Recordwinst Shell door dure olie de juiste trend 2.50 ECONOMIE IV Stork deed ook na vermoeden van atoomspionage nog zaken met Khan Super De Boer gooit de volgende prijsbom O Antirampalen van juwelier moeten weg Onafhankelijk onderzoek oliereserve Lego bouwt Ferrari's NS willen speciale officier voor geweld op het spoor Onderzoek bewijst: Uitvinden is geen vetpot Goed vierde kwartaal Vedior IM schrapt nog ns 450 banen Ilen - DSM schrapt op- iw honderden banen bij de g jaar van het Zwitserse Ro- overgenomen vitaminedivi- Deze keer gaat het om 420 en, ruim een maand gele- Ikondigde DSM al aan 290 m te schrappen. Samen be- jit dat een reductie van on- jer 10 procent van de oor- ikelijke 7150 arbeidsplaat sen woordvoerder sluit neer banenverlies niet uit. koord Philips sr nieuwe CAO Jhoven - Philips en de vak- oen zijn het afgelopen *Tt eens geworden over een !we CAO tot eind 2004. De DO medewerkers krijgen per ||ül een structurele salaris- joging van 1,25 procent, M de op 1 juli 2003 gegeven fejrlopige) verhoging. Er is eenmalige herstelbetaling 1,3 procent afgesproken. In ember volgt nog een resul- ifhankelijke beloning van 2 ent. Medewerkers mogen taan ook vier keer negen werken als het bedrijfsbe- niet geschaad wordt. issei eist steun jdbouw terug sel - De Europese Com- je vordert 143 miljoen euro landbouwsteun terug van anden, omdat het geld niet of met onvoldoende con- 5 is besteed. Grootste pdoener' is Frankrijk, dat dljoen moet teruggeven. wordt voor 20 miljoen jeslagen. Nederland hoeft terug te betalen. Klachten over pen op het werk - Bij de Voedsel en Sn Autoriteit zijn in januari llachten binnengekomen werknemers, die geen vrije werkplek hadden. Be rn overtreden hiermee de kswet, die sinds 1 januari jacht is. De VWA heeft 12 inspecteurs aangesteld controleren of het be leven zich aan de nieuwe loudt. Bedrijven krijgen waarschuwing en na twee Ie maanden een inspectie, zaak niet in orde dan volgt loete van 300 euro. Die kan )en tot 2400 euro. tuwe CAO in Nlkinderopvang Irmeer - De 38.000 werk- f -'•% irs in de kinderopvang in een eindejaarsbonus procent van het loon. De Dnden en werkgevers heb- ifgesproken dat 1 procent 'an resultaatafhankelijk is. iersoneel moet bijvoor- I doelstellingen halen als er ziekteverzuim of kwali- ^■Serbetering. Het resultaat- (J^Wikelijke deel wordt vanaf verhoogd naar 2 procent. i ndejaarsuitkering wordt - gekoppeld aan de financië- .•staties van het bedrijf. f f 1 maart krijgt het perse is >,50 euro per maand extra impensatie voor de stij- 3 ziektekosten. on schorst dewerker erdam- Energiebedrijf I heeft gisteren een mede- ;r geschorst wegens 'em- wermenging van privé- en Ijke relaties' met DGPS uit in, een voormalige leve- £r van de onderneming, m 2001 en 2003 nam het Idels failliete meetbedrijf i meterstanden van gas en >p voor Nuon. Dat ge le mede op voorspraak e geschorste medewerker. Dordvoerder wilde geen s geven over de aard van ^^^^rtredingen en de schade. sl topmanagers inkverslaafd' id - Een op de vijf topma- s heeft een verslavings- eem. Meestal gaat het om ankverslaving. Dat meldt lond FNV Bondgenoten blad BM. De bond, die laseert op informatie van areau Solution Addiction ment Consultants, noemt den de hoge werkdruk inder topmanagers lijden, idien zijn seminars en Is een 'essentieel onder- geworden hun bestaan. i gelegenheden wordt fuimhartig drank ge lken. donderdag 5 februari 2oo4 IAL daagt Nikon latentenstrijd oven - De patentenoorlog 1 