Hoe zwaarder, hoe bezwaarder? 1 REGIO Zonnevylle zet zaken onnodig op scherp i 'Huilbaby's zijn niet aan ouders te wijten Tien vragen over de Katwijkse kerkscheuring Vrouwen UT ZATERDAG 31 JANUARI 2Q NAVRAAG Ouders die een huilbaby hebben, hebben dat aan zichzelf te wijten, meent kinderpsychologe M. L'Hoir. Ze zijn te druk, te onzeker en bie den het kind te weinig .V rust en regelmaat. SU ZANNE OTTEN, stafver- pleegkundige van de af deling jeugdgezond heidszorg van de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland is het daar niet mee eens. „Huilbaby's zijn niet aan ouders te wijten. Die conclusie gaat mij te ver." Leuk om te horen voor al die ouders met een huilbaby, dat het aan jou ligt dat die kleine niet ophoudt? „Veel ouders met een baby die veel huilt, worden daar onzeker van. Ze willen een gelukkige baby en huilen past bij veel ouders niet in dat plaatje. Als ze hun baby dan moeilijk kunnen troosten, gaan ze zich afvragen of ze het allemaal wel goed doen. Maar dat geluksbeeld klopt niet. Huilen is een hele normale levensfunctie. Er valt ook vaak een patroon in te ontdekken. De eerste week, als de kraamzorg er nog is, is de baby vaak nog heel rustig. Maar in de week daarna begint het huilen en dat zwelt aan tot een huilpiek tussen de vijfde en de zevende week. In de maand die daarop volgt, wordt het langzaam minder. Een eenduidige ver klaring voor dit patroon is nog niet gevon den." L'Hoir pleit voor de terugkeer van de drie R's: rust, reinheid en regelmaat Dit zou huilbaby's voorkomen. Bent u het daar mee eens? „Voor de drie R's moet je twee generaties terug. Dat is lang geleden. Maar ik geloof zeker dat regelmaat en rust goed zijn voor een kind. Of je daarmee huilbaby's voor komt, weet ik niet. Huilen heeft veel oorza ken en sommige baby's huilen meer dan andere. Een baby kan gevoelig reageren op bepaalde prikkels van buitenaf, kan veel honger hebben, veel be hoefte aan contact hebben. Noem maar op. Of rust en regelmaat voor al die oorzaken de oplossing is, betwijfel ik. Wij krijgen tegen woordig op het consultatiebureau ook weer vragen over inbake ren. Dat is ook een manier om rust en regelmaat in het dagpatroon van je baby te krijgen." Volgens L'Hoir is tegenwoordig tien tot vijftien procent van alle pasgeborenen een huilbaby. Terivijl je er vroeger nooit iemand over hoorde. Is de huilbaby een trend net als de whiplash, kleur- stojfenallergie en discalculie en horen we er over een paar jaar niet veel meer over, of is het een blijvertje? „Ik vind haar cijfers aan de hoge kant. Ik zie dat percentage niet te rug op onze consultatiebureaus. Of het een hype is weet ik niet. Ik betwijfel eigenlijk ook of er vroeger geen huilbaby's waren. Mis schien vonden ouders het toen vanzelfsprekender dat baby's huil den. Je had toen ook grotere gezinnen. Er was niet zoals nu één- op-éénzorg. Vaak hielp oma of een van de oudere kinderen mee in het gezin en als de zorg voor zo'n huilbaby onderling wordt afge wisseld, heb je natuurlijk veel meer draagkracht." tekst: Marijn Kramp foto: archief UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, woensdag 31 Januari LEIDERDORP-Als het een beetje meezit wordt dit jaar begonnen met de voltooiing van de Houtkamp. Het gaat hierbij om de vijfde fase van het park, waarvan de aanleg aan het eind van de jaren zestig begonnen is. Deze laatste voltooiing vindt plaats in het verwilderde gebied in de hoek van de Engelendaal en de Laan van Ouderzorg en bij het trap veldje en het gebied, waar nu de houten bankgebouwtjes staan. Het park moet zo spoedig mogelijk voltooid worden omdat er een vijver moet komen in verband met de waterbeheersing van Leiderdorp. Nadat de eerste vier fasen waren uitgevoerd, bleek dat in het laatste deel zoveel elementen zaten die door de tijd veranderd waren, dat her bezinning op de ontwikkeling van fase vijf nodig was. De 'parkarchi tect' W. Boer uit Capelle aan de IJssel kreeg bij zijn opdracht bepaalde elementen voorgeschoteld waar hij bij zijn ontwerp rekening mee moest houden. Het ging om een vijver van ongeveer 1,5 hectare, een goede bereikbaarheid van het hele park vanuit de Laan van Ouderzorg, het handhaven van belangrijke landschappelijke elementen, een pro menade langs de Laan van Ouderzorg en tenslotte een goede overgang tussen de beide parkgedeelten. IE - - exü. ANNO 1979, woensdag 31 januari RIJNSBURG - De provincie heeft het licht op groen gezet voor de bouw van het golfslagbad bij het Waterbos. Aanstaande dinsdag wordt in Den Haag de officiële goedkeuring verleend. Men hoopt al in juli het bad te kunnen gebruiken. