REGIO 'Zonnevylle spreekt voor zijn beurt' 'Voorschoten heeft geen jeugdprobleem, maar een probleemjeugd' Actieve leden van Leyhof moeten )p zoek naar een nieuwe voorzitter Strijd om behoud Zwetslootboerderij is begonnen 28 Appartementen op plek gebouw Sjelter R5 Nieuwe politiechef Rijn- en Veenstreek mlijndijk in Hazerswoude helemaal verkeersluw zaterdag 31 JANUARI 2004 >r Nienke Ledegang ioorschoten - Het werkveld riep al iger dat samenwerking tussen in- inties in Voorschoten nodig was q een goed beeld te krijgen van de igd. Politie, de Leidse Welzijnsor- nisatie en het maatschappelijk ;rk: ze zijn allemaal blij met het paleringsoverleg dat maandelijks at plaatsvinden. „De meerwaarde vooral in eikaars deskundigheid." november nodigde de gemeente Ie Voorschotense instellingen die ;h op de jeugd richten uit om op •t gemeentehuis te komen praten rer jeugdbeleid. Van volleybalclub tot politie, van scouting tot maat schappelijk werk waren vertegen woordigd op deze bijeenkomst. On der meer werd er die avond gepleit voor meer samenwerking en overleg tussen instanties, vooral om vroegtij dig te signaleren als het fout gaat met jongeren. Hanneke Ferwerda, maatschappelijk werkster bij Floren ce, voorheen Zorggroep Horst en Vlietstreek, vertelde toen dat ze merkte dat ze de jeugd uit het oog verloor. Ze is dan ook erg blij dat binnenkort een samenwerkingsovereenkomst tussen verschillende instanties gete kend wordt. „Er komen nu niet zo veel jongeren aan ons bureau. Het zijn vooral ouders die problemen hebben met hun pubers die hier aankloppen. Dat verandert hopelijk als wij straks regelmatig overleg heb ben met bijvoorbeeld politie en jeugdwerk. Het is goed als een jon gere door de wijkagent of door een jeugdwerker op het maatschappelijk werk kan worden gewezen. Dat ge beurt nu nog te weinig. Simpelweg omdat we niet goed op de hoogte zijn van eikaars bezigheden. De wijkagent komt wel eens een kop koffie drinken, dan praten we bij. Maar dat is te vrijblijvend." Dat beaamt Ted van der Meer van de Politie Hollands Midden. „Er zijn altijd wel overlegjes geweest. Maar die zijn kwetsbaar, juist omdat ze voortkomen uit enthousiasme en uit betrokkenheid. De kracht van dit sa- menwerkingsverhaal is dat het niet vrijblijvend is, dat er continuïteit is. Het is goed om van elkaar op de hoogte te raken. Soms ben je mis schien geneigd te denken: waarom pakt die instantie dat probleem niet op? Door regelmatig met elkaar te praten, leer je eikaars mogelijkheden en onmogelijkheden." De truc, volgens Van der Meer, is om aan te kaarten wanneer de instanties het fout zien gaan. „Iedereen ziet, op zijn gebied, als het niet goed gaat met een jongere. Dan moet je elkaar dus opzoeken en vaststellen wie wel ke verantwoordelijkheid heeft. Moet het maatschappelijk werk ingrijpen? Of moet de wijkagent of de jeugd werker met iemand gaan praten?" Het signaleringstraject is niet in het leven geroepen omdat de Voorscho tense jeugd nu zo'n lastige is, bena drukt Van der Meer. „Het signale- ringsoverleg is een landelijke trend. In Leiden bestaat het al, Voorscho ten wilde bet ook. Het grootste pro bleem van Voorschoten is vooral dat het een levendige jeugd heeft. Over last van hangjongeren is de grootste klacht. Ik zeg altijd zo: In Voorscho ten is geen jeugdprobleem, maar een probleemjeugd." Toch moeten de instanties zich daar volgens Ferwerda niet zomaar bij neerleggen. „Met jongeren gaat het misschien relatief goed, maar onder twintigplussers in Voorschoten be staat een relatief groot drugspro bleem. Dat komt toch ergens van daan. Het is dus zaak dat je mogelij ke probleemjongeren heel vroeg in de gaten hebt. En dat je een beeld krijgt van het gezin waaruit ze ko men. In het maandelijkse overleg kun je vervolgens, indien nodig, in een vroeg stadium contact hebben met andere partijen. Het