\lleen de eerste tien minuten nog huiverig 5'Mijn nieuwe rol bij Altior bevalt SPORT etra Grimbergen is maar één plek geïnteresseerd S2 :nnie van Fruchten is fit en klopt weer aan de poort van Quick Boys 1 4 'We trainen niet voor niks' Kritische keeper Ben Treur kan Langeraarse club nog niet loslaten giogenoten in Nederlands amateurteam zaterdag 31 januari 2004 ■C Gertjan van Geen üvijk - Een forse dosis doorzet- svermogen gecombineerd met de ig om te voetballen bracht Bennie Fruchten weer terug op de vel- Het talent van Quick Boys was 9 anderhalfjaar uit de roulatie, at hij in de voorbereiding op het ij-ge seizoen zijn kruisband af- urde. De rest van dit seizoen t in het teken van zo veel moge- ninuten maken. weken geleden schopte hij er le competitiewedstrijd met het •de tegen Capelle meteen vier in. aa]concurrentiestrijd met Marnix ^'Ider Gun en Remco Torken om 'plek in de hoofdmacht kan los sen. „Ik heb van die knullige °?n gedaan. Een stapje naar doorzakken. Dat je dacht: 'Dat <eijeen baby nog beter'." 9. Stemming van de 21-jarige Van hten is opperbest. Logisch ook. len lange periode van onzeker- en angst holt hij weer door de Lang genoeg durfde hij alleen te trainen. Wedstrijden spelen reer een heel ander verhaal. „Ik egonnen in het derde. Kwam ik jf minuten na de rust in tegen Leede, terwijl we 2-0 achter len. Ik had meteen een paar he inde momenten en we wonnen 4-2. Ik scoorde niet. Schoot nog jen keer tegen de paal." kan via een harde knal - zoals bij en gchaap die twee weken geleden teiknvaring kwam met de keeper msKloetinge - en het kan door een ^nje actie gebeuren - zoals bij Van ^ajiten. Hij werd aangespeeld in iiscpits, kaatste de bal, kreeg een dei) fikkie en hij lag. „Het voelde goed. Maar de fysiotherapeut jk «at het wel goed zou komen met iebj weekjes rust. Het zou zo'n vaart iedjopen." ten paar maanden later onder hij een kijkoperatie in het Leid- liaconessenziekenhuis. „In de scus zat een verticale scheur, te Jonden ze wel aan elkaar nieten, van de kruisband was niks Het was net alsof je naar plan- Bennie van Fruchten: „Van de kruisband was niks over. Het was alsof je naar planten in een vissenkom kijkt." Foto: Taco van der Eb ten in een vissenkom kijkt." Een stuk pees uit de knieschijf werd gemonteerd als nieuwe kruisband en vanaf half februari kon hij revali deren. „De dokter zei: 'Ik kan je re pareren, maar daarna vergt het dis cipline om terug te komen. Je moet er niet de kantjes aflopen'. Ik kon niet naar buiten, niks. Op de bank zat ik te oefenen met gewichtjes. Er zijn twee methoden om te revalide ren. De normale manier en de Ame rikaanse. Die laatste is alleen voor topsporters weggelegd. Die hebben tien jaar om te pieken, ik moet straks nog een normaal leven hebben. Wel zat ik elke avond in de sportschool. Drie keer bij Michel de Geus in Rijnsburg en twee avonden trainde ik voor mezelf." Omdat de nieuwe band 'er hartstik ke strak inzat' verliep het proces voorspoedig. De voorbereiding was drie weken bezig, tóen Van Fruchten de looptraining hervatte. „De jon gens begonnen allemaal te klappen toen ik voor het eerst weer kwam. Dat deed me goed. Ik was wel elke donderdag op de club om te borre len na de training en ik heb bijna alle wedstrijden gezien, maar ik stond er toch ver vanaf. Ik heb niet het gevoel gehad dat ik ook kampioen was ge worden, ook