Bloedig offerfeest in Noord-Irak BUITENLAND Dag van de waarheid voor presidentskandidaten Rechters zaak-Juppé met dood bedreigd HIV is drama voor Zuid-Afrikaanse gezondheidszorg Afblijven van de tulband Mogelijk 140 doden bij aanslagen Iraanse parlementariërs kappen ermee VS houden nog kinderen vast in Guantanamo 45 Vluchtelingen i een notendop >n iuan - De Amerikaanse istwacht heeft vorige week tor de kust van Puerto Rico :8 Dominicanen onderschept e illegaal de Verenigde Staten IDbeerden te bereiken. Van n zaten er 245 samengepakt een twaalf meter lange boot. januari zijn al bijna 1500 Do- nicanen door de Amerikaan kustwacht uit zee geplukt. In tcember waren het er slechts i0. In de Dominicaanse Repu- iek heerst een economische isis, die snel verergert. tarsrobot Spirit oet het weer ashington - Het Amerikaanse arswagentje Spirit doet het ;er; technici van de NASA ibben de computerproble- en van de robot opgelost. Spi- zal later deze week weer be- inen met het werk waar het ee bezig was toen de soft- ireproblemen optraden: het iderzoeken van een rots op ikele meters van de plek waar it op 3 januari landde. waalf doden bij rand in Glasgow asgow - Een brand zaterdag een klein Schots verpleeg- lis in de buurt van Glasgow eft twaalf bejaarde bewoners t leven gekost. Vijf patiënten gen nog in het ziekenhuis, n twee is de toestand kritiek. oodstraf wegens 7 moorden king - In China is een man dood veroordeeld wegens lord op 67 mensen. De 35-ja- ;e Yang Xinhai beroofde en/of rkrachtte zijn slachtoffers. De xoverte man zou psychisch stoord zijn en van zijn daden bben genoten. Hij gaat niet ;en de terdoodveroordeling hoger beroep. ollander gepakt iet drie kilo coke /ia - Op het vliegveld van Li- i is een Nederlander opge- kt die met drie kilo cocaïne ijn bagage op een vliegtuig Barcelona wilde stappen, gens de politie heeft de 38- ige man verteld dat hij 4500 llar kreeg voor het drugs- nsport. onderden ermist na ramp ishasa - Na een brand op a veerboot in Congo worden g steeds ongeveer tweehon- rd mensen vermist. Dit heeft tl VN-woordvoerder dit jekeinde gemeld. Het schip ;t circa vijfhonderd opvaren- n aan boord, vloog vorige ek in brand op de rivier de ngo. 301 Mensen konden irden gered. Ongelukken met ïrboten komen vaak voor in t voormalige Zaïre. Veel veer- ten zijn overbelast en slecht derhouden. dul Oadeer Khan. Foto: EPA [han lekte '.oomgeheimen' &MABAD - De Pakistaanse tenschapper Abdul Qadeer an en vier anderen hebben eend tussen 1986 en 1993 cleaire geheimen te hebben ekt aan Iran, Libië en Noord- rea. Dat heeft een anonieme ;eringsfunctionaris tegen het inse persbureau AFP gezegd. :der werd al bekend dat an niet langer adviseur van premier is. Dat gebeurde om „onderzoek te vergemakke- en" naar mogelijke illegale )ort van nucleaire technolo- aldus een regeringswoord- ïrder. Khan studeerde in Ne- :land en keerde in 1975 terug ir Pakistan met in zijn koffer gestolen blauwdrukken van ultracentrifuge, een machi- die nodig is om verrijkt ura- im voor een atoombom te iken. sbellenleider ft zich over je - De commandant van verboden etnisch-Albanese in Macedonië, Avdil Ja- ook bekend als 'the Jack- heeft zich overgegeven aan estroepen van de NAVO in vo. De Macedonische re- g houdt Jakupi verant- rdelijk voor ontvoeringen n serie bomaanslagen in oofdstad Skopje. Hij raakte ptember zwaargewond bij offensief van het Macedo- he leger. Jakupi wist echter ntsnappen naar het aan- ende Kosovo. maandag 2 februari 2004 parijs - Zwaaiend met een Frans vlaggetje, demonstreerden sikhs za terdag in Parijs tegen een verbod op het dragen van religieuze sym bolen op scholen. Volgens sikhs zijn hun tulbanden geen religieuze