Het nieuwe i gezicht van het Dutch Open i Hoe groter de zorgen hoe erger de verkwisting I Slooter met Van Erven Dorens in toernooidirectie TT et Feyenoord van het ama- 11 teurvoetbal ligt op apega pen. Dinsdagavond stond ik op De Vaan in Rotterdam Zuid te vernikkelen toen daar het licht werd gedoofd. Voorgoed. Zwart wit '28 houdt op te bestaan. Raar idee. Grote club gekapseisd door een onvoorstelbare schul denlast plus een allochtonen probleem. Heftig. De legendari sche zaterdaghoofdklasser maakte dinsdagavond in een bekerduel korte metten met zon daghoofdklasser Nieuwen- hoorn, 4-1, maar de verliezer zal verder bekeren. Vandaag breekt in het amateurvoetbal het Zwart-Wit-loze tijdperk aan. Al le elftallen zijn geschrapt uit de standen en de wedstrijdpro gramma's. Ongelofelijk. Eind jaren zestig, begin zeventig was Zwart-Wit '28 een gigant van de zaterdag. Op een indruk wekkende accommodatie speel de een indrukwekkend elftal. Landskampioen van de protes tanten in 1971 en '72 $n ge waardeerd sparringpartner van stadgenoot Feyenoord. De grote jongens van om de hoek hadden geregeld de handen vol aan de ploeg van de keepende huisarts GerReitsma, spelbépaler Ton Viergever en midvoor Frans Steur. Die Reitsma was een doelman met stijl, rank en lenig. Hij had wel wat weg van Jan van Beveren en was op zijn best als Feyenoord op De Vaan kwam oefenen. Reitsma werd uitgenodigd om de overstap naar De Kuip te maken, maar voor het meedogenloze beroeps voetbal bleek de dokter toch wat te week. Ik herinner me de Ajax - Feyenoord van 3 maart 1973, een zaterdagavond in de hoogtij van het vaderlandse voetbal. Reitsma verving Eddy Treijtel en vertoonde in het Olympisch Sta dion voor meer dan zestigdui zend toeschouwers zijn kunsten. Maar hij ging ook tivee keer gruwelijk in de fout waardoor Ajax deze krachtmeting van twee Europese topclubs met 2-1 won. Niet veel later keerde Reits ma terug bij Zwart-Wit '28. Hij was er niet dinsdagavond, deze beroemde Zwart-Witter, toen zijn club voor het laatst in actie kwam. Viergever en Steur evenmin. Van John de Wolf, die nog even trainer op De Vaan was, en Jean-Paul van Gastel, de ex-Feyenoorder die het eerste elftal dit seizoen op sleeptouw moest nemen, ontbrak ook elk spoor. Dat Jé Pé aan de aflopen de zaak geen boodschap had, was begrijpelijk. Van de hem beloofde centen schijnt hij er nog niet één te hebben ontvan gen. Het aantrekken van een dure jongen als Van Gastel was het Zwart-Wit van de laatste jaren ten voeten uit. De club verarm de, maar maakte zijn huishou ding a maar duurder. Hoe gro ter de zorgen hoe erger de ver kwisting. Nu de gemeente Rotterdam en de voetbalbond hun club laten barsten, slaan Zwart-Witters in hart en nieren zichzelf voor de kop. Hoe hebben ze het zo ver kunnen laten komen? Vier ton schuld. Euro. Bijna een miljoen gulden. Zwart-Wit is begonnen SPORT ZATERDAG 31 JANUARI 2004 SI ir Peter van der Hulst ij jrdwijk - Daan Slooter heeft wat met het Dutch ~V Op 11-jarige leeftijd hield hij al op de golfbaan ^cores van de deelnemers bij. Als getalenteerde er nam de Noordwijker zelf vijf keer deel aan het Jjnooi dat, in prijzengeld, het grootste evenement ^Nederland is geworden. En in augustus voert de prige manager, samen met 'mister golf Robbie 'Erven Dorens, als toernooidirecteur de eindregie. spelen het leukste wat er is, want ik zou toch nog j;ir als golfer na twee toernooidagen de cut halen." jkeer mocht Slooter dat genoegen smaken. In overleefde hij tussen alle grote mannen als Mteur-speler de schifting, maar het genot duurde I „Na negen holes verliet ik met veertig graden Tts de baan van de Rosendaelsche Golfclub. Ik Mop woensdag een koutje gevat. Lee Trevino gaf iiag een demonstratie en ik wilde daar