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON De bezwaarden willen in Katwijk het liefst één van de twee monumentale kerken in het dorpscentrum behouden. Foto's: Frans Roomer en Dick Hogewoning Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 A8 Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t. Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem SCHRIJVENDE LEZERS In het Leidsch Dagblad van zaterdag 24 janua ri reageert burgemeester Zonnevylle op een eerder artikel 22 januari. Het gaat over de ge plande verplaatsing van het woonwagenkamp, nu gelegen aan de Persant Snoepweg, naar het veld 6 van RCL in de Bloemerd. Een aantal be woners en de Vereniging Houdt Leiderdorp Groen maken hier bezwaar tegen omdat zij onder meer vrezen dat met het accepteren van woonwagens in de Bloemerd de weg open is om er ook woningen te bouwen. Zij baseren hun bezwaar op het feit dat sinds kort geen onderscheid meer wordt gemaakt tussen wo ningen en woonwagens. Verdere bezwaren zijn geuit tegen het kappen van heel veel groen. Een ander punt van bezwaar is gelegen in de situering van het kamp op veld 6 van RCL. De laatste jaren zijn steeds meer objecten (ANWB-gebouw, tribune RCL, sportschool Fel- ter) gebouwd langs de Dwarswatering. En het gaat niet alleen om de objecten, maar ook om het vele licht dat er daardoor 's avonds wordt ontstoken. Geleidelijk aan is het karakter van de Bloemerd veranderd. Daartegen zijn de bezwaarschriften dus ge richt. In het hiervoor genoemde artikel van 22 janu ari komt een woonwagenbewoner aan het woord en stelt dat er sprake is van 'discrimina tie' en van een 'grof schandaal'. Grote woor den, maar degenen die de stukken gelezen hebben kunnen met de beste wil van de we reld niet tot zo'n uitspraak komen. Natuurlijk proberen de woonwagenbewoners zo'n gun stig mogelijke oplossing te bereiken. Maar er zijn ook andere belangen. En dat is het storen de in het artikel waarin burgemeester Zonne vylle aan het woord komt. Hij zegt dat hij wel wist dat er brieven waren binnengekomen (maar die hij kennelijk nog niet had gelezen) maar hij gaat reageren op een artikel uit de krant, waarin een belanghebbende woonwa genbewoner aan het woord is. Hij insinueert dat de bezwaarden oneigenlijke argumenten gebruiken, om andere dingen te bereiken. Tot slot beweert hij dat wij woonwagenbewo ners niet zien als 'gewone mensen'. Waar haalt hij het vandaan? Het is toch wel een bijzonder kwalijke zaak wanneer de hoogste gezagsdrager van de ge meente beschuldigingen uit zonder dat hij de stukken kent, of met de bezwaarden contact had. Hij moet staan voor de belangen van alle burgers en bereid zijn deze tegen elkaar af te wegen op een objectieve manier en met ken nis van zaken. A.M. Beek, Leiderdorp. LEIDEN, 16 00 UUR Oude tijden herleven. Een zaal vol vrouwen die een 'vrouwennetwerk' willen oprichten. Een bijeenkomst in het Museum voor Volkenkunde, met een 'fe ministisch' karakter. Nostalgie troef. „Goh, dat is echt vijftien jaar geleden dat ik voor het laatst met alleen vrouwen er gens was", zegt een van de deelnemers. Ze is aangenaam verrast door de aanwezig heid van een paar jonge vrouwen. Geluk kig zijn het niet alleen 'ouwe theemutsen' die nog iets hebben met het woord 'vrou wenemancipatie'. Agniet van der Sande, de adjunct-direc teur van Volkenkunde, zegt dat ze 'van het museum is' en daar haakt gastspreekster Hedy d'Ancona meteen op in. „Vrouwen stellen zich bescheiden op. Ze is dus direc teur hè. Een van de weinige vrouwelijke museumdirecteuren die Nederland rijk is. Zelfs de enige vrouwelijke directeur