symbolen, maar bedoeld om hun lange haar in op te bergen; uit godsdienstige overtuiging knippen ze hun haar nooit. Foto: Reuters door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De rechters die vrijdag de Franse ex-premier Alain Jup- pé hebben veroordeeld, zijn in de weken voorafgaand aan het vonnis bespioneerd, afgeluis terd en met de dood bedreigd. Rechtbankpresidente Catherine Pierce maakte dat dit weekeind zelf bekend. „Veel mensen wil den kennelijk van tevoren we ten wat ons oordeel zou zijn", zei ze. Minister van justitie Do minique Perben heeft opdracht gegeven tot een onderzoek. Volgens Pierce zijn zowel haar bureau als dat van haar twee collega's de afgelopen maan den herhaaldelijk doorzocht. De meeste keren dat in de avonduren, maar tijdens een van de zittingen van de recht bank in september vorig jaar is er eveneens ingebroken. De computers waarop de rechters hun aantekeningen hadden op geborgen, zijn gekraakt, kenne lijk om te weten te komen hoe de magistraten reageren op ver klaringen van ondervraagde personen. Toen mevrouw Pierce in de ga ten kreeg dat de computers van de rechtbank niet meer veilig waren, besloten zij en haar twee mederechters voortaan op laptops van 'te vertrouwen mensen' te werken. De draag bare computers werden vervol gens in kluizen opgeborgen. De rechtbankpresidente gaf ook opdracht niet meer de tele foons in het gerechtsgebouw te gebruiken omdat ze sterk de in druk had dat die werden afge luisterd. Insiders noemden het dit weekeind 'uitgesloten' dat een officiële instantie zich met deze praktijken zou hebben be ziggehouden. Maar er zijn te genwoordig zoveel particuliere beveiligingsdiensten en detecti vebureaus dat het hoogst on waarschijnlijk is dat een dader of opdrachtgever wordt gevon den, aldus een ingewijde. On derzoek wordt ook ingesteld naar de schrijver(s) van een brief aan Pierce waarin zij met de dood wordt bedreigd. Het is niet de eerste keer dat se rieuze bedreigingen aan het adres van rechters worden ge uit. Tot dusver gold dat alleen onderzoeksrechters, onafhan kelijke magistraten die vooraf gaand aan een rechtszitting on derzoek doen naar het waar heidsgehalte van de bewijslast van het openbaar ministerie èn naar de getuigenverklaringen van verdachten. Twee van de meest op de voorgrond treden de onderzoeksrechters - Eric Halphen en Eva Joly - werden in gevoelige zaken het vuur zo na aan de schenen gelegd, dat beiden besloten hun functie neer te leggen. Voor zover be kend is het de eerste keer in Frankrijk dat een rechtbankpre sident in het openbaar verklaart ten tijde van een zaak slachtof fer te zijn geworden van in braak, afluisteren en doodsbe dreiging. Beelden aanslag op het internet jeruzalem/anp-afp - Israël heeft gruwelijke beelden van slachtoffers van een terreur aanslag op internet gezet (www.mfa.gov.il). Het minis terie van buitenlandse zaken wil zo „het ware gezicht van het terrorisme" ontmaske ren. Het filmpje van ruim vijf minuten laat in stukken ge reten lijken zien en is geno men vlak na de Palestijnse aanslag op een bus in Jeru zalem donderdag. De publicatie hangt samen met een campagne tegen het proces dat op 23 februari bij het Internationaal Gerechts hof in Den Haag begint over de muur die Israël bouwt langs Palestijns gebied. door onze correspondent Fidan Ekiz arbil/mosul - Het islamitisch of ferfeest in koerdisch Noord-Irak is begonnen met een reeks bloe dige aanslagen. De zelfmoord aanslagen op kantoren van twee Koerdische partijen in Arbil heb ben gisteren mogelijk 140 men senlevens gekost. Onder de do den waren de gouverneur van de Koerdische regio en enkele mi nisters uit het regiobestuur. Za terdag kwamen