ECONOMIE Bezos maakt van Amazon grootste internetwinkel amazon Amsterdamse beurshandel lonkt naar Londen 'T-MobUe binnen minst gcschikt' Zorgen over houdbaarheid van AOW §,ziJ Vrijhandel of immigratie? IHC Caland: 46 Miljoen dollar winst organisatie bij AA-luchthaven j stricht - Maastricht Aa- Airport gaat ingrijpend len in het personeelsbe- d. De ingreep is volgens di- !ur Tindemans nodig om- Ie onderneming in 2003 es heeft geleden en ook dit zich tegenvallend ontwik- Gedwongen ontslagen sluit ^iet uit. Hoeveel van de 170 ©iidsplaasten verdwijnen is Êlniet bekend. Tindemans Bikdrukte gisteren dat de re- ïllnisatie los staat van plan- grom de luchthaven te priva- ë|en en de aandelen te verko- 2(aan een consortium van 3|Engelse bedrijf Omniport ^jouwonderneming Dura "neer. Vakbondsbestuurder Keulen van De Unie denkt •r wel degelijk een verband )ie kopers voelen er niks een verliesgevend bedrijf te nemen. Daarom wil de tie nu snel en ingrijpend r.tren." Dl «formatie bepleit .ver pensioenen ^haac - De Consumenten- el vindt dat de overheid een 'f:iaal informatienummer Mt openen waar mensen te- 5l3t kunnen met vragen over '^pensioen. In november 'e|de bond drie dagen lang is,Meldpunt Pensioenzorgen tisjiend. Daarbij meldden zich 11 pensen die zich zorgen /r|kten over het pensioen, ptste probleem is het ge- Iaan duidelijke informatie pensioenen en de toe- ;t van de AOW, aldus de l. Veel mensen weten niet ij aan pensioen hebben ;bouwd en weten ook niet die informatie kunnen zaterdag 31 januari 2oo4 i' Hjurzaamheid Rilips geprezen mborg - Philips heeft het t duurzaamheidsverslag Ie grote beursgenoteerde ^nemingen. Ahold, vorige j nog hoog op de lijst, jll^de ditmaal laag, zo liet de Amazon-topman Jeff Bezos, die negen jaar moest wachten op de eer ste winst van zijn bedrijf. Foto: AFP/Henny Ray Abrams door Rian van Kuppenveld seattle/utrecht - De grootste internetwinkel ter wereld, Ama zon.com, sloot 2003 af met een nettowinst van ruim 28 miljoen euro. Dat was voor het eerst in de negenjarige geschiedenis van het bedrijf dat een omzet heeft van 4,3 miljard euro en vorige maand op één dag 2,1 miljoen bestellingen kreeg. De 30-jarige Amerikaan Jeff Be zos verdiende in 1994 ruim een miljoen dollar per jaar bij het fi nanciële bedrijf D.E. Shaw Co. in New York, toen hij van de ene op de andere dag ont slag nam. Bezos stapte in zijn auto, hij laadde al zijn huisraad in een verhuiswagen en zei te gen de verhuizers dat ze maar naar het westen moesten rij den. Hij zou wel zien waar ze uitkwamen. Bezos had de directie van Shaw Co voorgesteld boeken via het internet te gaan verkopen, maar het bedrijf zag daar hele maal niets in. Dus waagde Be zos, die had gelezen dat het in ternetgebruik met 2300 procent per jaar zou gaan groeien, de gok. Hij begon zijn eigen web- boek^indel. De verhuizers krijgen te horen dat hun bestemming Seattle wordt. Jeff Bezos begint daar in juli 1995 met zes man het be drijfje Amazon.com, dat zijn naam dankt aan de rivier de Amazone, die meer water bevat dan welke andere ook. Op de website van Amazon.com kun nen een miljoen boeken besteld worden en de eerste week al verkoopt Bezos voor zo'n 12.000 dollar. Aan het eind van de maand levert hij boeken in vijftig Amerikaanse staten en in veertig landen. Het succes van Amazon komt mede door de opzet van de website: er wordt een 'commu nity' gecreëerd. De site doet aanbevelingen, laat recensies van andere kopers zien en toont welke andere boeken de mensen die ook jóuw boek kochten, aanschaften. De verkoopcijfers van Amazon blijven stijgen, maar 1995 wordt afgesloten met 300.000 dollar verlies. Het doel van het bedrijf is niet snel veel winst maken, maar heel snel heel groot wor den: Get big fast staat er op de T-shirts van de medewerkers