LEIDE Meer huizen in Stevenshof 'Maak van kerk multifunctioneel centrum' 'Ik hoop dat iets van de plattelandscharme behouden blijft' REGIO Studentenpartij houdt Klaagdag luw asfalt op dse Vlietweg Leiden wijst nieuwbouwplekken aan Wijkgemeente Maranathakerk wil blijven bestaan Eeuwenoude Besjeslaan omsloten door nieuwbouwwijk Roomburg maandag 2 februari 2004 R1 üing over vraag >e brein werkt >en - Door het gebruik van derne scantechnieken zoals I kunnen hersenonderzoe- 5 steeds beter en dieper in menselijke hersenen kijken, arneming, taal, geheugen, Dties, bewustzijn en hande zijn zonder enig probleem scans te zien. Hoogleraar irologie Peter Hagoort uit negen legt op dinsdag 10 fe- ari in het Lipsiusgebouw de Cleveringaplaats 1 uit het brein werkt en vertoont ilaatjes bij. Het blijkt dat veel senactiviteit zich voltrekt der dat wij dat bewust mer- De lezing, die begint om 15 uur, is een initiatief van iium Generale. ichtpartijen de binnenstad en - Een 28-jarige Leidenaar mdagochtend rond 02.00 mishandeld op de Boom- kt. Hij werd op de grond i ooid en meerdere malen ge- apt. De man raakte daarbij ond aan onder meer zijn el- >og en gezicht. In een café het slachtoffer eerder die ht een woordenwisseling zijn belager, een 32-jarige lenaar. Door tussenkomst ieen andere man werd een le gemaakt aan de vecht- jij. Vrijdagavond werd een arige Leidenaar op de Oude ;el naar eiegen zeggen zon- aanleiding in zijn gezicht •hopt door een hem onbe- de man. Het slachtoffer liep idik, blauw oog op. De poli- pekt getuigen in deze zaak. >nken man brdt agressief - Een 29-jarige Hagenaar gelopen nacht op het Leid- plitiebureau een agent aan- igen. Dat gebeurde nadat s aangehouden op de e Singel, waar hij met zijn I tegen een boom was gere- De man bleek te veel te pen gedronken. Zijn rijbe- iis ingetrokken. De agent i bij zijn nek werd gegre- heeft aangifte gedaan van ïandeling. mdtas van lur getrokken én - Een onbekende jongen en scooter heeft zaterdag dag de handtas van een 19- e fietsster gestolen. De tas aan het stuur van de Leid- jie over de Vijf Meibrug te. Bij het passeren rukte de jen de tas van het stuur. Er Ji onder andere een mobie- lefoon en een portemonnee »e diefstal gebeurde rond Jt voor vier. bouw wiskunde irdt 'Snellius' iN - Het gebouw waar de 'ersiteit Leiden de opleidin- -viskunde en informatica gl^est, krijgt de naam 'Snelli- nu toe had het gebouw e hoek van de Wassenaar- 'g en de Niels Bohrweg nog naam. De nieuwe naam- ïg is de afsluiting van een ibreide renovatie van het onker en somber bekends- de gebouw. Willebrord ius (1580-1626) was een >e geleerde die zich onder bezighield met het bere- n van de omtrek van de en met lichtbreking. Het ge van bestuur van de uni ted wil alle universitaire uwen vernoemen naar »e geleerden. n - De Vlietweg in Leiden nieuw asfalt. De werk- iheden aan het gedeelte de Europaweg en Vliet- lummer 70 beginnen ïdag 9 februari en duren twee weken. Het bestem- ;sverkeer wordt omgeleid de Hofvlietweg, de fietsers ien tijdelijk van de Vliet brug gebruikmaken. bat in De Burcht sr integratie n - Voor mensen die zich lepsmatig) bezighouden iet onderwerp integratie, dinsdagmiddag een debat i Burcht. De organisatie is nden van de stichting ider, een regionaal insti- roor interculturele ontwik- g. Het debat, waarvan de uidt 'Migratie en mondia- Ig', duurt van 14.30 tot uur. Voor meer informa- ilefoon 0172-495141. leiden - De Studenten Groepe ring Leiden (SGL) wil weten wat er leeft onder haar achter ban. Op dinsdag 10 februari trekt de grootste studentenpar tij in de Leidse universitaire politiek daarom langs alle fa culteiten met een groene 'klaagmuur'. Studenten kun nen daarop klachten en op- merkingen prikken. De 'Grote SGL Klaagdag' wordt een jaarlijks terugkerend initia tief om de studenten meer bij de universiteitspolitiek te be trekken. Volgens de SGL heerst het beeld dat de fractie in de universiteitsraad geen of wei nig invloed heeft op de univer siteitspolitiek. Onterecht, vindt de groepering, die het contact met haar achterban wil verbe teren. Om optimaal voor de belangen van de studenten pp