Vermeers meisje met de parel 'Voor ons is het alle dagen feest' KUNST Geen jubileumexpositie, wel een zesde bruid voor tachtigjarige Anton Heyboer door Rob Bouber den lip - Anton Heyboer wordt 9 februari tachtig jaar. Hij is een van de opmerkelijkste Nederlandse kunstenaars van na de oorlog en dat niet alleen door zijn onaangepaste le venswijze met vele bruiden, maar ook door zijn onstuimige werkdrift. Wat is de beteke nis van zijn werk? „Jij hebt behouden wat ik verloren ben", moet Appel een keer tegen hem hebben ge zegd. Er komt echter geen jubileumexposi tie in zijn woon- en werkplaats Den lip om te checken of dat oordeel klopt. „Wij doen niet aan verjaardagen", zegt Antons vijfde bruid en 'eigen' galeriehoudster Petra. „Voor ons is het alle dagen feest." Het verhaal gaat dat Heyboer begin jaren vijftig in de psychiatrische inrichting van Santpoort bij wijze van therapie met verf, penselen en droge naald in de weer ging. Volgens andere bronnen zou hij als kunste naar zijn begonnen toen hij van 1951 tot 1955 in IJmuiden op een vissersschip woonde. Feit is dat hij geen gemakkelijke start kende. Zijn vader was werktuigbouw kundig ingenieur maar niet van het type dat honkvast 's ochtends naar het hoofd kantoor van Rijkswaterstaat peddelt en 's avonds weer terug fietst. Het gezin Heyboer kende de onrust die ook vastzit aan een di- plomatenloopbaan: vader reisde voor zijn werk van hot naar her en de vraag is of An ton wel de tijd vond ergens te aarden. In Santpoort schijnt in zijn hoofd een King Lear-storm te hebben gewoed. De tekens en woorden die op doek of op paneel ver schijnen zijn hem als visioenen ingegeven. Gelouterd, gelukkig, maar nog steeds maat schappelijk onaangepast vindt hij begin ja ren zestig rust in Den lip. Titels van etsen als 'Het bewustzijn van de wonde' en 'Mijn leven verantwoord' uit de jaren zestig ge ven aan dat hij het proces dat hij door maakte aan het afronden is. geschift Heyboers werk uit de jaren zestig en zeven tig wordt alom geprezen. De gevestigde kunstwereld neemt hem serieus, maar hij is en blijft dwars. Hij krijgt midden jaren ze ventig een tentoonstelling in het Stedelijk maar als hij de geëxposeerde werken terug krijgt, schildert hij de doeken over. Voor Heyboer gelden wetten die voor zijn per soon gemaakt zijn. Zijn in oker en rood en wit opgezette etsen uit de jaren zestig dra gen in eenvoudige lijnen opgezette tekens die hecht met elkaar verbonden zijn. Daar in of daarom heen staan formules die in het hoofd van de schilder zijn ontsproten. Heyboer wil in het geheime wezen van de mens doordringen. De teksten die hij bij de nietige figuurtjes krast, zijn volstrekt onbe grijpelijk voor de 'onnozele' toeschouwer. Buitenstaander of niet, de toeschouwer hoeft zich geen moment te vervelen. Want hij kan parallellen trekken tussen de onbe grijpelijke mededelingen en de buitenissige levenshouding van de schilder. Buitenissig in velerlei opzichten. De meeste mensen kennen Heyboer als 'de man met de vele geliefdes' maar hij laat zich ook kennen als de schilder die absoluut geen boodschap heeft aan de ongeschreven wet ten van de kunstwereld. Laat staan dat hij zich iets gelegen laat liggen aan de kunst handel. De laatste decennia werkte Heyboer snel en trefzeker. Is hij nou wel of is hij nou niet ernstig met kunst bezig of rotzooit hij maar wat aan? Wie Heyboer vraagt naar produc tiesnelheid en artistieke gedrevenheid stuit niet op weerbarstige kunstpraat maar krijgt met relativisme van doen. „Er is toch geen hond die dit koopt. Wie dit koopt is toch