over de papierwinkel die gepaard gaat met de aanvraag van een 'persoonsgebonden bud get' (PGB). Veel klanten J Ti) kunnen met de formu- invullen bij het zelf in kopen van zorg. Ongeveer een kwart van de mensen vult de papieren niet volledig of helemaal niet in. Ziektekostenverzekeraars pleiten daarom voor vereenvoudiging van de formulieren. Ook Zorg en Ze kerheid kent de problemen, zegt hoofd administratie MARC VAN HOUT. Krijgt Zorg Zekerheid veel goed ingevulde formulieren binnen? „Een fors aantal wordt goed ingevuld, maar ook een behoorlijk aantal onvolledig. Dat verhoudt zich ongeveer tachtig, twintig, denk ik. Ondanks alle informatie is er veel onbekendheid met de regels en de manier waarop je de formulieren moet invullen. Feit is dat de meeste cliënten niet zitten te wachten op een berg papie ren die ingevuld moeten worden. Wij denken dat alles wat eenvou diger kan, je ook eenvoudiger moet willen." Wat zijn precies de problemen bij het invullen? „Er staan best wel lastige dingen in het 'verantwoordingsformulier' dat cliënten moeten invullen om hun uitgaven te verantwoorden. Lastige woorden ook, zoals 'voorschotsperiode'. Je snapt ze wel, maar je moet toch uitzoeken wat er precies mee wordt bedoeld. En je moet bijvoorbeeld weten in welke 'functie' je bent geclassifi ceerd. Dat heb ik het alleen over het verantwoordingsformulier, maar dan heb je ook nog het verhaal 'zorgovereenkomst'. En de formulieren voor het wijzigen van een zorgovereenkomst. Daar haakt men meestal toch wel af." Wat zijn de consequenties van het niet terugsturen van formulieren? „Die vraag is niet zo makkelijk te beant woorden. Voor werknemers in de zorg sector kan het ontbreken van goed inge vulde formulieren bijvoorbeeld proble men opleveren bij het invullen van be lastingformulieren. Hoeveel klanten met een persoonsge bonden budget heeft u? „Zo'n 2700. Dan heb ik het over het ge bied Zuid-Holland-noord, Amstelland en Meerlanden." Hoe zou het makkelijker kunnen? „Je moet je afvragen of het zinvol is om om altijd elke uitgave te verantwoorden. Aan de ene kant is het goed om cliënten te beschermen tegen een wildgroei in de zorg, die is onstaan door de invoering van het persoonsgeboden budget. Als 'goede vader' moet je ervoor waken dat patiënten wor den misbruikt door verkeerde mensen. Aan de andere kant is het behoorlijk bevoogdend om een verantwoording voor elke uitgave te vragen. Als een cliënt er voor kiest om maar één keer per week gewassen te worden en de rest van zijn zorgbudget aan iets anders wil uitgeven, wat dan nog?" tekst: Erna Straatsma foto: archief UIT OE ARCHIEVEN ANNO 1979, woensdag 7 februari LEIDEN - De gemeentelijke Rembrandt-scholengemeenschap krijgt eindelijk een nieuw gebouw. Het zal verrijzen in de Coebel, een gebied ten zuiden van de Haagweg. De dependance van de Rembrandt aan de Vijf Meilaan blijft gewoon bestaan. Als alles meezit kan in oktober van dit jaar met bouwen worden begonnen en is de school voor het school jaar 1981/1982 klaar. In 1974 kwam het ministerie al met een defini tieve goedkeuring voor nieuwbouw in De Coebel, een goedkeuring die later weer werd ingetrokken. Voor de school was dat een grote teleur stelling. De Rembrandt zat toen al een jaar verspreid over vier gebou wen. Vorig jaar werd besloten om aan die situatie een eind te maken, en de school te concentreren in de gebouwen aan de Vijf Meilaan en de noodgebouwen aan de Schubertlaan. ANNO 1979, woensdag 7 februari LEIDEN - Ongeveer de hele Leidse regio veranderde vanochtend rond half negen weer eens in één grote ijsbaan. Het openbaar vervoer heeft tot ongeveer tien uur bijna volledig lam gelegen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '50 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/ln-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. <D HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Het jaar 2000 stond in het teken van de rampen. Nadat eerst in Enschede een vuurwerkfabriek ontplofte, brandde in de oude jaarsnacht een café in Volendam uit. Los van de menselijke dra