REGIO 'Soms matchen ouders en kind niet We hopen ze heel december. Het paar be- Ruzie met de baas GERECHT Loos. donderdag 5 februari 2oo4 NAVRAAG Bergen kraamcadeautjes, brieven, tekeningen en bloemen ontvingen prins Willem-Alexander en Maxima voor en na de geboorte van hun dochtertje Amalia op 7 j dankt de gulle gevers in veel privacy te geven een brief die gisteren op de eigen site van het hof is geplaatst. Ze bedankten de bevolking gisteravond ook via de tele visie, temidden van het Nijntje-speelgoed, de bordjes en de bekers. Voorzitter NIEK VAN WIJK heeft het cadeau van zijn circa tweedui zend leden tellende Wassenaarse Oranjevereniging Koningin Wilhel- mina er niet tussen kunnen ontdekken. Wat gebeurt er met al die cadeaus, denkt u? „Wat zei de opperstalmeester in de sketch van Wim Sonneveld ook alweer: Flikker alles maar achter de rododendrons! Haha. Nee, even serieus, ik denk dat ze bepaalde din gen zelf houden en dat ze heel veel zullen weggeven aan perso neel en aan vrienden. Heeft u het boek gele zen van de oud-butler van prinses Diana? Daar blijkt dat ook uit. De butler kreeg bij voorbeeld de zweep uit de Indiana Jones- films die Harrison Ford aan Diana had gegeven." Wat heeft uw Oranjevereniging eigenlijk gegeven? „Een ijspet." Denkt u dat het cadeau van de Wassenaarse Oranjevereniging een speciaal plekje krijgt? Het paar woont tenslotte in Wasse naar. „Nee, dat denk ik niet." Wat vond u zelf het leukste geschenk op de cadeautafel? „Ik hou erg van schaatsen, dus ik vond die Friese doorlopertjes prachtig." Bent u als voorzitter van de Wassenaarse Oranjevereniging ook op kraambezoek geweest? „Nee. Daar zijn we ook niet op uit geweest. Natuurlijk zouden we het enig vinden om bij hen op de koffie te komen. Maar wij heb ben als Oranjevereniging afgesproken om Willem-Alexander en Maxima met rust te laten. Ze zitten echt niet op ons te wachten. We hopen ze heel veel privacy te geven." Heeft de Oranjevereniging nog speciale activiteiten in petto op de geboortedag van Amalia? „Nee, onze activiteiten beperken zich tot Koninginnedag en de zo merfeesten, aan het einde van de zomer. De Wassenaarse bevol king is heel heterogeen van samenstelling. Het is lastig om iets te bedenken dat iedereen leuk vindt." tekst: Judy Nihof foto: AP/Marcel Antonisse UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1904, Vrijdag 5 Februari BINNENLAND - Het Nederlandsch Tandheelkundig Genootschap en de Nederlandsche Tandmeesters-vereeniging hebben een adres ge richt aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin zij, 'naar aanleiding van de op handen zijnde wettelijke regeling van het zieken fondswezen, wijzen op de wenschelijkheid om daarbij wettelijke bepa lingen op te nemen, waardoor ook tandlijders, meer dan tot nu toe het geval is, de zegeningen van het ziekenfondswezen deelachtig worden.' Adressanten zijn van mening, dat dit doel zou kunnen bereikt worden door toevoeging van de volgende bepalingen: "Elk ziekenfonds ver strekt aan zijn leden tandheelkundige behandeling door wettelijk be voegde tandmeesters. Onder genoemde tandheelkundige behandeling is begrepen de behandeling van ziekten der tand, tandkassen en van het tandvleesch, met name het behandelen van holle (carieuze) tan den door tandvulling (plomberen), het regelmatig periodiek onderzoek van de gebitten der leden door den tandheelkundige". ANNO 1979, maandag 5 februari leiden - Het is nog steeds onbekend wie er verantwoordelijk zijn voor de brandstichting in de school 'De Horst' aan de Hoge Morsweg. De ouders van de vijftig kinderen hebben bericht gekregen dat ze hun kind tot nader bericht thuis kunnen houden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen i ■plaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken plaatsing 2,50 (voor een gironummer 57055 tJi.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA* Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Roose vel 1st raat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '50 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieun 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20.20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216.90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeeiaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, oostbus 507,2003 PA Haarlem. 