LEIDEN REGIO Tanneke Schoonheim noemt naam en toenaam Hof van Holland Noordwijk onverwacht failliet Het vergeten parkeerverbod in de Da Costastraat De Zilk in ban van verhuizing pomp itwijk wil Platform ormen en Waarden R3 rzorgingshuis Foreschate tdt zorg tegen betaling donderdag 5 FEBRUARI 2004 Dedci%en Van Hotel-restaurant Hof van Holland zijn sinds gisteren gesloten. Archieffoto: Frans Roomer P- Oeg trsussi fee kinc wegl. door Jan Preenen noordwijk - Het Hof van Hol land in Noordwijk is waar schijnlijk failliet. De eigenaar, Joke van den Anker-Dijkstra, heeft het oud-Hollandse hotel restaurant in de Voorstraat met onmiddellijke ingang gesloten. Dinsdagavond is het personeel ontslag aangezegd. Van den Anker was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Op de voordeur van het hotel-restaurant is de medede ling 'wegens reorganisatie ge sloten' opgehangen. Telefo nisch wordt via een antwoord apparaat meegedeeld dat het Romantik-hotel 'tot nader be richt' dicht is. Al maanden was bekend dat het Hof van Holland in financiële problemen verkeerde. Er zijn pogingen in het werk gesteld om de gerenommeerde en sfeervolle horecagelegenheid te redden, maar andere onderne mers zien daar vooralsnog geen kans toe. „Toch geloof ik niet dat dit het einde is van het Hof van Holland als hotel-restau rant", aldus wethouder Barn- hoom. „Ik verwacht en hoop dat er nog ondernemers zijn, die het willen overnemen. Het is immers niet weg te denken uit Noordwijk." De sluiting van Hof van Hol land is in Noordwijk als een bom ingeslagen. Het heeft dan ook een lange geschiedenis. Het pand is in 1300 gebouwd. Tussen 1300 en 1500 werd er recht gesproken. Vanaf 1500 heeft het gefungeerd als loge ment en herberg. Bamhoom: „Het was de eerste gelegenheid in Noordwijk waar kon worden overnacht. De postkoets kwam er nog langs. Het is dan ook een triest verhaal dat in zo'n pand nu niets meer gebeurt." De financiële problemen zou den het gevolg zijn van de grote investeringen die Joke van den Anker met haar in 1998 overle den man Joop heeft gepleegd. Het Hof van Holland was een driesterrenhotel, maar had vol gens Bamhoom het aanzien en de inrichting van een horecage legenheid met vier sterren. „Het Hof van Holland heeft al tijd uitstekend meegedaan op de congresmarkt. Er werden ook trainingen gegeven en voor veel mensen was het een vast adres. Ook voor politici. Je voel de je er thuis. We gingen er vaak napraten. Het was een gastvrije accommodatie met Jo ke van den Anker in de rol van moeder. Zo noemde ik haar. Het zou jammer zijn als dit niet gered zou kunnen worden." WD-raadslid Marjolijn van der Jagt, die jarenlang de pr ver zorgde voor het Hof van Hol land, beaamt dat. „Het was de huiskamer voor Noordwijk. Dé gelegenheid voor rouwen en trouwen. Het zou vreselijk zijn als dit verloren zou gaan. Er is daar zoveel besproken." Ook Robert Kraayvanger, secre taris van de vereniging De Oude Dorpskern, kan zich Noord- wijk-Binnen niet voorstellen zonder het Hof van Holland: „Voor de Voorstraat en de hele kern is het niet meer weg te denken. Als het zou verdwijnen, zou de deur naar een rijk verle den worden dichtgegooid. We hopen dat de werkzaamheden daar toch kunnen worden voortgezet. Misschien in een andere vorm, maar wel met hetzelfde karakter." "opgri and re eif'l* gemeente Katwijk sPe"aal platform van oprichten dat zich en gaat Q7jouden. Het platform zou andere fatsoensregels i opstellen. Op die ma- leggen burgemeester en lt*ers aan de gemeente- 3veitr)or' hlijft de discussie le- over normen en waar- i Bure1 h°e bewoners met el- mw.s ngaan- heeft te maken met Üsme, taaiverruwing, al- hisbruik en geweld. Het pfle overheid, de politie en tken- (F he Katwijkers zelf om lts aan te doen, zo vinden heester en