is zinloos als je alleen met elkaar praat over de echt vreselijke gevallen. Ik voorkom liever." Wat niet wil zeggen dat voorkomen altijd lukt. „Die twee Marokkaanse jongens, die nu vastzitten. Ik weet echt niet of wij hadden kunnen voorkomen dat zij afgleden, als we maar eerder hadden ingegrepen. Dat kun je nooit zeggen. Een voordeel is nu wel dat we in de toekomst, mocht zoiets zich nog eens voordoen, met zijn allen - politie, maatschappelijk werk, andere instanties - op één lijn gaan zitten. Dat we precies weten waar we mee bezig zijn. alphen aan den rijn - JaCO van Hoorn is de nieuwe po litiechef van het district Rijn- en Veenstreek (Zoeter- woude, Leiderdorp, Al kemade, Rijnwoude, Ja- cobswoude, Alphen aan den Rijn, Ter Aar, Liemeer sn Nieuwkoop). Bij zijn in- itallatie in het Alphense ge- ^neentehuis door korpschef traver pleitte hij voor meer ^landacht voor de goede ^kanten van het politiewerk. l Als je je oor te luisteren JS^jegt op verjaardagen, ko enen we er niet altijd goed Vanaf. Mensen vragen te genwoordig aan de ene oudjcant absolute veiligheid van Jie overheid, maar willen inaan de andere kant absolu- idinje vrijheid voor zichzelf. Dat kan niet. De politie heeft maar een bescheiden rol in el,jlpet verbeteren van de vei ligheid, maar die rol moet 'uiitpok weer niet onderschat ng (ivorden. Want veiligheids- kenpeleid werkt niet zonder Êen handhavende instantie (lie boeven pakt." van Hoorn steekt zijn liefde JeinLor het politiewerk niet :n eipnder stoelen of banken. LWij treden op in situaties waar het niet goed gaat, waar orde en rust zijn ver- Hoort. Daar stappen poli tiemensen zonder angst in. Dat werk is mooi en daar- bm is het ook mooi om po litiechef te zijn. Ik vind het erhabiet terecht dat de politie jonder respect wordt be- 's kandeld. Wij doen veel goeds en daar zijn we veel je voorzichtig mee, we toeten dat meer uitdragen, an zal het vertrouwen in in de waardering voor de bolitie toenemen en dan jieemt ook het veiligheidge- roel toe." Je nieuwe politiebaas is af komstig uit Gouda, waar hij lis plaatsvervangend dis- jrictschef onder meer veel iandacht besteedde aan de IQ Alarokkaanse probleemjon geren. Zijn nieuwe werkter- zodein vindt hij interessant ie qanwege de mix van stads- jn plattelandsproblemen. Rel om verplaatsing woonwagens Initiatiefgroep Boerderij Zwetsloot gruwt van het idee dat de boerderij in Oegstgeest tegen de vlakte zou moeten. Archieffoto: Dick Hogewoning oegstgeest - Boerderij Zwetsloot in Poel geest hoeft niet in de verkoop. De ge meente wil de hoeve eigenlijk'verkopen om het tekort van nieuwbouwwijk Poel geest aan te zuiveren, maar de Initiatief groep Boerderij Zwetsloot heeft nu een alternatief plan bedacht. In de boerderij is volgens dat plan plaats voor een mi lieu-educatief centrum en een aantal maatschappelijke instellingen. De Wil lem van den Berghstichting is daarvan de meest serieuze gegadigde. Pieter Hellinga van de initiatiefgroep gruwt bij de gedachte aan een villawijk op de plaats van de boerderij. „In de oorspronkelijke plannen voor Poelgeest was voor boerderij Zwetsloot een mileu- educatiefcentrum voorzien. Wij beseffen dat er een oplossing moet komen voor het domme tekort, maar niet ten koste van alles. Om direct te opteren voor vil- labouw gaat ons te ver. Wij denken aan een bestemming voor maatschappelijke functies. En onze verkenning maakt dui delijk dat hier draagvlak voor is en dat het een financiële bijdrage kan opleve ren." Het terrein zou zo meer in over eenstemming blijven met de Klaas Hen- nepoelpolder waar het aan grenst. Dat gebied is aangewezen als natuurgebied, ter compensatie van de volgebouwde polder. Wethouder De Ruijter is onder de in druk van het werk dat de initiatiefgroep heeft verricht om de boerderij voor de wijk te behouden. „Iets dat met zo veel zorg is