al heb ik op het bordes gestaan." Begonnen bij Lugdunum, omdat zijn vader er keeper was in het twee de, stapte Van Fruchten snel over naar het hoger spelende Rooden- burg. Hij won met de Cl van de Kooiclub de LD Cup in het jaar dat een brief van Quick Boys op de mat plofte met het verzoek mee te ko men trainen. „Alles liep leeg in Lei den. Ik heb nog tegen Raymond van Es (nu UVS 1, red.) gezegd: 'Ga mee', maar hij bleef. Ik heb me vrij snel aangepast. Het is bij die Katwijkers zo: je ligt in de groep of niet. Ik lag in de groep." Hij streefde altijd naar het hoogst haalbare niveau. Op zijn achtste trainde hij eens mee bij Feyenoord, maar werd afgetest. Zeven jaar later liep een proeftraining bij ADO Den Haag op niets uit. „Maar Quick Boys is ook hoog. Ik wil straks gewoon het gevoel hebben gehad dat ik er alles aan gedaan heb en niet achteraf slap lullen over wat ik had kunnen berei ken als ik harder had getraind. Hij zal de concurrentiestrijd met Van der Gun en Torken de komende maanden niet schuwen, maar richt zijn pijlen op volgend seizoen. „Ik ben een stuk volwassener en sterker geworden. Vooral van Torken kan ik veel leren. Hij zegt me af en toe hoe ik iets beter kan doen. Daar luister ik naar. Toen ik net senior was, dacht ik het zelf allemaal beter te weten en moest ik 's avonds tegenover mezelf toegeven dat die ander toch wel ge lijk had." Het kleine beetje angst is er nog, maar hij voelt zich per week sterker worden. Tegen Capelle 2 bleek dat er met zijn killersinstinct niets mis is. Hij maakte vier van de vijf doelpun ten. „De schrik is een stuk minder. Alleen in de eerste tien minuten ben ik nog een beetje huiverig. Daarna ben ik het vergeten. Ik heb niet het gevoel dat ik echt weg ben geweest, maar ik ben blij dat ik weer dagelijks met de wedstrijd van zaterdag bezig kan zijn. Dat heb ik gemist." Hr Mariëlle Verstegen iendorf - „Ik ga maar voor één plek.' Ijdlustig als altijd. De uit Rijnsburg afkom- ;e Petra Grimbergen krijgen ze niet klein. Ze rd vorig jaar uit de Frisia-ploeg gezet, maar op eigen kracht verder. Nu gaat het veel 1 vilmschaliger, maar de winnares van de alter- tieve elfstedentocht van de laatste twee jaar at wel met plezier op het ijs. jmbergen (33) windt er geen doekjes. Zij lit niet met vage redenen waarom het tot breuk kwam tussen Frisia en haar. De ma- honschaatsster werd na vorig seizoen uitge- Ügd voor een contractbespreking. „Maar ik a Grimbergen poseert aan de rand van de ssensee. Foto: GPD zat nog niet op de stoel of ik kreeg van Toon Gerbrands te horen: 'We hebben geen plek meer voor jou.' Klaar, einde discussie." Dat het niet meer boterde tussen Grimbergen en de drie andere Frisia-meiden was geen ge heim. Zij leefden al maanden langs elkaar heen. Ze hadden hetzelfde felrode pak aan, maar daar was alles mee gezegd. „Ik ben altijd heel fanatiek. We kregen er een hoop geld voor van Scheringa en dan vind ik dat je het ook professioneel moet aanpakken. Maar zij gin gen meer voor de gezelligheid mee, kreeg ik het idee. Als het maar gezellig was. Maar ik zit niet voor de gezelligheid in regen en wind op de fiets. We trainen ons niet voor niks uit de naad", vertelt Grimbergen. „Daarbij deden er ook allerlei verhalen over mij de ronde. Er zijn de meest sappige roddels verteld, misschien dat ze daar iets van geloofd hebben. Dat ze dachten dat