Winkeliers verdeeld over belastingverhoging LEIDEN 1 i Intensieve zoektocht naar De hospita zie je bijna niet meer locaties voor zwervers iLOEJUIEN REGIO Voetballers uit Slaaghwijk kunnen de kooi in Èn - De fietsenstalling bij ion Lammenschans is vanaf iart niet meer open op zon- »n. Gemiddeld tien mensen |uiken de stalling op deze jwaardoor het volgens de eente Leiden te veel geld lom open te blijven. ii )E STELLING 'Stel lidmaatschap winkeliersvereniging verplicht' Leidsch Dagblad (advertenties) hema AAadurodam n 2 februari 10.00-19.00 uur op 2 februari tot 17.00 uur) rthal De Schulp Egmond-Binnen GEBREIDE GEZINSBEURS .EL KINDERACTIVITEITEN Vrouwelijke etballers moeten h aantrekkelijker kleden. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl door Silvan Schoonhoven leiden - Het plan om Leidse be drijven een hogere onroerende- zaakbelasting te laten betalen, stuit op veel bezwaren. Winke liers in de binnenstad lijken wel te porren voor het voorstel, maar ondernemers buiten de singels zijn minder enthousiast. De gemeente betwijfelt of de ozb het juiste instrument is om de stadspromotie van te betalen. Het plan om de ozb voor be drijven te verhogen, is afkom stig van Robert Strijk en Joyce Verwoerd van het Centrumma nagement. Het geld zou moe ten worden besteed aan het verfraaien, schoonhouden en promoten van de binnenstad en het organiseren van evene menten. Het fonds zou jaarlijks moeten worden gevoed met vijf ton. Het ozb-tarief moet dan met 3,41 procent omhoog. Plannen voor verbetering van de stad lopen tot nu toe stuk op geldgebrek. Zogenoemde freeri ders teisteren de winkeliersver enigingen: ondernemers die geen lid zijn, maar wel profite ren van evenementen. Met de ozb-maatregel zou élke winke lier voor een deel van de stads promotie moeten opdraaien. Gemeente-woordvoerder Dele- marre benadrukt dat het nog slechts om een concept-plan gaat van het Centrummanage ment. Toch wijst hij al op een aantal opdoemende bezwaren. „Het is de vraag of je, als je af wilt van freeriders, dat moet doen via gemeentelijke heffin gen. Daar zijn misschien betere wegen voor. Doe je het wel via de gemeente, dan luidt de vraag of de ozb het beste loket daar voor is. Je laat mensen betalen die er niets voor terugzien. Een bouwbedrijf in De Waard heeft niets te verwachten van een evenement in de stad." Verplicht meebetalen aan het algemeen winkeliersbelang via de ozb: de ondernemers zelf zijn er verdeeld over. Binnen de singels willen ze de voorde len wel inzien. D. Schulp bij voorbeeld, eigenaar van de Vliegershop op de Turfmarkt. Als penningmeester van de winkeliersvereniging Haarlem merstraat Promotion kent hij het probleem van de freeriders. „Het is een kip- en eikwestie. Gaat het goed met de straat, dan zeggen winkeliers: waarom zou ik betalen? Het gaat toch goed? Gaat het slechter, dan willen ze bezuinigen en zeggen ze: er gebeurt toch niets." „Op vrijwillige basis geld bij el kaar brengen lukt gewoon niet, zo is gebleken", stelt ook Hans Wijgers, voorzitter van Haar lemmerstraat Promotion. Zijn club telt maar 25 leden, 'en de rest profiteert'. Feestartikelenverkoper Van Naerssen (Paddenburg, Nieu we Rijn) wil best meer ozb be talen, als iedereen bijdraagt. „Dan is het een prima manier om een vuist te maken voor de binnenstad. We moeten de re- giofunctie zien terug te krijgen. Hoe? Als ik dat wist, zou ik geen feestneuzen verkopen." Andere winkeliers twijfelen aan het nut van de heffing. Lisette van der Bom van modezaak Moda Lisa in de Breestraat is ook geen lid van de winkeliers vereniging, omdat ze in een 'achtergebleven gebied van de straat zit en er dus weinig