niets van >en. Toen hij begon was het nog een prachtige maar het weer sloeg om en ik zat daar maar met I dunne shirt." Ijn jeugdjaren proefde, snoof en at Slooter golf 7Clat werd uiteindelijk de ondergang van het meer gemiddelde talent. „Achteraf gezien heb ik tus- ■nijn dertiende en achttiende jaar zo ontzettend |gegolft dat het heilige vuur er op een gegeven ment uit was. Ik was een van de weinige goede lerlandse spelers van dat moment en deed aan oernooien mee: bij de jeugd onder achttien jaar, ■r 21 jaar en bij de senioren. Als het dan allemaal ninder wordt, verlies je snel de aansluiting met ip. Mocht ik het opnieuw proberen, dan zou ik jaar dingen anders doen, maar het is niet zo dat ffustreerd rondloop. In die tijd was het ook nog gewoon datje professional werd. De toppers ienden veel geld, maar voor de overige golfers het een struggle." ter vertegenwoordigde Nederland tien seizoe- lang in de verschillende Oranjeselecties. Hij II acht keer op een EK uit en ziet de zeventiende op het WK van 1984 in Hong Kong als een tepunt. „Voor die tijd een goede prestatie. Ne- ind telde op dat moment maar dertigduizend rs, nu zijn dat er ruim tweehonderdduizend." er beleefde zijn finest hour in Amerika waar hij een scholarship van de Duke University in North- Carolina kreeg aangeboden. In de Orange Bowl, het officieuze WK voor junioren, reikte hij tot een zesde plek, net achter de tot golfheld uitgegroeide José Ma ria Olazébal. De band met het golf werd, ondanks zijn studie eco nomie, niet doorgesneden. „Ik weet daar nu een maal het meeste vanaf. Ik ben generalist, heb alle ni veaus van het golf meegemaakt." Slooter overdrijft niet. De laatste jaren'trad hij op als captain van Jong Oranje en het nationale team. Een functie waarvoor hij bedankte, omdat het niet meer valt te combine ren met zijn huidige werkzaamheden. De Noordwij ker gaf als manager leiding aan vier verschillende banen, hield zich een jaar ledig met het ontwerpen van courses, zat tijdens de Dutch Opens van 2000 en 2001 voor zijn Noordwijkse Golfclub in de Open commissie, schreef voor verschillende golfbladen en leverde voor het kabelbedrijf UPC en later het pro gramma This is Golf televisiecommentaar bij wed strijden. Dat alles biedt hem een goede achtergrond als toernooidirecteur. „Ik heb met allerlei mensen leren omgaan, spelers, leden, sponsors en greenkee pers. Dat zorgt voor een toegevoegde waarde." Via This is Golf schopte Slooter het dit jaar tot toer nooidirecteur. Niet voordat er eerst enkele harde woorden vielen in de anders zo keurige golfwereld. Dat had alles te maken met het feit dat Robbie van Erven Dorens en zijn organisatiebureau Reved links werden ingehaald door de European Tour. Nadat TNT afhaakte als hoofdsponsor en er vorig jaar een minder prestigieus toernooi werd georganiseerd, was Van Erven Dorens met ING in verregaande on derhandelingen over een nieuw contract. De directie van de European Tour, na de US Tour de grootste competitie ter wereld, wilde niet wachten en gunde de rechten in Nederland aan de KLM. Even dreigde Van Erven Dorens met een rechtszaak, vooral ook omdat This is Golf uit zeven partijen als organisator werd uitgekozen. „Slechts eenmaal heeft Van Erven Dorens een reactie gegeven en dat is een eigen leven gaan leiden. Het probleem was dat niet vanaf het be gin duidelijk was wat zijn rol zou zijn, maar dat is snel uit de wereld geholpen. De KLM zat met ons en Robbie aan tafel en zocht naar een oplossing. Daar bij was vanaf het begin duidelijk dat hij inbreng zou krijgen. Robbie en ik vormen samen de toernooidi rectie, waarbij het bureau Reved het logistieke deel van het evenement voor zijn rekening neemt." „Ik ken Robbie al heel lang. Hij was nog mijn