Meerderheid Kamer 'oor pimtenrijbewijs uid-Holland wil metronet Randstad John Kerry zet opmars voort O A44 gesloten 'oor zwarte auto's Leerkrachten krijgen voorschot uitbetaald WD'er Hessing waarnemer in Rijnwoude Leidsch Dagblad dA komt zelf met wetsvoorstel als minister blijft weigeren ERA Vroegste warme dag ooit Leidsch Dagblad woensdag 4 februari 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Verwerking van vieze luiers veroorzaakt te veel stankoverlast f.LilDSCHDAGBLAD.NL Winnaar Alex Agnew blikt terug op Leids Cabaret Festival In de Uit-bijlage: Trouwen is weer helemaal in Regen en grijs <3 11/13° zw 4/6 NR. 43454 IOSSE NUMMERS 1,15 ZATIROAG 1,60 denbaan met meer treinen die vaker stoppen bij nieuwe haltes tka jfjcjtobbert Minkhorst 1 ^«iaag - De provincie Zuid-Holland wil r tussen 2007 en 2030 op de spoorlij van Dordrecht naar Leiden/Haarlem laar Leiden/Schiphol een metronet aat, naar het voorbeeld van de agglo- ties van Londen en Parijs. Comforta- 'roertuigen die vaak rijden en regelma- Liüppen zijn een belangrijk wapen in de tegen de dichtslibbende Randstad. Al 1 107 moeten de eerste extra stations gaan. ilan voor meer treinen die frequenter j en vaker stoppen bij nieuwe haltes heet de Stedenbaan. In opdracht van de commissie Zuidvleugel - die plannen be denkt om het zuidelijk deel van de Rand stad nieuwe impulsen te geven - onder zocht Goudappel Coffeng de mogelijkhe den van zo'n treinennet. Volgens dit bu reau kan het aantal reizigers op bepaalde trajecten meer dan verdubbelen, zeker als bij de nieuwe haltes ook woningen worden gebouwd. De geschatte kosten zijn een half miljard euro. „De Stedenbaan gebruikt de bestaande in frastructuur maximaal", zegt Marnix Nor der, gedeputeerde verkeer en vervoer. „Er komt ruimte op het spoor door de HSL en de Betuwelijn. Er komen meer haltes, de voertuigen zullen snel optrekken. Zoals in Parijs." In deze regio wil de provincie nieuwe sta tions Leiden-Merenwijk, Sassenheim, War- mond-Oegstgeest en Lisse-Noordwijker- hout. Vooral voor de halte bij Sassenheim - pal aan de A44 zien GS grote mogelijkhe den. Het is de poort naar de Leidse agglo meratie. De provincie denkt aan een groot transferium. Er komt apart onderzoek voor deze treinstop. Voor de complete Steden baan gaat het om 24 nieuwe haltes. De sta tions Sassenheim en Leiden-Merenwijk gaan tussen 2007 en 2010 open. an F afta iaag/anp - Als minister jran verkeer blijft weigeren untenrijbewijs in te voe- :omt PvdA-Kamerlid Dijks- ïlf met een wetsvoorstel 1be. Dat heeft Dijksma van- Cajaangekondigd. EetCDA heeft zich eerder itander getoond van een mrijbewijs. PvdA en CDA ®®fen samen een Kamer- üerheid. Ook SP, LPF en [villen het systeem in Ne- nd introduceren. De WD lit nog. puntenrijbewijs houdt in en automobilist strafpun- rrijgt voor overtredingen, zoals door rood rijden, de maximumsnelheid negeren of een ongeluk veroorzaken. Bij te veel strafpunten verliest hij zijn rijbewijs. Peijs heeft het idee eerder afgewezen, omdat het puntenrijbewijs tot te veel bureaucratie zou leiden en de veiligheid niet echt aantoon baar zou bevorderen. Dijksma denkt dat de bezwa ren van de minister niet te recht zijn. Ze wijst erop dat Duitsland al meer dan dertig jaar een puntenrijbewijs heeft. „Dat hebben ze echt niet voor niets." Italië kent het sinds 1 juli vorig jaar. Sinds het puntenrijbewijs in dat land is ingevoerd, heeft dat een gunstige invloed op het rijgedrag van de Italianen. Het aantal overtredingen daal de met negen procent ten op zichte van het laatste halfjaar van 2002. Het aantal ongeluk ken liep terug met 19 procent tot 83.247. Er raakten 57.738 verkeersdeelnemers gewond (23 procent minder) en er vie len 1791 doden (18 procent minder). De politie spreekt zelfs van een 'nieuwe rijcul- tuur'. Het PvdA-Kamerlid wil met het