Federer is Safin eeuwig dankbaar Avak ADO Den Haag is een speelbal voor Ajax Angenent maakt favorietenrol waar - Korfbalcoach baalt van nederlaag tegen België Opgebrande Rus geen partij voor Zwitser in finale Melbourne Bart Weilens is 's werelds beste veldrijder mola raakt jrand Prix kwijt Iome - Vanaf volgend jaar wor- len op het circuit van Imola jeen Grands Prix in de Formule meer gehouden. Dat heeft lemie Ecclestone, de hoogste laas van de Formule 1, zater- lag gezegd in de Italiaanse iant La Gazetto dello Sport. 1 JDit jaar zal de race voor de patste keer gehouden worden", ildus Ecclestone. „Vanaf 2005 leeft Italië nog maar één Grand frix" Imola, dat geldt als de huisbasis van Ferrari, heeft een ^ijk verleden in de Formule 1. Al n 1963 werd er de eerste wed strijd gehouden. Het circuit Jieeft ook een tragisch diepte- lunt op zijn naam. In 1994 ver por Ayrton Senna er het leven ia een ongeluk in een Williams lenault. 4 laatste tennisjaar 'Voor Navratilova 1? Melbourne - Martina Navratilo- ra is bezig aan haar laatste ten- Hisjaar. Dat verklaarde de 47-ja- 5ge Amerikaanse gisteren in Melbourne na haar nederlaag h de finale van het gemengd lubbel op de Australian Open. riet de Indiër Leander Paes 4jng ze tenonder tegen de Ser- riër Nenad Zimonjic en Russin èlena Bovina, 1-6 6-7 (3). Na- yratilova waagde dit jaar een poging het record van de Au- itralische Margaret Court met 12 grandslamtitels te evenaren. ^)e Amerikaanse staat op 58 en was bij winst in de vier grand- ilams naast Court gekomen. Na liet verlies verklaarde ze het sei- toen te zullen aftnaken en op Öe US Open definitief afscheid [e nemen. Van de Goor gaat verder Apeldoorn - Bas van de Goor tvil zeker nog een jaar door als Volleyballer. Na het vele blessu re- en ziekteleed van de afgelo pen jaren hoopt de middenman (ran Dynamo op nog een mooi olleybaljaar. Waar dat zal ge- euren is nog duidelijk. „Dat dus ook bij een andere club fijn", aldus Van de Goor. Hij is 1 op dreef bij Dynamo. Zijn kerziekte heeft hij redelijk bnder de knie en hij laat van njd tot tijd weer glimpen van pijn oude niveau zien. „Ik zie wel vooruitgang. De feeling omt weer langzaam terug, ^oor mij is het nu vooral be- ngrijk dat mijn bloedwaarden izijn." SPORT maandag 2 FEBRUARI 2004 door Martijn van Beeten Melbourne - De marathonman was opgebrand en de allerbeste tennisser was topfit. Logisch dus dat de finale van de Australian Open uitliep op een teleurstel ling. De Zwitserse tennisser Ro ger Federer had geen kind aan Marat Safin (7-6 6-4 en 6-2) en won zijn tweede Grand-Slamtitel na Wimbledon vorig jaar. Heel even ging Federer in Mel bourne door de knieën, als Au stralian Open-kampioen. Toen zag de 22-jarige Zwitser ook wel in dat het gebaar niet echt paste na een finale die nooit een fina le was geworden. En dus stond hij maar snel weer op. „Het gevoel was compleet an ders dan na mijn Wimbledon- zege," zei Federer, die na het Londense succes een koe van achthonderd kilo kreeg en in Zwitserland zijn eigen parfum- lijn opzette. „Het winnen van Wimbledon was een droom die uitkwam, nu voelde het al als iets bekends." Federer mag Safin voor eeuwig dankbaar zijn. De Rus rekende in de kwartfinales af met Andy Roddick, toen nog de nummer één van de wereld. Het gaf Fe derer de kans om die positie over te nemen. En de 24-jarige Safin schakelde ook nog titel verdediger André Agassi uit, de man die onverslaanbaar leek in Melbourne. Het waren huza renstukjes die fysiek en mentaal het uiterste hadden gevergd van de geboren MoskovieL Dat Safin in de finale geen fut meer had, was begrijpelijk. De marathonman had tot de finale acht uur langer op de baan ge staan dan Federer, wat gelijk staat aan twee lange vijfsetters. Tot de eindstrijd had hij al 129 games verspeeld, een record voor een finalist op een Grand Slam-toemooi. De benzinemeter stond al op reserve toen Safin begon aan het duel met Federer en na de eerste set was de tank compleet