agere prijs "oor deel nen 70% IETS !aden in Holland Toorn daalt neer over PvdA'er Koole Leidse ex-student mag gerust even in de bijstand Leidsch Dagblad verkopen? 1 072-5196868 y overleeft rit op bumper auto Aurora is uitgeboord: tijd om op te ruimen kortingen tot ERA Betaald parkeren op hele Boulevard Leidsch Dagblad donderdag 5 februari 2oo4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 5 Tabaksproducent zoekt naar mazen in de wet 'Ligplaatsenplan' leidt tot regen van klachten Trouwen 'met alles erop en eraan' is weer helemaal in Scholieren tellen af voor de Citotoets O O <3 Perioden met regen zw 4/5 W door Silvan Schoonhoven ring." Tot nu toe was het normaal dat het Centrum Werk en Inkomen is de lend op de plannen van Rutte. Oo %)ord minister en zorgverzekeraars 0 ^ag/anp - De prijs van me lt waarvan het octrooi is %n, wordt met veertig pro- irlaagd. Dat is de uitkomst t overleg van minister Svorst (Volksgezondheid) rgverzekeraars Nederland e Bond van de Generieke imiddelenindustrie (Bogin) jthekersorganisatie KNMP, t ministerie van volksge- I gisteren. 'orst hoopt dat het door laatregel niet meer nodig len nieuwe kortingsmaat- te voeren. Het akkoord behalve een prijsverla- pk de beloften van verze- i en apothekers om kos- iaringen door te voeren afromen van 6,82 procent jonussen die apothekers (de huidige zogeheten ck). zou dit in 2004 een be- van 622 miljoen euro opleveren, net zoveel als vorst in zijn begroting igenomen. Volgend jaar lie besparing op tot 685 Als dat lukt, zal hij af- i de invoering van de kortingsmaatregel die clemens - Een 1-jarig bij om het leven en de 19-jarige heeft ruim anderhalve moeder belandde in het zieken- :er in haar wandelwa- huis. Toen de politie op zoek ging naar het dochtertje trof zij dat aan, huilend in haar wagen tje, dat kennelijk door de be stuurder was losgemaakt van de voorkant van zijn auto en langs de weg was achtergelaten. De man is later opgepakt door de politie. Hij reed onder in vloed. tegen de bumper van to geplakt gezeten en de )verleefd. Dat heeft de in de Amerikaanse staat jan gemeld. ituurder van de auto was .jlen op de ouders van de ^jie op straat wandelden, ^■jarige vader kwam daar- (advertentie) mooiste sanitairbeurs van Europa *rdag 14 februari 09.30 - 18.OO uur dag 15 februari 09.30 - 17,00 uur ssrbeurs Utrecht www.badeninholland.nl m- COMMENTAAR behoorde het Neder- asielbeleid tot het lank- Kfsteter wereld. Sinds ren tachtig zijn zo'n half verzoeken tot 'politiek' spagediend. Terecht of niet, Vodiochten dankzij de mo- 2 jfid om eindeloos door te eren blijven. Van een se- Uitzettingsbeleid was on gaars nooit -k is de eerste 5 ir die wel uit- t is niet leuk -doet hartstik- Op lokaal Ituffvalt voor ieder uitgepro- 4 gezin wel begrip op te n. Neem bijvoorbeeld tese gezin uit Leiderdorp or de school en de buurt it opgaan. Verdonk zal je populariteitsprijs win- daarvoor is ze niet omen. 4 nister en de landelijke mogen zich niet laten indoor zielige individuele Hn. Evenmin mag Ver- -iMch laten misleiden door fiwW*|ertje advocaten en be- [ltltilubs dat zijn brood ver let het tegen beter weten ir eindeloos doorproce- De valse verwachtingen groep 'weldoeners' ggen mede ten grond- het feit dat afgewezen KOOLE asielzoekers hier zo ingeburgerd zijn geraakt dat ze zich een vreemde in eigen land zijn gaan voelen. De kiezer heeft een strenger asielbeleid gevraagd en gekre gen. Daarom is de oproep tot bestuurlijke ongehoorzaamheid op lokaal niveau door PvdA- voorzitter Ruud Koole zo hypo criet. Het politieke de bat hoort thuis in de Kamer en is daar ook met deze uitkomst ge voerd. De PvdA was als regeringspartij niet alleen verantwoorde lijk voor het