Marokkanen verstoren film IETS TE 'mroepen onder e loep in Brussel verkopen? Hooglanders als maaimachines in Berkheide Bewaker past op jdelijke woonruimte voor 0 studenten op Rijnfront Jongeren gooien flessen en blikjes naar 'witte' bezoekers Shouf Shouf Habibi! OPEN HUIZEN ROUTE Leidsch Dagblad OINSDAC 3 FEBRUARI 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 072-5196868 Heerema 'gaat waar het werk is', maar blijft in Leiden Fadozangeres Mafalda Arnauth in de Leidse Schouwburg Is vrouwenvoetbal aantrekkelijker met sexy tenues? Regen en g"js Vilfred Simons de Jager 7 geest - Voor een symbo- bedrag neemt de Delftse ntenhuisvester duWo e ïrdvijftig vierkamerwo- fi over van het Centraal - in Asielzoekers. De wonin- it rerrijzen op Rijnfront in geest, even ten zuiden van 3k waar tot voor kort de hte barakken stonden, het Qtencomplex van de Leid- :g dentenhuisvester SLS Wo- Minister Dekker van I maakte gisteren bekend de werkelijke kosten be- De COA-woningen bieden aan 600 studenten, die er it begin van het nieuwe ijaar kunnen intrekken. :r stelt 4,8 miljoen euro »aar voor maximaal 768 ningen. Oegstgeest le primeur, maar de wo komen ook te staan in dam, Nijmegen, Ensche- urg en Utrecht. De tijde- iningen zien eruit als lormale rijtjeshuizen met witte houten wanden en een rood pannendak. De gemeente Oegstgeest is klaar om de studenten te ont vangen, zegt een woordvoerder. „Wij accepteren onze regio functie en dat betekent dat we ook studenten moeten huisves ten. Het zal wel krap worden om alle procedures deze zomer af te ronden, maar wij zullen er alles aan doen." Oegstgeest, duWo en de Uni versiteit Leiden hebben afge sproken dat de woningen maxi maal vijf jaar blijven staan. Het gebied maakt deel uit van de 'knoop Leiden-West', het ge bied rondom de Rijksweg A44 waar bedrijven en woningen moeten verrijzen. Het is voor het eerst dat duWo COA-wo ningen plaatst. Wel plaatste de corporatie tijdelijke container woningen en zogeheten space- boxen, maar dat zijn eenkamer woningen. Pagina Ri: Huisvester eist 6oo kamers op in Campus Leeuwenhoek ïlin( el/anp - De Europese iissie gaat onderzoeken pt publieke Nederlandse R pen de omroepbijdrage Ik ontvangen goed hebben ^>d. De commissie zou jzingen hebben dat de ;pen een deel van het pu- geld gebruiken voor kerciële activiteiten. I r belastinggeld naar om- n gaat, is toegestaan, zo- e middelen voor publieke 1 bestemd zijn. Maar de >foGpen mogen het geld niet ken voor andere, com- êle doeleinden. Anders rreren zij oneerlijk met idrijfsleven. Dan heet het ;teun, wat verboden is op van EU-wetten, immissie heeft aanwijzin- at de omroepen meer geld a dan ze besteden aan amma's voor de openbare i van radio en tv. In het te geval heeft de commis- bevoegdheid te eisen dat ^oroepen het verkeerd ge- |He geld terugstorten. ^Brakman van het Commis- B"t voor de Media leverde aatie aan het vooronder- dat de commissie ander- iar geleden uitvoerde. Vol- haar is het niet zo dat bekeken of publiek geld lercieel wordt besteed, is namelijk ook in Neder- _niet toegestaan en dan ^Hn wij als commissariaat ^Krk dus niet goed doen." 21 Brakman zegt dat de commissie gaat onderzoeken of het Neder landse systeem in overeen stemming is met Europese re gels. In andere landen gebeur de dat al. Haar organisatie ziet het onderzoek met vertrouwen tegemoet. Volgens Brakman ligt aan het onderzoek een klacht van RTL ten grondslag. Die omroep be klaagde zich in het verleden over oneerlijke concurrentie op tal van