te komen, deelt SGL op 10 februari ook 'De Grote SGL Enquête' uit. Daarin vraagt de partij hen een mening over actuele onderwer pen als de kamemood, het sportcentrum, te grote werk groepen en de kwaliteit van het onderwijs. De uitkomst wordt overhan digd aan de universiteitsfractie van de SGL en is bepalend voor de koers die de groepering in de toekomst volgt. door Floor Ligtvoet leiden - De gemoederen binnen de Maranathakerk lopen steeds hoger op. De bezuinigingsplan nen voor de Leidse wijkge- meenten en de mogelijke slui ting van het kerkgebouw aan de Lage Morsweg zijn inmiddels het gesprek van de dag onder de gereformeerde en hervorm de kerkgangers. Een officiële re actie van de wijkgemeente op de plannen van de CK/KAZ (Centrale Kerkenraad/Kerken raad Algemene Zaken) blijft voorlopig uit, deelt scriba EÜy Venekamp-van Hal mee. „Aan de CK/KAZ doen we eerst ver slag van onze vergadering. Pas dan treden we naar buiten." Wel bevestigt ze dat de berich ten van een op handen zijnde sluiting voor de nodige onrust binnen de geloofsgemeenschap hebben gezorgd. Hoewel het bestuur officieel geen medede lingen doet, zijn enkele vaste kerkgangers na afloop van de zondagsdienst wel bereid te praten. Ze zijn verontwaardigd en snappen niet waarom hun goedlopende gemeente met sluiting wordt bedreigd. De rol van de Maranathakerk in de wijk is nog lang niet uitge speeld, menen ze. Ruim vijftig mensen hebben deze zondag de harde wind ge trotseerd om de dienst in de Maranathakerk bij te wonen. Relatief weinig, constateert Henk Middelkoop: „Normaal zitten er tachtig tot vijfenne gentig mensen in de zaal." De Leden van de wijkgemeente Maranathakerk in de Lage Mors hechten niet zo veel waarde aan het kerkge bouw, als er maar een zaaltje beschikbaar blijft waar zij kunnen samenkomen. Foto: Hielco Kuipers trouwe kerkganger voelt zich geroepen het negatieve imago van de Maranathakerk - de kerk zou leeglopen en weinig uit straling hebben - bij te stellen. „Het is een fijne gemeenschap met veel vrijwilligers en activi teiten. Het beeld dat niemand meer komt, klopt gewoon niet. Er gebeurt hier genoeg." De ge meente opdoeken of laten op gaan in een andere wijkge meente, is volgens hem geen optie. „Voor ons zou dat onbe grijpelijk zijn. We zijn een hech te geloofsgemeenschap." Omdat de Maranathakerk elke zondag een grote groep vaste bezoekers trekt, verwacht Mid delkoop dat de bezuinigingen niet zo'n vaart zullen lopen. „We zijn te groot om zomaar uit elkaar te worden gerukt. Ik ga daarom uit van het goede en denk dat er wel voor een oplos sing wordt gezorgd." Persoonlijk vindt hij verbou wing van de kerk tot een multi functioneel centrum dé manier om geld te verdienen voor de Leidse wijkgemeenten. „Een multifunctioneel centrum valt hier best te realiseren", denkt de Leidenaar. „Het is. een groot perceel." De bouw van appar tementen op de plaats van de huidige kerk ziet Middelkoop eveneens zitten: „Het is mij al lemaal best. Mits er een zaaltje overblijft waar de gemeente bij een kan komen." Over het kerk gebouw valt te praten, maar 'de wijkgemeente moet hoe dan ook blijven bestaan'. Ook Manuela Groeneweg en Riek van der Meij hechten niet veel waarde aan het kerkge bouw. Aan hun wijkgemeente des te meer. „Wij voelen ons hier geweldig thuis", legt Groe neweg uit. Van der Meij, die al op leeftijd is, volgt de nieuwe ontwikkelingen in de wijkge meente met enige angst. „Als ze het hier sluiten, waar moeten we dan naar toe? De Bevrij dingskerk? Die valt voor mij al leen met goed weer te berei ken." Dat in kerkbestuurlijke kringen de vergrijzing van de leden als een probleem wordt gezien, zint haar niet. „Het is net alsof we al worden afgeschreven. We kunnen nog jaren mee, hoor", roept ze strijdlustig uit. Groene weg knikt instemmend. „Ja, de Maranathakerk is een vergrij zende gemeente maar wel een heel levendige gemeente. Een tje waar je als bezoeker een warm onthaal krijgt. En dat is bijzonder." In de toekomst kan de wijkge meente nog een belangrijke rol vervullen, denkt Groeneweg. „Portaal (de woningbouwver eniging, red.) gaat van de flats in de buurt