chipmachinefabrikant ■I en concurrent Nikon een vervolg gekregen. De se branchegenoot is voor Ihtbank in Washington gd om een besluit van het Jkaanse patentbureau ten p van ASML aan te vech- 'et geruzie begon in al den haag/gpd - Koninklijke Olie/Shell heeft, geholpen door hogere prijzen voor olie en gas, een recordjaar gedraaid in 2003. De winst nam met ruim een der de toe tot 12,7 miljard dollar (10,1 miljard euro). Het concern zegt vorig jaar vrijwel net zo veel olie en gas te hebben toegevoegd aan de 'bewezen' reserves als het op de wereldmarkt verkocht. Het derde olieconcern ter we reld zag de resultaten vorig jaar op vrijwel alle fronten verbete ren. Alleen de chemiepoot stel de teleur met een verlies, onder meer als gevolg van kosten voor milieumaatregelen en herstruc turering. Shell claimt dat over names van de afgelopen jaren hebben geleid tot grote bespa ringen door samenwerking bin nen het concern. Deze leverden vorig jaar 1,05 miljard dollar (0,83 miljard euro) op, meer dan verwacht. De divisie Exploratie en Pro- duktie zag de winst flink stijgen. Er werd 1 procent meer olie ge produceerd, 5 procent minder gas en 2 procent minder kool- zutphen/anp - De Raad van State is gisteren teruggekomen op zijn eerdere beslissing over de plaatsing van antirampalen door een juwelier voor zijn win kel in Zutphen. De midden stander moet de betonnen pa len alsnog weghalen. Ze komen op een andere plek te staan. Vorig jaar juli besloot het rechtscollege dat de palen, die moeten voorkomen dat crimi nelen met een auto de pui ram men, voorlopig konden blijven staan. In afrvachting van een definitieve uitspraak. De juwelier had de palen ge plaatst op de openbare weg. Hij beschikte niet over een vergun ning. De gemeente wilde die ook niet alsnog verlenen en droeg de ondernemer op de pa len te verwijderen. De Raad van State is uiteinde lijk tot de conclusie gekomen dat de weigerachtige opstelling van het college van B en W niet onredelijk was. Het college pro beert het voetgangersgebied zo veel mogelijk vrij te houden van obstakels. Een belangrijke over weging voor de rechter was de bereidheid van het college om mee te werken aan een alterna tief. De palen komen nu dichter bij de winkel te staan. waterstoffen. Hogere prijzen voor olie en gas speelden hier een rol. De olieprijs was vorig jaar met 28,85 dollar per vat (Brent-olie) flink hoger dan het jaar ervoor toen 25,05 dollar werd genoteerd. De prijs van ruwe olie in 2004 'blijft onge wis', aldus Shell. Het is volgens het concern onder meer afhan kelijk van Iraakse olie-exporten. Ook de raffinagemarges zijn onzeker. Bij de divisie Gas en Elektriciteit explodeerde de winst, evenals den haag/anp - Shell gaat onderzoeken hoe bin nen het olieconcern de oliereserves zijn vastge steld. Interne controleurs krijgen bij de studie hulp van buiten, wat de onafhankelijke status van het onderzoek moet garanderen, zo maakte de oliemultinational vanochtend bekend. Begin januari meldde Shell dat eenvijfde van de olie- en gasreserves niet langer 'bewezen' is. De ze reserves, gelijk aan 3,9 miljard vaten, staan nu te boek als 'waarschijnlijk'. De voorraden zijn er wel maar kunnen minder snel worden opge pompt dan eerder gedacht. Beleggers waren ver bijsterd over de boodschap en het aandeel dook met procenten de diepte in. Het verlies aan 'bewezen' reserve komt groten deels uit bestaande wingebieden als Nigeria en Oman (2,3 miljard vaten). Bij 1,2 miljard vaten gaat