I BINNENLAND 2 Kritiek Kamer op wetenschapsbeleid 'Zullen we uit de muur eten?' 'Jeugdhart' tegen het geweld op straat osd* ra Berlijn Schepen in konvooi door kanaal Ministerie waakt voor paniek Farmaceuten niet klaar voor griep-'pandemie' utaleb in r wethouder to ramt (hokje >llen bedreigen nburgse dijken f|el psychisch ike ouders an: mishandeld agenten plichter pgepakt Hogelijk claim piramidespelen Brabant opent ongemeen felle jacht op veelplegers Werk op niveau ■es waterschap [rsterkt dijken iesraad: geen uwe kieswijze OMT: crisisteam voor t r i - i i bestrijden infectieziekten Vogelpest vaagt eend van menukaart I7*"A-**! rdam - De PvdA in Am- am heeft Ahmed Abouta- Dorgedragen als de opvol- an de afgetreden wethou- lob Oudkerk. Dat is gister- d tijdens de fractieverga- ig besloten. Morgen zal de •enteraad daarover stem- Aboutaleb (42) is op dit ient directeur van de sec- laatschappelijke Economi- en Culturele ontwikkeling in Amsterdam. dinsdag 3 FEBRUARI 2004 muiden - Vier personen jisteren in Genemuiden ig gewond geraakt toen luto een bushokje ramde, lachtoffers zijn naar het ïnhuis vervoerd. Een auto te rond vijf uur door nog ïkende oorzaak op de iwe Weg in Genemuiden in slip en knalde op het bus- e, waar drie vrouwen van 2 en 23 jaar en een 18-jari- lan stonden. De gewonden Duiten levensgevaar. De be- rder, een 20-jarige man uit smuiden, moest mee naar )olitiebureau voor verhoor. 0 - Het waterschap Peel en svallei in Venlo maakt zich en over de opmars van len. De dieren graven gan- door dijken en groene ka- Om hun opmars te stop- heeft het schap vier mol- angers ingezet. De overlast )n een jaar geleden. Sinds- 1 zijn er ongeveer 450 mol- 'evangen. icht - Bijna een miljoen leren onder de twaalf groeit Been gezin waarvan een r psychische of versla tsproblemen heeft. Een op irie van deze kinderen ont- :elt vroeg of laat zelf ook tige psychische of versla sproblemen. Daarom be- het Trimbos-instituut mor de voorlichtingscampagne ten helpt' voor kinderen psychisch zieke of verslaaf- uders. haag - De Kiesraad vindt tlannen van het kabinet )r een nieuw kiesstelsel te in- - vikkeld. De raad adviseert er af te zien, omdat het stelsel desinteresse bij de kiezer al- h maar zal vergroten. Het ka- iet lanceerde de plannen Dr een soort districtenstelsel ld vorig jaar juist om de kloof (sen politiek en kiezers te ver- anen. schede - De politie heeft in ütmarsum een van groot- peepse oplichting verdachte -jarige man opgepakt, die de jelopen weken veel slachtof- fs zou hebben gemaakt. Sa- en met zijn partner trekt de fen volgens de politie al jaren I 'een geweldloze Bonny yde' een spoor van ellende ■lor Nederland. Volgens de po le hebben zij mogelijk al hon- irden slachtoffers gemaakt. Inhem - Het Hof in Arnhem "teft in hoger beroep bepaald _»t gedupeerde deelnemers in piramidespelen 'geen eigen -ihuld' hebben. Daarmee is tor de gedupeerden de weg Hj om het hele schadebedrag ■«rug te eisen van de piramide- lanagers. Het gaat om miljoe- den haag/gpd - Het kabinet krijgt van de Kamer geen tien met een griffel voor zijn weten schapsbeleid, dat een van de speerpunten is van het kabinet- Balkenende. Dat bleek gisteren in een debat over het Weten schapsbudget 2004, het plan van het kabinet om Nederland in de Europese voorhoede te lood- 'Uitblinken' is voor het kabinet het belangrijkste doel, maar voor een kamerbrede meerder heid is het voorlopig nog een raadsel hoe verantwoordelijk minister Van der Hoeven (on derwijs) dat denkt te bereiken. Coalitiefractie D66 gaf Van der Hoeven de