Vaccin ingeslagen tegen vogelgriep Knock-out voordeel. BINNENLAND Keurig wit schooltje ligt beter in de markt SUPER DE BOER] Scholen dagen goede bèta-leerlingen niet uit Personeel Nederlandse ambassade blijft in Bagdad Vogelinfluenza gevaarlijk met andere griep Emotionele herdenking Sedar (13) FNV opent meldpunt spoorvandalisme Iedereen wordt donorbehalve degenen die pertinent niet willen f Ontslag militairen voor ontgroening pirschot - Acht militairen die vorig jaar oktober bij een 'ont- rroening' op de kazerne in Oir- [chot vijf soldaten hebben mis- ïandeld, zijn met ingang van Jeze maand ontslagen. De acht lijn tussen de 18 en 27 jaar oud In variëren in rang van soldaat ot korporaal eerste klas. De ilachtoffers werden niet alleen ot huilen toe geschopt, gesla- ;en en met brandende sigaret- en bewerkt, ze werden ook ge- lwongen urine te drinken en legen een met urine, bier en icheerschuim doordrenkte iloop over hun hoofd. Mariabeeld gaat »p huisbezoek üTTARD - Het Mariabeeld uit de }enadekapel in het Duitse ooms-katholieke bedevaarts- >ord Kevelaer, niet ver van de prens met Limburg, gaat bij de jelovigen op huisbezoek. Vanaf randaag kan telkens één gezin, jersoon of organisatie een ko- )ie van het beroemde genade- )eeld van de Duitse bedevaart- )laats voor 24 uur mee naar luis nemen. Seen tv: zoon mishandelt ma tWARTEMEER - Een 22-jarige nan uit het Drentse Zwarte- jneer heeft zaterdagavond zijn hoeder mishandeld omdat zijn mders hem hadden verboden televisie te kijken. Een woor- lenwisseling ontaardde in een vorsteling tussen de 46-jarige noeder en haar zoon. De moe ier raakte daarbij gewond aan ten duim. De zoon werd door ie politie aangehouden. Clubhuis Zwart Wit '28 afgebrand (otterdam - De kantine, kleed- camers en kantoorruimte van ie Rotterdamse voetbalvereni ging Zwart Wit '28 zijn afgelo pen nacht tot de grond afge brand. De brandweer denkt, ge pen de situatie waarin de noodlijdende club verkeert, aan brandstichting. De KNVB be- iloot onlangs de club uit de iompetitie te halen wegens be- lalingsachterstand. Zuurstofapparaat verwondt vrouw Lssen - Kortsluiting in een kuurstofapparaat heeft zater dagmiddag voor veel commotie fezorgd in een verzorgingshuis p Assen. Een 72-jarige vrouw bg aan het apparaat, toen het h brand vloog. Met onbekende verwondingen is de vrouw Dvergebracht naar het zieken huis. Vijf verdiepingen werden h verband met rookoverlast Dntruimd. Nederlander in India omgebracht luroville - In de Indiase stad In aanbouw Auroville in de deelstaat Tamil Nadu is zater- |iag de 40-jarige Sytse Douwe pan Loo door een misdrijf om het leven gekomen. De uit Sneek afkomstige Van Loo was fiwoner van Auroville, waar 600 mensen uit 35 landen wo nen. In Auroville wonen tachtig Nederlanders. Van Loo woonde er sinds 1996 en was actief in de bosbouw. Canzenjagers op heterdaad betrapt kerkrade - De politie en de Al- emene Inspectiedienst (AID) ebben zaterdagmorgen in de omgeving van Zwolle twee ja gers op heterdaad betrapt tij dens de ganzenjacht. De man nen, afkomstig uit de regio Utrecht, bleken al 27 ganzen te hebben geschoten waaronder hes beschermde rietganzen. Te ken het tweetal is proces-ver paal opgemaakt voor overtre- ping van de Flora en Faunawet. Boetes voor illegale slachters Kerkrade - Controleurs van de Algemene Inspectiedienst (AID) hebben gisteren zeven bekeu ringen uitgedeeld aan mannen die bezig waren met het illegaal slachten van schapen. De AID liet weten dat het actief is ge weest in verband met het isla mitisch offerfeest, dat gisteren begon. Alle geslachte schapen zijn in beslag genomen. De ka davers worden vernietigd. 