sfadine Straten grossiert in nationale titels ampioen zullen de poloërs van Katwijk niet meer worden SPORT st eiden Atletiek jeniet van Europa )up in Portugal Een en al ellende voor Leiderdorp tegen Den Helder oorhouts zwemtalent tikt zes keer als eerste aan Gemini/K kan koploper twee sets bijbenen maandag 2 FEBRUARI 2004 lts: Rl :0nqdhen aan den rijn - Nadine Boo'iten had haar nagels niet >e piar niets gelakt in de nationale ada^leur. Tijdens haar debuut op iico8nationale kampioenschap 4. r junioren liet de 13-jarige 30)'anrhoutse een verpletterende ten guk achter. De zwemster van Katvüolumbiaan tikte in het 25 1gen'«r lange Alphense bad De rmen zes keer als eerste aan. aatste keer was dat met de „s fetteploeg op de 4 x 100 me- visselslag. 3_4 'Columbiaan. Meest veelbe- nde zwemteam 2003/04', k id er achter op het shirt van ïer Jasper Post te lezen. rvan is geen woord gelogen, vereniging uit Voorhout :ht Marleen van Roessel, iburg-jnda Nijenhuis en Chantal nbu^eest naar de huldiging af- digen met Straten als expo- t. Haar coach Jasper Post 3u'e lart zijn pupil in het rijtje lurtalenten, maar zelf blijft 246j|ten er nuchter, welhaast 12 bnïgen onder. Het gaat wel De zer, volgens de zwemster die le vrije en rugslag het beste chzelf boven haalt. av 2 jpmars van De Columbiaan burg voor de zwemwereld niet 2 ien verrassing. De uitverkie- tot meest veelbelovend Nerei/nteam dankt de club voor do 82belangrijk deel aan de pres- LZ:s in jongste leeftijdscatego- De voorgaande jaren kwam Pen ten met haar generatiege len tjes uit in de Speedo Club- >2 t. De Columbiaan schreef 1 nationale kampioenschap pv s zwemmers van 9 tot en 12 jaar twee keer op zijn n. „We hebben al een aan- iren goede jeugdzwemmers lie beginnen nu door te N nen", zegt Post. s vier jaar worden de zaken unioreoorhout serieus aangepakt. (Tsj) nprnng gnl - T *7 7' .'-- - J*. V _'v - -:.r UPS •"V. M 7 - 7-/' - •- •i,-.' V - f" - - - *—Y 'r «4-7 - - V* - i' -LWig^jr— Nadine Straten was met zes titels tijdens het NK junioren de beste zwemster van het toernooi. Foto: Henk Bouwman De jeugd krijgt volop aandacht en het ledental van de vereni ging groeit gestaag. Post: „Voorheen gingen goede zwemmers naar LZ 1886 of De Zijl/LGB, maar je ziet dat ze nu ook voor De Columbiaan kie zen. We zitten in een spiraal omhoog. Het ene succes volgt het andere op." Zo maakt An- nelotte Hendriksen later dit jaar als eerste vertegenwoordigster van de Voorhoutse club haar debuut op het Europees Jeugd kampioenschap. In de zwem- competitie promoveerde De Columbiaan van de C-groep naar de B-groep, waarin de Voorhouters meteen aan de lei ding gaan. Blijft die stand onge wijzigd, dan krijgt LZ 1886 op het hoogste nationale niveau gezelschap van De Columbi aan. De opmars is opmerkelijk, om dat Voorhout niet over een ei gen openbaar zwembad be schikt. Als thuisbasis wordt daarom het bassin van de KTS gebruikt. Dat heeft zijn nade len. Het bad is maar twintig meter lang en telt slechts vier banen. Voordeel is wel dat op gunstige tijden kan worden ge traind omdat het water niet ge deeld hoeft te worden met re creatiezwemmers. Post: „Er kunnen niet al te veel zwem mers tegelijk trainen, maar we hoeven niet, zoals bij LZ en De Zijl, al vroeg in het water te lig gen. We hebben dus niet te kla gen." Dat geldt zeker ook voor de prestaties in het afgelopen