ma's die deze gebeurtenissen met zich mee brachten, werd ook de aansprakelijkheidskwestie voor lokale overheden weer actueel. In 2001 togen tal van Nederlandse gemeenten vol goede moed aan de slag om potentieel gevaarlijke situaties die jarenlang wa ren gedoogd met vernieuwde energie aan te pakken. Zo ook de gemeente Leiden. Aan de vooravond van Leidens Ontzet wilde de gemeente alle Leidse cafés brandveilig hebben. In de meeste ge vallen lukte dat. Maar eetcafé Odessa aan de Hogewoerd had pech. De zaak van eigenaar Bert Jansen voldeed volgens de ge meentelijke richtlijnen niet aan de geldende brandveiligheidsei sen en kreeg een gebruiksbeperking opgelegd: Slechts de helft van Odessa mocht worden gebruikt. Dat was in oktober 2001. Over twee weken buigt de Raad van State zich over de kwestie. Bert Jansen is nu al ruim twee jaar in 'gevecht' met de ge meente Leiden. „In 2001 kreeg ik te horen dat mijn zaak niet in aanmerking kwam voor het predikaat 'brandveilig'. Volgens de ge meente Leiden is mijn zaak te diep. De afstand van de ach tergevel tot aan de voordeur aan de Hogewoerd is 27 me ter. Volgens de gemeente mag die afstand maximaal twintig meter zijn." Odessa mocht niet meer open totdat er een oplossing voor dit probleem werd gevonden. Die oplossing was een tussen wand, een afscheiding halver wege de zaak. Op twintig me ter uit de voorgevel trok Jan sen een houten wandje op, waarmee het achterste ge deelte van zijn zaak, niet meer toegankelijk was voor publiek. „Die ingreep kostte mij een hele achterzaal. En door die afscheiding konden mijn be zoekers ook geen gebruik meer maken van mijn terras boot aan de achterzijde van de zaak in de Nieuwe Rijn." Maar omdat het alternatief volledige sluiting was, zat er voor Jansen niets anders op. „Ik tekende natuurlijk be zwaar aan tegen deze ge bruiksbeperking. Maar dat werd ongegrond verklaard." En dus diende hij een verzoek in om een vluchtweg over het water naar de Nieuwe Rijn te mogen maken. Want met een vluchtweg aan de achterzijde van zijn pand, zou Odessa wel aan de regels voldoen. Maar die aanvraag werd direct afge wezen. En ook daar tekende Jansen - tevergeefs - bezwaar tegen aan. Jansen had vooral moeite met de ondoorzichtigheid van de Leidse regels. „Odessa vol deed voor de ramp in Volen dam aan alle eisen: te weten die uit 1992, toen de richtlij nen voor de brandwering werden verzwaard. In 2001 voldeed ik plotseling niet meer aan de regels. Ik wilde de nieuwe regels wel eens zien. Maar dat kon niet. Niet een ambtenaar kon mij de brandveiligheidseisen laten zien. Ik kreeg slechts te horen dat Leiden zijn regels alvast had aangescherpt, vooruitlo pend op het nieuwe Bouwbe sluit van 2002." De voorschriften uit 1992 stel den dat in bestaande gebou wen de maximale afstand van achtergevel tot voorgevel 30 meter mag zijn. „Maar toen het nieuwe Bouwbesluit 2002 uitkwam, stond de maximale afstand nog steeds op 30 me ter", zegt Jansen. „Toen ben ik direct naar de rechter ge stapt. Ik spande een bodem procedure aan en een kort ge- ding." En met succes. Op 30 decem ber 2002 maakte de bestuurs rechter in Den Haag naar door TJmoteui Wwrwnburg 1 k^, &emeente Leiden 1 heeft vier Undse cafés aan de vooravond van 3 oktober zoge- 1 «wonde gebruiksbeperkingen opgelegd. Om veiligheidsrede- oen is er een maximum gesteld t an het aantal bezoekers. Wet is de bedoeling dat in de ko- R mende maanden voor alle Leid- I «negen waar meer dan vijftig f bezoekers in kunnen een ge- r bnuksvergunning verplicht wordt gestekt Daarin wordt voor eik café opgenomen wat net maximaal aantal mensen is dat binnen mag zijn. De vier kroegen die brml«hpnprl-in- een beperking van 25 personen, ueze beperking is van kracht totdat de door de gemeente en j brandweer geëiste brandveilig heid aanpassingen gedaan zijn. Daarna zal - inhet kader van d' f nieuw in te voeren gebruiksvei gunmngen gekeken hoever personen toegestaan zijn met de 4 gedane aanpassingen. I Voor alle vier de cafés geldt dat de gemeente een boete van 1000 gulden per geconstateerde over treding