wethouders, noet een discussie van de leving zijn, niet een hob- j moei de gemeente", zegt bur- :rs dieper Wienen. „Daarom iwe burgers uitnodigen ?e te denken over dit on- ik abff> en dat op een of ande- is fher ook uit te dragen in intenf de samenleving." Elkaar aanspreken op onge wenst gedrag ligt gevoelig. Vooral uit angst voor de reactie die dat kan oproepen en van wege de mentaliteit van 'zoek het zelf maar uit', zegt Wienen. „Aan de andere kant groeit hierover de afschuw en groeit het gevoel: we kunnen ons hoofd toch niet afkeren." Het maken van een lijst fat soensregels kan een goede hulp zijn, denkt het college. Regels zoals 'wees betrokken bij wat in je omgeving gebeurt', of 'accep teer als je wordt aangesproken op fout gedrag'. Maar het is aan het platform zelf om haar aan pak en werkwijze te kiezen, zegt Wienen. De gemeente trekt 10.000 euro uit om het platform bij haar werk te helpen. Overigens leg gen B en W hun voorstel eerst voor aan de politiek, die het on derwerp vorig jaar zelf op de agenda zette. ijk.- vj el mis da{| we' bereil IHOTENVerzorgingshuis an dehate biedt sinds januari aiet reP zorg Deze zorg tegen ele on'§ *s bedoeld voor oude- mtwüP §een recht hebben op Hoe v?or8- maar t°ch hulp wil- aag. cliënten betalen per uur r verdf°^ess'one^e hulp van Fo- te, met een maximum er uur zorg per dag. Het ikket wordt samengesteld ■leg met de cliënt, rtarieven zijn afhankelijk it type zorg en gebaseerd tarieven die het College 1 Gezondheidszorg vast- fooi huishoudelijke hulp is het uurtarief 26,70 euro, voor persoonlijke verzorging 36,50 euro, voor verpleging 63,10 eu ro. Andersoortige begeleiding kost 45,90 euro per uur. Voor gebruik van bepaalde facilitei ten worden ook bedragen gere kend. Maaltijden worden even eens apart in rekening ge bracht. Het gaat om een proef. „We moeten kijken of het loopt", zegt C. Hoeijmans van Fore schate. In het verleden heeft het verzorgingshuis al één keer een vrouw geholpen volgens het idee van 'private zorg'. Tanneke Schoonheim is voor haar promotieonderzoek altijd op zoek naar de betekenis van namen. Foto: Hielco Kuipers leiden - Namen intrigeren Tanneke Schoonheim, redacteur bij het Oud nederlands Woordenboek. Voor haar werk aan het Instituut voor Neder landse Lexicologie (INL) in Leiden - en voor het proefschrift waarop ze hoopt te promoveren - is ze altijd op zoek naar de betekenis ervan. Dat gaat ze nu wekelijks op vrijdag ook doen voor deze krant. In een reeks ar tikelen zal ze voornamen, Leidse ach ternamen en later ook regionale straat- en plaatsnamen verklaren. „In veel namen is de oorsprongnog dui delijk zichtbaar, maar daar denk je niet elke dag aan." Hoe is de naam Levendaal ont staan? Waarom heet één van de Ka- gerplassen het Zweiland? Waar komt namen als Stikkelorum, La- bruyere en Sjardijn vandaan en waarom wordt een voornaam als Agatha niet meer zoveel gebruikt? Op dat soort vragen gaat Tanneke Schoonheim (38) de komende tijd een antwoord geven. Het is haar op het lijf geschreven. De meeste namen waren vroeger 'gewone woorden uit de taal' en als redacteur van het Oudnederlands Woordenboek is ze dagelijks in de weer met de 'overgeleverde taal' vanaf ongeveer 500 („de oudste die we hebben") tot ongeveer 1200. „Vanaf die tijd begint het vroeg Middelnederlands, waar ik me ook mee bezig heb gehouden en in die oude teksten zitten heel veel namen van mensen en van stukken grond. Ik heb me er op toegelegd om de betekenis daarvan te vinden en die te beschrijven." De Voorburgse van origine, die na haar studie taalkunde ging werken bij het INL - de schatbewaarder van het Nederlands - doet dat in het proefschrift dat ze aan het maken is „over vrouwennamen in het graaf schap Holland in de middeleeu wen", en trekt het onderwerp bre der uit