leeg. „Het spijt me dat ik geen brandstof meer over had", ver ontschuldigde Safin zich bij de vijftienduizend tennisfans in de Rod Laver Arena. Het frustreerde de Rus dat hij al voor de eindstreep uitgeput was geraakt De man die ooit in één seizoen 68 rackets liet sneuvelen, sloeg er gisteren ook twee kapot. Even was de oude, licht ontvlambare, Safin weer te zien. De Safin die verleden tijd leek te zijn. Dat fans luidruchtig én veelvuldig probeerden om hem uit het dal te trekken, zag de Rus als een probleem extra. „Ik probeer m'n best te doen, maar jullie maken het me zo nog moeilijker," riep hij. Toch kon Safin leven met de nederlaag. „Ik stond hier niet tegenover een of andere 'jojo', maar tegenover de nummer één van de wereld. Als je dan niet fris bent, ben je kansloos." Federer is vanaf vandaag offici eel de nieuwe lijstaanvoerder en het is de vraag hoe lang hij op de troon kan blijven zitten. Zijn voorgangers André Agassi, Lleyton Hewitt, Juan Carlos Ferrero en Andy Roddick hiel den het allemaal niet langer dan drie maanden vol. Toch wordt van Federer een langere regeerperiode ver wacht John McEnroe zei deze week al dat de Zwitser alles in zich heeft om één van de groot ste spelers uit de geschiedenis te worden. Safin durfde de kwa liteiten van Federer zelfs hoger in te schatten dan die van Pete Sampras. „Begrijp me niet ver keerd, want Pete was mentaal de sterkste van allemaal en had de beste service. Alleen was zijn backhand wat minder. Roger is de meest complete tennisser van dit moment. Hij heeft alles. Alleen heeft Sampras veertien Grand-Slamtoernooien gewon nen en Federer pas twee." Federer won de Australian Open zonder steun van een coach. Eind vorig jaar nam de Zwitser afscheid van Peter Lundgren, de man waar hij ja ren mee samenwerkte. „Nu ga ik op zoek naar iemand die me nieuwe inzichten kan bieden. Ik voel me net iemand die sinds kort weer vrijgezel is. Geloof me, als 22-jarige ben ik veel te jong om alles in m'n eentje te doen." Safin en Federer krijgen nauwe lijks tijd om bij te komen van twee weken tennis. Vanaf vrij dag hebben ze met hun land al weer Davis-Cupverplichtingen. Ongelooflijk, vijf dagen na een Grand Slam-toemooi, maar dat is het gevolg van het feit dat de Australian Open sinds dit jaar een week is verschoven. Jetlag of niet, de uitgeputte Safin moet naar Wit-Rusland. Fede rer gaat met de Zwitsers naar Roemenië. Winst in alternatieve Elfstedentocht door Mariëlle Verstegen techendorf - „Papa, je bent wel blij hè?" Boyd Angenent (4) frummelt zich in de drukte naar zijn vader. Ja, papa is wel blij. Al is het aan zijn gezicht nog niet te zien. Papa Henk is moe, hij heeft zojuist tweehonderd kilo meter geschaatst en de alterna tieve Elfstedentocht gewonnen. Erbarmelijk waren de omstan digheden niet, zaterdag op de Weissensee. Integendeel. Langs de kant werden skibroeken op gestroopt om bruine benen te krijgen. Niks geen ijspegels aan de baard of bevroren vingers. Het was weer voor zonnebrillen en zonnebrand. 's Ochtends bij de start was het al goed toeven. Al gaf de ther mometer om negen uur nog wel min twaalf aan. De zon stond al hoog aan de hemel en scheen over de besneeuwde bergen op het meer. Eigenlijk stond de start voor acht uur ge pland. Maar de schaatsers drongen vrijdag aan om toch een uur later te vertrekken. Minder koud en meer tijd voor de voorbereiding waren de ar gumenten. Henk Angenent ging als voorzitter van de rijdersraad met de organisatie praten. „Ik ben blij dat ze geluisterd heb ben. Ze moeten er een regel van maken om om negen uur te starten", vond de routinier uit Woubmgge. .Alleen bij dooi eerder. Als we om acht uur weg waren gegaan, hadden we meer problemen gehad," zei de win naar van zaterdag. En winnaars hebben altijd gelijk. De echte Elfstedentocht won hij in 1997, een alternatieve had Angenent nog niet achter zijn naam staan. „Ik heb nog nooit bij de eerste tien gereden hier." Dan weer was hij niet sterk ge noeg