'BBC ging met idee Crisis aan de haal' MEDIA 'Erfgoed wordt verkwanseld' Onderzoek naar invloed films en tv op jongeren ft k p ftk ïrl Er zijn te veel publieke omroepen Mabel heeft weer wat uit te leggen Nieuwe rubrieken in Spiritus Wallage praat niet met Hirsi Ali in tv-studio NPS en Cinemedia overwegen stappen BIJ DE KAPPER Sms-service voor kijkcijfer-freaks Hilversum - Tv-presentatoren, producers, media-joumalisten en zenderbazen, kortom kijkcij fer-fanaten, hoeven niet meer op internet te surfen op zoek naar behaalde kijkcijfers. De Stichting Kijkonderzoek meldt dat deze gegevens voortaan ook per sms beschikbaar komen. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via www.kijkonder- zoek.nl en dan aangeven wat voor informatie ze precies wil len. De sms-service wordt via kostprijs (55 cent per bericht) aangeboden aan reguliere afne mers van Kijkonderzoek. Nominatie tv-prijs Taarten van Abel Hilversum - De Taarten van Abel, de VPRO-jeugdserie van producent Kleine Storm van Machteld van Gelder, is geno mineerd voor de belangrijke in ternationale tv-prijs de Gouden Roos. Het 44e Gouden Roos Festival heeft plaats van 13 tot 18 april, deze keer in Luzem in plaats van Montreux. Zaterdag 17 april worden de winnaars bekendgemaakt. De Taarten van Abel valt in de categorie va riety. Het was de enige Neder landse inzending in deze cate gorie. De nieuwe serie De Taar ten van Abel is elke zondag om streeks 10.00 uur te zien bij VPRO's Villa Achterwerk. Nominaties voor BNN's Hoofdprijs Hilversum - BNN reikt voor het tweede jaar De Hoofdprijs uit, een prijs voor de meest popu laire jongerenprogramma's. Voor deze publieksprijs kan nog tot en met 1 maart worden gestemd via internet: www.dehoofdprijs.tv. Genomi neerd zijn de buitenlandse se ries Friends, Sex and the City en Gilmore Girls. Bij de Neder landse series zijn er nominaties voor Cut, Rozengeur Wodka Lime en Meiden van de Wit. Ook de muziekprogramma's TMF Awards, PopSecret en Top of the Pops zijn in de race voor een award. Verder zijn er nomi naties voor Typisch 90, Jensen, Neuken doe je zo!, Idols, Expe ditie Robinson en BNN Family. Op 17 maart is de uitreiking van De Hoofdrijs op televisie. NOS tevreden over dagjournaals Hilversum - De NOS is tevreden over het succes van de extra bulletins van het NOS Journaal, die vanaf het begin van dit jaar te zien zijn op Nederland 2. In de eerste vier weken bereikte het NOS Journaal op werdagen tussen zeven uur 's ochtends en vier uur 's middags gemiddeld 1,1 miljoen kijkers. Dit zijn mensen die drie minuten of langer aaneengesloten keken naar één van de dagbulletins. Ieder uur wordt een vers bulle tin uitgezonden, dat wordt her haald tot het volgende bulletin te zien is. VARA-website over cabaret Hilversum - De VARA brengt onder de naam Variatee een nieuwe portal op internet die zicht richt op cabaret in Neder land. Variatee is naast Kassa- online, Debatplaats en Wijde Wereld, de vierde en laatste portal die online gaat als gevolg van een restyling van de inter netactiviteiten van de VARA. De domeinnaam is variatee.va- ra.nl. Volgens de VARA biedt Variatee de meeste fragmenten uit het Nederlandse cabaret. Meer dan tweehonderd frag menten zijn online. MTV bestudeert inkomen sterren Hilversum - MTV neemt ieder weekeinde de portemonnee van een celebrity onder de loep in het nieuwe programma Fa bulous life of. MTV start zater dag met de bankrekening van J- Lo, maar gaat ook het uitgaven patroon bestuderen van onder anderen Brad Pitt en Jennifer Aniston, Victoria en David Beckham en Justin Timberlake. Zo leren we bijvoorbeeld dat Britney Spears haar haren laat knippen met Japanse scharen van maar liefst 3000 dollar. Het programma is zaterdags te zien van 21.30 tot 22.00 