BUITENLAND EU dreigt met sancties tegen VS Vonnis Juppé stort regeringspartij in diepe crisis Suriname wil snel bodyscanner van Nederland 'Mijn hanen en ik hebben een nauwe band' Franse ex-premier krijgt wegens gesjoemel 18 maanden voorwaardelijk Brussel stuurt aan op handelsoorlog Diep in gebed Nederbelgen bedotten Belgische ziekenkassen Aantal drugskoeriers neem toe door controles op Antillenvluchten 'Mydoom weg op 12 februari Liefhebbers hanengevechten ontzet over gedwongen ruiming van hun dieren zaterdag 31 januari 2004 astro: Bush wil hij vermoorden vana - De Cubaanse leider lel Castro heeft de Ameri- anse president George Bush gisteren van beschuldigd dat hem wil laten vermoorden, stro waarschuwde dat hij in t geval van een Amerikaanse /asie klaar is om „met een itool in de hand" te sterven. 77-jarige Cubaanse dictator ^jed zijn uitlatingen in een vijf durende toespraak op een itestbijeenkomst tegen een ikomstige vrijhandelszone ir het hele Amerikaanse con- jent. IC-journalist illigan stapt op iden - De maker van de om- leden radioreportage waarin ird gezegd dat de Britse rege- ig informatie over verboden ipens in Irak had aangedikt, idrew Gilligan, heeft ontslag lomen bij de BBC. Gilligan id zijn excuses aan voor de Miten die hij in zijn in mei vo- 'ejjaar uitgezonden reportage sTpft gemaakt. Hij zei ook dat iBBC collectief ernstig on- ld [ht is aangedaan. L liegtuig stort in ie bij Nigeria ïos - Bij Lagos, de zaken- ofdstad van Nigeria, is giste- 1 een vliegtuig in zee gestort. tlEJeveel mensen aan boord wa- 1 is niet duidelijk. Het toestel pd plaats aan maximaal der passagiers. Het stortte neer een drukke vliegroute, die :1 wordt gebruikt door olie- ijven die personeel van en de olierijke Nigerdelta vlie- door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De grootste regeringspartij in Frankrijk, de UMP, is in zijn zwaarste crisis ooit beland na de ver oordeling gisteren van zijn partijvoorzitter Alain Juppé door de rechtbank in Nanterre. Hij werd schuldig be vonden aan misbruik van gemeenschapsgeld ten fa veure van zijn eigen gaullistische partij, destijds RPR geheten. Juppé, tevens burgemeester van Bordeaux, werd ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf voorwaar delijk. Bovendien mag hij zich tien jaar lang niet ver kiesbaar stellen voor een openbaar ambt. Dat laatste was voor hem eerder deze maand aanleiding te verkla ren dat wanneer hij veroordeeld zou worden tot 'on verkiesbaarheid', hij onmiddellijk de politiek zou verla ten. Juppé bevestigde meteen echter alle vooroordelen van grote groepen kiezers dat politici niet te vertrou wen zijn. Hij liet zijn advocaat mr. Spizner meedelen dat hij meteen in hoger beroep is gegaan, hetgeen be tekent dat hij voorlopig zowel burgemeester van Bor deaux als lid van het nationale parlement kan blijven. Zelf weigerde de UMP-voorzitter de pers te woord te staan en verdween via een achterdeur. Mr. Spizner liet weten dat Juppé „in de komende dagen" een reactie op het vonnis zal geven. De advocaat nam al een voor schotje door het vonnis te karakteriseren als 'aanvecht baar' en 'onrechtvaardig'. „De rechtbank heeft de heer Juppé uit het politieke leven willen verbannen. Men heeft zich boven de politiek willen plaatsen op basis van een dossier waarvan de inhoud twijfelachtig is", aldus de advocaat. Mr. Spizner verwees daarbij indirect naar de officier van justitie die er bij de rechtbank op had aangedron gen geen uitspraak te doen over de