van merkt'. „Mijn zaak draait goed. De ozb is al zo hoog." Ook André Hoppezak van Hoppezak Kledingverhuur aan de Pieterskerkgracht ziet wei nig in fondsenwerving via de ozb. „Ik ben niet zo voor over- heidsbetutteling. Als ambtena ren zich ermee bemoeien, dan komen er verslagen, rapporten en nota's van. Mijn suggestie is: maak het lidmaatschap van een winkeliersvereniging ver plicht." Zelf is hij geen lid, „maar ja, ik zie mezelf ook niet als een winkel." Buiten de singels neemt het enthousiasme voor het plan zienderogen af. Rijwielspecia list Bonnet constateert dat de winkeliersvereniging in de He renstraat een kwijnend bestaan leidt. Een verplichte bijdrage kan de activiteiten nieuw leven inblazen. „Maar ik betwijfel of het geld uit een ozb-heffing wel bij ons terugkomt. Vooral het centrum zal ervan profiteren." Nick Westerbeek van de winke liersvereniging Stevensbloem is 'uiteraard niet' voor de ozb- verhoging, want 'wij zien er niets van terug'. „De kleine winkelcentra zijn altijd het on dergeschoven kindje." Klaas Griffioen is groothande laar en heeft niets aan stads promotie. „Ik heb er geen ver trouwen in dat het geld uitein delijk weer bij ons terugkomt. Wij zitten op een bedrijventer rein, en profiteren dus niet." door Bas de Rue leiden - De 'Slaaghwijk Tijgers' kunnen hun kooi in. De nieuwe voetbalkooi tussen de Slaagh- wijkse Arendshorst en Uilen horst is af, op de belijning en een paar bankjes na. Het stads bestuur heeft de kooi aangelegd op initiatief van de wijkbewo ners. Zij kozen het beste en duurste model en de gemeente betaalde. „Een stevige kooi voor een stevige prijs." De nieuwe kooi vervangt het in onbruik geraakte basketbalveld dat op dezelfde plek lag. „Kin deren speelden daar bijna nooit", aldus E. de Bock, lid van de wijkgroep Slaaghwijk. „Naast het veld ligt een slootje waar hun ballen steeds in vlo gen." Met de spiksplinternieuwe kooi is dat verleden tijd. Achter de doeltjes staan vier meter hoge hekken en langs de zijkanten is een afrastering geplaatst met een hoogte van maximaal twee meter. De kleuren van het metalen hekwerk heeft de Slaaghwijkse jeugd zelf uitgezocht: groen en geel, net als de shirts van het voetbalelftal van wereldkampi oen Brazilië. Het veldje is ge schikt voor meerdere sporten; kinderen kunnen in de kooi voetballen, basketballen en vol leyballen. De wijkgroep heeft gekozen voor een robuuste constructie. De kooi is helemaal van metaal; het ijzeren rasterwerk in de hekken is extra dik. „Als je echt wilt, kun je de kooi natuurlijk kapotmaken", aldus wijk- groepslid De Bock. „Maar dan moet je er wel met een tank doorheen rijden." De kooi heeft ruim 65.000 euro gekost, gefi nancierd uit het budget van het gemeentelijke project 'Onze buurt aan zet'. „Een aardig prijskaartje", lacht het wijk- groepslid. „Voor de gemeente was dat aanvankelijk even slik ken. Maar de bewoners wilden het beste van het beste. Geld was er genoeg. Waarom zou je iets goedkoops aanleggen als je het ook goed kunt aanpakken?" De nieuwe kooi lijkt aan te slaan bij de voetballertjes in de wijk. „De eerste kids stonden al langs het veld te trappelen toen de aanleg nog bezig was", aldus het wijkgroepslid. De wijkgroep hoopt dat allochtone en au tochtone kinderen elkaar vin den op het nieuwe veldje. Als extra stimulans kunnen voet ballende kinderen 'Slaaghwijk Tijgers'-shirts krijgen bij de buurtvaders die in de weekein den het voetbal begeleiden. i Tien vragen >ver de Katwijkse terkscheuring I Modezaak 'immerman luit de deuren ie auto's brand en - Aan de Storm Buy- [straat, de De Ruijterstraat e Trompstraat vlogen gis- acht personenauto's in