In de ban van de rode planeet Blijf vooral dromen van Mars 'Het wordt tijd om 'n eilandje verder te gaan' 'Het ruikt daai alsof je achter een taxi loopt De rode planeet, thuisbasis van moordzuchtige groene wezens, voorbode van oorlog. Mars houdt de mensheid al eeuwen in de ban. De wetenschapper zoekt naar leven, de fan naar mogelijkheden om er te gaan leven. En de astroloog? Die begrijpt Balkenende beter door Mars. door Angela de Jong Artemis Westenberg van de Mars Society Nederland heeft er een dagtaak aan om het nieuws over haar geliefde pla neet bij te houden. Eerst was daar in augustus het historische feit dat Mars dichter dan ooit bij de aarde stond. In de kerstnacht knalden de champagnekurken thuis in Capelle aan den IJssel, toen bekend werd dat de Mars Express, de satelliet van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA bij de planeet was aangekomen. De volgende dag kwam de kater, toen bleek dat lander Beagle II niets van zich liet horen. Maar gelukkig bleken de landers Spi rit en Opportunity van de Amerika nen wél succesvol. Die leveren nu schitterende beelden van de rode planeet. Nauwgezet volgt Westen berg dagelijks de persconferentie van de NASA op internet. „Mars is zó mooi," zegt de historica. Haar huis hangt vol afbeeldingen van de rode planeet, aan het plafond bungelt een plastic replica. Ze vertelt gedreven, met veel gebaren. Grijpt herhaaldelijk een boek en laat foto's zien. Van zachtroze landschappen bezaaid met stenen. Van Valles Ma- rineris, een Grand Canyon op Mars zo groot als Amerika breed is. Over Olympus Mons, een 24 kilometer hoge vulkaan, met een doorsnee zo groot als Frankrijk. Ook raakt Westenberg niet uitge praat over bemande reizen naar Mars, het doel waar mee de society in 1998 in Amerika werd opgericht. Nu Bush de beslissing heeft genomen mensen naar Mars te sturen, kan dat volgens de Mars So ciety binnen tien jaar een feit zijn. Bush gaat er van uit 20 jaar nodig te hebben. Hij wil eerst een vaste basis op de maan bouwen die als spring plank moet dienen voor reizen naar Mars. Volgens Westenberg is dat on zin. „Dat is net zoiets als via Maas tricht naar Groningen gaan. Het heeft niets met elkaar te maken." Het wordt hoog tijd dat er mensen naar buurplaneet Mars gaan, vindt de stichting. Onbemande missies kunnen een schat aan informatie opleveren, maar het blijft behelpen. Dat bewijst de mislukking met Beag le II eens te meer. „Mensen hadden die landing kunnen bijsturen", denkt Westenberg. De gedachten van de Mars Society gaan verder dan bemande reizen naar Mars. De rode planeet lokt als nieuwe vestigingsplaats voor de mensheid. In onderzoekscentra in Canada en de VS traint de society al mensen voor een verblijf op Mars. Voor Westenberg is het de logische stap na de ontdekkingsreizen van Columbus en Livingstone. „Onze ei gen planeet kennen we inmiddels wel, nu trekt het heelal. Het wordt tijd een eilandje verder te gaan." De reistijd naar Mars, zes maanden, is te overzien. Het mag er koud zijn, 's zomers komt de temperatuur overdag toch regelmatig rond de 20 graden. En ook de dunne atmosfeer, die levensgevaarlijke straling door laat, is voor de Mars Society geen probleem. „Je legt zakken met zand op de daken van de huizen en je hebt er geen last meer van. En zand zakken vullen kunnen wij Nederlan ders heel goed." Buiten biedt een ruimtepak vol doende bescherming en zuurstof. De grond op Mars is prima geschikt om alle denkbare groente te verbou wen. Ook zijn er grondstoffen om kunststoffen te produceren. In spe ciale bassins kunnen rijst en vissen worden gekweekt. Op de internetpagina van de Mars Society staan al recepten voor Mar- tiaanse visschotel of Utopische pa prika's. Alles zonder vlees of zuivel producten, want vee naar Mars brengen zien ze niet snel gebeuren. Westenberg: „Ik weet hoe kippen- stront kan stinken. Daar wil je niet zes maanden tussen zitten aan boord van een raket." De mens is al sinds de oudheid ge fascineerd door Mars en andere pla neten. In Egypte, Babylonië, China, Zuid-Amerika: overal ter wereld ke ken mensen naar de