volstrekt uit de hand gelopen asielbeleid, maar blokkeerde later ruimhartige pardonregelingen. Koole speelt op goedkope wijze in op oprecht gevoelde senti menten onder een toenemend aantal Nederlanders dat het ar gument hanteert dat voor de resterende 26.000 uitgeproce- deerden nog een keer een uit zondering moet worden ge maakt. Hoe groot de tragiek per geval ook mag zijn, uitgeproce deerd betekent uitgeprocedeerd. Soms voor de vijfde keer. Verre gaande inburgering is voor de wet geen reden om asiel toe te kennen en Nederland is niet 's werelds enige heilstaat. door Silvan Schoonhoven leiden - Leidse studenten hoeven niet elk baantje aan te pakken als ze zijn af gestudeerd. Ze mogen best een tijdje in de bijstand om zich te oriënteren op de arbeidsmarkt. Leiden legt daarmee een advies naast zich neer van staatssecretaris Rutte van sociale zaken. Die wil dat ex-studenten 'elke baan aan de onderkant van de ar beidsmarkt' pakken. „Een baan als pompbediende is beter dan een uitke ring.-' Tot nu toe was het normaal dat afgestudeerde studenten direct een uit kering krijgen tot ze een passende baan hebben gevonden. Dat kost de studen tensteden echter veel geld. „Ruttes opmerking 'beter pompbedien de dan uitkeringstrekker' is te kort door de bocht", zegt gemeentevoorlichter Detemarre. „Dat betekent namelijk dat er een pompbediende in de bijstand moet. Leiden vindt het belangrijk dat studenten snel aan het werk gaan. Maar dat werk moet wel passend zijn. Voor het Centrum Werk en Inkomen is de doelgroep tot 27 jaar een speerpunt. Te gelijkertijd is het motto dat niemand recht heeft op luiheid. Zo snel mogelijk aan het werk is dus het devies. Als je veertig uur in een slachthuis werkt, kon dat wel eens ten koste gaan van je in spanningen om je op de arbeidsmarkt te oriënteren." Leiden begint versneld met twee proefprojecten die gericht zijn op de instroom van kansrijke en minder kansrijke werkzoekenden. Andere studentensteden reageren wisse lend op de plannen van Rutte. Ook Rot terdam wil de afgestudeerden toch enige tijd geven om een passende betrekking te vinden. De gemeente is voorstander van een sollicitatieplicht drie maanden na het afstuderen. Groningen zit ook al achter de studenten aan. Binnenkort be gint een project voor werkloze jongeren van 18 tot 23 jaar die een uitkering aan vragen. Zij gaan maximaal zes weken twintig uur in de week verplicht 'werken aan werk en ook werken', zoals de ge meente het omschrijft. hij in voorbereiding heeft, zo heeft hij beloofd. Maar er zit nog een addertje on der het gras. Want de belangen organisatie van apothekers KN MP wil wel dat apothekers een kostendekkend tarief krijgen om hun zaak draaiende te kunnen houden. De hoogte van dat ta rief dat 1 januari 2005 moet in gaan moet nog worden vastge steld. Bovendien moeten de resultaten van het overleg nog voorgelegd worden aan de achterban van Hoogervorsts gesprekpartners. Zij kunnen nog roet in het eten gooien. De zorgverzekeraars zijn gisteren al akkoord gegaan. De komende dagen leggen de Bogin en de KNMP de voorstellen aan hun achterban voor. Ook de apotheekhoudende huisartsen denken er nog over. Hoogervorst was gisteren zelf duidelijk opgelucht. In decem ber haalde de rechter namelijk een streep door zijn poging om de bonussen van apothekers aan te pakken. Apothekers zou den volgens de zorgverzekeraars jaarlijks samen 650 miljoen euro aan bonussen van medicijnfa brikanten ontvangen. hazerswoude-dorp - De Aurora is klaar met haar werk: het boren van de zeven kilometer lange HSL-tunnel onder het Groene Hart. Een paar weken geleden werd dat feit in aanwezigheid van minis ter Peijs officieel gevierd. En nu is het tijd om op te