uur. Samenwerking Z@ppelin en Ahoy' Hilversum - De publieke kin derzender Z@ppelin gaat mee doen aan Kids Adventure, dat wordt georganiseerd door Ahoy" in Rotterdam. Dankzij d§ze samenwerking wordt het voor de bezoekers van het grote kinderevenement mogelijk 'live' kennis te maken met enkele programma's en programma makers van Z@ppelin. Daar naast zal Kids Adventure haar opwachting maken binnen de uitzendingen op Nederland 3. Het landelijke kinderevene ment wordt dit jaar van 9 tot en met 13 augustus gehouden. donderdag 5 februari 200* door Patrick van den Hurk Hilversum - De NPS en produ cent Cinemedia overwegen stap pen tegen de Britse omroep BBC wegens het ongeoorloofd over nemen van een programma idee. BBC 2 zond dinsdag de eer ste aflevering uit van Crisis Com mand. Daarin moet een panel het land te besturen in het geval van een levensechte, maar fictie ve crisis of ramp. Dat is volgens NPS en Cinemedia een exacte kopie van het zeven jaar geleden uitgezonden programma Crisis. De BBC heeft het format van dat Nederlandse programma echter nooit aangekocht. De Britse publieke omroep werd jaren geleden wel benaderd met de vraag of zij het pro gramma wilde overnemen, net als vele andere buitenlandse zendgemachtigden. Er werden toen diverse opties genomen op Crisis, een coproductie van NPS, Cinemedia en het Crisis Onderzoeks Team, maar het kwam tot nog toe in geen enkel land tot aankoop en uitzending. „En tot mijn stomme verbazing zag ik dinsdag opeens de eerste aflevering van Crisis Comand", zegt Cinemedia-directeur Hans Emans. „Het was bijna een exacte kopie. Ik hoop dat het een misverstand is dat wij hier niets van weten. Dan zou het zelfs een eer zijn dat de BBC een format van ons overneemt. Dat moet natuurlijk echter wel volgens de normale weg en vol gens de regels. We beraden ons er nu op hoe we de BBC gaan benaderen, maar ik sluit juridi sche stappen niet uit als ze niet tot inkeer komen." Ook volgens Patty Geneste van Absolutely Independent, het bedrijf dat het format van Crisis in het buitenland aan de man brengt, hebben de Britten nooit echt toegehapt. „Maar er was wel interesse. We waren ook in onderhandeling met een Ame rikaanse producent in Londen, die Crisis wel voor de BBC wil de gaan maken. De BBC wist dus op twee manieren van het bestaan van het format, en ik denk dat ze moeilijk vol kunnen houden dat Crisis Command helemaal zelfbedacht is." Emans noemt Crisis 'een for mat met internationale allure' en 'uniek in de wereld'. Dat het desondanks nog niet tot aanko pen is gekomen, heeft er vol gens hem mee te maken dat politici in het buitenland min der happig blijken om mee te werken dan hier, omdat ze vre zen dat zal blijken dat ze de si tuatie niet aankunnen. „Het af braakrisico is daar blijkbaar toch groter." Mogelijk is dat ook de reden waarom de BBC de politici in het panel heeft vervangen door 'gewone' men sen. Van Crisis Command vol gen nog drie afleveringen. Bij de BBC was niemand be reikbaarvoor commentaar. www.bbc.co. uk/crisiscommand Bestuursvoorzitter Jan Houwert van uitgeverij Wegener in gesprek met twee jonge journalisten. Foto: GPD Hilversum - Een commissie van deskundigen moet de regering gaan adviseren over de invloed van films en televisie op jonge ren. Dat hebben de staatssecretaris sen Ross-Van Dorp (Welzijn) en Van der Laan (Media) gisteren geantwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer over het functioneren van het Neder lands Instituut voor Classifica tie van Audiovisuele Media (NI- CAM), ook wel Kijkwijzer ge noemd. In de samenleving en politiek is recent een discussie losgebarsten over het functio neren van Kijkwijzer. Films en series zouden bijvoorbeeld re gelmatig door het NICAM te laag worden geclassificeerd. Dat