Roken in tv- en filmstudio nu ook taboe I MEDIA lik op de weg' hekelt bemoeizucht overheid Het woord is weer aan Idolskijker 'Urban Radio mag best omstreden zijn' Veel goud van oud in Ahoy' Smesmee vervangt Paul in Papaul J'ep, lakers Metw«rk aken hun verzet iversum - De redacties van twerk staken hun verzet te il samenwerking met de EO het vertrek van de AVRO-re- cteuren. Reden is dat de om- ad «pbestuurders in de Raad van ezicht gisteren akkoord gin- met dit verhuisplan. De RO gaat meewerken aan ree Vandaag. Bij de KRO- en NCRV-redacties van Net- rk heerst de angst dat de EO gedwongen samenwerking Netwerk gaat gebruiken om lens de EO-avonden van twerk een stevig christelijk uid te laten horen. Endstra eist ctificatie krant sterdam - Vastgoedhande- wsfer Willem Endstra spant een t geding aan tegen de Volks int over een artikel van 8 ja- Wli epri. Endstra eist dat de krant artikel rectificeert met de assei) 'Willem EI. sleutelrol in li- daties', aldus zijn advocaat oets gisteren. Het stuk gaat jp de sleutelrol die oud-Hei- ;enontvoerder Willem H. spelen in de reeks liquida- in de Amsterdamse onder- :eld. Volgens Koets wordt lem Endstra in het artikel di- in verband gebracht met :6 liquidaties. De vastgoed- gnaat, die het liefst anoniem jr het leven wil gaan, heeft al er media voor de rechter ge- zaterdag 31 januari 2oo4 Hilversum - Paul de Leeuw zal de komende week niet aanwe zig zijn in het huis van Papaul. Hij wordt van maandag 2 tot en met vrijdag 6 februari waargenomen door zijn eigen typetje, de genavelpiercede blondine Smesmee den Har- tog, bekend van het dagelijkse belspelletje aan het einde van het programma. Reden voor De Leeuws afwe zigheid is de onvrede bij de VARA over de kijkcijfers van Papaul, aldus de tv-maker. Hij is bij de VARA op het matje geroepen om 'heden en toe komst te evalueren'. Een week lang evalueren met omroep- bonzen van de VARA? On waarschijnlijk. In een middag je moeten ze er toch wel uit zijn of Papaul nog zendtijd waard is? „Er zijn inderdaad geen gekke dingen aan de hand", aldus een VARA- woordvoerder. „Papaul speelt in zijn programma graag met de werkelijkheid. De publici teit over de kijkcijfers is iets dat hij nu op deze manier op pakt." ?-c< 1' 11Ï igd. nderweg' zet tteurs op straat versum - De soap Ondeiweg ir Morgen (ONM) wordt in nend vernieuwd om jongere ers aan zich te binden. Ge rst wordt op 1 miljoen kij- Jei momenteel trekt de serie ;eveer 700.000 fans. Vier ac- :s van de vaste cast moeten rom de serie verlaten; Do- ïuke lique van Vliet (Ellen Even- Dennis Overeem (Bram ïoei)Kenan Raven (Duuk tuyg) en Hidde Maas (Ar- _r van Walsum). Dat beves- Willem Zijlstra, hoofd dra van producent Endemol. riname krijgt nt jgdjöuriiaal -fran/ERsuM - Suriname, Afgha- 4 44an en Zuid-Afrika krijgen dit jaar een eigen jeugd- rhaal. Dat heeft het Initiatief LI inj Stichting Communicatie 3 g twi k kol ingssamenwerking 0) bekendgemaakt. Het gaat de komende twee jaar (27 |en rnet het Jeugdjournaal 1"3 |de NOS het project leiden. et z den haag/mediaredactie - Ro ken op de set van een Neder landse televisieserie of film is voortaan taboe. Dat verbod vloeit voort uit de nieuwe Ta bakswet die sinds i januari van kracht is. Alleen tijdens buiten opnamen van een Nederlandse speelfilm of tv-serie mag een ac teur nog een sigaret, sigaar of pijp opsteken. Eerder was al bekend dat in alle tv-programma's die in studio's zijn opgenomen, zoals praat programma's, sinds 1 januari niet meer mag worden gerookt. De meeste