ik wegging ofeo, ik weet het niet." Vorig jaar op de Weissensee reden ze nog sa men in de ploeg, nu groeten ze elkaar niet eens meer. „Ze ontlopen me gewoon hier, dat voel je. Maar vorig jaar trokken we ook niet samen op. Als ik aan de ene kant van de tafel zat, gin gen zij helemaal aan de andere kant zitten. Dat was niet fijn. Ik heb echt zitten janken. Na vijf dagen heb ik tegen Henk gezegd: ik wil naar huis." Henk is Henk Regts, de vriend van Petra Grimbergen. En tevens ploegleider, verzorger en manager langs de ijsbaan. Haar steun en toeverlaat. Zat ze vorig jaar in een grote, pro fessionele formatie, ze rooien het nu ook wel met zijn tweetjes. Met Zuidema Kranen als sponsor. De routinier kan heel goed solo. Sinds kort heeft Grimbergen Maria Sterk erbij als ploeggenote. Het talent uit het Friese Hallum werd gisteren onderscheiden met de Willem Poelstra-prijs voor de meest talentvolle rijdster. Voor het eerst dat een vrouw die prijs kreeg trouwens. „Ze rijdt nog maar heel kort, maar doet het erg goed. En misschien dat we volgend seizoen nog wat gaan uitbreiden, wie weet. Maar het is mooi dat we nu zelf kunnen bepalen wat we doen." Grimbergen wil nog niet van ophouden weten. Ze heeft net een huis gekocht en opge knapt in het Friese Nij Beets. „Ik kan dit nog jaren volhouden. Ik weet niet of het lukt, maar ik wil het wel." Tijdens de 200 kilometer lange alternatieve tocht wil Grimbergen morgen maar één ding. Op het open Nederlands kampioenschap werd ze zaterdag tweede, achter Daniëlle Bekkering. Zij rijdt goed, in de criteriums pakte ze twee tweede en twee derde plaatsen. Maar dat is morgen niet genoeg. Dan wil Grimbergen win nen. Ben Treur: „De dreiging van degradatie is nu nog groter. Groter dan ik ooit meemaakte." Foto: Taco van der Eb de si r Vier regiogenoten zijn iCNVB-coach Paul Stijnen jcteerd voor Nederlands iurelftal. Het gaat om l Schaafsma (ARC), Jef- Vinter (FC Lis se), Derek le Plas (Quick Boys) en Tcio Cornelia (Ter Leede). amateurteam speelt in maart twee oefenwedstrijden, tegen hoofdklasser FC Omni- world en Heerenveen onder 23. Stijnen bepaalde zijn keu ze na de drie onderlinge duels die vijftig hoofdklasse-ama teurs afgelopen dinsdag af werkten in Zeist. Daar zat ook Peter Freke bij van Rijnsburge Boys, maar voor hem bleef dat zonder gevolgen. De coach brengt zijn selectie in april terug tot zestien spe lers. Het Nederlands amateur elftal herbergt uitsluitend spe lers die zijn geboren na 1 ja nuari 1981. De selectie speelt op 6 april tegen Ierland. door Loman Leefmans alphen aan den rijn - Hij doodt overdag de tijd met zappen tussen de Africa Cup en de Australian Open. Ben Treur, doel man van Altior, zit 'tussen twee banen in' en heeft daardoor zeeën van tijd. „Kijk, die keeper van Nigeria heeft de zelfde handschoenen als ik", zegt hij verrukt. „Als ik voetbal op tv volg en een keeper komt in actie, dan vraag ik me al tijd af wat ik in zo'n situatie had gedaan. Zou ik die bal hebben gehad? Ik ga daar heel ver in." Het aloude vooroordeel dat aan keepers een steekje los zit, wordt door Treurs opmerking weer een beetje bevestigd. De 27-jarige Alphenaar, vertegenwoor diger in modieus schoeisel, is wekelijks een van de uitblinkers bij Altior. Hij krijgt ook vaker dan hem lief is de kans om zich te onderscheiden, want de club uit Langeraar draait al een paar