LEIDE Akkoord over brede school Leiden-Noord op til REGIO cl Leidse regio valt over structuurvisie van Valkenburg Nieuw Leids ligplaatsenplan leidt tot een regen van klachten >A wil ;ten of ïerema gelijmd Wijk in verzet tegen flats aan Apollolaan S&J R1 STELLIN s\ Halfjaar cel na 'aanslag' 1 pNN*** J REGIO ~1 donderdag 5 februari 2004 Schoonheim emt naam toenaam d strijdt tegen euwenoverlast 1 - De gemeente Leiden t maatregelen tegen de ist van meeuwen in de doordat het komende Iseizoen begint worden de jte probleemlocaties aan- t Zo wil de gemeente daken overspannen met n en bewoners ontmoedi- tn de meeuwen te voeren, toot aantal inwoners van ld drong vorig jaar novem- jj de gemeente aan op ac- wral in de wijken Zuid- Tuinstad/ Staalwijk, Pan- Vest, de Professoren- en aneesterwijk en Mare- De Camp vormen de wen volgens de klagers are plaag: ernstige ge- triast, agressief gedrag vogels en meer zwerfvuil Lt (advertentie) )e rollator loet uit het iekenfonds. Geef uw mening w.leidschdagblad.ni nlin^ itvan Schoonhoven Schoolbesturen beëindigen onderwijssegregatie met behoud van 'artikel 23' door Wilfred Simons leiden - Er is een doorbraak op til in de vor ming van een brede school in Leiden-Noord. Volgens woordvoerster Edith Swinkels van het Bureau Openbaar Onderwijs van de gemeente Leiden presenteren de drie schoolbesturen (protestant-christelijk, rooms-katholiek en openbaar) nog deze week een blauwdruk voor een brede school in Noord. Het plan zal zowel een einde maken aan de zwarte en witte scho len in het stadsdeel als recht doen aan de on derwijsvrijheid, zoals bepaald in artikel 23 van de grondwet. Een en ander werd bekend nadat minister Van der Hoeven van onderwijs antwoord gaf op vragen die de Tweede Kamerfractie van de SP stelde nadat eerdere onderhandelingen over de vorming van een brede school stukliepen. In die antwoorden zegt Van der Hoeven onder meer dat zij de 'betrokkenheid' waardeert van de ouders van openbare basis school De Viersprong, die vechten voor een einde aan de etnische scheiding in Noord. Ook zegt zij dat de vorming van een brede school in Noord geen rijkstaak is, maar dat de gemeente het voortouw moet nemen. Fractiewoordvoerder Jasper van Dijk van de SP gaf in een eerste reactie blijk van teleur stelling over de antwoorden van Van der Hoeven. „Ze spaart de kool en de geit", zegt hij. Woordvoerster Swinkels zegt dat de gemeente Leiden er juist blij mee is. De visie van de mi nister heeft de nu lopende onderhandelingen niet direct beïnvloed, maar Leiden beschouwt beide uitspraken wel als een duwtje in de rug. „De vorming van een brede school moet niet door het rijk worden afgedwongen", zegt Swinkels. „We zoeken een oplossing op lokaal niveau." Uit de antwoorden van Van der Hoeven blijkt dat de onderwijssegregatie in Leiden-Noord niet is veroorzaakt door de schoolbesturen. Elders in het land hebben confessionele scholen gepoogd om islamitische leerlingen te weren, maar niet in Leiden. „De scholen vragen islamitische ouders alleen om de christelijke geloofsovertuiging te respecte ren", zegt Swinkels in een toelichting. De segregatie in Leiden-Noord, met een zwarte openbare Viersprong en een witte pro testants-christelijke Springplank, lijkt daarom vooral te zijn veroorzaakt door de ouders. Bo vendien is de situatie in het stadsdeel niet zo extreem als wel is voorgesteld: de protestants- christelijke Dolfijn is gemengd, evenals de rooms-katholieke Singel. Voor Swinkels is dat een bewijs dat de situatie in Leiden-Noord niet zó gepolariseerd is dat een brede