sterrenhemel en dichtten de figuren die ze zagen renkunde. „Als Mars dicht bij Jupiter stond, moest dat wel betekenen dat er een oorlog op handen was waar de eigen vorst een rol in speelde." Serieus onderzoek naar de planeten begon rond de zestiende eeuw met Copernicus en Galileï. De eerste die Mars nauwgezet bestudeerde was de Nederlandse geleerde Christiaan Huygens. Hij ontwaarde rond 1659 met zijn telescoop structuren en vlekken op de planeet. Hij bereken de dat Mars in 27 uur om zijn as draaide. Inmiddels gaan de geleer den er van uit dat een etmaal op Mars net een fractie langer duurt dan op aarde: 24 uur, 37 minuten en 22 seconden. Ook Huygens' schatting van de grootte van Mars bleek vrij accuraat. Hij dacht dat de diameter van de planeet ongeveer 60 procent van die van de aarde was. Nu weten we dat dit 53 procent is. Hij filosofeerde ook al over planeetbewoners, levende wezens in de ruimte, compleet met handen en benen zoals de mens. Hij was niet de eerste, want aan het be gin van onze jaartelling waren er ook al schrijvers die verhalen schreven over ruimtereizen en een oorlog in de wolken waarin driekoppige vo gels, enorme spinnen en mieren zo groot als olifanten de hoofdrol speel den. Het wijdverbreide geloof in mars mannetjes is terug te voeren naar de 19e eeuw. Een simpele vertaalfout lag eraan ten grondslag. De Italiaan De rode planeet in een mozaïek van foto's van de marssonde Viking 1. De streep ii een Grand Canyon die zo lang is al Amerika breed is. Foto: AP Photo/NASA vierde planeet vanaf de zon, nog steeds veel invloed op het dagelijks leven. Althans, daar zijn astrologen van overtuigd. Ten tijde van de eer ste Golfoorlog trokken veel van hen snel een horoscoop. En wat bleek? Mars stond heel dicht bij een zeer slechte ster, die Chinezen de 'opeen stapeling van doden' noemen. Mars is ook van invloed op iemands karakter, legt astroloog Jan de Graaf uit. Iedereen heeft Mars in zich, wat staat voor kracht, weerbaarheid. Hoe je daar mee om moet gaan, moet je om te ontdekken." De Graaf legt uit dat Mars een bo ven- en een onderkant heeft. De bo- venkajit komt tot uiting in de sport, waar om de eer wordt gestreden op een sportieve manier. Maar er is vol gens De Graaf niet veel voor nodig of de rauwe onderkant wordt zicht baar: afgunst, haat nijd. „Dat zie je vaak weer naast het sportveld te rug." Mars begint wel een ondergescho ven kindje te worden in onze maat schappij, stelt De Graaf. „Als je kijkt het midden is de Valles Marineris, moet ik altijd een beetje om lachen." Bij ESTEC in Noordwijk, het onder- zoeks- en technologiecentrum van de ESA, moet je niet met marsman netjes of kolonisten op Mars aanko men. Toch zijn ook wetenschappers gefascineerd door leven op de pla neet. Want nu het na ruim dertig missies min of meer vaststaat dat er vroeger stromend water is geweest, getuige de 'opgedroogde rivierbed dingen' die zijn gevonden en de dik ke ijslagen in de grond en op de po len, bestaat er de kans dat er ooit le ven is geweest. „Als daarvoor sporen worden gevonden, zou dat kunnen betekenen dat op meer plaatsen in het heelal leven is", legt Agustin Chicar- ro uit. De Spaanse geoloog is de wetenschappe lijk leider van Mars Express. „We willen proberen te begrij pen hoe het kan dat drie planeten Aarde, Mars en Venus, die zo ontzettend op elkaar lijken, zich zo anders hebben kunnen ont wikkelen. Dat is ook goed voor het begrip van de evolutie van het zon nestelsel." Daarbij komt dat de rode planeet (die zijn kleur dankt aan ijzer in de bodem) na de maan de enige plek is waar ooit mensen naar toe kunnen gaan. Venus is veel te warm en de luchtdruk is er veel te hoog. De an dere planeten staan veel te ver weg. „Wie wil er nou tien jaar opgesloten zitten om naar Jupiter of Saturnus te gaan? En vervolgens nog eens tien jaar terug? Niemand." Dat er ooit mensen naar Mars gaan, daar is Chicarro van overtuigd. Maar de optimistische ideeën van de Mars Society over permanente bewoning van de planeet neemt hij niet seri eus. Landbouw op Mars? Mensen die wonen op een planeet waar het gemakkelijk