SERVICE sprinters Roomtaart met jam Veel wind £3= (2b Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC 160 zaterdag 31 JANUARI 2OO4 CD VAN DE DAG Genre: rumba/buleria/rock Maria Jiménez Donde Mas Duele (Canta Por Sabina) Corazong Records 255 055 Flamenco is het zondagse kloffie van de gewone Spanjaard. Door deweeks zet-ie rumba's en buleria's op - net zulke warme en intie me gitaarmuziek vol arpeggio's met kelige zang en handgeklap, maar minder gecompliceerd en geïmproviseerd. De bijna 54-jarige Maria Jiménez is er De Zangeres Zonder Naam, Jeanne d'Arc en de heilige hoer in een persoon verenigd. Met haar krachtige stem, bonte verschijning (kroon van pauwenveren, dito jasje, netkousen) en onverschrokkenheid zet ze de vrijgevochten moraal van de straat neer. Donde Mas Duele (Waar 't het meeste pijn doet) drijft op recht voor zijn raap-teksten van de rockzanger en songwriter Joaquin Sabina, die La Pipa met aplomb neerzet. Natuurlijk gaat 't over de pijn van de afgewezen liefde, het aanroepen van heiligen en het verheerlijken van de eindeloze nacht. Drijvend op een vette bas en hier en daar een accordeon. Als Willy DeVïlle ergens een natte droom van krijgt, dan is het van deze Spaanse diva, die de pijn wegstopt onder het voornemen el no foliar se va a acabar- vrij vertaald: het neuken kan weldra beginnen. BOEK VAN DE DAG Anoniem Een vrouw in Berlijn Dagboekaantekeningen van april lot juni 1945 Genre: dagboek Anoniem Een vrouw in Berlijn, dagboekaantekeningen van april tot juni 1945 uitg. Cossee Prijs: €22,90 'Haastig wisselen Ilse en ik de eerste zinnen: „Hoe vaak verkracht, Ilse?" - „Vier keer, en jij?" - „Geen idee, heb me van het voetvolk tot de majoor moeten opwerken." Gruwelijk, meer dan gruwelijk zijn de belevenissen van een Duitse vrouw in het Berlijn van voor jaar 1945. De stad is tot puin gebombardeerd, eten is er nauwelijks meer (de bewoners struinen de bermen af op zoek naar eetbaar onkruid) en de Russen kunnen elk moment binnenvallen. De - anonieme - vrouw houdt drie maanden een dagboek bij, onopge smukt en daardoor de lezer recht in het hart treffend. In Duitsland leidde het boek bij de eerste uitgave in 1959 tot een schandaal. De eer van de Duitse vrouw zou worden bezoedeld, waarop de schrijf ster besloot dat het pas na haar dood (in 2002) tot een nieuwe uit gave mocht komen. Dit keer verscheen het in een prestigieuze reeks van Hans Magnus Enzensberger. Nederlandse lezers kunnen nu dankzij uitgeverij Cossee opnieuw kennis maken met dit pijnlij ke boek, dat door Cox Habbema ook als korte theatermonoloog wordt gepresenteerd in een aantal boekhandels. KOKKERELLEN Recept voor circa 8 personen Deze taart is het lekkerste met zelfgemaakte jam. Ik heb zelfde moestuinjam (frambozen, bes sen) van de Heerlijkheid Marien- waerdt in Beesd (Betuwe) ge bruikt. Een aanbeveling is hier zeker op z'n plaats. Ingrediënten 5 eieren, gesplitst: 125 gram witte basterdsui ker; 1 mespunt zout; 100 gram bloem; 25 gram maïzena; 100 gram ijskoude boter; 2/3 potje jam; 50 gram geschaafde amandelen, licht ge roosterd (in een dro ge koekenpan); 2.5 dl slagroom. Bereiding Klop in een kom 5 eier dooiers en 100 gram suiker tot een vrij dikke, bijna witte massa. Zeef bloem, zout en maïzena in een tweede kom. Leg er in dunne plakjes gesneden ijskoude boter bovenop. Snijd alles snel met twee messen tot een kruimelig mengsel. Klop in een derde kom de eiwitten stijf. Schep het dooiermengsel door het kruimelige bloemmengsel. Spatel er daarna de eiwitten snel en zo luchtig mogelijk door. Doe alles over in een be boterde en met wat bloem be stoven springvorm (24 cm. doorsnede). Plaats de vorm in de tot 180 graden Celsius voor verwarmde oven. Bak de taart in ca. 60 minuten gaar en licht goudbruin. Neem de taart uit de oven en laat hem dan nog 10 minuten in de vorm staan. Neem pas daarna wand en bo dem van de vorm weg. Laat de taart, omgekeerd, op een taart- rooster koud worden. Verwarm (au bain-marie) de jam tot circa 35 graden Celsi us. Roer er, wanneer de jam wat al te stijf blijft, eventueel 1 eetlepel water door. Klop de slagroom met de rest van de suiker (ca. 25 gram) stijf. Snijd