Biografie Jerney Kaagman herkent in Idols de roem van haar eigen carrière 'Pas toen ik niet meer zong op televisie, werd ik serieus genomen' e'! Aanta kneuzen een,pu^r, verdient geld met afgang bij Idols' ZATERDAG 31 JANUARI 2004 Jerney Kaagman in 1974 als zangeres van Earth Fire. Archieffoto: CPD/Cees Zorn niet toe. Hij heeft het vermogen om een zaal om zijn vinger te winden. Jim heeft er volgens mij goed aan ge daan met Mars in zee te gaan." Artiest en bedrijf schurken wel dicht tegen elkaar aan. „Het is veel erger dan dat. Diesel verkoopt spijkerbroeken met behulp van popmuziek. Mobiele telefoons worden aan de man gebracht met popmuziek. Muziek is onlosmakelijk verbonden met marketing. Het is de kunst om het bedrijfsleven voor jou te laten werken. Jim heeft dat goed gedaan. Ik geloof niet dat hij grote concessies aan Mars heeft gedaan. Veel serieuze kandidaten hebben al een contract met een manager. Dat hebben ze zelf getekend of hun ou ders. Ze hebben vaak geen idee wat zij tekenen." Is de roem anders dan vroeger? „Ik was vroeger met name bekend bij de popgeneratie.Nu is het dwars door alle lagen en alle leeftijden heen. Maar verder. Ach, ik woon in Blaricum. Daar woont Gordon, daar woont Marco, daar wonen Simone Kleinsma en Anita Meijer. Mensen kijken daar echt niet op als ik op za terdag met een mandje boodschap pen in de supermarkt bij de kassa sta." Waar komt die afstandelijke houding vandaan? „Je wordt als artiest geconfronteerd met de reacties uit het publiek. Je leert ermee omgaan. Ik had een ploeg om mij heen van acht man nen: vier in de band, vier achter de knoppen. Die beschermden mij al tijd. Dat kun je positief of negatief interpreteren. Zij bewaakten mij omdat ze niet wilden dat er een an der bij mij kon komen. Maar het was ook zo dat het in die tijd nog wel eens gebeurde dat een zangeres uit een band werd geplukt voor een so locarrière en de band aan de kant werd geschoven. Er zat dus ook een strategisch belang achter. En bezits drang: het waren ook mannen die gewoon niet wilden dat een andere vent aan mij zat. Ze waren ook heel goed in het relati veren van het succes. Zo van, Jerney, vergeet niet dat al die mensen die nu op je afkomen, zo weer verdwenen zijn als je volgende plaatje niets wordt. We hielden elkaar met de voeten op de grond." Het klinkt zo volwassen. „Ik voelde me in die tijd sterk aange trokken tot de zenfilosofie. Ik denk dat dat mij wel geholpen heeft. Het is een vak, artiest zijn. Er wordt con tractueel van je verwacht dat je elk jaar een album aflevert. En er zijn natuurlijk allerlei mensen om je heen die je ziet ondergaan aan drank en drugs en weet ik het allemaal. De glans van succes neem je mee naar andere mensen. Je versiert een leuke juffrouw omdat die op de glans van het succes afkomt. Ik heb mensen om mij heen zien doodgaan." Door de glans? „Omdat de glans van het succes ver bleekt was en zij dachten dat het le ven niet meer leuk was. Mensen ra ken aan de drank. Muziek maken is iets heel emotioneels. Je kunt je daardoor laten meeslepen. Het helpt om het als een vak te zien. Als je geld vraagt voor een optreden, moet je iets bieden. Je moet iets goeds bie den. Dat is lastig als je stoned bent en dronken, kan ik je vertellen." U bent nooit in die valkuil gestapt? „Ik heb me gerealiseerd, maar echt niet vanaf dag een, dat de mensen die naar jou komen kijken iets uit zenden naar jou. De glans van suc ces kleeft aan jou omdat die mensen die op jou afsturen. Die glans is er niet vanzelf. Je kunt autoriteit uit stralen of een andere kant van je persoonlijkheid, maar de glans van succes wordt overgebracht door de adoratie van het publiek. Die glans bestaat alleen voor de mensen die jou kennen. Als je de hoek omgaat en je vraagt de weg aan iemand die jou niet kent, dan is die glans er niet. Als je verslaafd raakt aan die glans, moet je voortdurend in het gezel schap verkeren van mensen die jou adoreren. Ik heb vroeg begrepen dat je dat moet loskoppelen. Roem duurt net zo lang als een optreden. Als je in de kleedkamer zit, is het al bijna voorbij." Dat neemt niet weg dat de buitenwe reld vasthoudt aan