Een wolf in schaapskleren Verdachte dubbele moord in Baarn al jong op criminele pad 1 weekendbijlage van Leidsch Dagblad Interview Idols is voor Jerney Kaagman vooral herkenning ZATERDAG BI JANUARI HBS 2004 ;l Onder de witte tent bij het geitenhok wordt op de kinderboerderij gezocht naar de lichamen van het Baarnse echtpaar. Foto: GPD/Jaap de Boer 'op vakantie'. De geschiedenis van 1970 lijkt zich te herhalen. Hij vertelt iedereen die het maar horen wil, dat hij op het huis van de Müllers past. In werkelijkheid is het echtpaar dan al om het le ven gebracht. Maar de 'huis vriend' maait het gras, trekt de gordijnen op gezette tijden dicht en zoFgt dat het licht brandt, als of er niets aan de hand is. Hij rijdt ook in de auto van de Mül lers, werkt achter hun computer, houdt er kantoor, droogt er zijn wasgoed en buren horen af en toe de douche kletteren. Onge merkt eigent De R. zich intussen het geërfde vermogen van het echtpaar toe. Grijs en mager Familieleden, die geen hechte band met het stel hebben, maakt hij wijs dat Hans en Ria naar een geloofssekte in België zijn ver trokken. Ze zouden met nie mand meer contact willen heb ben. Ook achterdochtige buurt genoten houdt hij vier jaar lang met het sekteverhaal aan het lijntje. Een adres of telefoon nummer heeft hij niet, want Hans zou hém af en toe een bliksembezoek brengen als hij post in Baarn komt ophalen. Hans wordt de laatste tijd wel grijs en mager, weet De R. te melden. Ongeruste buren die aan de bel trekken, worden door de politie afgepoeierd. Pas als misdaadver slaggever Peter R. de Vries zich met de vermissing bemoeit, komt de politie in actie. Er start een buurtonderzoek en de me dia worden ingeschakeld. De po litie sluit een misdrijf niet uit, maar zoekt ook in België verder in religieuze kringen. Het levert allemaal niets op. Op maandag 12 januari komt het onderzoek in een stroomver snelling en volgen huiszoekin gen in de woningen van de Mül lers, De R. en op de kinderboer derij. Inmiddels houdt justitie de beheerder 24 uur per dag in de gaten. In de rats Baam zit enorm in de rats over het echtpaar, maar De R. blijft kalm. „Ik ben niet bang dat hen iets ergs is overkomen en vind het niet zo belangrijk waar ze zijn. Ze moeten zelf weten wat ze doen", zegt hij in een tele foongesprek tegen deze krant. Ook in volgende gesprekken houdt hij zich van de domme en heeft geen antwoord op de meest voor de hand liggende vragen. Maar nooit raakt hij ge prikkeld en hij blijft de krant te woord staan. Wel klinkt zijn stem met elk gesprek zwakker. Op de ochtend van zijn arresta tie maakt hij een opvallend gela ten indruk. Hij lijkt aan te voelen dat rechercheurs op punt staan de lichamen te ontdekken. „Het komt zoals het komt, het leven gaat door", zegt hij traag. Later op die derde, regenachtige dag van het grote sporenonder zoek is het raak. In de grond van de kinderboerderij worden men selijke stoffelijke resten gevon den. Het Forensisch Instituut zal later vaststellen dat ze van Hans en Ria Müller zijn. Om half acht 's avonds wordt De R. gearres teerd in de trein bij Woerden, de plaats waar zijn twee kinderen bij zijn ex-vrouw wonen. Met de opgraving van de lijken op zijn netvlies wil hij kennelijk nog snel afscheid van hen nemen. Na z'n arrestatie verandert De R. van een praatgrage 'huisvriend' in een zwijgzame verdachte. Hans en Ria Müller zijn inmid dels respectvol begraven. Het mysterie rond hun verdwijning is ontrafeld, maar Baarn blijft met veel vragen achter. Een macaber tafereel: een rechercheur prikt in de grond en snuffelt dan aan de punt of die naar menselijke resten ruikt. Foto: Ton Kastermans Paul de R. stond bij veel Baarnaars bekend als een vriendelijke man. Een beetje zonderling zo af en toe, maar verder niet onaardig. Hij deed zijn werk als beheerder van kinderboerderij Canton uitstekend, was vriendelijk voor de kinderen en lief voor de dieren. Een plichtsgetrouw man. Een beetje een sjacheraar ook. Regelt bij de één een partijtje tegels en bij de ander een kuub zand. Een knutselaar, handig, altijd iets om handen. Niemand in Baarn wist dat deze man ook een inktzwarte kant had. door Annemarie de Jong lieuwe deel van de kinderboerderij waar later de lichamen van Hans en Ria