weekeinde. Straten, die vijf keer in de week traint, begon haar goldrush op de 100 meter vrije slag. Ze tikte aan in een tijd van 1.01.42. Op de 200 meter rug slag had ze weinig tegenstand te duchten. Kwantitatief was het een zwak bezet nummer (zeven deelneemsters), maar kwalitatief was het van hoog ni veau. Straten haalde met 2.34.64 ruim zes seconden van haar persoonlijke record af en zwom de derde tijd ooit op een Winterkampioenschap. Op de 200 meter wisselslag snoepte ze zelfs zeven seconden (2.32.07) van haar beste tijd af. Daarmee kwam ze in de buurt van het kampioenschapsrecord van Hinkelien Schreuder. In 1997 tikte die aan in 2.30.20. Nadat Niels van Polanen van De Zijl/LGB gisterochtend de 200 meter wisselslag voor de jongste junioren op zijn naam schreef (2.39.03), vervolgde Straten haar zegereeks op de 100 meter rugslag (1.09.85) en de 200 meter vrije slag waarbij ze haar beste tijd met vieren halve seconde verbeterde tot 2.16.89. De Voorhoutse, die gis teren haar prijzen uit handen van NOC'NSF-voorzitter Erica Terpstra kreeg, schreef daar mee ook het toemooiklasse- ment op haar naam. Van de ne gen nummers die ze in totaal zwom, stond ze ook negen keer op het podium. Post spreekt dan ook lovend over zijn pupil. „Ze is technisch al goed en vind het leuk om nieuwe dingen te leren. Ze pikt aanwijzingen snel op. Nadine maakt deel uit van een enthou siaste groep van negen meiden en dan zijn er ook nog veel jon gens. Ze duwen elkaar naar een hoger niveau." Post en Straten, die al zeven jaar zwemt, laten zich het hoofd door de successen niet op hol brengen. „Ik wil wel naar het Europees Jeugdkampi oenschap", zegt Straten over haar ambities. Ze is over twee jaar pas oud genoeg om daar aan deel te mogen nemen. Post: „Ons plan is daarop afgestemd. Verder kijken we nog niet." Straten vierde gisteravond eerst een bescheiden feestje. Ze kreeg vrijdag (de eerste wed strijddag) en vandaag vrijaf van de Northgoschool in Noord- wijk, om bij te komen van alle inspanningen. „Klasgenoten reageren dan wel eens raar. Een jongen zei: 'Als ik een tennis wedstrijd heb, krijg ik toch ook niet vrij.' Maar dan weten ze niet wat topsport is", aldus de brugklasser. Misschien veran dert dat als iemand eens een T- shirt voor haar maakt met de tekst: 'Meest veelbelovend ta lent van 2003/04'. Zie scorebord voor uitslagen -opez 'elde 3 erhaeg 49 3i .16. II' .angeve 31. Dii .06, 2. i) 0.5.' ;ijn (N< n. 42.1 0 29 97. KrcLukas van de Wetering n Katw iirin - Leiden Atletiek is bij M iuropa Cup veldloop voor "".""teams in het Portugese Al- junioibn als dertiende geëindigd. 56 oojrt Smits, Tim Brouwer de OmetfHg' René vanDijke, Edgard der pmers, Ralph Apeldoorn en idersiat Luijendijk lieten daarmee ploegen achter zich. Als 200 tfrlands kampioen verdien- der Ffle Leidse atleten een start- (amp^in het internationale veld. verwinning op het modde- Jni° 5" parcours ging naar de ei me use ploeg, voor de Italia- ier vrijejn de Portugezen. ig6junk)^nks de positie in de ach- biaaniiede heerste er tevreden- 1 Nadirjjj het Leidse kamp. Onder De°coeelnemers bevonden zich Nijenhldtoppers zoals de Span- V 9-3(?,en Rey en Roncero. Daar- 'szo? eindigt de Nederlandse jonger: je bijna traditioneel ach- Nadine^1- 0mdat het Portugese nioren indoortje niet in de plan- 09.09. van Kamiel Maase paste, ny^an^k de ploeg zonder