puntenrijbewijs vooral de notoire verkeersovertreders pakken. „Er zijn nu te veel mensen die de verkeersboetes incalculeren en denken: die betaal ik wel. De maat moet vol zijn." Volgens CDA-Ka- merlid De Pater is het belang rijkste dat 'automobilisten worden geconfronteerd met hun eigen rijgedrag." Dijksma wil Peijs eerst zelf nog de kans geven een puntenrij bewijs toe te zeggen. Maar blijft de bewindsvrouw tijdens een overleg dat de Kamer over twee weken met haar heeft bij haar weigering, dan komt dat initiatiefwetsvoorstel er. Dijks ma rekent erop dat ze dat sa men met het CDA kan ontwik kelen. (advertentie) 02-02-2004 t/m 15-02-2004 wegens enorme drukte www.zwarteautos.nl COMMENTAAR PUNTENRIJBEWIJS ïotoire verkeersovertreders loor uiteindelijk hun rijbe- n te trekken. Dat is de ge- te achter het plan elke au- bilist een puntenrijbewijs ven. Wie te hard rijdt of s inhaalt, betaalt voor de reding een boete én levert aantal punten in. Zijn de en op, dan is de maat vol en de veelpleger rijbewijs kwijt, envoud van het bekoort een derheid van de de Kamer. Maar Ster Peijs (ver- vindt het terecht veel te ftchtig. plankgas scheuren of over iuchtstrook langs de file de afrit rijden; het zijn de ie' alledaagse overtredin- die tot stevige ergernissen rote ongelukken leiden. De belaar in verkeersovertre- ïn komt er doorgaans mee omdat er te weinig wordt titroleerd en de boetes niet angstaanjagend zijn. Al dan tien jaar pleiten ver- iveiligheidsorganisaties Dm voor de invoering van puntenrijbewijs, waardoor stelsom van vele kleine ver grijpen leidt tot de grote straf van intrekking van het rijbewijs. Italië en Duitsland fungeren als voorbeeld, omdat daar het aan tal verkeersslachtoffers onder het nieuwe systeem is gedaald. Maar het puntenrijbewijs ver groot de veiligheid niet als de controle gebrekkig blijft Een ander zwak punt is de geweldige administratieve rompslomp, als van elke automobilist moet worden geregi streerd hoeveel punt jes er nog op het te goed staan. Er zijn simpelere maatregelen te bedenken om de verkeersveilig heid te dienen. Beperking van de maximumsnelheden, aan pakken van onoverzichtelijke si tuaties en bijvoorbeeld verplich te standaard ingebouwde hands-free-installaties helpen al heel veel. Het administratief in trekken van het rijbewijs bij de genen die voor de zoveelste keer met drank op achter het stuur wordt betrapt, is even eenvou dig als doeltreffend. Het punten rijbewijs is niets anders dan een strippenkaart voor wangedrag. Peter de Vries door Nancy Ubert alphen aan den rijn/regio - Vele tientallen leerkrachten van het openbaar onderwijs in Al phen aan den Rijn en omgeving hebben deze maand geen sala ris gekregen. Helemaal zonder geld zitten ze niet, want er is een voorschot uitbetaald. Het openbaar onderwijs in Al phen, Rijnwoude, Liemeer, Bo skoop, Nieuwkoop en Ja- cobswoude is per 1 januari on dergebracht bij de Stichting Openbaar Primair Onderwijs. Aanvankelijk was de docenten beloofd dat ze eind januari sa laris zouden krijgen. Dat is niet gelukt. De stichting had deze misser liever onder de pet wil len houden. „Straks wordt een totaal verkeerd beeld ge schetst", zegt algemeen direc teur Bob van Raamsdonk. „Ter wijl we naar mijn weten de boel keurig hebben opgelost." Volgens Van Raamsdonk ligt de schuld bij het ministerie. „Die heeft ons als stichting niet op tijd een werkgeversnummer toegekend." Daardoor stag neerde de geldstroom waarmee de salarissen betaald worden. In december werd een aantal zaken notarieel bekrachtigd. De administratieve rompslomp werd deels uit handen geno men door de Onderwijs Service Groep die de gegevens door sluisde naar het ministerie. Daar zijn de papieren twee we ken in een bureaula blijven lig gen, vanwege het kerstreces, zo luidt de verklaring van Van Raamsdonk. Met