Vogelpest al begin 2003 uitgebroken' BUITENLAND Beiroet viert feest, Tel Aviv is somber Britten vertrouwen BBC meer dan regering Blair Frans begrip voor wens EU-korting Raket met apparatuur Kuipers gelanceerd Ontploffende potvis veroorzaakt ravage Zorgen over manier van ruimen Politie doodt drie betogers innibaal krijgt I5 jaar celstraf 5SEL - De Duitse kannibaal 1 Meiwes die bekend heeft (1 andere man te hebben ge- bd en opgegeten, is vanmor- h door een rechtbank in Kas- veroordeeld wegens dood- e en moet 8,5 jaar de cel in. ^en de kannibaal was levens- ige gevangenisstraf geëist Vpr moord. De advocaten van liwes pleitten voor een ver edeling wegens hulp bij zeif jord, omdat het slachtoffer, 42-jarige Bernd Jürgen Bran- 5, er zelf om zou hebben ge- jagd opgegeten te worden. leven VS-doden al Afghanistan Jul - De explosie die gisteren [leven kostte aan zeven Ame- .^anse militairen in Afghanis- is veroorzaakt door een on- e 'al, Een Amerikaan wórdt nog ids vermist na de ontploffing een wapendepot in de pro- aarie Ghazni in het zuiden van Itiënt in brand jor defibrilator lECTicuT - De kleding van Amerikaanse vrouw die een tanval had gekregen, heeft iren vlam gevat door vonken imstig van de defibrilator mee ambulancepersoneel probeerde te reanimeren, ir vonken uit het apparaat ig wel de kleding van de iw in brand. Volgens de lijk- iuwer was de vrouw al over men haar kleding vlam en was de brand niet de tak van haar dood. us: Scheiding ((beilijk maken fjCAANSTAD - Het moet voor echtelieden Jilijker worden om hun ker- Jjk huwelijk nietig te laten ^laren. Dat zei paus Johan- ri^Paulus II gisteren in zijn rhjijkse toespraak tot de Rota, teijoogste rechtbank in de 5Spns-Katholieke Kerk. Als een ir (jelijk strandt, betekent dat 5 Rens de paus niet automa- dat het nietig is. Hij riep d^elijke rechters op om de re de voor nietigverklaringen jzipger toe te passen, jskou biedt I 400 per baby ïi jtou - Het stadsbestuur van a|cou is een campagne be- fien om de bevolking te la- hgroeien. Jonge stellen krijgen meuro als beloning voor hun rorfe baby. Voor meer kinderen ejlt een nog grotere beloning ;t vooruitzicht gesteld. De jische bevolking neemt per piet naar schatting een mil- 1 mensen af. De gemeente- in Moskou heeft daarom iten jonge stellen te belo- om meer kinderen te ne- VRIJDAG 30 JANUARI 2004 to® doden bij 6 estatie - Bij een vuurgevecht tus- oe^audische veiligheidstroe pen terreurverdachten zijn ren in Riyad zes mensen cRet leven gekomen, onder ffijf agenten. Over de identi- ^fan de aangehouden ter- .herdachte is niets bekend. audische autoriteiten heb- üe afgelopen maanden lerden mensen opgepakt lerdacht worden van betrok- jeid bij terrorisme. doden bij sh helikopter |eille - Een helikopter van nse luchtmacht is gisteren s een oefenvlucht neerge- I De drie soldaten die de be lling vormden kwamen om iven. De helikopter stortte de bossen bij Aix-en- fence. I voor Belg |t 'bomgrapje' - Een klein vliegveld in het :n van Canada is dinsdag tijd gesloten geweest nadat -jarige Belg naar later j0;voor de grap had gezegd r een bom in de bagage van iend met wie hij reisde zat. Godefroy Grosjean, t vervolgd wegens het sto- an onrust en heeft zijn pas- Si moeten inleveren. Minder daten Europa goe ;ld^iNGTON - De Verenigde paifi willen het aantal Ameri- isieie militairen en bases in vaipa verder terugbrengen, ten^s de Koude Oorlog had- of ale VS 300.000 soldaten in dePa gestationeerd. Dat aan- vco'rd hen jaar geleden terug- tot 100.000 en zal de anSnde tijd verder worden te- op (bracht, zei Powell. Duits- esciwaar de VS de meeste mili- i hebben, is niet blij met ienomen troepenreductie. Rechtse partijen vinden gevangenenruil capitulatie voor Hezbollah door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Geestdrift