houdt in dat volgens de cri tici een te jonge doelgroep een bepaalde productie zou kunnen gaan bekijken. De commissie moet op korte termijn adviseren over de ma nier waarop de verantwoorde lijkheden van ouders, overheid en de producenten voor de be scherming en weerbaarheid van jongeren kan worden ver beterd. Nog voor het overleg in de Tweede Kamer over de kwestie, op 18 februari, willen de be windslieden de precieze op dracht en samenstelling van de commissie bekendmaken. Hilversum - De NCRV start van daag met een nieuwe reeks Spi ritus: een televisiemagazine waarin religie en spiritualiteit in het dagelijkse leven centraal staan. In deze nieuwe afleverin gen zien een aantal nieuwe items het levenslicht: In de do- cu-dominee volgt Spiritus een dominee uit Zwolle en in de Zondagmorgen vraagt Spiritus een willekeurige straat waarom ze niet in de kerk zitten. Daarna bezoekt Spiritus in dezelfde plaats een bijzondere locatie of een evenement waar die dag wél veel mensen op afkomen. In de rubriek Waar Gebeurd gaat Spiritus op zoek naar het verhaal achter een verhaal. Dat kan een lokale mythe of sage zijn, maar ook een verhaal dat in heel Nederland wordt ver teld. Net als in de eerste reeks van Spiritus worden mensen die zich inspannen in dienst van een bepaalde kerk of stroming geportretteerd in de rubriek In dienst van. En er zijn meer ru brieken in Spiritus die zijn ge bleven; zo ook de welbekende Reli-wijzer, waarin bekende Ne derlanders de test ondergaan en erachter komen welk geloof hen het meest te bieden heeft. De gewetensvragen zijn ook te vinden op de website www.ncr- v.nl/spiritus. Bestuursvoorzitter Jan Houwert van dagblad uitgeverij Wegener slaakt een noodkreet: de Volks krant, NRC Handelsblad, Alge meen Dagblad en Trouw dreigen te worden verkocht aan buiten landse bedrijven en investeer ders. Een nationaal erfgoed wordt 'verkwanseld' terwijl Ne derlandse uitgevers niet de kans krijgen mee te praten. Holding directeur Willem Kok van De Te legraaf deelt Houwerts analyse. door James McGonigal Hilversum - „Ja, ik heb de pest in", erkent de bestuursvoorzit ter van Wegener. „Om principi ële en zakelijke redenen. De kranten van PCM worden ver kocht aan buitenlandse inves teerders en daar hoor je in Ne derland niemand over. Ik vind dat gek. Als Fokker of KLM in buitenlandse handen overgaat, dan lopen politiek en publiek te hoop. Maar wanneer het dag bladen dreigt te overkomen, vindt iedereen dat gewoon." Jan Houwert, uitgever van een groot aantal regionale kranten in Nederland, laat zich niet al leen leiden door 'nationalisti sche motieven', zegt hij. „Het gaat net als met de commercië le televisie. Die is in Nederland nu in handen van Murdoch, Bertelsmann, SBS en Viacom." Het resultaat, aldus Houwert, is dat buitenlandse bedrijven er met de buit vandoor gaan. „Dat dreigt met de zeer cultuur- en taalgebonden producten als de ze groep Nederlandse dagbla den ook te gebeuren." Het steekt hem vooral dat We gener - evenals De Telegraaf - bewust buiten de deur is ge houden bij de gesprekken over de verkoop van PCM, dat ver gevorderd is met een aantal buitenlandse uitgevers en in vesteringsmaatschappijen. „Kennelijk liever een buitenlan der dan een machtige Neder lander, maar zelfs die discussie wordt niet gevoerd!" Houwert herhaalt dat Wegener belangstelling heeft voor onder delen van PCM, bij voorbeeld het Algemeen Dagblad en (en kele) regionale titels. „Maar wij mochten niet eens meedoen aan de gesprekken, omdat vol gens PCM de NMa (de concur- rentiewaakhond, red.) dat niet zou accepteren. Maar dat is flauwekul. De enige die dat kan zeggen is de NMa zelf. Dat is niet aan PCM." Tot eenzelfde conclusie komt Willem Kok, lid van de hoofddi rectie van De