van een rijksmuseum." D'Ancona zou het wat waard zijn als de vrouwenemancipatie een nieuwe impuls krijgt. „Na dertig jaar kun je concluderen dat een echte doorbraak is uitgebleven." Natuurlijk, veel is ten goede veranderd, maar ook heel veel is hetzelfde gebleven. „Als het gaat om de taakverdeling in huis is er nog weinig veranderd. Zolang er no1 geen kinderen zijn, rommelt het nog we aardig. Maar zodra er een kind kómt, ga ,j vrouwen korter werken. Zelfs hoogopge leide, universitair geschoolde vrouwen. We zijn er dus nog lang niet." De discussie brandt los. De vrouwen vai het netwerk-in-oprichting zijn het met D'Ancona eens. Een doorbraak zou gew dig zijn. Vrouwen horen aan de top. Wa om zitten ze daar nog steeds niet? Waar is het percentage fulltime werkende vro wen minimaal? En waarom willen Nede landse vrouwen zo veel tijd met hun kir deren doorbrengen? Oude tijden herleven. Het old-boys-net- work komt ter sprake. Seksisme bij het vervullen van vacatures. De onwil van werkgevers om talentvolle vrouwen teg< moet te komen bij een carrièreplanning Het 'glazen plafond'. Kinderopvang die kortschiet. Minister De Geus, die een streep onder het onderwerp vrouwen emancipatie heeft gezet. Gelukkig is er na afloop een borrel. Die hoopte doorbraak zal nog wel even uitb ven. Erna Straatsma zelf is 'geplant in vaderlandse bo dem'. God heeft Willem van Oranje uitgekozen om de hervormde kerk op te richten. De kerk en Nederland horen bij elkaar. Het opheffen of het veranderen van de grondslagen van de kerk betekent voor de bezwaar den dus ongehoorzaamheid aan Hem. 8. Het ging toch allemaal om het ho mohuwelijk? Niet helemaal. Het homohuwelijk, dat volgens de nieuwe kerkorde mo gelijk is in de PKN, is maar één van de zaken waar de bezwaarde her vormden van gru wen. Kort gezegd struikelen de be zwaarden vooral over de zogenaam de 'plurale grond slag' van de nieuwe kerk. De nieuwe kerk orde laat ruimte aan verschillen de opvattin gen van het geloof. Ie dereen in de PKN moet die andere belijdenissen erkennen, waardoor de bezwaarden in gewetensnood men. Het homohuwelijk was na tuurlijk allang mogelijk in de hen vormde kerk. Wat de bezwaarde) dwarszit, is dat de mogelijkheid toe nu ook officieel door de kerkij wordt opengelaten. Plaatselijke meenten hebben overigens ook der de PKN de vrijheid geen hor huwelijken te sluiten. De kerk h( nog meer handreikingen gebod» de bezwaarden hoeven zich pla; lijk alleen aan hun eigen (hervoi de) grondslag te binden. Die coi sies hebben niet mogen baten. 9. Waar moeten de bezwaarden F straks naartoe? J Dat wordt de grote vraag. Het offy ele beleid van de PKN is dat wie meegaat, de kerk verlaat en dus voortaan zelf maar een zaèltje mfc regelen. Zo heet zal de soep niet worden gegeten. In Katwijk gaanj ruchten dat de bezwaarden won' 'weggestopt' in nieuwbouwkerk» aan de rand van het dorp: de Pi kerk of de Ichtuskerk. Zelf willen^ het liefst één van de twee monu-( mentale kerken in het dorpscenq behouden. 10. Welke maatregelen kan de nemen tegen die lastposten? n Dat wordt nog interessant. De PI), kan een visitatiecommissie langsj sturen bij een weigerachtige ge-1; meente, die het beheer laat oveq men. Dit instrument luistert naafc wat eufemistische naam 'Coming voor Bijzondere Zorg' en staat oij; leiding van Van der Graaf - de voj malig voorman van de Bond en tegenstander van de kerkfusie. Dj| bezwaarde gemeenten zullen heji bepaald niet met open armen oifc vangen. Een traditioneel - en bej zwaard - dorp als Kootwijkerbra heeft toch al een traditie van hq. vorken en strontkarren. Maar of Katwijkers willen nog wel eens de vuist gaan. :ka r""* Silvan Schoonhoven Vandaag is een historische dag. 'Bezwaarde' hervormden van zeventig gemeenten beleggen in Elspeet de eerste vergadering van de 'voortgezette' Nederlandse Hervormde Kerk. Ook twee Katwijkse dominees en hun kerkenraden zijn van de partij, evenals de Voorschotense Rehoboth-evangelisatie. Reden om nog eens de zaken op een rijtje te zetten rondom de kerkscheuring. vrolijker maken. 