van Amazon. Het bedrijf moet de grootste on lineboekhandel en uiteindelijk de grootste on li- nesupermarkt worden. In 1997 maakt Amazon de stap naar de beurs. Het aandeel kost 18 dollar, maar noteert een maand later al 35 dollar. In 1998 gaat Amazon ook cd's en video's verkopen, niet lang daarna volgen speelgoed, elek tronica, software en apparaten als boormachines. Het gaat full speed vooruit met Amazon - althans als je over omzet praat. Eind 1999 passeert het bedrijf de magische grens van een miljard: er wordt voor 1,6 miljard dollar omgezet. Het aandeel staat inmiddels op ruim 106 dollar en Jeff Bezos wordt door het weekblad Time uitgeroepen tot Man van het Van boek tot bh en barbecue Amazon.com begon in 1995 als boekverkoper op internet. Al snel ging het bedrijf ook cd's, dvd's, elektronica en speelgoed verkopen. Nu kun nen de 35 miljoen klanten er alles wat los en vast zit kopen. Een kleine greep: tandpasta, afslankmiddelen, tuinmeu bels, rollators, wijn, scheerap- paraten, barbecues, koffie, boormachines, camera's, lin gerie, douche- en badproduc- ten, pannen en potten, massa ge-apparaten, bloemen en planten, sieraden, schoenen, tijdschriftenabonnementen en kaas van de Tibetaanse yak. Deze producten komen van zo'n 850 winkels die leve ren via de website van Ama zon. NaastAmazon.com in de VS heeft Amazon internetwin kels in Duitsland (amazon.de), Groot-Brittannië (amazon- .co.uk), Frankrijk (amazon.fr), Oostenrijk (amazon.at), Cana da (amazon.ca) en Japan (amazon.co.jp). Op de Duitse, Franse en Oostenrijkse site zijn de prijzen in euro's, op de Britse in ponden maar in al vier de gevallen krijgt de Ne derlandse koper over dvd's en cd's geen telefoontje van de douane om invoerrechten te betalen wat bij Amazon.com wél kan gebeuren. Jaar. Winst heeft het bedrijf til die tijd nog niet gemaakt, inte gendeel: in 1999 is het verlies meer dan 390 miljoen dollar. In 2000 gaat het mis. Ook Bezos realiseert zich dat de tijd van steeds groter groeien - Amazon koopt aan de lopende band al lerlei intemetbedrijfjes op - voorbij is. Het aandeel raakt op de beurs in een vrije val en is nog amper 50 dollar waard. Het jaar 2000 wordt afgesloten met een recordverlies van 1,4 mil jard. 2001 Moet het jaar van de reor ganisatie worden. Bezos belooft dat Amazon voor het eerst in zijn bestaan winst zal gaan ma ken, dus gaan er 1500 (van de 8500) mensen uit). Het laatste kwartaal van 2001 brengt 5 mil joen dollar winst. In 2002 wordt het jaar nog verliesgevend afge sloten, maar de 149 miljoen dollar zijn nog maar een tiende van het recordverlies van 2000. En eindelijk kan Jeff Bezos dan nu terugkijken op een geheel winstgevend jaar. Toch daalde het aandeel Amazon de afgelo pen dagen flink. Want de winst van Jeff Bezos was deels gereali seerd door de klanten kortingen te geven. En de aandeelhouders gaan nu voluit voor de winst. heiliging van Beleggers voor zame Ontwikkeling giste- reten. De meeste van de 54 rzochte beursbedrijven niets aan duurzaamheids- iglegging. Van de twaalf at wel doen, zijn Ahold, ,je - en Reed Elsevier achter op rs. Philips scoort het bes- volgd door Nutreco, ING, en KLM. Volgens de VB- ebben 12 bedrijven toege- In binnen drie jaar eraan te -,u'werken. De VBDO, bunde- an 25 institutionele en 800 10 :uliere, duurzame beleg- 7 bekijkt hoe bedrijven pres- €1 op economisch, sociaal k. lilieugebied.. IMGist in Delft gerapt 47 banen N- Bij DSMGist verdwijnen inen. De afdelingen utiti- S foorzieningen en vastgoed j:ilitaire diensten worden fioeg gehalveerd. Zo'n 32 )C|^iemers worden gedwon- ^gjjntslagen. Beide afdelingen ar di ontzien bij de grote reor- Uljatie in 2000 waarbij 450 ';en bij Gist hun baan ver- Vorig jaar bleek echter 5'" je afdelingen niet efficiënt 6g werken, vindt DSMGist. i Delftse onderneming T~en 1300 mensen in vaste A it en worden zo'n 300 Spjiemers ingehuurd. xos blijft bij Ue met Sibneft ^.iou - De Russische olie- elspchappij Yukos wil dat de e''9met branchegenoot -2 |ft doorgaat. Zakenbank ïg- lorgan gaat bemiddelen, pe de Financial Times gis- Technisch is de fusie zo jals rond, maar Sibneft wil 1 af. Er bestaat echter gro- gerènigheid over voorwaar- l/aaronder dat moet ge in, vooral waar het gaat fen compensatieregeling. 