de kop- wisseisnaar Portugal. Beste Lei- aantcihr was na tien kilometer iran 3 eren Robert Smits, die zich een 44ste plaats (in 35.15 iten) voor in de midden- wist te handhaven. „Ik snel gestart, ging bijna als 5 de eerste bocht door. r"*y na heb ik een goed ritme cht en kon ik in een goed o de rondes afwerken. Ik dat ik vanwege de vele blessures van afgelopen jaar nog wat kracht en tempohard heid mis, maar het gaat nu met de wedstrijd beter." Iets meer dan een minuut ach ter Smits eindigde Brouwer de Koning als 65ste, vlak voor Van Dijke (68ste), Creemers (70ste) en Apeldoorn (73ste). De met rug- en liesblessures kwakke lende Jaco Luijendijk eindigde als laatste Leidenaar (79ste). „Ik weet natuurlijk wel dat ik veel beter kan", verklaarde hij. „Ik heb de afgelopen tijd niet goed kunnen trainen. Ik hoopte vori ge week op vakantie nog wat te herstellen, maar mijn benen liepen al na twee minuten vol. Gelukkig heb ik de verschillen nog kunnen beperken." Luijen dijk oogstte bij zijn teamgeno ten lof voor zijn doorzettings vermogen. „Hij heeft ondanks dat hij niet fit was zich hele maal leeggelopen voor het team", aldus ploegleider Jan Kortekaas. Vooral de sfeer rondom de Eu ropa Cup maakte indruk. „Het is prachtig voor de ploeg om dit mee te maken", zei Kortekaas. „Tussen al die grote namen meelopen en dan met een bus je afgehaald worden van het vliegveld is een fantastische er varing. Maar druk is het wel: je melden op het gemeentehuis, een ontmoeting hier, een diner daar, vermoeiend is het wel. Eerst nog even de kroeg in en dan naar bed." Coach Zandbergen zaal uitgestuurd Pia van den Boom verdedigt voor Gemini/Kangeroes, Sandra van der Valk kijkt toe. Foto: Dick Hogewoning volleybal - De vrouwen van Gemini slaagden er weer niet in een punt over te houden aan een duel met een sterkere te genstander. Tegen koploper Zaanstad zat het er twee sets lang wel in. „We begonnen met een goede stop en een sterke middenaanval", analyseerde coach Peter van Vliet. De pass viel in het vervolg van de wed strijd weg en Zaanstad won ge makkelijk: 23-25, 20-25, 15-25, 15-25. „Het grootste verschil zat in de kracht van de buitenaan- val", vond Van Vliet. „Op die positie scoorde bij ons alleen Joyce van der Kooij een vol doende." Toch was hij tevre den. „Tegen een mindere ploeg halen we met dit spel zeker punten." Omdat de concurren tie verloor, handhaven de Voor- schotensen zich op de negende plaats in de tweede divisie. De mannen van Leython (twee de divisie) leden een kansloze nederlaag bij Dros Alterno. „We hadden helemaal geen vat op de sprongservice van de tegen stander", vertelde trainer Hans Broere. „Die service zorgde steeds voor een serie van vijf tot zes punten per set. Dat was be slissend." Bij Leython scoorde alleen Alexander Lassche een dikke voldoende. De wedstrijd tussen Aspasia en Switch kabbelde naar een 1-1 tussenstand, toen de strijd los brandde. „Er volgden drie spannende sets", aldus trainer René Leeflang. Omdat de be slissende set met 15-13 door Aspasia werd gewonnen, gin gen drie van de vijf punten naar de Hazerswoudse formatie. basketbal - BV Leiderdorp verloor voor de derde keer dit seizoen van Den Helder en opnieuw met grote cijfers: 59- 100 (32-41 bij rust). Veel erger dan de uitslag was echter het uitvallen van speelster Renske van der Voort. De forward kwam na een