in haar column, die vrijdag voor het eerst in deze krant ver schijnt. Naar straat- en plaatsna men, maar eerst en vooral naar voornamen en achternamen. „Namen zijn etiketten geworden", zegt Schoonheim „In veel achterna men is de oorspronkelijke betekenis nog duidelijk zichtbaar, maar eigen lijk valt die pas op in een opvallende situatie. Bij een slager die Bakker heet, of een tandarts met de naam Snoep bijvoorbeeld. Het is leuk om uit te puzzelen wat een naam oor spronkelijk heeft betekend. Van De Gruyter is me dat bekend. Dat was vroeger een bierbrouwer, omdat gruit een grondstof was voor die in dustrie. Maar bij zo'n typisch Leidse achternaam als Stikkelorum heb ik me altijd afgevraagd wat er achter zit. Dat ga ik uitzoeken. Daarbij is het ook aardig om te kijken hoeveel er zijn en welke varianten er voorko men. In het Nederlands en in het Frans, zoals je bij De Roode en De Roo ook Leroux en Rous hebt, maar ook als het gaat om vroegere bijna men als De Groot en Kleine. Voornamen waren er altijd al. .Ach ternamen dateren van de tiende eeuw", aldus Schoonheim, „maar daarvoor al, in de achtste eeuw, is in het Hildebrandslied sprake van 'Ha- dubrand, de zoon van Hildebrand'. Dat 'zoon van' is de oudste aandui ding van een achternaam, waaraan meer behoefte kwam in de twaalfde, dertiende eeuw, toen de steden ont stonden en een enkele naam niet meer voldoende was om mensen te onderscheiden. Daarom werden ex tra namen toegevoegd: de naam van de vader, een beroepsnaam, of een bijnaam." „Uit die toenamen zijn onze achter namen ontstaan", zegt Schoon heim. „Die wisselden nogal eens, zelfs per familielid. Ze werden soms 'verlatijnst' in de zestiende eeuw, toen de klassieke cultuur weer op kwam. De Kuiper werd bijvoorbeeld Couperus. Maar achternamen wa ren toen niet per se erfelijk en ook niet verplicht. Dat werden ze pas in 1811, toen ze op gezag van Napole on werden ingeschreven. Dit had waarschijnlijk te maken met het op roepen van soldaten voor zijn le gers. Met een naam, die je verplicht moest gebruiken, kon je daar niet meer onderuit. Heel veel mensen hebben de naam die ze al droegen toen laten vastleggen, maar er wa ren er ook die dachten dat die in schrijving wel ongedaan zou wor den gemaakt als Napoleon verdwe nen was. Die maakten er een grapje van, waardoor nu nog namen voor komen als Naaktgeboren." Sommigen gaan ook door het leven met namen die vroeger heel anders werden gebruikt. Zo werden voor namen later achternaam (Jacob werd Coppe, Coppens, Koppens en Kobbens) en achternamen voor naam. Kimberley maakte het hele maal bont. Dat was achtereenvol gens plaatsnaam, achternaam en jongensnaam voordat het een meis jesnaam werd. „Trends bepalen voornamen", con stateert Tanneke Schoonheim. „Nu zoek je voor je kind een naam die je leuk vindt en die niet iedereen heeft, maar in de jaren zestig had je veel meisjes die Jacqueline heetten - naar de vrouw van de Amerikaanse president Kennedy - en veel jongens die Joeri werden genoemd - naar de Russische ruimtevaarder Gagarin. Er zijn ook namen die in sommige geledingen vrijwel niet meer wor den gebruikt. Agatha was honderd jaar geleden een deftige naam, maar toen tal van dienstmeisjes Aagje werden, gingen die deftige families op zoek naar wat anders. Dat werd Amalia. Tegenwoordig zoeken dié families het een beetje in de dubbe le namen. Bij Floris Jan denk je toch iets eerder aan iemand in de beter verdienende klasse." Tanneke Schoonheim („Tanneke is een kindertaal-vervorming van An neke en Schoonheim komt van Mooi huis") gaat het allemaal uit leggen. De betekenis, de achter grond, de herkomst. En wat ze niet beschrijft mag geen naam hebben. Paul de Tombe ('oorspronkelijk Van den Heuvel') tiegeschenk i afscheidscadueau voor d-wethouder Alexander