omroepen brachten dat overigens al in praktijk. Het is anti-rokers al jaren een doom in het oog: actrices en acteurs in televisieseries als Ro zengeur en Wodka Lime, die voor het oog van de camera's een sigaret opsteken. Of voet balkenner Johan Derksen en presentator Theo van Gogh die hun tv-programma's in rook walmen presenteerden. Op televisie hoor je het goede voorbeeld te geven, zo luidt een breed gedeelde opvatting. Ac teurs en presentatoren hebben een voorbeeldfunctie. Weten schappelijke studies hebben aangetoond dat rookscènes op tv of in films een grote invloed op het rookgedrag van jongeren hebben: slecht voorbeeld doet slecht volgen. Dat laatste is ook een van de redenen waarom re clame voor en sponsoring door tabaksproducenten al enige tijd verboden is. In de aangescherpte Tabakswet staat niet met zoveel woorden dat in Nederlandse films en op tv niet mag worden gerookt. Maar omdat iedere Nederlan der sinds 1 januari 2004 recht op een rookvrije werkplek heeft, is roken in een tv-studio en op een (besloten) filmset voortaan ook taboe. Werkgevers, dus ook televisie- en filmproducenten, hebben de plicht hun personeel een rook vrije werkplek te garanderen. Alleen als er 'op locatie' ge draaid wordt, bijvoorbeeld bui ten op straat of bij mensen in huis, is roken door acteurs nog toegestaan. Het roken in Ne derlandse films en tv-series zal dan ook niet helemaal worden uitgebannen. De anti-rookstichting Stivoro is tevreden over het verbod op ro ken op filmsets. „Het is een goede zaak dat geluids- en ca meramensen rookvrij kunnen werken." r Berrit de Lange 'ersum - Leo de Haas, ma- ;:?en presentator van het pro- a Blik op de weg, trekt 'an leer tegen het Bureau ;eershandhaving van het inbaar Ministerie (BVOM). -^^ens De Haas bepaalt het ^jan dat toeziet op de ver- ^Jshandhaving in toenemen- ^SJmate de inhoud van ver- ^tsprogramma's op tv. gloeit dan vooral op concur- jen van Blik op de weg als I lp1 ms bruikers (SBS 6) en Rij o? (EO). De kritiek van De Plgljs richt zich op de poule van lowagens en politieteams het BVOM beschikbaar stelt i titv-programma's. De tv-ma- iriru stoort zich ook hevig aan 7, gebruik van de naam Blik [ie weg in externe medede- en van het BVOM over de le. „Blik op de weg maakt ruik van eigen videowagens .verkt samen met de regio- tie op basis van vrijwillig- I, omdat we zuivere, waar- Jsgetrouwe journalistiek ?n bedrijven", aldus De fc. „Wij willen niet ingelijfd worden bij de poule. De over heid grijpt de macht en midde len van het BOVM aan om zo veel mogelijk invloed te krijgen op de inhoud van verkeerspro- gramma's". Doom in het oog van de Haas is vooral de 'Blik op de weg-kopie' Wegmisbruikers van SBS 6. „In feite is mr. J. Spee, officier van justitie bij het BVOM, eindre dacteur van dat programma. Onder politiemensen wordt al gesproken van de Spee-show. Wij vinden dat de kijker recht heeft te weten hoe zo'n pro gramma tot stand komt. De overheid zou open kaart moe ten spelen." De Haas stelt zich al langer te weer tegen de stroom aan ver- keersprogramma's op tv, in zijn ogen allemaal 'kopieën' van pionier Blik op de weg. „Nu is er door toedoen van het BVOM ook nog eens sprake van oneer lijke concurrentie." Vanaf volgende week is bij de AVRO een nieuwe serie van Blik op de weg te zien. De Haas zegt bij de opnames van die nieuwe reeks geen hinder te hebben ondervonden van het BVOM. De overgebleven Idols-kandidaten. Voorste rij v.l.n.r. zittend Boris, Kostian, JK, Frank, Martijn, Eric en Robin. Tweede