als gevolg dat de salarissen niet op tijd uitbe taald konden worden. Zeker 260 leerkrachten zijn hiervan de dupe. Pagina R4: 'Misschien moeten ze het met vijftig euro minder doen' (advertentie) 7 februari 2004 OPEN HUIZEN ROUTE de bilt/anp - Het is nog nooit zo vroeg in het jaar zo warm geweest als op dinsdag 3 februari 2004. Dat heeft het KNMI gezegd. Gistermiddag werd in De Bilt een temperatuur van 16,1 graden gemeten. Het ou de record werd in 2002 op de huwelijksdag van prins Willem-Aiexander en prinses Maxima gevestigd. Op 2 februari van dat jaar werd het 15,5 graden. De landelijk hoogste temperatuur in de eerste week van fe bruari werd in het Zuid-Limburgse Epen gemeten. Daar steeg het kwik tot 17,6 graden. Hoewel de eerste twee maanden van de huidige winter nog maar weinig kou hebben opgeleverd, wordt het volgens het KNMI in de tweede helft van de winter mogelijk kouder.Foto: GPD/Jaap de Boer Opnieuw winst in vijf staten, Lieberman geeft de strijd op door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - John Kerry, de koploper in de strijd om de De mocratische presidentskandi datuur, heeft gisteren de voor- verkiezingen in vijf van zeven Amerikaanse staten gewonnen. Het was een 'geweldige avond', aldus de grote winnaar. De an dere twee overwinningen gin gen naar John Edwards en Wes ley Clark, die daarmee in de ra ce blijven. Joe Lieberman gaf de strijd op. Kerry versterkte zijn positie met overtuigende overwinningen in Missouri, Arizona, North Dako ta, Delaware en New Mexico. De senator uit Massachusetts won alleen niet in twee traditio nele zuidelijke staten. South Carolina werd gewonnen door John Edwards, die in Oklahoma nipt verloor van Wesley Clark. Met de 'Super Seven' achter de rug, zijn alle ogen nu gericht op het noorden waar dit weekend in Michigan, de staat Washing ton en Maine voorverkiezingen worden gehouden. Howard Dean heeft het erg moeilijk. Zoals verwacht wist de ex-gouvemeur uit Vermont nergens te winnen. Hij kwam niet verder dan een handvol derde plekken. Dean heeft er al 40 miljoen dollar doorheen ge jaagd, maar heeft nog wat mil joenen in kas en hoopt de race vol te houden tot de grote sta ten aan de beurt zijn op 2 maart. Als het hem komend weekend niet lukt ergens te winnen, is Wisconsin (17 febru ari) zijn allerlaatste kans. Er rijn nu voorverkiezingen ge houden in negen van de vijftig staten. Gisteren gingen voor het eerst grote groepen zwarte Amerikanen en latino's naar de stembus, en opnieuw was spra ke van hoge opkomstcijfers. 'Mister nice guy' Joe Lieberman was kandidaat vice-president naast Al Gore in 2000. Er werd na zijn teleurstellende vijfde plaats in New Hampshire al op gerekend dat hij uit de race zou stappen. Hij probeerde de De mocraten aan te spreken met een gematigd conservatieve boodschap, maar dat bleek een onmogelijke opgave. Ook rijn onwankelbare steun voor de oorlog in Irak oogstte weinig steun. „De kiezers hebben an ders beslist. Voor mij is het tijd om een moeilijke maar realisti sche beslissing te nemen", zei hij bij rijn afscheid. Vermist meisje (15) is terecht leiden - Het 15-jarige meisje uit Leiden dat sinds vorige week woensdag werd vermist, is weer terecht. Afgelopen nacht is ze bij een woning in Leiden ko men aanlopen. De bewoners hebben daama onmiddellijk de politie ingeschakeld. Wat de re den van haar verdwijning was, wil de politie nog niet bekend maken. Tv-serie India leidt tot drama new delhi - Een 7-jarige jongen in de Indiase stad Agra heeft zichzelf opgehangen in de ijde- le hoop dat hij bijtijds zou wor den gered door de tv-held Shaktimaan, de Indiase variant van Superman. Zijn oudere broer raakte gewond, toen hij van het dak sprong in de over tuiging dat hij net zo kon vlie gen als rijn held. De populaire tv-serie Shaktimaan begon in 2002. Sindsdien