verdient tweede kans' I GESPREK VAN DE DAG Kunstfluiter Chatrou gaat naar WK Y Huilen met de zuilen Coffeeshop fJ wil Beatrix c™ werkbezoek m Rini Wagtmans nieuMj ambassadeur stichtif1 t ex-gevangen< 'Fluiten is voor mij dinsdag 3 februari 2004* ro r DAGELIJKS LEVEN JE- UM «EÊN R.T6W /V\OÊTE.AJ SfEPEAJ. MENSELIJK JANET JACKSON heeft gisteren EX CUSES gemaakt voor haar blote borst die gedurende een fractie van een seconde te zien was in de televi sieregistratie van een optreden met Justin Timberlake in de pauze van de Superbowl, de veelbekeken fina le van het American football. Ze zei dat het een stunt was die verkeerd ging. Het hoofd van de omroepwaak- hond van de Amerikaanse overheid, de Federal Communications Com mission, Michael Powell, was ge schokt over wat hij, zijn gezin en miljoenen andere kijkers in de pau ze van de Superbowl te zien kregen. Hij zei opdracht te hebben gegeven tot een snel en grondig onderzoek, dat kan uitmonden in een boete van 27.500 dollar. Mocht de FCC be sluiten elk bij CBS aangesloten tele visiestation afzonderlijk te straffen, dan kan de boete zelfs in de miljoe nen gaan lopen. Een Duitse DUBBELGANGER van ELVIS PRESLEY heeft een nieuw WERELDRECORD gevestigd: meer dan 42 uur achter elkaar zong hij liedjes van zijn idool. De 36-jarige pakker was daarbij uiteraard ook ge- '-kleed als zijn grote voorbeeld en heeft zich een plaats in het Guin ness Book of Records verworven, al- J Jus de organisatoren. Foto: Reuters De Britse oud-voetballer GEORGE BEST raakt voor twintig maanden ^ijn RIJBEWIJS KWIJT en moet ^.500 pond boete betalen omdat hij vrijdag aangehouden is met 2,5 maal de toegestane hoeveelheid al cohol in zijn bloed. Best moet een j£iirsus veilig rijden volgen om zijn ;rjjbevoegdheid terug te krijgen. JOnverantwoordelijk en onaanvaard baar", noemde de rechter het ge- drag van de 57-jarige Best. De voor malige sterspeler van Manchester -United is berucht om zijn alcohol misbruik. Nadat hij in 2002 een le vertransplantatie had ondergaan zwoer Best de drank af. Maar vorig jaar ging het weer mis. Zijn vrouw Alex heeft hem kortgeleden verlaten. Volgens zijn advocaten was Best on derweg naar een ontwenningskliniek toen hij werd aangehouden. James Saunders Vraag nooit voor wie de doodsklok luidt. Als je die nog kunt horen, is het voor iemand anders Kroonprins WILLEM-ALEXANDER en zijn echtgenote prinses MAXIMA zullen morgen via de televisie het Nederlandse volk bedanken voor de cadeaus, post en felicitaties, die zij ter gelegenheid van de geboorte van hun dochter prinses Catharina-Ama- lia hebben ontvangen. NOS-actueel zendt het DANKWOORD rond 20.35 uur uit op Nederland 2. Hiervoor zijn opnames gemaakt op Paleis Noord einde en in Villa Eikenhorst. Op de website van het Koninklijk Huis (ww- w.koninklijkhuis.nl) wordt rond de uitzending een dankbrief van het paar gepubliceerd. Voor de echte Amalia-fans is er de mogelijkheid om voor privé-gebruik een foto van de kroonprins en prinses met hun doch ter te downloaden. Foto: Reuters Dit bericht had u eigenlijk op een andere manier moeten bereiken, namelijk via Nederland 1. De uit zending was gepland voor donderdag, in actualitei tenrubriek Netwerk. Uw reporter zou ondergeteken de zijn geweest. Laat in de middag, we waren al uren aan het opnemen, belde de bobo van dienst dat het niet de bedoeling was dat columnisten zich, in Net werk, over omroeppolitiek zouden uitlaten. Geeft niks, doe ik het hier toch. Nog nét iets objectiever. Want noem het toeval of niet, de vice-voorzitter van de NRCV, ene Balkenende, schopt het tot premier en Nederland moet plots worden verrijkt met een religi eus geïnspireerd net, te bespelen door KRO, NCRV en EO. Blijkbaar met het doel het leven van de christe lijke kijker makkelijker en