ruimen. De 120 meter lange sta len mol staat met haar kop in een open bouwput net buiten Hazerswoude-Dorp, bij de ontvangstschacht aan het West einde. Door dat gat moet het 3,3 miljoen kilo zware gevaarte in stukken en brok ken omhoog worden getakeld. Gisteren is begonnen met het boorblad dat er met zijn doorsnede van bijna vijftien meter in vier grote delen uit moet. De hele klus gaat volgens planning negen weken du ren. Pagina R5: De ontmanteling is be gonnen. Foto: ANP (advertentie) den haag/gpd - CDA, WD en D66 vinden het 'schandalig' dat PvdA-partijvoorzitter Ruud Koole 'zijn' burgemeesters en wet houders heeft opgeroepen in verzet te ko men tegen de voorgenomen uitzetting van asielzoekers. Volgens minister Verdonk (asielzaken) gaat Koole daarmee zijn boek je te buiten. Lokale bestuurders hebben volgens haar het kabinetsbeleid uit te voe ren. Door massaal aandacht te vragen voor schrijnende situaties waarin mensen zul len belanden als ze weg moeten, hoopt Koole dat er meer asielzoekers in Neder land kunnen blijven. Het kabinet wil de komende drie jaar 26.000 uitgeprocedeer de asielzoekers het land uitzetten. Koole acht Verdonks uitzettingsbeleid 'buiten elke proportie, onmenselijk en on nodig'. Juist op lokaal niveau worden vol gens hem de bestuurders geconfronteerd met de gevolgen van het nieuwe beleid. „Wij zouden daarom van u willen vragen om het verzet tegen dit besluit van Ver donk te ondersteunen en in uw eigen ge meente activiteiten te ontplooien om de inhumane effecten van dit besluit aan de kaak te stellen. Aandacht vragen voor de schrijnende gevolgen voor individuele mensen helpt, dat is al vaker gebleken", aldus Koole in zijn brief. Volgens Verdonk moeten burgemeesters en wethouders het kabinetsbeleid gewoon uitvoeren. De PvdA heeft in de acht jaar dat zij als regeringspartij verantwoordelijk was voor het asielbeleid geen werk ge maakt van uitzettingen, aldus Verdonk. „De partij heeft alles gedoogd." CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen vindt de actie van Koole 'schandalig en hy pocriet' omdat hij oproept zich te verzet ten tegen beleid dat de Tweede Kamer heeft aanvaard. WD-Kamerlid Arno Visser noemt de actie 'ongepast'. Volgens D66- voorman Boris Dittrich had de PvdA toen zij met D66 in de regering zat de mogelijk heid om een ruimhartige regeling op te stellen voor uitgeprocedeerde asielzoe kers. „Maar dat heeft de PvdA geblok keerd", aldus Dittrich. In een reactie op alle kritiek die over hem werd uitgestort, stelde Koole gisteravond laat dat hij lokale bestuurders nooit heeft opgeroepen tot burgerlijke ongehoor zaamheid of om rijksbeleid niet uit te voe ren. Hij wil via zijn oproep 'informatie verza melen waardoor de inhumane effecten duidelijke worden en de concrete mensen achter de cijfers zichtbaar'. Dat onder steunt volgens hem het verzet tegen het besluit van minister Verdonk. „Dat is iets anders dan een oproep tot het niet-uitvoe- ren van een eenmaal vastgesteld democra tisch besluit." Pagina Binnenlandi: Kamer kan niet om lobby Vluchtelingenwerk heen op banken, eethoeken, kasten, salontafels, fauteuils en slaapkamers WinterSale 0900-8998880 Treinverkeer rond Schiphol plat schiphol/hoofddorp - Het treinverkeer tussen Schiphol en Leiden heeft vanochtend vanaf zeven uur platgelegen door een stroomstoring bij Hoofddorp. De vertragingen liepen op tot meer dan een uur. Tegen elf uur was de sein- en wisselsto ring opgelost. De NS zetten bussen in om reizigers naar Schiphol te vervoeren. Interci ty's van en naar Amsterdam re den om via Haarlem en lieten station Schiphol links liggen. Onduidelijk is wat de oorzaak van de stroomstoring is ge weest. Scholier: balpen in oor