Buitenlanders doen bod op dagbladen MEDIA Hoezo speciaal voor 50-plussers? Ronkende schaatsheroïek in beel Soap over seks, condooms en uithuwelijken Veronica maakt Nummer 1 Top 100 Wim van der Voort met Andere tijden terug naar Hamar Rechtszaakl radiostatio tegen omr< IKON raakt deel van zendtijd kwijt Hilversum - Het Commissariaat voor de Media wil de zendtijd verdeling van kleine, religieuze omroepen rigoureus verande ren. Vanaf 2005 zou de helft van de hoeveelheid zendtijd gelijk verdeeld moeten worden over deze omroepen, waaronder ook Zendtijd voor Kerken (ZvK) en de IKON vallen. De andere helft wordt toegewezen op basis van de omvang van de achterban en niet meer alleen op basis van het aantal leden. Voor ZvK en de IKON betekent het voor stel een forse vermindering van het aantal televisie-uren. Nieuwe edities van krant Metro Stockholm - Het Zweedse con cern Metro International, de ei genaar van de voor forenzen bedoelde gratis krant Metro, gaat het verspreidingsgebied van de tabloid opnieuw uitbrei den. Er komen edities van Me tro bij in steden in Denemar ken, Frankrijk en Spanje. In De nemarken komt de krant met een derde editie in tien extra steden. In Spanje komen er edities van Metro bij in Valen cia en Alicante.,In Frankrijk verscheen de Metro de afgelo pen twee weken voor het eerst in Toulouse en Lille. Metro komt in 34 verschillende edities uit in zestien landen in Europa, Noord- en Zuid-Amerika en Azië. dinsdag 3 februari 2004 Hilversum - Luisteraars van Radio Veronica kunnen nu stemmen op hun favoriete nummer 1 hits van de laatste dertig jaar. Veronica stelt hiermee de zo geheten Nummer 1 Top 100 samen die wordt uitgezonden op schrikkeldag, zondag 29 fe bruari. Schrikkeldag is voor Veronica aanleiding om luisteraars een dag lang te laten genieten van alleen maar nummer 1 hits. De uitzending begint om tien uur 's ochtends. Luisteraars kun nen stemmen via de websitew- ww.radioveronica.nl. amsterdam/anp - Drie buiten landse uitgeverijen hebben een bod gedaan op PCM Uitgevers. Het gaat om het Noorse Schib- sted, het Belgische De Persgroep en een Belgisch consortium met de Vlaamse Uitgeversmaat schappij. Dat heeft het NRC Han delsblad, dat onderdeel uit maakt van de uitgever, gisteren gemeld. PCM geeft verder Alge meen Dagblad, Volkskrant en Trouw uit. Naast de uitgevers hebben vol gens NRC nog tien financiële partijen een bod uitgebracht op PCM, onder andere 3i, CVC, Cinven en de investeerder HAL. Zij kunnen een meerderheids belang van 65 procent kopen in PCM, aldus de avondkrant. Volgens de woordvoerder van PCM komt er binnenkort een belang vrij van 35 procent in de uitgeverij. Het aandeel wordt op dit moment gehouden door verschillende investeerders. Daarnaast heeft de Stichting Democratie en Media, de vroe gere Stichting Het Parool, in november bekendgemaakt dat het een deel van haar belang van 57,4 procent in PCM wil verkopen. Onthutst Topman van dagbladuitgever Wegener Jan Houwert, is zeer verontrust over de mogelijkheid dat een groep landelijke dag bladen geruisloos in buiten landse handen valt. Hij is ont hutst over het feit dat politieke of publieke reacties volledig uit blijven. ,Als een vliegtuigbou wer als Fokker of een lucht vaartmaatschappij als KLM in buitenlandse handen overgaat, dan lopen politiek en publiek te hoop, doch wanneer zeer cul tuurgebonden producten als dagbladen hetzelfde dreigt te overkomen, dan lijkt iedereen dat gewoon te vinden." Wegener zelf heeft belangstel ling voor .het AD. Een trainingskamp in 1952 in Noorwegen. Omroep Max, die zich richt op de 50-plussers onder de tv-kijkers, maakte gisteren bekend genoeg aspirant-leden te hebben om mee te kunnen doen aan de inhoudelijke toets die hoort bij een plekje in het