5 doet nu een poging de toch te laten doorgaan Jiet bestuur van Sibneft te ngen. De oliemaatschap- coileft 92 procent van de aan- vervan Sibneft in zijn bezit. de fusie ontstaat een van Dotste olieconcerns ter n voersstaking iaanse steden j- In veel Italiaanse steden, - Mnder Rome, lag het open- 1. 3'ervoer gisteren 24 uur cvien kleine vakbond riep tro staking op uit protest te- V v?n CAO die de grote bon- 3 liet de regering overeen ekomen. Het bus-, tram- Itropersoneel krijgt vol- jeu\|e nieuwe CAO 81 euro Bljg per maand en een een- ba(jB uitkering van 970 euro. 3 |nkers eisen 106 euro op- 7 13000 euro eenmalig. In 1 staakten alleen de taxi- feurs en in Napels werd zejr gegeven aan een oproep i nationale vervoerscom- ajmsterdam/gpd - Naar buiten toe geven vertegenwoordigers van Euronext geen krimp. Maar insiders weten dat de Damrak kers peentjes zweten. Op het spel staat de plek waar voortaan Nederlandse aandelen worden verhandeld. Wordt het Parijs of Londen? De Londen Stock Ex change LSE heeft aangekondigd de strijd aan te binden met Eu ronext. Eind maart kan er op de Londense beurs op een nieuw handelsplatform gehandeld worden in Nederlandse aande len. Euronext zei vorig jaar nog dat zij zich geen zorgen maakt. In een mediacampagne werd ge meld dat de fusiebeurs van Pa rijs, Brussel en Amsterdam het in prijs glansrijk van de Britten wint. De klanten denken er an ders over. De grote banken wil len niet met hun naam in de krant, omdat zij ooit de initia tiefnemers van de Amsterdam se beurs waren, en soms nog aandeelhouder zijn. Maar Jan Stam, voorzitter van de Vereniging van Commissio nairs, doorbreekt het zwijgen. „Laat iedereen maar kijken wat er over een week of zes gebeurt als Londen opengaat. Wij heb ben de prijzen op een rijtje ge zet en komen tot de slotsom dat Londen zeker de helft zo goed koop is." Dat de LSE dat winst gevend kan doen verbaast Stam niet. „Londen is nu eenmaal een hele grote beurs. De City is leidend in Europa. Daardoor kunnen zij met aantrekkelijke tarieven komen." Euronext kwam in het najaar met berekeningen die moesten aantonen dat Parijs nog steeds de beste prijs afgeeft. Stam spreekt dat tegen. „Euronext combineert twee kostenposten. De ene is de zogeheten spread, de bied- en laatprijs. Die is nu bij Euronext voor Nederlandse aandelen nog het kleinst. De andere factor zijn de kosten die de beurs in rekening brengt. Londen komt met een voorstel dat de LSE in één klap de goed koopste beurs maakt. Het gaat om een voordeel van 50 tot zelfs 70 procent." Euronext claimt in totaal goed koper te zijn vanwege de spread. Stam noemt dat een kwestie van tijd. „Als er handel van Amsterdam naar Londen verhuist, zal de spread ook daar kleiner worden. Meer handel, meer liquiditeit, betekent dat er meer aanbieders en kopers zijn. Door die grotere liquiditeit daalt de marge tussen vraag- en aanbod. Zou dat niet gebeuren, dan zijn er banken en commis sionairs die via arbitrage het verschil verkleinen. De spread zal slinken, daar waar de han del zich naartoe verplaatst. Wat overblijft zijn kosten." Stam, zelf mede-eigenaar van vermogensbeheerder Aster-x, noemt nog meer voordelen van handel in Londen. „De auto matisering is een factor. De LSE vertoont aanmerkelijk minder storingen dan Euronext." Een derde punt is de verstandhou