verkiesbaarheid van Juppé. Het vonnis is ook veel zwaarder dan de eis van de officier, die acht maanden voorwaardelijk tegen Juppé had geëist. In zijn requisitoir beargumenteerde mr. René Grouman dat het onverkiesbaar verklaren van Juppé de UMP-voorzitter in feite 'politiek buiten spel' zette en dat „niet de rechter maar het Franse volk" daarover moest oordelen. De politieke toekomst van Alain Juppé is door de uit spraak van de rechtbank hoogst onzeker geworden. Het is geen enkel geheim dat president Chirac in Juppé zijn ideale opvolger in het Elysée-paleis ziet. Juppé is altijd de trouwe bondgenoot van Chirac gebleven. Chi rac beloonde de trouw van Juppé door hem in 1995 tot premier in zijn eerste regering te benoemen na zijn ze ge bij de presidentsverkiezingen. Juppé zag zich echter al snel geconfronteerd met mas saal vakbondsverzet tegen zijn hervormingsplannen van de pensioenen, de ziekenfondspremies en het staatsspóorbedrijf SNCF. Chirac wenste Juppé een ruimere meerderheid in de Asssemblée en nam zelfs de gok nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Die beslissing geldt tot dusver als Chi racs grootste blunder. In plaats van een met ruimer mandaat beklede Juppé kreeg hij van doen met de so cialist Jospin. iaise politie iikt suffe Brit Ngkok - De Thaise politie :ft een Brit gearresteerd die /er dwaas de toestand in [ïgkok over straat liep. De 35- |ge man bleek meer dan ne- iduizend XTC-pillen in zijn lek te hebben verstopt. Hij de drugs donderdag vanuit erland het land in gesmok- De man heeft tegen de po- gezegd dat hij nerveus :d toen zijn Thaise dealer jt kwam opdagen. Daarop [te hij een paar pillen en ging de straat op. De Brit kan de pdstraf krijgen. K ubble krijgt !n tweede kans iShington - De ruimtetele- lop Hubble krijgt van de ierikaanse ruimtevaartorga- jatie NASA een tweede kans. 1 naar aanleiding van een (nbardement aan verzoeken de Hubble niet af te dan- i. Onlangs maakte NASA be id uit kostenoverwegingen jn ruimteveer voor het nood- ilijke onderhoud meer naar telescoop te sturen. afrovers actief Spaanse stad iDolid - Grafrovers hebben le Spaanse stad Valladolid :es graven van een kerkhof ten gestolen en die over de verspreid. De politie en men in de Rooms-Katholie- !erk vermoeden dat een ip duivelaanbidders achter afroven zit. Naast de men- jke botten is op straat een del gevonden met daarop ile symbolen en '666' - het 'elsgetal - gekrabbeld. panse leraren lllen niet zingen lio - Honderden leraren van nbare scholen in de Japanse ifdstad Tokio hebben het Isbestuur voor de rechter tagd, omdat dat hen ver- it bij ceremonies op school Ir de Japanse vlag te gaan in en het volkslied te zingen. leraren vinden dat in strijd —t de in de Japanse grondwet NDgelegde vrijheid van me- ^Jgsuiting. ivolking Flores Spicht voor Egon I Mrta Duizenden mensen net Indonesische eiland Flo- |ppijn op de vlucht geslagen r «Jrees voor de uitbarsting ^Jleen al bijna tachtig jaar sla- ^™1de vulkaan. De ruim 1700 Jer hoge Egon begon don- J1 flag as en rook te spuwen tot schrik van de ongeveer 1Mb mensen die in de nabij- ££fl leven. Alain Juppé vertrok na het vonnis onder zware politiebegeleiding uit de rechtbank in Nanterre. Foto: AP brussel/ap - De Europese Unie heeft is niet van plan om af te zien van strafmaatregelen tegen Amerikaans bedrijven die zaken doen met Europa. De Europese commissie besloot gisteren dat per i maart extra heffingen zul len worden geheven op Ameri kaanse importgoederen, tenzij Washington