De laffe kunst van het vergeten 4 5 Sportjaar 2003 gevat in 12 momenten Een opstapje naar eeuwige roem Getrouwde vrouw gaat vreemd met vrouw Schrijnend portret van joodse jongen Stijn van der Loo's 'Galvano' is een best debuut 10 in zijn column op de voorpagina van de Volkskrant mijmerde Remco Campert afgelopen woensdag over herinneringen. Sommige liggen vlak onder de oppervlakte, andere worden plotseling door een associatie wakker geroepen. 'Wat heb je in de loop der jaren eraan toegevoegd en wat heb je eruit verwijderd?' Het kan geen toeval zijn dat dit nu net de belangrijkste vragen zijn in 'Een liefde in Parijs', zijn eerste roman in jaren. roman recensie Wim Vogel 'Een liefde in Parijs' door Remco Campert. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: 15,00 Parijs, natuurlijk altijd Parijs. De stad waar na de oorlog de vijftigers en de schilders van Cobra elkaar vonden, waar Wolkers heen moest, waar Her mans jaren woonde en die tot ver in de jaren zestig dé plek was waar het gebeurde. En omdat Frankrijk cen traal staat in de boekenweek in maart, komt deze nieuwe roman van Campert wel zeer gelegen. Jong is hij, net twintig, arm, bevlo gen en een dichter in de dop als Ri chard Sanders in het begin van de jaren vijftig met zijn schoolkame raad Ton Verstrijden naar de Lichtstad trekt. Ze voelen zich opge nomen in de grote wereld, willen nooit volwassen worden, laat staan zich verzoenen met de maatschap pij. Als ruim veertig jaar later zijn Franse uitgever Sanders' boekje De kiinst van het vergeten (L'art d'ou- blier) presenteert, wordt Sanders, voor een paar dagen in Parijs, voort durend herinnerd aan dat verleden en kan zijn conclusie geen andere zijn dat dat wat hem aangaat feitelijk allemaal weinig heeft voorgesteld. De enige werkelijkheid die hij be greep en nog steeds begrijpt, was en is de geschrevene. Door het schrij ven bracht hij een laagje vernis aan over de dingen die er echt toe doen en die hij vaak maar al te graag wilde vergeten. Door dat vergeten hield je je lot in eigen hand, dacht hij. Dat hij in werkelijkheid jarenlang 'een louter op zichzelf gericht, alco holisch sujet' is geweest en een 'slappe misbruiker van jonge vrou wen' wordt hem in Parijs duidelijk als een vroegere vriendin hem con fronteert met zijn nooit geweten va derschap. Zijn zogenaamde beheer sing van het lot blijkt even voos te zijn als die zogenaamde kunst van het vergeten: 'een zelf vervaardigd identiteitsbewijs waarmee hij zich door het leven smokkelde.' Buitengewoon knap en getuigend van groot vakmanschap is de manier waarop Campert in een kleine hon derdzestig pagina's ons inzage geeft in Sanders' leven. De tien hoofd stukjes zijn juweeltjes qua composi tie, effectiviteit en sfeer. Campert schrijft moeiteloos lijkt het, zo even tussen andere werkzaamheden door. Sanders' gecompliceerde jeugd, het naoorlogse Amsterdam en Parijs, het woeste kunstenaarsleven in Antwer pen daarna, zijn visie op het schrij ven en het kunstenaarschap, zijn liefdes en zijn huwelijk: alles wordt authentiek en messcherp aan het papier toevertrouwd. En dat alle maal in het wankele licht van de ze kerheid dat niets er echt toe doet en dat zijn kwetsbaarheid, zijn moede loosheid, zijn gevoel van verloren heid hem meer typeren dan hem lief is. Een liefde in Parijs bevat voor de kenners nogal wat toespelingen op het oeuvre van andere vijftigers. Hermans krijgt een saluut door even te verwijzen naar een au-pair in het Luxembourg, Corneille