oplegt. De politie zal zo wel tijdens als na de drie okto- A ber feesten actief controleren op I naleving van de gebruiksh"nC£F kingen. Uit: Leidsch Dagblad, 2 oktober 2001 aanleiding van het kort geding de gebruiksbeperking van Odessa ongedaan. „Ik heb toen direct mijn zaak weer helemaal opengesteld. In de zomer van 2003 deed de rech ter ook uitspraak in de bo demprocedure. Volgens de rechtbank had de gemeente onzorgvuldig gehandeld en werd de gemeente veroor deeld om 'een nieuw besluit' te nemen. Tegen die uitspraak tekende zowel de gemeente als Jansen bezwaar aan. Jansen: „De ge meente omdat ze de opgeleg de gebruiksbeperking wel te recht vind. En ik omdat ik van mening ben dat de rechter zich inhoudelijk over de zaak had moeten uitspreken. Ik had willen horen of de ge meente wel of niet terecht had gehandeld." Ondanks het feit dat de ge meente beroep aantekende, moest zij toch met een 'nieuw besluit' komen. Vandaar dat de gemeente de commissie beroep en bezwaar vroeg om zich nogmaals, als een soort onpartijdige scheidsrechter, over de kwestie te buigen. Dat was in het afgelopen najaar. „Beide partijen hebben toen hun standpunten nogmaals duidelijk gemaakt", zegt Jan sen. „De commissie beroep en bezwaar zou daarna een advies uitbrengen en de ge meente zou mede op basis daarvan een nieuw besluit moeten nemen. Conform de wens van de rechtbank. Maar tot op de dag vandaag heb ik niets van de gemeente ge hoord. En ook niet van de commissie beroep en be zwaar." Volgens Jansen is dat waar schijnlijk een goed teket denk dat dat advies heef Wi tief voor mij heeft uitgen Waarom? Om de eenvol" - reden dat als dat advies |hoe voordeel van de gemeen! zou zijn geweest, ik datiH schijnlijk wel in een trioj telijk briefje onder ogen hebben gekregen." Over twee weken dient «een eindelijk het hoger berojure; van beide partijen bij dtfopc van State. „Ik hoop maa'K°' de raadsheren dan een »ees besluit nemen. En dat dKoo daarna echt afgehandeld zegt Jansen. „Maar moei dan onverhoopt toch ve£ns zen, dan ga in naar het I ee pese Hof in Straatsburgen voor mij is deze kwestied een principezaak gewoitur' Niet alleen burgers, maPnd de overheid moet zich ij lijk aan de wet houden, pel kan toch niet zo zijn dat paar Leidse ambtenaren niet eens zijn met de la/ ke regelgeving en dan op eigen houtje nieuwei gaan maken. Maar ik ga uit dat het deze slepend kwestie eind maart - de van State doet na zes wt uitspraak - echt is afgelf deld." f1 Timoteus Waarsenburg re' Volgens Bert Jansen (rechts) is zijn eetcafé niet brandonveilig. En mocht er onverhoopt ooit brand uitbreken in zijn zaak, dan is het zelfs goed te doen om wadend het water van de Nieuwe Rijn een veilig heenkomen te zoeken. Foto: Mark Lamers SCHRIJVENDE LEZERS Het lijkt onmogelijk maar het is waar. In het jaar 2004 dreigt een Koerdisch gezin met drie Idnderen teruggestuurd te worden naar een gebied dat weer veilig moet worden geacht. Als een land waar nog dage lijks aanslagen plaatsvinden, met ook vandaag weer minstens vijftig doden, als veilig wordt beschouwd, waar ter wereld is dan nog een on veilige natie te vinden? Nederland is helaas niet bij machte om alle mensen die buiten hun schuld in de problemen zijn geraakt te helpen, maar wat er het Leider- dorpse gezin Abdulrahman nu bo ven het hoofd lijkt te hangen, zal als een eeuwige schandvlek de reputa tie van deze regering en dit land be zoedelen. Deze mensen, die de taal spreken en maatschappelijk func tioneren, hadden (net als hun mij onbekende lotgenoten) niet kunnen vermoeden dat zij er na zoveel jaar alsnog, richting chaos in hun ge boorteland, uitgetrapt gaan wor den. Minister Verdonk en haar geestver wanten zullen nimmer tegenover het nageslacht kunnen verantwoor den dat mensen met kinderen die nog nooit bewust vaderlands grondgebied hebben aanschouwd door hen teruggestuurd zijn naar een oorlogsgebied, waar nog veel meer ellende gaat komen wanneer de buitenlandse troepen eenmaal weer vertrokken zullen zijn. Normen, waarden en doodgewoon fatsoen: het zijn begrippen waar de laatste