een beeld. Het blauwe leren pak uit de clip van Weekend, de blootfoto's uit de Play boy en de Penthouse, het meedogen loze jurylid van Idols. „Klopt. Maar dat zijn de eigen ge dachten van mensen. Als ik die bin nen laat, raak ik in de war. Ik wil daar niet mee worden lastiggevallen. Ik houd dat buiten. En wat dat leren pak betreft: het zijn meestal mannen die daarover beginnen. Die doen daar heel opgewonden over." Het lijkt alsof u altijd afstand heeft gehouden tot het succes. „Dat klopt denk ik wel. Weet je wat veel indmk op mij heeft gemaakt? Nadat we met de band waren ge stopt, ben ik op advies van Jaap van Beusekom van de Stichting Popmu ziek Nederland betrokken bij het op zetten van de BV Pop, een vakbond vóór popmuzikanten. Ik kreeg een uitnodiging van Sonja Barend om in haar programma te komen. Vanaf dat moment werd ik heel anders be naderd. Ik bleek te kunnen praten. Snap je, pas toen ik niet meer zong op televisie, werd ik serieus geno men." U wilt zeggen dat artiesten, ondanks alle gekte, in laag aanzien staan? „Kijk maar naar een programma als Barend Van Dorp. Hartstikke leuk. Maar de gasten .aan tafel krijgen wel een kwartier om hun verhaal te doen. De artiest mag drie minuten zijn ding doen. En geld krijgen ze er echt niet voor. Ze mogen blij zijn dat ze htm product mogen pluggen. Muziek is een pauzenummer. Meer niet." Geboren op 9 juli 1947 in Den Haag als Christina Henriëtte Kaagman 1959: MMS Huygens Lyceum Voorburg 1967: Opleiding Schoevers 1969: Oprichting Earth and Fire 1980: Winnaar Exportprijs 1983: Earth and Fire opgedoekt 1983: Solo-album 'Made on Earth' 1984: Eerste Nederlandse vrouw in het eerste nummer van Playboy 1987: Voorzitter BV Pop 1991: Radio Noordzee Nationaal 2000: Directeur Conamus 2002: Jurylid Idols De Idols-jury, met van links naar rechts: Henkjan Smits, Eric van Tijn, Jerney Kaagman en Edwin Jansen. Foto: GPD/Ton Kastermans De g ans van succes Het jurylidmaatschap van het populaire televisieprogramma Idols confronteert Jerney Kaagman voor de tweede maal in haar leven met het fenomeen roem. De voormalige zangeres van Earth and Fire leerde al jong de bewondering van het publiek op waarde te schatten. Adoratie is iets van de fans en een artiest doet er verstandig aan niet te veel geloof te hechten aan alle aandacht voor zijn persoon. „Ik heb het allemaal al eens meegemaakt. Het is voor mij vooral herkenning." door Patrick Meershoek niet meedoen aan het programma. Ik dacht niet dat ik Idols kon combi neren met mijn werk als directeur van Conamus. Toen ik opnieuw werd benaderd, heb ik het verzoek voorgelegd aan het bestuur. Dat rea geerde positief. Een van de taken van Conamus is ervoor te zorgen dat er nieuw talent komt. De afweging was: de muziekindustrie maakt een ontzettend moeilijke tijd door. Het is voor artiesten verschrikkelijk lastig om aan de bak te komen. In Neder land is de laatste jaren de helft van alle artiestencontracten beëindigd. En nu blijkt er een programma te zijn dat zo veel kijkers trekt dat de deelnemers beroemd zijn nog voor dat zij een plaatje hebben gemaakt." Succes verzekerd. „Niet alleen de winnaar van Idols komt in die positie. Alle tien finalis ten zijn bekende artiesten geworden. Ze verdienen allemaal geld met hun muziek. Ik vind het fijn dat ik daar aan kan meewerken. Ik doe dit niet voor mijzelf." Voor de muziekindustrie was Idols een uitkomst? j „Ja. Meestal werkt het andersom. Een platenmaatschappij ontdekt een artiest en gaat investeren in een car rière. Ze gaan de studio in, er wordt materiaal bij elkaar gezocht en er wordt nagedacht over een marke tingcampagne om de artiest onder de aandacht te brengen. Alles is ge spitst op het uitbrengen van een plaatje. Dan ligt er een cd en dan gaat de promotor langs alle zenders en stations en wat blijkt: je wordt nergens gedraaid en de televisieop tredens blijven beperkt tot een ach- terafprogramma. Idols begint aan de andere kant? „Het is precies de omgekeerde rou te. De maatschappij investeert in een artiest die voor de ogen van een miljoenenpubliek een talentenjacht heeft gewonnen. De radiozenders en televisieprogramma's