°{jysLPJ° BINNENLAND Kamer woedend over China-besluit kabinet Brugman TYP! Condoleanceregister op internet erg in trek Auteurs op de foto Islam is geen obstakel voor toetreding Turkije' bij Van Til auping van Sedar Soares mogelijk per ongeluk geraakt Bezitter vuurwapen op Schiphol vrijuit 'Amerikanen gebruikten gegevens KLM-reizigers' CD A-burgemeesters tegen uitzetbeleid asielzoekers LHV ontslaat 350 personeelsleden Amsterdam - Ter gelegenheid van het 6o-jarig bestaan van uitgeverij de Bezige Bij is er gisteren in de Bibliotheek van het Rijksprentenkabi net een foto gemaakt die ook bij het 25-jarig bestaan werd gemaakt. Toen door Paul Huf, nu door Thorn Hoffman. Vrijwel alle auteurs van de Bezige Bij gingen op de foto. Helemaal vooraan in de stoel zit Maarten Toonder. Foto: ANP/Olaf Kraak (advertentie) utrecht/anp - De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) heeft collectief ontslag aange vraagd voor ongeveer 350 per soneelsleden, zo heeft de direc tie gisteren laten weten. Vol gens de vereniging wordt ze tot het ontslag gedwongen door het ministerie van volksgezond heid (VWS) en Zorgverzekeraars Nederland, omdat die geen geld meer geven voor het personeel. De LHV is werkgever van onge veer vierhonderd personeelsle den. Het grootste deel van hen werkt voor projecten en onder steuning van huisartsenzorg. Het ministerie en de zorgverze keraars willen dat de vereniging die activiteiten strikt scheidt en in regionale organisaties onder brengt. Een woordvoerder van het mi nisterie verwijst door naar de zorgverzekeraars. Het geld van het ministerie blijft gewoon be schikbaar, alleen moeten de verzekeraars nu regelen hoe het wordt georganiseerd. Zorgver zekeraars Nederland (ZN) wijst erop dat een deel van de belan genbehartiging van de LHV wordt betaald uit ziektekosten premies. Daar moet een einde aan komen. den haac/gpd - De islam vormt als zodanig geen obstakel voor de toetreding van Turkije tot de Europese Unie. Met deze stel- lingname heeft premier Balke nende gisteren na afloop van de ministerraad geprobeerd de op gelaaide discussie over het Turkse lidmaatschap in de kiem te smoren. De Turkse ambitie' om toe te treden tot de EU vormt al sinds jaar en dag een bron van poli tieke verdeeldheid binnen de Nederlandse regering. Met na me WD-bewindslieden vinden dat de nieuwe minister van bui tenlandse zaken Bot veel te toe schietelijk is. Bot was jarenlang ambassadeur in Ankara en ver klaarde eind vorig jaar al dat de discussie over de vraag of Tur kije al dan niet thuishoort in de EU een gepasseerd station is. Balkenende schaarde zich gis teren na afloop van de minis terraad aan de zijde van Bot, al benadrukte hij dat hij vooral sprak als 'toekomstig voorzitter van de Europese Unie'. Onder Nederlands voorzitterschap moet in december besloten worden of en zo ja wanneer on derhandelingen over toetreding met Ankara kunnen beginnen. De premier: „Het gaat om fair play. Er zijn sinds 1963 allerlei toezeggingen gedaan en proce dures afgesproken. Alle partijen moeten zich nu aan de afspra ken en verplichtingen houden. De Europese Commissie be paalt in oktober, november of Turkije aan de criteria voldoet. Dat zal doorslaggevend zijn. Als dat het geval is, krijg je een pro ces van onderhandelingen." Balkenende zei ook wel in te zien dat in tal van Europese landen heftige discussies ge voerd worden over de vraag of het Turkse lidmaatschap niet het karakter van Europa aan tast. Maar voor die vraag is het volgens hem te laat. „Als zoda nig behoort de islam niet tot de voorwaarden van het lidmaat schap. Wie daar moeite mee had, had dat moeten zeggen in 1963 of 1999, toen Turkije de status van kandidaat-lidstaat kreeg." De Auping Royal is het resultaat van eindeloze research en innovatief vernuft. In technische zin verbetert de meester hier zichzelf: de Royal is geheel individueel op maat leverbaar en kent zelfs een regelbaar klimaatsysteeml In vele uiterlijke ver schijningsvormen en met tal van extra opties. Royal 320 High-tech uitvoering in aluminium met esdoorn details. In onze speciale Auping-studio ziet u de complete