bij een aanslag op een politiebureau in Mosul zeker negen mensen om. In de regio is de noodtoestand uitge roepen. Om elf uur 's ochtends gaat in het kantoor van de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) in Arbil de eerste bom af. Vijf mi nuten later verwoest een twee de het gebouw van de Koerdi sche Unie van Koerdistan. Op het moment van de explosies vieren honderden Koerden in beide kantoren het islamitisch offerfeest. Paniek beheerst de straten. Politiewagens en am bulances stromen toe. Overal lopen Peshmerga's (Koerdische strijders) met kalasjnikovs. Ze staan op scherp, met de vinger aan de trekker. De sfeer in Arbil is om te snijden. „Laat me alsjeblieft gaan, mijn zoon is binnen", smeekt een gesluierde vrouw. Ze wordt te gengehouden door een groep Peshmerga's. Het pand van de PUK is afgezet, ze mag er niet langs. „Snap het dan vrouw, wegwezen hier!", zegt een Koerdische soldaat. Hij kijkt pa nisch om zich heen als hij 'ziet dat ook andere mensen langs de barricades proberen te ko men. Met een agressieve blik in de ogen houdt de man zijn ge weer in de lucht. Hij schiet niet. De Amerikaanse kolonel Jim Bullion rent gefrustreerd het verwoeste pand uit. Hij roept de Koerdische soldaten om de straten af te zetten en de men sen weg te sturen. „Het is ge vaarlijk. Er kunnen meer aan slagen volgen en het gebouw staat op instorten", zegt Bul lion. De bom is afgegaan in de vergaderzaal, waar de traditio nele bijeenkomst plaatsvond. Een onbekende man met ex plosieven op zijn lichaam liep de zaal in en blies zichzelf op. „Ik snap niet hoe hij door de beveiliging heeft weten te ko men", zegt de kolonel. Duizenden familieleden van slachtoffers hebben zich voor de drie grote ziekenhuizen in Arbil verzameld. Ze mogen er niet in en wachten angstig het goede of slechte nieuws af. Hulpverleners lezen buiten de namen van de doden voor. Voor het noodhospitaal krijgt een vrouw te horen dat haar man is overleden. Ze zakt op haar knieën en slaat zichzelf een paar keer hard in haar ge zicht, daarna slaat ze haar han den op haar schoot. „Nee, ver tel me de waarheid, lieg niet te gen me", huilt ze. teheran - In Teheran hebben gisteren 120 parlementsleden - eenderde van het parle ment - hun ontslag ingediend uit protest tegen het besluit van de conservatieve Raad van de Hoeders om honderden hervormingsgezinde kandidaten uit te sluiten van de verkiezingen op 20 februari. Parlementslid Mohsen Mirdamadi las in het parlement een verklaring voor, die live werd uitgezonden op de staatsradio. „Ze willen het lelijke lichaam van het dictatorschap bedekken met het prachtige kleed van de democratie", verklaarde Mirdamadi. Hij verweet de Raad van Hoeders een regime als dat van de ver dreven Taliban in Afghanistan te willen vestigen. Foto: AP Jaarlijks tienduizend medewerkers dood door aids washington/ap - De Verenigde Staten houden nog steeds ldn- deren vast in het gevangenen kamp bij de Amerikaanse mari nebasis Guantanamo Bay op Cuba. Dat hebben Amerikaanse rege ringswoordvoerders afgelopen weekeinde bevestigd. In het kamp zitten terreurver dachten vast die zijn opgepakt in Afghanistan. Afgelopen don derdag werden drie jongens tussen de 13 en 15 jaar vrijgela ten. Amnesty International en Hu- man Rights Watch stellen dat de VS in strijd met het interna tionale recht handelen door minderjarige verdachten lang durig en zonder enige vorm van proces vast te houden. Nog strenger De Britse regering wil nog strengere wetten tegen terro risten. Dat heeft minister van binnenlandse zaken David Blunkett vandaag bekendge maakt. De regering wil dat vermeende Britse terroristen kunnen worden gestraft op basis van „mogelijke" schuld. De