overheerste in Bei roet en somberheid in Tel Aviv bij de te rugkeer van de verloren zonen. Kort nadat in de Libanese hoofdstad dertig door Isra el vrijgelaten Arabische gevangenen met vuurwerk en omhelzingen waren verwel komd, werd gisteravond op het vliegveld Ben-Goerion een plechtigheid gehouden bij de aankomst van de stoffelijke resten van drie aan de grens met Libanon ge sneuvelde soldaten. Premier Ariel Sharon zei dat de gevange nenruil met Hezbollah voor hem een moeilijk besluit was geweest, maar ook dat hij ervan overtuigd is dat hij juist heeft gehandeld. „Wat voor ons de doorslag heeft gegeven is het belang van joodse emoties en het recht van de sol daten op een joodse begrafenis." Israël zal zich blijven inspannen voor 'hen die hun lot met dat van het Joodse volk hebben verbonden', zei hij. Sharon verwees daarmee naar Omar Suwad, de enige moslim onder de drie soldaten, die in oktober 2000 door Hezbollah werden ontvoerd nadat hun jeep in het grensgebied tussen Israël en Libanon op een mijn was gereden. Hezbollah heeft de families van de militairen steeds in het onzekere gelaten over hun lot. Pas woensdagavond gaf de organi satie toe dat ze al in 2000 waren omge komen. Duitsland bemiddelde bij de gevange nenruil. Een deel van de transactie vond gisteren plaats op een luchtmachtbasis bij Keulen. De lichamen van de drie sol daten arriveerden in hetzelfde Duitse vliegtuig als de Israëlische zakenman El- chanan Tannenbaum, die sinds 1999 door Hezbollah gegijzeld werd. Maar voor hem was er geen officieel welkom. Hij mocht een half uur zijn familie zien en werd daarna weggeleid voor onder vraging. Hij wordt verdacht van het on derhouden van dubieuze zakelijke con tacten in vijandige Arabische landen. Die achtergrond en het feit dat de drie soldaten niet meer leven, heeft de ge vangenenruil in Israël omstreden ge maakt. De plechtigheid in Tel Aviv werd geboycot door politici van rechtse partij en, die de transactie omschreven als 'ca pitulatie onder druk van Hezbollah'. De Libanese regering gebruikte de aan komst van 29 vrijgelaten Arabieren voor het manifesteren van nationale eenheid. President Emile Lahoud en vertegen woordigers van alle politieke en religieu ze facties waren op het vliegveld van Beiroet. Maar het was vooral de avond van Hezbollah-leider sjeik Hassan Nas- rallah, die zich heeft ontpopt als een harde onderhandelaar. Sinds de terug trekking van Israël uit Libanon, voorjaar 2000, is Hezbollah genoodzaakt zich voornamelijk politiek te manifesteren, onder meer in het Libanese parlement. Wat dat betreft kon Nasrallah de vrijla ting en het feestgedruis goed gebruiken. Vooral in de zuidelijke wijken van Bei roet, waar Hezbollah oppermachtig is, vierden duizenden mensen gisteravond feest. Hezbollah-sheich Abdelkarim Obeid verliet als eerste het vliegtuig. Hij werd vijftien jaar geleden door Israëlische commando's ontvoerd uit zijn huis in Zuid-Libanon. Israël hield hem in gijze ling met het doel hem te ruilen tegen de sinds 1986 vermiste luchtmachtnaviga tor Ron Arad. "Ik voel me als herboren," zei Obeid gisteravond. „Ik wil mijn volk en onze strijders steunen en helpen bij de bevrijding van Palestina. We moeten de gevangenen die zijn achtergebleven niet vergeten, met name de Palestijnen die worden gemarteld." De eveneens door Israël ontvoerde sjiïe- tenleider Mustafa Dirani, in wiens huis Ron Arad enige tijd gevangen zat, is gis teren ook vrijgelaten. De andere ex-ge vangenen kwamen uit Libanon, Libië, Soedan, Syrië en Marokko. Eerder op de dag had Israël 400 Palestijnse gevange nen in bussen vervoerd naar grensover gangen met de Palestijnse gebieden. Is raël droeg ook de stoffelijke resten over van 59 leden van Libanese milities, die zijn gesneuveld in