hartstikke geschift?", stelde hij in een inter view. Met de regelmaat van een machine maakt hij schilderijen. Sterk expressief, hef tig en razendsnel. Zo krachtig en onortho dox dat zijn eigen handtekening soms als basis van een compositie dient, of als poten van de haan, of als balans tegenover hoger liggende krachtlijnen. Zijn handtekening is onderdeel van de compositie. Soms is zijn naam groter en steviger aanwezig dan de tekening zelf. Vrijwel onleesbaar maar tot karakter gevormd door het vele zetten. Sto tend, trekkend, als de krachtige handteke ning van een vorst wiens dagelijks werk het is stukken met een signatuur te bekrachti gen. De officiële kunstwereld moet nu niets meer van hem hebben. Kunstenaars die zo sterk democratiseren dat ze vijftig werken per dag maken, die elk voor een schijntje aan belangstellenden worden gesleten, kunnen immers niet serieus worden geno men? Maar Heyboer heeft als geen ander wél de kunst onder het volk gebracht. Kruis, madonna, haan zijn de basisthema's van zijn werk en omdat de mensen daarom vragen maakt hij gerust een fikse serie 'ha nen' of 'vrouw in stoel'. Inclusief fraaie lijst voor circa 80 euro te bekomen in de galerie in Den lip. Hij borstelt vol vuur met verf, soms zelfs regelrecht uit de tube geknepen of met klei, wat hele mooie okers oplevert. Opvallend is het veelvuldig gebruik van rood en zwart, kleuren voor mensen die manifest willen zijn. Als een vrouw rood en zwart draagt, wil ze 'verschijnen', tonen, krachtig aanwezig zijn. Seriewerk Natuurlijk is er verschil tussen de naar de buitenwereld gerichte 'handel' in seriewerk en Heyboers 'echte werk'. Dat zou volgens galeriehoudster Petra niet misstaan in het Museum of Modem Art in New York. Het 39 Kannibaal wordt mogelijk verfilmd Berlijn - Hollywoodster Hugh Grant (43) als de 'kannibaal van Rotenburg'? Volgens Britse en Duitse media wil Grant, die vooral bekend staat om zijn brave filmrollen, de bizarre ge schiedenis van de Duitse men seneter Armin Meiwes verfil men. Meiwes werd vorige week tot achtenhalf jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hij in het voorjaar van 2001 een ken nis doodde, in stukken sneed en deels opat. Grant ziet zich zelf in de rol van de kannibaal en hij zou, zo berichtten de Daily Star en de Bild Zeitung; graag collega en hartenbreker Brad Pitt engageren voor de rol van het slachtoffer. „Wie zou nou niet Brad Pitt willen op eten?", aldus Grant. Volgens de Daily Star wil Hugh Grant met een kannibalenrol afrekenen met zijn hardnekkige imago van ideale schoonzoon. Helden op Poetry Kinderfestival Rotterdam - Helden en helden dichten staan centraal tijdens het 7e Poetry International Kin derfestival. Vanaf aanstaande zondag tot en met zondag 15 februari staat het gehele RO- theater in Rotterdam in het te ken van dit poëziefeest voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. Monique Hagen (bekend van Klokhuis) presenteert het programma in de grote zaal. Daar treden iedere dag andere dichters op (Jan Wolkers, Ted van Lieshout, Eva Gerlach, Toon Teilegen, Mustafa Stitou, Hagar Peeters, Anne Vegter, Er ik Menkveld en Erik Jan Har- mens). Na de pauze laten ac teurs van het RO-theater het publiek kennismaken met hun favoriete filmsterren, sportkam- pioenen, popidolen en andere helden. Saxofonist overleden kansas city - De Amerikaanse saxofonist Cornelius Bumpus, die sinds 1993 deel uitmaakte van de toumeeformatie van Steely Dan, is dinsdag op 58-ja- rige leeftijd overleden aan een hartaanval. In het verleden speelde hij bij de Doobie