of offerde hij zich op voor een ploeggenoot, een jaar later reed hij een schaats kapot. Het zat Angenent nooit echt mee op de alternatieve. Dat het zaterdag zou gaan ge beuren had Angenent niet ver wacht. De hele week ging zijn naam rond op de Weissensee. De man uit Woubrugge was de grote favoriet Hij voelde zich ook sterk vorige week tijdens het open Nederlands kampi oenschap, maar kwam in de fi nale net te laat om Peter de Vries te kloppen. De criteriums reed hij ook lekker, maar de dag dat het moest gebeuren, was dat goede gevoel er steeds niet. „Ik had gewoon niet de benen om weg te rijden vandaag. Ze kijken allemaal wel naar je, maar ik had vandaag de kracht niet.' De agrariër - in zijn eentje de hele TNT-ploeg - zat wel bij de goede kopgroep. Veel top pers misten die slag, die er al na zestig kilometer kwam op initi atief van Bertjan van der Veen. Peter de Vries bijvoorbeeld, maar ook Erik Huizebosch die tot dan toe de grote gangmaker in het peloton was. Angenent miste hem in eerste instantie ook, maar reed samen met Lars Hoogeboom naar de kopgroep toe. Samen met René Ruiten berg, Arnold Stam, Casper Hel ling, Bas van Hest en Rob van Meggelen bleef het duo lang sa men. Uiteindelijk bleven er nog vijf over. Van Hest, Helling, Rui tenberg, Angenent en Van der Veen koersten samen op de fi nish af. Van der Veen zette de sprint aan, Ruitenberg schoot aan de rechterkant naar voren en An genent kwam door het midden. Hij won, Ruitenberg viel net over de streep en bleef languit liggen op het ijs. „Teleurstel ling", gaf de DSB'er later aan. „Ik ben twee keer tweede ge worden hier. Die eerste plek op de tweehonderd is er nog steeds niet." Voor Bertjan van der Veen was de teleurstelling ook gigantisch. Hij werd voor de derde keer derde. Uitgeteld hing de meest aanvallende schaatser van za- Henk Angenent wint de eindsprint op de Weissensee. Foto: ANP/Vincent Jannink terdag op een bankje. Een paar bankjes verderop zat Angenent Ook uitgeteld. Maar kans om op adem te komen, kreeg de winnaar niet. „Dit maakt alles goed, hier doe je het voor", zei de marathonschaatser. Zijn avontuur op de langebaan strandde dit seizoen al vroeg. Maar gefrustreerd raakte Ange nent er niet door. „Ik ben daar niet kwaad over. Ik ben hier ook vrolijk naar toegekomen." En zo gaat Henk Angenent vrolijk verder. Eerst naar Nederland voor de laatste wedstrijden van de KNSB Cup, dan naar Calgary om het werelduurrecord op 12 maart aan te vallen. Maar eerst wacht zaterdag de huldiging nog. Van de eerste overwinning op de alternatieve elfsteden tocht. „Kom, we gaan naar het podium Boyd, anders halen we het vliegtuig niet." En Boyd? Die was blij en vond het prima daarboven bij papa op de nek. Pagina S7: Drie op een rij voor Petra Grimbergen Peter van Duyt isterdam - In het hart van de enA knaagde wel degelijk de nzekerheid, maar de opdracht tegen ADO Den Haag werd uit- iindelijk kinderlijk simpel ver- Id. De lachwekkend zwakke tagenaars fungeerden als ipeelbal voor het onthoofde ax en kwamen er met 4-0 nog inadig van af. Iet was al duidelijk dat Ajax te- ;en ADO tien potentiële basis- telers zou missen, zaterdag- iorgen kwam daar een elfde •ij. Rafael van der Vaart kreeg last van een oude blessure aan iet bovenbeen en werd met het g op de competitiekraker te gen PSV, volgende week, dit weekeinde aan de kant gehou den. De personele problemen in Amsterdam waren deze week in het Haagse Zuiderpark onder werp van gesprek. Na de verras sende zege bij AZ op de eerste speeldag na de winter werd de sfeer rond ADO Den Haag gere geerd door optimisme. Een en keling durfde zelfs hardop van een stunt tegen Ajax te dromen. In de praktijk bleek die houding werkelijk nergens op gebaseerd. ADO bleek vanaf het eerste fluitsignaal overdonderd door de entourage in de ArenA, het speelde slap en laks, het dekte niet kort genoeg en was in bal bezit onvoorstelbaar slordig. Tegen de tijd dat de ploeg een beetje bij zinnen kwam, was