9 SPORT SL Zwart Zaad '28? Vrolijke striptease de kwestie sport in beeld Dood uit het oog uit 1 gesproken! maandag 2 februari 2004 Het karakteristieke tenue van Zwart wit '28, op de foto gedemonstreerd in een wedstrijd tegen Spakenburg, wordt niet meer gedragen. Archieffoto: Ton Kastermans Het is uniek in de vaderlandse ama- teurvoetbalhistorie. Alle elftallen van de Rotterdamse hoofdklasser Zwart Wit '28 zijn uit de competitie geno men als gevolg van torenhoge schul den van de vereniging. Daarmee houdt de club op te bestaan. Vallen er (wijze) lessen te trekken uit dit voor beeld en zou het ook in onze regio kunnen gebeuren? Journalist Folkert van der Krol volgde Zwart Wit '28 voor het Rot terdams Dagblad: „Het huidige interim-bestuur schat de schuld op vier ton, verdeeld over de KNVB, de gemeente, leveranciers en particulieren. De curator maakt binnenkort de werkelijke hoogte van de schuld bekend. Het bestuur heeft jarenlang geen goede voorstelling van de financiële zaken gegeven en een opgestapte penningmeester hield boeken achter. De KNVB waar schuwde, maar trad niet op en ook de leden grepen niet in. Veel Rotter damse clubs ergerden zich aan Zwart Wit en de manier waarop er met geld werd gesmeten. Her er der zal er nu wel worden gegniffeld. De club wordt als voorbeeld gesteld van hoe het niet moet." Ron van Poelgeest, voormalig voor zitter van Roodenburg, de club die in het verleden ook in haar voort bestaan werd bedreigd: „Ik snap niet hoe het kan. Vier ton?! Het is bijna onmogelijk om zo'n ho ge schuld op te bouwen. Zelfs als je 'schuift' aan spelers, ze langlopende contracten aanbiedt, contributies niet worden overgemaakt en de huur aan de gemeente en afdracht aan de KNVB niet worden betaald, dan nóg is het bedrag erg hoog. Hoe krijgen ze het voor elkaar. Natuurlijk kan zo iets niet bij Roodenburg gebeuren en het is terecht dat de club uit de com petitie wordt genomen." Cees Driebergen, voorzitter van Rijnsburgse Boys: „Ik geef geen waardeoordeel, maar onmogelijk is het niet. Als ik de site van Spakenburg mag geloven, heb ben ze bij die club drie ton schuld. Het gaat erom hoeveel inkomsten je tegenover je uitgaven hebt staan. Het is triest voor zo'n roemrijke club, voor de vrijwilligers en de goed be doelende leden, al vond ik het er nooit gezellig en rommelde het be stuurlijk al jaren. Rijnsburgse Boys heeft ook minder florissante tijden gekend, maar wat er de afgelopen tijd bij Zwart Wit is gebeurd, is bij ons ondenkbaar." Anne Faasse, ex-bestuurslid, op de site van Zwart Wit '28: „Ik ben er trots op dat ik ruim 46 jaar lid ben geweest (en nog ben) van een grote en zeer gerenommeerde ver eniging die in het zaterdagvoetbal een heel grote naam en faam heeft opgebouwd. Wel schaam ik mij er voor dat ik als bestuurslid mede ver antwoordelijk ben voor de situatie waarin onze vereniging nu is beland. Ik heb er het afgelopen jaar bij ge staan, heb het zien gebeuren en sig nalen aan mijn omgeving afgegeven. Van eenieder waar ik mee gesproken heb het afgelopen jaar kreeg ik be grip, maar men bleef aan de zijkant staan toekijken.Ik wil dan ook langs deze weg alle leden, leden van ver dienste en ereleden mijn welge meende verontschuldiging aanbie den. Ook ik heb er veel verdriet van dat Zwart Wit '28 binnenkort niet meer bestaat. Ik zal de naam van Zwart Wit '28 missen op de zaterdag middag bij de wedstrijdverslagen en uitslagen." Jacques van der Kroon, districtsma nager van de KNVB: „Het komt niet dagelijks voor; een hoofdklasser met zoveel schuld. Wij adviseren clubs op basis van hun jaarcijfers en kunnen eventueel bij sturen. Er zijn wel eens kleine vereni gingen die moeten stoppen of frise ren omdat ze het financieel niet meer kunnen bolwerken. Maar Zwart Wit had, ondanks herhaalde aanma ningen, geen cijfers ingeleverd. Ik ben niet