terreinen. Zo hoeven de 'publieken' niet te betalen voor de kabel en verdienen ze geld met omroepgidsen en sponsor activiteiten. (advertentie) 7 februari 2004 ERA COMMENTAAR HEROINE l door de overlast van s verslaafde junks, staan ote gemeenten te "en om op doktersrecept ie te kunnen verstrekken, met de radicaal ogende egel zijn een succes, maar I\veede Kamer en regering eert het CDA uitbreiding Je 'vrije heroï- ^•/trekking'. Dat luchtig. mo herouiever- ing klinkt als reelste loot aan 9 m van een om- y'h fn gedoogbeleid. Dat is een gjjrstand. In Amsterdam, s? rdam, Den Haag, Utrecht «rlen zijn de gemeentebe- i razend enthousiast over ;euwperimenten van de afgelo- jaar. Aan de heroïne- "e'cen is namelijk niets 'vrij', t de verstrekking onder dokterstoezicht plaats- aan een selecte groep ho- s verslaafden. Die zijn er taelijk en mentaal flink opgeknapt, leiden een ge- Ier leven, en hoeven min- jatten om aan geld voor ra<erslaving te komen. Dat is 24winsL D66 en PvdA steunen de wens van veel andere gemeen ten om dit pad op te mogen gaan. Minister Hoogervorst (volksgezondheid) beschikt over rapporten waaruit blijkt dat de maatregel echt werkt Maar het CDA blijft huiverig. Reden voor minister De Graaf (D66) om het kabinet op te roepen nu snel het licht op groen te zet ten voor uitbreiding van de proeven. De morele huiver van het CDA dat junks als hopeloos geval wor den opgegeven, is be grijpelijk maar mist de kern van het probleem. Die is dat sommi ge junks inderdaad helaas hope loos verslaafd zijn. Natuurlijk moet de gratis verstrekking be perkt blijven tot de verslaafden bij wie elke aflacktherapie is mislukt En natuurlijk mag het geen alibi worden om de strijd tegen de drugscriminaliteit te laten ver slappen. Maar nu aan die rand voorwaarden is voldaan, moet het kabinet doorzetten. In te veel steden is de overlast van junks daarvoor een te groot pro bleem. Peter de Vries breda/gpd - Marokkaanse jon geren hebben vertoningen van de film Shouf Shouf Habibi! op verscheidene plaatsen geweld dadig verstoord. In Utrecht ont ruimde de politie zondag een zaal van de Catharijnebioscoop nadat jongeren flesjes, blikjes, stoelkussens en popcorn door de bioscoopzaal gooiden. In Breda joeg een groep Marokkanen twintig 'witte' Nederlandse be zoekers onder bedreigingen en het gooien van limonadeflesjes de zaal uit. In Utrecht kregen de jongeren, die andere bioscoopbezoekers bedreigden en intimideerden, volgens de politie bijval van een groep van nog eens dertig jon geren. De zaal zat met 450, overwegend Marokkaanse be zoekers, bomvol. Shouf Shouf Habibi! Is een tragikomedie over de pogingen van een jonge Marokkaan om in Nederland een succesvolle carrière op te bouwen. De film neemt op een luchtige manier de cultuurver schillen tussen Nederlanders en Marokkanen op de hak. De sfeer in de bioscoop was volgens getuigen vanaf het be gin 'grimmig'. Nadat de film al verscheidene keren was stopge zet, werd besloten de zaal te ontruimen. Bij de ontruiming waren veertig agenten betrok ken. Er werden zes aanhoudin gen verricht. Het gaat om jon gens tussen de 13 en 16 jaar, die zondagavond weer werden vrij gelaten. Bezoeker Mark ter Bals: „Dit was zó grenzenloos, zó zonder rem. En ik ben écht wel wat gewend en als ex-kraker absoluut geen politievriend, maar ik was zondag dolblij dat ze er waren. Van begin af aan hing er een rellerig, opgefokt sfeertje." Bezoekster M. Vosmeer: „De toon was al vroeg gezet. Een paar Marokkaanse meiden die op onze plek