collectie. rotterdam/anp - Justitie in Rotterdam houdt er rekening mee dat Sedar Soares, de 13-ja- rige jongen die op 1 februari 2003 tijdens sneeuwballen gooien werd doodgeschoten, toevallig is geraakt door een ko gel. De jongen zou slachtoffer kunnen zijn van uit de hand ge lopen criminele activiteiten op het plein naast metrostation Slinge, stelde persofficier Den Hartigh gisteren. Justitie en po litie gingen er aanvankelijk van uit dat er gericht was geschoten op de jongens. Het tv-program- ma Opsporing Verzocht be steedt maandag opnieuw aan dacht aan de zaak. Voor de 'gouden tip' die kan leiden naar de oplossing van dit misdrijf, is nog steeds een beloning uitge loofd van 30.000 euro. (advertentie) ek het eilandgevoel via www.texel.net iel vvv texel 0222 314741 O O VAN 11.00 TOT 17.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Almere, Miamistraat 72 - Winkelcentrum DoeMere, Telefoon 036-5328252 voor meer informatie bel gratis. 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl cus stuurt pte brief pGEN - Enkele duizenden ken hebben dezer dagen brief van de Belastingdienst tgen waarin zij worden ge- hd geld te betalen. Terwijl Ichten juist geld terug te n van de fiscus. „Een iterfoutje", aldus een dvoerder van het ministe- n financiën. Het gaat om en die na de eerste be ting over hun aanvraag Voorlopige Teruggaaf, een ïllend verzoek bij de Be- gdienst indienden om ex- ruggave. „Daarbij is iets egaan." Om hoeveel en het precies gaat kan de Ivoerder niet zeggen. sterbootjes ten 4,5 miljoen rdam - De gemeente Am- im moet 4,5 miljoen euro evergoeding betalen aan ndernemers vanwege een >t experiment met elektri- zogeheten fluisterbootjes. idernemers moesten in ran de gemeente stoppen e verhuur van de milieu- lelijke bootjes door pro- in met vergunningen. Alle 1 van het mislukte experi- ligt bij de gemeente, zo gisteren uit een uitspraak et Nederlands Arbitrage Rit. in explosieven asteelgracht rijswiik/anp - Nederlanders hebben www.condoleance.nl massaal bezocht na het overlijden van docent Hans vari Wieren en actrice Guusje Nederhorst. De site en internet zijn volgens de be heerder steeds meer een nationaal ont moetingspunt voor mensen die hun steun willen betuigen na het overlijden van bekende personen. Sinds donderdag 19.00 uur hebben meer dan 125.000 personen www.condoleance.nl bezocht. Meer dan 12.100 mensen tekenden tot gistermid dag het register als blijk van medeleven na het overlijden van Guusje Neder horst. Voor de neergeschoten docent Hans van Wieren van het Haagse Terra College kwamen ruim 12.000 condole ances binnen. „We hebben in één maand tijd meer condoleances gekregen dan in heel 2003. De dood van Van We ren en Nederhorst grijpt enorm aan." Het gaat volgens de zegsman vooral om 'lieve, aardige en vriendelijke berichten'. Veel mensen meldden dat ze geschokt en geschrokken zijn. Hatelijkheden en schuttingtaai zijn taboe. De beheerder scant met filters op scheldpartijen en op racistische of politieke leuzes. Condoleren op de digitale snelweg is volgens de woordvoerder in zwang sinds de brand in Volendam, waarbij veel slachtoffers vielen. „Opeens liep de site vol. Het was chaos. Mensen wilen op de een of andere manier iets van hun me deleven laten blijken. Internet is een laagdrempelig medium waar dat kan." De site werd het drukst bezocht bij het overlijden van Pim Fortuyn, waarbij 23.500 mensen intekenden, en bij de dood van prins Claus (51.075 reacties). Op www.condoleance.nl zijn inmiddels ook bijna 2000 condoleanceregisters te vinden van particulieren. „We zien steeds vaker dat nabestaanden een re gister openen als digitaal monument of gedenkplek." De beheerder wil de registers in principe bewaren, maar overweegt een aantal te verwijderen en uit te printen of op cd- rom op te slaan omdat de pagina's te zwaar worden. De beheerder heeft een aantal registers aan nabestaanden aangeboden. Zo heeft hij het register voor de slachtoffers van de terreuraanslagen in de Verenigde Sta ten geschonken aan de Amerikaanse ambassade in Den Haag. De steunbetui gingen na het overlijden van Blof-drum- mer