Telegraaf Hol ding. „De NMa definieert het begrip 'concurrentie' in de me dia al ongelooflijk smal. Dat PCM daarop denkt te moeten anticiperen door niet eens met andere Nederlandse uitgevers te willen praten, is te gek voor woorden", zegt hij. „Neder landse uitgevers worden be lemmerd in het bereiken van de schaalgrootte die in de toe komst nodig is, terwijl de bui tenlandse concurrentie gewoon gas kan geven." „Ho ho", reageert Theo Bouw man, bestuursvoorzitter van PCM, „laten we de zaken wel in verhouding zien. PCM blijft ge woon een Nederlandse onder neming. Wij willen de zaak niet naar het buitenland brengen. Wij nemen het Houwert ook niet kwalijk dat hij Amerikaanse aandeelhouders heeft." Met die toevoeging refereert Bouwman aan het feit dat We gener - in tegenstelling tot PCM - aan de beurs genoteerd is en dus ook wel een aantal buiten landse aandelenbezitters zal hebben. Bouwman legt er de nadruk op dat de financiële operatie be doeld is om PCM als geheel meer armslag en perspectief te geven. Van wat voor uitverkoop dan ook is geen sprake, zegt hij met klem. PCM geeft naast de landelijke kranten NRC Handelsblad, de Volkskrant, Algemeen Dagblad en Trouw de regionale kranten Rotterdams Dagblad, Rijn en Gouwe en De Dordtenaar uit. Daarnaast is PCM eigenaar van huis-aan-huisbladen en een boekenuitgeverij. De huidige aandeelhouders van PCM wil len van hun 35-procents aan deel af (ING, Aegon en NIB). De stichting die voortkomt uit het oude Parool (57,4 procent van de eigendom) ziet af van een meerderheidspositie. Steun krijgt Houwert van de journalistenvakbond NVJ. D bij monde van algemeen sec» tails Hans Verploeg van mei dat de komst van buitenlan<!|etr( eigenaren met de grootste a 17. waan moet worden bekeken"0 r( „Bij de verkoop van eigen- Kgg1 domsrechten van PCM zal z NVJ toezien op voortzettingl koi de zelfstandige titels van de®^® dagbladen, het handhaven \ee de journalistieke cao en de w.5i dactiestatuten." |enc De NVJ vreest dat indien bu'1 en tenlandse bedrijven Nederl<ET/ se kranten in handen krijge»iei I zij zullen gaan opereren als O5 uitgever van het gratis dagb^ Metro: minimale bezetting y 1 redacties, geen beschermeitfèr statuut en zo laag mogelijkëju'Jj larissen. Dit zou een olievle{gr s werking kunnen hebben opis totale dagbladsector. o D< Universitair hoofddocent cc? 05 municatiewetenschap aan d universiteit van Amsterdamiieg Piet Bakker, vindt dat zowelau i uitgevers als de vakbond jaiE.eJ geleden al wakker hadden 4n ten worden. „De uitgevers Sage sidiëren in hun concerns z\fle|= ke kranten door geld weg te^ len bij de winstgevende. Deve- vakbond is altijd tegen perslag? sies geweest, ook als de zwclie t broeders geen bestaansred^] meer hadden. Dat houdt eewe keer op." |RD Bakker is er helemaal niet t( dat de traditionele dagblad^eu( reld in Nederland wordt op; Da schud. „Dat zou een veradel7.1 ming zijn", zegt hij. »jjjj —ami iXV TROS-voorzitter Karei van Doodewaerd wil zijn omroepvereniging onder geen voorwaarde opheffen. Foto: GPD/Roland de Bruin Hilversum - Er zijn te veel publieke om roepen. Van de huidige twintig kunnen er makkelijk tien verdwijnen. Dat zeggen diverse beleids- en programmamakers in de Zembla-documentaire 'Hallo Hier Hilversum', vanavond op Nederland 3. VARA-coryfee Paul Witteman gaat nog een stapje verder. Wat hem betreft kun nen zelfs alle omroepen weg. Zembla duikt in de discussie die al een tijdje gaande is over de toekomst van de publieke omroep en stelt de vraag of het huidige bestel nog bestaansrecht heeft. De programmamakers doen dat vooruit lopend op de conclusies van de rege- ringscommissie-Rinnooy Kan. Die eva lueert in opdracht van de regering het werk van de publieke omroep en komt dit voorjaar met haar