rij: Ron, Krystle, Marlie, Maickel, Alice, Irma, Megan, Tialda en Anne. Achterste rij: Hedwig, Maud, Fardoe, Daniël, Sharon, Nick, Gerbridi, Tooske, Elisaar, Merel, Lianne en Meike. Foto: GPD/RTL/Ton Kastermans RTL 4 maakt stemprocedure inzichtelijker De jury heeft zijn zware taak vol bracht: van de 16.731 kandidaten die zich op de auditiestip van Idols meldden, zijn nog 27 kans hebbers over die strijden om de tien felbegeerde plaatsen in de finale. Wordt het Maickel met de hippe, wollen muts, of toch Alice, Boris of Tialda? Hilversum - Volgens Jemey Kaagman, Eric van Tijn, Henk- jan Smits en Edwin Jansen heb ben de 27 talenten één ding ge meen: ze voldoen aan alle ken merken van een heus popidool. Vanaf vanavond is het woord weer aan de kijker. In het eerste tv-verslag van de workshops zullen vanavond de resultaten te zien zijn van de zang- en danstrainingen die de eerste negen kandidaten onder gingen. En ook niet onbelang rijk voor een popster die een groot publiek moet behagen, is het uiterlijk. Dus kregen de ido len ook tips over make-up en kleding om hun verpletterende uitstraling kracht bij te zetten. Ze werden bijgestaan door Marco Borsato en ook in de overige twee workshop-uitzen dingen zal een bekende Neder landse artiest zich over de jonge zangers en zangeressen ontfer men. De kijkers oordelen over het re sultaat. De twee kandidaten die na elke workshop de meeste stemmen van het publiek heb ben gekregen, gaan door naar de live-shows, de jury wijst steeds één finalist aan. RTL 4 heeft bovendien een aparte wildcard-show ingelast. Vorig jaar besliste de jury dat Joël recht had op de wildcard voor de finale, dit keer is de keuze aan de kijker. Uit elke work shop gaan de twee kandidaten die na de finalisten de meeste stemmen van het publiek wis ten te vergaren door naar de ex tra wildcard-show. Uiteindelijk strijden zes lucky-losers dus in een aparte uitzending om de tiende finaleplek. Kassa Kassa voor RTL, de sms-bedrij- ven en KPN dus, hoewel de ma kers benadrukken dat die extra ronde toch echt is bedoeld om de spanning te verhogen. Vorig jaar ontstond er nogal wat op hef over de kosten van stem men via sms. Het publiek voor de buis zou onvoldoende dui delijk zijn gemaakt dat niet al leen betaald moest worden voor het verstuurde sms-je, maar ook voor het bedankje van het favoriete idool. De kij ker werd er vorig jaar op gewe zen dat een sms-je 70 eurocent kostte. Daarbij werd niet ver meld dat daar nog eens 21 eu rocent bij opgeteld werd voor het verzenden van het sms-je. Daar bovenop prijkte nog eens 70 eurocent voor de ontvangst bevestiging op de telefoonreke ning. „Om al die heisa te voorkomen, is de stemprocedure dit jaar in zichtelijker gemaakt", aldus een woordvoerder van RTL 4. Voortaan wordt voor elk sms-je 90 eurocent in rekening ge bracht. Daarbij zijn zowel de verzendkosten als de ont vangstbevestiging inbegrepen, aldus de RTL-woordvoerder. „De nieuwe stemprocedure zal tijdens de uitzending van van avond duidelijk gecommuni ceerd worden. Bovendien is al les na te lezen op RTL-tekst. Op de Idols-site wordt ook nog eens gewaarschuwd voor de kosten van veelvuldig stem men." Stemmen per telefoon kost nog steeds 70 eurocent per gesprek. Idols workshops, vanaf van avond, RTL 4, 21.00 uur Idols, de uitslag om 23.00 uur „Behalve dan dat we overstelpt worden met klachten van poli tiemensen en weggebruikers over de werkwijze van de con currenten." „Het OM herkent zich op geen enkele manier in de aantijgin gen van