voor die tijd stopt met het heffen van extra heffin gen op Europese produkten. De Amerikaanse regering had om uitstel van de handelsmaat regelen gevraagd, in 2002 be sloot president Bush om de zieltogende Amerikaanse staal industrie te beschermen door extra invoerrechten op geïm porteerd staal in te voeren. De EU heeft legde dat besluit voor aan de Wereldhandelsor ganisatie (WTO). Die stelde de EU in het gelijk en gaf toestem ming voor het opleggen van sancties tot vier miljard dollar als dwangmiddel. De WTO gaf de EU toestemming om tot 4 miljard dollar (3,5 miljard euro) aan importheffingen op te leg gen aan Amerikaanse exportbe drijven die belastingvoordelen van de regering krijgen. Volgens de WTO zijn heffingen van de VS op geïmporteerd staal onte recht zijn komen die neer op protectie. De Europese com missie nam eind vorig jaar een voorstel aan waarin de heffin gen op Amerikaanse producten maandelijks worden verhoogd. Om de politieke druk op te voe ren heeft de EU vooral produc ten gekozen die worden ge maakt in staten waar de Demo cratische en Republikeinse aan hang ongeveer even groot is en die dus cruciaal zijn voor de herverkiezing van de Ameri kaanse president George Bush. De sancties betekenen dat tal van Amerikaanse producten als spijkerbroeken, sigaretten en Harley Davidson-motoren fors duurder worden. karbala - Een meisje kijkt rond terwijl haar vader diep in gebed is in de Immam Hoessein moskee in Karbala, 100 kilometer ten zuiden van Bagdad. De moskee is de belangrijkste van de sjiietische moslims. Voor moslims was het gisteren een belangrij ke dag: het begin van de Hadj, de bedevaart naar Mekka. Volgende week wordt die besloten met het offerfeest. De sjiieten verzetten zich tegen het Amerikaanse voorne men om in juni de macht in Irak over te dragen aan een aangewezen tijdelijk bestuur. Zij willen snel algemene verkiezingen. President Bush heeft gisteren besloten dat er geen onafhankelijk onderzoek komt naar de rechtvaardiging van de invasie in Irak. In Amerika groeit de kritiek op de oorlog, omdat het besluit om ten strijde te trekken zou zijn genomen op basis van verkeerde informatie. De nationale veiligheidsadviseur van Bush, Rice, gaf donderdag toe dat inlichtingen van de geheime diensten over Irak van voor de oorlog „zwakke plekken" vertoonden. Ondanks intensieve zoektochten troffen de Amerikanen tot nu toe geen massavernietigingswapens in Irak aan. Foto: Reuters paramaribo/gpd - Suriname wil een bodyscanner, als het kan zo snel mogelijk. Het aantal drugskoeriers in het land neemt gestaag toe sinds op Schiphol alle passagiers uit de Antillen heel streng worden gecontro leerd. „Het Is ons al lang gele den beloofd door de Neder landse minister van justitie. Waarom het apparaat alsmaar niet komt, weet ik niet", zegt commissaris Chandrikapersad Santokhi, hoofd van de Justitië le Dienst van de politie, en de voornaamste drugsbestrijder in Suriname. Met de bodyscanner kunnen de controlediensten ef ficiënter te werk gaan op het in ternationale vliegveld van Para maribo. Nu houden de narcoti cabrigade en controlediensten op luchthaven Zanderij ver dachten aan op basis van visue le waarneming. Ze worden ter plekke ondervraagd en in enke le gevallen zelfs naakt onder- zocht. Als een passagier niet toegeeft drugs bij zich te heb ben, maar er door de autoritei ten wel van verdacht wordt, neemt de narcoticabrigade hem mee naar het Academisch Zie kenhuis in Paramaribo, onge veer veertig kilometer van de