vechten om de primeur van zijn eerste plaatje. BMG heeft dit gesponsord en mag de eer ste keuze maken. Maar op diegenen die zij niet nemen, mag elke andere maatschappij vrij een bod doen. Daar bemoeien wij ons niet mee. Mijn hart gaat toch uit naar de men sen die de muziek maken en uitvoe ren. Hoe moet het verder met Jim en Jamai als na de finale in mei hun opvolgers opstaan? „Dat is moeilijk te zeggen. Zij willen artiest worden en het moet in de loop der ja ren duidelijk worden of zij artiestenbloed hebben. Ze moeten zich ontwik kelen. Ik vind dat bei den dat goed doen. Ja mai is een entertainer. Hij won vorig jaar de finale terwijl hij in de voorronde de tekst van het liedje ver gat. Dat deed er C in id R 3), 39 iks s e ic de ail i Voor de tweede editie van Idols hebben zich 16.731 kandidaten aangemeld. Op televisie 96. In werkelijkheid 27. De finale is in mei. Zit er veel talent tussen? „Wat ons als jury opvalt, is dat het veel grotere aanbod van kandidaten er niet voor heeft gezorgd dat er tien keer zoveel getalenteerde mensen voorbijkomen. Het lijkt alsof vooral de middelmaat in groten getale heeft ingeschreven. Tot de uitzending dringen eèn paar heel goede kandi daten door. En een heleboel middel matige en een aantal slechte. Sommige kandidaten zijn zo slecht dat het weer leuk wordt om naar te kijken. Er was onlangs weer de nodi- ge ophef over met pukkel tjes. Heel Ne derland viel over ons heen omdat wij zo gena deloos met die jongen waren omgegaan. Hij zong samen met een aantal kandida ten een nummer op de middenstip van het Gelredome. Veel mensen zeggen: dat mag je niet doen, je moet die mensen tegen zichzelf in bescherming nemen. Maar waarte gen? Zelf vinden ze het geweldig. Normaal gesproken komt zo iemand nooit binnen door de artiestenin gang. Normaal gesproken staat zo iemand niet zingend op de midden stip van een vol voetbalstadion. Die jongens vinden de aandacht enig." Een beetje raar is het toch wel, die panklare roem voor talentloze afval lers? „Dat is toch juist leuk? Al ben je de grootste loser, je maakt dingen mee die de meeste anderen nooit meemaken. Andy Warhol zei het al: tegen het jaar 2000 is iedereen op televisie geweest voor zijn fifteen minutes of fame. Kijk, de kandidaten worden door ons niet persoonlijk uitgenodigd. De inschrijving wordt geopend en de mensen melden zich aan. En ieder een weet hoe het toegaat. Bij de eer ste serie van Idols kon je zeggen: ze weten niet waar ze aan beginnen. Nu kan dat niet meer. Iedereen weet hoe het werkt. Verder kan ik melden dat een aantal van deze kneuzen nu worden geboekt voor optredens in het land. Die verdienen geld met hun afgang in Idols." U bent de bitse juffrou w met het snoeiharde oordeel. „Ja, dat beeld bestaat. Als je goed kijkt en luistert, merkje dat het niet terecht is. Ik ben niet harder dan de anderen. Er is wat dat betreft ook geen rolverdeling binnen de jury. Je bent niet altijd even geinspireerd. Op zo'n moment geef je Henkjan Smits aan dat je niets wilt zeggen. Soms denk je als er iemand binnen komt: o, daar heb je er weer één. Je hebt helemaal geen zin om er iets over te zeggen omdat je bang bent dat je iemand tot de veters toe affikt. Ik vind het belangrijk dat een kandi daat toon kan houden en niet in één couplet vier keer van toonsoort ver andert zonder daar erg in te hebben. Als je dat iemand moet bijbrengen is het hopeloos. Ik vind het ook prettig als mensen in die lege ruimte zonder begeleiding bewijzen dat ze over maatgevoel beschikken. Zonder ti ming kun je niet zingen. Dat wordt een puinhoop. Het uiterlijk doet er niet zo veel toe. Er zijn genoeg voorbeelden in de bu siness van mensen die niet knap zijn. Elton John, Elvis Costello, Are tha Franklin: dat zijn persoonlijkhe den. Als je een ander emotioneel kunt raken met je stem, doet de rest er niet meer toe. Kijk, als er iemand binnenkomt die heel knap is, denk ik on middellijk: o, ik hoop dat hij ook kan zingen. Als je dat allebei hebt, is dat fantastisch." Was u eigenlijk meteen enthousi ast over Idols? „Nee. Ik wilde eerst helemaal

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3