publieke omroep bestel. Max denkt een 'vergeten groep' te gaan bedienen, want de bestaande omroe pen zien nog steeds weinig brood in pro gramma's voor de almaar groeiende groep ouderen. Reden: 50-plussers vormen in de ogen van adverteerders geen interessante doelgroep. Is dat terecht? door Mischa de Bruijn Hilversum - Ouderen zijn koppig, was altijd een van de belangrijkste argumenten voor de commercie om ze buiten beschouwing te laten. Ze laten zich toch niet door recla me overhalen om een ander product te gaan kopen; ze zweren bij het merk dat ze al jarenlang gebruiken. Merkentrouw, noe men adverteerders dit met een vies gezicht. Volgens de STER is dit onzin. De organisa tie kwam onlangs met een onderzoek waar in deze aanname onderuit wordt gehaald. De STER stelt dat 50-plussers wel degelijk worden beïnvloed door reclame, en daar mee interessant zijn voor adverteerders. Hidde Zwaagstra is het hiermee hartgron dig eens. Zwaagstra is strateeg van media bureau Mediaedge:cia, dat reclamezendtijd inkoopt bij tv-zenders. Zwaagstra: „Ten on rechte heerst de perceptie dat ouderen niet van merk wisselen. Ik ben zelf 50-plus, en ik switch regelmatig. Ik heb laatst nog een Playstation 2 gekocht voor mijn zoon. Vol gens de mediaplannen van klanten zou dat dus helemaal niet kunnen. De huidige generatie 50-plussers is juist su per interessant voor de commercie, meent Zwaagstra. „Ze hebben het financieel veel makkelijker dan in het verleden, en ze heb ben vrije tijd. Als je dat als adverteerder weet, lom je er toch wat mee? Je kunt den- Ouderen kunnen natuurlijk best een Playsta tion aanschaffen. Illustratie: CPD ken aan reizen tot en met auto's." Hij krijgt bijval van Paul de Koek van Leeu wen, die advertenties verkoopt voor Plus Magazine, een op 50-plussers gericht blad. „Onze doelgroep heeft veel te besteden. De kinderen zijn het huis uit, de hypotheek is afbetaald. We zien onze advertentiever koop elk jaar meer en meer groeien. Het is een gigantische markt aan het worden. Toen Plus dertien jaar geleden begon zei men: jullie zijn gek. Nu is het met een opla ge van 300.000 het grootste betaalde maandblad van Nederland. Ze dachten aanvankelijk dat het een blad zou worden vol advertenties over rolstoelen en inconti nentieluiers. Maar we hebben advertenties over cosmetica, financiën, auto's, mobiele telefoons. En veel uit de reisbranche." Eenrichtingsverkeer Maar De Koek van Leeuwen erkent dat er een fundamenteel verschil is tussen tijd schriften en televisieprogramma's. Het on derscheid: een tijdschrift koop je bewust omdat je er iets mee hebt, televisie is een laagdrempelig massamedium, waar ieder een naar kan kijken. Harold Zwaai, com mercieel directeur van SBS Broadcasting (SBS 6, Net 5, Veronica): „Ouderen kijken massaal naar onze programma's. Er is geen enkele reden om iets speciaal voor ouderen uit te zenden. Ze worden nu al goed be diend. Bovendien, mensen willen helemaal niet in een aparte hoek worden gezet." Harry Dekker, verantwoordelijk voor het advertentiebeleid van voedings- en was middelenconcern Unilever, de grootste ad verteerder van Nederland: „Het is eenrich tingsverkeer. Ouderen kijken wel naar pro gramma's die op jongeren gericht zijn, maar andersom gebeurt dat niet. Ik denk daarom niet dat ze op primetime program ma's voor ouderen gaan uitzenden." Bij televisieconcem HMG (RTL 4, RTL 5, Yorin) hebben ze er over nagedacht. Con clusie: we doen het niet. Programmadirec teur Leo van der Goot hield een tijdje gele den nog een pleidooi om te onderzoeken of programma's voor ouderen commercieel te exploiteren zijn. Nu is hij heel stellig: „Er is onvoldoende markt voor. Het ziet er op dit moment niet naar uit dat commerciële om roepen met dit soort programma's