zaten wilden aan vankelijk niet opstaan. Pas na veel gevloek -mijn man werd een 'blanke hond' genoemd- kregen we onze plekken." Vol- Polrtie houdt sinds gisteren toezicht bij de Catharijne bioscoop in Utrecht. Zondag werd de filmzaal ontruimd na incidenten. Foto: GPD/Brand Overeem gens Vosmeer werden tijdens de film spreekkoren ingezet. „Harnas, Harnas... Toen zeiden wij: 'wégwezen'." In het Casi no-theater in Breda bedreigden zondagavond tientallen Marok kanen de ongeveer twintig au tochtone Nederlandse bezoe kers, die vluchtten en aan de kassa hun geld terugkregen. Be zoekster Kim (25) uit Terheij- den: „Ze gooiden met colafles jes, we werden bekogeld met popcorn en sigarettenpeuken. En ze riepen naar ons: Ga weg! Deze film is van ons. Jullie ho ren hier niet! Alle Nederlanders, zeg maar de blanke mensen, gingen weg. Een stuk of twintig man kregen hun geld terug." Bij bioscoop Lido in Leiden, waar de film draait, hebben zich geen incidenten voorge daan. door Saskia Buitelaar wassenaar/katwijk - De foto graaf klikt zijn camera op nog geen vijf meter afstand, maar de grote grazer graast onver stoorbaar door. Ze ziet er met haar puntige horens gevaarlij ker uit dan ze is. Gelukkig maar, want deze Schotse Hooglander zou je zomaar tegen het harige lijf kunnen lopen in de duinen tussen Katwijk en Wassenaar. Ze zijn met z'n achten: vier koeien en vier kalfjes. En als al les goed gaat is er dit voorjaar een nieuwe lichting jongen op komst. Sinds vorige week stam pen ze rond op 165 hectare duingebied in Berkheide. Plan ten vertrappend, vretend aan de eerste knoppen van struiken en jonge twijgen. In het duin la ten ze pootafdrukken achter tot twintig centimeter diep, dikke vlaaien mest ernaast. Waar ze lagen te herkauwen, blijven ka le plekken achter in het verse helmgras, dat juist met verse scheuten tussen de oude sprie ten uit de grond schiet, als een vloeiend ensemble van licht en donker. Boswachter Sune Stomps staat erbij en kijkt ernaar. Goedkeu rend. Want deze 'verstoring' van de natuur is precies wat dit stuk duingebied nodig heeft. In het omgewoelde zand komen nieuwe plantjes tot bloei. De mest trekt insecten aan, waar weer vogels op af komen. En op het menu van de runderen staan vooral de gebiedsvreem- de planten die Staatsbosbeheer nu juist niet in de duinen wil hebben. De grote grazers zijn daarom - bij gebrek aan genoeg kleine grazers, de konijnen - naar Berkheide gebracht. Om als natuurlijke maaimachines door de duinen te gaan en planten zoals riet, wilg en braam weg te eten. Die zijn door de jaren heen in huis bij uitvaart enschede - Uitvaartverzorger en -verzekeraar Monuta biedt na bestaanden sinds gisteren een bewaker aan die tijdens de uit vaartplechtigheid voor de verla ten woning van de familie de wacht houdt. Deze service, die tegen extra kosten in het verzekeringspak ket kan worden opgenomen, is bittere noodzaak volgens Mo nuta. Vorig jaar is bij klanten van Monuta tientallen keren in gebroken op het moment dat de familie een dierbare aan het begraven was. Straks zit een be veiligingsbeambte vier uur in een duidelijk herkenbare auto dichtbij de te bewaken woning. Hoogbejaarde vrouw verkracht leiden - Een 93-jarige vrouw uit Leiden is in de nacht van zater dag op zondag in haar eigen woning aan het Jacques Urlus- plantsoen overvallen en ver kracht Volgens de politie, die inmiddels een team van 25 re chercheurs op de zaak heeft ge zet, heeft de overval en ver krachting tussen elf uur 's avonds en twee uur 