REGIO >porthal in pollogebied' Na koeien nu ook vis op rotonde in Leiderdorp De ontmanteling van tunnelboor Aurora is begonnen Twijfel over Leiderdorps buurtgericht werken lijkt verdwenen Van moord verdachte Leiderdorper overgeplaatst e mysteries «lijk opgelost R5 Rijnstreek tweede bij vee beoordelen rwoude/couda - Doordat Inwoners van Gouda sa- met een derde, nog voort - tig, persoon werden be toen zij in een gestolen mndreden, heeft de politie ehijnlijk in één klap meer- nysteries opgelost. Waar- een inbraak in Zoeter- e. Bij een transportbedrijf e Industrieweg in Zoeter- e werden onlangs compu- lermen en carkits gesto- ie apparatuur is terugge in in de gestolen auto. Die 1 was overigens donder- ond 22 januari gestolen de Lethmanestraat in i. In diezelfde straat werd eer gelijkertijd ingebro- een andere auto. De po rt haar onderzoek voort jpt onder meer de derde anger snel op te pakken. donderdag 5 februari 2004 Slechte stoepen en hondenpoep zijn veel mensen een doorn in het oog door Joris Rietbroek leiderdorp - Waren de inwoners van de Leider- dorpse wijk Zijlkwartier aanvankelijk sceptisch over het project buurtgericht werken, gisteren leek de twijfel tijdens een bewonersavond ver dwenen is. Buurtcentrum Zijlkwartier zat vol met wijkbewoners die vol goede moed het wel en wee van hun omgeving wilden bespreken met de mensen van het buurtoverleg. Al grepen veel be zoekers ook de kans om het op een klagen te zet ten over de problemen in de wijk. De klachten gaan vooral over verkeer, slechte stoepen en hondenpoep. Het vertrouwen van de bewoners van het Zijlkwartier in de bestuurders lijkt gegroeid te zijn. De klachten gingen vooral over praktische zaken. De bewoners stellen het overleg met de gemeente op prijs, zo bleek uit hun opmerkin gen. Bij de introductie van het project een paar jaar geleden twijfelden zij eraan of het contact met de gemeente beter kon worden. Naast het snel signaleren van problemen en het leefbaar der maken van de wijk is dit een belangrijk doel van buurtgericht werken. Burgemeester Zonne- vylle en wethouder MacGillavry lieten gister avond hun gezicht zien om te laten weten dat het ook hen menens is. Ze hoorden persoonlijk het gemor van het volk aan. Vooral de slechte kwaliteit van de stoepen in de wijk zijn veel mensen een doorn in het oog. Dit komt door de boomwortels die de stoeptegels omhoogduwen. Uit het buurtoverleg blijkt dat de trottoirs aan de Pinksterbloem en voor de flats aan de Splinterlaan inmiddels hersteld zijn. Ook de verkeerssituatie op de Van der Valk Bouman- weg - sinds een paar jaar eenrichtingsverkeer - is voor een aantal bewoners nog altijd een bron van ergernis. „We kunnen onze wijk nauwelijks in of uit", luidt het felle commentaar. „Om thuis te ko men moeten we een stevig stuk omrijden." En dan is er nog de hondenpoep op het speel veldje. „Er staan daar overal borden met 'verbo den voor honden' erop", zegt mevrouw Zweistra, bewoonster van de Jan RoelandsestraaL „Maar toch ligt het overal." Het buurtoverleg belooft aan de slag te gaan met de opmerkingen. Zijlkwartier is de eerste wijk waarin Leiderdorp het buurtgericht werken heeft ingevoerd. De buurtwerkers gaan de effecten van buurtgericht werken in het Zijlkwartier dit jaar verder onder zoeken. De gemeenteraad wil die effecten name lijk nog duidelijker voor ogen te hebben, voordat zij besluit het buurtgericht werken in meer Lei- derdorpse wijken in te voeren, zoals de Kerkwijk en de Schansen en Dreven. Jongens slaan leeftijdsgenoot oegstgeest - De politie is op zoek naar twee jongens van on geveer 14, 15 jaar die gistermid dag op de President Kennedy- laan in Oegstgeest een 13-jarige uit deze plaats hebben mishan deld. De jongens sloegen en be dreigden hun slachtoffer. En daarna reden ze met hun fiet sen in op de Oegstgeestenaar. Waarom ze zo tekeer gingen, is de politie niet duidelijk. Het slachtoffer zeulde zijn op slot staande fiets onder zijn arm mee van school naar huis toen de daders hem aanvielen. lege ziet af van plek naast zwembad ieest - Oegstgeest krijgt ieuwe sporthal naast tad Poelmeer. Dat advise- gemeester