1 Een ruzie brengt soms het slechtste in een mens naar boven. Een Leidse klusjesman kan dat be amen. Hij ging wat te ver in het uiten van zijn frus traties en moet nu we gens zware mishandeling van zijn voormalige werkgever voor de rech ter verschijnen. Op de zitting erkent de man schuld. Hij geeft eerlijk toe zijn oude baas - een aannemer - een stomp in het gezicht te hebben gegeven. De mis handeling valt, volgens de Leidenaar, niet goed te praten maar wel enigs zins te begrijpen. „Het was een reactie op de maandenlange treiterin gen van zijn kant", legt hij aan de rechter uit. „Hij probeerde mij het leven zuur te maken." Iedere keer als de ver dachte terugdenkt aan zijn voormalige werkge ver, raakt hij geëmotio neerd. Zo ook vandaag in de rechtszaal. De man is zeer verbolgen over de manier waarop hij is be handeld. In ruim drie kwartier lucht hij zijn hart. Hij vertelt hoe hij als vas te kracht van de een op de andere dag te horen kreeg dat hij kon opstap pen. „De aannemer zei dat hij geen werk meer voor mij had terwijl ik wist dat anderen op dat moment mijn taken aan het doen waren." Nog al tijd weet de Leidenaar niet precies waarom hij het aannemersbedrijf heeft moeten verlaten. „Ik kon het voor die tijd altijd prima met de man vinden. Ik denk dat ik ge woon te duur was gewor den en dat hij mij daar om kwijt wilde." De Leidse werknemer kreeg overigens niet di rect ontslag. „Ik moest van de baas maar uit me zelf opstappen. Dat heb ik niet gedaan, want ik wilde uiteraard eerst een andere baan vinden." Maar de werkgever wilde hem in niets tegemoet komen, verzucht de Lei denaar. „Hij dreigde er op een slinkse manier alsnog voor zorgen dat ik ontslag nam. Vanaf dat moment begon het ge treiter pas echt. Ineens kon ik niets meer goed doen terwijl hij altijd zo tevreden over mij was ge weest." Ook directe collega's en klanten merken de span ningen tussen de werk gever en de klusjesman op. Van de aannemer krijgen zij het advies de Leidenaar links te laten liggen. Na maandenlang op de werkvloer voortdu rend te zijn gedwars boomd, is de werknemer het zo beu dat hij de hulp van een bemiddelaar in roept. De aannemer zegt toe bij het gesprek aan wezig te zullen zijn, maar komt uiteindelijk niet op dagen. Ondertussen is het water bij de klusjes man tot aan de lippen gestegen. „Het kon ge woon niet langer zo ver der gaan. En daarom ben ik met hem gaan pra ten." Maar een normaal ge sprek was het niet echt, geeft de Leidenaar toe. „Hij werd driftig toen hij mij zag staan en pakte zijn duimstok. Ik stond tussen twee tafels in en kon geen kant meer op. Uit zelfverdediging gaf ik hem daarom een knal." De rechter kan wel be grip opbrengen voo frustraties van de r „Normaal gesproke spreekt men bij een stomp van zware m handeling legt ze 1 „Maar ik beschouw feit in dit geval als e gewone mishandeli Dat doet naar mijn ning meer recht aan zaak." Volgens de rechter i Leidse klusjesman i middels wel genoeg straft en getergd. Vo mishandeling van zi werkgever legt ze he daarom slechts een straf van veertig uur Floor Ligtvoet GEVRAAGD P V D E R S M /V Opvoeden lijkt steeds moeilijker te worden. Ouders stellen hoge eisen aan hun kinderen, maar hebben tegelijkertijd minder tijd voor hun kroost. Onderwijzers, pedagogen, psychologen en andere deskundigen bieden hulp. In de serie 'Gevraagd: op voeders m/v' komen vijf van hen aan het woord. Vandaag af levering 2: de orthopedagoog. door Erna Straatsma Hulp bij opvoeding Wie er als ouder niet meer uitkomt, kan terecht bij diverse I hulpverlenende instanties. Hieronder een aantal mogelijkhf den in de Leidse regio. GGD Zuid-Holland Noord. Heeft op 1 januari een 'servicepunt opvoedcursussen' inge-j richt Hier kunnen ouders terecht voor informatie en a ding voor een cursus over opvoeden en ontwikkeling van hl kind. Het servicepunt organiseert in 2004 vijftien opvoedci% sussen in de gemeenten Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oeg geest, Voorschoten en Zoeterwoude. Het betreft de cursuss 'Opvoeden: Zó!', 'Beter omgaan met pubers' en Drukke kim ren 4-12 jaar'. De GGD is gevestigd aan de Parmentierweg 1 in Leiden. Voor meer informatie: 071-5163342 of service- puntopvoedcursussen@ggdzhn.nL Bureau Jeugdzorg Zuid-Holland. r Voor alle vragen en problemen rondom opvoeding en opgri, en. Zowel voor jongeren (tot 18 jaar) als voor ouders en and ren die (beroepsmatig) omgaan met jongeren en hun probli men. Diverse deskundigen op het gebied van jeugdzorg en w geestelijke gezondheidszorg zijn beschikbaar voor gratis adf1 zen en informatie. Het bureau jeugdzorg kan ook zorgen vo!e verwijzing naar specialistische hulpverleners. In Leiden hee° Jeugdzorg een vestiging aan de Albinusdreef 5, telefoon: 071° 5239740 (www.bjjzuid-holland.nl). Stichting voor Opvoedingsondersteuning. S O is