BINNENLAND 2 APK-keuring voor elektra en gas thuis Veel huisdieren worden onbedoeld mishandeld In de politiek rest na de val vaak de woestijn Reconstructieteam op zoek naar waarheid Chauffeuse wil 20.000 euro na discriminatie Pandabroodje: 3,3 miljoen euro voor WNF Apache-helikopters naar Afghanistan Rechtbank berekent schade lien doden per 1 door anorexia - Jaarlijks overlijden in land minstens vijftien apatiënten, op een to- 5600 mensen die lijden ze ziekte. Hiermee is a nervosa een van de che stoornissen met de kans op vroegtijdige Dat blijkt uit het Jaar- 003 van de Nationale Geestelijke Gezond- het Trimbos-instituut, ongeveer 5600 anorexia- ten in Nederland is onge- helft onder behande- Trimbos-instituut een aanwijzingen dat de ornis de laatste decennia vaker voorkomt, zoals rdt gedacht. tere straffen jr discriminatie iC - De strafmaat voor ele discriminatie gaat van 1 februari om- u staat er op voortdu- [belediging van mensen is hun ras, godsdienst, le- •ertuiging of seksuele ge lid, of het aanzetten tot ninatie nog een jaar laai. Dat wordt twee jaar. stelselmatig verspreiden icriminerend materiaal houdende discriminatie litoefening van ambt, be- f bedrijf komt maximaal ir te staan. i idstichting lek bekend Een 44-jarige man zon- ijste woon- en verblijf- heeft de brand veroor- lie dinsdag in de histori- ienstad van Sneek fe. Volgens de politie Ie man een bekentenis 'd. Bij de brand liepen [winkelpanden forse l en waterschade op. De ijgiookte een vuurtje in een «Ijkte steeg om warm te Toen de vlammen zich feiden en hij het vuur niet ion doven, sloeg hij [Drie winkelpanden den volledig uit. Negen i liepen forse schade op. kte scholier og geslaagd Een leerling van het jk Gymnasium in Nijme- iC rorig jaar ten onrechte Ivoor zijn eindexamen öe zeventienjarige Huub nschot haalde een onvol- voor een vak in de zo- vrije ruimte' (een extra of een speciaal pro- laar de Onderwijsinspec- bepaald dat cijfers in igorie bij het examen >gen worden meegewo- |et is voor het eerst dat Jrling door een fout geen a kreeg. Het komt jaar- 1 tientallen keren voor land door een fout wél bloma krijgt. Dat wordt pt meer ingetrokken. vrijdag 30 januari 2004 tekenplaten imburg in trek Wakker Dier: Verbied wegbranden haren Minister Veerman van land bouw moet verbieden dat boeren de uiers van melkkoei en ontharen met een pro- paanbrander. Dat stelt de stichting Wakker Dier. Vol gens de stichting gebruiken de veehouders steeds vaker een dergelijke 'uierbrander'. De le verancier van dit apparaat rept volgens Wakker Dier ten onrechte van 'koudvuur'. De stichting vindt dat de minister eerst moet onderzoeken wat de consequentie voor het wel zijn van de koe is en wat de gevaren zijn op letsel door on deskundig gebruik van de brander. Tot die tijd moet de methode verboden worden. De Nederlandse Melkveehou ders Vakbond (NMV) erkent dat de manier van ontharen steeds vaker wordt gebruikt door boeren. Volgens de NMV is de methode echter niet schadelijk voor dieren omdat de uier zelf niet wordt aange raakt, Een producent van de branders, MS Uierbrander, houdt het erop dat branden pijnloos is. den haag/gpd - Een groot aan tal huisdieren in Nederland wordt met de beste bedoelin gen mishandeld. Mensen weten vaak niet hoe zij met hun huis dieren moeten omgaan. De or ganisaties van handelaren en dierenbeschermers willen dat dierenverkopers verplicht wor den om potentiële kopers goed voor te lichten. Tijdens overleg met de Tweede Kamer pleitten de organisaties gisteren voor het opstellen van een lijst met huisdieren die zijn toegestaan. Dat moet voorko men dat allerlei (exotische) die ren wegkwijnen. „We moeten voorkomen dat konijnen in handen vallen van vijf of zesja rigen die de dieren abominabel behandelen," betoogde Baaij, voorzitter van dierenbescher mingsvereniging Sophia. „Er zitten in Nederland 500.000 ko nijnen alleen in een hok. Dat is psychische mishandeling. Ook papegaaien alleen in een kooi tje zetten kan niet, dat zijn die ren die in groepen