en Lodeizen worden genoemd, maar de roman moet het toch vooral hebben van het ontluisterende luchtledige waarbin nen Camperts personages leven on danks alle artistieke pretenties. De liefde heeft zich in Parijs nooit aan gediend, het dichterschap is er nau welijks opgebloeid, de vriendschap met Ton bleek aan tijd, plaats en omstandigheden gebonden en het grote vergeten, tot een kunst verhe ven, is daar als een goedkoop alibi voor in de plaats gekomen. Wat blijft is het inzicht dat wij niet de tijd beheren maar dat de tijd met öns speelt. Wat blijft is het vader schap en het tragische inzicht daar niets meer mee te kunnen. Behalve het schrijven van een prachtige ro man natuurlijk. Campert schrijft moeiteloos, lijkt het. Foto: GPD roman recensie Margot Engelen 'Enkel de daad' door Marijke Libert Uitgeverij Cossee. Prijs: €18,90. Een jongen die volwassen zit te worden in een boom: het is geen al ledaags onderwerp voor een roman, maar Marijke Libert kan er aardig mee uit de voeten in Enkel de daad. Ofschoon het wonen in een boom lijkt te smeken om ongelukken is het juist het vallen van een dode dat in deze roman het minst aanneme lijk aandoet. Het gaat om een Duit se ecoterroriste die Bert, de boom bewoner, bijstaat in zijn pogingen het kappen van de boom voor de j van een weg te verijdelen. De hardhandige en hardvochtige Ulrike valt zowat terloops dood; er wordt niet om haar gerouwd en evenmin worden de al te ijverige wegenbouwers of de voor hen op getreden politie ergens van be schuldigd. Bert zit een tijdje met de overleden Ulrike in zijn armen, dat is alles. 'Bert deed iets met zijn hand over haar hoofd. Was dat stre len? Nee, dat had ze niet graag. Hij verkocht haar een zachte klap om het weer goed te maken.' Behalve over Bert gaat Enkel de daad ook vooral om zijn vader en moeder. We spreken van een echt paar waarvan een van beiden op jonge leeftijd vreemd ging. De vrouw. Met een minnares. Totdat de getrouwde vrouw zwanger raak te en een zoon baarde, waarna het met de minnares erg slecht afliep. Enkel de man kan immers de voort plantingsdaad verrichten, daar kan de wederzijdse penetratie van het vrouwenpaar niet tegenop. Het kind, dat is Bert. Die al lezend in zijn boom in de papieren van 'de vrouw die geen boek schreef er achter komt dat deze vrouw een al- lesverzengende liefde voor zijn moeder heeft gevoeld in de tijd dat hij verwekt werd. Ook in zijn kindertijd speelde de tweede vrouw, in afnemende mate in seksuele zin, een rol van beteke nis. Uit haar dagboekachtige aante keningen leert Bert de pijn van Britt kennen, de pijn en het onmogelijke verlangen van de uiteindelijke bui tenstaander. De schrijfster doseert, in de persoon van de merkwaardige verlopen kasteelheer Leopold die Bert van aantekeningen en drank voorziet, uiterst voorzichtig en ge leidelijk de feitelijke gegevens over de voormalige driehoeksverhou ding waar Bert uit geboren werd. 'Het voordeel van een goed verhaal is dat het spannend blijft', laat de auteur Leopold ergens zeggen. Spannend, dat is nu wel wat veel gezegd, maar intrigerend is deze tweede roman van Marijke Libert zeker. In het soms schrijnende maar ook wel humoristische boek worden heel verschillende verteltonen naast en door elkaar gebruikt, waarbij ab rupte overgangen niet geschuwd worden. Uiteraard zijn de stukken van Britt, 'de vader die ik ergens ben', het schrijnendst, bijvoorbeeld in haar afscheidsbrief over haar ge storven eigen vader. 