rijn al verschei dene kinderen van het dak ge sprongen in de overtuiging dat ze konden vliegen. De vader van de jongen eist dat de serie van het scherm verdwijnt. WInstsprong bij ABN Amro amsterdam - De winst van ABN Amro is in 2003 sterk gestegen tot 3,2 miljard euro. Het ban kieren voor grote klanten nam een grote vlucht. De divisie on derging in 2002 een forse reor ganisatie toen het in de rode cijfers terecht was gekomen. In 2003 herstelde de zakendivisie zich met een ruime nettowinst (387 miljoen euro). ABN Amro leende meer geld uit aan grote ondernemingen en verder pro fiteerde de bank van de miljar denemissie van Ahold. Pagina Economie Militaire objecten slecht beveiligd den haag - De beveiliging van militaire objecten is soms zo lek als een mandje. Niet gescreend en tijdelijk ingehuurd defensie personeel kan zomaar bij ver trouwelijke informatie, conclu deert de Algemene Rekenka mer. Negentien niet met name genoemde militaire objecten variërend van een zend- en ontvangstation, hoofdkwartie ren, een vliegbasis, een brigade van de marechaussee, een ka zerne, magazijnen en kantoren rijn onderzocht. Zes van de ob jecten voldeden niet aan de mi nimale eisen. Recordaantal faillissementen voorburg - Vorig jaar rijn bijna 8750 faillissementen uitgespro ken. Dat is het hoogste aantal ooit in een jaar genoteerd. Het vorige record dateert uit 1982 toen het ook slecht ging met de economie. In dat jaar waren het er honderd minder. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) zei vandaag dat het aan tal bijna 30 procent hoger ligt dan in 2002. Sinds 2000 gaan elk jaar weer meer bedrijven failliet. rijnwoude - Enric Hessing uit Voorburg is met ingang van 2 maart de nieuwe waarne mend burgemeester van Rijnwoude. De fractievoorzitters uit de raad hebben het voormalig Tweede Kamerlid voor de WD unaniem gekozen uit twee door de com missaris van de koningin Franssen geselec teerde kandidaten. Hessing is 56 jaar en is in principe bereid tot rijn 65e in Rijnwoude te blijven. Hij volgt waarnemer Jan Westra op, die met ingang van 1 maart met ver vroegd pensioen gaat. Hessing is getrouwd en heeft een dochter. De Voorburger heeft zin in rijn nieuwe ambt. De afgelopen twee weekeinden heeft hij al een rondje gereden door de kernen van de gemeente. Hij wil Rijnwoude niet rijp maken voor een gemeentelijke herin deling. „Ik vind dat we eerst alle mogelijk heden van samenwerking met buurge meenten moeten bekijken. Pas als het echt niet anders kan, komt gemeentelijke herin deling in beeld." Niet eerder is de toekomstig eerste burger burgemeester geweest. Van oorsprong is hij civiel ingenieur. De Voorburger heeft jaren lang gewerkt op het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Achtereenvolgens was hij er hoofd plan ning Rijksgebouwendienst, directeur Be wonerszaken en Individuele Huursubsidie en inspecteur Volkshuisvesting. Als 'inter national consultant' heeft hij veel in het buitenland gebivakkeerd. Ervaring in het openbaar bestuur deed Hessing tussen 1987 en 1995 op als raadslid en fractievoorzitter van de VVD in de ge meente Voorburg. Tussen 1994 en 2002 was hij lid van de Tweede Kamer. Hij heeft zich in die tijd vooral met buitenlandse, economische en financiële zaken bezigge houden. Twee jaar geleden beëindigde hij rijn Ka merlidmaatschap omdat de WD door de opkomst van Pim Fortuyn veel zetels ver loor. „Ik ben daar verder niet droevig over hoor. Ik heb het werk toch acht jaar mogen doen." Ja, ik word abonnee en ontvang Naam Postcode Telefoon de krant eerst 2 weken gratis. MÜV_ -ïW (Ivm controle nabezorging) Wij gaan zorgviicSg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krent treft u nadere mformatre aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement ""5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1