scorende actie in het derde kwart verkeerd neer en blesseerde zich op nieuw zwaar aan haar knie. Dit ongeluk betekent zeer waarschijnlijk een nieuwe operatie en wederom een maandenlange revalidatie. Leiderdorp deed op dat mo ment nog bescheiden mee in de wedstrijd (32-48) na een slecht eerste kwart en een veel betere tweede periode, waarin het de Helderse tegenstander op twaalf punten hield. Een aantal minuten later werd het leed zo mogelijk nog groter voor de thuisclub, met het wegsturen van coach Joris Zandbergen, wegens diens tweede 'technische fout'. Zandbergen: „De eerste was terecht, maar die tweede was volstrekt belachelijk." Zand bergen beklaagde zich juist te gen zijn speelsters op de bank over het slechte niveau van de arbiters - „het slaat helemaal nergens op" - maar werd daarvoor gestraft en voor de eerste keer in zijn carrière de zaal uitgestuurd. Leiderdorp wilde vanaf dat moment niets liever dan de wedstrijd zo snel mogelijk uit spelen. Dat het uiterst agres sief spelende Den Helder daarentegen nog per se de honderd punten wilde halen en daarin ook nog slaagde, maakte de pijn nauwelijks er ger. Scores BV Leiderdorp: Le- Cuyer 20, Wilhite 14, Bransz 10. De moeizame 52-62 winst op Wildcats betekende de eerste uitoverwinning voor Gibo- Groep/ Grasshoppers van dit seizoen. De Katwijksen wer den in sommige delen van de wedstrijd afgetroefd op hun eigen specialisme: zo fanatiek en fel mogelijk verdedigen. De Nijmeegse tegenstander begaf zich daarbij echter ook vaak over het randje, waardoor Grasshoppers veel vrije wor pen mocht nemen. De vier punten (12-16) voorsprong bij het begin kon tot de rust wor den vastgehouden. In het derde kwart deed de thuisploeg er nog een schep fanatisme bovenop en werd Grasshoppers even in het nauw gedrukt. Vanaf de spel verdelerspositie herstelde Tanya Bröring de controle echter bekwaam en bleven de Katwijksen aan de goede kant van de score (48-52). In de slotfase tilde het duo Petra de Zwart en Tiffany Coll, die bei den inside nauwelijks waren te stoppen, de score naar het grootste verschil in de wed strijd. Scores Grasshoppers: De Zwart 20 (17 rebounds), Coll 16 (13 rebounds) Mannen De mannen van MSV nestel den zich door een 70-83 over winning op ASVU vaster op de derde plaats in de promotiedi visie. De Amstelveense tegen stander - de nummer laatst in de'stand op de ranglijst - bood meer weerstand dan vooraf was verwacht, waardoor MSV zeker in de eerste helft (36-38) amper afstand kon nemen. Vrij snel na rust pakten de Noordwijkers een voorsprong van tien punten, die genoeg zekerheid bood voor een posi tief einde van de wedstrijd. Het veelal onsamenhangend spelende ASVU kon het MSV vervolgens niet meer echt moeilijk maken. De Noordwij kers speelden zelf wel veel meer als een team en gaven vooral in verdedigend opzicht weinig weg. De druk op het moéten scoren nam daardoor wat af en plotseling vielen de schoten ook veel beter. De uit blinkende speler-coach Ro berto van de Broek repte na afloop van 'een lastige maar nuttige overwinning'. Scores MSV: Van den Broek 26 (12 rebounds), Engelhart 23 (11 rebounds). BS Leiden speelde lange tijd gelijkop met Quo Vadis - de nummer twee in de eerste di visie - maar dolf uiteindelijk met 70-73 het onderspit. Na een gelijkopgaande eerste helft (34-33) nam Leiden hal verwege het derde kwart na drukkelijker