de strijd tegen Israël. Nu de eerste fase van de ruil is afgerond begint de volgende, waarbij Israël cruci ale informatie wil loskrijgen over het lot van Ron Arad. Als Hezbollah die infor matie levert is Israël bereid Samir Kun- tar, die in 1979 drie Israëlische burgers en een politieman vermoordde, vrij te laten, samen met een nader te bepalen aantal Palestijnen. bajkonoer/anp - Een Pro- gress-vrachtschip is gisteren even met succes in de ruimte gebracht. Het ruimteschip heeft aan boord onder meer een groot deel van de appara tuur die de Nederlandse astro naut André Kuipers nodig heeft tijdens zijn verblijf aan boord van het ruimtestation ISS. De Progress moet morgen bij het ruimtelaboratorium aan komen. Het ruimtevaartuig van Russische makelij is behal ve vrachtschip ook de belang rijkste motor van het ruimte station. Kuipers vertrekt zelf op 19 april voor de tiendaagse Delta-missie naar het ISS. Tij dens zijn verblijf aan boord zal hij 23 experimenten uitvoeren. Het grootste deel daarvan is van Nederlandse makelij. De vlucht is mogelijk gemaakt door een bijdrage van 12,5 mil joen euro van de Nederlandse overheid. Minister Van dei- Hoeven ^onderwijs), die een bijeenkomst ter gelegenheid van de lancering in Noordwijk via video toesprak, noemde het „een spannende dag" en een belangrijk moment voor de Delta-missie. „Onze spullen gaan de ruimte in." De Progress neemt behalve cir ca tachtig kilo materiaal voor de missie van Kuipers nog on geveer 2,5 ton aan goederen mee. Daaronder zijn verse to maten, appels, citroenen en ui en voor de tweekoppige be manning, de Rus Alexander Kaleri en de Amerikaan Mi chael Foale. Ook heeft het vrachtschip twee poppen aan boord die een jaar lang aan de buitenkant van het ISS komen te hangen. In de nagebootste menselijke lichamen bevindt zich appara tuur die het effect van de scha delijke ruimtestraling op de poppen meet. Deze informatie is volgens experts van groot belang voor eventuele toekom stige bemande missies naar Mars. Astronauten worden tij dens een dergelijke reis lang durig blootgesteld aan de stra- ling. takman - Een ontploffende potvis heeft in de Zuid- Taiwanese stad Tainan een ravage veroorzaakt. Het rottende lijk van het zeventien meter lange dier spatte uit elkaar in een drukke winkelstraat. Auto's en winkels werden met een smurrie van bloed en organen bedekt. Het verkeer zat uren vast, meldden plaatselijke media. De potvis be vond zich op een vrachtwagen op weg naar een universiteit voor ontleding. Door de ontbinding ontstonden gassen die zich in het lichaam ophoop ten. Het dier was op de kust van het eiland aange spoeld. Foto: EPA Peking/AP - De vogelpest is al in de eerste helft van 2003 opgedo ken, vermoedelijk in China. Me de doordat de overheid dit onder de pet hield kon de uitbraak on gestoord uitgroeien tot de huidi ge epidemie. Dat schrijft het Britse weekblad The New Scien tist. China ontkent. The New Scientist spreekt ver der van „dubieuze landbouw technieken", doelend op de vaccinatie waarmee Chinese kippenboeren begonnen na de uitbraak van vogelpest in 1997 in Hongkong. Als het vaccin niet het juiste is voor het speci fieke type vogelpest kan het vi rus zich blijven verspreiden, maar vertonen de kippen geen symptomen van de ziekte. Een woordvoerster van het Chi nese ministerie van buitenland se zaken noemde de aantijgin gen op niets gebaseerd. De Chi nese regering kondigde intus sen nieuwe maatregelen aan. De export van kippen en kip penvlees uit drie provincies is stopgezet. Drieëntwintig men sen die contact hebben gehad met besmette kippen zijn in quarantaine geplaatst. China heeft inmiddels 140.000 stuks pluimvee afgemaakt. Indonesië is een ander land waar de bestrijding van het vi rus op zijn minst dubieus is. De regering