samengesteld, daar kunnen wij niet zomaar aan voorbijgaan. Maat schappelijke betrokkenheid is erg be langrijk. Ik wil er naar kijken, maar wel met in mijn achterhoofd het verzoek van de gemeenteraad om de boerderij te gel de te maken." Voor Xans Rodenburg, lid van de initiatiefgroep, is de keuze duide lijk: „De gemeente kan zich opstellen als geldbeheerder en projectontwikkelaar, of als instantie die voor ons allen pro beert het dorp leefbaar te houden. Voor ruimte in de boerderij en op het erf hebben zich al aangemeld: de Willem van den Berghstichting, het Wellant Col lege en de Vereniging Oud Oegstgeest. Verder is er belangstelling van kunste naarsgroepen, tandartsen, een fysiothe rapeut en de buurtvereniging Poelgeest. De Willem van den Berghstichting ver zorgt nu dagopvang in tijdelijke onder komens. Daar wil de zorgstichting graag weg, omdat de keten te klein zijn en ver sleten raken. Vestiging op het Zwet- slooterf betekent wel dat er ook een brug moet komen over de Mare. Het Wellant College wil er een leslokaal in gebruik nemen en biologische tuinen, terwijl Oud Oegstgeest denkt aan een historisch werfje. Bouwrijp maken en het aanleggen van een weg, kade en een bruggetje kost vol gens de Zwetslootvrienden ongeveer 550.00 euro. Deelnemers aan het Zwet slootproject zouden die kosten - samen met een soort koopsom voor de ge meente - gezamenlijk dragen met een fi nanciële bijdrage en door alle kosten van huisvesting en voorzieningen voor eigen rekening te nemen. door Janneke Dijke leiderdorp - Burgemeester Zon nevylle heeft voor zijn beurt ge sproken, zeggen bewoners van de wijk Voorhof in Leiderdorp. In plaats van het Leidsch Dagblad te bellen en te melden dat hij enigszins geschokt is door de be zwaren tegen de verplaatsing van het woonwagenkamp, had hij het oordeel van de gemeen telijke bezwarencommissie moe ten afwachten. De bewoners van de Waterbies kreek, de Dotterbloemkreek en de Fluitekruidzoom uitten hun ergernis gistermiddag tijdens de zitting van de bezwaren commissie, waar zij hun be zwaren toelichtten. „Ik vind het verwerpelijk dat de burgemees ter al bij voorbaat stelling in neemt", aldus bewoner A. Beek. In zijn reactie gaf Zonnevylle aan dat hij betwijfelt of de be woners daadwerkelijk bezorgd zijn over het verdwijnen van groen. Volgens hem gaat het er om dat ze niet willen uitkijken op een woonwagenkamp. Be woner M. Lesuis bestrijdt dat. „Hij beschuldigt de briefschrij vers van de verkeerde argu menten. Mijn brief is bedoeld als pleidooi voor behoud van groen, en niet als strijd tegen woonwagens of tegen de bewo ners." De Leiderdorpers herhaalden gisteren wat ze al in hun brie ven aangaven. Net als de Ver eniging Houdt Leiderdorp Groen, die ook bezwaar maakt, protesteren ze tegen bebou wing van het oude voetbalveld van RCL omdat ze tegen be bouwing van sport- en recrea tiepark De Bloemerd zijn. Sinds de woonwagenwet in 1999 is af geschaft, gelden woonwagens als normale woningen en daar mee is de weg vrij voor het bou wen van huizen op die plek, zeggen zij. De aanwezige amb tenaar kon daar gisteren geen duidelijk antwoord op geven. De juristen van de commissie bezwaarschriften zullen daar om zelf naar het antwoord moeten zoeken. De bewoners vinden het verder oneerlijk dat de gemeente al ja ren bezig is met het voorberei den van de verhuizing van het woonwagenkamp, zonder dat dat officieel kenbaar is ge maakt. De zeven woonwagens staan nu nog aan het einde van de Persant Snoepweg. Ze moe ten daar weg omdat de weg wordt verlegd als gevolg van de aanleg van het bedrijventerrein Bospoort. Dat terrein moet geld opbrengen dat nodig is voor het betalen van de verdiepte aanleg van de A4. Als de woonwagens dan echt in De Bloemerd moeten komen, waarom dan niet op het veld van RCL dat verder van de Dwarswatering afligt, opperen de overburen. Volgens