de leiding en liep het uit naar een 47-35 voor sprong. In plaats van secuur om te gaan met die weelde, verspeelden de Leidenaars een vijftal kansen op rij om verder afstand te nemen. In alle haast raakte BS Leiden de zorgvuldigheid in de afron ding kwijt en kreeg het de ge routineerde tegenstander in het vierde kwart weer naast zich. Op 62-66 verdween een als lobpass bedoelde bal op mira culeuze wijze via het bord door de ring, waarmee Quo Vadis een driepunter scoorde. Dat moment brak de Leide naars op, omdat nu gefor ceerd en in snel tempo de achterstand moest worden in gelopen. Thomas Schelvis scoorde in de slotminuten nog wel drie van zijn in totaal vijf driepunters, maar dat was niet meer genoeg om de ploeg uit Gemert van z'n stuk te brengen. Coach Martin Hoekstra: „We hebben zeker niet slecht ge speeld. Hooguit een beetje te veel van buiten geschoten, waardoor we ook maar heel weinig vrije worpen hebben mogen nemen (zeven). Dit was ook onze eerste puntje puntje wedstrijd van het sei zoen. Veel jonge spelers heb ben nog niet de ervaring om met die druk om te gaan." Scores BS Leiden: Hoste 18, Schelvis 15, Zondervan 10. Dekker (12 rebounds). Den Os volgt Hoekstra op bij BS Leiden BS Leiden heeft een opvolger voor de na dit seizoen ver trekkende coach Martin Hoekstra. Richard den Os (ex-Blitz) gaat vanaf volgend seizoen leiding geven aan het team in de eerste divisie. Den Os is momenteel coach van het tweede van Leiden, na zelf jaren verbonden te zijn geweest aan het inmid dels opgeheven Voorscho- tense Blitz. Hoekstra, die na vier seizoenen Leiden kiest voor een 'sabattical', noemt Den Os „een echte clubjon gen, een goede mentor en ie mand die de klasse goed kent. Met Den Os moet Lei den proberen een stabiele subtopper te worden in de eerste divisie." gaf ta- and c in alk eroeiW' ;1 plo en gRPOLo - Katwijk kan het kampi- Middhap wel uit zijn hoofd zetten. Ier eeweedeklasser verloor voor de Ralfe maal dit seizoen en heeft in- eer tiels een achterstand van zes ;en kén op de koploper Vlaardingen. m fradag was DAW, de nummer twee ven. Ie ranglijst, met 11-6 te sterk. De door 1 ploegen waren in Alkmaar lan- 3 gev<d aan elkaar gewaagd. Aan het a het I van de derde periode kon Kat- jn dajzelfs bogen op een 6-5 voor- 3p dig. In de laatste rondgang was con btale ineenstorting van de kustbe- e-g6-ffs een feit. DAW zat een stuk 1 witfr in de wisselspelers en drukte .g8' éverwicht in cijfers uit. De ploeg lide Krainer Ruud Wormgoor incas- erlooP in de vierde periode maar 1 stuk. zes doelpunten. Wim Schaap twee treffers voor zijn rekening. Sassenheim kwam tegen De Gouwe niet verder dan een 9-9 gelijkspel. Het resultaat was een juiste afspiegeling van de krachtsverhoudingen. De Gouwe begon sterk aan het duel en liet halverwege een 7-3 voorsprong noteren. De inhaalrace van Sassen heim was echter indrukwekkend. Vooral Erwin de Bruin en Leon Bak ker onderscheidden zich in die fase. De routiniers lieten zich niet afleiden door de dubieuze beslissingen van het arbitrale duo en namen hun ploeggenoten mee op sleeptouw. De 7-7 stand in de vierde periode stond garant voor een spannend einde. Zes seconden voor tijd bepaalde Jerry Le pel op aangeven van Leon Bakker de eindstand op 9-9. Voor Sassenheim scoorden Jerry Lepel, Leon Bakker (3) Thomas van der Nouland (2) en Re né de Bruin. Het