'De vrouw die geen boek schreef heeft in Enkel de daad indrukwekkend van zich af geschreven. Jan Ullrich ontwijkt Iban Mayo en Lance Armstrong op de top van Luz-Ardiden in de Tour de France. Foto: AP/Bernard Papon TOP sportboek recensie Cyril Rosman 'Dé 12 momenten, het sportjaarboek 2003'. Uitgeverij Tirion. Prijs: €19,98. Het jaar 2004 is inmiddels een maandje onderweg, maar 2003 is nog niet uit onze gedachten. Op tv zijn de jaaroverzichten reeds alle voorbij gekomen, maar in gedrukte vorm liggen de geschriften over 2003 nog vooraan in de boekwinkels. Soms zijn het boeken met alleen fo to's, soms zijn het alleen suffe op sommingen, dit jaar is er nog wat anders: Dé 12 momenten. Een keur aan journalisten zocht de 12 opvallendste sportmomenten van dit jaar uit en schreef bij elk moment een verhaal. Geen plaatje-praatje was de opdracht, een verhaal van een hoger niveau moest het worden. Het verhaal achter het verhaal, zeg maar. Dat is deels gelukt. De momenten (of ontwikkelingen) zijn goed gekozen: de afgang van de turnsters, de opkomst van de sprin ters. Verder nog: Jan Ullrich, Martin Verkerk, Louis van Gaal, Erben Wen- nemars, de golfers, de hockeyers, Jos Verstappen, Dick Advocaat, Inge de Bruijn en de noodlijdende Neder landse voetbalclubs. De verhalen zijn steeds een pagina of acht lang. Kort genoeg om er een of twee te le zen en het boek dan weer even weg te leggen. Het niveau van de verha len wisselt., Sommige zijn ontroe rend of leiden tot nieuwe inzichten. Een enkel verhaal komt niet veel ver der dan het praatje-plaatje idee. De uitgever lijkt van plan een vast terug kerend fenomeen te willen maken van het overzicht. Dat is te hopen. Het concept zal nog iets uitgediept moeten worden, de verhalen moe ten nog ietsje pakkender, maar het concept is nu al een stuk interessan ter dan de gebruikelijke plaatjesboe ken. roman recensie f Wim Vogel 'De Galvano' door Stijn van der Loo. Uitgeverij Oyerldo. Prijs: €11,95. Iets toevoegen aan de litera tuur wat er nog niet is. Weinig debutanten lukt dat tenzij je Stijn van der Loo heet en een novelle als De Galvano schrijft. Een schrijnend portret van een joodse jongeman die in het begin van de jaren dertig zijn maatregelen neemt om de na derende hordes te slim af te zijn. Nu, zestig jaren later, is dat perspectief wel duidelijk en is het niet zo heel ingewikkeld te zien langs welke lijnen van ge leidelijkheid het ultieme kwaad zich kon ontwikkelen. Des te verbazingwekkender dat Van der Loo's portret au thentiek overkomt en je ner gens denkt: achteraf heb je makkelijk praten. Het knappe van De Galvano, een novelle van maar net ne gentig bladzijden, is dat de werkzaamheden die hoofdper soon Moz verricht, het omge keerde bewerkstelligen van waar hij langzaam maar zeker achterkomt. Als galvaniseur voorziet hij metalen voorwer pen van andere metalen laag jes: goud, koper, enz. Als jood se jongen doorziet hij, laagje voor laagje, de geheime agen da's van zijn medemensen en regelt zijn wraak voordat zij hem definitief te pakken heb ben. Drie feiten markeren het leven van Moz, die zich katholiek noemt omdat zijn vader drie weken voor de geboorte van zijn zoon trouwde met een ka tholieke vrouw en vanaf die tijd Christiaan aan zijn echte naam Samuel toevoegde. In 1917 sterft de oude directeur Van Herwaerd door een tra gisch ongeval in de fabriek. Twee jaar later kiepert Moz de handtastelijke homoseksuele vriend van de oude baas in een bak zuur en in 1931 over lijdt