wind van voren. De minister neemt volgens Kamer lid Van der Laan de kenniseco nomie onvoldoende serieus. Ze vroeg zich hardop af of haar partij wel in een coalitie moet blijven als het voorgenomen beleid van Van der Hoeven on veranderd blijft. „De doelstellingen zijn vaag, er is nergens aangegeven waar het kabinet op af te rekenen is, de urgentie van dit beleid ont breekt en nergens wordt gezegd wanneer Nederland voldoet aan de Europese afspraken over de ontwikkeling van onderwijs en wetenschap", aldus Van der Laan. De Kamer vindt dat Van der Hoeven te veel nadruk legt op de bètastudies. De zoge naamde alfa- en gammastudies raken zo in het verdomhoekje. Bovendien huivert de Kamer bij de gedachte dat universiteiten geld krijgen op basis van pres taties. „Wie bepaalt wat het economisch nut is van een stu die en wat doe je met het maat schappelijk nut", zei de WD'er Visser. Van der Hoeven onderkende dat er een acuut probleem is met het wetenschappelijk on derzoek in Nederland. Omdat er een structureel tekort is aan onderzoekers zal het kabinet half april met een plan komen om meer buitenlandse weten schappers naar Nederland te halen. Door een vereenvoudi ging van regels hoopt het kabi net de kosten voor de kennis werkers te verlagen en zo op korte termijn het tekort aan te kunnen pakken. breda/gpd - Onder het motto 'Eenmaal vast, blijft vast' heb ben politie, justitie en het ge vangeniswezen in Brabant gis teren het startsein gegeven voor een stelselmatig repressieve aanpak van 221 onverbeterlijke veelplegers in arrondissement Breda. Doel van de nieuwe, harde aanpak: veelplegers zo lang mogelijk van de straat houden. Anders gezegd: de har de kern, verantwoordelijk voor een groot deel van misdrijven zoals diefstal en inbraak, een zo lang mogelijke gevangenisstraf opleggen. Om dat voor elkaar te krijgen voert het openbaar mi nisterie (OM) de strafeisen te gen de vaak verslaafde draai deurcriminelen fors op. Eén woninginbraak waarop nor maal drie maanden celstraf staat, komt de veelpleger te staan op een eis voor het dub bele: een half jaar onvoorwaar delijk. Eén autokraak is goed voor vijf maanden gevangenis, een eenvoudige winkeldiefstal voor vijf weken cel. „Het gaat om mensen bij wie niets helpt, die zich al vele jaren ongevoelig tonen voor welke waarschu wing of opvang dan ook", aldus de Bredase hoofdofficier van justitie H. Bolhaar. Politie en justitie hebben de voorbije maanden twaalfhonderd veel plegers in kaart gebracht. Van die twaalfhonderd zijn er 221 (van wie 17 vrouw) bestempeld als de onbetwist harde kem. De laatste vijf jaar is meer dan tien keer proces-verbaal tegen hen opgemaakt waarvan tenminste één in het afgelopen anderhalf jaar. Het strenge regime komt erop neer dat de veelpleger let terlijk op de huid wordt geze ten. Zodra hij weer eens over de schreef gaat, wordt hij opgepakt en blijft hij in de cel. stein/anp - Op het Julianakanaal komt de scheepvaart mondjesmaat weer op gang, nu Rijkswaterstaat (RWS) de stabiliteit van de dijk in Stein en de veiligheid van de inwoners kan ga randeren. Om de dijk tegen hoge golfslag te beschermen is een grote platte schuit tegen de verzakte dijk ge meerd. Testen met konvooien van enkele bin nenvaartschepen wezen gistermiddag uit dat de dijk de druk nu kan hebben. Sinds gisteravond is scheepvaartverkeer weer be perkt mogelijk en varen er schepen onder bege leiding van RSW in konvooien. Er is slechts een richtingverkeer toegestaan. Een eerste konvooi vertrok rond 19.00 uur van zuid naar noord, daarna een konvooi in omgekeerde richting. Schepen mogen niet dieper steken dan 2,80 me ter en er geldt een snelheidsbeperking. De eerst komende dagen blijft dit regime voor het scheep vaartverkeer in het Julianakanaal nog van kracht, meldt RWS. De dijk wordt in de toekomst moge lijk geïnspecteerd met behulp van satellieten en vanuit vliegtuigen. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat heeft de dienst opdracht gegeven onderzoek te doen naar andere methodes dan visuele inspectie. Daarmee kunnen mogelijke vervormingen in de dijk opge spoord worden. De inzet van satellieten voor deze inspecties zou een primeur zijn in Nederland. Na de dijkdoor braak in Wilnis, vorig jaar zomer, laat de Unie van Waterschappen al de inspectiemethoden van veendijken onderzoeken. Waterleidingmaatschappij Limburg WML is gis teren begonnen met een onderzoek naar het mo gelijk lekken van een waterleiding onder het Juli anakanaal. Bij het onderzoek komt de vraag aan de orde of het lek raken van een waterleiding oorzaak of juist gevolg was van het wegzakken van de dijk. Groningen Steigerbouwers hijsen steigerdelen naar boven naar de top van de Martinitoren in Groningen. Het gebeurt ter voorbereiding op de installatie van een sprinklerinstallatie in de torenspits. Foto: GPD/Corne Sparidaens (advertentie) «dam - Een 20-jarige man Lmsterdam heeft gisteren jifte gedaan van mishande door politieagenten in tdam. De man zegt in de mt van vrijdag op zaterdag [r twee politiemannen te zijn nandeld in een politiecel, vijl twee agenten buiten de jht hielden. Hij zou gewond takt zijn aan zijn rechteroog, lechterzijde van zijn gezicht pelen van zijn lichaam. Ook [den twee tanden uit zijn nd zijn geslagen. 'arden - Het Friese water jap Wetterskip Fryslan heeft ïdag en maandag dijken in brovincie met zandzakken tehoogd. De combinatie van ri*narde wind en de regen leid- jn het weekeinde vooral in noordoosten van Friesland ieen hoge waterstand. Om te irkomen dat de dijk bezwijkt _polders onderlopen, worden dijken versterkt. Boek direct op basiqair.com MOOIST <*"*0 Sorry dat we zo goedkoop zijn. Londen 9'^19» 0^29» Osk>29 t USIO£.3 rtlMIL'.U örona29 *^39 VWrtlft" Veron^'V 'Vanaf Rotterdam Airport Enkele reis, excl. belastingen, wijzigingen voorbehouden rotterdam/gpd - Op 9-jarige leeftijd werd Rémon van der Laar het slachtoffer van mishandeling op straat. Hij werd aangevallen door een buurtgenote die op een vechtsport zat. „Ik heb er heel lang mee gezeten dat mij dit was over komen", vertelt de nu 17-jarige Hoog lander. Via internet kwam Van der Laar een tijdje terug in contact met Culem- borger Patrick Bonouvrie. Samen beslo ten ze een nieuwe stichting tegen zin loos geweld op te richten, die zich alleen richt op jongeren: Jeugdhart. De maatschappij is in korte tijd erg ver anderd, vindt de jonge Van der Laar. „Het geweld is de afgelopen jaren met vijfhonderd procent toegenomen." Zin loos geweld lijkt volgens de twee initia tiefnemers niet meer weg te denken uit de maatschappij. De toegenomen agres sie beperkt zich niet alleen tot grote ste den. Ook in een relatief rustig dorpje als Hoogland, waar het jonge bestuurslid van Jeugdhart woont. „Zelf had ik nooit verwacht dat zoiets in mijn veilige om geving kon gebeuren." Van der Laar was zondag een van de sprekers tijdens de herdenkingsbijeen komst voor Sedar Soares, het 13-jarig jongetje dat vorig jaar in de Rotterdamse wijk Pendrecht werd neergeschoten toen hij een sneeuwbal naar een auto gooide. De stichting heeft de familie Soares van begin af aan gesteund. Zo werd