leven." Inmiddels zijn in 58 procent van de huishoudens een of meer huisdieren aanwezig, ver klaarde De Jongh van de Dibe- vo, de organisatie van dieren winkels. „Het valt niet te con troleren wat voor dieren dat al lemaal zijn. Wij pleiten daarom voor een lijst met huisdieren die zijn toegestaan. Dat kunnen wij als organisatie controleren of onze leden zich daaraan houden. Nu zijn er diverse lijs ten waarop dieren staan die niet gehouden mogen worden. Dat is echter heel ingewikkeld en veel moeilijker te handha- Voorlichting aan huisdierbezit- ters is noodzakelijk om leed te voorkomen. Maar het dieren welzijn moet al bij de verkopers worden geregeld, stelt De Jongh. „Wie nu balletjes gehakt verkoopt op de Uitmarkt wordt zeven keer gecontroleerd. Als ik daar sta met een doos witte muizen krijg ik geen controle." De Jongh wil dat de verkopers in de dierenwinkels een diplo ma vakbekwaamheid moeten hebben. „Sinds 1996 zijn er veel onkundige mensen in de han del gestapt. Met een diploma of certificaat weten de verkopers alles van het dier en kunnen de klanten goed voorlichten. De Dibevo kan die winkels, 2200 in totaal, weer controleren." Een lijst met dieren die gehou den mogen worden, werd twee weken geleden gepresenteerd door de Raad voor Dieraangele- genheden (RDA), op verzoek van minister Veerman van landbouw. Een dag na de pre sentatie besloot Veerman ech ter dat hij de lijst niet overnam. De handhaving en controle zou onmogelijk zijn. den haag/gpd - Huiseigenaren moeten mogelijk al vanaf vol gend jaar hun gas en elektra pe riodiek laten keuren. Gebreken aan leidingen, installaties en ventilatie moeten op last van de gemeente worden verholpen. De kosten van de inspectie zijn voor de woningbezitters. In mei van dit jaar begint in drie of vier gemeenten een proef met de keuringen. Dat ge beurt op basis van vrijwillig heid. Als het systeem werkt, wordt het in 2005 landelijk in gevoerd. De inspecties komen voort uit de gasexplosies in huizen in Den Haag en Rotterdam medio vorig jaar. Toen bleek dat geen enkele instantie de huizen voor controle binnengaat. In het ver leden deden de gemeentelijke energiebedrijven dat, maar na verzelfstandiging van die be drijven bleef de toezichthou dende taak bij de gemeenten. Inspecties werden volgens de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) niet uitgevoerd omdat gemeenten daar de ken nis niet voor in huis hadden. De 'apk-keuring' zal worden uitgevoerd door energie- en in stallatiebedrijven. De branche organisaties van de installatie bedrijven, Uneto-VNI, en de vereniging van energiebedrij ven, Energiened, zijn ook be trokken bij het opstellen van de criteria waarop getoetst wordt. Hoe vaak periodiek wordt ge keurd, en welke huizen als eer ste aan de beurt zijn is nog niet bekend. Dat wordt waarschijn lijk volgende week openbaar in een brief van minister Dekker van volkshuisvesting (VROM) aan de Tweede Kamer. De VNG en VROM moeten het nog eens worden over de laatste details. De Vereniging Eigen Huis staat positief tegenover de inspecties, omdat die de woningen veiliger maken. De vereniging wil ech ter niet dat de huiseigenaren voor de kosten van de keuring opdraaien. „Eigenaren betalen al voor de inspecties via de lo kale belastingen. De gemeente had immers altijd al de contro lerende taak", zegt een woord voerder. Uit een nog niet afgeronde steekproef van het energiebe drijf NRE in Eindhoven blijkt de noodzaak van betere controle. Bij onderzoek in zevenhonderd woningen van voor 1970 bleek dat twintig procent lekke gaslei dingen heeft, in veertig procent de cv niet wordt onderhouden en een kwart onvoldoende ven tilatie heeft. rijswijk/anp - De verkoop van het zogeheten pandabroodje bij ruim duizend Nederlandse bak kers heeft in vijftien jaar tijd 3,3 miljoen euro opgebracht voor het Wereld Natuur Fonds (WNF). Prins Bernhard, oprich ter van het fonds en nog steeds president van de Nederlandse afdeling, kreeg gisteren een boek waarin het succes van het broodje en de