50.000 Leden omroep Max Hilversum - Omroep Max, die n 2005 tot het publieke bestel vil toetreden om programma's e maken voor ouderen, zegt uim 50.000 leden te hebben. Genoeg om mee te mogen doen aan de inhoudelijke toets van het ministerie van onderwijs, :ultuur en wetenschap. Ook De Nieuwe Omroep, die 'maat- schappelijk betrokken pro- gamma's' wil maken, zegt bij na 50.000 leden te hebben. jaar zijn mogelijk besmet door hun 31-jarige broer. Die over leed aan een onbekende long aandoening. De zussen zouden niet met pluimvee in contact zijn geweest, de man wel. Een en ander kan tot conse quentie hebben dat heel wat mensen in quarantaine worden geplaatst. Volgens het ministe rie van VWS is deze waarschu wing op zichzelf echter voor Nederland nog geen aanleiding om extra maatregelen te treffen. „Wij wachten de nieuwe richt lijnen af waar de WHO mogelijk meekomt." Het aanleggen van een voor raad virusremmers voor miljoe nen mensen, zoals het Natio naal Influenza Centrum in Rot terdam bepleit, noemt de woordvoerder van VWS 'bijna niet te doen" Hij wijst er op dat er nog geen enkele reden voor paniek is. Daarnaast is drie jaar geleden al het nodige gebeurd om verspreiding van nieuwe griepvarianten tegen te gaan. Zo is er tegenwoordig een meldplicht van artsen bij ge heimzinnige griepgevallen en heeft de minister van volksge zondheid meer bevoegdheden gekregen om (groepen) mensen in quarantaine te laten zetten. In Azië zijn weer twee mensen bezweken aan vogelgriep. Een 58-jarige vrouw is de derde Thai van wie zeker is dat ze aan het vogelgriepvirus H5N1 is overleden. Een 18-jarige Vietna mees was het negende slachtof fer in Vietnam. naar pluimvee. Als dat het geval is, kan het virus zich snel ver meerderen. Het virus kan zich van vogel op mens verspreiden. Incidenteel vindt ook besmet ting van mens tot mens plaats. Hoe gevaarlijk voor de mens? Vogelinfluenza kan vooral ge vaarlijk en zelfs dodelijk zijn voor de mens als die al een menselijke influenza (van het type H1N1 of H3N2) onder de leden heeft. Deskundigen en de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) maken zich vooral zor gen dat de virussen onderling erfelijk materiaal uitwisselen, waardoor een nieuw virus ont staat, waartegen de mens geen afweer heeft. Hierdoor kan een epidemie ontstaan waardoor grote bevolkingsgroepen be smet raken. Is Nederland voorbereid op een grote epidemie? De WHO maakt zich vooral zor gen dat bestaande virussen zich ontwikkelen tot een nieuw type waarop de artsen niet goed zijn voorbereid. De WHO heeft de regeringen gevraagd plannen te maken om zich voor te berei den op een uitbraak van de ziekte. Ook de Nederlandse overheid ontwikkelt plannen. Is er een geneesmiddel? Volgens viroloog Osterhaus be staat er een antiviraal middel dat werkt tegen alle influenza- soorten. Het probleem is vol gens hem dat dit middel niet in voldoende hoeveelheden op de plank staat. Rotterdam - Met een massaal bezochte emotionele herdenkings dienst en een stille tocht naar het metrostation Slinge in Rotterdam- Zuid is gisteren herdacht dat bij dat station precies een jaar geleden de 13-jarige Sedar Soares werd neergeschoten. De jongen was met vriendjes sneeuwballen aan het gooien toen hij werd getroffen door een kogel. De dader is nog steeds niet gepakt. De dienst werd be zocht door familie en vrienden van Sedar, school- en buurtgenoten, maar ook talloze meelevende andere Rotterdammers. Sedars moe der, overmand door verdriet, zakte na afloop van de dienst buiten in elkaar en had het ook bij de onthulling van de plaquette erg moei lijk. Sedars zusje Janet ging met een ander meisje voor in gebed. „Wij bidden voor alle jongeren die het