gaan komen. En het kan wel eens zijn dat dit nooit gebeurt." Hij legt uit: „We hebben gekeken wat voor onderwerpen voor ouderen interessant zouden kunnen zijn. Dan kun je denken aan huizen in het buitenland, of gezond heidsmiddelen. Maar bij televisie maken gaat het om massa creëren. De groep die je met dit soort programma's bereikt is te klein voor een tv-station, waar het om mil joenen gaat." De 50-plussers die zitten te wachten op een speciaal voor hen gemaakt programma, kunnen hun hoop voorlopig beter vestigen op publieke initiatieven als Max. Bij de commerciëlen zit het er voorlopig niet in. In de toekomst misschien. Dekker van Uni lever: „Je moet zoeken naar concepten waarmee je jongeren niet lastigvalt. Je kunt denken aan programma's achter de deco der, of aan uitzendingen via internet. Maar dat zie ik allemaal niet morgen gebeuren." Hilversum - Komend weekein de strijden de schaatsers in het Noorse Hamar om de wereldti tel allround. Grote kans dat Eu ropees kampioen Mark Tuitert in het Vikingschip het erepodi um mag bestijgen, misschien wel geflankeerd door Jochem Uytdehaage, Carl Verheijen of Tom Prinsen. De Nederlanders gelden opnieuw als torenhoge favorieten. Dat was vlak na de Tweede Wereldoorlog wel an ders. Andere tijden, het ge schiedenisprogramma van NPS en VPRO, blikt vanavond terug op de generatie 'vergeten schaatspioniers'. Wie schaatshistorie zegt, denkt onmiddellijk aan Ard en Kees- sie. Dat bikkels als Kees Broek man,Wim van der Voort, Anton Huiskes en Gerard Maarse ja ren eerder de weg baanden voor deze schaatslegendes weet vrijwel niemand. Toch waren zij het die het Nederlandse schaatsen begin jaren vijftig op de kaart zetten. De Hollandse schaatsers maak ten voor de oorlog niets klaar in het internationale veld. Bij gro te toernooien gingen de Russen en de Noren er met de prijzen vandoor. De kernploeg trainde in Davos, maar omdat de om standigheden daar te grillig wa ren, werd in 1946 besloten om uit te wijken naar Hamar. Broekman, Van der Voort, Huiskes en Maarse waren bij de eerste lichting schaatsers die na een barre treinreis van 36 uur in de Noorse kou de ijzers on derbond. Andere tijden-regisseur Hein Hoffmann keerde voor de uit- Wim van der Voort (rechts) behoorde tot de eerste lichting schaat sers die na een barre treinreis van 36 uur in de Noorse kou de ijzers onderbond. Foto's: GPD/NPS/VPRO/Wim van der Voort. zending van vanavond met Wim van der Voort (81) terug naar Hamar. „Een Noor die in 1895 wereldkampioen was ge worden, stelde zijn boerderij ter beschikicing aan de Nederlan ders", vertelt Hoffmann. „Dat was een logeerpartij vol ontbe ringen. De schaatsers moesten alle klussen zelf opknappen, van houthakken tot boterham men smeren. Er zijn nog ar chiefbeelden van houthakken de schaatsers. Maar niemand klaagde, als jongens van begin twintig hadden ze de grootste lol. Terug in Noorwegen bleek dat er sindsdien niets veran derd is bij de boerderij, het hout ligt er nog opgestapeld alsof Van der Voort het gisteren gekliefd heeft." Op de, toen uiteraard nog on overdekte, schaatsbaan in Ha mar troffen de Nederlanders de internationale toppers. „Daar konden ze zich aan spiegelen en van leren", zegt Hoffmann. „Wim van de Voort vertelt in de uitzending dat ze in eerste in stantie dachten: 'hoe halen we die grote Noren in vredesnaam ooit in?' Met hun enorme con ditie wisten de Nederlanders echter al snel hun gebrek aan techniek te compenseren." De Hollanders liepen hun ach terstand inderdaad rap in. In 1951 werd Van der Voort twee de op het EK, in 1953 werd Broekman Europees Kampioen en Van der Voort opnieuw tweede. Hoffmann: „Helaas voor hen het jaar van de wa tersnoodramp. Bij terugkomst in Nederland was er totaal geen aandacht voor de prestatii óe Broekman en Van der Voc Joi Die laatste kon trouwens 1 w® recht aanspraak maken oj^" titel 'eeuwige tweede'. Tuiow. 