school op voorhand onmogelijk te vormen is. Het Haagse politieke stormpje dat opstak na dat deze krant berichtte over de conflicten rondom de vorming van een brede school in Noord lijkt de schoolbesturen nauwelijks be roerd te hebben. Het bezoek van Tweede Ka merlid Fenna Vergeer van de SP aan De Vier sprong vonden de drie schoolbesturen vol gens Swinkels 'erg positief. „Maar verder heb ik ze er niet meer over gehoord." sfoc Heeft de gemeente Lei- et ingenieursbedrijf Heer- ;ematst om het voor Lei- e behouden? Dat wil het :aadslid Abram Flippo van het college van B en ippo verbaast zich over age bedrag dat een erf- ieontract over het Vijver- heeft opgeleverd. Er gaapt "Slijk een brede kloof tussen lorafgaande schatting wat koop van erfpacht de ge- Ite zou opleveren en de Iijke afspraak met Heere- let scheelt bijna de helft. I Vijverpark moet een aan- leuwbouwkantoren verrij- Heerema, nu gevestigd in )ude kantoorpand achter lijverpark, breidt uit in de ybouw. Deel van de over- timst is de afkoop van de cht voor een aantal jaar. lergelijke overeenkomst le de gemeente meestal veel >p. 0 mag geen bedragen noe- want het grondplan is Huwelijk. Maar hij vindt te gek voor woorden' dat pbrengst 43 procent lager an de raming in het Meer- plan Grondexploitatie 2003. „Kennelijk komt het imde bedrag dan maar er uit de lucht vallen. Komt iet uit de lucht vallen, dan en burgemeester en wet- èrs maar uitleggen waar- iet uiteindelijk zoveel min- f geworden. Misschien wil- 6 Heerema heel graag in de houden. Dat kost Leiden (vel heel veel geld. Zo riant UU1 financiële positie van Lei- niet, dat de gemeente zo- am' links en rechts douceur- tit kan delen. Dat moet er- weer bijgepast worden. doi^ door Kees van Delft leiden - De vereniging Leefbaar Zuid-West heeft grote bezwaren tegen de bouw van twee hoge woontorens aan de Apollolaan. De plannen van woningbouw vereniging De Sleutels met het voormalige verzorgingshuis Van der Willigenhof komen vanavond aan bod in de com missie ruimte en groen. Als de politiek ermee instemt, verrij zen er in het nieuw te bouwen complex 'De Lepelaar' 71 seni orenwoningen, met daaronder een parkeergarage en bedrijfs ruimten. De bewoners vrezen grote parkeerproblemen, ver grijzing van de wijk en minder 'zonbeleving'. „Onze argumen ten zijn sterk, maar niemand luistert." De bezwaren van de wijkver- eniging spitsen zich met name toe op de hoogte van het ge bouw. De ene toren blijft met elf verdiepingen even hoog als de huidige flat, die wordt ge sloopt De tweede toren telt ze ventien lagen. Door het gebouw missen omwonenden een flink aantal zonuren, aldus H. Prud- 'homme van Reine, voorzitter van Leefbaar Zuid-West. Haar bewering wordt tegenge sproken door De Sleutels, die zich baseert op een onafhanke lijk onderzoek van TNO. Al leen in de winterperiode veran dert de zonbeleving", vertelt manager vastgoed De Wilde. „Er is slechts één meneer die last heeft van het gebouw. Aan de gemeenteraad dan de keus of het belang van één individu sterker weegt dan dat van ze ventig ouderen." De vereniging Leefbaar Zuid- West beschikt op haar beurt over tekeningen en berekenin gen van een deskundige uit de wijk, waaruit blijkt dat De Lepe laar veel meer schaduw teweeg brengt „TNO is lichtzinnig en beperkt met de materie omge gaan, zegt Prud'homme van Reine. „In december reikt de schaduw aan de oostkant zelfs tot de Kennedyiaan en aan de westkant tot voorbij de Brahm- slaan." Een ander punt van kritiek is het parkeerbeleid. De Sleutels bouwt een garage van twee ver diepingen, die plek biedt