bang voor een herhaling en we hoeven er dus ook geen extra be leid op los te laten. Het is een uitzon derlijk geval." melbourne/ANP/RTR - Met een zeldzame striptease op de ten nisbaan heeft het Franse duo Michael Llodra/Fabrice Santoro de titelprolongatie bij het Au stralian Open gevierd. Het als vijfde geplaatste tweetal ver sloeg zaterdag in de dubbel spelfinale de Amerikaanse tweeling Bob en Mike Bryan, dat als eerste was geplaatst: 7-6 6-3. Na de winnende bal trokken de twee winnaars eerst hun shirts uit, waarna ze het kledingstuk in het publiek wierpen. De en thousiaste toeschouwers bleven schreeuwen, waarna ook de schoenen en sokken uit gingen. Toen het publiek bijna hyste risch om nog meer riep, trok ken de twee Fransmannen ook hun tennisbroekje uit. Half naakt deelde het uitgelaten tweetal daarna nog handteke ningen uit. „Het was gewoon voor de lol", lachte Santoro, wiens vriendin lichtelijk verbaasd toekeek van uit de ereloge op Melbourne Park. „Het ging allemaal spon taan. Het had niets met een weddenschap ofzo te maken." Ï308»a§H§¥ Meestal zijn het oud-voetballers die sterven. Dat is voor de nabestaanden natuurlijk even goed in en in triest, maar voor de buiten staander vaak nog wel te bevatten. Ieder mens is nu eenmaal sterfelijk, voor voet ballers wordt geen uitzondering gemaakt. Een week geleden stierf Leonidas. Bij het horen van die naam denk ik eerder aan Belgische cho cola dan aan een Pele avant-la-lettre, maar dat is natuurlijk mijn beperking. Leonidas staat te boek als uitvin der. Uitvinder van de omhaal, de bicicleta. Leonidas was een voetballer en niet zo maar één. Hij was om te beginnen een Braziliaan, wat voor een voetballer al een pré is. Hij was topscorer van het wereld kampioenschap van 1938, dat in Frankrijk gehouden werd. Leoni das da Silva maakte acht goals in dat toernooi, waarvan vier in een met 6-5 van Polen gewonnen wedstrijd. Brazilië schopte het tot de halve finales, tegen Italië. Maar arrogant als Brazilianen toen al waren, werd Leonidas in dat duel 'gespaard' - voor de filiale. Die finale haalde Brazilië wel, in 1958 in Zwe den. Met Pele natuurlijk en Garrincha. Maar ook met Leonidas. Die twintig jaar later alsnog 'zijn WK- finale' speelde, als radioverslaggever. In het bericht over zijn dood in deze krant vallen mij vooral de eerste tivee regels op. „De Brazili aanse ex-voetballer Leonidas da Silva is zater dag overleden in Sao Paulo. De 'Zwarte Dia mant' stierf op 90-jarige leeftijd aan de gevolgen van de ziekte van Alzheimer. Erger nog dan zijn dood, lijkt mij zijn ziekte. Alzheimer. Maar elk nadeel heeft zijn voordeel. Zo heeft Leonidas zijn laatste levensdagen in elk geval niet gesleten in de wetenschap dat hij de WK-finale die hem rechtens zijn status toekwam slechts speelde als verslaggever, niet als voetbal ler. Maar een droefenis blijft het, de dood. Je gunt het bijna niemand - vooral niet als ze jon ger zijn dan negentig. Veel jonger soms. Miklós Fehér was 24. Hij stierf in de laatste minuut van de voetbal wedstrijd tussen VItoria Guimaraes en Benfica. Je zult maar verslaggever zijn en aankondigen dat de laatste minuut begonnen is. Dat bedoel je dan toch ook weer niet zo letterlijk. In het harnas sterven schijnt een soort van hel dendood te zijn. Je denkt hierbij aan Jock Stein, die als bondscoach van Schotland op het veld van eer stierf- 62 jaar oud. Of beter gezegd, 62 jaar jong. Want als 24 geen leeftijd is om dood te gaan, waarom 62 dan wel? Twee dagen na zijn beklagens waardige dood las ik in de krant dat Fehér een staatsbegrafenis in Hongarije te wachten stond. Mij leek dit overdreven. Is er ook niet van gekomen. Fehér is begraven, in Györ, maar niet met staatseer. Dat zou hij zelf denk ik ook niet hebben gewild. Had hij net voor zijn dood het voor zijn land winnende doelpunt in