de koude taart horizontaal in drie plak ken. Bestrijk de onderste plak met de jam. Houd 2 eetlepels jam apart. Leg de tweede plak er op en be strijk deze met een dun laagje slagroom. Leg de derde plak er bovenop. Be strijk de zijkant van de taart met een dun laagje slag room. Doe de rest van de slag room over in een spuitzak die is voorzien van een grote gekar telde spuitmond. Bestrooi de zijkant van de taart met de amandelen. Bestrijk de boven kant van de taart met de apart gehouden jam. Spuit enkele fraaie rozetten slagroom boven op de taart. Presentatie Dien de taart op een ronde schaal op waarop een papieren taartrand is gelegd. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A28 tussen Harderwijk en knooppunt Hattemmerbroek en op de A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij VÏanen en A20 bij Nieuwerkerk a/d IJssel. Zondag: A27 bij Utrecht en A37 bij Coe- vorden. Maandag: Al bij Muiden en A7 omgeving Winschoten. Dinsdag: A27 bij Eemnes en A2 bij Vianen. Woensdag: Alleen de dagelijkse controles. HET WEER door Jan Visser Januari begon koud met op de 3de in het westen en zuidwesten lokaal strenge stralingsvorst (Woens- drecht -11,4 graden). Ook de afgelopen dagen waren koud, van 5 tot en met 24 januari was het echter te zacht en de slotdag van de louwmaand verloopt eveneens mild. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat januari een zachte maand is geworden. De ge middelde temperatuur komt in De Bilt waarschijn lijk uit op 3,6 tegen normaal 2,8 graden. Vorig jaar was januari met 2,5 graden een fractie te koud, de laatste echte koude januari dateert uit 1997 met gemiddeld -1,2 graden. Op de 4de werd toen de tot nu toe laatste Elfstedentocht verreden. Januari was verder zeer nat. De Bilt heeft tot en met gisteren 111 mm opgevangen, met vandaag zou de totaalsom op 115 mm kunnen uitkomen. In dat geval wordt het de op vijf na natste januari van de afgelopen ruim 100 jaar. In Ouderkerk aan de Amstel staat januari op 133 mm, in Woold, Achterhoek ruim 160. De maandwisseling verloopt zacht tot zeer zacht. Vanmiddag en vanavond beweegt het kwik zich naar 9-10 graden (aan zee iets lager), morgen wordt het 11-12 graden. Regenen doet het vandaag in de loop van de dag op de nadering van het frontensysteem van een sterk uitdiepende randstoring op weg van de Britse eilanden naar Denemarken. De storing geeft ook veel wind. Over land waait het vrij krachtig, langs de kust wordt een harde tot stormachtige zuidwester verwacht. Ook zondag blijft het flink waaien, de kans op noemenswaardige re gen is overdag niet zo heel groot. In de nacht naar maandag is de kans op regen vrij groot en maan dag/dinsdag volgt een nieuwe stoot zeer zachte lucht. In het zuiden van het land zijn zelfs maxima omstreeks 15 graden mogelijk. Ter herinnering: op 2-2-2002, de dag van het huwelijk tussen Willem- Alexander en Mèxima, werden toppers tot lokaal ruim 17 graden geregistreerd. oor}- Va zon licht bewolkt bewolkt Temperatuur min,ma* O f ddd i}- r} r} oor}- buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Bel de weerman voor het meest actuele weerbericht in de regi (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 1. Lusthof; 4. legervoertuig; 8. bedorveii 10. gestold vleesnat; 11. snel; 13. boom; 15. arrondissf ment; 16. Verenigde Staten; 17. herberg; 20. afschei dingsproduct van naaldbomen; 21. brandkast; 22. toegj kelijk; 24. symbool helium; 25. Spaanse eretitel; 26. exempli causa; 28. mier; 29. zelfkant; 32. bloeiwiji 34. paard; 35. zin. Verticaal: 1. Meer in Canada; 2. muzieknoot; 3. Fran voegwoord; 5. oude lengtemaat; 6. vogelproduct; 7. meertje; 9. snaarinstrument; 11. rondtrekkende volk zanger; 12. aanwezig; 14. oefentijd; 16. rangtelwoord 18. oppervlaktemaat; 19. gemalin van Aegir; 23. zuigi stallatie; 24. plaats waar men thuis hoort; 27. skelter; 30. voegwoord; 31. Japans bordspel; 32. uitroep van j 33. spil. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Rijpaard; 5. steekvlam; 8. elf; 9. ooms; 10. slabed. Verticaal: 1. Pretnet; 2. speelfilm; 3. bril; 6. voorbij; 7. armada. hei left

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 32