zijn moeder geholpen met verhuizen - het gezin woonde dichtbij de plek van de schietpartij - en zorgde Jeugdhart met behulp van een aantal bedrijven dat zij nieuwe meubels kreeg. De stichting is nu bezig met een Sedar Soares Fonds om ook toekomstige slachtoffers van zinloos geweld te helpen. Om jongeren wakker te schudden, wil de stichting regelmatig ludieke acties verzinnen, die vooral aandacht trekken van jongeren. Want die groep is heel be langrijk als je de maatschappij wilt ver anderen, vertelt Van der Laar. „Wij den ken dat alle ellende begint bij het op groeien en de opvoeding. Dan leer je dat soort gedrag aan. Niet zozeer van je ou ders, maar de hele leefomgeving. Je vrienden, programma's op televisie en het uitgaansleven. Dat heeft toch alle maal invloed op de jeugd," weet hij. Als mensen eenmaal volwassen zijn, is het volgens hem heel moeilijk om ze nog te veranderen. Patrick Bonouvrie: „Wij vinden het be langrijk dat kinderen hiermee aan de slag gaan. Kijk, ik ben 38 en eigenwijs als de pest, niet vervormbaar. Kinderen zijn nog kneedbaar. Die staan nog open voor leuke en frisse ideeën." Zelf gaat Bonou vrie in de raad van de advies zitten van de stichting. Zowel hij als Van der Laar denkt dat de nieuwe stichting kan uitgroeien tot een grote beweging. „De jeugd ziet nu ook dat er echt iets aan het geweld moet worden gedaan," vertelt Van der Laar die geregeld mails krijgt van verontruste kinderen. „Dit initiatief spreekt veel mensen aan." Veel bedrijven zijn ook bereid te sponsoren. Om de aandacht van grote groepen jon geren te trekken, zullen de meeste acti viteiten die de stichting gaat organiseren een vermakend karakter hebben. Tege lijkertijd zullen de kinderen worden ge ïnformeerd over de gevolgen van zinloos geweld. De acties van Jeugdhart moeten een nieuwe generatie creëren 'die elkaar weer recht en eerlijk, zonder angst of kwaadheid, in de ogen kan kijken', schrijft de stichting op haar website. Ideëen zijn er volgens Van der Laar zat. Nu nog de jongeren om ze uit te voeren. Op dit moment is de stichting dan ook naarstig op zoek naar nieuwe bestuurs leden. Iedereen die tussen de 8 en 18 jaar is, kan zich aanmelden voor de zo geheten Jeugdraad. Daarnaast zoekt de organisatie ook vol wassenen om in het bestuur te zitten. „Voor een aantal dingen, zoals financië le zaken, heb je toch volwassenen no dig," legt Van der Laar uit. den haag - Het klinkt als een A- team dat uitrukt bij een crisis. Een crisisteam is het Outbreak Management Team (OMT) wel degelijk. Maar minder specta culair dan de naam doet ver moeden. Het is een klein clubje wetenschappelijk deskundigen in onder meer infectieziekten, virussen en toxicologie, dat het ministerie van volksgezondheid adviseert bij een uitbraak. Het OMT is het crisisteam van de Landelijke Coördinatiestruc tuur Infectieziektebestrijding, waarin organisaties als de ge zondheidsdiensten (GGD's) en het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) sa menwerken. Bij bijvoorbeeld een uitbraak van de vogelpest, in 2003 in Ne derland, of bij een gevallen van hersenvliesontsteking komt het team bij elkaar. Puur weten schappelijk bekijken de des kundigen dan hoe een virus kan worden bestreden en inge damd. Het OMT-advies gaat via de di recteur-generaal van het minis terie van volksgezondheid naar de minister. Daarbij wordt ge keken of de plannen van het crisisteam gewenst, financieel haalbaar en uitvoerbaar zijn. Hoewel het een lange weg lijkt, hoeft hier volgens de woord voerder van het ministerie in tijden van een crisis niet veel tijd verloren te gaan. Binnen 'twee tot drie uur' kan een OMT-advies omgezet wor den in beleid. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De vogelpest breidt zich in China razendsnel uit. Tien provincies zijn al ge troffen. Peking is tot nu toe nog gespaard gebleven, maar veel inwoners in de hoofd stad nemen geen risico en mijden kippen en eenden als etenswaar. Zhou An had uitgekeken naar Chinees nieuwjaar. Voor de kippenboer zijn de eer ste twee weken van het nieuwe jaar nor maal een gouden periode. Veel concurren ten werken niet tijdens de feestdagen, waardoor hij de laatste jaren juist meer kon afzetten. Zhou had echter buiten de vogelgriep gere kend. Peking kent nog geen gevallen van de ziekte, maar dat maakt niet uit. Hij moest zijn kraam op last van de marktbeheerder sluiten. „En als hij niet had opgedragen hier de boel dicht te doen, had ik het waar schijnlijk zelf wel gedaan", zegt hij somber. „Er zijn toch bijna geen klanten meer." De boeren die 's ochtends vroeg uit de om liggende gebieden naar de duizenden marktjes in de stad fietsen zijn in Peking uit het stadsbeeld verdwenen. Officieel is er in de hoofdstad geen verbod op het vervoer en de verkoop van het pluimvee. Maar angst en daarmee het weg blijven van klanten hebben de fietstochten overbodig gemaakt De media in China proberen de angst on der de bevolking èn toeristen weg te ne men. De China Daily, het Engelstalige staatsblad dat in alle grotere hotels gratis wordt ver spreid, liet op de voorpagina zien, hoe twee Amerikaanse toeristen in een beroemd res taurant in Peking eend kreeg voorgezet. De eend werd op een speciale boerderij ge kweekt en bovendien werd het dier nog eens extra gecontroleerd, voordat het werd bereid, aldus de krant. De boodschap was duidelijk. De overheid probeert de schade voor de branche zoveel mogelijk te beperken. Door de SARS-epide- mie van vorig jaar kan voor veel eetgele- genheden een kleine tegenslag al voldoen de zijn om alsnog over de kop te gaan. Maar het is de vraag of de boodschap over komt. Zelfs de beroemdste restaurants heb ben de omzet de afgelopen dagen aanzien lijk zien dalen. Kentucky Fried Chicken, dat in Peking meer filialen heeft dan McDo nald's, trekt veel minder klanten. Op de menukaarten van de betere restau rants prijken de kipgerechten nog steeds, maar besteld worden ze nauwelijks. Peking kiest massaal voor een kipvrije maaltijd. Controle Belgische luchthavens gaan passagiers uit landen mei vogelgriep strenger controle ren. Wie verschijnselen ver toont van de virusziekte, moet voor onderzoek naar het ziekenhuis, zo heeft de Belgische minister van volks gezondheid Demotte van daag bekendgemaakt. België neemt meer maatre gelen om vogelgriep te we ren. De minister adviseert mensen een griepvaccinatie te halen, als ze naar een risi cogebied reizen. Hij vraagt reizigers bovendien geen kippenboerderijen en mark ten te bezoeken in de landen met vogelgriep. De Belgische overheid laat nog nagaan of er genoeg an tivirus in België is, voor het geval de vogelgriep hier on der mensen zou uitbrej^n. den haag/gpd - Het ministerie van volksgezondheid wil niet ingaan op maatregelen tegen een vogelgriepepidemie, zolang niet vaststaat dat de griep Ne derland serieus bedreigt. „We willen niet reageren op pa niek", aldus een woordvoerder. De vogelgriep heeft in Azië in middels twaalf slachtoffers ge maakt. Nederland slaat extra vi rusremmers in en wacht verde re informatie van de Wereldge zondheidsorganisatie af voor dat tot actie wordt