bewijslast hoeft minder uitgebreid te zijn dan in andere strafzaken. Boven dien moet het proces deels in het geheim gevoerd kun nen worden. Volgens de ter- reurwet kunnen buitenlan ders die worden verdacht van terroristische activiteiten al zonder vorm van proces worden vastgehouden. Een woordvoerder van Amnesty International zei „extreem bezorgd" te zijn over de ver dere „erosie" van het recht op een eerlijk proces. Hoeveel minderjarigen er nu nog vastzitten in Guantanamo wil de Amerikaanse regering niet zeggen. Volgens een woordvoerder gaat het om een kleine groep 16- enl7-jarigen. Op de Amerikaanse marineba sis in Cuba zitten zo'n 650 ter reurverdachten vast zonder te zijn aangeklaagd en zonder dat ze toegang hebben tot een ad vocaat. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - In Zuid-Afrika groeit de kritiek op de traagheid waar mee het besluit van de Zuid- Afrikaanse regering om aids- remmers te verstrekken in openbare ziekenhuizen wordt uitgevoerd. Enkele provincies zijn op eigen initiatief begon nen, maar het startsein van het plan is nog steeds niet gegeven. Ondertussen schetst een rap port het verwoestende effect van aids op patiënten, verple gend personeel en ziekenhui zen. Het rapport is vorig jaar in op dracht van het ministerie van gezondheid geschreven, maar die wil het niet in de openbaar heid brengen. De inhoud ervan is echter uit gelekt. Daaruit blijkt dat bijna de helft van alle patiënten in de ziekenhuizen seropositief is of al aids heeft, en dat 17 procent van het personeel is geïnfec teerd. Men schat dat de Zuid- Afrikaanse gezondheidszorg jaarlijks tienduizend werkne mers verliest vanwege aids. Dit gegeven, gekoppeld aan de talloze artsen en verplegers die zijn 'weggekaapt' door Europe se landen, resulteert in een gi gantische onderbezetting, voor al in klinieken op het platte land, waar ook nog eens bijna niemand wil werken. De mees te ziekenhuizen draaien er op ingehuurd personeel uit Cuba en binnenkort Iran. De onderbezetting is des te schrijnender omdat volgens het rapport in die ziekenhuizen de bedden vooral zijn gevuld met veel aandacht behoevende aidspatiënten. Zij krijgen niet de juiste hulp, maar frustreren ook de minimale zorg voor 'ge wone patiënten'. Het is niet verwonderlijk dat het personeel in die ziekenhui zen onder grote druk werkt, slecht gemotiveerd is en vaak verstek laat gaan. Het onderzoek stelt dat 60 pro cent van het verplegend perso neel niet is getraind voor om gang met aids en aidspatiënten. Frustrerend voor hen is dat het verzorgen van aidspatiënten vooral betekent hun sterven te begeleiden, want aidsmedicij- nen zijn niet voorhanden. De geschetste situatie is fnui kend voor het plan van de rege ring om aidsremmers te gaan verstrekken aan circa 10 pro cent van 's lands 5 miljoen hiv- géïnfecteerden. De opstellers van het rapport adviseren de regering snel personeel op te leiden of in te huren, omdat an ders de catastrofe verzekerd is. De regering zegt dat ze daar volop mee bezig is en dat er ad vertenties komen voor 'alle ni veaus'. Over het begin van de verstrek king van de aidsremmers blijft ze echter vaag. Activisten onderstrepen dat het maken van dat begin, ook on der deze moeilijke omstandig heden, erg belangrijk is. Het vermindert het aantal bedden dat nodig is voor aidspatiënten en zal de motivatie van ge plaagde artsen en verplegers doen toenemen. Maar het ge lukkigst zal uiteraard de patiënt zelf zijn. Democratische voorverkiezingen in zeven Amerikaanse staten door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - In de Verenigde Staten gaat de keuze van een De mocratische presidentskandidaat morgen een nieuwe fase