het om reserves in Australië, Noorwegen en Kazachstan. Van de in totaal 3,9 miljard vaten zegt Shell dat 1 miljard al voor 1997 niet meer als 'bewezen' in de boeken is verwerkt. Shell stelt dat de bijstelling nauwelijks effect heeft op de ge plande ontwikkelingskosten voor de komende vijfjaar. Verder denkt het concern dat 85 procent van de bijgestelde reserves binnen tien jaar win baar is. De twijfel over de verwerking van de reserves leidde tot reacties bij de Amerikaanse beurs- waakhond SEC. Bestuurslid R. Campos liet al we ten dat de toezichthouder „de zaak zeker zal be kijken". Het Amerikaanse advocatenkantoor Mil- berg Weiss Bershad Hynes Lerach trakteerde het olieconcern op een dagvaarding wegens mo gelijke overtreding van de boekhoudregels. Shell benadrukte vandaag dat het zelf inmiddels 'in alle geledingen' maatregelen heeft genomen om de boeking van de oliereserves te verbeteren. Het olieconcern spreekt met de SEC over de vraag of door de neerwaartse bijstelling het jaar verslag over 2002 moet worden aangepast. Vol gens Shell heeft de aanpassing geen invloed op de financiële overzichten van enig jaar. bij Olieprodukten. Ook hier werd geprofiteerd van hogere prijzen voor de grondstoffen. Bovendien verbeterden de mar ges in de raffinaderijen. In een eerste schriftelijke verklaring bij de cijfers toont Shell zich onze ker over de marktontwikkelin gen in 2004. De recordwinstcijfers van Shell werden bereikt ondanks terug lopende resultaten in het vierde kwartaal van 2003. In de laatste drie maanden liep de oliepro ductie iets terug, de gasproduc tie viel 9 procent lager uit in vergelijking tot dezelfde periode van het jaar ervoor. Koninklijke Olie, het Neder landse deel van het concern met een notering bij de effec tenbeurs Euronext, wil over 2003 een slotdividend uitbeta len van 1,02 euro per aandeel, waarmee het totale dividend uitkomt op 1,76 euro per aan deel. Dat is 2,3 procent hoger dan het jaar ervoor. Beleggers reageerden vanmorgen lauw op de cijfers van het concern. Het aandeel daalde op de Amster damse beurs. Dagbladen profiteren van prijzenslag den haag/gpd-anp - De winkels van Super de Boer maken van daag 57 producten tot 9 pro cent goedkoper. Verder worden aardappelen, groenten en fruit bij de 369 filialen van Super de Boer tot 23 procent in prijs ver laagd. Moederbedrijf Laurus verscherpt daarmee de aanval op concurrent Albert Heijn. „Het zijn blijvende prijsverla gingen", zegt een woordvoer der van Laurus. „Behalve bij de versproducten. Daar zijn we af hankelijk van de dagelijkse in koopprijzen." Het supermarkt concern gebruikt de formule Super de Boer als wapen tegen Albert Heijn. „We willen met de kwaliteit boven in de markt zit ten. maar qua prijs in het mid den", aldus een woordvoerder. Het gemis aan marge door de prijsverlagingen moet worden gecompenseerd door meer om zet, snijden in de kosten in de rest van het winkelbedrijf en door scherpere inkoopprijzen. Laurus kondigde deze week ook aan een nieuw assortiment merkloze, goedkope producten te introduceren. Ook wordt de Edah goedkoper door 2000 merkartikelen uit het assorti ment te halen en te vervangen door 500 artikelen van het huis merk. Laurus verkeert in moei lijke tijden. De omzet daalde vorig jaar en het bedrijf is ei genlijk nog bezig op adem te komen van een mislukte om bouw van de supermarkten tot Konmars. Door de prijzenslag hebben de dagbladen zeker 7 miljoen euro extra omzet geboekt. Ze zijn vooral