REGIO Omwonenden zijn vernielingen JOP zat 'Wij zijn niet uit op breuken' Honden op Koudenhoorn: meer mogen maar minder gedogen 'Juist in de tegenstrijdigheid zitten kansen' R3 pnieuw ;IT>ntract voor olenviergang 'De jongeren hebben hun rechten verspeeld' Lampionnenoptocht zonder drumfanfare Laatste appèl bezwaarde dominees Margot Schouten deed onderzoek naar duurzame ontwikkeling in Voorschoten èn Kita an bekneld i HSL-terrein ierdorp - Op het HSL-werk- ein in de Leiderdorpse Bo lder is zaterdag een bouw teer bekneld geraakt. De n kwam met zijn been onder pijp terecht en kon niet Ier loskomen. Hulpdiensten jen met groot materieel uit, ar dat bleek niet nodig. De n was volgens de hulpverle- s goed aanspreekbaar. Hij is t onbekend letsel naar het cenhuis vervoerd. inrijding op ksstraatweg MAANDAG 2 FEBRUARI 2004 i botsing lopend ISENAAR - Een 23-jarige Ha- hei<aar is gisteravond gewond kkepakt bij een aanrijding op de iet isstraatweg in Wassenaar. e ik man reed vanaf een zijweg Rijksstraatweg op richting len, net op het moment dat ieeJ 74-jarige man uit Ermelo seerde. Een botsing was het synplg. De 74-jarige kwam met rditjchrik vrij; de man uit Den 4a»8 moest naar het zieken- )r_ s voor behandeling. >wond rthr ihoi leej e gÖERDORP/OUD ADE - Als ge- ia-1 van de storm heeft een 20- deige Katwijkse automobiliste ras ïrdagavond op de Provincia- Iruleg N445 ter hoogte van Oud tiij een ongeluk veroorzaakt, zeevrouw kwam bij een wind- n ig met haar wagen in de m terecht. Ze probeerde te rigeren maar botste vervol- ischs op de tegemoetkomende dt D van een 41-jarige Leider- f/oopse. Deze vrouw belandde or it haar auto in de sloot. De aar lerdorpse is met schouder- er a>ogletsel naar het Rijnland vaienhuis vervoerd. De Kat- setttse en haar medepassagier rasimen er vrijwel ongeschon- i ml vanaf, ove telkids door Jeroen Overduin warmond - Op Koudenhoorn plenst het onophoudelijk. Op een loslopende zwarte retriever en zijn baasje na is het eiland in 't Joppe verlaten. Geheel verla ten? Nee. Onzichtbaar tussen de bomen biedt een kleine de legatie Warmondse bestuurders en belangenbehartigers op haar vrije zaterdag dapper weer stand aan het hondenweer. De barre wandeling moet een op lossing opleveren voor de ille gaal rondrennende honden. De hondenbezitters laten hun fa voriete dier liever zonder boete los poepen, terwijl de moes tuinhouders graag sla eten zon der te hoeven vrezen voor be sproeiing met hondenpis. Honden mogen in Warmond, ondanks al het groen, nergens loslopen. „We zijn verplicht de wet bijna dagelijks te overtre den." Met deze woorden open de inwoner Loes Stevens na mens alle hondenbezitters twee maanden terug de discussie in de gemeenteraad. Een grote groep hondenbezitters bood de raad toen een petitie aan 'om dat wij ons de gebeten hond voelen'. Stevens: „Honden moeten rennen om hun energie kwijt te kunnen." Vijf jaar geleden nog was er op Koudenhoorn een 'uitren- strook' voor honden, met hek ken eromheen. Maar de dieren sprongen eroverheen, het strookje was eigenlijk te klein voor het betere ren- en spring- werk en de baasjes moesten vanwege de drassigheid soms eerder naar de poep vissen dan scheppen. De strook verdween en tijdens de zomer werd het hele eiland voor honden verbo den terrein. Volgens Stevens zorgt zo'n algeheel aanlijnge- bod er alleen maar voor dat hondenbezitters alle regels aan hun laars lappen, terwijl zij zich best aan de regels van een wat ruimer beleid zouden houden. Hanneke Gouma, bestuurslid van de moestuinvereniging, ziet liever geen honden in de buurt van haar tuintje komen. „Het grote probleem zijn de loslo pende honden die niet onder appèl staan. Er lopen héél veel honden los. Als ik er wat van zeg word ik vaak door de bezit