honderd graden onder nul kan worden? „Weet je hoe daar ruikt? Alsof je achter een taxi loopt", zegt hij lachend. Dan weer serieus: Als de mensheid ooit zover komt dat ze naar die planeet wil verhui zen, moet het wel erg slecht zijn ge steld met de aarde." Voor Artemis Wildenberg van de Mars Society zijn bemande reizen naar de rode planeet een logische volgende stap na de ontdekkingsreizen van Coumbus en Li vingstone. „Onze eigen planeet kennen we inmiddels wel. Nu trekt het heelal." Foto: GPD/Harmen de Jong Mars in cijfers bijzondere krachten toe. De heldere dwaalster die zich langzaam voort bewoog, werd vernoemd naar de op pergod: Zeus bij de Grieken en Jupi ter bij de Romeinen. De bloedrode bal met zijn grillige bewegingen kon niet anders zijn dan de oorlogsgod: Ares bij de Grieken, Mars bij de Ro meinen. Wie wilde weten wat de goden in petto hadden, lette goed op de ster ren. „Ze waren ervan overtuigd dat wat Mars aan de hemel deed, van in vloed moest zijn op de oorlogsvoe ring", vertelt Govert Schilling, auteur van boeken en artikelen over ster- Schiaparelli dacht rechte lijnen op Mars te zien die de donkere vlekken op de planeet met elkaar verbonden. „Hij ging er van uit dat die vlekken zeeën waren en die lijnen een soort zeearmen", vertelt Schilling. Ofwel, canali in het Italiaans. De Amerikanen vertaalden dat woord als kanalen, kunstmatig aan gelegde waterwegen. Volgens zaken man en hobby-sterrenkundige Per- cival Lowell moest dat wel beteke nen dat er hoogwaardig intelligent leven was op Mars. Kanalen werden immers door mensen aangelegd? Volgens astrologen heeft Mars, de leren. Iedereen heeft overigens ook iets van Venus in zich, wat juist weer staat voor verleidelijk en attractief. De Graaf vertelt dat hij pas bij een 75-jarige cursiste Venus en Mars mooi vermengd zag. Het was een ui terst beminnelijke dame, de goed heid zelve, zoals De Graaf het noemt. Maar ze bleek wel Mars in haar ascendant te hebben. „Toen zijn we eens gaan kijken. Ze bleek graag met haar rode auto met 160 ki lometer per uur over de weg te scheuren. Ze bleek als het nodig was over een grote dosis beslistheid te beschikken. Dat is heel interessant hoe Mars vroeger werd neergezet, met zijn blinkende harnas en speer in de hand, trots rechtop. Nu noe men we dat macho. De man moet steeds zachter worden." In Balkenende ziet De Graaf Mars ook duidelijk terug. De premier heeft het sterrenbeeld Stier, maar zijn maan staat in Ram, een sterk Marsteken. „Daardoor raakt hij in confrontaties erg geïrriteerd. Je ziet dat. Als hij wordt aangevallen, heeft hij moeite zijn gezicht in de plooi te houden. Dan beginnen zijn mond hoeken te trillen en buitelen de woorden over elkaar heen. Daar Gemiddelde afstand tot de Zon: 227.940.000 kilometer Gemiddelde afstand tot Aarde: 227,350.000 kilometer Kleinste afstand ooit: 55.758.006 ki lometer op 27 augustus 2003 Diameter: 6794 Kilometer Lengte etmaal: 24 uur, 37 minuten en 22 seconden Lengte jaar: 669 Marsdagen en 687 Aardse dagen Gemiddelde temperatuur: -55 gra den Celsius Minimum temperatuur: -133 graden Celsius Maximum temperatuur: 27 graden Celsius De extremen van de planeet Mars en de reis erheen prikkelen de fantasie. Maar de risico's van bemande reizen zijn groot, de kosten extreem. Hoe aansprekend de rode planeet ook mag zijn, het wetenschappe lijk nut weegt niet op tegen dat van een re latief goedkope radiotelescoop. Bush wil naar Mars. Tja, wie wil dat niet? Dolen door de Valles Marineris - daarbij vergeleken is een bezoek aan de Grand Canyon een reisje op de Rijn. Of Olympus Mons beklimmen, met zijn 25 kilometer de hoogste berg van het hele zonnestelsel. Of de uitgestrekte zandwoestijnen door kruisen, op zoek naar sporen van leven dat er misschien ooit geweest is. Of de he mel afspeuren naar een klein blauw stipje, in de buurt van de zon. Het avontuur roept. Dit wordt de grootste uitdaging voor het menselijk vernuft sinds de maan landingen. Hier begint een keten van ruimtekolonies die het menselijk ras verder het heelal in zullen brengen. Als de aarde door een pro jectiel uit de