captain V.L.N.R. Daan Slooter: „Ik heb met allerlei mensen leren omgaan, spelers, leden, sponsors en greenkeepers. Dat zorgt voor een toegevoegde waarde." Foto: Dick Hogewoning in het Nederlands team. Wereldwijd heeft hij respect afgedwongen. Hij is een markante man met een uit gebreid netwerk. Met het Dutch Open bouwde hij een grote naam op." Slooter moet zich nog bewij zen, maar hij ziet daar niet tegenop. „Ik heb als spe ler ook een aardig netwerk opgebouwd en heb me in andere golfrichtingen bekwaamd. Een nieuwe gene ratie is aan zet en dan is het mooi als de generatie die nu nog bezig is zaken over kan dragen. Slooter en Van Erven Dorens spraken nog niet over een taakverdeling voor het evenement dat van 5 tot 8 augustus wordt gehouden. De éminence grise van het Nederlandse golf verblijft dezer dagen in Zuid- Afrika om de eerste contacten met potentiële deel nemers te leggen. Dat is hard nodig, omdat door alle sponsorperikelen al tijd genoeg verloren is gegaan. „Onze voornaamste rol is het spelersveld rond te krijgen. Ik ken uit mijn tijd als golfer nog genoeg spelers zoals voormalige toernooiwinnaars Olazébal en SVen Strüver. Op de universiteit heb ik een aantal Amerikanen leren kennen en de Nederlanders ken ik nog als captain. Ze hebben allemaal onder mij ge speeld, behalve Rolf Muntz, maar daar heb ik weer mee gegolft. Ik ken genoeg tourspelers die mij bij de managers kunnen introduceren. Daarnaast zijn wij als toernooidirectie het gezicht naar buiten toe, zor gen voor de public relations, de contacten met de media en de mensen van de baan." Waarschijnlijk wordt dat opnieuw de Hilversumsche. De golfbaan, die de laatste jaren het toneel van het Dutch Open vormde, heeft een hernieuwd verzoek gekregen om het toernooi te huisvesten. This is Golf is volgens Slooter voor de KLM een inte ressante partij om mee samen te werken. „Wij willen niet alleen het toernooi organiseren, maar zorgen er ook voor dat het Dutch Open al vroeg bij de mensen gaat leven. Zo houden we wedstrijden waarvoor ie dereen zich kan inschrijven. De winnaars verdienen een plek in het Dutch Open. De heel goede spelers mogen misschien aan het toernooi meedoen en an ders is er nog de pro-am." Daarnaast leven er ideeën om het sponsors en pu bliek beter naar de zin te maken. Zo wil Slooter de sponsorruimte exclusiever maken. „We moeten toe schouwers niet alleen een startlijst in handen geven. Als de spelers de baan afkomen worden ze geïnter viewd. De mensen krijgen dat niet te lezen, of zien daarvan slechts delen in kranten terug. Misschien kunnen we wat doen met een samenvatting van die interviews. Ook valt te denken aan toegankelijker maken van de oefensessies. De toeschouwers willen de spelers zien trainen. Golfliefhebbers willen alles zien, lezen en eten. Daarnaast komt er een website en een programmaboek. Het echte werk wordt door medewerkers achter de schermen gedaan, maar het is als toernooidirecteur wel mooi om als gezicht van het Dutch Open naar buiten te treden." RANDJE BUITENSPEL te schuiven, zoveel is wel duide lijk, toen Rotterdam-Zuid begon te verkleuren. Het volk dat de club had grootgemaakt trok weg ftaar tegen de stad aanleunende dorpen als Barendrecht en Hen- drik-Ido-Ambacht. Zwart-Wit kreeg er allochtonen voor terug. Aan talenten geen gebrek, maar wel aan ouders die hun handen voor de club uit de mouwen wensten te steken. Langzaam maarzeker liep het ledental te rug en steeds meer zwart-witte voetballers verdomden het om hun contributie te betalen. Dit seizoen resteerden nog 450 le den. Een kwart daarvan was de wacht aangezegd wegens ernsti ge betalingsachterstand. Wat de clubgetrouwen zichzelf het meest venvijten, is dat zij koste wat het kost het eerste elf tal