rijker te maken. Een tv- gids en een afstandsbediening zijn overigens ook nu al voldoende voor het volgen van het reli-repertoire. Het blijft echter mogelijk dof in Nederland nog men sen bestaan die uitsluitend christelijk kijken, én we gens onbekendheid met de zap-techniek nog nooit spirituele parels als Ook Dat Nog (KRO) of Hartslag (NCRV) hebben gezien. Dat zijn weliswaar dan niet bijster intelligente kijkers, maar blijkbaar toch inte ressant genoeg om als doelgroep bijeen te drijven op Nederland 1. Tot zover de winst van de aanstaande reorganisatie. Verliezen zijn er ook. De EO komt, dus de AVRO moet vertrekken. Toch zonde. Is er nét een enorm ge bouw neergezet voor de complete AVRO, NCRV en KRO. Inmiddels jaren samen gelunched, dagelijks bij elkaar over de vloer geweest, 't zaakje liep. En gedrie- en Netwerk gemaakt, met de actualiteiten van Ne derland 1. Daarmee werd fors bespaard op geld en dubbel werk, men kon 't goed vinden, en scoort nu al jaren bijna een miljoen tevreden kijkers per uitzen ding. Per dag verschilt de omroep die Netiverk maakt. Het is daarbij niet zo dat op onchristelijke AVRO-dagen steevast minder mensen kijken dan op de dagen dat God uit de bestuurskamers van NCRV en KRO kritisch meeloert. Want, al wil geen omroep- bobo het horen, mensen kijken niet naar omroepen maar naar programma's. Ooit, in de tijd dat katho lieken aan protestanten een minstens even grote he kel hadden als aan communisten, was een eigen om roep een noodzakelijk geacht wapen in de strijd met de ideologische vijand. Tegenwoordig is een omroep uitgever van een spotgoedkoop of supercompleet clubblad, tv-gids geheten. De zogeheten 'leden'zijn dat meestal alleen wegens het lezen van die gids, en dat weer voornamelijk uit gewoonte. Met het beleid ik te "De Groningse coffeeshop Dag Vliegende Hollander heeft ki ningin Beatrix officieel uitga- digd om op Koninginnedag werkbezoek aan het etablissje ment te brengen. De vorstin doet op 30 april onder meercz stad Groningen aan. ic Volgens eigenaar T. Buissinl b Beatrix een „moderne vrouvni van de wereld die open staal h voor nieuwe ervaringen. Ik \i dat zij net zoals de meeste Nt derlanders geen goed beeld tot heeft van onze branche en he product dat wij verkopen. Wc zouden haar heel goed kunijk uitleggen hoe wiet werkt, wtrc voor mensen hier komen enii gereguleerd de cannabisverl eigenlijk is in Nederland". - Bovendien past een bezoek een coffeeshop prima in de 'spetterende' viering die de I ningse burgemeester J aequo Wallage heeft beloofd. ,,Hetz; weer eens wat anders dan kH^ pendansen en koekhappen'p vindt Buissink. dj De Groningse coffeeshophchj heeft nog geen reactie ontva, gen op het officiële verzoek ft hij naar de vorstin heeft ge-ft stuurd. De gemeente Gronfth laat weten dat „alle aanbiedt gen serieus worden overwotd gen". Het programma voor april wordt twee weken vanil voren bekendgemaakt, anp r kunnen, willen en mogen de leden zich in praktijk niet werkelijk bemoeien. Tenzij er een wonder ge schiedt is binnen 20 jaar de helft van alle Nederland se omroepleden een natuurlijke dood gestorven. Nieuwe leden zullen zich niet melden, want er is toch wel televisie. Maar voorzitters willen een auto met chauffeur, omroepdirecteuren macht en een mooi salaris, en -uiteindelijk- kiest ook de werk vloer maar weer eieren voor z'n geld. Er zal een nieuw Netiverk komen, zonder AVRO, met de EO. Programma-makers hebben geschreeuwd en huilend door de gangen gelopen, iedereen heeft iedereen achter andermans rug ge paaid, geïntimideerd of ronduit bela zerd, het aantal zieken is spectacu lair. Kortom, de van nature toch al licht autistische EO'ers komen straks terecht in een ijskoude omgeving, boordevol stress. De AVRO daarente gen mag uithuilen bij de