Handelaren drijven prijs concert op IETS Sush stemt alsnog in met onderzoek Irak FIEBO Miljoenenschade door zuidwesterstorm Leidsch Dagblad ;ans Marco Borsato gedupeerd Zoute wraak van kitesurfer ACTIEWEEK 50 eurocent <k^ektwtóï7..\ Hillen: Oma moet rollator zelf betalen commentaar Leidsch Dagblad maandag 2 FEBRUARI 2004 SPRINTERS 072-5196868 MORGEN jOnrustig rmSI ..-zw 1 12/13° 15/7 OPGERICHT 1 MAART 1860 Darter Andy The Viking' Fordham onwel op Ameland NTttNET: WWW.UHHCHDACSLAO.HL Nieuwe serie: alles over de opvoeding Harry Potter meets Jacky Chan in Leidse misdaadfilm Zwak ADO Den Haag speelbal voor jong Ajax MA. 43451 x>r Susanne van Velzen ilversum - De prijs van een incert dreigt onbetaalbaar te orden door een levendige varte handel in kaartjes op in- rnet. Mede door de dandestie- verkopen waren de zes con- rten van Marco Borsato in De lip in recordtijd uitverkocht. In ;t zwarte circuit waren direct mduizenden kaarten in om- op. Fans van Borsato en andere incertliefhebbers voelen zich >dupeerd, nu ze vaak het dub de of zelfs meer voor een lartje moeten betalen. Concert- 'ganisator Mojo kondigt maat- gelen aan en vestigt zijn hoop een nieuw verkoopsysteem. elangrijkste oorzaak van de roeiende zwarthandel is inter- et. Vooral steeds meer parti- ulieren proberen een graantje ïee te pikken van de handel in aartjes. Via populaire websites Is Marktplaats bieden ze soms rel tot acht kaarten tegelijk an. Daarbij komen dan ook og de al langer bestaande pro- rssionele aanbieders die kaart- is tegen meerprijzen doorver- open, zoals Ticket Unlimited, upido en M&M Travel, [ojo Concerts staat machte loos tegenover de zwarte han del en heeft in het verleden te vergeefs rechtszaken aange spannen. „We hebben nu onze hoop gevestigd op nieuwe me thoden die de handel kunnen ontmoedigen. Zoals de verkoop van unieke streepjescodes die we via een sms naar je mobiele telefoon sturen. Die wordt dan gescand bij de ingang. Eventu eel kun je er een legitimatie aan koppelen. We hebbeil er vorig jaar al mee getest, maar het is nog niet waterdicht", aldus Mo- jo-woordvoerder Jan Willem Luyken, die verbaasd is dat er alleen al via Marktplaats zoveel kaarten worden aangeboden. Zwarthandelaren huren men sen in om het maximale aantal toegestane kaarten te kopen. Het maximum terugbrengen tot bijvoorbeeld twee kaarten is volgens Luyken geen optie om dat het voor mensen mogelijk moet blijven voor een aantal vrienden kaarten te kopen. Voor veel concertliefhebbers is de lol eraf. Borsato-bewonde- raar Astrid Krom uit Voorscho ten: „Ik ga ieder jaar met een vriendin uit Hilversum naar zijn concert, maar het is bijna niet meer mogelijk op een normale manier aan kaartjes te komen." katwuk - Wraak kan niet alleen zoet, maar ook zout zijn. Deze wandelaar had op het Katwijkse strand kennelijk zo genoeg van de stunts van twee kitesurfers die in de bui tenwatering hun kunsten vertoonden, dat hij zijn broek liet zakken voor de showman netjes. Een van de kitesurfers liet zich echter niet kennen en had in deze non-verbale discussie een spetterend antwoord in petto: 1-0 voor de kitesurfer. Foto: Taco van der Eb Jitkomsten pas na de verkiezingen (advertentie) 'Nobelprijs voor Bush en Blair" De Amerikaanse president George Bush en de Britse premier Tony Blair zijn door het Noorse parlementslid Jan Simonsen van de rechtse Vooruit gangspartij genomineerd voor de No belprijs voor de vrede van dit jaar. Si monsen schrijft in een toelichting dat Bush en Blair door het verjagen van de Iraakse dictator Saddam Hus sein de kans op een oorlog met mas savernietigingswapens in het Mid den-Oosten hebben verkleind en zich hebben ingezet voor de vestiging van een nieuw, democratisch bewind. De prijs wordt in oktober toegekend. washington/anp De Amerikaanse president George Bush stemt toch in met een onafhankelijk on derzoek naar de informatie die de veiligheidsdiensten leverden voorafgaand aan de oorlog tegen Irak. Dat hebben bronnen uit de Re publikeinse partij en het Congres tegen The Was hington Post gezegd. Bush voelde tot nu toe wei nig voor een dergelijk on derzoek, dat in de periode voor de presidentsverkie zingen als een molensteen om zijn nek zou kunnen hangen. Volgens, de Amerikaanse krant probeert de president critici de mond te snoeren en blijft de roep om ontsla gen bij de inlichtingen dienst CIA door het onder zoek waarschijnlijk uit tot na de verkiezingen. Zowel in het Huis van Afge vaardigden als het Congres hebben commissies voor de veiligheidsdiensten opge roepen tot