DIOK gunt HRC finale SPORT Een historisch dieptepunt nadert voor De Danaïden Drie op een rij voor Grimbergen in 'alternatieve' s< Scylla moeizaam - langs dikke buiken Scherp afwerken helpt Rijnstreek aan overwinning op Quintus Renz Rotteveel pakti schaatstitel met twet persoonlijke record^ Wisse vierde in Zuidbroek Hagenaars ontsnappen aan verlies Zege Kortekaas rond Zegerplas duathlon - Royce Kortekaas heeft in Alphen aan den Rijn de eerste editie van de Zegerplas Duathlon op zijn naam ge schreven. De atleet uit Lisser- broek besloot de 7 kilometer lo pen, 22 kilometer mountain- biken en nog eens 3,5 kilometer lopen met ruime voorsprong op de nummer twee, Paul ten Brink. Kortekaas boekte in Al phen zijn eerste overwinning van het seizoen. maandag 2 februari 2004 atletiek - Yvonne Wisse is bij internationale meerkamp- wedstrijden in het Groningse Zuidbroek als vierde geëin digd. In de veehal, voor de gelegenheid omgetoverd tot indooraccommodatie, scoorde de atlete van AV De Spartaan uit Lisse een totaal van 4.091 punten over vijf onderdelen (60 meter hor den, hoog, kogel, ver, 800 meter). Daarmee gaf Wisse een kleine 500 punten toe op winnares Karin Ruckstuhl, die met haar puntentotaal een nieuw Nederlands Re cord vestigde en zo goed als zeker mag deelnemen aan de WK indoor. Tot tevredenheid leidde de vijfkamp van Wisse niet. De Nederlands kampioene scoorde op alle onderdelen ruim onder haar beste pres taties. „Yvonne zit op dit moment in een periode met veel trainingen", zei trainer Gerard Lenting. „Ons vizier is meer gericht op het ko mende outdoorseizoen. Ze gaat op dit moment goed vooruit, maar kan dat nu nog niet echt in de wedstrijden laten zien." Wisse beaamt dit oordeel: „Het gaat nu inder daad nog niet erg goed. De 60 meter horden ging wel re delijk, maar de andere on derdelen liepen nog niet zo best. Ik ben wel blij dat we met het Nederlands team de ploegenwedstrijd hebben ge wonnen." Nederland (Ruckstuhl, Wis se, Laurien Hoos en Frenke Bolt) liet in het ploegenklas- sement onder andere de Britse en de Franse ploeg achter zich. Een andere Spartaan-atleet, Pieter van Langen, kwam in Uden in actie bij de Profile Cross. De specialist op de 800 meter legde de korte cross af in 11.50, goed voor een elfde plaats. Van Langen gaf 48 se conden toe op winnaar Ste fan Beumer. Claartje Raedts (Leiden Atletiek) eindigde als twaalfde op de lange cross bij de vrouwen. door Pieter van der Vliet den haag - DIOK heeft in de hal ve finale van de play-offs de Haagsche Rugby Club laten ont snappen. In de Hofstad verloren de Leidenaars in een zinderende wedstrijd nipt met 18-12. Daar mee is DIOK uitgeschakeld voor de landstitel. Vooral het slot had veel weg van een thriller. Drie keer op rij kreeg DIOK de kans de wedstrijd in zijn voordeel te be slissen, maar die luxe was aan de Leidse ploeg niet besteed. Uit beide kampen kwam na af loop niets dan lof. Oude tijden herleefden, want het spel was dan wel niet van het hoogste niveau, de werk- en strijdlust maakten de klassieker tot een absolute kraker. Inzet van dit alles was een finaleplaats over twee weken in Amsterdam. Vooraf was DIOK-coach Robert Broers niet onder de indruk van de tegenstander. „Ze zijn te pakken", zei Broers emotieloos. „Helemaal nu ik beschik over een fitte selectie. Het zal in ie der geval spannend worden." Het was alsof Broers thuis een glazen bol op de schoorsteen mantel heeft staan, want aan spanning en opwinding tijdens het duel geen gebrek. Ook de oud-bondscoaches John van Altena en Theo Snijders die de gang naar het Haagse hadden gemaakt waren eensgezind over het verloop van de wedstrijd. „Niet goed, maar