heeft wekenlang volge houden dat er geen vogelpest in Indonesië was en dat de miljoe nen kippen die sinds augustus zijn doodgegaan aan een ande re kwaal leden. Zondag gaf In donesië toe dat het virus in gro te delen van het land aanwezig is. Pas gisteren besloot de rege ring kippen te laten ruimen, na dat eerder tot ergernis van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) te hebben geweigerd. De regering belooft getroffen kippenboeren financieel bij te staan. De WHO mag dan aandringen op het ruimen van kippen, de organisatie maakt zich tegelij kertijd zorgen over de manier waarop dat gebeurt. Televisie beelden van mensen die met blote handen en zonder mond kapjes of maskers kippenlijken in massagraven aan het gooien zijn, hebben de zorg van de WHO gewekt. parijs/anp -Frankrijk heeft be grip voor de Nederlandse wens om minder geld aan de Europe se Unie af te dragen. Dat bleek gisteren tijdens een kennisma kingsgesprek tussen minister Bot van buitenlandse zaken en zijn Franse collega De Villepin. Bot was bij De Villepin op be zoek in Parijs. Volgens de woordvoerder van Bot was De Villepin het eens met de Nederlandse minister dat de huidige situatie niet kan voortduren. Nederland draagt als 'nettobetaler' omgerekend per inwoner verreweg het meeste bij aan de EU-begro- ting. Nederland draagt ongeveer 0,65 procent van het bruto binnen lands product (de totale om vang van de Nederlandse eco nomie) af aan Brussel. Duits land is ook een grote nettobeta ler maar komt op een percenta ge van 0,38 procent van het bbp. Frankrijk is vooral dankzij land bouwsubsidies een van de gro tere netto-ontvangers binnen de Europese Unie. Juist daarom is het winst dat Frankrijk nu stelt dat de Nederlandse rege ring met haar pleidooi volstrekt gelijk heeft, aldus de woord voerder van Bot. Overigens wil len beide landen dat de EU-be- groting niet wordt verhoogd, zoals de Europese Commissie bepleit. Bot en De Villepin spraken ver der over de relatie tussen de EU en de Verenigde Staten, die door de oorlog in Irak flink schade heeft opgelopen. Minis ter Bot heeft de ambitie om „bruggen te bouwen" tussen Amerikanen enerzijds en Duit sers en Fransen anderzijds. Bot bezocht twee weken geleden zijn Duitse collega Fischer en heeft maandag over een week een ontmoeting met zijn Ame rikaanse ambtgenoot Powell. De Villepin sloot zich verder aan bij het artikel dat minister Bot gisteren publiceerde op de opiniepagina's van de Volks krant en Le Figaro. De WD- fractie in de Tweede Kamer viel Bot daarover zwaar af. Bot be toogde dat hij liever geen kop groep binnen de EU heeft, maar als die toch mocht ont staan, zal Nederland niet ach terblijven. WD'er Van Baaien noemde dat onverstandig. „De ervaring leert dat Nederland niet veel heeft in te brengen bij Frankrijk en Duitsland. In een kopgroep worden wij monddood ge maakt. Dan mag je alleen de koffie en thee serveren voor de groten." Bot is volgens de WD nog „te veel diplomaat en te weinig minister". santo domingo/anp - dpa - Ze ker drie mensen zijn gisteren in de Dominicaanse Republiek omgekomen toen betogers slaags raakten met veiligheids troepen. De betoging vond plaats op de laatste dag van een twee dagen durende algemene staking. Die hadden de vakbonden uit geroepen uit protest tegen het falende economisch beleid van de regering. Tientallen mensen raakten gewond. De doden vie len in de hoofdstad Santo Do mingo en in Santiago en San Pedro de Macoris. De vakbonden, die gesteund worden door de werkgevers en de katholieke kerk, protesteren tegen het beleid van president Hipolito Majia. Zij eisen een forse loonsverhoging wegens de inflatie, die vorig jaar 43 pro cent bedroeg. Ook willen ze dat er een eind komt aan de voort durende uitval van elektriciteit, die de