slachtoffer zijn geworden van zinloos geweld. We hopen dat hun families niet verbitterd raken en het leven zinloos gaan vinden." Foto: ANP/Robert Vos den haag/Hanoi Het ministe rie van volksgezondheid heeft naar aanleiding van de dreigen de vogelgriepepidemie in Zuid- oost-Azië extra virusremmers besteld, voldoende om 30.000 mensen mee te vaccineren. Daarnaast is het ministerie op zoek naar nieuwe grondstof voor het middel, zodat er meer vaccin kan worden gemaakt. Gisteren waarschuwde de we reldgezondheidsorganisatie WHO ervoor, dat het vogel griepvirus zich in Vietnam wel licht al van mens tot mens heeft verspreid. Als dat waar zou zijn, zou het wereldwijd de eerste keer zijn dat dit is gebeurd. Twee op 23 januari overleden Vietnamese zusjes van 23 en 30 Hoe raak je besmet? Veel trekvogels hebben influen- zavirussen bij zich, zonder dat ze zelf ziek worden. Door hun uitwerpselen kan het virus wor den verspreid en overspringen den haag/anp - De vier perso neelsleden van de Nederlandse ambassade in Bagdad komen niet terug naar Nederland. Twee zitten er nog in Bagdad, de twee andere verblijven in de Jordaanse hoofdstad Amman. Het personeel kan na de aan slag vrijdag werd gepleegd op de ambassade gewoon weer aan het werk, aldus een woord voerster van het ministerie van buitenlandse zaken vandaag. Wel zullen de diplomaten voor lopig op een andere locatie aan de slag gaan. Het is niet bekend waar. Het ambassadegebouw is nog niet vrijgegeven maar nog wel bruikbaar. Drie kamers zijn zwaar beschadigd. De ambassade werd vrijdag aan het eind van de middag vol ge troffen door een granaat. Drie andere projectielen gingen niet af. Een daarvan vloog over het dak van de ambassade, twee andere kwamen in de tuin te recht. Rijswijk/ANP - Het vogelgriepvi rus dat in Aziatische landen rondwaart en al doden heeft geëist, kan ook in Europa op duiken. Hieronder vijf vragen en antwoorden over vogelgriep. Wat is vogelgriep? De vogelgriep of vogelinfluenza van het type (H5N1) dat mo menteel in een aantal Aziati sche landen heerst, is een aviai- re influenza. Als er veel vogels besmet raken en doodgaan spreekt men van vogelpest, zo als vorig jaar in Nederland. door Mayke Calis en Carine Neefjes den haag - Ouders en kinderen gaan massaal naar 'open dagen' om de juiste schoolkeus te maken. Hoog opgeleide au tochtone ouders willen een zo wit moge lijke school. Enkele directies geven daar aan gehoor, door tegenover 'zwarte' ou ders en leerlingen subtiele anti-reclame voor hun eigen school te maken. Eén ding kan hij met zekerheid stellen: in Amsterdam-West zijn de bijzondere scholen zwarter dan de openbare. Niek Fikkers, coördinator onderbouw van het Comenius College, een bijzondere school voor havo en vwo met 89 procent allochtonen, heeft alleen geen idee hoe die scholen ervoor zorgen dat ze witter blijven dan de rest. Het verbod op het dragen van hoofd doekjes kan dat effect hebben. Op het St. Gregorius college in Utrecht mogen bijvoorbeeld geen sluiers worden gedra gen. De school is nagenoeg wit. Twee nabijgelegen middelbare scholen, het katholieke Niels Stensencollege en het openbare Thorbecke, moesten de poor ten sluiten. De scholen waren zo zwart geworden, dat steeds meer leerlingen wegbleven en er te weinig witte kinde ren overbleven om de havo- en vwo- klassen te vullen. Uit het rapport 'Schoolkeuze in de mul- ti-etnische samenleving', een onderzoek van het SCO Kohnstamm Instituut in Amsterdam, blijkt dat scholen soms op subtiele wijze allochtonen weren. Door een hoge ouderbijdrage en de eis dat leerlingen perfect Nederlands moeten spreken, zijn deze scholen voor de meeste allochtone kinderen ontoegan