mannenteam van Noordwijk heeft het steeds meer naar zijn zin in de derde klasse. De debutant won vo rige week voor de eerste keer en speelde zaterdag alweer een puike partij tegen Koudekerk. De Noord wijkers verloren weliswaar met 7-4 maar waren bij vlagen goed opgewas sen tegen de gereputeerde ploeg van trainer Mark Kimpel. De Koudeker- kers stonden ondanks het goede weerwerk van Noordwijk toch telkens aan de goede kant van de score. Aan het einde van de tweede periode prijkte er een 2-0 voorsprong op het scorebord. Het was aan doelman Marco Overes te danken dat de thuis ploeg in die fase van tegendoelpun ten verschoond bleef. Later scoorde Noordwijk wel maar toen had Koude kerk het duel al een beslissende wen ding gegeven (4-2 en 7-4). Voor Kou dekerk scoorden Niels Martha en Pim Speel (2), Rob Westgeest, Werner Stolk en Jeroen Wolvers. De doelpun ten van NZPC kwamen van Rutger Smeltink (2), Leon Oliemans en Jelle Deurman. Alkemade liet een goede kans liggen om op de ranglijst dichterbij de kop loper te komen. KZC verloor, maar ook de ploeg uit Roelofarendsveen liet de punten liggen. Alkemade kreeg met 6-2 op de broek van DWT uit Haarlem. De Veners leden daarmee de eerste nederlaag van het seizoen. Door het verlies blijft het verschil nog steeds drie punten tussen de num mers een en twee. De ploeg van trai ner Frank van der Akker schoot voor al in aanvallend opzicht tekort. Als excuus geldt dat Ronald (schorsing) en Jeroen van der Tang (schouder- blessure) ontbraken in het eerste team van Alkemade. Pas in de derde periode vond de goed spelende Ivo Scholtz het eerste gaatje in de defen sie van DWT. Aan de nederlaag viel niet meer te ontkomen. Het andere doelpunt kwam van Michel Bakker. De vrouwen van LZ 1886 konden het niet bolwerken tegen Nereus. De Leidse hoofdklasser verloor in de be kercompetitie met 9-4. Het bemoedi gende optreden tegen Polar Bears van vorige week kreeg in Zaandam geen passend vervolg. Vooral de start van LZ was allerbelabberdst. De Zaansen openden heel wat daad krachtiger: met drie snelle doelpun ten was het pleit in de eerste periode al beslecht. De score liep in de vierde periode nog flink hoog op (9-2). Door twee sterke acties van Nanette Woortman kon LZ 1886 de schade nog beperken. De doelpunten kwa men van Bianca Huygens (2), Nanet te Woortman en Lorette Velting. De vrouwen van Alkemade lieten zich aftroeven door DWT. De forma tie uit Haarlem won met 6-4. In de tweede periode gaf Alkemade de wedstrijd uit handen. De defensie van de tweedeklasser draaide in de eerste rondgang nog wel solide maar incasseerde plots vier doelpunten op rij. Onder leiding van de sterk spelen de Tilia van Ruiten kwamen de gas ten nog wel terug in de wedstrijd (5- 3), maar een overwinning leverde het niet meer op. Van Ruiten scoorde drie keer, Noortje van Haastrecht eenmaal Interland in Katwijk Zwembad Aquamar is ko mende donderdag het decor voor een waterpolo-inter- land tussen de vrouwenploe- gen van Nederland en de Verenigde Staten. De Ameri kaanse equipe verblijft voor een oefenstage in Nederland. De wedstrijd in Katwijk is onderdeel van de voorberei ding op het Olympisch kwa lificatietoernooi, eind febru ari in Italië. Het duel begint om 20.00 uur. LZ-speelster Noeki Klein maakt deel uit van de Nederlandse selectie.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19