blij dat de supermarkt ketens zijn teruggekeerd bij de krant als advertentiemedium. Een woordvoerder van Hol dingmaatschappij De Telegraaf becijfert de extra omzet in de verschillende dagbladen op en kele miljoenen euro's. „Enkele supermarktketens hadden de krant verlaten. Ze zijn weer te rug. Kennelijk werken kranten advertenties wel." Bij dagbladuitgever PCM schat een woordvoerder het op onge veer een half miljoen euro. De regionale kranten ramen dat er zo'n 5 miljoen euro aan extra inkomsten is binnengekomen. De Stichting Etherreclame (die de reclames van de publieke omroepen regelt) heeft van no vember tot en met januari de omzet uit supermarktbedrijven op tv met 235 procent zien toe nemen tot meer dan 1,5 mil joen euro. Op de radio steeg het zelfs met 250 procent tot onge veer 0,5 miljoen euro. kopenhagen - Speelgoedfabrikant Lego heeft een contract afgesloten met de Itali aanse race- en sportwagenproducent Ferrari. De Deense onderneming maakte gisteren bekend driejaar speelgoedauto's, al dan niet op afstand bestuurbaar, te gaan maken van de Ferrari-modellen. Lego levert er bouwpak ketten bij van circuits en Ferrari-coureurs als Michael Schumacher en Rubens Barichello. Lego liet voor de promotie een Ferrari op wa re grootte maken. Veertien mensen hebben het model in 800 uur gebouwd van 146.000 steentjes. De auto is te zien op de speelgoed tentoonstelling in Neurenberg, die vandaag begon. Foto: AP/Myung Jung-kim ernstige incidenten voor op het spoor. Eind januari kreeg een stoptrein bij Malden een ijzeren paal door de voorruit. FNV Bondgenoten heeft naar aanleiding van dit geval een landelijk meldpunt voor vanda lisme in het leven geroepen. De vakvereniging heeft inmiddels enkele meldingen binnengekre gen. Bestuurder F. van den Berg stelt dat er elke dag wel ergens sprake is van geweld op het spoor. Een goed overzicht is er echter niet. Volgens CNV Bedrijvenbond zou het nog beter zijn als er een nieuwe officier komt voor het hele openbaar vervoer. Ook in bussen, trams, metro's en taxi's neemt de onveiligheid toe", al dus bestuurder Piqué. Het OM is tegen het plan van de NS: „Met een landelijke officier los je het probleem niet op. Dit probleem is sterk regiogebon den. Die kun je alleen oplossen met maatwerk, een lokale aan pak dus." utrecht/anp - NS, spoorbe- heerder ProRail en de vakbon den willen een aparte officier van justitie voor geweld op het spoor. Deze aanklager moet de straffen voor bijvoorbeeld van dalen landelijk gelijktrekken. Ook pleit de spoorbranche voor zwaardere straffen. Vandalen komen er volgens de NS nu met te lichte straffen vanaf, hoewel ze wel reizigers en personeel in gevaar brengen. De vervoerder wil dat ze een strafblad krijgen. De regionale verschillen in de strafmaat voor spoorcriminelen zijn groot, constateren NS. Dat ligt aan de verschillende interpretaties van de wet door lokale aanklagers, aldus een woordvoerder. De spoorsector heeft naar eigen zeggen zelf al veel maatregelen genomen tegen vandalisme. Nu is het de beurt aan justitie Die moet door een eenduidige en hardere aanpak geweld op het spoor ontmoedigen, vinden NS. De afgelopen tijd deden zich eindhoven/anp - Hoewel de waarde van een patent vaak flink in de papieren loopt, krijgt 83 procent van de uitvinders daar geen geld voor. De overige 17 procent moet het doen met een eenmalige bonus. Dat blijkt uit de resultaten van een on derzoek dat de Technische Uni versiteit Eindhoven gisteren be kend