aan 52 auto's. De overige benodigde parkeerplaatsen staan op eigen terrein, aldus De Wilde. „Dat is slechts gedeeltelijk waar", be toogt Prud'homme van Reine. Volgens haar maakt De Sleutels voor minstens vijftig parkeer plaatsen gebruik van openbare ruimte, iets wat uitgesloten was in het stedenkundig bouwplan. Bovendien hanteert de woning bouwvereniging een parkeer- norm van 0,8 plaatsen per wo ning. Voor seniorenwoningen is dit normaal gesproken 1,2. Het gemeentebestuur meent dat er minder plaatsen nodig zijn door de aanwezigheid van bedrijfsruimten en goed open baar vervoer. „Daar begrijp ik niks van", reageert de voorzitter van Leefbaar Zuid-West verbol gen. „Er is helemaal geen goed openbaar vervoer." De wijkvereniging is verder bang voor een straffe wind in de tuin van het Apollostaete- complex, als gevolg van De Le pelaar. Daarnaast waarschu wen de leden voor verdere ver grijzing van de wijk, die al veel ouderen telt Als alternatief draagt Leefbaar Zuid-West aan om seniorenwoningen te bou wen in het Haagwegkwartier of de Gasthuiswijk. De Lepelaar kan in dat geval op een hoogte van elf verdiepingen blijven. Een andere mogelijkheid is vol gens de vereniging om de uit breiding naar driekamerappar tementen terug te brengen naar eengezinswoningen of studen tenkamers. Daardoor zou ook de parkeerdruk lager worden. Als de zeventien verdiepingen Als de politiek ermee instemt, verrijzen er in het nieuw te bouwen complex 'De Lepelaar" 71 seniorenwoningen, met daaronder een parkeer garage en bedrijfsruimten. Afbeelding: Architectenbureau XX toch worden gebouwd, pleit de wijkvereniging voor een extra parkeerlaag onder de grond. Prud'homme van Reine: „De kosten die daarmee gemoeid zijn, moeten ze maar compen seren door de helft van de wo ningen in de verkoop te gooi en." Nu gaat het bouwplan uit van 56 sociale huurwoningen en 15 koopwoningen. De hoop van Leefbaar Zuid- West is gevestigd op de politiek, die vanavond over de kwestie vergadert. Vertrouwen in het gemeentebestuur heeft de ver eniging in elk geval niét meer, aldus secretaris A. van Dant- zich. „Brieven en inspraakreac ties worden niet of nauwelijks beantwoord en de procedure klopt van geen kant. De artikel 19-procedure, om versneld te bouwen, past de gemeente keer op keer toe om het 45 jaar oude bestemmingsplan te omzeilen en bouwschnften worden aan de laars gelapt. We zouden het zeer op prijs stellen als de com missie het college vanavond duidelijk maakt, dat dit onbe hoorlijk bestuur is." den haag/lei den - De recht bank in Den Haag heeft een 23-jarige man uit Zoeter- woude gisteren veroordeeld tot twaalf maanden gevange nisstraf waarvan zes voor waardelijk. Hij kreeg de straf omdat hij in oktober vorig jaar op de Leidse Lammer markt bewust een Leidenaar (23) met zijn auto schepte en vervolgens doorreed. De Lei denaar raakte daarbij zwaar gewond. De Zoeterwoudenaar kreeg behalve een gevangenisstraf ook een proeftijd van twee jaar en als bijzondere maat regel verplichte reclassering. De verdachte was die bewus te oktobernacht samen met een 17-jarige vriend - ook een Zoeterwoudenaar - in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. Daar kreeg hij het aan de stok met twee kennissen, die zeiden dat de Zoeterwoudenaar hen had 'verlinkt bij de politie'. Er ontstond het nodige duw- en trekwerk, waarop de bang geworden verdachte en zijn vriend besloten naar buiten te gaan, naar hun auto die bij molen De Valk stond ge parkeerd. De Zoeterwoudenaren wer den echter gevolgd door de twee mannen met wie ruzie hadden gehad en bij