rapport. In Zembla constateren diverse beleids makers in Hilversum alvast dat er alle reden is tot veranderen. De commercië- len hebben hard toegeslagen. Op een gemiddelde televisieavond kijkt nog maar één op de drie Nederlanders naar programma's van de publieke omroep. En die programma's worden gemaakt door twintig verschillende organisaties met allemaal hun eigen gebouwen en directies. Als daar op wordt bespaard, zou er veel meer geld zijn voor goede programma's. Harm Bruins Slot, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Publieke Om roep in Zembla: „Het levert mij een boeiende baan op, maar het zijn er te veel. Met minder dan tien zul je een heel eind moeten komen". Fons de Poel, KRO-programmaker: „Met twintig om roepen is het een Poolse landdag gewor den, je kan het met maximaal tien om roepen doen." Vera Keur, voorzitter VARA, is zelfs be reid de vereniging op te heffen. „Ik vind het te veel. De VARA is bereid onder voorwaarden op te gaan in één organi satie op het derde net, maar andere om roepen zullen zelf tot het inzicht moeten komen dat je organisaties kunt samen smelten." HMG-topman Fons van Wes- terloo ziet ook niets in het voortbestaan van het bestel, dat volgens hem slechts ouderen bedient. Maar KRO-voorzitter Slangen, EO-voor- man Knevel en TROS-voorzitter Van Doodewaerd willen hun omroepvereni ging onder geen voorwaarde opheffen. Als de overheid de geldkraan dicht zou draaien, gaat de KRO buiten het bestel door. Slangen: „Ze kunnen ons de zend tijd en het geld afnemen, maar dan gaan we met de overheid praten over boe delscheiding, dan nemen we het vermo gen mee, de opbrengst uit de bladen en ga ik aan de overheid vragen of we ook nog een zender en geld mee krijgen, om netjes uit elkaar te gaan." Volgens Wim van de Pol, researcher van Zembla, was het moeilijk om met dit on derwerp bezig te zijn, maar volgens hem is er geen sprake van de slager die zijn eigen vlees keurt. Zembla is immers een I. oc D1.C programma van de publieke VARA. de Pol: „Wij zijn gewoon onafhankell^ journalisten in dienst van de VARA. iian gaat hier met name om kritiek op he bestuur van de publieke omroep, en dat opzicht is het natuurlijk moeilijK_s een programma te maken over je eigite. baas." 18 „Vooral omdat we in deze uitzending behoorlijk kritisch zijn. Je gaat toch bm' extra nauwkeurig te werk bij zo'n oü22j werp. We hebben trouwens nooit h^T gevoel gehad dat we bij dit thema g^J controleerd en gecorrigeerd werden Wel besloot Zembla-eindredacteur l Driehuis de inhoud van de uitzendi] extra laat vrij te geven, zodat niema|®jj' van de geïnterviewden nog terug koi.10 komen op zijn of haar uitspraken, ry 0 ent: Esther Koolstra Tq Zembla: 'Hallo, hier Hilversum', groningen/gpd - Het veelbe sproken debat tussen burge meester Jacques Wallage en WD-kamerlid Hirsi Ali wordt definitief in Groningen gehou den en als het even kan nog de ze maand. Dat is het resultaat van een briefwisseling tussen Wallage en Hirsi Ali gisteren. Een schriftelijk onderonsje waarbij het Groningse WD- raadslid Remco Kouwenhoven als postbode fungeerde. Er wordt al maanden gesteg geld over een datum voor het debat. Volgens Wallages woord voerder Alfred Kazemier heeft dat maar één oorzaak: „Hirsi Ali wilde het debat tot nu toe per se doen in een actualiteitenpro gramma als Buitenhof." Walla ge op zijn beurt wil dat niet. Ka zemier: „Wallage vindt het hoe dan ook al niet op zijn weg lig gen om als burgemeester in de bat te gaan met een kamerlid. Een optreden in een Hilver- umse televisiestudio is uit den boze. De WD heeft hem bena derd voor een debat in Gronin gen. Dat wil Wallage wel, omdat hij dan ook kan optreden als burgemeester van Groningen." Hirsi Ali wil het debat in een tv- studio omdat