maakte. Uitvinders werken gemiddeld vier tot zes maanden aan iets nieuws. Dat vergt een investe ring van ongeveer 40.000 euro. In een op de tien gevallen is sprake van een echte inval. On geveer 40 procent van de uit vindingen wordt uiteindelijk niet commercieel toegepast. De waarde van de overige 60 pro cent loopt uiteindelijk uiteen van minder dan 300.000 tot meer dan 300 miljoen euro. De onderzoekers namen bijna 4000 Nederlandse patenten on der de loep die tussen 1992 en 1997 zijn verleend door het Eu ropese Octrooi Bureau. Daaruit bleek dat uitvinders vrijwel al tijd man zijn en dat de helft een universitaire studie heeft afge rond. Het merendeel, 84 pro cent, werkt bij een bedrijf. Het verhogen van de prestaties van het bedrijf of de instelling waar de uitvinder werkt, is de belangrijkste drijfveer, zo blijkt uit het onderzoek. Op de twee de plaats staat de voldoening dat wordt aangetoond dat iets technisch mogelijk is. Individu eel prestige en de eigen reputa tie komen op de derde plaats. Surseance voor 7 dochters Parmalat rome/ap - Het in opspraak ge raakte Italiaanse voedselcon cern Parmalat heeft gisteren uitstel van betaling aange vraagd voor vijf Nederlandse en twee Luxemburgse dochterbe drijven. Het zijn Parmalat Netherlands, Parmalat Finance Corporation, Parmalat Capital Netherlands, Dairies Interna tional en Parma Food Corpora tion. In Luxemburg is voor Par malat Soparfi en Olex uitstel van betaling aangevraagd. De Italiaanse voedselgigant vroeg zelf al in december uitstel van betaling aan. Daarna volgden ook een aantal andere dochters. amsterdam/anp - De uitzendorganisatie Vedior heeft de omzet in het vierde kwartaal van 2003 met 1 procent zien groeien tot 1,5 miljard euro. Het bedrijfsresultaat steeg met 5 procent tot 47 mil joen euro. Daarmee presteerde het bedrijf iets beter dan analisten hadden verwacht. Over heel 2003 kwam de omzet uit op bijna 6 miljard, zo maakte Vedior vanochtend bekend. Het bedrijf wist de nettoschuld flink te verminderen, van 698 mil joen in 2002 tot 587 miljoen euro een jaar later. Vedior geeft geen concrete winstverwachting voor 2004 af. Vedior is de op twee na grootste uitzender in de wereld met activiteiten in 33 landen. Top man Martin reageerde tevreden op de resultaten. In Nederland daalde de omzet in het vierde kwartaal met 19 pro cent. In Frankrijk groeide de omzet met 3 procent en dat is volgens Vedior meer dan de markt in zijn geheel. In Groot-Brittannië was de omzetgroei 8 procent. De VS lieten een groei zien van 1 procent na tien kwartalen dalingen. Vedior maakte vandaag ook bekend twee bedrijven te hebben aangekocht. In Australië The Publicity Agency, gespecialiseerd in marketingcommunicatie. In Frankrijk de kleine onderneming Amplitude. islamabad/gpo - Stork heeft nog zaken proberen te doen met Abdul Oadeer Khan, de vader van de Pakistaanse kernbom. Zelfs nadat hij vanuit Nederland naar Pakistan was gevlucht met geheime nucleaire gegevens. Stork, voor wie Khan van 1972 tot 1975 werkte in Amsterdam, wist toen al lang dat de Pakistaan een spion was. Het bedrijf had eerder zelfde Binnenlandse Veiligheids dienst (nu AIVD) ingelicht over ernstige vermoedens van spio nage door Khan. Dit zegt een ex-Stork-medewer ker, die in de jaren '70 twee maal voor zaken op bezoek was bij Khan in Pakistan. „Khan was onze voormalige collega", aldus C.M. Kuys, die in 1976 en 1977 werkte als adjunct marke ting en verkoop. „Toen hij na z'n plotselinge