1949 en 1955 verloor Van |Jou Voort geen enkele 1500 m alleen bij de Olympische ^pe, greep hij ongelukkigerwijsal e naast het goud op 'zijn' af.-. „Leuke verhalen uit de oupje schaatsdoos", vat Hoffmae.n dere tijden van vanavondiket achtig samen. Er wordt g^7-1 vergelijking gemaakt met Qj dendaagse professionals, ;gu hun rondjes trekken op oCO.t dekte banen met ijs dat cc2 *1' nauwkeurig op de ideale peratuur wordt gehouden omstandigheden zijn gew weg te verschillend om te^lie gelijken, zegt ook Van der^ Voort. Dat neemt niet wejAR zijn generatie aan de basiiten stond van de successen v^ vandaag. Zo'n jaar of vijf |Da< gloriejaren van de Hamachei niers ontketenden Ard ScN^s en Kees Verkerk immers schaatsgekte in Nederlander Vanavond komt ook de 01AR nog levende Elfstedentocht winnaar aan het woord, v In ook Piet Keyzer legde in wegen het fundament vod-lei triomftocht over de Friesd* teren. „Het is een uitzenc^eiJ vol ronkende schaatsherc 19 geworden", glundert Hof 15 mann. n"® Berrit de Lange Andere derland 3, Hei KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport (zo) NOS 3.376 2. Goede tijden, slechte tijden RTL 4 2.414 3. Spoorloos KRO 2.370 4. Journaal (zo, 20u) NOS 2.317 5. Baantjer RTL 4 2.304 6. Idols RTL 4 2.246 7. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 1.859 8. Vermist TROS 1.802 9. Hart van Nederland SBS 6 1.751 10. Kassa VARA 1.735 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (wo) NOS 282 2. Klokhuis (di) NPS 217 3. Totally spies Fox Kids 204 4. Bassie en Adriaan NICKELODEON 191 5. Konijn VPRO 188 6. Toen ik een kind was VPRO 186 7. Ernst, Bobbie en de rest Fox Kids 181 8. Sesamstraat NPS 180 9. Heb jij dat ook VPRO 174 10. Pingu VPRO 172 Marktaandelen in Nederland 1 13,0 (13,5) Nederland 2 17,3 (16,6) Nederland 3 6,9 (8,1) RTL 4 18,3 (18.2) RTL 5 4,2 (3,8) Yorin 6,3 (6.0) SBS 6 11,3 (10,7 NET 5 4,3 (4,4) - Veronica 3,5 (3,8) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. Schooltelevisie van Teleac gaat met de tijd mee Hilversum - Niets is zoals wat het was. Neem nou Schooltele visie van Teleac. De educatieve zender gaat met zijn tijd mee, en dat is wél even schrikken. 'Heb je wel eens een lui met nietjes gezien? Kijk dan maar eens in je paspoort. En ga effe een cactus beffen', sist bijvoor beeld een tienermeisje eigen tijds-assertief tegen een jongen die haar wil versieren in de dis co in Vrienden zonder grenzen, een educatieve, driedelige les senreeks Nederlands, speciaal gericht op het VMBO. Daarbij hoort, naast een docenten handleiding, een interactieve website, waarop onder meer dagboeken van de hoofdperso nen, een forum en ander bron nenmateriaal. Educatieve serie? Een soap over seks, condooms en maagdelijk heid, over cultuurproblemen en uithuwelijking, over 'aanpassen of oprotten', zwartjoekels en een 'moslimvrij Nederland'. Wat heeft dat met de Neder landse taal te maken? En is het allemaal niet een beetje heftig voor kinderen van twaalf, der tien, veertien jaar? Nee, vindt Remko van Loon, Teleac-redac- teur met dertig jaar ervaring in het onderwijs, waaronder ge ruime tijd op het inmiddels veelbesproken VMBO. Samen met regisseur Frank van Dix- hoorn is hij verantwoordelijk voor de serie en handleiding. „Dit is absoluut een nieuwe richting in onderwijsland. We wilden een serie die kinderen aanspreekt en prikkelt om op in te haken. In de vele en vooral negatieve publiciteit over het Scène uit de Teleac-soap Vrienden zonder grenzen. Foto: GPD/NOT VMBO wordt de leerling naar mijn mening sterk onderschat. Als je de leerstof op een goede manier aanbiedt, kom je tot veel