Emma, zijn Duitse vrouw aan leukemie. Aan die drie fei ten voegt Moz een vierde toe. Als de hufterige zoon van Van Herwaerd de fabriek in 1933 aan Duitsers wil verkopen, al het personeel ontslaat en al leen nog gebruik wenst te ma ken van Moz, het 'slimme joodje', weet de laatste wat hem te doen staat. Het is een harde wereld, bin nen en buiten de fabriek. Ho mo's zijn flikkers, joden heb ben streken, behoren tot 'een slim ras', zijn wezens 'vreemd aan de natuur en verre van de natuur.' en dus nooit te ver trouwen. In die voortwoeke rende crisisjaren lijken de mensen verdoofd, zich nau welijks bewust van wat er gaande is in de grote wereld. Alleen Emma analyseert en observeert en weet dan al dat je gedeisd houden maar het beste is en dat macht tot moord en doodslag leidt. Voor haar zijn mensen net meeuwen. Die niet beseffen hoe gevangen ze zijn. 'Ze zijn gevangen in de wind waarte gen ze moeten opvliegen, met al hun kracht. En ze zijn ge vangen in hun honger, waar onder ze voortdurend moeten opstijgen, en 's avonds, als ze eindelijk zijn neergestreken, zie je ze staan, in laag water, gevangen in duisternis en kou. Ze kunnen niet weg uit wat ze zijn, ze zijn gevangen in zichzelf.' Het is dat inzicht in de tragiek van ons bestaan dat Van der Loo in prachtige, sterke taal verbeeldt. Het knappe van De Galvano is daarnaast de inge nieuze compositie. Twintig ja ren samengeperst in één werk dag, ergens in 1933. En toch een wezenlijk beeld van de drie decennia daarvoor. De Eerste Wereldoorlog dondert nog in de oren. Duitse dienst boden komen massaal naar ons land. De crisisjaren. En midden in die fabriek die de wereld is, onderkent een man het gevaar onderdeel te wor den van het systeem, voelt hij hoe de wereld hem zal verra den en neemt zijn maatrege len. De Galvano is een best de buut. De vat go ha! scti ziji eei op dei kol slei vai die jei ov< kof 1. (i) Diverse auteurs, Het aanzien van 2003 Het Spectrum, 14,50 2. (2)*Reid, Geleijnse Van Tol, gro Fokke Sukke, het afzien van 2003 De Harmonie, 8,60 eer DE LEESTAFEL Een van de typetjes uit Het Klok huis. Foto uit besproken boek In de rubriek de Leestafel wordt weke lijks een an der genre boe ken besproken. Deze week een greep uit de recen te oogst kinderboe ken. door Willeke Heijkoop Madelief, Otje, Abeltje, Kruimeltje, Pietje Bell; je ziet ze zo voor je. Sterker nog: van de huidige generatie scholieren, kent me- \nigeen ze waarschijn lijk alleen van film en televisie. Mooie films, goeie televisie; je zou bijna I-Ik ft vergeten dat er een kinderklassieker in boekvorm aan ten grondslag ligt. Maar daarmee zou je de auteurs (respectievelijk Guus Kuijer, Annie MG Schmidt (twee maal) en Chr. Van Abkoude (twee maal) heel lelijk te kort doen. Willem is sinds vorig jaar ook zo'n uit een boek gestapt televisiekind. Hij komt uit de pen van Hermine Landvreugd. Willem is een jongen van een jaar of acht. Door de week woont hij bij zijn moeder; in het weekeinde bij zijn vader en zijn slechthorende puberbroer. Hij is een echt stadskind dat stadse avonturen beleeft. Het kinderboekendebuut van Landvreugd Willem is een weerwolf (2000) werd meteen bekroond met een Vlag en Wimpel en vorig jaar maakte de VPRO er ook nog eens een succesvolle kinderserie van (momenteel in de her haling). Die serie deed overigens zo nu en dan aardig wat stof opwaaien omdat Willem soms wel heel erg stoute avon turen beleefde. De uitzending waarin puberbroer Mick in een draaiende droogtrommel belandde