jaar ma tig. Treur is een eenling, maar hij is niet uit op eigen succes. „Als iemand zegt: 'die paar punten die we hebben, is jouw verdienste' dan klinkt dat misschien vleiend, maar ik word er moedeloos van. Ik voel er niets bij en ik kan er niets mee." Treur kwam op een aparte manier bij derdeklasser Altior terecht. De voormali ge juniorendoelman van ARC voetbalde bijna vijf jaar geleden met een paar vrienden mee op een toernooi in Lan geraar. „Er was een keeperprobleem bij de club en ik werd als grap voorgesteld aan de voorzitter met de begeleidende woorden 'hij is een goeie'. De man had me nog nooit aan het werk gezien, maar sloeg zijn arm om me heen en vroeg me lid te worden. Een paar weken later keepte ik in het eerste elftal." Hij kwam in een goede lichting bij de derdeklasser terecht. Aan het einde van zijn eerste seizoen werd onder trainer Jan Wouters de finale van de nacompe- titie bereikt, tegen SJC. „Van die beslis singswedstrijd word ik nog wel eens wakker. Strafschoppen moesten de be slissing brengen. Ik stopte er twee, maar wij misten er één meer." Sindsdien gaat het langzaam bergaf waarts aan de Spoitlaan. In het huidige seizoen sprokkelde Altior acht punten uit dertien duels. Alleen Van Nispen deed het nog slechter. „Van het elftal van toen tegen SJC, zijn nog drie spelers over. De complete voorhoede verdween afgelopen zomer: Huft, Van den Bos, Van der Hoom en Swiers. Dat haalde de longen, de kracht en het scorend vermo gen uit de ploeg. De gemiddelde leeftijd en lengte kelderden. We hebben door de inbreng van A-junioren een samenge raapt elftal." Daardoor was de huidige klassering voorspelbaar. „We zagen natuurlijk aan komen dat het een moeilijk jaar zou worden. Ik draai zelf een redelijk sei zoen, krijg ook positieve commentaren, maar ondanks soms bizarre reddingen bungelen we onderaan. Héél frustre rend. Dat we het afgelopen seizoen net niet degradeerden, werd gevierd als een kampioenschap, maar niet door mij. De dreiging van degradatie is nu nog groter. Groter dan ik ooit meemaakte." Treur wil vechten voor lijfsbehoud, hoe wel hij op de club andere geluiden hoort. „In de kantine hangt een groot scherm waar via Canal-plus de hele dag voetbalwedstrijden te zien zijn. Het stoort me dat er mensen zijn die daar naar blijven kijken als wij spelen. Er zijn ook leden die een terugteer naar de vierde klasse handenwrijvéhd tegemoet zien. Omdat er dan bijna elke week der by's zijn tegen Nicolaas Boys, MMO, ROAC, Kickers, NSV of Alkmania. Om daar nou bewust voor te degraderen, gaat me te ver. We gaan er niet beter van voetballen. We hebben kwaliteit inge boet, maar de vierde klasse is echt nóg een stap lager." Ondanks zijn kritiek gooit Treur aan de vooravond van het treffen met Lugdu num de handdoek niet in de ring. Hij heeft als buitenstaander Altior toch een beetje in zijn hart gesloten. „Als ik een blessure heb, tonen wildvreemden wel gemeende interesse. De mensen zijn meelevend. Van de vrienden die mij bij de club hebben geïntroduceerd, zijn er nog weinig over en ik ben nu ook een wat oudere speler in een nest kleine mannetjes geworden. Die nieuwe rol be valt me. Ik ben sowieso te oud om nog voor een andere club in aanmerking te komen en dat kan ik me ook niet voor stellen. Ik wil Altior nog niet loslaten."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23