luchthaven vandaan. Daar wor den van de verdachte röntgen foto's gemaakt om te zien of hij cocaïnebolletjes heeft geslikt. Maar blijkt de persoon on schuldig, dan mist hij zijn vlucht en kan hij pas een paar dagen later vertrekken. Een ver goeding voor het extra verblijf, is er niet. „Het is dus allemaal erg vervelend", zegt Santokhi. Hij hoopt daarom dat Neder land hem snel aan een scanner kan helpen. „Het is niet de be doeling dat we iedereen gaan scannen. Dat doen we pas als wij op basis van verdachte ge dragingen of een verdacht pro fiel iemand verdenken. Het is anders dan een metaaldetector, waar vanwege de luchtvaartvei ligheid iedereen doorheen moet." De bodyscanner zou al twee jaar lang klaar staan in Nederland. Maar gewacht zou worden op de resultaten waren van de proef op luchthaven Ha- to op Curasao. Die zijn inmid dels bekend, maar Suriname hoort niks meer uit Den Haag. brussel/gpd - Veel welgestelde Nederlanders die in België wo nen, maken misbruik van het Belgische verzekeringsstelsel. De meeste 'Nederbelgen' wer ken in Nederland en verdienen hier meer dan de ziekenfonds- grens.Volgens de Eurpoese richtlijnen moeten ze zich in Nederland particulier verzeke ren. In plaats van in Nederland ook een verzekering af te slui ten voor hun vrouw en kinde ren, schrijven ze hun gezin in bij het Belgisch Rijksregister als 'personen zonder statuut'. Daardoor betalen ze nauwelijks ziektekostenpremie. Dat statuut is eigenlijk bedoeld voor men sen die geen of een laag inko men hebben. De Belgische mi nister van sociale zaken, Rudy Demotte, heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. helsinki/ap - Het computervirus Mydoom zal actief blijven tot 12 februari en zich daarna niet verder verspreiden. Dat stelt een van de leidende bedrijven die zich bezighouden met computerveiligheid, het Finse F-Secure. Een op de twaalf e- mails bevat het virus inmiddels. Alleen computers met Windows zijn vatbaar voor het virus, dat wereldwijd netwer ken heeft platgelegd. Het virus zet ook een achterdeurtje in de computer open, zodat hackers er toegang toe hebben. door onze correspondent Step Vaessen bangkok/suphan buri - Met een kwast en een kom water loopt de monnik tussen de hanen door. Allemaal krijgen ze een laatste zegen voordat ze levend in een massagraf worden gegooid. Wierook brandt, de hanen- vechters prevelen een gebed. Aan de rand van de be roemde weekendmarkt in Bangkok is een groot gat ge graven. Op de bodem bewegen dichtgeknoopte zakken akelig heen en weer. Een kip heeft haar hoofd naar buiten geperst en ziet de grote scheppen modder op zich afkomen. De weekendmarkt is een toeristische at tractie maar nu is het akelig stil. De eigenaren van de vechthanen hebben pamfletten op de kooien geplakt. "Waarom moet ik sterven," staat er dramatisch. Satit Tritanee heeft veertig hanen en vechten is zijn lust en zijn leven. Hij verdient er goed geld mee. Een echte vechtersbaas levert bij verkoop zo'n 200 euro op en die prijs gaat omhoog bij elke overwinning. „Ik heb een hele nauwe band met mijn hanen", vertelt Tritanee, terwijl hij zijn mooiste beest zorgzaam wast om de ve ren te laten glimmen. „Ik kan me gewoon niet voor stellen dat ze moeten worden afgemaakt." Nu er ook in Bangkok vogelpest is gevonden, zijn vijf wijken van de stad in de alarmfase terecht gekomen. Dat betekent dat al het gevogelte in de buurt van be smette kippen moet worden afgemaakt. Maar opval lend genoeg staan de vechthanen wel op de dodenlijst