samenwerking tussen bedrijfsleven en natuur organisatie wordt beschreven. Het pandabroodje is een van de eerste succesvolle vormen van samenwerking tussen bedrijfs leven en hulp- en natuurorga nisaties. Ver voor de trend waarin grote ondernemingen hulporganisaties opzoeken voor weldoenerij om mede hun imago op te poetsen, kwam de grondstoffenfabriek voor bak kerijen Zeelandia uit Zierikzee met een mix voor het maken van pandabroodjes. De bakkers dragen een deel van elk ver kocht broodje af aan het We reld Natuur Fonds. Al snel bracht Zeelandia ook andere producten onder de naam pan da op de markt. De 3,3 miljoen euro die de afge lopen vijftien jaar is bijeenge bracht is onder meer gestoken in de ontwikkeling van nieuwe natuur in Nederland. Ook is geld gegaan naar behoud en bescherming van wetlands in het stroomgebied van de Zam bezi in Zambia, bescherming van de koraalriffen in Kenia en de stranden in Griekenland en Turkije waar zeeschildpadden hun eieren leggen en bescher ming van de berggorilla in on der meer Rwanda. - De politie in Zuid- :g constateert een forse ie van het aantal dief- 'an kentekenplaten. De ierplaten zijn vooral in ;bij overvallers, inbrekers lisen die tanken zonder Jen. In drie maanden a in Zuid-Limburg bijna nderd kentekens gesto- arvan de meeste (96) in geving van Sittard. De [hebben het vooral voor- p de kentekenplaten van ken Ford, Opel en Volks- ling gepakt gaspistool n - Een 18-jarige leerling lArcus-college in Heer- (istermiddag op school teerd wegens het bezit p gaspistool. Op het mo- }an de arrestatie had hij pen niet bij zich, maar pt in het plafond van een [schooltoiletten. In gas- h kunnen traangaspatro- laar in theorie kunnen jk gevaarlijke kogelpa- in. De schoolleiding had |n gekregen van mede- jren dat de jongen een bij zich had. legen bouwt lentenhuizen en - Nijmegen gaat de cie jaren duizend nieuwe tenwoningen realiseren irse plaatsen in de stad. ieente hoopt daarmee ld te maken aan het jrele, nijpende tekort aan I in de studentenstad. Op (pus van de Katholieke piteit Nijmegen worden jnoment vierhonderd ten gebouwd. Ook ver- L Je gemeente op korte honderd kamers te rea- L%door aanpassingen in ide en nieuw aan te ko- dspanden. Daarnaast le Stichting Studenten Sting Nijmegen (SSHN) ■fcobiele vierkamerappar- den haag/gpd - Defensie stuurt zes Apache-helikopters naar Af ghanistan om de internationale stabilisatiemacht ISAF daar te helpen. Het kabinet zal van daag waarschijnlijk instemmen met het voorstel van minister Kamp van defensie. Tweede- Kamerfracties hebben nog de nodige vragen over de missie. Kamp bood de toenmalige NAVO-secretaris generaal Ro bertson begin december aan vier helikopters naar Afghanis tan te sturen. Om vier van deze heli's in de lucht te houden zijn er zes nodig, aldus bronnen bij Defensie. Er gaat ongeveer 130 man personeel mee. De zes Apaches, van de vliegba sis Gilzen-Rijen, gaan in maart naar de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Vandaar uit gaan ze verkenningsmissies uitvoeren voor ISAF. Ze kunnen ook inge zet worden om luchttranspor ten en konvooien te bescher men en als onderdeel van een snelle reactiemacht om troepen in het nauw te helpen. den bosch-rotterdajm/anp - In het onderzoek naar de moord op de 13-jarige Sedar Soares liet justitie in Rotterdam onlangs een reconstructie uitvoeren. Het politiekorps Brabant- Noord beschikt over een team dat daarin is gespecialiseerd. De Brabanders begeleiden voor gerechtelijk en politieonder zoek in heel Nederland recon structies en leggen ze vast op video. Op zoek naar de waar heid. „De kracht van deze methode is dat een betrokkene kan laten zien wat er volgens hem ge beurd is", zegt teamchef Jan van Manen. „We visualiseren de verklaringen van verdachten en getuigen. Daarmee voorkom je dat hun verhalen gekleurd worden geïnterpreteerd." Het Brabantse team reist heel het land door en voert jaarlijks gemiddeld twintig reconstruc ties uit. Dat gebeurt op verzoek van politie, justitie, een