regering als bezuini gingsmaatregel hanteert. De centnim-linkse president Mejia kwam in 2000 aan de macht en zijn regering leek aanvankelijk de economische wind mee te hebben. Maar vo rig jaar ging het slecht, mede als gevolg van het faillissement van twee banken, naar verluidt als gevolg van omvangrijke fraude. Veel Dominicanen leven onder de armoedegrens. Ook algemeen-directeur Greg Dyke stapt op londen/anp - In de zaak-Kelly gelo ven drie keer zoveel Britten de BBC dan de regering. Dat blijkt uit een opi niepeiling vandaag in de Britse krant The Guardian. Toch heeft het vertrou wen in regering én de Britse omroep een deuk opgelopen: bijna de helft van de ondervraagden gelooft beide niet. Ruim 30 procent denkt, na het ver schijnen van het Hutton-rapport woensdag, dat de BBC meer de waarheid vertelt dan de regering. De ploeg van Tony Blair kreeg van 10 procent het vertrouwen. Slechts 7 procent gelooft in het verhaal van beide partijen. De helft van de on dervraagden vindt dat de BBC wa pendeskundige David Kelly niet juist heeft behandeld, tegen 60 procent die precies datzelfde vindt van de re gering. In een peiling in de Daily Telegraph denkt een meerderheid dat sprake is van het schoonwassen van de rege ring. Meer dan 55 procent van de ondervraagden noemde Lord Hutton een lid van het 'establishment' en graag bereid om de overheid te steu nen. Ongeveer 67 procent vindt dat BBC-journalisten de waarheid ver tellen, tegen 31 procent die de rege ring meer vertrouwt. De opiniepei lingen zullen een klap zijn voor pre mier Blair, die er woensdag bij de presentatie van het Hutton-rapport nog prima vanaf kwam. Gisteren is de algemeen directeur van de BBC, Greg Dyke, opgestapt in verband met de affaire-Kelly. Hon derden BBC-medewerkers hebben gistermiddag gedemonstreerd voor het aanblijven van Dyke. Zij legden het werk neer bij de hoofdvestiging van de omroep in Londen en op de regionale kantoren in Cardiff, Man chester, Belfast en Glasgow, meldde de radiozender BBC 4. „Het is geen staking maar een uitdrukking van hun solidariteit met Dyke", zei een woordvoerder van de BBC. Dyke is de tweede hoge BBC-func tionaris die naar aanleiding van de rapportage van Lord Hutton ver dwijnt. Woensdag, kort na de pre sentatie van het rapport, nam voor zitter Gavyn Davies al ontslag. Dyke zei na afloop van de vergade ring tegen journalisten dat hij hoopt dat er nu „een streep gezet kan wor den onder de hele episode" en dat de BBC 'een nieuwe start' kan ma ken. In een verklaring deelde hij mee dat hij zijn verantwoordelijkheid nam als hoofd van de BBC. Hij vroeg zich echter - net als Gavyn Davies, de commentatoren van een aantal kranten en een aantal politici - af of de conclusies van Lord Hutton wel in overeenstemming zijn met de be vindingen van het onderzoek. Dyke voegde er nog aan toe dat hij van mening is dat het publiek er recht op had kennis te maken met de opvat tingen van wapenexpert Kelly. Dyke had woensdag al zijn veront schuldigingen aangeboden voor een aantal beschuldigingen die BBC-ver- slaggever Andrew Gilligan aan het adres van de regering-Blair had ge uit. De vermeende onthullingen leid den tot de zelfmoord van regerings adviseur Kelly. De interim-voorzitter van de BBC, Richard Ryder, heeft ook nog eens excuses aangeboden voor de fouten die de omroep heeft gemaakt. Pre mier Blair heeft die excuses aan vaard. Andrew Gilligan, wiens pro gramma het begin was van wat uit eindelijk de affaire-Kelly zou wor den, heeft gezegd dat hij bij de BBC wil blijven werken. Premier Sharon bij de grafkisten van drie door Hezbollah vermoorde soldaten die Foto: Reuters na een uiterst gecompliceerde gevangenenruil in Israël hun laatste rustplaats zullen vinden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7