en wethou- gemeenteraad. d had het college eerder gd om te kijken of er ter ging van de Apollohal al bij het zwembad kan Maar er is, anders dan Kpollolaan, in die omge- yeinig animo voor een al. Bovendien is er te ruimte. aar oude sporthal bij het ds Lyceum voldoet niet an de eisen van deze tijd. dat het hele gebied rond )llolaan - met zorgcen- ustenborch - toch op de gaat, is er gelegenheid n nieuwe sportvoorzie- leer te zetten. Rusten- kan dan meteen uitbrei- i het terrein van de ge- flijke gymzaal, die ook dig wordt als er een sporthal komt. Douwkundig onderzoek en lijst met redenen op- d om de nieuwe hal in ollogebied te houden - met name op het terrein voormalige rioolwater- ïg bij sportpark De Vo- Dat terrein ligt er nu en beetje bij. Bovendien /oldoende ruimte en zijn doende onderwijs- en tellingen in de buurt die rthal willen gebruiken, sbben zoveel behoefte irtruimte dat er toch ook ieuwe gymzaal in de :ou moeten komen, als rthal naar de Overveer- verhuist. En dat zou de ite ruim een miljoen eu- kosten. Ier voordeel voor Oegst- dat de sporthal als ge- 1 werkt tegen de A44. dt de mogelijkheid ach- zaal huizen te bouwen. Dr zou het gravelveld B Van Houdringelaan wijken, maar de spor- gen daar op De Voscuyl uw wetra-veld voor te rug. De woningen neerzetten op het rioolwaterzuiveringster rein is vanwege de geluidshin der van de snelweg niet moge lijk. Dan zou er een prijzig ge luidsscherm nodig zijn. 'Politici moeten zich verdiepen in de sporf De binnensport in Oegst geest is een ondergeschoven kindje bij de lokale politici. Dat vindt voorzitter Jan Za- nen van korfbalvereniging Fiks. „Het plan voor de sporthal in combinatie met woning bouw ziet er goed uit", zegt Zanen. „Niets dan lof voor de ambtenaren die dit heb ben uitgewerkt. Maar Ik heb wel kritiek op de politiek: die beweegt zich niet actief ge noeg. Je ziet ze nooit bij de sportverenigingen en als je je niet in de materie verdiept, kun je nooit een goed oor deel vellen. Ik vind het alle maal wat bloedeloos. Ik heb sport ook bij geen enkele partij als apart hoofdstuk te ruggevonden in de verkie zingsprogramma's de laatste keer." „Het plan voor sporthal en woningen dat nu voorligt lijkt kat in 't bakkie, maar straks moeten we toch weer het hele circus optuigen, waarbij omwonenden vaak beter beslagen ten ijs komen dan raadsleden. Terwijl het hier gaat om een noodzake lijke voorziening." Zanen, voormalig voorzitter van de Oegstgeestse sportraad, heeft ook kritiek op de bin nensportverenigingen in het dorp. „Fiks heeft een voor trekkersrol gespeeld, maar veel sportverenigingen zijn op afstand gebleven. Zij vin den dat de gemeente alles moet regelen. Dat begrijp ik, maar ik vind het niet goed." Winnend ontwerp van kunstenaarsduo Koopman Bolink «fa- De maquette die de kunstenaars van het beeld hebben gemaakt. Foto: Koopman Bolink door Janneke Dijke leiderdorp - Het dierenrijk in Leiderdorp breidt zich lang zaam uit. Na twee koeien krijgt Leiderdorp nu ook een vis op een rotonde. Op de kruising van de Accacialaan en de Hoogmadeseweg komt in sep tember een bronzen kunstwerk van het kunstenaarsduo Koop man Bolink te staan. Het beeld, een vis op mensenbe nen, moet het symbool worden van de samensmelting van de Kerkwijk en de Oranjewijk. Als over een aantal jaar rijksweg A4 in een tunnelbak is wegge werkt, kijken de wijken weer op elkaar uit - net als vroeger. De gemeentelijke kunstcom missie oordeelde dat het ont werp van Gerard Koopman en Frank Bolink uit Enschede het best was. Burgemeester en wet houders schaarden zich inmid dels achter dat advies. Naast het duo uit Enschede dienden ook de kunstenaars Coen de Jong uit Delft en Carel Lanters uit Arnhem een ontwerp in. De kunstcommissie koos voor het beeld van Koopman Bo link omdat dat beeld volgens de commissie tijdloos is. Volgens haar gold dat niet voor de an dere twee ontwerpen. Wie over jaren langs de rotonde komt en niets weet van de strijd om de A4 onder de grond te krijgen, moet het beeld ook leuk vin den. Ook is het een pre dat de vismens gemaakt wordt van brons en daarmee vandalisme- bestendig is. Het duo uit