een onafhanke lijk onderzoek. Ook het voormalige hoofd van de Amerikaanse wapeninspec teurs David Kay deed daar toe een oproep. Hij ver klaarde eerder dat de Ame rikanen 'er vrijwel allemaal naast hebben gezeten' over het bestaan van massaver nietigingswapens in Irak. Het persbureau Reuters meldde gisteren dat Bush begin deze week de instel ling van de onafhankelijke commissie bekend zal ma ken. Het persbureau ba seert zich op hoge functio narissen binnen de rege ring. Vermoedelijk rappor teert de commissie pas vol gend jaar. De regering wil zo voorkomen dat het een kwestie wordt bij de presi dentsverkiezingen die in november worden gehou den. De commissie zal bestaan uit circa negen personen. Vermoedelijk nemen zowel Democraten als Republikei nen uit het Congres zitting in de commissie alsook en kele deskundigen van bui ten. Volgens de anonieme zegs lieden moet de commissie vooral naar de toekomst kij ken hoe de verwerving van inlichtingen verbeterd kan worden. BAMI gebakken of ongebakken met kippenvlees Geldig van ma 2 t/m zon 8 februari Hilversum/anp - De nieuwe voorzitter van het College van Zorgverzekeraars (CZ), oud- CDA-Kamerlid Hillen, vindt dat er reden is om kritisch te kijken naar voorzieningen die gratis worden verstrekt. Als voorbeeld noemde hij gisteren de rollator. Voorzieningen die verband houden met het ouder worden, die in redelijkheid te voorzien zijn en die betaalbaar zijn, hoe ven wat Hillen betreft niet per se te vallen onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Hij wil daarmee berei ken dat de premies niet te hoog hoeven te worden en dat de so lidariteit in stand kan blijven. Behalve aan een rollator (kos ten vanaf 150 euro) kan ook ge dacht worden aan aangepaste bedden of aan incontinentielui ers. De CDA-fractie in de Tweede 7 februari 2004 1 ROLLATOR OPEN HUIZEN ROUTE en originele geest, die Hans lillen. De voormalige rechts- uiten van het CDA lanceerde it weekeinde een verrassend lan. Bejaarden moeten een rel ator voortaan maar voor hun erjaardag vragen of desnoods lit eigen zak betalen, want een ollator is eigenlijk niets anders lan een 'bejaardenfiets'. Een inderfiets wordt ook niet ver ged, dus waarom de rollator lan wel? lillen is een invloed- ijk man. Als voorzit- er van het College an Zorgverzekerin- ;en adviseert hij het abinet over de Alge- nene Wet Bijzondere Ziektekos- en (AWBZ) en de Ziekenfonds- vet. Met zijn uitlatingen heeft üj de knuppel in het hoender- ïok gegooid, want al jaren vordt er gepraat over het beper- ;en van vergoedingen om de IWBZ-premie enigszins in de land te houden. ijn opmerking dat kinderen un ouders maar een rollator adeau moeten doen, klinkt bui- •nsporig. De neiging om haar Is onzinnig terzijde te schuiven F' ridelijk, maar ook erg ge- chtig. Met de toename vergrijzing staat als een paal boven water dat de kosten voor de ouderenzorg explosief zullen stijgen. Elke aanzet om de stijgende zorgpremies te beteu gelen moet daarom serieus wor den genomen. De praktijk van alledag is dat veel kostbare hulpmiddelen, zo als een scootmobiel of rolstoel, dankzij de AWBZ gratis ter be schikking worden gesteld. Ge bruikers hoeven hiervoor geen extra bijdrage te be talen, ook niet als ze zich dat gemakkelijk kunnen veroorloven. In die zin is de AWBZ een heel erg royale regeling, omdat zij geldt voor arm en rijk. Het valt daarom te overwegen voor de AWBZ een inkomens- toets of eigen bijdrage in te voe ren. Dat is beter dan allerlei hulpmiddelen helemëil niet meer te vergoeden voor men sen, die er echt afhankelijk van zijn en het financieel niet breed hebben. Bovendien stimuleert een financiële bijdrage - hoe be perkt ook - de eigen verant woordelijkheid van de burger. Voor niets gaat de zon op. Hugo Schneider leidse regio/bollenstreek - De zuidwesterstorm van zaterdag op zondag zorgde vooral in de Duin- en Bollenstreek voor veel overlast In Sassenheim stortte een gedeelte van de gevel van een woning aan de Charbon- laan in. In Leiden viel de scha de mee. De storm begon zater dagavond laat en haalde op land snelheden tussen de 110 en 120 kilometer per uur. De stormschade loopt volgens een van de grotere verzekeraars In terpolis in de miljoenen euro's. De storm kostte in Nederland aan een 58-jarige man uit Ois- terwijk het leven. De Brabander overleed in zijn woonplaats toen op zijn auto, waarin hij met zijn vrouw reed, een boom viel. Hierdoor raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed hij frontaal tegen een an dere boom. Hij was op slag dood. Zijn 55-jarige