maar parkieten, papegaaien en andere siervogels niet. De Thaise regering heeft bedacht dat eigenaren van dure vogels een certificaat kunnen krijgen van een die renarts waarmee ze kunnen aantonen dat de beesten Dag van de Kip De Thaise regering houdt zaterdag 7 februari een Dag van de Kip. De gebeurtenis moet het ver trouwen van de consument in de Thaise kippen herstellen. In China is bij kippen in een buiten wijk van de miljoenenstad Shanghai vogelgriep geconstateerd. Het persbureau Xinhua dat er ook in de provincies Hubei en Hunan de ziekte is ontdekt. Het gaat om de meest gevaarlijke en vi rulente vorm van de virus H5N1, die ook dodelijk kan zijn voor mensen. Ook in de provincie Anhui en Guangdong zijn verdachte gevallen. De auto riteiten nemen maatregelen om de verspreiding van de besmetting tegen te gaan. Indonesië heeft besloten tot een grootscheepse ruiming van pluimvee om de vogelpest tot staan te brengen. Het land vreest grote schade voor zijn economie. Het ministerie van landbouw becijferde gisteren een potentieel verlies van 1,25 miljoen banen en 738 miljoen euro aan inkomsten. vrij zijn van vogelpest. Maar dat geldt dus niet voor vechthanen. Een deskundige, die anoniem wil blijven, noemt dit tweeslachtige beleid onbegrijpelijk. „Vogels of kippen, ze zijn allemaal net zo bevattelijk voor vo gelpest. En zo'n certificaat wat zegt dat nou." In de provincie Suphan Buri is geen kip meer te beken nen. Panor Hormsuwan pakt een handjevol voer in haar lege stal boven de vijver. Ze voert het aan de vis sen die liggen te wachten in het water. Zonder de dage lijkse portie kippestront hebben ze honger gekregen. Drieduizend legkippen had Panor maar een paar da gen geleden zijn ze net als hun ruim tien miljoen soortgenoten in 29 provincies levend begraven. Thailand ontdoet zich op deze manier van haar kippen omdat het besmettingsgevaar kleiner is als er geen bloed aan te pas komt maar het is vooral snel. Een Ne derlandse bedrijf heeft na de vogelpest-crisis een 'hu mane' machine ontwikkeld die kippen massaal vergast. Maar de Thaise autoriteiten zijn op het aanbod om daar gebruik van te maken nog niet ingegaan. Ook van advies van Nederlandse ervaringsdeskundigen wenst de regering nog geen gebruik te maken. Premier Thaksin probeert met harde woorden in de media het gekrenkte vertrouwen te herstellen. Maar vooral de Europese Unie wil eerst serieuze daden zien voordat weer wordt overgegaan tot het importeren van Thais kippenvlees. Het aantal dodelijke slachtoffers van vogelpest staat in Thailand op twee. Een zevenjarige jongetje vecht in het kinderziekenhuis in Bangkok nog steeds voor zijn le ven. Van besmetting Van mens op mens is nog niets gebleken. Toch roept de Wereldgezondheidsraad lan den op om een voorraad aan te leggen van anti-virus medicijnen voor het geval de gevreesde mutatie zich voltrekt. Op de weekendmarkt draagt niemand een mondkapje. Demonstratief slachten de hanenvechters een aantal van hun lievelingen. Op een vuurtje pruttelt een ketel met kokende kip. „Het is beter dat wij ze opeten dan dat ze worden afgemaakt", zegt Satit Tritanee. In de strijd tegen vogelpest moeten passagiers uit Aziatische be stemmingen op Schiphol over een desinfecterende mat lopen. Volgens het ministerie van landbouw gaat het om een preven tieve maatregel om verspreiding van het virus vanuit Azië via op schoenen achtergebleven mest te voorkomen. Foto: United Pho tos De Boer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5