appartementen voor 65-plussers maken." Het aantal kerkgangers zal de ko mende tijd daarom alleen maar toenemen, zo verwacht ze. „Voor hen moet deze kerk juist blijven." door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse Stevenshof heeft nog ruimte voor zo'n twee- tot vierhonderd wonin gen. Dat is inclusief de vurig ge wenste ontwikkeling bij De Groote Vink, aan het einde van de Haagweg langs de Oude Rijn. Tussen de A44 en de wijk kun nen bedrijven en kantoren ko men. In de uitgangspunten voor een nieuw bestemmingsplan voor de wijk wijst Leiden plekken aan voor nieuwbouw. De ge meente houdt rekening met ontwikkelingen in de komende tien jaar bij NS-station De Vink, het bestaande bedrijventerrein- tje bij de Kenauweg, rondom hotel 't Haagsche Schouw, win kelcentrum De Stevensbloem en bij de genoemde Groote Vink. Waar dat mogelijk is, komt ex tra parkeerruimte, belooft Lei den. Parkeeroverlast is een van de grootste ergernissen van de Stevenshof. De gemeente wil de wijk groener maken. De Ste venshof voldoet niet aan de 'groennormen': 75 vierkante meter groen per woning en 0,36 boom per inwoner. Het nieuwe bestemmingsplan moet in 2005 of 2006 van kracht worden. Schattingen over woningaantal len wil de gemeente niet geven, blijkt na navraag bij de dienst bouwen en wonen. Op basis van eerdere plannen en op ba sis van de grootte van de loca ties moet het om minimaal 200 huizen en appartementen gaan. Afhankelijk van de ambities van Leiden kan dat aantal verdub belen. Verreweg de meeste hui zen komen bij De Groote Vink. De gemeente heeft z'n zinnen gezet op die locatie. De vesti ging van 'laagwaardige functies' als autowasserettes en tanksta tions zijn de afgelopen jaren voorkomen. „Hier liggen juist kwalitatief hoogwaardige mo gelijkheden voor een aantrek kelijke invulling als poort naar de Stevenshof', schrijft de ge meente in haar nota van uit gangspunten. De huidige wegenstructuur kan worden aangepakt, waardoor meer ruimte ontstaat. Met het oog op 'de Leidse baan', een snelweg van Leiden naar Den Haag is ooit een indrukwek kend verkeersplein aangelegd. „In de huidige situatie zijn plein en brug nogal overbeme- ten in relatie tot de hoeveelheid verkeer die er wordt verwerkt. En die Leidse baan komt er ook niet, hooguit een weg naar de nieuwe Nil-West. De gemeen te wil een rotonde. Volgens de gemeente is winkel centrum De Stevensbloem aan uitbreiding toe. De eigenaar, ontwikkelaar WPM, verrichtte in 2002 onderzoek. Uit de stu die kwam naar voren dat 1100 vierkante meter erbij gewenst is. Daarboven zouden apparte menten kunnen komen. Tegenover hotel 't Haagsche Schouw (waar overigens reke ning wordt gehouden met uit breiding), bij het voormalige klooster en het Montfoortpark, kunnen ook woningen komen. Een plan voor een woontoren met 18 verdiepingen (zo'n 70 appartementen) is een paar jaar terug afgewezen. De toren was te hoog. Nieuw is dat bij NS-station De Vink woningbouw een optie is. De braakliggende grond tegen over het buurtwinkelcentrum aan het Alexandrine Tinneplein was eerst alleen in beeld voor kantoren. De gemeente ziet die liever komen aan de andere kant van de wijk, langs de A44. door Rody van der Pols leiden - Het is een van de laatste open plekken van Leiden, Room burg. Lang zal dat echter niet meer duren. In dit gebied - inge klemd door de A4, het Rijn-Schie- kanaal en de Hoge Rijndijk-ver rijst in rap tempo een nieuwe woonwijk. Alleen de Besjeslaan, die zich dwars door deze polder slingert, herinnert straks nog aan de rust die hier ooit was. Portret van een 'plattelands straat' in de stad. 