absoluut spannend. We hebben geno ten", was hun gezamenlijke oordeel. De thuisclub nam direct het initiatief en probeerde met veel bravoure de tegenstander te in timideren. Vooral het 'fase'-spel werd goed uitgespeeld, waar door de snelheid erin bleef. Maar DIOK was duidelijk niet naar Den Haag gekomen om zich de les te laten lezen. Het waren vooral snoeiharde Leidse tackels die de Haagse opmars tot staan brachten. Voor flan kers Fred Moerland en Piers Tolson leek het jachtseizoen ge opend, terwijl routinier Marcel van Loon vanuit de voorwaart- sen het spel probeerde op te zetten. Deze opzet werd be loond met twee driepunters van flyhalf Karl Heinz Hellman, die een gedegen partij speelde. Die voorsprong zette bij de thuis club kwaad bloed, helemaal omdat zij al twee kicks op de palen zagen mislukken. Pas halverwege de eerste helft brak de 'Haagsche' door de taaie Leidse defensie. Vanuit een sterke scrum werd de trylijn be reikt en bracht Bram van Dalen de vijfpunter op zijn naam. Het vele balverlies aan beide kanten zorgde voor een wed strijd met een hoog tempo. Tol son mocht met een spurt over dertig meter op avontuur, maar werd vroegtijdig afgestopt. Dat zelfde overkwam ex-DIOK-spe- ler Rogier van der Walle die op een meter van de trylijn door ex-HRC-speler Thijs Verheijen werd afgestopt. In de tweede rondgang veran derde het spelbeeld niet. Er werd gestreden om elke meter, waarbij referee Visser in totaal vier keer de gele kaart trok voor slaan en trappen naar een te genstander. Bij DIOK bleef het spel in de voorwaartsen en werd slechts sporadisch de bui tenkant opgezocht. Het waren juist de buitenspelers die in het midden extra krachten waren in de verdediging. De thuisclub maakte daar geen gebruik van en bleef door het midden de aanval zoeken. Rigo Hoenkamp verhoogde daardoor de stand naar 10-6, terwijl dit keer San- der van der Loos wel succesvol was bij de conversie. DIOK herpakte zich en zocht naar ruimte voor de insnijden de spelers langs de voorwaart sen. De grillige Hellmann bracht met een fraaie dropgoal en een penalty DIOK met 12-12 weer langszij. De vreugde duur de slechts vijf minuten. Hoen- kamp verzilverde twee penaltys en de strijd leek met 18-12 ge streden. Maar de slotfase was voor DIOK. In een uiterste krachtsinspanning werd Den Haag op eigen helft vastgezet. Alle Leidse acties leverden ter reinwinst op en de thuisclub leek klaar voor overgave. Maar die kwam niet, want door indi viduele fouten deden de Leide naars zichzelf uiteindelijk de das om en lieten Den Haag ont snappen. Komende zondag ontmoeten beide kemphanen elkaar weer, maar dan in de kwartfinale om de Nederlandse rugbybeker in Leiden. handbal - Wat ze ook probeerden en hoe goed ze soms ook speelden, winnen deed Rijnstreek al een tijdje niet meer. Gisteren was het eindelijk weer eens zo ver, en uitgerekend in een van de mindere wedstrijden van het seizoen. Quintus werd met 31-27 verslagen, vooral door ongekend scherp afwerken aan de kant van Rijnstreek. Tot de pauze bleef het team van trainer Alek- sandar Milenkovic op de been dankzij sterk ver dedigen (12-11). In die fase moest Rijnstreek het al doen zonder Mark Rijn, die na drie tijdsstraf- fen definitief naar de kant werd gestuurd. Na de onderbreking sloeg Rijnstreek meteen een gat van vijf punten, dat in het vervolg van de wed strijd nooit meer in gevaar kwam. Dat stelde Mi lenkovic in staat om met Tim Rijn een jeugdig ta lent in te brengen. Een doelpunt van de jonge linkshander maakte het overwinningsfeestje voor Rijnstreek compleet. Aart Tholens van De Danaïden zoekt naar een afspeel punt in het duel tegen Apollo. Foto: Henk Bouwman