het 2-0 en bleek elke verdere in spanning overbodig. „Helemaal niets, olé, olé", zongen de Ajax- supporters de ploeg van Lex Schoenmaker toe en zelden raakte het voetballied de waar heid zo. Het magere optreden van ADO weerspiegelde zich in het de buut van de Japanner Kazuyuki Toda. Voor duizenden tv-kij- kende landgenoten kwam Toda op het middenveld handen, voeten, ogen en oren te kort te gen de veelbewegende Wesley Sneijder en Tomas Galasek. Tot overmaat van ramp mikte Toda na vijf minuten de openings treffer achter zijn eigen doel man Dorus de Vries. Halverwe ge verloste Schoenmaker de Ja panner uit zijn lijden, overigens tot irritatie van Toda zelf. ADO Den Haag-speler Jeffrey van As en Ajacied Wesley Sneijder (rechts) gaan samen onderuit. Foto: Hans van Weel De meeste belangstelling in de ArenA ging niet uit naar een de buterende Japanner, maar naar een Amsterdamse eersteling. Omdat Zlatan Ibrahimovic, Wesley Sonck en Rafael van der Vaart geblesseerd waren en Ja son Culina deze week door griep werd geveld, deed Ronald Koeman een beroep op cen trumspits nummer vijf. Ryan Babel. Het amper 17-jarige talent be gon het seizoen in de Al van Ajax, maar werd na tien duels overgeheveld naar Jong Ajax Eén wedstrijd bij de reserves had hij nodig om Koeman van zijn kwaliteiten te overtuigen. Babel zat vorige week tegen NEC op de bank, trainde zater dag voor het eerst met de selec tie mee, werd gisterochtend door zijn vader bij de ArenA af gezet en hoorde vervolgens dat hij zou starten. Babel had even nodig om de zenuwen van zich af te schud den, maar naarmate de wed strijd vorderde, deed hij toch voldoende om een dikke pluim van zijn trainer in ontvangst te mogen nemen. „Hij heeft meer gedaan dan je van hem mocht verwachten", oordeelde Koe man liefkozend. Als de oefenmeester zich giste ren al zorgen had gemaakt over het duel met ADO, dan waren die binnen een half uur voorbij. Al na vijf minuten werd de wij felende ADO-keeper Dorus de Vries geklopt door een vrije trap van Sneijder, die onderweg dus werd aangeraakt door Toda. In de 19de minuut zette Sneijder, weer volledig vrij, Victor Sikora alleen voor De Vries: 2-0. Nog voor rust tekende Sneijder zelf van dichtbij voor 3-0. Na de on derbreking sputterde ADO iets Roger Federer is vanaf vandaag de nieuwe nummer een van de we reld. Foto: AP/Rick Stevens antwerpen/gpd - Voor het eerst sinds 1996 heeft het Nederlands korfbalteam zaterdag een wed strijd verloren. Destijds was België in Antwerpen met 14-8 te sterk in een vriendschappe lijk duel. Zaterdag was hetzelfde land in dezelfde stad Oranje wederom de baas. België gaf de wereldkampioen in de eerste van twee oefenwedstrijden met 16-11 klop. „Al jaren waarschuw ik mijn spelers ervoor dat dit een keer kan gebeuren. Dat we met z'n allen een slechte dag hebben en dat de tegenstander daar dan van profiteert Je weet dat het een keer komt maar leuk is het niet Ik baal enorm. En de spe lers ook. Die hebben dit met het Nederlands team nog nooit meegemaakt", zei bondscoach Jan Sjouke van den Bos. „In de tweede helft scoorden we nog maar drie keer. Dan moet je je als wereldkampioen diep gaan schamen. Dat mag niet", foeterde Van den Bos. De bondscoach was ook eerlijk over zijn eigen optreden. Hij vond dat hij veel te laat met zijn wissels was gekomen. „Ik heb te lang over het denkwerk ge daan. Misschien hadden we nog kunnen winnen als ik wat eerder veranderingen had aan gebracht" Gisteren nam Nederland revan che. In Utrecht werden de zui derburen in de tweede oefen wedstrijd met 15-10 verslagen. meer tegen, maar een briljante ingeving van invaller Nicolae Mitea leidde tot 4-0. Koeman was dik tevreden met het resultaat, maar besefte best dat de score geen enkele garan tie geeft voor de topper tegen PSV. Ajax rekent erop dat Van der Vaart volgende week ge woon inzetbaar is. Van de lange lijst absenten is er verder alleen goede hoop voor Sonck, Gryge- ra, Van Damme en mogelijk