de ge meente hebben de bewoners van de woonwagens dan te veel geluidsoverlast van de provinci ale weg. Desnoods kan bedrij venterrein Bospoort best wat kleiner, zodat de Persant Snoepweg en het woonwagen kamp niet verplaatst hoeven te worden, zei een van de bewo ners. „Want als je het weghalen van dat groen allemaal goed vindt, dan ben je klaar voor op name", aldus bewoonster Van Kampen. De bewoners van de woonwa gens zijn niet blij met de be zwaren. Na jaren van touwtrek ken met de gemeente willen ze liever door hun toekomstige overburen begroet worden dan dat die bezwaar maken tegen hun komst. Bewoner Albert Vuur belde deze week zelf een van de bezwaarmakers op. „Maar het was netter geweest als ze ons hadden opgebeld", zei hij na afloop van de verga dering. »r Janneke Dijke Derdorp - De actieve leden I de bewonersvereniging ee%of in Leiderdorp vinden de huidige voorzitter Egbert vo|Uer te negatief is over de Berjkomst van de vereniging. In jus pnstelling tot Sneller, die wil feden, vinden de actieve le- 1 dat er nog best wat van te ken valt. Leyhofbewoner ^Hidy Koo hoopt daarom dat RBnel een nieuwe voorzitter ^■it, zodat de vereniging ^iw leven ingeblazen kan 1 fden. iller wil aftreden omdat hij 1 va" vrijwilligerswerk na drie jaar letjes vindt. Bovendien is volgens de statuten de wjj. ximumtermijn. Diverse op roepen in het wijkblad De Ley- draet hebben echter nog geen opvolger opgeleverd. Omdat daarnaast het aantal ac tieve leden zeer gering is, over woog het bestuur vorige week 'de stekker uit de vereniging te trekken'. Na een bewonersver gadering besloot het bestuur toch door te gaan. Sneller legde dat uit in deze krant en meldde tevens dat de vereniging wat hem betreft een gezelligheidsvereniging moet worden, met een bestuur dat de belangen van de bewoners be hartigt. Het wijkblad en de website moeten worden opge heven, vindt hij. Dat is het handjevol actieve le den in het verkeerde keelgat ge schoten, meldt Koo. „Als hij zegt dat hij met De Leydraet en de website wil stoppen, dan is dat helemaal op persoonlijke ti tel. We zijn sinds een paar maanden met vier mensen be zig de website nieuw leven in te blazen. Wat hij zegt is heel ver velend voor die mensen, waar onder ik." Het is niet alleen ver velend voor de vrijwilligers, het is ook een verkeerde zet, vindt Koo.Als hij de communicatie de nek wil omdraaien, raakt de vereniging zeker in verval. Dan krijg je helemaal geen leden meer." Koo gaat ervan uit dat er snel een nieuwe voorzitter wordt ge vonden. „Deze moet op de al gemene ledenvergadering van 25 maart benoemd worden." Hij hoopt dat er tevens een paar nieuwe bestuursleden worden gevonden, zodat het bestuur niet alleen uit een voorzitter, een secretaris en een penningmeester bestaat. Verder is er een nieuwe redactie voor De Leydraet nodig, omdat de vorige is opgestapt. Hoewel de animo uit de wijk om zich voor de vereniging in te zetten de af gelopen jaren steeds verder af nam, hoopt hij dat het lukt. „Je moet van het positieve uit gaan." De wijk kan niet zonder actieve bewonersvereniging, is zijn mening. „Ik zou het ontzet tend jammer vinden als de be wonersvereniging alleen een gezelligheidsvereniging wordt. We hopen dat de vereniging met een nieuw bestuur beter uit de verf komt." De voorgevel van het appartementencomplex, gezien vanaf de Van der Marckstraat. Illustratie: Architectenbureau Henri Stol ie !erswoude-rijndijk - Het werk aan de kdijk in Hazerswoude zit erop. Gisteren verlq de laatste werkzaamheden voor het iet sieersluw maken van de zeven kilometer tstel$e weë- verricht. Volgens een woord- rder van Rijkswaterstaat gaat er volgen- week een brief naar de gemeente met voorstel de weg aan de gemeente over ollic|ragen. 