Bij Foreholte was men wat minder uitbundig na de zege op DWS (17-25). Oorzaak was de blessu re die Lindsay Willemen in de tweede helft op liep. Zonder een tegenstander in de buurt ging Willemen door haar knie, dezelfde knie waaraan ze ruim een jaar geleden al eens geopereerd werd. Net als destijds lijkt het erop dat een band in het gewricht is afgescheurd. Foreholte had het alleen in de openingsfases van de eerste en de tweede helft moeilijk tegen DWS, een ploeg uit Schiedam die zich met ruw spel in de wedstrijd probeerde te vechten. In die delen van de wedstrijd gingen de Voorhoutsen slordig om met de kansen die ze kregen. Na rust (5-11) kwam DWS nog terug tot 11-13, maar daarna was de spanning al snel voorbij. Foreholte profiteerde van de gebrekkige conditie bij de tegenstander, alsmede van de vele overtalsituaties die onston den. Het kwam een paar keer voor dat DWS twee speelsters met tijdstraffen aan de kant had zitten. door Michel van Cent korfbal - De Danaïden is nog slechts één nederlaag verwij derd van degradatie naar de derde klasse. De Leidenaars in casseerden tegen Apollo de tiende verliespartij: 14-16. Het zou voor het eerst in de clubge schiedenis van de voormalige hoofdklasser zijn dat De Danaï den naar de derde klasse afzakt. De Danaïden speelde een wis selvallige wedstrijd. De ploeg van de interim-coaches Bea Schrama en Walter de Bruin raakte in het tweede deel van de eerste helft de aansluiting met de tegenstander kwijt (4-10 bij rust). Na de pauze kwamen de blauwwitten terug door twee goals van Liesbeth Kalthoff en treffers van Chantal de Vries, Leon van Paridon en Aart Tho lens, maar het gat bleef drie punten (10-13 en 13-16). In de slotminuut bepaalde Kalthoff de eindstand uit een strafworp. Het zag er lang naar uit dat Ma- djoe punten zou gaan pakken in het uitduel tegen Valto. De Rijnsburgers namen in het der de kwartier een voorsprong van 8-11. Valto kwam daarop terug tot 13-13. Marco Ravensbergen, die net als Wendy en Jan Pieter Sip drie keer scoorde, bracht zijn ploeg nog eenmaal aan de leiding, maar in de hectische slotminuten waarin een straf worp werd gemist, ging mis: 15- 14. Velocitas won thuis nog met 19-6 van SEV, maar in de return kwamen de Leiderdorpers niet verder dan 14-14. „Wij speel den heel plichtmatig, terwijl zij zich helemaal leeg knokten", gaf coach Klaas Bosman het verschil aan. Wendy Plijter, Marjan Snatersen (3), Bart van Dooremaal, Arjen Kwestro, Ar jan van Meeteren en Iwo Nel son (2) scoorden. KZ Leiden gaf goed partij aan de ongeslagen lijstaanvoerder Haarlem, maar verloor toch: 13-11. De Leidenaars voelden zich benadeeld door de scheidsrechter, die Haarlem een aantal omstreden vrije wor pen gaf. KZ miste zelf twee bui tenkansjes. Christel van Lunte- ren, Bianca Witteveen en Joost Hoogenboom moet pas laat passen techendorf/gpd - Voor het gro te, van ijs gemaakte erepodium in Techendorf staan twee hele grote houten borden. Met jaar tallen en namen van winnaars van de alternatieve elfsteden tocht erachter. Eentje voor de mannen en een voor de vrou wen. Petra Grimbergen kan er met trots naar kijken. Haar naam komt er drie keer achter elkaar op te staan. Uniek is het niet. Gretha Smit staat er ook drie keer op, Klasi- na Seinstra zelfs vier keer. Bij zonder is het wel. In 2002 en 2003 won Petra Grimbergen de tweehonderd kilometer bij de vrouwen ook al. De mooiste overwinning? „Dit jaar was voor het eerst dat ik erom moest sprinten," zegt de in Rijnsburg opgegroeide schaats ster, die oud-ploeggenote Lieke Splinter in de sprint versloeg. „Vorige jaren reed ik met een groepje mannen mee en kwam ik solo aan. Maar hoe lang heb ik er