htold uit Leiden is in de ken bij De Slegte terecht- omen. Dat is ontdekt om- kt voorin het boek een per- lonlijke boodschap voor stond. Oppositieleider a Bleijie van het CDA a het boek bij toeval te- t is een nachtmerrie voor k lid van het Koninklijk Huis: •n ongewenst relatiege- henk belandt in het publiek, fnog erger, op een rommel- irkt. Daarom zijn er kamers, pots in de paleizen waar de ideaus gelabeld worden be- aard. De schande van het ;ledigen van een relatie - ko- lijk of niet - willen de Ne- ndse Oranjes niet dragen, t lang na het vertrek van Pechtold als burgemeester naar Wageningen snuffelt Bleijie op een goede dag door de kasten bij De Slegte in de Breestraat. Tot zijn grote ver bazing komt hij daar een boek over de Hortus uit Leiden te gen, met daarin een succes- wens voor de D66'er, die ook landelijk voorzitter van zijn partij is. Hij koopt het boek en brengt het - in een besloten vergade ring - onder de aandacht van de D66-ffactie. Die reageert verontwaardigd: Dat is niet ons probleem, maar dat van Pechtold. Nu het nieuws uitlekt, weigert Bleijie niettemin commentaar. „Het is aan de orde geweest, ja. Maar laat ik netjes blijven: Ik laat me daar niet over uit. Dat hebben we zo afgespro ken." Wat hij bij De Slegte deed? Bleijie komt er geregeld, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 blijkt. „Ik kijk altijd in de Leid se kast, want ik ben uit op de Leidse jaarboekjes. Daar heb ik er een aantal niet van." Het geschenk is afkomstig van hortulana (bedrijfsleider) Car- la Teune van de Hortus Bota nicus. „Wonderlijk hè", zegt ze over het voorval. „Ik denk dat er gewoon een vergissing is gemaakt, bij het opruimen van zijn kamer of zo." Verder heeft ze niets over de zaak te melden. Noch Teune, noch Bleijie wil trouwens vertellen om welk boek het gaat. „Het is door mijzelf naar De Slegte gebracht", reageert Pechtold. „Vooropgesteld: het is uiterst ohattent van mij. Maar dat dit nieuws wordt, vind ik heel merkwaardig." Hij verwijt dat het CDA; doordat die partij er een 'politieke zaak' van maakt en zijn afkeur over het voorval uitspreekt. „Ik had diegene opgebeld en gezegd: Jóh, is niet zo handig." Hoe het boek heet, weet de burgemeester niet. „Het heeft een donkerrode linnen kaft. Ik heb het al een keer eerder van de Hortus gekregen." Bleijie gaf het boek vorige week, toen Pechtold op uitnodiging van de universiteit in Leiden was, aan hem terug. „Bij mijn afscheid heb ik ge zegd: liever geen persoonlijke cadeaus. We hebben gevraagd of mensen een bijdrage aan de Stichting Pieterskerk (waar Pechtold in het bestuur zat) of aan het dierentehuis Stevens- hage (een gedeelde interesse met echtgenote Frouke) wil den geven." „Daar is bijna 3.000 euro op binnen gekomen. Toch nemen mensen dan wat mee. Zo brachten de bodes de volgen de dag twee volle verhuisdo Veel verzet bij omwonenden De gemeente verzuimt al jaren om op te treden tegen het schenden van het parkeerverbod in de Da Costastraat. Foto: Hielco Kuipers zen met bloemen, wijn en boeken mee. Bloemen en wijn zijn vergankelijk, dus die heb ben hun weg in Huize Pecht old wel gevonden. Uit de boe ken heb ik een selectie ge maakt. De leuke heb ik gehou den." Parkeerverbod Nog niet lang geleden kondig de het stadsbestuur stoer aan dat tegen illegale foutparkeer- ders strenger zou worden op getreden. Daarvoor zijn ze op het stadhuis zelfs bereid om de wegsleepregeling eens flink aan te scherpen. In ieder geval zouden vaker bekeuringen uit worden geschreven, ook op plekken buiten de singels - formeel: het parkeerrestrictie- gebied - waar auto's illegaal, of überhaupt in de weg staan. Nou blijkt de gemeente een si tuatie in een buurtje even bui ten het centrum al jarenlang te gedogen. Er wordt tenminste nooit opgetreden