een expertisecentrum, gespecialiseerd in het aanpap ken en voorkomen van opvoedingsproblemen. S&O levert jP ventieplannen, voert projecten uit en begeleidt beroepskrao ten en ouders. Het regiokantoor zit in het gebouw van BureP Jeugdzorg aan de Albinusdreef 5, telefoon: 5239670 (www.sP- o.nl). k Tussen de meeste kinderen en ouders gaat het goed. Maar soms lukt het niet. Hebben ouders 'de gebruiksaanwijzing van hun kinderen niet door\ Voortdurend ruzie in huis, driftbuien en leerproblemen bij uw kind? Dan kan een ortho pedagoog mogelijk uitkomst bieden. De faculteit der sociale wetenschappen van de Leidse universiteit heeft een Ambulatorium waar tobbende ouders terechtkunnen. Mede werkers van de vakgroepen orthopedagogiek (opvoeding bij ontwikkelingsproblemen), on derwijskunde en ontwikkelingspsychologie staan in het hulpverleningscentrum klaar voor een tijdelijke begelei ding en/of therapie. Wie zich bij de faculteit meldt dient wel reke ning te houden met de wetenschappelij ke taak van de fa culteit: patiëntgege vens worden ge bruikt voor onder zoek. Ongerustheid bij de ouders vormt meestal het Voortdurend ruzie in huis, driftbuien en leerproblemen bij uw kind? Dan kan een orthopedagoog mogelijk uitkomst bieden. Foto: GPD/Anette Vlug Opvoedbureau Leiden/Leiderdorp. Een onderdeel van de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland Pr beekstraat 19-21 jaar). Voor meer informatie en afspraken: (F 5161415 (wwwthuiszorggrootrijnland.nl). !t: uitgangspunt voor een consult, zeggen ortho pedagogen Elske Sigmond en Katrien van de Vijfeijken. Met andere woorden: als een be paalde situatie als probleem wordt ervaren, is het een probleem. „Wij spreken daarom ook over problemen in de opvoedingssituatie", zegt Sigmond. „Je hebt bijvoorbeeld ouders en kinderen die niet matchen." Ouders terugsturen, met de mededeling dat het allemaal wel meevalt, doen de orthopeda gogen nooit. „Nee, we gaan ervan uit dat het probleem van de ouder een serieus probleem is", zegt Van de Vijfeijken. Haar collega signa leert wel dat 'de marge van wat normaal wordt ervaren wat smaller is' dan twintig jaar gele den. .Afwijkend gedrag valt ook eerder op, omdat kinderen bovenop elkaar zitten." De gang naar een deskundige is bovendien sneller gemaakt. Van de Vijfeijken: „De ex pertise van hulpverleners wordt ook steeds groter." De maatschappelijke kant van het verhaal is dat kinderen en ouders onder toenemen de druk staan. Niet zelden leven ze in ingewikkelde gezinsverbanden. Te gelijkertijd worden hoge eisen aan beide groepen gesteld. Sig mond: „Door tijdsdruk en het verlangen naar prestaties ont- staat eerder stagnatie in de j opvoeding. Ouders worden f- ook onzeker gemaakt. Ze moeten soms weer leren 1 w om op hun gevoel af te gaan." De orthopedago gen in het Am bulatorium begeleiden kinderen van 4 tot 18 jaar, samen met hun ouders. „Het gebeurt zelden dat we alleen het kind behandelen. Sleutelen aan een kind zonder dat de ouders daarbij betrokken zijn, levert een nieuw probleem op." Het idee om aanstaande ouders een verplichte opvoedcursus te laten volgen, verwerpen de orthopedago- gen. Psycholoog René Diekstra pleit daar voor in zijn nieuwste boek 'De Grondwet van de opvoe ding'. Ook het Nijmeegse idee om ouders met jonge kinderen intensief te be geleiden, vinden bei de wetenschappers niet erg sterk. Van de Vijfeijken:Als maatschappij moei mogelijkheden scheppen voor ouders diesl bepaalde opvoedingsvragen zitten. Maar i1 denk niet dat het nodig is om alle ouders ff een cursus te laten volgen. Dat vind ik abÏF luut betuttelend, belerend. Pedagogiek is P matief: ouders bepalen normen. Bij intenj begeleiding of cursussen gaat de overheid= rol overnemen. Dat is heel oneigenlijk." Opvoedproblemen komen in alle lagen va-, bevolking voor. Van de Vijfeijken: „Bepaal! problemen, zoals autisme of seksueel mis bruik, komen in alle milieus voor. Wat daf( treft krijg je van alles binnen. Wel zien we' allochtone ouders een heel moeilijk bereil groep zijn. j* Niet elk probleem is te verhelpen. Van de" eijken: „Een stoornis als autisme is niet rabel. Kinderen bij wie de intellectuele orrl keling verder is dan de emotionele ontwik ling zijn wel te helpen." Sigmond: „Hoe vff met dit kind, is een veelgehoorde vraag. A" ouders en kind op eigen kracht weer verdf( met elkaar kunnen, gaat het de goede kant uit." IMPORT EXPORT Orthopedagogen Elske Sig mond (links) en Katrien van de Vijfeijken: „Ouders moe ten soms weer leren om op hun gevoel af te gaan." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14