ding. „De opstelling van Euro next wordt hautain gevonden. Wij hebben als commissionairs een vereniging, ABP-2L (Am sterdam, Brussel, Parijs, Lon den Liffe en Lissabon), maar Euronext is nooit serieus op on ze kritiek ingegaan." Voorts heerst wantrouwen. „Wij zijn een beetje argwanend geworden," aldus Stam. „We hebben gezien dat de Fransen zich niet aan afspraken hou den. George MöÜer zou in de zomer Euronext-topman Jean- Francois Theodore opvolgen, maar wordt gepasseerd. De op- tiehandel zou vanuit Amster dam worden geleid, maar gaat naar Londen." De commissionairs kiezen ook al voor Londen om het mono polie van Euronext te doorbre ken. „We vragen ons af wat de toekomst brengt als we alleen afhankelijk blijven van Euro next." Euronext-dochter Clear- net gaat de afwikkeling doen. Dat lijkt op een meegaande op stelling van de concurrent. Stam: „Cleamet zal wel moe ten. Wordt geen medewerking verleend, dan loopt Euronext het risico door Brussel aange merkt te worden als monopo list." Deutsche Börse is in november begonnen met de handel in Ne derlandse aandelen, maar daar ontbreekt vlotte afhandeling door een instantie als Cleamet. Frankfurt blijft voorlopig nog afhankelijk van Duitse klanten, maar die zijn er nog nauwelijks. „De afwikkeling is te duur." Het gevecht om de particuliere belegger zal zich vooral afspe len rond het handelssysteem. Als voorbeeld noemt Stam de handel van particuliere beleg gers via het internet bij online- broker Alex. „Daar kan de klant straks zelf bepalen waar de or der wordt uitgevoerd. Als hij ziet dat Londen het goedkoopst is, zal deze belegger Londen in vullen." den haag/anp - Het mobiele netwerk van T-Mobile is het minst geschikt voor het bellen in gebouwen. KPN en Vodafone hebben de sterkste signalen, waardoor gebruikers binnens huis goed kunnen bellen. Dat blijkt uit een onderzoek naar de kwaliteit van de vijf Nederland se netwerken voor mobiele tele fonie, dat gisteren in de Consu mentengids is gepubliceerd. Bij Orange en Telfort kunnen gebruikers 'soms wat minder ver in een gebouw bellen', zo stelde de Consumentenbond op basis van haar derde onder zoek, dat vorig jaar november plaatsvond. Bij haar eerste test in 2000 waren de kwaliteitsver schillen tussen de netwerken van KPN en Vodafone en de overige drie veel groter. Net als in februari vorig jaar concludeert de bond ook nu dat alle netwerken van hoge kwaliteit zijn. Buitenshuis bel len ontlopen ze elkaar nauwe lijks en is het bereik altijd vol doende. Binnenshuis zijn er dus wel verschillen, waarbij T- Mobile het minst scoort. ECONOMIE WIJZER Schiedam - Scheeps- en con structiebouwer IHC Caland ver wacht over 2003 een winst te boeken van 46 miljoen dollar. De winst wordt gedrukt door een voorziening van 45 miljoen dol lar voor de sluiting van scheeps werf Van der Giessen-de Noord. Het concern zei gisteren bij de bekendmaking van deze voorlo pige cijfers, dat de uitgestelde afsplitsing van de scheepswer ven van dé rest van het bedrijf halverwege dit jaar zal plaats hebben. Dan is ook de sluiting van Van der Giessen-de Noord volledig zijn afgerond. Foto: ANP/Rick Nederstigt eel' -27.1 om het protest uit te Het lijkt wel alsof over het inkomen niets meer zeker is. Veel wat eens stond als een huis, blijkt op drijfzand gebouwd. Lonen, uitkeringen, pensioenen. Alles staat onder druk. Geldt niet een nullijn, dan zijn de criteria om voor een uitkering in aanmer king te komen wel aangescherpt. Het pre pensioen en de vutregeling werden on langs nog aangepakt. Als een 'donderslag bij heldere hemel'. „En ook de AOW-uitkering blijft in haar huidige vorm niet bestaan", weet de Amsterdamse assuradeur Gerrit-Jan Doomeweerd. Hij haalde zich onlangs de gramschap van staatssecretaris Mark Rutte (sociale zaken) op