TROS, die de EO geen dag zal missen. Mijn voorspelling is, dat het bij Twee Vandaag (TROS en AVRO) een stuk prettiger werken zal zijn dan bij Netwerk. Zonder Gods zegen, dat dan weer wel. De populaire Britse meidengroep ATOMIC KITTEN gaat na afloop van de huidige tournee UIT ELKAAR. Het laatste optreden is op 11 maart in het Engelse Huil, meldt de groep op haar website. In een officiële ver klaring ontkennen de groepsleden dat het om een definitieve breuk gaat. Zangeres Natasha Hamilton zegt dat ze meer tijd wil doorbren gen met haar anderhalf jaar oude zoontje Josh. Haar collega's Liz McLarnon en Kerry Katona gebrui ken de 'break' voor solo-projecten. Atomic Kitten brak in 2001 door met Whole Again. Momenteel staat de groep hoog in de Nederlandse hitparade met Ladies Night. Wereld wijd verkocht Atomic Kitten zeven miljoen cd's. Na het laatste optre den in Huil verschijnt een verzamel- cd met de grootste hits van de groep. Foto: AP Elk jaar komen er in Nederland zo'n 40.000 gedetineerden vrij. Duizen den van hen staan, zodra ze de ge vangenisdeur achter zich dichttrek ken, met lege handen op straat. De landelijke stichting Exodus helpt hen hun leven weer op de rails te zetten, „ledereen verdient een tweede kans", vindt ex-wielrenner Rini Wagtmans, de nieuwe ambas sadeur van Exodus. Rini Wagtmans zet zich niet in voor ex-gevangenen, omdat hij uit eigen ervaring hun problemen kent. Hij heeft nooit in de bajes gezeten en na ontslag daaruit met zijn ziel onder de arm op straat gezworven. Hij kan zich wel in de reddeloosheid van een ex-gevan gene inleven, omdat hij aan den lijve heeft onden^tden,^^Jiet is om je huis en geBqrgenheioté verliezen, iets dat wel gedetineerd- den overkomt; J8« Wagtmans raakte als kind zijn vertrouwdepftigeving kwijt toen zijn ouders scheidden. Misschien was hij ookwèlstuurlpos geraakt als een tante zich niet over hem had ontfermd. „Ze n?m me in huis en gaf mè warmte/en veilig heid. Daardoor kwam ik tpt rust en kon ik weer aan de toekömst denken. Ik vond een baantje als bakkersknecht. Maar het liefst wilde ik fietsen. Ik begon ermee, kon prof wórden en tenslotte de Tour de France rijden. Je kunt zo- iets alleen bereiken als je een vei lige haven hebt.1 Wagtmans raakte door oud-tem nisser Fred van Oostenrijk betrok ken bij de wereld van de ex-gede tineerden. Hij had van oud-wie- lerprof Johan van der Velde, die ook in de gevangenis heeft geze ten, al veel gehoord over de pro blemen die na het ontslag uit de bak spelen. Een ex-gevangene wordt zelden met open armen ontvangen. En velen zijn hun huis, baan en gezin kwijtgeraakt. Duizenden ex-gedetineerden lei den een zwervend bestaan op straat. Wagtmans vindt dat je door deze mensen onderdak te geven en goed te begeleiden, met een de maatschappij beschermt. Als niemand zich om hen be kommert, gaan ze keer op keer in Als 3-jarige floot hij alle vioolcon certen die zijn ouders draaiden zuiver en foutloos mee. „Ik weet niet hoe het komt, maar ik kan ge woon heel erg goed fluiten." Eind april hoopt Geert Chatrou uit Mierlo hoge ogen te gooien tij dens het WK kunstfluiten in de Verenigde Staten, want hij meent dat hij met de Amerikaanse flui ters wel kan wedijveren. Hij moet er zelf eigenlijk ook een beetje om grinniken. Toch is hij aan fluiten verknocht. Hij speelt blokfuit, dwarsfluit en hobo. Maar gewoon fluiten, met zijn mond, dat kan hij het allerbeste. Hij heeft een bereik van drieënhalve octaaf, oftewel achtentwintig toonhoog ten. Daar kun je lacherig over doen, maar je kunt ook naar het WK kunstfluiten gaan in Louis- burg, North Carolina. Eens zien wat de internationale concurren tie aan fluittalent in huis heeft. Zijn schoonzus gaf hem op voor het WK, Geert Chatrou stuurde een geluidsopname met een inge- floten stuk van Handel in en kreeg prompt een enthousiaste reactie. Glunderend: „'We love your work', schreven ze. Daar staat kunstfluiten toch op een wat ho ger plan. 