overgegaan. Het onderzoek van twee moge lijk met vogelgriep besmette vrouwen in Duitsland is geen reden tot maatregelen. „We wachten af of er in Duitsland werkelijk sprake is van vogel griep. Pas als dat zo is, volgen verdere stappen", aldus de woordvoerder. Mocht er bij de twee Duitse vrouwen werkelijk sprake zijn van vogelgriep dan betekent dat nog niet automatisch dat er maatregelen volgen. „Het is goed mogelijk dat er in Duits land sprake is van vogelgriep, maar zodanig ingedamd dat er geen risico is", verduidelijkt de woordvoerder. In Nederlandse is vogelgriep in eerste instantie een dierziekte waar het ministerie van land bouw maatregelen tegen neemt. Het ministerie van volksgezondheid beschikt over 'een hele batterij draaiboeken' voor het geval de ziekte op de mens overslaat en een bedrei ging vormt. Mocht het vogelpestvirus over slaan naar Nederlands pluim vee, dan zal de bestrijding niet anders zijn dan tijdens de crisis vorig jaar. Opnieuw zal pluim vee worden geruimd, stelt vo- gelpestdeskundige Koch van onderzoekscentrum CIDC in Lelystad, dat het ministerie ad viseert. De roep om gevogelte in te enten zal opnieuw klinken, maar hoogstwaarschijnlijk niet worden gehonoreerd omdat dat niet strookt met het beleid van de Europese Unie en de Neder landse exportbelangen. Het ministerie van volksge zondheid breidt de voorraad Tamiflu, een antiviraal middel tegen griep, uit. Er lag genoeg op de plank voor 26.000 men sen, maar minister Hoogervorst heeft een aanvullende voorraad besteld voor nog eens 30.000 mensen. Het ministerie tracht voldoende grondstoffen te krij gen om voor nog eens 170.000 merken Tamiflu aan te maken. Uitbreiding vogelpest Landen met virusverspreiding onder zowel mensen als kippen Landen met virusverspreiding onder kippen en/ol ander pluimvee O Dodelijke slachtoffers Verspreiding virus Vogelgriepvirus H5N1 verspreidt zich razendsnel onder pluimvee en kan via geïnfecteerde dieren ook direct op mens overgaan. Waarschijnlijk be smetting van mens tot mens mogelijk door vogelgriepvirus zelf. r-i/l H5N1- Bij genetische vermenging met menselijk griepvirus zou besmet ting van mens tot mens kunnen gaan, waarbij virus kan ontstaan waaregen mens geen afweer heeft. griepvirus anp - bron. atp apa den haag/gpd - De farmaceuti- sche industrie is niet in staat op korte termijn voldoende medi cijnen te produceren ter bestrij ding van een wereldwijde griepepidemie onder mensen. Wetenschappers vrezen dat het vogelpestvirus dat nu voort woekert in Azië, een menselijke griepvariant voortbrengt die leidt tot een 'pandemie', waar over de hele wereld miljoenen mensen het slachtoffer van kunnen worden. Slechts twee grote farmaceuti sche concerns produceren sinds enige jaren middelen waarmee alle vormen van griep behandeld kunnen worden: Ro che en GlaxoSmithKline. Een woordvoerder van Roche Ne- derla^d zegt dat haar bedrijf niet aan de vraag kan voldoen als zich nu een pandemie ont wikkelt. Andere farmaceuten beschikken niet over de paten- ten om dergelijke virusremmers te kunnen produceren De voor dit winterseizoen ont wikkelde griepprik bleek geen bescherming te bieden tegen de griepepidemie die aan het be- gin van de winter toesloeg in Europa en de VS. Dat heeft ge leid tot een groeiende vraag naar Tamiflu en Relenza, dat wordt geproduceerd door GlaxoSmithKline. De zorg voor een menselijke va riant van het vogelpestvirus, waarbij mensen elkaar besmet ten, zorgt nu opnieuw voor een extra vraag naar Tamiflu ev Re lenza.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5