Müller worden gevonden. leffoto: Ton Kastermans horrorgenre wel te verstaan. Het script begint op 9 april 1944 bij zijn geboorte in Amsterdam. Hij groeit samen met één zus op in een middenklassegezin. Zijn va der heeft een goede baan bij een oliemaatschappij die de familie in 1962 naar Nieuw-Zeeland uit zendt. In 1969 knikkeren de au toriteiten De R. na een serie in braken en geweldsmisdrijven dat land uit. Het maakt weinig indruk, want in 1970 wordt hij de 26-jarige hoofdverdachte in de zaak-Aker sloot. De 69-jarige Haarlemse weduwe Tina Akersloot-König is verdwenen nadat ze voor het laatst 's nachts is gezien in de ro de mini van 'huisvriend' en klus jesman De R.. Hij is dan colpor teur en woont op kamers in Haarlem. Agenten treffen De R. later aan in haar woning. Hij zegt 'op het huis te passen' en in zijn auto vinden ze een schep met zand en bloed. Maar het lijk van de Haarlemse is zoek en de dna-techniek staat nog in de kinderschoenen. De R. gaat bij gebrek aan bewijs vrijuit in de verdwijningszaak. Maar tijdens de rechtszaak is De R. naar voren gekomen als een schizofrene, sluwe man met hoog IQ, een gevaar voor de maatschappij. Op basis daarvan en van een serie auto-inbraken krijgt hij tbs. De zaak heeft oud inspecteur Verhoeven van de Haarlemse recherche nooit los gelaten. Hij herinnert zich dat De R. tijdens verhoren niet te benaderen is. Als de verdachte het ondervragen zat is, doet hij gewoon een tukje. Verhoeven weet ook nog hoe De R. zijn uit Nieuw-Zeeland overgekomen moeder helemaal verrot schold. Onder bescherming Na negen jaar ontsnapt De R. uit de Groningse Van Mesdagkli niek. Hij zou een bewaker met een baksteen op zijn hoofd heb ben geslagen. Verhoeven: „Toen ik op het tv-journaal zag dat hij was ontsnapt, was ik als recher cheur voor het eerst echt bang. Mijn gezin is destijds onder be scherming gesteld. Hij had me nooit bedreigd, maar je weet het nooit. Hij is een gewetenloze cri mineel." In 1980 wordt de voort vluchtige crimineel in België bij een gewapende inbraak opge pakt. Inmiddels op vrije voeten duikt hij rond 1993 op in Baarn. Hij trekt in bij zijn ziekelijke groot moeder aan de Frans Halslaan en verzorgt haar tot de dood. Hij is inmiddels getrouwd, heeft twee kinderen, maar het huwe lijk strandt al snel. Aan de Frans Halslaan leert hij het echtpaar Müller van de Rem- brandtlaan kennen. Hun achter tuinen grenzen aan elkaar en de strenggelovige Hans Müller, met een sterke bekeringsdrang, vindt bij De R. een luisterend oor. Die krijgt zo een voet tussen de deur bij het kinderloze, rijke echtpaar. Het is nota bene Hans die hem wijst op de baan bij kinderboer derij Canton waar hij in 1994 aan de slag gaat. De R. ontpopt zich als de stille, behulpzame beheerder. Goed voor dieren en vriendelijk tegen kinderen. Intussen moet hij in 1995 na een erfeniskwestie met zijn familie de woning van zijn overleden grootmoeder verlaten. Hij ver huist naar de Tulpstraat vlakbij de kinderboerderij, maar houdt de relatie met de Müllers warm. Die leven, vermoedelijk tot begin 2000, alsof alles z'n gangetje blijft gaan. De nieuwe Peugeot is besteld en de knieoperatie voor Hans staat gepland. Dan gaat het stel volgens De R. Het is woensdagmiddag 14 januari wanneer Paul de R. over de muur van kinderboerderij Can ton in Baarn kijkt. Wanneer hij ziet dat rechercheurs met lange stokken bij het geitenhok begin nen te prikken, neemt hij snel de benen. De beheerder is de enige die op dat moment zeker weet: ze hebben beet. Enkele uren la ter worden de lichamen van het vier jaar lang vermiste echtpaar Hans (65) en Ria Müller (59) op gegraven. In complete verbijstering vragen Baamse ouders zich af hoe het kan dat ze hun kinderen jaren lang hebben toevertrouwd aan de zorg van Paul de R.. Het is uitgerekend de 59-jarige beheer der van de kinderboerderij die nu wordt verdacht van moord op twee onschuldige mensen. Een reconstructie van zijn leven biedt stof voor een film, van het Hans en Ria Müller zouden naar een geloofssekte in België zijn vertrokken. Later werden hun li chamen op het terrein van de kinderboerderij gevonden. Leidse jongenskamers geportretteerd in 'Paleizen van het geheugen'

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1