betere resultaten. Omdat Vrienden zonder grenzen zo le vensecht is, betrek je ze, haast zonder dat ze dat zelf in de ga ten hebben, bij de stof en prik kel je ze om zich betrokken te voelen. Het is eigenlijk als een soort shocktherapie; doordat de serie zo herkenbaar is, worden ze erbij betrokken en worden als het ware zelf een personage in de soap. Ze.wülen reageren, omdat het ergens over gaat, iets wat hen raakt." Het verhaal draait om een groepje VMBO-leerlingen in een buurt die in een rap tempo is veranderd in een zwarte wijk. Kees, zoon van een groente boer, is verliefd op de Turkse Fatma, die op het punt staat uitgehuwelijkt te worden aan haar neef in Turkije. Haar broer ziet haar het liefst met hoofd doek en uit de buurt van 'die kaaskoppen'. De broer van Kees heeft rechts-extremisti- sche denkbeelden die hij pro beert om te zetten in een actie groep tegen de buitenlanders in de buurt. Ook in de klas zetten de culturele verschillen de ver houdingen op scherp. Dagboeken Na het kijken van de serie moe ten de leerlingen met behulp van de website allerlei opdrach ten uitvoeren, variërend van het lezen van boeken over de be handelde thema's, ingaan op vragen over 'vooroordelen en stereotypen' of het afmaken van het verhaal in de serie, dat nu een open einde heeft. Op de website houden de personages ook dagboeken bij waarop leer lingen kunnen reageren. „Je kunt aan leerlingen vragen: maak een opstel over je buurt. Je kunt ze ook een context - de ze soap - aanbieden, en ze de buurt van Kees en Fatma laten beschrijven. Zo kweekje be trokkenheid", zegt programma maker Frank Dixhoom. „Leer lingen worden geprikkeld tot activiteit: ze kunnen het verhaal aanvullen met plekken die ze kennen, met personages in ge sprek gaan, vragen stellen. Bij voorbeeld: waarom draag jij ei genlijk een hoofddoekje. We hebben het script op een paar scholen voorgelezen en ik kan je vertellen: ze vréten het op!" Anders De makers hadden het anders gewild, maar door gebrek aan geld werd de tv-serie slechts drie afleveringen lang. Mocht de reeks succesvol zijn, komt er wellicht een vervolg, aldus Dix hoom. De website zal in ieder geval tot het voorjaar van 2005 in de lucht gehouden worden. Ook komt er een reeks korte portretjes waarin de hoofdper sonen vertellen hoe het hen is vergaan. „Ook de leerlingen die zich via de website een plek in de reeks hebben geschreven, komen daarin aan bod", aldus Dixhoom. Monique Brandt Vrienden zonder grenzen, Ne derland 3, vanaf donderdag 5 februari, Ned. 3 om 09.15 uur tijden, vanavond,U 13, 20.58 uur. hilversum/anp - De Ver Commerciële Radio spant een kort geding aa Publieke Omroep (PO) band met de overname commerciële station Radio. Dat meldde VC zitter M. Banga gistere duidelijk is nog wanneer ding bij de rechtbank sterdam dient. Publieke Omroep wil de frequenties van Colorfufc nemen en er een eigen op beginnen onder de fi Urban Radio. De zendeN zich richten op stadsja en gaat naast de be^ (FM-)zenders van Omroep functioneren. De Vereniging Comnj Radio vindt dat oneerlijl currentie, omdat PO m® heidsgeld zich op eeif commerciële markt begq| terwijl de gezamenlijke merciële stations verlecPf juist 330 miljoen euro den voor ethervergunnin Colorful Radio is een van de Nederlandse I f Groep. Het station bren{* muziek, latin en soul ejH verleden jaar een onvrul01 poging om een etherfrePd binnen te slepen. ColorfO geen frequentie wegens loc brek aan zowel commerprc vensvatbaarheid als kwar®' Banga: „We hebben erj,e, voor dat Publieke Omroloi overheidsgeld wordt g. cierd, maar niet dat dj| kabelfrequenties van eaj® wezen commerciële ie 1 worden overgenomen 1 extra concurrent in de il zetten", aldus Banga.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10