's nachts plaatsgehad. Gisteren is een uitgebreid buurtonderzoek uit gevoerd. Geschorste tandarts opgepakt leiderdorp - De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft gis teren in Berkel en Rodenrijs de voormalige Leiderdorpse tand arts Ben Verlinden aangehou den. Verlinden werd in 2001 ge schorst als tandarts. Nadat hij enkele jaren onvindbaar was, nam hij onlangs in het dorp on der de rook van Rotterdam een praktijk over. Hij wordt be schuldigd van het onbevoegd uitoefenen van het vak van tandarts en het zich ten on rechte uitgeven voor tandarts. Eind 2000 vertrok Verlinden plotseling uit Leiderdorp nadat zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid weigerde om de verrich tingen van de tandarts nog lan ger te vergoeden. Pagina R3 Leidse (15) al dagen vermist leiden - De 15-jarige Monique Honsbeek uit Leiden wordt sinds woensdag 28 januari ver mist Sinds zij vorige week rond kwart over twaalf op haar rode mountainbike wegfietste van de dependance van de Korte Vliet- school aan de Johan Wagner- laan, is niets meer van haar ver nomen. De politie sluit een misdrijf niet uit en bracht de zaak gisteravond naar buiten via het tv-programma Opspo ring Verzocht. Pagina R1 Flat ingestort in Turkije konya - In Konya, in het mid den van Turkije, rijn gister avond zeker elf mensen omge komen toen een flatgebouw van tien verdiepingen instortte. Reddingswerkers, omwonen den en familieleden gebruikten hun blote handen om in het puin naar overlevenden te zoe ken. 27 Mensen rijn levend uit het puin gehaald. Gif poeder in post van senator in VS Washington - De leider van de Republikeinen in de Ameri kaanse senaat, Bill Frist, heeft gisteren per post een brief ont vangen met daarin het gif rici- ne. De brief werd in de postka mer ontdekt. Er is niemand be smet geraakt. Ricine behoort tot de dodelijkste gifsoorten; een milligram is voldoende om een mens te doden. Er bestaat geen tegengif voor. Staatsbosbeheer zet 'grote grazers' in, bij gebrek aan 'kleine grazers' - de konijnen - om ongewilde plan tengroei uit de duinen weg te grazen. Foto: Henk Bouwman de duinen terechtgekomen als gevolg van zure regen en de wa terwinning, legt Stomps uit. Ja renlang werd ongezuiverd ri vierwater de duinen ingelaten en - door het zand gezuiverd - weer opgepompt. Dat proces leverde behalve schoon water ook diverse vreemde planten soorten op die wel bij het rivier landschap horen, maar niet in het duin. „De duinen kregen een schraal milieu, arm aan mineralen, waarin de vreemde planten goed gedijen. Vroeger had je hier nog veel konijnen die deze begroeiing weg graas den, maar met de konijnen gaat het ook slecht." Om die reden voerden Staatsbosbeheer en het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) vijf jaar geleden het zo genaamde 'regeneratieproject' uit, tot schrik van duinbezoe kers: ronkende dieselmotoren en piepende kraanarmen ploegden een flink stuk van Berkheide volledig om. De Schotse Hooglanders moeten nu in de kale duinen de laatste resten van de ongewilde plan tengroei opruimen. Pagina R5: Wandelschoenen aan en goed op sporen letten Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD Vf|^ Straat Postcode Telefoon Plaats fi.v.m controle nabezortyng) Wi] gaan zorgvukig om met persoonsgegevens. In hel ooloton van de Krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 barttjiiMMiim 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i'ir'n.iuxi'.iriim.'a

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1