ter gekoeioneerd." Hondenbezitster Marga van Wmsen: „Het is een incidentele hond die vanaf hier de tuinen in rent." Gouma: „Die honden staan dus écht niet onder ap pèl, hè?" Dat haai' vereniging zelf ook verdeeld is, blijkt wel als één van de leden voorbij loopt met zijn voor hem uit rennende hond. Gouma zegt tactisch: „Binnen de vereniging is het ook een punt van aan dacht." Wethouder van Klinken, die ook meeloopt: „We zijn een tijdje te coulant geweest." Met de laatste verkiezingen ver- Honden op Koudenhoorn: een politieke delegatie laat zich bijpraten over de problemen die de viervoeters veroorzaken. Foto: Dick Hogewoning dween deze coulance. Nu rijdt er af en toe zelfs een motor agent over het eiland, die waar schuwingen en boetes uitdeelt aan baasjes met onaangelijnde honden. De elkaar tegenspre kende bordjes maakten het er ook niet duidelijker op: staat op de ene plek 'honden aange lijnd', even verderop staat een bordje met 'verboden voor honden' erop. Kletsnat maar bij een warme cappuccino stellen van der Steur (WD-ffactievoorzitter) en van Klinken voor om ruimere regels een jaartje te laten proef draaien. Dan zouden in de win ter de honden op heel Kouden hoorn onaangelijnd mogen rondlopen, behalve natuurlijk in het door een veerooster be schermde broedgebied. In de zomer mogen de honden dan alleen over de strook gras links van de brug lopen, aangelijnd of los, ter linkerzijde van het pad. Op dit moment staat een deel van dat grasveld door de regen onder water, maar op het verharde pad erlangs blijft de hondeneigenaar droog. Stevens ziet liever het gebied bij de moestuinen als rengebied: „Het stuk naast de brug is een dusdanig drassig gebied dat het daar moeilijk wordt om poep op te gaan ruimen. En bij on aangelijnd uitlaten verplaats je het probleem, want je moet je hond het appèl 'links' geven. De één kan dat en de ander niet. Aan de andere kant ligt het strandje. Dus de kans is groot dat ze naar de zomerrecreanten gaan." De commissie welzijn be spreekt het voorstel van de wet houder en de fractievoorzitter volgende week. Van Klinken: „Het is belangrijk dat de men sen beseffen dat we dit aanbie den om het conflict op te los sen. Ik hoop dat ook honden bezitters tegen elkaar gaan zeg gen: 'hou je aan de regels', want zo niet, dan is het gewoon afge lopen." akt STGEEST - De Poelkids en de >m 'Ikiddies in de Oegstgeestse ;en< Poelgeest zijn zaterdag- Idag officieel geopend door houder Eegdeman. De i'/n-ptes voor buitenschoolse ie fang en de peuterspeelzaal en al een tijdje klaar. Sinds ïelsïrdag prijken er twee kleur- i ik e naamborden op de gevel Go het pandje aan de J.P. isselaan. Kinderen lieten lonnen op en ouders namen nte I kijkje in het pand van de hting Buitenschoolse Op- ig Oegstgeest en de Stichting derspeelzalen Oegstgeest. svaJ asiuszegen zaï ere hersteld :ge< stgeest - De Oegstgeestse tor André van Aarle blaast eg? 7 en 8 februari de rooms-ka- et alieke Blasiuszegen nieuw le- 'n t| in. De zegen voor een goe- i algezondheid is vernoemd it ir bisschop Blasius, die in e li-ials martelaar stierf. Wie de aarpn wil ontvangen (een ge- fa n4 en gezegende kaarsen), is datkom in de H. Willibrordkerk zaterdag 7 februari om 19.00 of zondag 8 februari om 80. Zondagochtend is er ook Be na de mis. landerveen - De toekomst de Molenviergang Aarlan- oojVeen is weer voor lange tijd emfig gesteld. Het Waterschap eurOude Rijnstromen en an- e betrokken partijen beslis sen) binnenkort over verlen- Zojg van het convenant dat er -Stll995 voor zorgde dat de ,et Tlenviergang in bedrijf bleef. jal nieuwe convenant loopt urc|2015 en biedt de mogelijk- d tot een stilzwijgende ver- roitmg met tien jaar. i tol vier molens, die garant po-in voor het drooghouden 1 de polders