de hals. De in ventieve verzekeraar brengt namelijk een nieuw product op de markt dat de gevreesde teloorgang van de AOW moet opvangen: de AOW-garantiepolis. En dat vindt de bewindsman maar niks. „Het staat iedereen vrij om aanvullende verzekeringen af te sluiten. Maar men sen nodeloos ongerust maken over zo'n belangrijk onderwerp als hun inkomen, vind ik niet verstandig", aldus Rutte. Doomeweerd liet het er niet bij zitten. Hij schreef een heuse 'open brief aan de staatssecretaris met tien brandende vragen over de kwestie. Op geen van die vragen wilde Rutte ingaan. Hij verwees slechts naar zijn eerdere reactie: „Dit kabinet heeft geen plannen om de AOW-uitkering te verlagen." Hieronder een greep uit Doomeweerds vragen aan de bewindspersoon van sociale zaken. Ze zijn erop gericht zeker heid te verkrijgen over de houdbaarheid van de AOW op lange termijn. En ze stemmen niet vro- lijk. Al helemaal niet, Hans omdat er geen antwoord op is gekomen. Aller eerst wilde Doomeweerd weten of de staatssecretaris de AOW beschouwt als een grondrecht. Want als dat zo is, bete kent het dat veranderingen erin slechts met grote moeite zijn door te voeren. Vervolgens vraagt hij Rutte of de zeker heden die hij voor de pensioenfondsen wil treffen (aanhouden van een mini mum aan eigen vermogen, bijvoorbeeld) niet ook voor de AOW zouden moeten EIGEN BEURS gelden. Ten aanzien van de be taalbaarheid van de AOW wil hij weten of de staatssecretaris fiscalise ring van de premie voor staat. In dat geval wordt die niet alleen over de eerste en tweede belas tingschijf geheven, maar ook van hogere inko mensgroepen. Voorts voorziet Doomeweerd dat de kosten voor de AOW in 2020 tot 23 pro cent van het loon oplo pen. En hij vraagt: „Is dat acceptabel? En zijn er positieve effecten te nders verwachten voor de hoogte van de premie bij vergroting van de ar beidsparticipatie? En hoe zit dat bij ver laging van de staatsschuld? Hoe hoog is het tekort in het speciale spaarfonds voor de AOW, die de kosten van de ver grijzing na 2020 moet opvangen?" De verzekeringsman staat niet alleen met zijn zorgen over de houdbaarheid van het stelsel. Hoogleraar fiscale eco nomie Leo Stevens bijvoorbeeld pleitte in deze rubriek al eerder voor het opne men van de premie in de belastinghef fing. Ook hij vreest dat het stelsel anders onbetaalbaar wordt. Ook het Centraal Plan Bureau (CPB) uitte eerder zijn zorg over de oudedagsvoorziening met de publicatie 'Verzorgingsstaat is niet meer houdbaar'. En dit zijn maar een paar voorbeelden. De Amsterdamse assuradeur is niet echt verbaasd over het magere antwoord van Rutte. „Alles wat hij zegt, is dat dit kabi net geen plannen heeft de AOW te verla gen. Maar dat betekent natuurlijk niets. Voor een pensioenvoorziening kijk je tien, twintig, dertig jaar vooruit. De voormalige staatssecretaris van financi en, Steven van Eijk, heeft mij wel eens gezegd dat er in Den Haag niet in zulke termijnen wordt gedacht." Volgens Doomeweerd laten zijn klanten echter al merken dat zij, als het gaat om hun basispensioen, weinig vertrouwen hebben in de overheid. „Velen gaan er van uit dat diè niet meer bestaat op het moment dat ze er zelf voor in aanmer king komen." Hij vind dat overigens op zichzelf niet zo vreemd. „De AOW is ontstaan in de jaren '50 toen veel oude ren niet de mogelijkheid hadden gehad om een pensioen op te bouwen. Het is niet zo vreemd dat zo'n regeling na 50,60 jaar aan herziening toe is." Fort Europa. Als het zijn muren verplaatst, sluit het dan ook zijn onderaardse gangen af? Een in teressante politieke vraag. De Europese Unie is een burcht van welstand en rijkdom, in vergelijking met de arme om melanden: het oosten, dat nu bij de Unie wordt gevoegd, en daarmee de buitenlui stads rechten geeft en