kelijk. „Subtiel worden allochtone ou ders doorverwezen: U doet er beter aan uw kind naar een andere school te stu ren, daar wordt meer aan taal gedaan", vertelt Sjoerd Karsten, een van de on derzoekers, die 43 basisscholen in Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Flevoland, Gelderland, Limburg en Overijssel hebben onderzocht. „Op een enkele basisschool moet een kind van vier jaar al een taaltoets doen. Dat kan natuurlijk niet." Hij benadrukt dat het om een kleine groep scholen gaat, die allochtonen bui ten de poort houdt. Karstens: „Uiteinde lijk zijn het ouders die bepalen of een school wit of zwart wordt. Zij kijken naar de kleur van het schoolplein. Lopen daar veel witte leerlingen rond, dan kie zen witte ouders voor die school." Een andere manier om scholen 'witter' te maken, is het afstoten van de vmbo's. Diverse brede scholen die voorheen vm- bo, havo en vwo in één gebouw onder brachten, hebben het vmbo gesloten of in een apart pand gezet. Met een derge lijke maatregel verschiet een school vaak van kleur, omdat op het vmbo vooral al lochtone leerlingen zitten. „Het is een nieuwe trend. Scholen willen hun posi tie op de markt veilig stellen. Ze worden een keurig, wit havo-vwo schooltje, om dat ouders dat graag willen." De Algemene Onderwijsbond kent het probleem, maar vermoedt dat het niet op grote schaal voorkomt. De meeste ouders hebben de schooldirecteur niet nodig om een keuze voor een school te maken, zegt een woordvoerder. „Alle ouders, ook allochtone ouders, zoeken een school met gelijk gestemde zielen." De Onderwijsinspectie verklaart 'geen concrete gevallen' te kennen en .'op ba sis van geruchten' niets te kunnen doen. den haag/gpd - Leerlingen die goed zijn in wis- en natuurkun de worden op de middelbare school onvoldoende uitge daagd. Alleen als de vakken aantrekkelijker worden ge maakt kunnen scholen ervoor zorgen dat het aantal bèta-stu denten aan de universiteiten niet nog verder daalt. Dat vinden schoolleiders van middelbare scholen, zo blijkt uit een vandaag gepresenteerd onderzoek van het bureau Mo- tivaction. De onderzoekers hebben gepeild wat scholen van de voorgenomen onder wijsvernieuwingen in de bo venbouw van havo en vwo (tweede fase) vinden. Woens dag bespreekt de Tweede Ka mer de plannen van minister van der Hoeven (onderwijs). Schoolleiders verwachten niet dat het nieuwe vak 'wetenschap en techniek' tot meer bèta-stu denten leidt. Van der Hoeven hoopte met dit vak de instroom van deze studenten op de uni versiteiten te vergroten. Als de minister 'wetenschap en tech niek' toch wil invoeren, moet zij scholen in elk geval voldoende tijd geven om zich voor te be reiden, vinden de directeuren in het voortgezet onderwijs. Het verplicht stellen van het vak 'management en organisatie- vinden de directeuren geen goed plan. utrecht/gpd - De Nederlandse Spoorwegen zetten conduc teurs in bij de bewaking van stations en het surveilleren langs spoortrajecten. Daarmee willen de NS het vandalisme rond het spoor terugdringen. FNV Bondgenoten opent van daag voor spoorwegpersoneel een meldpunt voor vandalisme. Aanleiding is de aan een via duct vastgebonden ijzeren staaf die zaterdag bij Nijmegen de voorruit van een trein door boorde. De machinist raakte hevig ontdaan maar bleef onge deerd. Hij heeft aangifte gedaan van poging tot doodslag. Cijfers van ProRail, de organisa tie die het spoor beheert, wezen vorig jaar al uit dat vandalisme steeds oorzaak is van vertraag de treinen. Ruim twee weken geleden, op 18 januari, vond er ook een treinongeluk plaats als gevolg van vandalisme. Bij Dor drecht ramde een trein een ver keersbord, een paal en een fiets die