Bro thers en Moby Grape. Ook maakte hij twee soloalbums en had hij een eigen band. donderdag 5 FEBRUARI 200 Hugh Grant. Foto: EPA/Akio Suga door Hans Verhagen Amsterdam - De in Delft en Luxem burg opgenomen Vermeerfilm 'Girl With A Pearl Earring' heeft vorige week drie Oscarnominaties in de wacht ge sleept. Voor de cameravoering van Eduardo Sarra, voor de art-direction en set-design van de Nederlanders Ben van Os en Cecile Heideman en voor het kostuumontwerp van de Nederlandse Dien van Stralen. De eerste speelfilm van regisseur Pe ter Webber was afgelopen zaterdag de slotfilm op het Rotterdams Film festival en is vanaf 13 mei in de Ne derlandse bioscopen te zien. De 19- jarige Scarlett Johansson wordt met haar hoofdrollen in 'Girl' en 'Lost In Translation' inmiddels als een grote belofte gezien. 'Deze film is gecon centreerd rondom mijn karakter.' Scarlett Johansson werd zes jaar gele den ontdekt als groot filmtalent in de rol van Grace, de jeugdige patiënt in de door Robert Redford geregisseerde film 'The Horse Whisperer'. Drie jaar later volgde een rol als eigengereide tiener in Terry Zwigoffs 'Ghost World'. Afgelopen jaar waren de op names van twee topfilms met hoofd rollen voor de New Yorkse actrice: als Griet in de verfilming van Tracy Che valiers boek 'Girl with a pearl ear- -ring', naar het schilderij van Johan nes Vermeer in het Haagse Maurits- huis, en als Charlotte in de verschrik kelijk geestige film 'Lost In Transla tion', waarvoor regisseur Sofia Cop pola haar al na één gesprek bombar deerde tot tegenspeelster van Bill Murray. In deze hilarische komedie ontmoeten twee slapeloze Amerika nen - filmster Bob Harris en de pas getrouwde filosofe Charlotte - elkaar op de bovenste verdieping van een vijfsterrenhotel in Tokio. 'Scarlett's a sensation at just 18', kop te de Evening Standard, daags na de Londense première van 'Girl With A Pearl Earring'. Na haar nominatie voor een Golden Globe Award voor haar spel in 'Girl' (uiteindelijk gewon nen door Charlize Theron in 'Mon ster') tipten diverse internationale bladen als USA Today en The Obser ver in Engeland haar voor een Oscar. Dat is niet gelukt, maar het mag dui delijk zijn dat voor deze actrice een gouden toekomst in het verschiet ligt. Het mooiste compliment kreeg de in middels 19-jarige Johansson van de schrijfster van het verfilmde Ver- meerboek. Tracy Chevalier roemt de Britse topacteur Colin Firth als 'excel lent' in zijn rol als Johannes Vermeer. 'Maar de film is van Scarlett Johans son, die misschien zestig woorden aan tekst heeft, maar ik was zo door haar lichtgevende gezicht geraakt, dat ik m'n ogen niet van haar kon afhou den.' Het schitterend neergezette broeieri ge liefdesdrama gaat over de zestien jarige Griet die - noodgedwongen door familieomstandigheden - als dienstmeid in het huis van Johannes Is hij riou ernstig met kunst bezig of rotzooit hij maar wat aan? Anton Heyboer: „Wie dit koopt is toch hartstikke ge- schift?"Foto: Hans van Weel zijn collages van foto's en expressieve teke ningen en verflijnen, voorzien van teksten. Fragmenten uit een brief die hij aan een Groningse studente schreef. Een andere tekst luidt: 'Anita, my sixth wife'. De tekst slaat op Anita Vos, een vrouw die regelma tig in de Heyboer-burcht te vinden was. Een primeur? Geeft Anton te kennen dat er een zesde bruid op komst is? „Het is een groeiproces, dat gebeurt niet van de een op de andere dag", zegt Petra. Foto's en teksten op de collages verbinden heden en verleden. Het is alsof Heyboer de voor hem essentiële gebeurtenissen op