De Haas", aldus een woordvoerder van het OM in Den Haag. „Er is inderdaad sprake van een BVOM-poule, om de massale mediabelang stelling voor video-auto's in goede banen té leiden. Als me dia gebruik willen maken van onze videowagens, worden vooraf afspraken gemaakt over privacy van weggebruikers en de omgang met de verkeers agenten. We bekijken de beel den voorafgaand aan de uitzen ding, maar willen en hebben geen invloed op het eindpro duct." Volgens de woordvoerder werkt het team van Blik op de Weg ook al jaren, naar tevredenheid, met BVOM-materiaal naast beelden uit de eigen auto's. „Voor het nieuwe seizoen heeft De Haas ook weer een aantal interviews met Spee opgeno men." door Bernice Breure Hilversum - De Publieke Om roep stelt zich ten doel meer jonge allochtonen te bereiken. Daarvoor werd 2,5 miljoen euro opzij gelegd. Nu is een zesde publieke radiozender in de maak. Programmaleider Rob Heukels van de NPS-radio staat aan de wieg van Urban Radio. „Als u voor een baan belt, we hebben geen mensen meer nodig hoor", zegt de secretaresse van de NPS wanneer de naam Ur ban Radio valt. Er is nog maar mondjesmaat gepubliceerd over de nieuwe zender, maai' blijkbaar melden veel radiomakers (al dan niet in spe) zich aan. En dat terwijl van het station momenteel niet veel meer is dan 'een schets op hoofdlijnen', verzekert Rob Heukels. Wat wordt Urban Radio nou precies: radio voor allochtonen of twintigers in de stad „We richten ons op twintigers die in grote en middelgrote ste den wonen, waarbij aangete kend moet worden dat het me rendeel van hen van allochtone herkomst is." Hoe is de nieuwe radiozender te ontvangen „Het streven is na een korte 'opwarmperiode' per 1 septem ber groots te beginnen op de kabel en op internet. Op de ka bel komen wij op de plek van Colorful Radio. In de toekomst hopen we ook bijvoorbeeld via de autoradio te ontvangen te zijn, door een plek in de ether of met moderne digitale tech nieken." Waarom kan bijvoorbeeld een Marokkaanse jongen niet ge woon naar3FM luisteren. Wat is daar mis mee? „Dat doen ze dus niet, blijkt uit onderzoek. Dat komt doordat 3FM, op enkele hoekjes na, een hagelwitte programmering heeft. Het is toch echt de zen der van de witte Nederlander op het platteland. Bij Urban Ra dio moeten de Marokkaan, de Surinamer en de Turk uit de stad zich gaan herkennen." Waarmee gaat Urban Radio zich onderscheiden? .Allereerst in de muziekkeuze. Verder moeten de presentato ren een mix zijn van Neder landse en allochtone afkomst, en wordt in gesprekken de mul ticulturele thematiek aangesne den. Muziek is natuurlijk de trekker, dat gaan we gebruiken als smeermiddel voor de onder werpen. Zo moeten bijvoor beeld de discussies die op een site als maroc.nl worden ge voerd, doorklinken in onze pro gramma's. Niet oeverloos lang natuurlijk, maar de zender vul len met alleen muziek en enter tainment vind ik veel te makke lijk." Hoe zit het met de samenwer king met andere omroeporgani saties? „We zijn nog niet toe aan het bedenken van concrete pro gramma's en het aantrekken van presentatoren. Wel is het zeker dat de NPS ongeveer drie kwart van de zendtijd voor haar rekening neemt. We praten over samenwerking met Funx, de tienerzender die zich ook op allochtonen richt. Ja, BNN heeft inderdaad interesse getoond, net als nog meer omroepen. Maar veel verder zijn ze nog niet gegaan." Wanneer is Urban Radio een succes? Als het the talk of the town wordt, het gesprek op straat. Luistercijfers zeggen mij niet zo veel. In