vrouw raakte zwaargewond. Aan de kust werden snelheden gemeten van 120 kilometer per uur. De harde wind had voor standjutters ook een positieve kant: er spoelden tientallen kunststof gereedschapskisten aan. Langs het strand werd door veel mensen gezocht naar een ongeschonden exemplaar. Op het strand lagen de gereedschapskisten voor het uitzoeken. Foto: Simone Kop Gezien de windrichting van de afgelopen week vermoedt de Katwijkse strandjutter L van Duijn dat de kisten uit een con tainer zijn geslagen in de buurt van Het Kanaal. „Aan de algengroei kun je zien dat ze ongeveer een week in zee hebben gedobberd." De Leidse brandweer was volgens woord voerder Kees van Nierop vanaf 20.00 uur 'constant in touw', maar hoefde alleen kleine taken te vervullen. „Je moet dan den ken aan het opruimen van om gewaaide bouwketen, verlich ting op de Breestraat die je even strak moet trekken, reclame borden die van gevels af drei gen te waaien. Het spectacu lairste was een boom die over de Rijnsburgerweg waaide." De drukte bij de brandweer was zó groot dat twee teams met een autospuit de stad in trok ken. Ook riep de commandant extra mensen op voor assisten tie. Toen na 24.00 uur de storm luwde, keerde ook de rust bij de brandweer terug. Wel hadden de medewerkers de volgende dag nog veel werk aan het op ruimen van schade die mensen bij het wakker worden ontdek ten, zoals scheefgewaaide dak kapellen. Het ontmantelen van de boor van de HSL-tunnel heeft door de storm van afgelopen week einde twee dagen vertraging opgelopen. Eind vorige week werd er nog vanuit gegaan dat vandaag de kop van de boor uit de schacht bij Hazerswoude- Dorp zou worden getakeld. Maar dat gebeurt nu pas woensdag. Een woordvoerder van de HSL laat weten dat er eerst nog een boel rommel moet worden op geruimd die ontstaan is door de storm. Ryanair verwacht hoger vliegtaiief brussel - De Ierse prijsvechter in de luchtvaart Ryanair ver wacht dat de prijzen van de vliegtickets omhoog gaan. Top man O'Leary wijst de beschul digende vinger naar de Europe se Commissie. Morgen maakt het dagelijks bestuur van de EU waarschijnlijk een einde aan de grote kortingen die vliegmaat schappijen nu krijgen van som mige kleine vliegvelden. Ze worden vrijwel zeker als onge oorloofde staatssteun be schouwd. Zo dreigt Ryanair tientallen miljoenen euro's te moeten terugbetalen die het voor vluchten vanaf Charleroi ontving. Pagina Economie Bedreiger premier wilde praten Rotterdam - De zaak tegen de man die eind oktober vorig jaar met een mes op weg was naar het huis van premier Balkenen de is vanmorgen aangehouden. De 33-jarige verblijft nog in het Pieter Baan Centrum. Volgens zijn advocaat wilde hij met me vrouw Balkenende praten 'over zijn lidmaatschap van het CDA'. Dat gesprek zou op ver zoek van mevrouw Balkenende worden gehouden, zo beweert de man. De echtgenote van de premier ontkent dit. De man was overigens in 2001 al eens veroordeeld voor een poging tot doodslag. Hij kreeg toen 21 maanden cel. Nederlanders in cel voor XTC Kamer is het niet eens met Hil len. „Het is de bedoeling, dat mensen zo lang mogelijk zelf standig blijven en in dat beleid past niet, dat betaald moet wor den voor hulpmiddelen die dat mogelijk maken, zoals een rol lator en aangepaste bedden," aldus een woordvoerder van de fractie. (advertentie) - Twee Nederlanders zijn in Australië tot gevangenis straffen veroordeeld voor de smokkel van XTC-tabletten met een totale straatwaarde van 23 miljoen Australische dollar (14,3 miljoen euro). Een 34-jari- ge verdachte kreeg zes jaar cel. Zijn 32-jarige compaan werd tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De twee Nederlan ders werden in februari vorig jaar gearresteerd. Staking treft vliegverkeer Stockholm - Vijfentachtig bin nenlandse en internationale vluchten van de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij SAS zijn vandaag geannuleerd als gevolg van een werkonder breking van het grondperso neel. Afgelopen vrijdag werden al 88 vluchten geannuleerd we gens een staking. Weer incident met stoptrein Dordrecht - De stoptrein tus sen Dordrecht en Lage Zwalu- we heeft vanochtend een nog onbekend voorwerp door de voorruit gekregen. Volgens een woordvoerder van railbeheer der ProRail is de machinist met licht letsel aan het oog overge bracht naar het ziekenhuis. Het vermoeden bestaat dat de trein is bekogeld. Langs het spoor is een stuk hout aangetroffen. Pagina Binnenland Plaats Telefoon gaan zorgvLidg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1