haalt en in ere houdt. Foto's van zijn vrou wen, met ontbloot onderlijfje, zijn pontifi caal en prominent in beeld gebracht en daarmee geeft de kunstenaar aan dat zijn vrouwen nog steeds centraal staan. Zijn vrouwen, de organische manier waarop de Heyboer-familie met elkaar optrekt en met elkaar samenvalt, zijn eigenlijk het levens werk van Anton, waarschijnlijk zijn groot ste creatie ooit. Voor Heyboer zit er een expositie in het vat in het Kruysenhuis in Brabantse Oirschot. Ook in het Eindhovense cultureel centii hee De Krabbedans hangen wat 'Heyboerevijd a maar er is geen enkel groot museum dfaaf. hem een eerbetoon zal brengen. „Voorig ziji is een 80ste verjaardag van een kunsteHehoi geen aanleiding om hem in het zonnetten. zetten", is de reactie. Onzin natuurlijk,antisi voor Carel Willink en voor Karei Appel ton den wel de registers opengetrokken. W >1 van om zou een museum niet met een offii I mei hommage komen aan een kunstenaar! seks ook veel artistiek sterke en interessanti itie x riodes heeft gekend? ograa d gel 'Griet is sterk en ik ben ook een sterke persoonlijkheid' !tl 'epr. tnfot ster van de Delftse meestersd Vermeer. „In elk karakter dat il zit altijd wel een aspect van q Griet is het sterkste karakter ooit heb gespeeld. Ik heb het dat zij alles zou kunnen ovei Griet is sterk en ik ben ook eenl persoonlijkheid. Ik voel me sti ik weet dat ik dat ben. Ik denkjpi heel veel aan kan." Het tijdens de opnamen specie V( organiseerde bezoek aan het F< Mauritshuis en in het bijzond!'*' bekijken van Vermeers orfa° schilderij 'Meisje met de Par<P" wat Scarlett Johansson betreft P het water. „Het was een hele ^f311 de ervaring. Ik keek lang nal?^ schilderij - er stonden heel veel1®1' sen, ook met camera's om me lr(^ terwijl ik werd geïnformeerd otP1" schilderij. Dat was een onaang#m sfeer. Het museum was echt*311 zeer bijzonder en comfortable hebt het gevoel dat je heel di(r <jj( de schilderijen moet kunnen maar door de hele entourage vpe 1 voor mij niet mogelijk om in al?®*1 te kunnen kijken. Het is een film met nogal wat gi spanning. „In 'Girl With A Pea ring' gaat het om een intrige \r"S Griet denkt: 'Oh mijn god wietfJ man.' Vanaf het allereerste mf dat Griet Johannes Vermeer iTER gang ziet, zet dat iets bij haar a weging. Ze geeft zichzelf totale v hem, op allerlei manieren. In ijvje is het een liefdesdrama.p0l Zij heeft goed gelet op de uitgeste vrouw op het schilderij. „Da^j heb ik geen speciale maskers Le neusverlenging nodig gehad",ui^ Johansson. „Ik heb veel tijd gmse deerd om de positie van de vro^s dat schilderij te bestuderen. fpe geprobeerd om de exacte po^g, bepalen, ook van de oorring, %pr( mijn wenkbrauwen en met dide, band op m'n hoofd. Dat was 4crij nier om zo goed mogelijk a schilderij te kunnen lijken. Oq ik geprobeerd uit te vinden vvf||> nu precies achter die ogen is,; door dat schilderij zo krachtig i^y| Het boek is een enorm succes. I dan als acteur de druk dat de filDEN een succes moet worden? „Nei'Th echt. Het maakt me niet uit wtlgeli vindt van mijn interpretatie valle, i rol, omdat hij van mij is. Als hhee historisch beroemd karakter wpnd weest had ik wel verantwoorden heid gevoeld, om die op de juist nier te spelen. Maar omdat dit i ter uit mijn eigen fantasie is II dat zelf ingevuld. Ik heb het bou J na de opnames gelezen." Haar favoriete scène? „Dat w|EN niet, maar ik ben heel tevredq^ de scène»met de oorpiercingans staat. Hoe ik die traan voor elkaL gekregen weet alleen god. MaL.Qe werkte heel goed. Juist die f huidse liefde, die onuitgesproLg' maakt