Enschede is blij met de uitverkiezing. „In Overijssel, waar wij meestal werken, kent iedereen ons. Het is wel eens aardig om op plekken te komen waar we nog niet zo bekend zijn", zegt Bolink. Hij werkt graag met brons. „Het heeft als voordeel dat het steeds mooier wordt." De kunstenaars hebben gepro beerd de elementen uit W4 in een beeld te vatten. W4 staat voor wonen, water, wegen en werken. Het W4-plan is het plan dat de provincie en de ge meenten Leiderdorp, Leiden en Zoeterwoude hebben gemaakt om de snelweg verdiept te kun nen aanleggen. De gemeenten moeten vele miljoenen betalen aan rijkswaterstaat om dit voor elkaar te krijgen en gaan daar om huizen en kantoren in de omgeving van de snelweg bou wen. Als verwijzing naar de Oude Rijn hebben we een grote vis bedacht", legt Bolink uit. „Die heeft armen en daarmee houdt hij zijn eigen buik vast. Hij staat op twee grote mensenbenen." De armen en benen symbolise ren de mens die het technische hoogstandje van een verdiepte aanleg van de A4 mogelijk maakt. De vis staat op twee leiderdorp - De man die in au gustus zijn vriendin doodstak in hun woning aan de Touw- baan in Leiderdorp, is overge plaatst naar een ander huis van bewaring. Aanvankelijk zat de verdachte in Scheveningen. „Daar werd hij bedreigd door kennissen en vrienden van het slachtoffer", zegt zijn advocaat, Erik van Kregten uit Gouda. „Daarom is hij overgeplaatst." Waar de man nu zit, wil de ad vocaat niet zeggen, om herha ling van bedreigingen te voor komen. Om diezelfde reden is de zitting op 9 februari extra beveiligd. Alleen de naaste fa milieleden en de pers mogen zich voegen bij de aanwezigen in de zittingszaal. Alle andere belangstellenden moeten op een publieke tribune achter glas plaatsnemen. De man stak in de nacht van 12 op 13 augustus zijn vriendin dood in hun appartement aan de Touwbaan, waar ze net wa ren gaan wonen. In de periode daarvoor hadden buren regel matig last van het stel, dat veel dronk en luidruchtig ruzie maakte. Buren hadden het stel gemeld dat ze teveel lawaai maakten. Om die reden had de huisbaas de huurders de wacht aangezegd. Op de avond van de moord belde de man de politie tijdens een ruzie. De agenten vertrokken toen ze dachten ten onrechte dat de lucht weer ge klaard was. Enkele uren later stak de man zijn vriendin dood. Hij meldde dat aan zijn buren, ud Sep van voorpagina voude-dorp - Tunnel- orora zou eerst vorige omhoog komen. Maar k al snel iets te enthou- )land te zijn. Toen werd andag. De werknemers Franse borenbouwer zaterdag en zondag :ken, zodat het boor- et een beetje mazzel gochtend vroeg kon opgehesen. Maar toen t stormen, en ging het et door. Woensdagoch- iu het gaan gebeuren. :n uur. Maar kom maar der, want je weet maar Dra is klaar met haar rie weken geleden werd in Hazerswoude-Dorp begroet door minister 120 meter lange stalen it met haar kop in een )uwput aan het West- net buiten het dorp. t gat moet het 3,3 mil- lo zware gevaarte in en brokken omhoog getakeld. Te beginnen boorblad dat er met Drsnede van bijna 15 n vier grote delen uit e hele klus gaat volgens negen weken duren, agochtend negen uur. lichter van het project- dSL-Zuid belt nog even i collega op de bouw Een deel van het boorblad wordt omhoog getakeld. Foto: ANP wielen: een verwijzing naar de voorbijrazende auto's op de snelweg, die straks in een tun nel onder de Oude Rijn rijden. Op de vis staan twee huisjes, symbool voor de twee samen smeltende wijken. „Die werken tegelijk als twee vinnen. Als je uit een andere hoek kijkt, lijken ze op een mannetje dat dwars door de vis heen gaat", zegt Bo link, die het beeld grappig en gek vindt. De kunstenaars willen een beeld maken dat drie meter hoog is. Volgens de kunstcom missie mag het best wat groter, maar het duo twijfelt. „Drie meter is al best groot. Daarom gaan ze het beeld uit hout za gen en binnenkort ter plekke aan de Leiderdorpse kunstken ners laten zien hoe het staat. De opdracht aan de kunste naars was om de buurt te be trekken bij het ontwerpen van het beeld. De concurrenten Lanters en De Jong hadden daar uitgewerkte ideeën over, maar Koopman