Chris Gotte heeft hij op verzoek ge print op posters voor de herdenkings dienst in de Zeelandhallen. De website www.condoleance.nl is een onderdeel van www.uitvaart.nl. De Am sterdamse ondernemer Van Schaik, die gespecialiseerd is in nieuwe media voor de uitvaartbranche, was de initiatiefne mer. Van Schaik is ook de ondernemer die in 1998 de eerste crematieplechtig heid via internet liet zien. Volgens hem is computerrouwen in opmars omdat het „gemakkelijker is om gezamenlijk te rouwen dan dat privé te doen. Mensen voelen zich gesteund in een gezamenlijk en openbaar rouwbeklag. taROEK - In de slotgracht asteel Hoensbroek zijn ^xplosieven gevonden. Dit aide politie gisteren gezegd. IS. Irs van de Koninklijke Ma- 1!1n leden van het Explosie- Jpruimings Commando Prji woensdag begonnen aan !ei>ektocht naar explosieven [^gracht. De politie zei sdag over aanwijzingen te 'ikken dat zich in de explosieven bevonden. 3 jaar voor "ndstichting ien - Een 57-jarige vrouw Bekbergen heeft gistermid- I por de rechtbank in Zut- Idrie jaar cel en tbs met t^verpleging tegen zich ho- jsen. Volgens justitie heeft uw 28 november 2002 in (oongemeenschap voor in thuislozen in Beekber- fand gesticht. De brand twee medebewoners het ®£A eist wellicht ste slachtoffer Do te Ngen - De MRSA-bacte- e al ruim een maand in mgademisch Ziekenhuis in haPgen (AZG) rondwaart, [e mogelijk een eerste Lrclioffer geëist. Bovendien is idifterie overgegaan naar jrdupleeghuis in de provin- :ef$t zei directeur Duijs van yofsbetreffende verpleeghuis ;rii?n. Het gaat om een 88-ja- a d.-wo°nster van verpleeg- eldolwerd in Appingedam, 7. t afgelopen weekeinde is [sclden. De vrouw verbleef tendecember vorig jaar in :ke-G, op een afdeling waar zi|SA-bacterie rondwaarde, url ^kritiseren zdbeleid eeiT kepDAM - Het Nederlandse ïbipeleid is voor verbetering rs tir, vindt het VN-Comité :n. je Rechten van het Kind. pijleid is onsamenhangend iTiljpunten in strijd met het es\f8 voor de Rechten van jid, staat te lezen in een iteft dat het comité gisteren d gfht. De kritiek van het co- jraidtst zich toe op de llejdelingenwet, de bezuini- 'Stff op het jeugdbeleid en [e jjrekkige wetgeving om sidfntishandeling tegen te cHer laat zoon in Itiecel achter V- - Een man uit Apel- jheeft gisteren een in be- Inomen bestelbusje van .'drijf bij de politie opge- iHij weigerde echter ook jon, die achter de tralies je te nemen. De 24-jarige leed voor zijn vader - die eriersbedrijf heeft - over j bij Arnhem. Toen de po- LPD hem naar de kant f Jvoor te hard rijden, het Jagen van een gordel en ft handsffee bellen, bleek nog zeven oude boetes Itaald had. De 24-jarige 'if terstond betalen óf iig de cel in. den haag/gpd - De Tweede Ka mer voelt zich geschoffeerd door het China-beleid van het kabi net. De ministers besloten giste ren dat het wapenembargo van de Europese Unie tegen China kan worden opgeheven. Daar mee gaan zij in tegen een op roep van de Kamer om dat niet te doen. PvdA, WD, D66 en SP zijn woedend. De SP wil een spoeddebat over de kwestie. Volgens premier Balkenende zou Nederland alleen komen te staan in Europa als de Kamer motie over het handhaven van het embargo tegen China zou worden uitgevoerd. De Kamer vindt dat Nederland desnoods via een veto zou moeten af dwingen dat het wapenembar go, dat in 1989 na het bloedbad op het Plein van Hemelse Vrede inging, in stand blijft. Volgens Balkenende zou zo'n eenzijdig veto de relaties van Nederland binnen Europa en ook de betrekkingen met China ernstig schaden. De premier meent dat in het contact met China via 'open overleg' meer te bereiken is dan via sancties. Bovendien zou de situatie rond de mensenrechten in China de laatste jaren verbeterd zijn, 'al zijn we er nog niet'. PvdA, WD, D66 en SP zijn het daar absoluut niet mee eens. De mensenrechten worden in China nog lang niet voldoende gewaarborgd. „Bovendien staat Nederland in de EU zeker niet alleen", aldus PvdA'er Koen- ders. Ook Zweden zou willen vasthouden aan het wapenem bargo. „Bij het Stabiliteitspact durven we wel alleen op te trek ken in Europa, maar als het om de mensenrechten