het wegrijden van het parkeer terrein sloeg één van die twee een ster in de ruit van de auto die werd bestuurd door de verdachte. De Zoe terwoudenaar reed weg rich ting 2e Binnenvestgracht, maar keerde plotseling en reed op de twee mannen in die op dat moment op de linkerrijbaan van de Lam mermarkt liepen. Een van de twee wist weg te springen, maar de ander werd tijdens deze aanslag geschept en liep een hoofdwond, afge broken tanden en een kapot te knieschijf op. Veel boten niet langer toegestaan in Leidse grachten In juni trad het nieuwe ligplaatsenplan in werking dat een eind moet maken aan de wildgroei van vaar tuigen in de Leidse grachten. Foto: Mark Lamers door Rody van der Pols leiden - Stek je woont in de Leidse binnenstad en hebt een fraaie boot. Dan zie je die na tuurlijk het liefst in een Leidse gracht dobberen, bij voorkeur dicht bij huis. Dus vraag je bij de gemeente een ligplaatsver gunning aan. Groot is dan de teleurstelling wanneer je die niet blijkt te krijgen. Het over kwam een fiks aantal Leidena- ren de afgelopen maanden. In juni trad namelijk het nieu we ligplaatsenplan in werking dat een eind moet maken aan de wildgroei van vaartuigen in de Leidse grachten. Door een aantal strikte criteria - zoals een maximale bootlengte van zeven meter en een grens aan het aantal ligplaatsen per gracht - wil de gemeente het aantal bootjes sterk terugdringen. Sinds de invoering van het nieuwe beleid regent het klach ten bij de commissie voor be roep- en bezwaarschriften. Ko mende vrijdag proberen twaalf botenbezitters via deze com missie alsnog de felbegeerde ligplaatsvergunning te krijgen die hen in eerste instantie is ge weigerd. Het echtpaar Eekhout bijvoor beeld. Met het pensioen in het vooruitzicht besloot het stel in 2001 om een bootje aan te schaffen. Dat zou dan mooi in het water voor hun woning in de Oude Rijn kunnen liggen. Om het vaartuig volledig aan de eigen wensen én de Leidse om standigheden aan te passen, besloten zij het zelf te laten bouwen. Daartoe ging in de zomer van 2002, lang voordat er sprake was van een nieuw ligplaatsen plan, de opdracht tot bouw de deur uit. Wat schetste de verba zing van het stel toen zij het nieuwe ligplaatsenplan afgelo pen zomer onder ogen kregen: boten in de Leidse grachten mogen niet langer dan zeven meter zijn. En dat terwijl hun eigen ontwerp, dat pas komend voorjaar klaar is, bijna acht me ter is. „Het scheepje is gewoon op Leiden gebouwd", schrijft het stel, maar mag toch niet in de Leidse grachten liggen. En ze zijn niet de enige. L Schuurmans kocht twee jaar geleden een reddingsboot van 8,7 meter. Als hij eerder van het ligplaatsenplan had geweten, had hij zijn geld wel anders be steed. Dat het fraaie vaartuig niet in de Leidse grachten mag liggen, is wat hem betreft een gemiste kans. S. Lijesen en P. Langendijk kochten niet alleen boot, maar zelfs een huis aan de Witte Sin gel om te kunnen genieten van de Leidse wateren. Bij de aan schaf garandeerde de makelaar nog dat een ligplaatsvergun ning geen enkel probleem zou zijn. De mooi beloftes van de makelaar ten spijt, kreeg het stel geen toestemming hun boot in de Wjtte Singel te leg gen; het maximaal aantal lig plaatsen was al bereikt, zo liet de gemeente weten. J. van Marwijk wachtte zelfs veertien maanden op de aan vraag, waarna hij alsnog nul op rekest kreeg. Terwijl hij er in die perioden alleen maar meer ple ziervaartuigen bij zag komen. M. Lastdrager heeft een creatie ve oplossing om alsnq; haar bootje in de Witte Singel te kunnen parkeren: „Misschien kunnen we ons bootje ('t is maar een kleintje) dwars leg gen. Dan hoeft-ie misschien niet als volledige plek mee te tellen." 