en Bolink vin den dat moeilijk. „Je kunt na tuurlijk niet samen met een wijk een beeld maken", stelt Bolink. Ze zijn van plan de om wonenden er op een andere manier bij te betrekken. „We willen een avond beleggen met de wijkbewoners. Dan laten we foto's zien van wat we doen en leggen we uit hoe we tot dit beeld zijn gekomen." die de politie belden. De advocaat van de man vindt dat er geen sprake is van voor bedachte rade, en wil daarom dat,zijn cliënt niet wordt ver oordeeld tot moord. Volgens hem gaat het om doodslag. „Ik wil niet zeggen dat het haar schuld was", zegt Van Kregten, „maar ze heeft er een grote rol ingespeeld." plaats. „Gelukkig", meldt ze. „Er hangt nog niets in de lucht." Inderdaad. De kraan machinist zit nog even duimen te draaien. Er wordt wel ge werkt aan de boor. Mannen met snijbranders zijn druk be zig om het schild achter de boorkop in stukken te snijden. In de betonnen put zorgen hun werkzaamheden met het aggre gaat en de zware waterpompen voor een oorverdovend lawaai. Met het boorblad gebeurt voor lopig weinig. Even ontstaat er lichte opwinding als het blad voorzichtig gaat draaien. Maar het is loos alarm. Het blad wordt alleen maar in de juiste posftie gezet om het eerste partje eruit te kunnen hijsen. Na anderhalf uur hangt het blad in de stroppen. Maar dan blijkt dat het stuk dat als eerste omhoog getakeld moet worden nog losgebrand moet worden. En hoewel er in de put een hele batterij aan gasflessen staat, gaat er er niet meteen een hele ploeg lassers aan de slag. Ter wijl één Fransman voorzichtig begint te snijden, kijken acht collega's van hem aandachtig toe. De sfeer onder de toeschou wers wordt hangerig. Want steeds als het erop lijkt dat het hijsen kan beginnen, blijkt er nog ergens iets doorgebrand te moeten worden. Fotografen ge baren in de richting van de kraanmachinist dat hij wel kan beginnen met draaien. Vanuit zijn glazen huisje schudt hij van nee. En dan ineens is het zo ver. Het eerste kwart van het boorblad hangt in de takels en klimt langzaam omhoog. In een paar minuten is de klus geklaard. Het stuk staal dat net nog deel uitmaakte van een machtige machine staat wat lullig in het zand geparkeerd. Misplaatst en nutteloos. Het is bijna twaalf uur. De kraanmachinist kan gaan lunchen. De boor kwam als bouwpakket, en gaat straks terug als bouw pakket. Terug naar Frankrijk, retour afzender. Het apparaat is nog in prima conditie, en boor machinebouwer NFM hoopt de machine na een opknapbeurt te kunnen afleveren voor een volgende klus. Doorsmeren en olie verversen. En dan op naar de volgende tunnel. giessenburg - Veestudieclub De Rijnstreek is gisteren als tweede geëindigd bij de Champions League Vee be oordelen 2004. De wedstrijd voor jonge Zuid-Hollandse boeren die zich in hun vrije tijd bekwamen in de beoor deling van melkkoeien, werd gewonnen door de studie club uit Voome-Putten. De finale van de Champions League werd dit jaar gehou den bij een boer in Giessen burg die grossiert in kampi oenskoeien. In 1998 leverde de veehouder de Nederlands kampioen, en dit jaar neemt hij met niet minder dan drie koeien deel aan het Euro pees kampioenschap. De koeien die een prijs winnen hoefden echter niet beoor deeld te worden door de zes teams die het in de finale te gen elkaar opnamen. „Ieder een kent die koeien en weet hoeveel punten ze hebben gekregen. Dus dat zou te ge makkelijk zijn", aldus orga nisator Wilbert van der Post. Aan de finale deed aog een tweede team uit de regio mee. Veestudieclub Zoeter- woude/Nootdorp eindigde op de vijfde plaats. Inventarisatie paardentrail rijpwetering - De Stichting Ruiter- en Menroutes Zuid- Holland en de afdeling Recrea tiesport van de KNHS inventari seren dinsdagavond wat de knelpunten en mogelijkheden zijn van ruiter- en menroutes in het Groene Hart. De initiatief nemers richten zich onder meer op de gemeenten Leider dorp, Zoeterwoude en War mond. Paardenhouders, recrea tieve ruiters en menners zijn vanaf 20.00 uur welkom in het Dorpshuis aan de Pastoor van der Plaatstraat 13b in Rijpwete- ring.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17