gaat blijk baar niet", zegt de PvdA'er. WD-Kamerlid Van Baaien vindt het besluit 'onbegrijpe lijk'. „Iemand roept boe en Ne derland gooit de handdoek in de ring. Ik geloof helemaal niet dat onze handelsbelangen wor den geschaad. Wie toont dat hij ballen heeft, wordt in China juist gewaardeerd." schiphol/anp - Een speciaal team van de mare chaussee dat mensen in het openbare deel van Schiphol controleert op vuurwapenbezit, moet worden teruggetrokken. Dat is het gevolg van een uitspraak van het gerechtshof in Amsterdam. De marechaussee gaat zo snel mogelijk met het openbaar ministerie om de tafel zitten, aldus een woordvoerder. De bedoeling is om te kijken hoe het speciale team zo snel mogelijk weer een wet telijke basis kan krijgen om zonder aanleiding te controleren. Woensdag sprak het hof een ver dachte vrij voor verboden wapenbezit. De raads heren vinden dat de marechaussee hem zonder concrete aanleiding heeft aangehouden. Ze ge bruikten daarvoor een wetsartikel dat daarvoor volgens dit rechtscollege niet is bedoeld. De marechaussee fouilleerde de man op 17 maart vorig jaar in een parkeergarage. De man werd vervolgens aangehouden omdat bleek dat hij een pistool bij zich had. Op Schiphol is sinds september 2002 de Groep Bijzondere Opdrach ten (GBO-team) van de marechaussee actief. Dat wordt ingezet om het toenemende aantal ge welddadige overvallen op drugskoeriers op de luchthaven aan te pakken. Probleem voor de marechaussee is dat de leden van dit team personen op het publieke domein van Schiphol moeten kunnen controleren en eventueel aanhouden. Om dit mogelijk te maken werd een artikel van de Wet Wapens en Munitie gebruikt dat eigenlijk louter is bedoeld voor het gebied waar alleen reizigers mogen komen. Dat artikel is volgens advocaat Verheul bedoeld om gevaar van terroristen in te dammen en niet om ripdealers uit te schakelen. Het hof is het met hem eens. door Richard Mooyman Amsterdam - Volgens de stich ting Bits of Freedom zijn gege vens van KLM-passagiers ge bruikt voor een Amerikaans on derzoeksproject in de strijd te gen terrorisme. De informatie zou door de Amerikaanse KLM- partner Northwest Airlines zijn doorgesluisd naar de NASA. Northwest Airlines heeft toege geven dat gegevens van passa giers uit de periode oktober-de- cember 2001 aan de NASA zijn verstrekt. Dit zonder medewe ten van de reizigers zelf. Vol gens Bits of Freedom is ook in formatie over KLM-passagiers verstrekt omdat die vaak auto matisch terechtkomen in vlieg tuigen van partner Northwest. Volgens de organisatie had de KLM ervoor moeten zorgen dat de informatie niet in handen van de NASA terechtkwam. Een KLM-woordvoerder sluit niet uit dat er door Northwest gegevens van KLM-passagiers zijn verstrekt. „Maar wij staan er helemaal buiten." Wel heeft de KLM er bij Northwest op aangedrongen dat er een proto col komt voor de verstrekking van dit soort gegevens. Hilversum/ANP - Bijna tweeder de (64 procent) van de burge meesters van CDA-huize staat niet achter het kabinetsbeleid over asielzoekers. Ze vinden de pardonregeling voor ruim 2300 mensen te mager. Een ruimer pardon, waardoor meer men sen in Nederland zouden mo gen blijven, had volgens hen veel problemen kunnen voor komen. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van het tv-pro- gramma Twee Vandaag onder 129 van de 150 CDA-burge- meesters. Om zich te verzetten schrijven burgemeesters brie ven aan de verantwoordelijk minister Verdonk (vreemdelin genzaken en integratie). Een ander laat weten gezinnen niet uit hun huis te zetten en ande ren willen toch opvang finan cieren. De Huizense burge meester Verdier laat in de uit zending weten dat hij 'buiten gewoon teleurgesteld' is in het optreden van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. „Er zou in Den Haag meer geluisterd wor den naai* lokale bestuurders." De Haagse burgemeester Deet- man steunt het kabinetsbeleid wel. Hij is het niet eens met de ze burgerlijke ongehoorzaam heid van veel collega's en par tijgenoten, zei hij in Twee Van daag. (advertenties)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3