'Hoogwaardig wonen met een rijke historie'. Wie langs het Rijn-Schiekanaal fietst, stuit vanzelf op het bord met deze wervende slogan. Daarachter staan in de modder en de klei de eerste betonnen skeletten van wat straks de nieuwste woonwijk van Leiden is. Zo'n duizend woningen - vraagprijs: ongeveer vanaf 350.000 euro - moeten hier verrijzen bovenop de archeologische vondsten die teruggaan tot de Romeinse tijd. Dwars door dit historierijke stukje polder slingert zich lang dé Besjeslaan. Het enige au thentieke weggetje op de platte gronden van de nieuwe wijk. Bewoner Rick Staudt is net zijn hond Max aan het uitlaten. Al kwispelend drentelt het dier over het asfalt van de Bes jeslaan heen en weer. Op deze regenachtige zaterdag is hij de enige wandelaar. Maar op mooie dagen is dat wel anders. Althans, tot voor kort. Sinds het weggetje eindigt bij een stalen hek en een bord 'verboden toe gang' is het afgelopen met het 'recreatieverkeer'. „Soms zie ik nog wel eens een verdwaalde fietser of wandelaar voorbijko men. Even later keren ze altijd op hun schreden terug." Het is moeilijk om de charme van de Besjeslaan niet te zien. Wie bij de Hoge Rijndijk afslaat, de Matiloweg passeert, betreedt een andere wereld. Flatwonin gen, asfalt en verkeer maken plaats voor grasvelden, kassen en vrijstaande huizen. Waar de Besjeslaan begint, wordt de stad plotseling land. Het is een smal weggetje, aan beide zijden door een sloot begrensd, met knotwilgen omzoomd. En tot voor kort met uitzicht op een polderlandschap met schapen Met de aanleg van nieuwbouwwijk Roomburg verdwijnen de laatste kassen uit Leiden. en vele soorten vogels. „Het was net alsof je Frankrijk binnenreed", zegt Ton Her mans met een zweem van nos talgie. Sinds vier jaar heeft hij een glasatelier in het huisje op nummer la. Totdat het tegen de vlakte gaat, heeft hij het in bruikleen van de gemeente. Als bezoekers hier arriveren, zijn ze altijd erg verbaasd. Tien minuten van het centrum en toch zo landelijk." Hubert Crijns heeft dezelfde ervaring. De architect in opleiding woont 'antikraak' op nummer 1. „Het is hier prachtig. Heel idyllisch. Loslopende kippen. Sneeuw die dagen mooi blijft omdat nie mand er doorheen rijdt. Dat soort zaken. Met de hond liep hij tot voor kort graag een rondje door het gebied. Over de Besjeslaan, daarna het Schelpenpad, langs De Bult en via het Rijn-Schieka naal uiteindelijk weer terug: een populair ommetje. „Ik heb nog altijd spijt dat ik geen foto's heb gemaakt van dat prachtige wei landje dat je dan tegenkwam. Schitterend, met al die vogels en schapen. Echt heel Hol lands." Hollands ziet het weilandje er nog steeds uit, maar nu op een heel andere manier. Omge woelde vettige klei, modder en plassen. Een gele bulldozer staat eenzaam onder een grauw wolkendek. Tientallen beton nen pijpen, de riolering van de toekomstige woonwijk, liggen zij aan zij in het verlaten land schap. Staudt staart naar de vlakte. „Soms zie ik er nog wel eens een paar verdwaalde hazen rondsnellen. Die weten ook niet meer waar ze naartoe moeten." De bewoner betreurt dat zijn omgeving zo ingrijpend veran dert. Toch is hij al lang blij dat zijn huis in ieder geval blijft staan. Dat geldt namelijk niet iedere bewoner van de Bes jeslaan. Vijf woningen gaan te gen de vlakte. Het huis van Crijns bijvoorbeeld. „Dat is ver velend. Maar ik wist het toen ik hier twee jaar geleden mijn in trek nam. Veel pijnlijker is het voor een aantal tuinders. Die wonen hier soms al generaties lang. Dan je bedrijf moeten op geven en vertrekken, is pittig." Nol de Burg is een van de tuin ders. Of liever gezegd: wik Kort geleden heeft hij de grond met daarop zijn kassen aan de ge meente verkocht. De tuinder in ruste is er nuchter onder. „Ik heb het werk 24 jaar gedaan. Als ik nu niet met mijn bedrijf was gestopt, had ik het over vijf jaar gedaan. Ik zie het maar zo: ik kan in ieder geval in mijn ei gen huis blijven wonen. Dat is tenminste nog iets." Dat de gemeente zijn oog op Roomburg heeft laten vallen voor woningbouw begrijpt hij maar al te goed. „Dit is een van de laatste plekken in Leiden waar nog gebouwd kan wor den. Ik heb ook kinderen. Die willen straks toch ook ergens wonen?" Ook Staudt heeft be grip voor de keuze van de ge meente. „Waar moeten ze an ders bouwen? Maar ik hoop wel dat de Besjeslaan iets van zijn charme behoudt. Ondanks die nieuwbouwwijk. De Besjeslaan met zijn unieke, landelijke sfeer loopt dwars door de toekomstige nieuwbouwwijk Roomburg. Bewoners hopen dat iets van de charme van dit 'plattelandsweggetje' behouden blijft. Foto's: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7