de jid. Vermoedelijk is de Sd in de auto aan de Storm kingstraat omstreeks half elf üerdagavond aangestoken, lorzaak van de twee andere ïdjes, later die nacht, is nog pkend. De politie zoekt ge en. «tsenstalling condags dicht Een extra stevig hek moet ballen en vandalen tegenhouden. Foto: Henk Bouwman Studentenhuisvester SLS Wonen hield maandag een bijeenkomst voor de bewoners rondom het voormalige Elisabeth-ziekenhuis aan de Leidse Hooigracht. De stichting belooft dat zij van het kille en gesloten gebouw een bruisend centrum voor de buurt maakt, met een café, een gezondheidscentrum, een theater- en een vergaderfunctie en met woonruimte voor 200 studenten. Directeur Vastgoed Nic. Stikkelorum geeft een visie op de huisvesting van Leidse studenten voor de komende jaren. eerste plannen voor het Elisabeth-zieken- uas er niet alleen sprake van bewoning door nten, maar zou er ook woonruimte voor se- n komen. In het huidige plan komt die groep anger voor. Waarom niet? heeft te maken met de structuur van het Eli- h-ziekenhuis. Het gaat om een massief ge- rmet veel dikke, dragende muren en brede jïn. Dat geeft beperkingen. We moeten het met de ruimten die we er hebben. We heb- jverlegd met specialisten op het gebied van jenhuisvesting over de vraag hoeveel ruimte ren nodig hebben. Het bleek dat wij die al- iconden krijgen door steeds drie naast elkaar Uide kamers aan elkaar te koppelen. Dat is geschikte plattegrond voor ouderen." Iuderen daarmee definitief uit beeld als po- He klanten voor de SLS? ïr niet! In de Meelfabriek hebben we veel ontwerpvrijheid en in het plan dat we daar- maken, zijn seniorenwoningen opgenomen, ze andere nieuwe aankoop, Hugo de Groot- j 32, is de situatie meer zoals in het Elisa- Die oude gebouwen zitten nu eenmaal op êpaalde manier in elkaar en als je ze een ve functie geeft, heb je te maken met beper- h. Hugo de Groot 32 gaan we inrichten voor stay' - studenten en onderzoekers van de jrsiteit die hier maar kort verblijven." lieuw' studentencomplex in het 'Elisabeth', ie plannen voor de Meelfabriek, een hoge 0 ml jforen op de plek van Koninklijke Sanders, leze woonvormen voor studenten de toe- n ik denk het niet. De Sanderslocatie biedt p unieke kans om iets hoogs te bouwen reel studenten vlakbij de binnenstad, die 1 we niet missen. Maar ik denk dat we altijd iix zullen houden tussen monumenten en /bouw. Een derde deel van ons bezit is mo- (ntaal. Het onderhoud daaraan is duur. Je dus ook goedkope nieuwbouw hebben, lun je de onderhoudskosten middelen. We moeten ook bedenken dat er niet één woonmarkt voor studenten is. Er zijn er die graag kwaliteit willen op een toplocatie en die daarvoor willen betalen. Andere studenten hechten weinig waar de aan hun huisvesting, die zijn met goedkope kamers in grotere complexen ook tevreden." Verandert de markt voor studentenwoningen? „Ja, enorm. Twintig jaar geleden nog had je een derde treinstudenten, die woonden bij pappa en mamma, een derde woonde bij een hospita en een derde bij ons. Dat was een ijzersterk gegeven. Nu ligt dat anders. Hospita's zie je bijna niet meer, particuliere woningverhuurders nemen in aantal af. Daardoor stijgt de vraag bij ons. Daar naast heb je de internationalisering, waaraan ook de Universiteit Leiden volop meedoet. Er zijn veel buitenlandse studenten in aantocht. De vraag groeit dus. Ook landelijk. Het totale tekort is becijferd op 30.000 kamers. Je ziet dan ook cre atieve gedachten om het tekort op te lossen, zo als wonen in containers bijvoorbeeld." Daar bent u niet zo voor. „Dat klopt. Containers hebben geen kwaliteit. SLS Wonen wil een kwaliteitsverhuurder zijn