5. Het zijn zeker de allerzwaarste broeders die tegen de PKN zijn? Ja en nee. Inderdaad zijn de tegen standers van de fusiekerk voorname lijk aan de behoudende kant van de hervormde kerk te vinden. Dominee Vlietstra behoort bijvoorbeeld tot Het Gekrookte Riet, een uiterst 'be vindelijke' (dat wil zeggen van de ei gen schuld doordrongen, zeg maar 'zware') stroming. Toch zijn er ook veel orthodoxen die wél mee gaan. En er zijn ook 'linksere' dominees die de PKN niet moeten. Het is dus niet zo dat hoe zwaarder, hoe be zwaarder. Stam hoort tot de Confes sionelen, die aanzienlijk 'lichter' zijn dan de Gereformeerde Bond. 6. O ja, de Gereformeerde Bond, hoe zat het daar ook alweer mee? De Gereformeerde Bond binnen de Hervormde Kerk is een behoudende club. Toch is de officiële lijn van de Bond om onder protest mee te gaan met de PKN. Dat was voor 1996 nog heel anders: toen was Bond-voor- man Van der Graaf nog mordicus te gen het Samen-op-Wegproces. De breuk loopt inmiddels dwars door de Bond heen. Boze tongen beweren dat de Bond beloond is met invloed rijke kerkelijke posten in ruil voor een flexibel standpunt. Ex-Katwijker A. van de Plas is zelfs tot synodepre ses van de hervormden benoemd. 1. Hoe zat het ook alweer met die scheuring? Afgelopen december hebben de her vormden, gereformeerden en luther- sen na veertig jaar bakkeleien de knoop doorgehakt: ze fuseren tot de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Alle gelovigen? Nee, een deel ervan blijft zich verzetten. In de her vormde kerk zijn er landelijk nu al een zeventigtal gemeenten die om principiële redenen niet mee willen doen met de kerkfusie. Als je de evangelisaties - zoals Voorschoten - meerekent, gaat het al naar de hon derd. Katwijk - dat bestaat uit tien her vormde wijkgemeenten - is een ge val apart. Geen van die tien is blij met de kerkfusie. Toch laten acht zich dan maar schoorvoetend 'mee nemen in de PKN'. Twee wijkge meenten volharden echter in het verzet. Dat zijn wijkgemeenten van de predikanten Vlietstra en Van Vlastuin. De wijkgemeente van Pie- ter Stam was aanvankelijk ook tegen, maar is vorig jaar toch overstag ge gaan. Nu is Katwijk verdeeld in twee kampen. Een soort rekkelijken en preciezen, eigenlijk. 2. Waarom is een kerkscheuring erg? Ten eerste omdat de breuklijn dwars door families en vrienden kringen loopt, met alle ruzie en verdriet van dien. Ten tweede ÊfJ' omdat onduidelijk is wat er met de bezwaarden gaat M gebeuren. De PKN zegt: ze stappen zelf de kerk uit en raken dus al hun geld en gebouwen kwijt. De be zwaarden zeggen: wij stappen ner gens uit, we blijven gewoon wat we al waren: hervormd. Met onze spul len. 7. Waarom doen die bezwaarden toch zo koppig? Een cynicus zou kunnen opmerken dat de compromisloze martelaarsrol de bezwaarde dominees flink wat status oplevert bij hun rechtzinnige volgelingen. De bezwaarden zelf zeggen echter dat ze de overstap naar de PKN niet tegenover God kunnen verantwoor den. Dat komt omdat bij behouden de hervormden een sterke overtui ging leeft dat de Nederlandse Hervormde Kerk door God 3. Wat gaan de bezwaarden doen bij rechter? Ze gaan hem vragen om een 'verkla ring voor recht'. Dat is een uitspraak van de civiele rechter. In dit geval over de vraag of de PKN in haar recht staat met haar standpunt dat wie niet meedoet met de fusie, pech heeft gehad en alles kwijtraakt. De bezwaarden denken dat ze het volste recht hebben om zich aan de fusie te onttrekken - met behoud van geld en goed. De dagvaarding, ook on dertekend door de twee Katwijkse wijkgemeenten, valt binnenkort op de mat bij de rechtbank. 4. Is een kerkscheuring in Katwijk nog te voorkomen? De kans daarop lijkt klein. De machtsblokken zijn onwrikbaar, de sfeer in het dorp lijkt eerder grimmi ger te worden dan toegeeflijker. In Katwijk was enige tijd een commis sie aan het werk om een breuk te voorkomen, maar de voorzitter, do minee Barend Weegink, gaf zelf al toe daar geen hoge verwachtin gen van te hebben. Het feit dat de twee bezwaarde wijkge- J||k meenten naar de rechter stappen, zal de sfeer (B'n het dorp ook niet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14