'dobbert Minkhorst N/valkenburg - Valken- maakt zichzelf ongeloof- lanjlig door bebouwing van n marinevliegkamp te nege- De gemeente, die in 2006 at in de fusiegemeente van Jjjk, Rijnsburg en Valken- mef blijkt niet alleen van Lei- de woede op de hals te •en gehaald, maar van de Leidse regio. „Het dood- |en van woningbouw zorgt iet voor dat die verdwijnt, fcer u dat ook betreurt", jft het bestuur van de regio jFhet Valkenburgse college Ben W. In de structuurvisie van Valken burg - de blauwdruk van de in richting voor de komende tien tot twintig jaar - noemt het col lege van burgemeester en wet houders van het Rijndorp twee alternatieve bestemmingen voor het militair vliegveld: wa terberging en een doorstart als (gedeeltelijke) burgerluchtha ven. Minister Kamp (Defensie) wil het vliegveld wegbezuini- gen. Op 't:venijnige toon maakt het bestuur van de Leidse regio zijn ongenoegen over het gedrag van Valkenburg kenbaar. Daar bij vergeleken was de gemeente Leiden vorige week nog mild in haar kritiek. Een overgrote meerderheid van de gemeentebesturen in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek is er al lang over uit wat met het vliegkamp moet gebeuren: vrij maken voor wo ningbouw en bedrijven. Provin cie o-n rijk steunen die wens. Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude en Alkemade vormen de Leidse re gio. „U schept een schijnzekerheid voor uw bewoners", vindt het regiobestuur. „De omvorming tot een burgerluchtvaartterrein is een regelrechte aantasting van bestaande natuurkwalitei ten en van het leefgenot van veel inwoners in de omringen de gemeenten. Het alternatief om het hele gebied als water buffer te bestemmen komt bui tenproportioneel en ongeloof waardig over." Overigens verzet Valkenburg zich juist tegen woningbouw omdat dat ten koste zou gaan van waardevolle natuur. Het Samenwerkingsorgaan Ruimtelijke Ordening Leidse Regio - onder voorzitterschap van de Leidse wethouder Ron Hillebrand - zegt begrip te heb ben voor de keuze van Valken burg; om 'gezien de omvangrij ke ontwikkelingen in de regio' al voor de fusie met Katwijk en Rijnsburg een standpunt te hebben. Onbegrijpelijk vindt de regio echter dat het daarvoor zo'n zwaar middel - de struc tuurvisie - gebruikt. Die visie laat gemaakte afspra ken met de regio en de provin cie Zuid-Holland nog eens 'vol ledig buiten beschouwing". De inhoud is bovendien 'op essen tiële punten' in strijd met die afspraken. En dat geldt niet alleen voor wat betreft het vliegkamp. Een tweede voorbeeld: de regio en de provincie willen de N206 tussen Leiden en Katwijk ver breden. Zuid-Holland maakt er zelfs geld voor vrij. Valkenburg wil de N206 'afwaarderen naar een lokale ontsluitingsweg'. Voor de regio is de Valkenburg- se structuurvisie onaanvaard baar. „Wij gaan ervan uit dat u uw standpunten ondubbelzin nig in„ overeenstemming brengt met ons Programma van Af spraken." Onder dat gezamen lijke programma van de twee regio's heeft Valkenburg zijn handtekening gezet. Burgemeester Joop van der Reijden verklaarde vorige week al dat de verwijten van Leiden - dezelfde als de kritiek die de re gio nu uit - ongepast en onte recht waren. Leiden heeft zich niet te bemoeien met Valken burgse zaken, zei de oud-Leide- naar. En: „Bevoogd je buren niet." Verder is de optie voor waterberging al geschrapt. „Leiden loopt dus achter de fei ten aan", aldus Van der Reij den.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13