rechter commissaris of een advocaat. Het zijn grootscheepse onder nemingen, die kostbaar zijn. De kosten kunnen oplopen tot 50.000 euro per keer. Bij een reconstructie worden de omstandigheden waaronder een delict plaatsvond, zo exact mogelijk nagebootst. De be trokkenen voeren het feit op nieuw uit, op de oorspronkelij ke plaats en onder nagenoeg gelijke condities. Om te voorko men dat de betrokkenen elkaar wederzijds beïnvloeden, wordt telkens vanuit het gezichtspunt van één persoon gefilmd en verteld. Het reconstructieteam is inge schakeld bij geruchtmakende zaken, zoals de viervoudige moord in sekshuis Esther in Haarlem, de schietpartij bij café Bacchus in Gorinchem waarbij twee meisjes omkwamen, en de opgegraven lijken bij een pen sion in Anjum. De reconstruc ties leiden meestal niet direct naar een oplossing, maar bren gen waardevolle details boven water. Het Brabantse team voerde niet de reconstructie uit van de moord op Sedar Soares. Het staat de parketten en politie korpsen vrij om zelf aan de slag te gaan. Van Manen en zijn mensen kunnen echter bogen op dertig jaar ervaring. Volgens Van Manen kan een re constructie, ook die in Rotter dam, veel informatie opleveren. „Het komt nogal eens voor dat betrokkenen schriftelijk tegen gestelde verklaringen afleggen, of dat verhalen niet kloppen met sporen die zijn gevonden. Een reconstructie kan dan veel duidelijkheid geven. Soms word je enorm verrast, doordat ie mand zich weer herinnert wat er is gebeurd." J- In de Rotterdamse wijk Pen- zaak. „Het heeft ons ot door Ap van den Berg en Frouke Houtman den haag - Rob Oudkerk bezocht prostituees en moest opstappen als wethouder. Maar de PvdA laat hem niet volledig in de kou staan. Partijvoorzitter Ruud Koole spreekt hem dezer dagen nog geregeld toe. Hij hoopt vurig dat de getalenteerde politicus voor de partij behouden blijft en ooit weer een publieke functie zal bekleden. Van 'pampering' door PvdA- bonzen was na het gedwongen opkrassen van PvdA-kamerlid Hamid Houda in 1997 aller minst sprake. Houda, directeur van een damestextielbedrijf, kwam in 1994 in de Tweede Ka mer. Drie jaar later sommeerde zijn fractie hem te vertrekken omdat hij ervan was beschul digd zwartwerkers in dienst te hebben. De rechtbankuitspraak dat die beschuldigingen vis waren kwam te laat. Twee jaar na Houda's vertrek, Ad Melkert was inmiddels frac tievoorzitter geworden, werd de radiostilte onverwacht door broken. „Melkert belde me in eens op. Hij vroeg of ik bij hem wilde komen in zijn werkkamer in Den Haag. Hij bleek zich ge geneerd te voelen en bood ex cuses aan namens de hele frac tie. Hij gaf me op alle fronten gelijk. Het zat ze niet lekker hoe ze mij behandeld hadden. En terecht." Ook CDA'er Marnix van Rij heeft geen warme gevoelens overgehouden aan de nazorg na de leiderschapscrisis die hij De nazorg na zijn aftreden heeft bij ex-voorzitter Marnix van Rij van het CDA geen warme gevoelens wakker gemaakt. Archieffoto: GPD/Phil Nijhuis in 2001 als partijvoorzitter van het CDA had veroorzaakt. „Er is nadien weinig oog geweest voor het menselijke aspect. Nee, nooit 'ns iemand die belde om te horen hoe het ging. Weg is weg in de politiek." De partijlei ding is, vindt hij, op een onvol wassen manier met de nasleep van het koningsdrama omge sprongen. Van Rij bezoekt af en toe nog wel partijbijeenkomsten. „Ik heb niet het gevoel dat men mij met de nek aankijkt. Maar de gesprekken met politici zijn za kelijk. De ontmoetingen met gewone leden zijn meestal leu ker. Laatst sprak ik nog leden uit Winterswijk en Dokkum. Die zeiden: 'Je hebt eind 2001 een hoop over je heen gekre gen, maar wat je gedaan hebt was wel nodig'. En zeg nou eer lijk: het CDA is er met Jan Peter toch niet slechter van gewor den?" Willem Aantjes moest in 1978 als fractievoorzitter weg bij het CDA. Hij had verzwegen dat hij zich tijdens de Tweede Wereld oorlog bij de Duitse SS had aangemeld. Aantjes had lange tijd de hoop dat de partijtop hem een nieuwe publieke ftinc- tie zou