de WK-finale gemaakt, dan had hij er niet aan kunnen ontkomen. Als Benfica-invaller wel. Als trouwens een wielrenner op 24-jarige leeftijd sterft, in of buiten het harnas, maakt niet uit, dan valt onmiddellijk het D-woord. Waarom deze verdenking in het geval van een gestorven voet baller achteriuege blijft weet ik niet. Uit piëteit? Uit naïveteit? Welke sporter zou er in Nederland eigenlijk in aanmerking (willen - ook dat is nog maar de vraag) komen vooreen staatsbegrafenis?Als Fanny zulk een eer al niet te beurt valt, wie dan wel? Is het al een eer, goed beschouwd? Was Fanny over de laatste horde in Londen gestruikeld en dood neergezegen, dan was die 'onderscheiding' haar waarschijnlijk overkomen. Gelukkig is ze net als Leonidas oud geworden - en zeer lange tijd zonder gebreken. Zou Leonidas, voordat hij ziek werd, trouwens geweten hebben wie Fanny Blankers-Koen was? Zou hij meteen hebben gedacht aan 1948? Zeg nooit nooit, maar eerder acht ik het gelovens- waardig dat Fanny het belang voor de mensheid van Leonidas in de juiste waarde bezag. Fanny was dol op bonbons, vermoed ik. Frank Snoeks Guido Alkemade (41) maakte op jonge leeftijd van zeilen zijn be roep. Als 21-jarige zeilde de Lei derdorper bij de Olympische Spe len van Los Angeles in 1984 sa men met John Stavenuiter naar een negende plaats in de 470- klasse. Zeilen en watersport is nog steeds zijn werk, maar nu als directeur van zijn eigen be drijf L.A. '84 in Roelofarends- veen. „Dat bedrijfje heb ik opgericht samen met Hubert Lambriex, na de Spelen van '84. Hij was ook zeiler, hij deed mee in een andere klasse. We zaten 's avonds in Los Angeles een keer te praten over het 'zwarte gat', en wat we in vredesnaam zou den gaan doen na onze sport- carrière. Toen is het idee ont staan om samen een water sportbedrijf te beginnen. LA slaat dus op onze achternamen, maar natuurlijk ook op die Spe len, wat fantastisch was om mee te maken. Het is sowieso geweldig om van je hobby je werk te kunnen ma ken. Ik bestuurde toen ik vier jaar was voor het eerst zelf een boot. Mijn vader had op de Kaag een zeilboot liggen voor zichzelf een eentje voor de kin deren. Terwijl anderen aan het voetballen waren, was ik aan het zeilen. Later was het bijna vier jaar lang mijn dagelijkse werk. Als ik niet op het water zat, dan was ik een boot in el kaar aan het zetten, of met technische verbeteringen bezig, of ik v/as in de sportschool aan de gewichten aan het hangen. Na Los Angeles ben ik nog naar de Olympische Spelen van 1988 in Seoel meegeweest, als reser ve. Ik had keihard getraind, want ik moest in verschillende boten op zes verschillende po sities kunnen invallen als met Guido Alkemade in zijn actieve periode. Foto: Archief Leidsch Dagblad iemand anders iets mis zou gaan. Ik hoefde niet in actie te komen. Dat was best een dom per, eigenlijk had ik beter eerst reserve kunnen zijn en vier jaar later zelf actief dan andersom. Toevallig kreeg ik afgelopen na jaar een aanbieding om mee te varen in het wereldkampioen schap in de FD-klasse. Dat was eerder deze maand, in Austra lië. Hartstikke leuk. Maar nor maal gesproken doe ik niet meer aan wedstrijden mee, ik ben niet meer zo atletisch als vroeger en ik weeg ook geen 72 kilo meer. Dat was ook eigenlijk niet gezond, voor iemand van 1.92 meter. Natuurlijk zeil ik nog wel regelmatig, zeker twee keer per week. Ik heb een jacht je liggen in Enkhuizen en een Lasertje op de zaak. Er werken hier acht mensen, die bijna al lemaal zeilen. Logisch, eigen lijk, voor een watersportgroot handel. Inmiddels zijn wij op het ge bied van touwwerk de marktlei der in Nederland. We sponso ren de olympische ploeg ook, we voorzien de boten van de ploeg van touwwerk. Zo kan ik iets terugdoen voor de fantasti sche tijd die ik zelf als actief zei ler heb gehad. En daarnaast is het