even daarvoor op het spoor waren gelegd. Het inzetten van conducteurs als bewakingsbeambte is nog een experiment. In Groningen en Leeuwarden is net een suc cesvolle proef afgerond, waarbij NS-personeel 's nachts op sta tions surveilleerde. In de regio's Arnhem en Nijmegen gaan NS'ers binnenkort toezien op de veiligheid op kleine stations. In het zuiden van het land wor den voorbereidingen getroffen voor een proef waarbij conduc teurs langs het spoor surveille ren om mogelijke vandalen in de kraag te vatten. De NS zetten nu naast de spoorwegpolitie nog particulie re bewakingsdiensten in om stations en spoorwegen te be veiligen. De medewerkers van deze bewakingsdiensten mogen echter geen bekeuringen uit schrijven. Conducteurs hebben die bevoegdheid wel. Met het meldpunt dat de FNV met ingang van vandaag voor treinpersoneel heeft ingesteld wil de bond het vandalisme op het spoor gedurende ten min ste een maand in kaart bren gen. Daarna wil de vakbond overleg met de directie van de Nederlandse Spoorwegen en mogelijk ook met overheidsin stanties. den haag/gpd - Om het tekort aan donoren op te lossen, moet worden overgegaan op een sys teem waarbij iedereen donor is, behalve als je het pertinent niet wilt. Dat vindt althans het Na tionaal Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektepre ventie (NIGZ). In de Tweede Kamer heeft vooral het CDA grote twijfels. In een recente enquête zeggen acht van de tien Nederlanders orgaandonor te willen worden. In de praktijk zijn het er amper drie van de tien. De overige 8,5 miljoen hebben wel een brief gekregen met het verzoek zich te laten registeren, maar zagen daar van af. Daarom vindt het NIGZ het de hoogste tijd voor een ander sys teem, zois onder anderen de Belgen dat kennen: een sys teem waarbij iedereen donor is, tenzij je laat registreren dat je dat uitdrukkelijk niet wilt. Als er een Kamermeerderheid voor is te vinden, zal het kabinet dat voorstel vrijwel zeker overne men, luidt de verwachting. De vraag is echter of het ooit zo ver komt. Negen jaar geleden was er geen Kamermeerderheid voor het donorsysteem van 'ja, tenzij' te vinden, terwijl het te kort toen even nijpend was als nu. En ook nu kan het voorstel van het NIGZ nog niet rekenen op een meerderheid. Veel hangt af van het standpunt van de grootste regeringspartij, het CDA. Die partij is sterk verdeeld over de wijze waarop orgaan donatie moet worden georgani seerd.. „Over één ding is iedereen het eens", zegt CDA-Kamerlid Or- mel. „Er moeten meer orgaan donaties plaatsvinden. De wachtlijsten zijn te lang. Het is voor ons echter de vraag of een morele verandering in het sys teem, zoals het NIGZ dat voor stelt, ook daadwerkelijk meer oplevert." Ormel wijst erop dat door nieuwe medische technie ken mogelijk helemaal geen nieuw donatiesysteem nodig is. Daarnaast kunnen volgens het CDA de ziekenhuizen op dit ge bied veel efficiënter werken. Naast praktische bezwaren le ven er in de grootste Kamer fractie ook principiële bezwa ren tegen het voorstel van het NIGZ. „Het lichaam is geen zak organen," stelt Ormel. „Nu moet iemand nog uitdrukkelijk toestemming geven. Dat is heel iets anders dan wanneer je au tomatisch donor bent." 50% korting 3 flessen Biefstuk Superieur per kilo 4&4T Worsteiner pils' krat 24 flesjes a 30 cl Met een Kruidenstick gratis Président brie vers van het mes i. per 100 gram Ambachtelijke beenham naturel, American, A Italiaans of Pangang Pepsi Cola of 7 Up diverse smaken fles 1.5 liter 0.97/0.99 rn/sw7/z/gingen, arunrouron i j. j i. r en/of uiiveriaxhi voorbehouden. Aanbiedingen geldig t/m 8 februari 2004. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3