en er even later zwaargewond weer uitkwam, heeft waarschijnlijk heel wat boze telefoontjes en nachtmerries opgeleverd. Ik ben Willem! (Ploegsma, €12,95) is het tweede boek van Landvreugd over Wil lem Hoewel de twee delen los van el kaar te lezen zijn; is het leuk deel één te kennen voordat je aan nummer twee begint. In Ik ben Willem! is oma Bes in middels overleden en krijgen papa en zijn Surinaamse vriendin Sherida een baby. Intussen trekken Willem en Mick er onverminderd op uit met alle gevol gen van dien. Ze eten zich misselijk bij de Febo van het geld dat ze hebben ver diend met de illegale verkoop van dicht bundels van hun vader. Ze gaan op bezoek in het kraakpand van de vrienden van hun nichtje Annabel en ze verzinnen een verhuizing naar de Ve- luwe. Willem is het grootstedelijke ant woord op de Daltons, die andere gewel dige serie over opgroeiende jongens, en minstens even leuk. Goed nieuws voor de kijkbuiskinderen: een tweede televi sieserie over Willem is in de maak. Wie wil weten hoe zo'n jeugdserie wordt gemaakt, zou het boek Zó gaat het bij het Klokhuis (Lemniscaat, €15,00) eens ter hand moeten nemen. De hierboven beschreven droogtrommelscéne is in dat programma eens helemaal ontra feld. (Niemand gewond, allemaal ra- zendknappe trucage.) Het veelgeprezen Klokhuis, na Villa Achtenuerk en voor het Jeugdjournaal, is inmiddels niet meer weg te denken van Nederland 3. Al zijn daar jaren terug wel pogingen toe ondernomen. Het waren toen de kijkers zelf die daar een stokje voor staken. Om al die fans een plezier te doen, maakte de NPS dit 'achter de schermen boek'. Alles wat bij het maken van een reportage van belang is, komt langs. Het bedenken van een verhaal, het plannen en maken van de interviews, de presen tatie, het camera- en geluidswerk, de re gie; alles wordt uit de doeken gedaan. Het Klokhuis zou Het Klokhuis niet zijn, zonder de lezer aan het denken én aan het werk te zetten. Zó gaat het bij het Klokhuis is dan ook tegelijkertijd een handboek voor het maken van je eigen videofilm. Dat kan gewoon met je vaders handycam en je bureauspotje en de schemerlamp als belichting. Niet alles is even haalbaar; de aanwijzingen over het geluid en de montage zijn knap ingewikkeld om uit te voeren. Dat neemt niet weg dat dit boek je de kans geeft om je even acteur, cameraman of regisseur te voelen. Wie weet een opstapje naar eeuwige roem. 3. (-) Yvonne Kroonenberg, Nog één man om het af te leren Pandora, €7,98 4. (3) Youp van 't Hek. Liegangst Thomas Rap, 7,50 5. (4) Nicci French, De rode kamer Flamingo Noire, 12,50 6. (-) Jill Mansell, Hals over kop Poema, 7,98 7. (-) Isabel Al lende, Liefde en schaduw Rainbow, 8,00 8. (-) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijthoff, 18,95 9. (-) Latifa, Gestolen gezicht Sirene, 7,95 10. (-) Renate Dorrestein, Een hart van steen Pandora, 7,98 Bron; CPNB/De Bestseller 60 Yvonne Kroonenberg scoort n de goedkope herdruk van h oorspronkelijk in 1995 verscher bundel columns over het wei van de man. Al even goedkoop I Jill Mansels Hals over kop trouwde man gaat - 0 toevaï naast vrouw wonen van wie; ook een kind blijkt te hebben), i bel Allende, Latifa (over het lei van een jonge vrouw in KabulJ Renate Dorrestein. Allemaal li drukken. Echt nieuw: Dan Broii Da Vind Code, een thriller die 2 afspeelt rond het Pa rij se Louj waar uitgerekend pal voor de na Lisa iemand dood wordt aai troffen. doo inL

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6