en dus gebouwen neerzetten. Dat wordt nog een hele opgave. De universiteit verzekert ons dat de groei in de aantallen studenten tot 2010 zeker nog aanhoudt en dat betekent dat wij ruim moe ten uitbreiden. Daar zullen we nog een hele op gave aan hebben." Denkt u nu al na over de vraag wat u na 2010 met uw bezit aanmoet? „Ja, jazeker! Na 2010 voorziet de universiteit een stabilisatie van het aantal studenten. Wij antici peren daarop door driekamerwoningen te bou wen die wij als kamers, maar ook als zelfstandige eenheden kunnen verhuren. Mocht de markt omslaan, dan zijn wij daar nu al klaar voor." tekst: Wilfred Simons foto: Hielco Kuipers leiden - Het is de gemeente nog niet gelukt om nieuwe huisves ting te vinden voor onder ande re de opvang van dak- en thuis lozen. De gemeentelijke pro jectgroep die voor verschillende instellingen een nieuwe locatie moest vinden, heeft nauwelijks concrete resultaten geboekt. Het college van B en W heeft daarom besloten tot een nieu we aanpak, met een grote be trokkenheid van het college zelf en veel aandacht voor commu nicatie met de burgers. Dat laatste blijkt nodig omdat verhuizing van dergelijke voor zieningen steevast leidt tot commotie in de wijken. Al ge ruime tijd wordt gezocht naar een nieuwe locatie voor het Slaaphuis, dat nu tijdelijk is on dergebracht aan de Boommarkt en voor het Dagbestedingspro ject, dat nu aan de Middelste- gracht zit. Er is behoefte aan een plek voor een 'inloopvoor ziening' voor daklozen en het Inloophuis Psychiatrie moet weg van het Rapenburg. Daar naast wordt gezocht naar een opvangplek voor alcoholisten. Het plan van de gemeente om een soort keet voor alcoholisten neer te zetten op de Garen- markt mislukte afgelopen zo mer. Parnassia, de instelling voor verslavingszorg aan de Lange Mare, heeft meer ruimte nodig, ook voor De Zaak, het dagbestedingsproject voor ex- verslaafden in het voormalige NUON-gebouw aan de Ir. Driessenstraat. Dat huurcon tract loopt in november vol gend jaar af. B en W stellen nu een 'integra le' aanpak voor, onder leiding van een projectwethouder en met een maandelijkse bespre king van het onderwerp in de collegevergaderingen. De ver schillende gemeentelijke afde lingen krijgen het verzoek om veel aandacht te besteden aan het zoeken naar geschikte pan den of locaties. „Wij gaan ervan uit dat de instellingen zelf ook hun uiterste best zullen doen om mogelijkheden aan te dra gen", aldus B en W in het voor stel, dat donderdag wordt be sproken in een commissiever gadering. De betrokken wethouder stuurt een projectgroep aan die be staat uit verschillende ambte naren. Voor het project worden een parttime projectleider en assistent aangesteld. De kosten, inclusief die voor de communi catie, bedragen ruim 115.000 euro voor drie jaar. „De vestiging van voorzienin gen als deze vraagt om een groot politiek, bestuurlijk en ambtelijk draagvlak. Bij het ont breken daarvan hebben wij er varen dat, bij het huidige ge brek aan geschikte locaties en panden, bestemmingen voor zwervers en verslaafden het af leggen tegen andere, minder omstreden, voorzieningen", al dus B en W. Het is de bedoeling dat aan het einde van het jaar een keuze wordt gemaakt voor de huisvesting van de verschil lende voorzieningen, waarover alle omwonenden dan tegelijk worden ingelicht. Enkele maanden geleden stelde de gemeenteraadsffactie van de ChristenUnie een soortgelijke aanpak voor. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDVA Straat PostcodePlaats Telefoon__ Wij gaan zcxgvukfg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informal» aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13