ruimte dodelijk wordt getrof fen kunnen we zo toch voortleven. En denk eens aan al die nuttige uitvindingen die we aan deze multimiljard dollar in vesteringgaan overhouden. De verbeel ding slaat op hol bij het vooruitzicht dat er eindelijk eens serieus werk wordt ge maakt van oude dromen om mensen op Mars te plaatsen. Wie of wat houdt ons nu nog tegen? Het duurt nog wel een tijdje voor het zover is. Alle science-fictionfUms ten spijt be staan er geen ruimteschepen met geschikte voortstuwingstechnieken om interpla netaire reizen te maken. Alles moet nog ontwikkeld worden. Inclusief een basis op de maan als vertrekpunt voor de Marsmissies. En als je er dan na een reis van een maand of zes (als Mars het dichtst bij de aarde staat) bent aangekomen moet je veilig zien te landen. En daar maanden lang verblijven. En met voldoende energie die je ter plekke hebt gewonnen opstijgen en het hele eind terugvliegen. In twee jaar kun je uit en thuis zijn. Je zult dan wel last hebben van botontkalking door de langdurige staat van gewichtloosheid waarin je verkeerde. Grote kans dat je kanker hebt opgelopen door de hoge stra- lingsdoses waarmee je cellen buiten de aardse dampkring zijn gebombardeerd. Optimisten zeggen dat we binnen een jaar of tien al die problemen zullen hebben op gelost. Ze paren avonturisme aan een on gebreideld vooruitgangsdenken. Hetzelfde vooruitgangsdenken waarmee ze het gat in de ozonlaag, het broeikaseffect, aids en hongersnood in een handomdraai de we reld uit hebben geholpen. Realisten zeggen dat het nog tientallen jaren gaat duren voor een mens voet zet op Mars, dat het honderden miljarden dollars gaat kosten en dat er onnodig mensenlevens op het spel worden gezet. Met robotsatellieten kan het veel goedkoper en veiliger. Jam mer als er weer eens eentje crasht bij de landing op Mars. Maar behalve de weten schappers die de satelliet hebben ge bouwd, zal er niemand een traantje bij wegpinken. Op martelaars zitten we niet te wachten. Toegegeven: een robot zal nooit zo slim zijn als een mens. Hij kan alleen opdrach ten uitvoeren die zijn voorgeprogram meerd of die hem met een vertraging van enkele minuten vanaf de aarde bereiken. Hij heeft geen intuïtie, geen fantasie, geen impulsiviteit, geen ambities - bij uitstek 'the stuff waarmee de grote ontdekkingen uit de wereldgeschiedenis zijn gedaan. Maar hij heeft ook geen last van wispeltu righeid, eenzaamheid, depressies, manies en fobieën en al die andere typisch mense lijke eigenschappen die zich vooral onder moeilijke omstandigheden laten gelden. In tegenstelling tot wat de mooie folders beloven: een maandenlang verblijf op Mars is allesbehalve een toeristisch uit stapje. Wees verstandig en denk logisch: met een fractie van wat bemande ruimte vaart naar Mars gaat kosten kun je nü al vele robotsatellieten het vuile werk laten doen. Onlangs kende het kabinet het Lofar-pro- ject €52 miljoen subsidie toe. Daarmee kan in Nederland en omgeving een begin worden gemaakt met de bouw van 's we relds grootste radiotelescoop. Die gaat be staan uit een netwerk van tienduizenden kleine antennes, waarmee we dieper dan ooit in het heelal kunnen doordringen. Al leen al op ICT-gebied (de communicatie tussen al die antennes en het ordenen van de vergaarde informatie) is de technologi sche opbrengst enorm. Wetenschappelijk gezien is Lofar vele malen belangrijker nieuws dan een president die in een ver kiezingsjaar roept dat Amerika Mars gaat veroveren. Maar helaas spreekt een radio telescoop niet tot de verbeelding. Wat wil len we: wetenschap of fantasie? Failliet gaan aan jongensdromen of investeren in echte wetenschap die de grenzen van onze kennis gaat verleggen? Er is niks mis'met die dromen van mensen op Mars. Vooral blijven dromen zou ik zeggen. Michel Hommel, hoofd van het Artis Planetarium Foto van de stereocamera aan boord van de Mars Express van de ESA, waai de 'rivier' Reull Vallis te zien is, volgens wetenschappers een van de aanwij gen dat er ooit water vloeide op Mars. Foto: AP Photo/ESA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4