Soetaers. Gisteren haalde Koeman ook Sneijder nog eens uit voorzorg naar de kant De middenvelder kampt al een aantal weken met een pijnlijke rug. „Ik zal", grap te Koeman als de spreekwoor delijke boer met kiespijn, „deze week voor de zekerheid nog even bij de B-tjes gaan kijken." AJAX: Stekelenburg; De Jong, Heitinga, Escudé en O'Brien; Galasek (82. Yaku- bu), Sneijder (54. De Mul) en Maxwell; De Ridder, Babel en Sikora (65. Mitea). ADO DEN HAAG: De Vries; Rijaard (30. Mensah), Saavedra, Van As en El Akchaoui; Bodde (82. Stroeve). Toda (46. Van der Gun). Van der Leegte en Oulida; Simons en Gastelen. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Ruud Bröring, die met Jan Siemerink en Henk Angenent wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de afgelastingen en vooral de niet-afgelasting van Noordwijk - Quick Boys in de herhaling. Wat was er weinig te beleven op sportgebied de afgelopen week. Nu ontkom ik er weer niet aan om mijn vrienden van de KNVB aan te pakken. Zaterdag 31 januari, een dag met storm en regen De gehele afgelopen week viel het water weer met bakken uit de hemel. O, gelukkig vrijdag werd het even een paar uurtjes droog dus kan er gevoetbald worden „Ja maar hij geeft regen an hoor, voor 'n zaterdag en veul", zoals de echte Noordwij- ker zegt als hij bedoelt dat Piet Paulusma veel regen voorspelt voor zater dag. Daar heeft de KNVB geen boodschap aan Vrij dag (van daag) geen regen hup spelen morgen (zaterdag). Niet even een rondje langs de hoofdklassers: 'Hoe staan de velden erbij, jongens?' Gevolg? Alle ploegen die moe ten spelen kopen hun voorra den in voor een mooie kanti- neomzet. De spelers en de staf komen tevergeefs opdraven want de wedstrijd wordt als nog afgelast En een gezeur dat je dan krijgt: „Kunnen we dan nog oefenen vandaag?" „Ja maar niet op onze club. Alles ligt eruit.Uit dan mis schien?" „Nee, geen tegenstan der." „Misschien kunnen we wel spelen op een kunstgras- mat?" Train laat mij er dan maar af, want mijn liezen houden dat niet.„Ik speel dan ook liever niet, coach, want mijn binnenband zit net weer een beetje vast'" De ploeg die het wel goed uit komt, gooit de wedstrijd eruit als de eerste druppels vallen. Een ander team dat per se wil spelen laat ondanks de storm en de regen de wedstrijd ge woon doorgaan deze mooie voetbalzaterdag. Overigens is dit dezelfde club die vlak voor de Kerst zijn eerste elftal ver bood om hun vochtige matje te betreden. Snapt u het nog? Ik niet meer. Of toch wel? Luis ter Ruud", sprak het halve duo, (Koning van de Kaats) Bakker, „voor de Kerst was de bovenlaag dichtgelopen en daardoor niet meer waterdoor laatbaar. Van de week is hier een enorme gatenprikmachine overheen gegaan en zie: in heel Nederland stonden alle velden blank, hier niet meer. Prachtig wat een vondst' IK, Dat Lisse zo'n apparaat niet heeft? Eens even bellen! Natuurlijk hebben wij ook, net als ie dere andere gemeente, zo'n 'ontluchter' en die gebruiken we ook, maar een bovenlaag dichtlopen? Ja, dat kan wel, als er 6000 oli fanten zestien zaterdagen overheen lopen, maar een paar voetballers?" Leuk, al die heerlijke verzinsels waar de mensen inmiddels zelf in gelown als ze moetm ant woorden op vragen als: 'waar om is het eigenlijk afgelast?' of nog leuken 'waarom is het ei genlijk niet afgelast?" Kom op. laten we vanaf nu gewoon zeg gen: 1) We keuren het veld af, want de ploeg is niet compleet of we keuren het veld goed, want iedereen is fit Of, 2) Bes te KNVB, voorkom dit gerom mel Neem op tijd een beslis sing over een algehele afgelas ting en denk ook eens na over een langere winterstop. De clubs, de trainers en de spelers, maar zeker ook de spelersvrou wen zullen u dankbaar zijn. Misschien dat deze laatste groep voor u doorslaggevend kan zijn? Ruud Bröring uit Noordwijk is al jaren trainer in de top van het amateurvoetbal. Tegen woordig heeft hij FC Usse on der rijn hoede

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13