rond Aarlan- ;n Veen, zijn uniek. Ze vormen Ve^nige nog werkende molen gang ter wereld. Tien jaar iden dreigde het einde van oe°' molens. Waterschap de tlanden wilde voor het be- c Jen van de polders voort en) elektrische gemalen inzet- in l en dat zou het einde heb- n) 1 betekend van het werk dat ta-fr de vier molens wordt ge- 2O0f donkere episode uit de ge- eisjiedenis van de molenvier- jgtjig leidde indertijd tot de lichting van Behoud Aar- iderveens Molenviergang, itijd actiecomité wist de aanko- ggBide ondergang van de vier ns - als ze niet werken, ;en ze al snel in verval te - breed voor het voet- it te brengen en kreeg het jgtjvoor elkaar dat de viergang steeds haar werk doet. De irische molens worden lenteel alleen bij gebrek wind geassisteerd door idefPaar hulpgemalen. leiderdorp - Terwijl heel Nederland het zaterdagavond wel uit zijn hoofd liet om naar buiten te gaan, trotseerden zo'n honderd Leider- dorpse kinderen en hun ouders weer en wind. De lampionnenop tocht op de verjaardag van koningin Beatrix is een traditie die ook met slecht weer doorgaat. Dankzij de lampjes op batterijen ging er alsnog een slinger van licht door de wijk Buitenhof. Drumfanfare Ta- marco volgde het voorbeeld van de kinderen niet, want door de har de wind konden de muzikanten hun werk niet doen. Een geluidswa gen nam hun plaats in. Hoewel er vorig jaar 700 deelnemers waren, is de organiserende Oranjevereniging Leiderdorp tevreden. „Het was afschuwelijk weer, maar toch nog heel gezellig", zegt Julie Anne Muntinga. Foto: Mark Lamers door Janneke Dijke leiderdorp - De jongerenont- moetingsplek (JOP) aan de Bui tenhoflaan in Leiderdorp is op nieuw vernield en als het aan de omwonenden ligt, is dat voor het laatst geweest. In oktober vorig jaar maakten de jongeren, de buren en de politie nieuwe af spraken met elkaar. Tegen die afspraken in is het huisje op het eiland in de Buitenhofvijver voor de zoveelste keer kapot ge maakt. De omwonenden kunnen zich niet voorstellen dat de ge meente er opnieuw geld in steekt. Ze willen dat de JOP wordt afgevoerd. De JOP werd na de gesprekken in oktober totaal gerenoveerd. Ontbrekende stukken hout wer den vervangen en ook kreeg de hanghut een nieuw verfje. De opknapbeurt is nog niet hele maal klaar. Het bord met daar op de regels waar de jongeren zich aan moeten houden is nog in de maak, en ook de nieuwe prullenbak is nog niet gearri veerd. De JOP zag er echter niet lang als nieuw uit. Vlak na de verf- beurt zat de eerste graffiti er al weer op. Kort na de jaarwisse ling zagen omwonenden dat de zijkanten van de hut eruit ge slagen waren. .Alleen het ge raamte staat er nu nog. Het is weer een tochthok", zegt buurt bewoonster Sabine Filippo. Als de hut kapot is hebben de jon geren er niets te zoeken en han gen ze meestal rond op de brug of op straat, dichter bij de hui zen. Voor Filippo is de maat nu vol en ze schreef een brief aan wet houder MacGillavry (jeugdbe leid) en burgemeester Zonnevy- 11e (openbare orde), die in okto ber een gesprek hadden met de omwonenden. „Wij nemen aan dat u niet voornemens bent de ze JOP opnieuw op te bouwen met de gemeenschapsgelden van Leiderdorp. Dit is een bo demloze put geworden. Wij achten u wijzer", schrijven zij en haar man. „Het is welletjes geweest. Klaar. Ze hebben hun rechten verspeeld", zegt Filippo in een toelichting. De Leiderdorpse politiek gaf een paar weken geleden aan dat het uit moet zijn met de vernielingen die jongeren ple gen. Vorig jaar is er voor 50.000 euro vernield in Leiderdorp, twee keer zoveel als in 2002, zo blijkt uit de vandalismenota van de burgemeester. Het leeu wendeel van dat bedrag werd uitgegeven om vernielingen aan de JOP aan de Buitenhoflaan en het playpark in De Bloemerd