aanbieden. CDA-pre- mier Dries van Agt zou hem voorzitter van de Raad voor de Volkshuisvesting maken. Enke le weken later moest Aantjes uit de Staatscourant vernemen dat de functie aan een ander was vergeven. Van Agt was de oud fractieleider 'vergeten'. Aantjes daarover: „Vergéten! Ik dacht: Dit is nog erger dan wanneer hij gezegd zou hebben: Wim, ik heb je belazerd." Van de eerste lichting LPF'ers die in mei 2002 de Kamer bin nen marcheerde, is weinig meer over. Cor Eberhard, Win- ny de Jong, Harry Wijnschenk (allen ex-kamerlid), Herman Heinsbroek (ex-minister van economische zaken) en Eduard Bomhoff (ex-minister van volksgezondheid): geruzie en gekonkel zorgden ervoor dat hun politieke carrière in de knop gebroken werd. De partij heeft hen na hun ver trek gewoon laten barsten. Edu ard Bomhoff werd in oktober 2002 aan de dijk gezet. Zijn te leurstelling was zo groot dat hij zijn partijlidmaatschap opzeg de, zijn koffers pakte en verbit terd met zijn gezin naar olie- staat Bahrein vertrok. Bomhoff, smalend: „De partij heeft mij op geen enkele manier nazorg gegeven. Ze hadden het alle maal zeker erg druk." Alleen fractieleider Mat Herben nam één keer contact op. Bomhoff, nu werkzaam in Maleisië, wil niets meer met de LPF te ma ken hebben. „Ik ben niet voor niets geëmigreerd." Harry Wijnschenk moest in 2002 als fractieleider van de LPF al na een maand het veld ruimen. Ook Wijnschenk is na dien nimmer door bestuursle den benaderd. „Door die goed bedoelende amateurs? Wel nee." Volgens Wijnschenk komt het gebrek aan nazorg ook doordat de LPF nog maar zo kort bestaat. „Ik heb nooit het gevoel gehad dat ik bij een par tij hoorde. Voor mij was er al leen de fractie." In de Rotterdamse wijk Pen- drecht wordt zondag een her denkingsdienst gehouden voor Sedar Soares. De 13-jari- ge jongen werd een jaar gele den doodgeschoten toen hij met vrienden sneeuwballen gooide. De dader is twaalf maanden later nog voortvluchtig. Het onderzoek van politie en justi tie is nog in volle gang, er wer ken tien rechercheurs aan de zaak. „Het heeft ons ook nooit losgelaten", aldus een woord voerder van de Rotterdamse politie. „Om te voorkomen dat we iets over het hoofd zien, zijn aan de groep die het onderzoek doet in november nog verse krachten toege voegd." Ook vond onlangs nog een reconstructie plaats van de fatale schietpartij op het parkeerdek bij metrosta tion Slinge. assen/gpd - Voor de rechtbank in Assen heeft een chauffeuse uit Nieuw-Buinen gistermiddag een schadevergoeding geëist van 20.000 euro van een trans portbedrijf uit Valthermond. De chauffeuse verwijt de transpor teur dat hij haar een baan heeft geweigerd omdat ze geen man is. Eerder al tikte de commissie gelijke behandeling de trans porteur op de vingers en de kantonrechter legde een boete van 500 euro op. In april 2002 solliciteerde Marja van Gent, die een eigen trans portbedrijf heeft gerund, op een vacature voor vrachtwa genchauffeur. Ze kreeg van transporteur Bosch te horen dat er in de functie reeds was voorzien. Toen haar partner even later ook belde, bleek er van vervulling van de vacature echter geen sprake te zijn. Om commentaar gevflpgd, liet Bosch indertijd weten dat het besturen van vrachtwagens wat hem betreft een 'mannensport' is. Van Gent eiste gistermiddag een jaarsalaris omdat ze ervan overtuigd is dat ze aangenomen zou zijn als ze een man was ge weest. Onder stevige druk van de rechter wilde directeur Bosch tot twee maanden gaan, maar meer ook niet. De rechter liet blijken een schadevergoe ding zeker niet onredelijk te vinden, maar vond het gevraag de bedrag te hoog. Ze stelde in een poging tot een vergelijk te komen een half jaarsalaris voor, maar dat verwierp de onderne mer resoluut. De rechter becij fert nu zelf de hoogte van de schadevergoeding. Naar ver wachting gaat dat enige maan den duren. Een medewerker van de Brabantse politie bekijkt de reconstructie van de moord op de 13-jarige Sedar Soares. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5