in. De vergader- en stemlokalen gaan tegelijkertijd open in zeven staten - Arizona, Delaware, Missouri, New Mexico, North Dakota, Oklaho ma, South Carolina. Het is afgelopen met verkiezingstoumees die reiken tot in alle uit hoeken van de staat. Een knusse bijeenkomst met John Edwards in de plaatselijke dorpsbibliotheek of een bordje chili opgeschept door John Kerry was alleen de kiezers van Iowa en New Hampshi re gegeven. De eerste twee stops van het verkiezingscircus dat door de VS toert, krijgen traditiegetrouw onevenredig veel aandacht van kan didaten en media. Voor de 'Super Seven' - morgen - moesten ze ven staten in zes dagen tijd worden afgewerkt. John Kerry staat er het beste voor. Hij heeft twee overwinningen op zak en doet het goed in de peilingen. Dat levert hem publiciteit op en aanbevelingen van opinieleiders en collega-politici. Dat is een belangrijk voordeel nu de strijd zich heeft verplaatst naar een groter gebied met een meer divers electoraat. Kerry kan profiteren van zijn in Iowa en New Hampshire opgebouwde imago dat hij het meest 'verkiesbaar' zou zijn en derhalve de meeste kans zou ma ken George Bush in november te verslaan. Behalve de senator uit Massachusetts zijn er nog zes kandidaten. Twee daarvan - Al Sharpton en Dennis Kucinich - wordt geen en kele kans toegedicht, terwijl Joe Lieberman krampachtig probeert zijn kandidatuur overeind te houden. De 'running mate' van Al Gore uit 2000 moet snel ergens winnen, anders wordt hij echt af geschreven. Hij heeft zijn hoop gesteld op Delaware. Voor John Edwards, de senator uit North Carolina, is de race afge lopen als hij morgen niet weet te winnen in zijn buur- en geboor- testaat South Carolina. Hij heeft het juiste accent en hij heeft zijn gezicht hier het afgelopen jaar vaak laten zien. Als hij in dit veel conservatievere deel van de VS niet weet te winnen van de 'liberale noorderling' Kerry, die South Carolina tot vorige week grotendeels verwaarloosde, dan is het einde oefening voor Edwards. Dat zegt hij zelf ook. Ook voor de in New Hampshire teleurstellende Wesley Clark wordt het spannend. Hij hoopt te scoren in Oklahoma, een bijna-thuis- wedstrijd voor de uit buurstaat Arkansas afkomstige ex-generaal, maar hij heeft concurrentie te duchten van Edwards. Onder pro gressieve democraten in Oklahoma doet Kerry het goed en er wordt een nek-aan-nek-race met Clark voorspeld. Ook in Arizona en North Dakota lijkt het te gaan tussen Kerry en Clark, met Kerry in het voordeel. De grootste electorale prijs is Missouri, de staat die de meeste gedelegeerden te verdelen heeft en demografisch gezien een dwarsdoorsnede van Amerika is. Ook daar geldt Kerry als grote kanshebber. Howard Dean staat in geen van de zeven staten bovenaan in de peilingen. Over de kansen van de ex-gouvemeur van Vermont be staan weinig hooggespannen verwachtingen, ook niet in het Dean- kamp zelf. Dean heeft zijn hoop gevestigd op de progressieve sta ten Michigan en Washington waar zaterdag voorverkiezingen zijn. Hij hoopt dat hij met een goede prestatie daar de strijd kan vol houden tot begin maart als grote staten als Califomië en New York aan bod komen. Uiteindelijk draait het immers om het aantal gedelegeerden op de Democratische conventie in juli. Voor de nominatie zijn 2161 ge delegeerden van de 4315 nodig. In New Hampshire en Iowö samen zijn er pas 61 verdeeld, waarvan 30 voor Kerry. Morgen staan er 269 stemmen op het spel. Howard Dean, de linkse aspirant-president, is gekelderd in de peilin gen. Hij hoopt in de race te blijven tot de voorverkiezingen in de gro te links georiënteerde staten New York en Californië. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5