te herstellen. De politiek hoopt dat het slopen voorkomen kan worden als het sociaal-cultureel werk meer activiteiten voor tie ners opzet. Over de vernielin gen waarmee de JOP dit jaar werd getroffen, sprak de poli tiek niet. Filippo maakt zich niet alleen zorgen over de gemeentelijke fi nanciën, maar ook om haar ei gen veiligheid. „Het huis van onze buren staat te koop. Deze week hebben ze dat loodzware bord uit de tuin gerukt en in onze tuin gesmeten. Het maak te een kabaal van jewelste. Toen ik de deur opendeed en riep dat ze moesten komen pra ten, kreeg ik drie sneeuwballen in mijn gezicht en werd ik uit gelachen. Dit beïnvloedt je da gelijks leven enorm. Soms dur ven we 's avonds niet eens meer de deur uit te gaan." elspeet-voorschoten - Ruim achthonderd dominees uit 125 hervormde kerkenraden heb ben zaterdag in Elspeet een 'laatste appèl' op de hervormde synode gedaan om oog te heb ben voor de gewetensnood van de hervormden met principiële bezwaren tegen de fusie met gereformeerden en lutheranen. Het verenigingsbesluit houdt volgens het appèl geen reke ning met het geweten van ge meenteleden. „Wij zijn niet uit op breuken", aldus het appèl. De bijeenkomst was georgani seerd door het Convent van Hervormde Kerkenraden, een initiatief van het Comité tot Be houd van de Nederlandse Her vormde Kerk. Daaronder twee Katwijkse en een Voorschoten- se kerkenraad. Dagvoorzitter C. van der Bas zei dat de bijeenkomst 'meer is dan een bezinningsdag, maar geenszins de pretentie heeft van een officiële ambtelijke ver gadering. Het is de vurige wens van het convent van kerkenra den dat de hervormde synode met kerkelijke maatregelen komt om recht te doen aan ge meenten en gemeenteleden voor wie de gereformeerde be lijdenis onopgeefbaar is als ker kelijke grondslag'. Ongeveer de helft van de 125 aanwezige kerkenraden heeft unaniem, of bij meerderheid van stemmen, besloten met hun gemeente hervormd te blij ven buiten de Protestantse Kerk in Nederland. Het convent van kerkenraden was zaterdag blij met de grote opkomst. De principiële ver ontrusting blijkt sterk te leven, aldus dominee W. van Vlastuin uit Katwijk. Door het fusiebe- sluit zijn honderden ambtsdra gers en duizenden gemeentele den in grote gewetensnood ge komen, aldus Van Vlastuin. Zij kunnen het niet verantwoorden om kerkelijk te erkennen wat tegen Gods Woord ingaat. Zij achten het hun roeping om te blijven bij de publiek beleden leer van de Nederlandse Her vormde Kerk, aldus het con vent. De bijeenkomst deed een dringend beroep op de synode niet te breken 'met hen voor wie het geloof van de Neder landse Hervormde Kerk onop geefbaar is'. De afgelopen dagen had het hervormd synodebestuur ge waarschuwd dat het oprichten van noodclasses of een noodsy- node onkerkelijk is. „Wie zo handelt, gaat over tot afschei ding en handelt tegen de orde van de kerk." De hervormde sy nodevoorzitter A. van der Plas zei in een reactie op de bijeen komst dat de bezwaarden ge noeg ruimte binnen de nieuwe Protestantse Kerk in Nederland krijgen om voluit hun geloof te belijden. Hij liet weten dat er weinig ruimte is voor vergaan de concessies. door Nienke Ledegang voorschoten - Een vergelijking tussen Voorschoten en Kita in Mali, waarmee het dorp een ste denband heeft. Is dat niet zoiets als appels en peren vergelijken? „Juist niet. Het is hartstikke inte ressant en zinvol", zegt Margo Schouten (25), die voor de Voor- schotense Stichting Jumelage en het Platform Duurzaam Voor schoten een onderzoek deed naar duurzame ontwikkeling in beide gemeenten. Haar bevin dingen en een aantal aanbeve lingen schreef ze op in een rap port, dat burgemeester Verver binnenkort in ontvangst neemt. De inmiddels afgestudeerde Utrechtse studente culturele