nu eigenlijk over gedaan", vroeg Grimbergen zich af. De klok lier een tijd van 5 uur 49 minuten en 22 seconden zien. „Een stuk langzamer dan vorig jaar. Dat dacht ik ook al." Toch kwam Grimbergen ruim voor de Warmondse Wendy Vergeer (achtste) en slechts ne gentien minuten achter de snelste man Henk Angenent binnen. „Vorig jaar zat ik elf mi nuten achter Ruud", weet de schaatsster nog. „Maar ik ben een paar keer gevallen onder weg. Een keer echt heel hard op mijn knie en toen dacht ik ook dat ik er niet meer bij zou ko men. Het lukte gelukkig wel." Grimbergen kwam in een groepje met vijf vrouwen te recht. „Ik heb toen zelf aange zet om weg te komen. Ik pro beerde ze te lossen, want met meiden als Marjanne Smit en Daniëlle Bekkering moet je niet in de sprint aankomen. Ik bleef toen met Lieke over en we heb ben tegen elkaar gezegd: Ok, we rijden erom met zijn tweeën. Vanaf het begin van de wed strijd heb ik eigenlijk niet lekker gereden, maar ik ben doorge gaan op karakter. Hetzelfde als bij Angenent ja, dat hebben we denk ik wel gemeen." Achter die winnaar bij de man nen kwam de Vener Lars Hoo genboom als vijftiende over de streep. Hij moest pas in de slot- kilometers passen en kwam uit eindelijk op vier minuten en 56 seconden achter Angenent bin nen. Hoogenboom maakte lan ge tijd deel uit van de beslissen de kopgroep van acht man en reed zich daarmee aardig in de kijker. Voor hem en Stompwij- ker Joost Juffermans - 38ste achter de Katwijkse broers Jens (32ste) en Ralf Zwitser (35ste) - was een goede prestatie belang rijk. Afgelopen week maakte de sponsor van de beide rijders, Dasia/AA Drinks, bekend aan het einde van het jaar te stop pen. „Ik was sowieso wel scherp, maar je kijkt toch wel raar op van zo'n bericht. Het enige dat je dan kunt doen is je zelf in de picture rijden." Hoo genboom kon tot 27 kilometer voor het einde het tempo vol gen, daarna was het over, voor al ook omdat een veer van zijn schaats sprong waardoor het klapmechanisme niet meer werkte. „Ik kon bij een tempo- door Ron Hoogendam tafeltennis - Dat Mark Heems kerk in de slotpartij als een dol blije pupil uit z'n dak ging was begrijpelijk, maar deed ietwat overdreven aan. De meester en doctorandus van Scyila bezorg de zijn ploeg tegen De Toe komstwei een 'mooie' 4-3 over winning en dat na een 1-3 ach terstand. „Tja, we hebben vier punten behaald, maar vraag niet hoe", was het eerlijke com mentaar van Gerard Bakker jr. Door deze vier punten behoudt Scylla kans op de play-offs. Voor De Toekomst lijkt die op tie verkeken. Dat de Overijssel se ploeg (een bonte verzame ling van sterk spelende dikke buiken en oud-intemationals) nog aardig kan pingpongen be wees het slechts in het begin. Scylla stond erbij en keek er naar. Een degelijke zege van Edgar Malchasian op de bloed- fanatieke Remie Beelen werd gevolgd door drie nederlagen. Eerst troefde de 30-jarige Gert Kobes (tot zijn 24ste een groot talent) heel makkelijk Heem kerk af in vier games, waarna Ron van Spanje op weergaloze wijze (0-3) Bakker klopte. Dat daarna de dubbel in vijf games (10-12!) verloren ging was sneu, maar het paste wel in het beeld van een weinig strijdbaar Scyl la. Maar het liep voor de Leidse ploeg in de 'koelcel' aan de Brahmslaan goed af. De geest van de Tukkers wilde nog wel, maar het lijf van de oude rotten liet het afweten, of andersom. Zo stond Kobes tegen de ver vaarlijk serverende Malchasian een kinderlijk eenvoudig lies van kopman Merijn 1 Bruin tegen Mohamed Meq medovic. Cosmos liep vlot j naar 0-4. De Bruin nam na f pauze in vijf zinderende gai revanche op De Cock, maar d bleek het enige hoogtepunt, jl le Bosman en Sau Ayemoyi