medeleerling culemborg - Een leerling van een school uit Culemborg heeft een 14-jarige klasgenoot met een balpen in zijn oor gestoken tijdens een les Techniek. De klasgenoot heeft daardoor een gescheurd trommelvlies opge lopen en was op slag aan dat oor doof, aldus een woordvoer der van de politie De leerling vroeg zijn slachtoffer tijdens de les om een stuk gereedschap. Toen de 14-jarige dat niet wilde geven, omdat hij er zelf mee werkte, stak de scholier hem met een balpen in zijn oor. Inflatie laagst sinds 1995 voorburg - De inflatie is in ja nuari gedaald tot 1,4 procent, het laagste niveau sinds okto ber 1995. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek van daag gemeld. In december was de gemiddelde prijsstijging nog I,7 procent, in januari vorig jaar 2,4 procent. Een aantal artike len, zoals auto's, voedingsmid delen en dranken, werd afgelo pen maand duurder. De toena me was echter minder groot dan in januari vorig jaar. Daar naast was het effect van de uit verkoop van kleding en schoe nen veel groter dan in 2003. De ze goederen werden ongeveer II,7 procent goedkoper. Stroomtarieven en brandstof prijzen remden daarentegen de daling van de inflatie af. Reputatie Shell loopt deuk op den haag - J. van der Veer, tweede man bij Koninklij ke/Shell Groep, erkent dat het concern de afgelopen tijd 'een heel grote deuk' in zijn reputa tie heeft opgelopen. ,,We moe ten onze degelijkheid weer aan tonen", zei hij vanmorgen bij de presentatie van florissante jaarcijfers. Volgens hem is er binnen de concemdirectie geen discussie geweest over het eventuele aftreden van topman Philip Watts. De Brit is voor groepen aandeelhouders de ge beten hond, sinds het concern op 9 januari onverwacht de winbare reserves aan olie en gas afwaardeerde. Er komt nu een onafhankelijk onderzoek. Pagina Economie (advertentie) Bill Meyer 7 februari 2004 OPEN HUIZEN ROUTE Dagje strand in Katwijk kost bezoeker 7,20 euro door Saskia Buitelaar katwijk - Katwijk wil in de zo mermaanden op de hele Boule vard betaald parkeren invoeren. Ook het grote parkeerterrein Noordduinen is van mei tot en met september niet langer gra tis. Het voorstel van burge meester en wethouders om 1543 toeristische parkeerplaat sen onder het nieuwe regime te laten vallen, levert Katwijk jaar lijks circa 450.000 euro op. Volgens het geldende tarief van negentig cent per uur tussen 10.00 en 18.00 uur, komt een dagje strand de bezoeker op 7,20 euro te staan. In Noordwijk zijn de tarieven voor een dag kaart onlangs juist verlaagd naar 6 euro, maar daar begint het betaalseizoen wel een maand eerder, op 1 april. Bo vendien betalen bezoekers daar de hele week, in Katwijk is par keren op zondag gratis. Katwijk wil op die dag geen parkeer wachters laten werken. In de plannen, waarover de po litiek woensdag praat, blijft het kleinere parkeerterrein Zuid duinen wèl gratis. Die parkeer plaats vormt aan de zuidzijde de grens van het betaalgebied. Katwijk hoopt met deze maat regelen alle strandbezoekers die op minder dan tien kilometer van het strand wonen, uit de auto te krijgen. Het fietsgebruik kan nog beter, aldus B en W. Als de gemeenteraad op 4 maart met de plannen instemt, hoopt de gemeente op tijd de parkeerautomaten in huis te hebben om al in mei dit jaari het toeristisch parkeren in te voeren. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat PostcodePlaats Telefoon (i.vm. controle nabezorging) Wij gaan zorgvUcJg om met persoonsgegevens. In het oolofon van de krant treft u nadere informatie Ik neem een: maandabonnement, automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 9j amomttache Detatng a mjn V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1