'The art of whistling' noemen ze het." Op het internet vond de Brabant se fluiter professionele Ameri kaanse collega- fluiters. „Eigen websites, cd-verkoop, wedstrij den. Een virtuoos fluiter heeft zelfs in Carnegie Hall gestaan." Met gespitste oren beluisterde Chatrou de geluidsfragmenten op het internet. Voor het eerst hoor- Geert Chatrou: „Eens zien wat de concurrentie aan fluittalent in huis heeft". Foto: GPD/Vincent Wilke de hij fluiters van zijn eigen ni veau. „Genieten hoor. Maar ik doe niet onder voor wat ik tot nu toe aan internationaal kunstfluit talent heb gehoord." Geert heeft het van zijn vader, ook een verdienstelijk fluiter. Snelle loopjes fluiten en het verre bereik zijn z'n specialiteit. „Ringtones van mobieltjes kan ik ook perfect nadoen. Ik fluit altijd en overal en dat heb ik helemaal niet in de ga ten. Het is voor mij zoiets als ade men." Het moeilijkste van mu ziekstukken fluiten is de ademha ling, vindt Chatrou. Daar heeft hij een speciale techniek voor ont wikkeld. En verkrampte lippen of droge mond zijn met een korte ontspanningsoefening en een slokje water te verhelpen. Een toekomst als kunstfluiter of een optreden in Carnegie Hall in het verschiet? „Nee hoor, het is meer een hobby. Als ik er een smak geld mee kon verdienen, zou ik het overwegen. Mijn droom is ooit eens met het Brabants Or kest meefluiten. Eerst maar eens zorgen dat ik op het WK in Ameri ka goed presteer." Corine Stuiver ex-gedetineerden op nadat ze bun straf hebben uitgezeten. F(^^Öpp/Jphah iedereen- onderdak, wannte en perspectief nodig. En daar helpt Exodus bij." Exodus heeft negen opvanghui- zen, met. samenrot)-bedelen/ver spreid óvér het land. De ex-gede tineerden kunnen er drie tot tien maanden blijven. In die tijd krij gen ze hulp bij het vinden van woonruimte en werk of opleiding. Èr wordt ook geprobeerd om con tacten met familie en vrienden te herstellen. Volgens een onderzoek van eind 2003 is er grote behoefte bij het vinden van onderdak. Ruim de helft van de ex-bajes klanten zou die hulp wel willen, dop maar zeventig pra krijgt diêftieL De opvang eqbhtfi .niet voor elke e^-g gelegd, aldus.Wagl pioeten in de cëbaj këridat'zéOThthëf willen. Ze moeten ook clean zijn. Er zijn mensen die willens en we tens niet willen veranderen en drugs blijven gebruiken. Dan heeft onze hulp geen zin." Exodus heeft tientallen beroeps krachten in dienst. Daarnaast zet ten zich in het hele land vrijwilli gers in. In eigen omgeving heeft Wagtmans een kleine veertig £>tc alc Ex-wielrenner Rini Wagtmans vangt de fout, Jó moet Exodus dan ook zien als een waterkering die het binnendijkje gebied droog houdt. En het is vaak een kleine moeite óm eèn gaatje te repareren. Wagtmans wordt wel eens voor gek versleten omdat hijajri tijd aan ex-gedetineerden besteedt. Maar hij vindt dat je deze mensen niet met de nek moet aankijken. „Iemand die door de rechter is veroordeeld en die zijn straf heeft uitgezeten, moet weer een nor male burger kunnen zijn. Die heeft recht op een kans om een waardig leven te gaan leiden. Maar daarvoor heeft hij -net als mensen om zich heen verzanra voor hand- en spandiensten, m; der meer een arts, een advocoz en Johan van der Velde. Als aiei bassadeur moet Wagtmans vite uitdragen dat de hulp voor exei vangenen bestaat. „Zo schreöj een man me eens dat hij ooklle gezeten. Hij pleegde met opzjrr bankovervallen en wachtte d: tot hij werd opgepakt. Op dieUj nier laeeg hij zeven keer ond' dak. Als mensen zo hard schi0 wen om hulp, moeten ze woi gehoord." bc B< Joyce Ernest p I van Gurp

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2