leuk om als oude, wijze man de zeilers adviezen te kun nen geven, te kunnen helpen. Ik heb zelf genoeg foutjes ge maakt door op de verkeerde dingen te letten, dat hoeven zij niet meer te doen. Ik ben dus nog steeds bij het zeilen betrok ken." p I Voormalig Aja- cied Tscheu La Ling in Trouw: I Cruijff vertelde zelfs hoe je een r flesje frisdrank moest openen P Toen hij mij de les wilde leze g bij een potje biljart, zei ik: 'Ei nu oprotten, anders douw ik deze keu in je reet. Ik heb r nooit meer last van hem ge- f had." f t Opnieuw Tscheu La Ling: „Ik heb het WK van Argenti- t nië gemist, maar vond dat prima. Ik hoefde niet te schit teren in venveggistan, ik lag r zes weken op het strand van 1 Scheveningen." p t RKC'er Zeljko Petrovic in Jo c ban: „En mijn vrouw en ik eten al P jaren elke avond een hele p ananas samen. We zijn erm& begonnen omdat het lekker was en goed voor een ofande orgaan, ik weet niet meer welk. Nu is het gewoonte." NAC-aanvaller Ali Boussa- boun, geboren in Marokko, in Sportweek: „Als een Marokkaan in een dure auto rijdt, wordt hij tien keer per dag aangehouden. Zit er iemand met een blondt kop naast hem, dan mag hij altijd doorrijden. Krankzin nig!" Tarik Oulida, na omzwerving gen in Spanje, Japan en 17 Frankrijk nu bij ADO Den Haag beland, in Nieuwe Re-/e vu: !1 Ik weet waar de valkuilen v zitten; ik ben zelf overal ihge\ j, trapt. Maar nu kun je me ge-,ric rust de Tarzan van de voet- !e i baljungle noemen. Ik slinger r tegenwoordig over alle val- ei kuilen heen.iet ,1£ Richard Krajicek in Sport s!( International: l „Weet je wat er het grote voorn deel van is een bekende Ne- |"i derlander te zijn? Je kunt bij-t na altijd in goede restaurantje zitten en krijgt vaak kaartjes e aangeboden vooralleevene- menten waar je naartoe wilt. lie Paul Haarhuis ziet ook na- »u delen van het bekende Ne- 'I® derlanderschap. In Sport In,n ternational: ag „Als ik bijvoorbeeld bij de |.c bakker sta en de vrouw achtéK mij dringt voor, durf ik daar'm dan wat van te zeggen ofbeno\ ik dan die arrogante Paul 50 Haarhuis? Tenuijl ik daarzejj ker iets van gezegd zou heb- {er ben als ik onbekend was ge- ag weest.r' SC Heerenveen-voorzitter |eL Riemer van der Velde in D Voetbal International: 17 „Kousen omhoog, shirtje in dfg broek en wij willen niet dat e)i5 een paardenstaart voor de 45 sponsornaam op de achter- ,25 kant van het shirt hangt. L Maar bij het Nederlands elftasn zie je spelers rondlopen met |rv tulbanden en bossen haar waar je een kerstboom van eu kunt maken." De voorzitter van het Itali aanse Perugia, Luciano Gaucci, over zijn speler Saadi Al Kadhafi, zoon van de beruchte Libische dicta tor, in Johan: „Als Saadi werkelijk slech t speelt, laat je hem toch één helft meedoen? Hoeveel scha de kan hij dan aanrichten? De Serie A is vol met prutsers, dus Saadi Al Kadhafi kan er echt wel bij. Ronald de Boer in de Volks krant: „Als iemand na het EK moet stoppen, ben ik het met mijn kwetsbare knieën. Laten we eens ophouden metdatgezei over Frank, hij kan nog jaren Dick van Burik (Hertha BS( in Voetbal International: „In Duitsland is er een beken grapje: waarom hebben de kinderen aan de Nederlands- Duitse grens last van flapo ren? Dat komt doordat hun vader ze aan hun oren om hoog houdt en zegt: 'Kijk Lu maar naar de buren, die zijnïp wereldkampioen'. Feyenoord-aanvaller Tho mas Buffel, in Voetbal Inter national: „Als je fit bent, dénk je ook veel scherper. Dan neem je andere beslissingen dan op momenten dat je vermoeid bent. Nu voel ik me scherp er ben ik ervan overtuigd dat /'Ark in de tiveede seizoenshelft mooie dingen ga laten zien.jj Tennisser Sjeng Schalken over de Australische vliegenP in Sportweek: „Het irritante is dat ze precies op je gezicht gaan zitten. Of all pla ces!"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20