in de hoofdklasse wilden houden. En dat kost een paar centen vandaag de dag. In Rick Bergen had Zwart-Wit een voor zitter met een razende babbel en een netwerk dat door het Rotter damse voetbal én de midden stand liep. Geen medebestuur der was tegen hem opgewassen. De eigenzinnige en spilzieke Bergen had vrij spel op De Vaan. Hij werd pas teruggeflo ten toen de club in volle vaart op weg naar zijn ondergang was. Toen ik dinsdagavond bij de buren van Feyenoord het licht zag uitgaan, moest ik even aan Roodenburg denken. Ook een stadsclub en ook faor allochto nen overspoeld. AËiïnr in Leiden- Noord hebben ze het eerste elftal durven loslaten. Dat mag dan nu in de krochten van het ama teurvoetbal verkeren, de club bestaat nog wel en er komt weer leven in. Roodenburg is een ver eniging met toekomst en dat was Zwart-Wit al jaren niet meer. Ondanks dat het eerste elftal op het hoogste niveau speelde. Laat het drama van De Vaan een waarschuwing zijn vooral die clubs die uitsluitend oog hebben voor het eerste elftal. Zwart-Wit 28 is dood. Lang leve Roodenburg. Jaap Visser Reageren? sportredactie.ldehdc.nl Het vrouwenteam van Alecto promoveerde in het voorjaar van 1995 naar de hoofdklasse. Dat was een opmerkelijke prestatie voor de tot dan toe landelijk onbekende vereniging. Het Leiderdorpse elftal hield het twee jaar uit op het hoogste hockeyniveau. De 36-jarige Eugenie Westerduin maakte deel uit van die goede lichting. foto is genomen bij de rande waar we kampioen £<de overgangsklasse wer- T.1 Ik sta er niet op. Waar- jnlijk ben ik in alle euforie jet doel ondergedoken. Het _i>pe van het elftal was dat bijna allemaal meiden wa- I (uit de eigen kweek van |to. Talenten als Domini- üjHtolKuylaars en Sylvia Karres 0 wei den op jonge leeftijd al b«* andere clubs gekund, ™,iWïr ze bleven omdat we met den earn wilden promoveren. Itwee konden echt wat ex tra's toevoegen aan het collec tief. In Carina Benninga had den we ook een echte top coach, we gingen van twee naar drie trainingen in de week en op zaterdagochtend was er nog een extra cornertraining." „Het eerste seizoen handhaaf den we ons relatief makkelijk. In het tweede jaar, toen Sandra le Poole Benninga opvolgde, ging het helemaal mis. Le Poo le was gezellig, maar geen goe de coach. Uiteraard kijk ik met plezier terug op die seizoenen. Het is mooi om een concreet doel te stellen, daar naartoe te werken en nog te halen ook. Na de degradatie viel het team uit elkaar. Do en Syl gingen naai- Amsterdam en we zijn ui teraard heel trots dat Sylvia nu international is. Ik speel met een klein deel van het elftal van toen in het 'veterinnen-team' van Alecto." „De twee hoofdklasse-jaren vormden de bekroning van de goede en serieuze jeugdoplei ding van Alecto. De club heeft altijd goede trainers aange steld. Ik train de jongste jeugd op woensdagmiddag. Het hoc key op het hoogste niveau is de laatste jaren sterk geprofessio naliseerd. Speelsters worden betaald en gehaald van andere verenigingen. Dat gaat natuur lijk ten koste van de clubbin ding. Om die redenen is het voor Alecto niet meer reëel om een terugkeer in de hoofdklas se na te streven." Staand v.l.n.r: Carina Benninga (trainer/coach), Sandra le Poole (assistent-coach), Noortje Zwegers, Dominique Kuylaars, Henk van Driel (looptrainer), Evelien Huijgen, Katelijne Corporaal, Imke Du Ry, Ron Engel (teammanager), Nicolien Klaarenbeek, Tessa van Dijk, Kikki Tesselaar, Esther Hulleman (reserve keepster), Jaap van Leden (teamarts). Zittend v.l.n.r: Juke Haanraadts (fysiotherapeute), Valerie Cnossen, Susanne Demenint, Sylvia Karres, Marieke Lips (keepster) en Lidian Mentink. Foto: archief Margaret Schöttelndreier

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21