bleven puntloos, ofschoon voor de eerste best kansen 1 ren, legen Vanvinckenroye. Voor Avanti lijkt het eerste-(' sieavontuur van korte du( Ook de derde partij (tegen en p Bergeyk) ging voor de Rij.hj woudse ploeg verloren: 6-4. Brabant nam Marco Bottram thuisploeg op sleeptouw won drie partijen. Avantikcf}" man Martin Groenewold kt_yj zodoende slechts twee partiji verzilveren. Jaap Schilperoolf alsook stand-in Robert Groot bleven alleen Van Met de baas. Docos speelde een puike paj tegen de reserves van Trefft T) en verloor nipt met 6-4. Het fc -t trof overigens alweer de der nederlaag voor de Leidse eqi pe in de tweede divisie, waar >or 1 leen Kish Prashad (op karaki langs Robert Jan van der Hphi den) zich goed staande weetït C houden. „We spelen wel gooi maar zijn niet tactisch slim gi is noeg voor dit niveau." Tegen »me ervaren en driemaal winnenger Fred van Oostenrijk, die bij ziwoi oude club de show stal, moiu g hij zich gewonnen geven. Sl K ven van den Berg en de stoog! spelende Basim al Hussaiaar (tegen Van Oostenrijk) wonnen: van de statische Rico van Vee:-FC In deze klasse kwam Scyilamri niet verder dan 5-5 bij Victoirba Er had voor de jeudige Leiom naars meer in het vat gezeterkj verkregen 2-0 voorsprong aan ware het niet dat Simon Gooi d de grond genageld en verloor sens in Hilversum op louter iet. Kwestro zorgden drie keer voor een minimale voorsprong (5-6, 7-8 en 8-9), maar een kwartier zonder doelpunten luidde de ondergang in. De verdediging van Fluks kreeg zeven strafworpen tegen door een verkeerde opstelling bij het 'blokken' van de aanval van Oosterkwartier. Het achttal van Peter Bierens raakte door deze 'stippen' een 10-13 voorsprong kwijt: 14-13. Arno van Haarlem (2), Erik Caspers en Frank van Meijgaarden brachten hun club in de laatste tien minuten als nog naar de winst: 16-17. Crescendo had geen enkele moeite met hekkensluiter Nieuw Flora. De groenwitten schoten door een hoog tempo onzuiver, zodat het na een kwartier slechts 5-3 stond. Jas per de Jong (4), Ben Baak, Mi chel Wijnen (2) en Nathalie Brouwer zorgden alsnog voor een 14-7 ruststand. Junior Den nis van der Horst luisterde zijn debuut in het eerste op met het laatste doelpunt, goed voor een 22-16 eindstand. stevig balend met 3-2. In de laatste partij perste de grillige Heemskerk in de vijfde game, niet zonder wat geluksballen, een meer dan verrassende zege uit het vuur tegen Ron van Spanje. Tussendoor had Bakker zich tegen Beelen gerevan cheerd voor zijn kansloze partij tegen Van Spanje (43), twee voudig Nederlands kampioen en met 102 interlands achter zijn naam: „Dit is teleurstel lend, maar zo goed als ik tegen Bakker speelde, zo matig was mijn partij tegen Heemskerk. Ik kreeg last van mijn arm, dat heb ik de laatste tijd vaker. Ach, over vijf minuten ben ik het wel weer vergeten." Heemskerk Sport Treffers kwam tegen Cosmos (1-6) van een koude kennis thuis. De Veense ploeg, die door allerlei omstandigheden pas een keer in actie kwam en wel met een verdienstelijk 4-3 verlies tegen koploper FVT, kreeg in eigen zaal geen poot aan de grond. „Het was allemaal net niet", baalde coach Marcel Warmer dam, die vond dat zijn ploeg door het onregelmatige pro gramma weinig wedstrijdritme kon opdoen. De Veners, die toch in staat moeten worden geacht de bovenste vier te ha len, kregen al snel een domper te verwerken na het nipte ver- derlagen bleef steken. Vormcem sis of niet bij Goessens, Ther Groeneveld maakte het aliine maal goed met drie klinkenaail overwinningen. eru Voor Pecos waren de druivengt I het Westland zuur. Tegen Sam I manders (7-3 verlies) haaldese: leen Ron Schipaanbocsei (slechts