deze film zo ontroerend.,^ 'Lost In Translation' en 'Girl V^e Pearl Earring' zijn respectit^ p vanaf 19 februari en 13 mei ,es Nederlandse bioscopen te zien nor irfc Scarlett Johansson als Vermeers meisje met de parel: „Deze film is geconcentreerd rondom mijn karakter." Foto: GPD/Japp Buitendijk Vermeer terechtkomt. De groeiende intimiteit tussen de twee veroorzaakt spanning en onrust en komt tot een onvermijdelijke uitbarsting als Ver meer besluit Griet te vereeuwigen. Regisseur Peter Webber was bij het screenen voor deze film al snel over tuigd en kwalificeert Scarlett met de opmerking 'jong in jaren, maar een oude ziel'. Hij was erg blij dat de oor spronkelijk door iemand anders voor de rol van Griet uitgezochte Kate Hudson het liet afweten. Webber: „Johansson is hypnotiserend om naar te kijken, vergelijkbaar met een zwijgende filmster van vroeger." Hoewel ze zeker niet naast haar schoenen is gaan lopen, is het onmis kenbaar dat Johansson donders goed weet dat haar carrière voor een inter nationale doorbraak staat. In dat ka der zegt ze zeer secuur te zijn bij het kiezen van 'nieuwe dingen'. Hoewel haar vader Deens is, voelt de actrice zich als geboren en getogen New Yor ker absoluut niet Europees. Zij ver wijst daarmee een waag of haar half Europese afkomst soms de reden is dat ze acteert in niet typisch Ameri kaanse films zonder happy end, naar het land der fabelen. „'Lost In Translation' heeft bijvoor beeld een bitterzoet einde. Ik weet wat me trekt in een bepaald script. Soms is het script niet geweldig, maar wil ik graag met een bepaalde regis seur werken. Wat 'Girl With A Pearl Earring' betreft vond ik het script meteen geweldig. Ik had vertrouwen in regisseur Peter Webber, dat hij er iets van zou kunnen maken. Hij gaf mij de ruimte om mee te denken. Vanwege alle aspecten van deze film heb ik de rol aangenomen." Over haar pas verworven roem en opmerkingen als 'de nieuwste sensa tie van het witte doek' blijft zij rede lijk nuchter. „Nou ja, ik word nu wel wat meer herkend, maar ik zie mezelf niet als een beroemd iemand. Ik pro beer een gewoon leven te leiden. Maar nu deze film uit is hoor ik iede re dag dat ik een 'hot young thing' ben." Op de vraag wat zij als kind wilde worden, klinkt het meteen resoluut: .Actrice, natuurlijk." En ja, ze trad al vroeg op 'tussen de schuifdeuren'. „Ik was altijd thuis aan het zingen en dansen. Mijn ouders waren er van overtuigd dat ik later iets zou gaan doen in musicals. Ik zong altijd lied jes van Broadway-musicals. Andere kinderen speelden viool, ik wilde al leen maar voorstellingen geven. En als ik geen actrice had kunnen wor den, dan was ik ergens chef of bloe- menkweker geworden", zegt ze met een glimlach. „Ik kom niet uit een rij ke filmfamilie, mijn vader was geen geslaagde producer of zoiets. Het is me zeker niet komen aanwaaien. Ik heb er heel hard voor moeten wer ken. Ik heb dit grotendeels te danken aan mijn opvoeding." Hoe belangrijk is 'Girl With A Pearl Earring' voor haar? „De film is gecon centreerd rondom mijn karakter. Ik geloof dat het een bijzondere film, een nieuw type film, is. Hij lijkt op niks wat ik eerder heb gezien. Het is een klein verhaal, maar in combinatie met de muziek wordt een enorme cli max gecreëerd. Deze film is natuurlijk belangrijk voor mijn carrière. Ik zie m'n carrière als een soort bouwste nen en deze film ondersteunt dat." Scarlett ziet bepaalde overeenkom sten tussen haar persoonlijkheid en het karakter van Griet, de huishoud

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18