volwaardig mee laat doen, en de Afrikaanse landen in het zuiden. Het fort staat geen vrije immi gratie toe en geen vrije import van goederen. Illegale invoer van pro- dukten speelt geen rol (althans niet om invoer rechten te ont gaan), maar door de onderaardse gangen komen per jaar zo'n 500.000 mensen illegaal Europa binnen. Het verminderen van de migratie druk door goede ren zonder invoerrechten bin nen te laten zou een politieke doelstelling kunnen zijn. Het is een interessant argument om met Noord-Afrika handelsak koorden overeen te komen. Noord-Afrika kan zich dan ont wikkelen tot een bufferzone, waar arbeid uit heel Afrika aan de slag kan om producten te maken die makkelijk toegang hebben tot de Burcht Europa. Werkt het? In de jaren zestig werden gastarbeiders uit Italië en Spanje gerecruteerd, om de tekorten aan ongeschoolde ar beid op te vangen. Toen die landen zich ontwikkelden, door het vrije goederenverkeer in de Europese Gemeenschap, zijn de meeste van die gastarbeiders teruggekeerd: vrijhandel kwam in de plaats van migratie, de ar beiders vonden thuis goed be taald werk en in plaats van ar beiders werden over en weer goederen versleept. Het heeft ook gewerkt met de il legale Turkse confectie-indu- strie. Die bloeide ooit in Am sterdam en werd onder politie ke druk verjaagd. Ze verplaatste zich toen naar Istanbul, dankzij het feit dat de textielprodukten gemakkelijke toegang kregen tot de Europese markt. In Noord-Amerika heeft het niet gewerkt. De Amerikaanse Carnegie Stichting heeft juist een rapport gepubliceerd waar in wordt geconcludeerd dat NAFTA niet het beloofde effect op illegale immigratie heeft ge had. NAFTA is de overeen komst die vrijhandel bracht tussen de VS en Mexico. Een Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam van de argumenten van de voorstanders was dat het de druk op illegale migratie van Mexico naar de VS zou vermin deren. En dat is duidelijk niet gebeurd: illegale immigratie is de laatste 10 jaar juist toegeno men. Een belangrijke oorzaak was de enorme zuigkracht van een Amerikaanse economie op volle toeren, en de grote toon verschillen tussen de VS en Mexico. Soms werkt "het dus, soms niet. Effecten van betekenis heeft het al leen op lange re termijn. En of het wense lijk is, is een kwestie van verdeling van kosten en ba ten. Eigenlijk gaat het om concurrentie op de arbeids markt tegen over concur rentie op de goederen markt. Als arbeid legaal of ille gaal toestroomt, zijn werkge vers daar doorgaans tevreden mee, en vrezen arbeiders voor htm baan en voor druk op hun lonen. Onderzoek leert echter tot nu toe dat die effecten nergens in de Europese Unie groot zijn. In Amerika is de discussie weer opgelaaid, na een onderzoek dat concludeert dat 10 procent meer immigranten de lonen van Amerikanen met 3 tot 4 procent doet dalen. In Europa zorgen vakbond en overheid voor veel meer bescherming te gen loondaling, en zal het effect dan ook kleiner zijn. Concurrentie op deafzetmarkt wordt natuurlijk létt toege juicht door werkgevers die him beschermde thuismarkt be dreigd zien. Zowel concurrentie op de arbeidsmarkt als op de afzetmarkt is in het voordeel van de consument: die krijgt zijn spullen goedkoper. Ik zie het meeste heil in open afzetmarkten. Als we de tolmu ren verplaatsen of afbreken, kan iedereen in zijn eigen om geving maken waar hij goed in is. Ook dan zullen we voortdu rend uitgedaagd worden om nieuwe dingen te verzuimen. Steeds zal een deel van onze produktie verdwijnen en zullen banen worden verplaatst naar de ommelanden die zich ont wikkelen. Maar dat is minder gecompliceerd dan banen hier in de burcht willen reserveren en er vervolgens vreemde ar beid bijhalen om ze te kunnen bezetten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7