verlies tegen Siem \k. I der Valk) een voldoende. Fm r Reitsma won eenmaal, Miclld. van den Oord bleef puntlold Ook in de doorgaans stemst dubbel konden de OegstgeesT e naren, die op de laatste plarze belandden, geen pressie uitog r fenen. es.' hi Vrouwen De vrouwen van Docos zijn )at hun derde zege op rij een sehel euze kanshebber voor de titelem de tweede divisie. Tegen de jrze vreesde concurrent GTTC, w<gt een 3-2 achterstand keurig ong gezet in een 6-4 oveiwinniild Met dank aan de in grote voijn verkerende Dianne van oep Meer. In de 'slipstream' vanid nog ongeslagen Leimuideirha linkshander past Yu Ling A2t i zich goed aan. Ze moest alles 1 de Groningse Schilder voorn ten. Sheila Tol kon alleen inteii spannende en nipt gewonmd dubbel met Van der Meer 01 potje breken. ree 'ge! n 1 ld Petra Grimbergen gaat juichend over de streep in Techendorf. Foto: ANP/Vincent Jannink versnelling niet meer mee." ploegleider van de Dasia-for- en Joost wil ik dan nog een jon- Hoe de toekomst van Hoogen- matie, hoopt een nieuwe spon- ge rijder in de ploeg en een boom en Juffermans eruit ziet sor te kunnen strikken en een schaatser die zich voor het is nog ongewis. Mons Verkerk, doorstart te maken. „Naast Lars team kan opofferen." alkmaar/den haag - Twee da gen later is het besef er nog steeds niet helemaal. „Ik vind het maar een beetje gewoon", zegt Renz Rotteveel over zijn eerste grote schaatssucces. De 15-jarige inwoner van Oude Wetering werd vrijdag in Alk maar Nederlands kampioen all- roundschaatsen in zijn leef tijdscategorie. Op ijsbaan De Meent legde de jonge schaatser beide afstanden af in een per soonlijk record. Rotteveel besliste het kampi oenschap op het afsluitende onderdeel, de 1.500 meter. Daarop moest hij een kleine achterstand wegwerken, nadat hij in 40.04 vijfde was geworden op de 500 meter. Geen van zijn concurrenten kwam meer in Rotteveels buurt op de mijl, die hij in 2.02.89 won, meer dan een seconde voor de nummer twee. „Het ging heel goed, ondanks de harde wind", keek Rotteveel gisterenavond terug op zijn ra ces. „Maar we hadden die wind dan ook meestal in de rug. En het ijs was ook erg goed, beter dan in Den Haag. Ik denk dat ze er zo vlak voor het kampioen schap extra aandacht aan had den besteed. Dus dan kun je wel van die snelle tijden ver wachten." Op voorhand dichtte Rotteveel zichzelf juist een goede kans op de titel toe, omdat het stroeve ijs van de buitenbaan in zijn Snt ;en voordeel zou werken. fjt De overwinning van Rotte^1 kreeg een speciaal tintje dijd de aanwezigheid van zijn tiaI ner Wim Borst, die drie wei geleden nog werd getroi c door een hartinfarct. Bib werd precies op tijd uit het b"0 kenhuis ontslagen om zijn [en pil Nederlands kampioen Jge zien worden. b Van de andere schaatstalent uit de regio reed Femke Hilfn son het beste. De Stompwiji b B-juniore eindigde als vierdte het eindklassement. De bbo< daarvoor legde Hilgerson op3rt 500 meter, waar ze de twebb tijd liet noteren. In dezebs leeftijdscategorie eindigde I)ds rine van Riessen als achtstee het eindklassement. Mafke Boer uit Woubrugge en SaA van der Star uit Rijpweteijge werdenvierde en vijfde bij dft junioren, Lisette van der Gi' uit Oud Ade zesde bij de rib senioren. fdl Roxanne van Hemert werc^ 1 Den Haag pupillenkampilm; van Zuid-Holland. De Leb schaatsster deed op het ijs De Uithof 11.87 seconden de 100 meter en 45.36 ovefZb 500 meter. Daarmee liet z#tc volledige concurrentie ver ter zich. Ook twee clubgendbn van Van Hemert bij de IJsAg- eniging Leiden eindigden het ereschavot. Michelle Bob en Timo Staal werden allPn' derde. Al

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16