de grote steden wil ik wel een behoorlijk marktaan deel halen, maar verder moeten we vooral oproer veroorzaken. Urban Radio mag best omstre den worden. Bij echte toppers zie je: de helft haót het en ande re helft is er gek op. Dat moeten we hebben. Kijk, Sky Radio heeft dan wel een gigantisch marktaandeel, maar je hoort nooit eens iemand zeggen: 'Heb je dat op Sky gehoord'? Hoeveel tijd is er om dat doel te bereiken? „Ik denk dat we twee tot drie jaar nodig hebben om de boel goed op te bouwen. Die tijd krijgen we, ja. Dat is het voor deel van de publieke omroep hè? Daar mag je nog eens wat risico lopen zonder dat het metéén geld hoeft op te bren gen." F Vrienden van Amstel Live! is feest der herkenning, maar weinig verrassend Hilversum - Nederlandstalige muziek is po pulair en hoe ouder de hits, hoe beter. Dat hebben ze zich bij het tv-programma De vrienden van Amstel Live! goed in de oren geknoopt. Morgenavond zendt RTL 4 live het laatste concert uit van een serie van ze ven vanuit het Rotterdamse Ahoy'. Het wordt een feest der herkenning. De afgelopen zes avonden hebben de ar tiesten al warm kunnen draaien in Ahoy' als opmaat naar de finale op televisie. Al die keren was de zaal uitverkocht. Zeven keer tienduizend man die meedeinen op Rob de Nijs, Boudewijn de Groot en Wille- ke Alberti. Wie? Rob de Nijs? Boudewijn de Groot? Voor 35-plussers misschien beken den, maar voor veel jongeren niet. De Nijs stelde zich aan het publiek voor en dat was niet voor niets. Jongeren probeerden Malle Boudewijn de Groot en Rob de Nijs in Ahoy' bij de Vrienden v Rob Verhorst 1 van Amstel Livel Foto: GPD/ Babbe mee te zingen, maar dat lukte niet. Toch mag het de stemming bij de vrienden van het biermerk niet drukken. Al weer voor het zesde achtereenvolgende jaar staat Ahoy' vol met liefhebbers van het Neder landse lied. Het merendeel van publiek is keurig tussen de twintig en vijftig jaar oud, precies de mensen voor wie RTL 4 haar te levisieprogramma's maakt. De concertreeks vormt de afsluiting van de winterserie van het tv-programma, die al tijd in een intiem café wordt opgenomen. In Ahoy' is dat effect helemaal weg. Deson danks kost het de artiesten weinig moeite het publiek in de stemming te krijgen, ook al duurt het tot Guus Meeuwis met een dweilorkest het podium betreedt voordat het publiek echt 'uit zijn dak' gaat. Dat ge beurt morgenavond nog twee keer: met Boudewijn de Groot die het Land van Maas en Waal zingt en als Rob de Nijs Malle Bab be inzet. De show zelf verloopt gladjes. Net als in de tv-serie zingen artiesten eigen liedjes en el- kaars nummers. Dat levert leuke combina ties op. Zo speelt Fontane een ruige versie van Telkens weer van Willeke Alberti. Ook Blof-zanger Paskal Jakobsen, die met de band Krezip meezingt, imponeert. Door de muziek en vooral de artiestenkeu ze heeft Amstel Live! morgenavond iets van een 'night of the proms', waarvoor Ahoy' ook wel wordt gebruikt. In plaats van een ontmoeting tussen klassiek en pop draait Amstel Live! uit op een ontmoeting van ou de en nieuwe Nederlandse artiesten, die ook nog eens allemaal hun overbekende hits zingen. Dat maakt de avond nogal voorspelbaar. Voor de zevende editie van het muziekfeest, die er volgens presentatri ce Manuëla Kemp volgend jaar zeker komt, is het een idee een nieuwe weg in te slaan en het publiek ook eens te verrassen. Dolf Rogmans De vrienden van Amstel live!, zondag 1 fe bruari, om 21.00 uur bij RTL 4

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29