vertrek vanuit Pakistan liet weten dat hij za ken met ons wilde doen die niets te maken hadden met de eerdere controverse, hadden wij daar niets op tegen." Het ging hierbij om speciale meet apparatuur ter waarde van 45.000 euro die Khan bij Stork wilde bestellen. Kuys reisde, op kosten van Khan, vervolgens in 1977 naar de Pakistaanse hoofdstad Is lamabad en was er zijn per soonlijke gast. Kuys: „Die meet apparatuur was onschuldig, die konden we wel aan hem leve- Abdul Oadeer Khan. Foto: Reuters/Mian Khursheed ren. Maar al gauw bleek dat het toch weer iets te maken had met 'de affaire' en hebben we er een streep onder gezet." Khan, die tot het einde van 1975 werkte bij dochterbedrijf FDO, werd door enkele colle ga's al verdacht van spionage. „Wij kregen verdenkingen en hebben dat bij de BVD ge meld", vertelt Kuys. De inlich tingendienst was niet erg co- operatief. „De BVD werd kwaad op ons. Wij werden ervan be ticht een asociaal personeelsbe leid te voeren, we hadden Khan aangenomen en nu maakten we hem plotseling uit voor spi on. Onze verbazing was groot." Toen Khan vervolgens in de cember 1975, inclusief een gi gantisch hoeveelheid aan nu cleaire geheimen, vluchtte, bleek de Pakistaan wel degelijk een spion. Kuys: „Toen kwam de BVD weer bij ons langs. Ver volgens begon Khan vanuit Pa kistan allerlei mensen van Stork uit te nodigen. In overleg met de BVD heb ik toen een zakelijk bezoek gebracht aan Khan in Islamabad." De bedoeling van dit eerste bezoek, dat in 1976 plaatsvond, was om Khan dui delijk te maken dat hij 'ons niet meer moest lastig vallen'. Want Khan deed vanuit Pakistan voortdurend pogingen om van zijn Nederlandse ex-collega's nog allerlei gevoelige informatie los te krijgen. In niet mis te verstane woorden zei Kuys tegen Khan dat hij door de mand was gevallen als spion. Kuys: „Wij waren als on derneming bij dat ultracentrifu- geproject betrokken, dus Khan ook. Ik heb tegen hem gezegd dat hij moest ophouden ons te benaderen, dat dat iedereen schaadde." Khan reageerde vervolgens dat Nederland heus niet het enige land ter wereld was waar ultracentrifuge werd toegepast. „Nou, zei ik toen te gen Khan, da s dan prima, dan hoef je ons ook niet meer lastig te vallen." (advertentie) Khan bekent schuld De vader van de Pakistaanse kernbom, A.Q. Khan, heeft na zware druk van de Pakis taanse regering toegegeven dat hij verantwoordelijk is geweest voor de verkoop van geheime nucleaire data aan Iran, Libië en Noord-Korea. „Ik bied mijn excuses aan, dit zal nooit meer gebeu ren", aldus een sipkijkende Khan gisteren tijdens een tv- toespraak die te zien was op de staatszender PTV. Khan zei dat hij ter goeder trouw had gehandeld, en dat hij inschattingsfouten' had ge maakt. Tevens beweerde Khan, die de autoriteiten om clementie vroeg, dat alleen hij en niet de hele regering afwist van het verspreidings verbod van nucleaire kennis. Velen betwijfelen dit laatste en menen dat deze verkla ring onder druk van de mili taire regering tot stand is ge komen. Khan's geheime atoomprogramma was vanaf het begin, in de jaren '70, na melijk het paradepaardje van het Pakistaanse leger. Kuys heeft beide bezoeken aan Khan gerapporteerd aan de BVD. Intussen heeft hij alle contacten verbroken met Pakis tan's 'vader van de bom'. „Ik krijg alleen nog elk jaar een kaartje van hem met de beste wensen voor het nieuwe jaar", aldus Kuys. Cappuccino met een H>elbol

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9