tegen een verbod om in de Da Costa straat te parkeren. De ogen sluiten voor iets dat niet mag is politiek incorrect sinds En schede, Volendam en ook wel Pim Fortuyn, maar in Leiden blijkt het soms dus nog te kunnen. Aan de rechterzijde zijn in het eerste deel van de straat nota bene parkeervakken gemar keerd. Overigens kampt het buurtje wel met parkeerover last: her en der staan 's avonds de stoepen vol. D66 heeft de situatie vorig jaar februari beschreven in haar notitie 'Naar een beter par keerbeleid buiten de singels'. Die notitie is onlangs bespro ken in de raadscommissie economie en verkeer. Ambte naren weten dus op z'n minst een jaar dat er iets niet klopt in de Da Costastraat en ze we ten ook dat de politiek het weet. De parkeerverbodsborden staan er nog steeds. Blijkbaar vergeten. Robbert Minkhorst door Sjaak Smakman de zilk - Het borrelt en sist in het anders zo rustige De Zilk. Reden is de verplaatsing van de benzinepomp annex garage van J. Turnhout midden in het cen trum naar de hoek Zilkerbin- nenweg-Hoogduinweg. Nie mand is tegen die verhuizing, maar des te groter is de weer stand tegen de bouwplannen die er mee samenhangen. 'Hier wordt maar één belang ge diend, dat van Van Saase', is de heersende opvatting. Al jaren is de gemeente Noord- wijkerhout met Turnhout in ge sprek over een verhuizing. Het bedrijf zit op een ongelukkige plaats in het buurtschap en bo vendien moet de grond onder het bedrijf worden gesaneerd. Volgens wethouder Knapp zit de milieuinspectie de gemeente daarbij inmiddels op de hielen. In combinatie met een vertrek van het aangrenzende trans portbedrijf Van Steijn - waar de grond ook moet worden gesa neerd - kan De Zilk een mooie woningbouwlocatie rijker wor den. En dat is pure winst in de 2500 inwoners tellende ge meenschap waar- woningbouw noodzakelijk is om de kem le vend te houden. Na veel vijven en zessen kwa men Turnhout, de gemeente en de provincie overeen dat een stukje bollengrond op de hoek Zilkerbinnenweg-Hoogduinweg een mooie plaats voor een nieuwe pomp zou zijn: nog steeds in De Zilk, zoals Turn hout graag wil, en direct langs de drukke Hoogduinweg. Grondeigenaar en kweker A. van Saase was best bereid om de grond te verkopen, maar stelcty daarbij wel zijn voor-, waarden: hij moest een paar honderd meter verderop langs de Zilkerbinnenweg een nieuw huis kunnen bouwen én hij wil de de mogelijkheid openen voor de bouw van zes dure hui zen op een stuk grond van hem langs de Regenvlietweg. Vandaar dat er nu drie bouw plannen tegelijk ter inzage lig gen bij de gemeente: voor de verplaatsing van de pomp, voor een nieuwe woning voor Van Saase en voor zes twee-onder eenkappers. Half De Zilk loopt inmiddels te hoop en Van Saase is op dit moment de meest be sproken inwoner van het plaatsje. Logische protesten komen van de direct omwonenden. Aan de Zilkerbinnenweg hebtwi de fa milies De Groot van Van der Linden aan hun gevels grote spandoeken gehangen waarin ze uiting geven aan hun verzet. Aan de Regenvlietweg verzetten de betrokken bewoners zich te gen het feit dat hun uitzicht straks wordt opgevuld door zes peperdure huizen. Dat de bouw door de gemeente wordt aange prezen als de 'opvulling van een open gat', is hen in het ver keerde keelgat geschoten. Volgende week houdt de ge meente een informatieavond over de bouwplannen. Dat ge beurt in het gemeentehuis. Het Zilker dorpshuis De Duinpan heeft geen capaciteit genoeg, aldus de gemeente. De voor de deal verantwoordelijke wethou der Knapp benadrukt dat het verplaatsen van het benzinesta tion past in het 'hoge doel' van de gemeente om De Zilk vitaal te houden. Afhankelijk van het verloop van de procedures hoopt hij eind dit jaar alles rond te hebben.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15