tijd terecht veel over te doen is geweest. Premier Balkenende, laat het kabinet dat uw naam draagt niet alle gezag en geloofwaardig heid verspelen, maar in plaats daar van het goede voorbeeld geven. Koningin Beatrix, dat u de moed heeft om voor vaderlandse crimine len menswaardige omstandigheden te bepleiten, siert u. Maar echt res pect kunt u verwerven door op te komen voor onschuldige (inmid dels allang niet meer echte) vreem delingen. H. Stuurman, Leiderdorp. In mijn bijdrage 'Stedenbouwkun digen weten het wel' (Leidsch Dag blad 22 januari), pleit Pieter Balke nende voor meer rust en natuur in de Randstad. En hij verwijt steden bouwkundigen te veel oog te héb ben voor de stad en te weinig voor het groen. 'Ze zijn niet voor niets stedenbouwkundigen', merkt Bal kenende op. Maar dat is een veelge- maakte vergissing. Het woord 'stedebouw' is niet afge leid van het woord 'stad', maar van het woord 'stede', plaats. Bij de nieuwe spellingsregels is ten on rechte de spelling 'stedenbouw' in gevoerd. Het had 'stedebouw' moe ten zijn. Voor een echte stedebou wer zijn alle plaatsen - stad en land - even belangrijk. Er zijn goede redenen om een in krimping van het agrarisch areaal in de Randstad te voorspellen. Het zou echter ongewenst zijn als ook de hoeveelheid natuur zou teruglo pen. Natuur wordt door steeds meer mensen belangrijk gevonden. We blijken gelukkig zeer goed in staat te zijn om nieuwe natuur te maken van hoge kwaliteit, zoals de Oostvaardersplassen in Flevoland en wellicht het Bentwoud in de Randstad. Op de vrijkomende ex- agrarische gronden zullen niet al leen op geschikte plaatsen wonin gen, bedrijfenterreinen en infra structuur moeten worden gereali seerd, maar ook zullen de natuur en het water weer terrein moeten winnen. Hugo Priemus, Delft. LEIDERDORP, 20.00 UUR Ze weten precies wat mag en wat niet. Toch is de Leiderdorpse bif fietsjeugd massaal gekomen. Je weet maar nooit of je tijdens zo'jjJ voorlichtingsavond van de politie nog interessante ideeën opdoet. I n Agenten zijn ruimschoots vertegenwoordigd om de 'hang- een bronh* geren' een lesje te leren. Het gaat om 'respect' voor medeburgers, zeüc een man in uniform. Dat je na een avondje stappen - zo om 'n uur drie, vier, vijf 's nachts - niet als een bezetene over de Laan van Outk zorg racet. v Zo'n vijftig jongens - en een paar meisjes - horen de verkeersdesku e gelaten aan. Dat brommers bijvoorbeeld een 'constructiesnelheid' maximaal 45 kilometer mogen hebben. Belachelijk, vinden ze. „Eer sche kan 250 rijden, maar daar krijg je toch ook geen bekeuring vo( Foto's van opgevoerde brommers en scooters komen in beeld. De v keersagent legt uit wat er mis is. Dat een bromfiets zonder snelheid grenzer uit den boze is. Belachelijk, vinden de jongens. „Als alle be{ zers weg worden gehaald, is dat beter voor het milieu, want dan hel een betere brandstofverbranding." De verkeersagent geeft een korte toelichting op twee wettelijke bep gen. Dat het bijvoorbeeld verboden is om 'onnodig geluid te veroor ken'. Een overtreding die je 95 euro kan kosten. Belachelijk, vinden jongens. „En een automobilist mag wel staan te gassen?" En dan nog een paar plaatjes van in het verkeer gesneuvelde bromi Ze gaan erin als Arnold Schwarzenegger. Het 'iets ingekorte' model I van Leo. Het 'tot chopper omgetoverde' exemplaar van Jeroen. En 'slecht gedraaide scooter van Frans. Weet je nog wat een 'smakkers' toen maakten? De verkeersagent wijst nog even op het verplichte certificaat. Niet i zeggen de jongens, zo'n papiertje hebben ze heus wel. Ze hebben al geen zin om braaf en rustig te rijden. „U bent toch ook jong gewees Buiten is de spannende finale, waar ze allemaal op hebben gewach bromfietstest op de rollenband. De politie zal vanavond niet bekeuj dus ze kunnen voluit. Alle vijftig draaien ze de gashandel stevig opej voor een flinke portie 'onnodig geluid'. De meters slaan heel ver uit luid gejuich klinkt. Ze kunnen tevreden naar huis. Erna Straatsma ZATERDAG 7 FEBRUARI 2O0;

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14