ze vanwege de grote belangstelling denkt dat cameraploegen zich in Gronin gen voor de deur zullen ver dringen en het debat dan een rellerig karakter krijgt. In het tv- programma Buitenhof bijvoor beeld zal de discussie in een za kelijker omgeving plaatsvinden. Het Groningse WD-raadslid Remco Kouwenhoven nam en kele weken geleden het initia tief tot een debat tussen de twee, nadat Wallage een brief aan WD-voorman Jozias van Aartsen had geschreven. Daarin sprak Wallage zijn verontrus ting uit over Hirsi Ali's harde opstelling jegens de islam. Wal lage stemde toe in het debat, nadat de inhoud van zijn brief openbaar was geworden. rich his ,04 •4.0 Privé-omstandigheden wellicht, maar gisteren lag er geen Privé bij de blad- handel. Geen verslag aldus hoe dit tijdschrift de dood van GUUSJE NEDERHORST ver werkte. Bij de andere bladen domineerde verslagenheid. Al leen Deze Week hield het sober met een halve pagina, waarvan de helft weer opging aan de website van GUUSJES weduw naar DINAND WOESTHOFF, waardoor het ineens met de taalfouten ook meeviel. Story neemt in vier pagina's af scheid van GUUSJE. Weinig woorden, veel foto's. Guusje was een beetje van Weekend, vindt dat blad. In vier pagina's wordt haar korte leven doorge nomen. Haar successen, haar huwelijken. Waarbij bepaald niet wordt nagelaten te melden dat Guusje haar carrière ooit bij Weekend begon. Nog ver voor dat ze in soaps opdook, stond ze veel in het blad. Ze was het favoriete model van de foto graaf van de rubriek van IN- GRID KORTOOMS. De hemel heeft er een engel bij, stelt Party's hoofdredacteur TON DE WIT. Drie pagina's GUUSJE, waarvan eentje gevuld door vrouwenarts WILLEM HONNEBIER die veronderstelt dat we niet raar moeten opkij ken als GUUSJES zoon de ziekte van zijn moeder tijdens de zwangerschap heeft opgelopen. Echt zo'n verklaring waar je op zit te wachten als treurend Ne derland zijnde. Diezelfde week overleed ook HARRY VERBEKE. Een liedje als 'Ademnood' kon hij niet zin gen, maar hij was een van de beste, meest persoonlijke te norsaxofonisten die ons land heeft gekend. Daarover zwijgen de bladen verder. Mabel Wisse Smit. Foto: ANP Bij ons staat op de keukendeur dat we het niet erg zouden vin den als de Havenzangers zou den stoppen. Party lijkt ons o^ onze wenken te bedienen. He laas. De kop 'Drijven ruzies Ha venzangers uiteen?' staat boven een artikel waarin wordt uitge legd dat er in de groep wel eens meningsverschillen zijn, maar dat die altijd weer bijgelegd worden. Gemiste kans, lijkt me. MABEL WISSE SMIT krijgt weer wat uit te leggen. Weekend komt aanzetten met een nieu we minnaar die BEATRIX' aan staande schoondochter erop na gehouden schijnt te hebben. Na de vermoorde top-crimineel KLAAS BRUINSMA, de nu in het gevang verkerende MO HAMMED SACIRBEY, sugge reert het blad dat ze ook een verhouding heeft gehad met de Bulgaarse topvoetballer en multimiljonair HRISTO STOITCHKOV. Eerst maar wachten tot PETER R. DE VRIES zijn licht er over laat schijnen, lijkt me. REGILIO TUUR, de bokser! de losse handjes valt het in' Londen woonachtige oud-KOl schedese naaktmodel RACIARl TER HORST lastig, zegt Sto TUUR zegt dat TER HORST zig is over zijn rug bekend i wülen worden. Leer hem d vrouwtjes kennen. V\ Over naakt gesproken. De ot 1 kroonprins van Denemark?d zwemt en zont het liefst zo) broek, weet Weekend. HetL)r memoreert dat hij jaren gérog den al 'poedelnaakt werd g-°o tografeerd toen hij in AdaiL^ kostuum in het zwembad loiii sprong.' Hij zal wel bloot gi weest zijn ook. Ach, Weeke M Terwijl het lijkt of iedereen!^ Nederland is uitgerookt, k% S| bij Weekend als je de puzzie m tenminste goed oplost, nof leuke aansteker winnen. Ton Ouwehand

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10