1 of jswaterstaat is blij dat de miljoenenklus er p zit. De werkzaamheden veroorzaakten lal eens irritatie bij de weggebruikers, de tieente, de aannemer en Rijkswaterstaat. Om dezelfde reden is ook wethouder De Best (verkeer) blij. „De weg ziet er prachtig uit. Dat hoor ik ook vaak van anderen. Ver der ben ik geen technicus. Dus of echt alle knelpunten zijn opgelost, weet ik niet." Vorig jaar zomer constateerde de gemeente tijdens een inspectie nog 370 knelpunten. In november was daarvan nog vijftien pro cent over. Ik heb nog geen schrijven gehad van onze ambtelijke dienst dat alles in orde is." De officiële overdracht heeft, als ook Rijn woude akkoord gaat, een dezer dagen plaats. Maar voor een feestelijke overdracht wacht de gemeente nog even. „We willen wel iets doen. Maar dan wel op een mo ment dat ik lekker in het zonnetje in mijn overhemd op de Rijndijk kan staan", aldus wethouder De Best. Rijkswaterstaat gaat zich nu oriënteren op het verkeersluw maken van de oude Nil, de Steekterweg tussen Alphen en Bodegra ven. De bemoeienis van de rijksdienst met dit project zal een stuk minder zijn dan op het deel van de Rijndijk tussen Zoeterwou- de en Alphen. door Janneke Dijke leiderdorp - Op de hoek van de Van Poel geestlaan en de Vronkenlaan in Leiderdorp komen 28 appartementen. Burgemeester en wethouders beslissen dinsdag dat het ontwerp van architectenbureau Henri Stol uit Sassenheim mag worden gerealiseerd. Het ontwerp werd ingediend door de Aan nemingscombinatie Leiderdorp (ACL), die het pand gaat bouwen. Het winnende ontwerp biedt ruimte aan veel meer appartementen dan het aantal waar de gemeente aanvankelijk aan dacht. In de stedenbouwkundige studie was uitge gaan van 17 woningen in een U-vorm. „Die U-vorm hebben wij ietwat aangedikt, en door het hogere aantal woningen heeft ACL een betere prijs kunnen neerleggen", zegt Tessa Kuiper van het architectenbureau. De appartementen beslaan gemiddeld honderd vierkante meter. De kleinste wo ning meet 92 vierkante meter, het grootste appartement 138 vierkante meter. Naast ACL dienden nog twee bedrijven een plan in. Volgens wethouder MoUcenboer voldoet het winnende ontwerp het meest aan de stedenbouwkundige uitgangspun ten. Zo komt er op de hoek van de Van Poelgeestlaan en de Vronkenlaan een op vallende ronde gevel te staan, die zichtbaar is vanuit beide straten. Dat accent is vol gens de stedenbouwkundigen belangrijk. De wethouder vindt het ontwerp verder niet te opvallend, en daarmee goed passen in de wijk. „Bovendien wordt ér onder gronds geparkeerd en de huisvesting sluit aan bij de behoefte van ouderen. Ook het atrium past daarbij." De U-vorm krijgt een binnenplaats met een glazen overkapping. „Tenslotte bood ACL ook een heel goede grondprijs." Het gebouw komt met de poten naar de Gaarmeesterstraat te staan. Aan de kant van de Van der Marckstraat is het pand het hoogst: vier verdiepingen, waarvan de bo venste iets terugspringt. De poot aan de kant van de Heemraadlaan wordt twee hoog, de andere poot krijgt drie lagen. In de ondergrondse parkeergarage is plek voor 38 auto's. Volgens planning verlaten de huidige huur ders gebouw Sjelter deze zomer. Zij betrek ken tijdelijke onderkomens totdat in 2007 het sociaal-cultureel centrum aan de Van Diepeningenlaan klaar is. Als gebouw Sjel ter gesloopt is en de benodigde procedures zijn gevolgd, kan de bouw in 2005 begin nen. Er is nog geen oplossing gevonden voor de huisvesting voor gehandicapten. De Gemi- va Groep en de Algemene Woningstichting Leiderdorp (AWL) willen in deze buurt acht tot tien appartementen voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapte mensen bou wen. Het idee van de stedenbouwkundige om dit pand tussen het bestaande gebouw De Leeuwenhoek en de nieuwbouw te zetten is afgekeurd. Nu onderzoekt de AWL of de appartementen aan de andere kant van De Leeuwenhoek kunnen komen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17