antropologie had, voordat ze in Voorschoten terechtkwam, voor haar studie al onderzoek gedaan in Mali. Omdat ze na deze opdracht nog wilde stage lopen, belde ze naar verschil lende organisaties die zich be zighouden met duurzame ont wikkeling. Een onderwerp waar Schouten's grote belangstelling naar uit gaat. Ze kwam terecht bij het Centrum voor Interna tionale Samenwerking (COS) in Den Haag. De directeur van het COS vertelde dat in Voorscho ten een groep is die zich over duurzaamheid buigt, het Plat form Duurzaam Voorschoten, en dat het dorp bovendien een stedenband heeft met een dorp Schouten: „Het is boeiend om te zien dat in Voorschoten vooral gepraat wordt over hoe we energie kun nen besparen, terwijl in Mali energievoorziening niet eens gemeengoed is." Foto: United Photos de Boer in Mali, Kita. „Dat was natuur lijk perfect. Het paste: zij zoch ten iemand die iets wist van duurzaamheid, die daar onder zoek naar kon doen. En ik kon er mijn kennis over Mali kwijt." Nadat er een subsidievoorstel naar de gemeente was gegaan - en was goedgekeurd - kon Schouten aan de slag. Het doel was om op het gebied van energie, water en biodiver siteit te onderzoeken wat er in beide dorpen te winnen valt en daar één of meer projecten aan te koppelen. Schouten geeft een voorbeeld: „Het is boeiend om te zien dat in Voorschoten vooral gepraat wordt over hoe we energie kunnen besparen, terwijl in Mali energievoorzie ning niet eens gemeengoed is. Daar zit een grote tegenstrijdig heid in. Maar juist in die tegen strijdigheid zitten kansen, zij het op een kleinschalige ma nier. Een project zou kunnen zijn: als jullie in Voorschoten nu eens een week lang beter let op hoe vaak je het licht aan en uit doet en het geld dat je daar mee bespaart steekt in de ont wikkeling van energievoorzie ning in Kita, dan ben je al goed bezig. Dat is heel simpel en klein, maar omdat de betrok kenheid met zo'n dorp er is, lig gen daar wél mogelijkheden. Bovendien kunnen wij de men sen in Kita waarschuwen voor valkuilen. We kunnen zeggen: éls je dan investeert in energie, doe het dan meteen duurzaam. En niet zoals wij het destijds deden." De voorstellen van Schouten mikken vooral op de bereidheid van burgers zich in te zetten voor duurzaamheid. „Het is niets beleidsmatigs. Ik heb dit onderzoek immers niet in op dracht van de gemeente ge daan, maar voor de Jumelage en het platform. Of het wat wordt hangt dus af van de bur gerparticipatie, de bereidheid om mee te doen. Het is leuk als mensen tegen elkaar zeggen: 'Kom op, we gaan een dag vuil- prikken in het dorp', terwijl dat op precies hetzelfde moment ook in Kita gebeurt." Wel geeft ze in haar rapport en passant de gemeente Voorscho ten een paar tips om, zonder al te veel beleid te moeten uitzet ten, mensen warm te krijgen voor 'de zaak'. „Volgens mij moet en kan er in Voorschoten veel beter naar burgers woolen geluisterd. Er wordt iets telhak- kelijk aan de burger voorbij ge gaan, ze worden niet betrokken in de besluitvorming. Zo stimu leert de gemeente wel het ge bruik van groene energie in openbare ruimtes, maar waar om niet door particulieren? De bereidheid om mee te denken is er wel, daar moet de gemeen te iets mee doen." Zelf zal Schouten nog een bro chure ontwikkelen voor de Ju melage en het Platform, om het onderwerp te promoten bij de Voorschotenaren. „Daarin mo gen wat mij betreft de verschil len tussen hun dorp en Kita be nadrukt worden. Dat is juist goed voor de bewustwording." En de burgers van Kita? „Wat die ervan vinden, weet ik nog niet. Ze hebben zo goed als kon meegewerkt aan het rapport, maar het resultaat kennen ze nog niet. Het rapport is nog niet in het Frans vertaald."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9