Statia: roestige getuigen van een rijk verleden TOERISME IJsland is één grote hot spot Oostenrijk lokt met pinguïns VRIJDAG 30 JANUARI 2OO4 eens wat anders dan op de latten: scooteren in de w. Foto: VW Serfaus oteren e sneeuw irsport is al lang niet meer reek lang skiën en lang- 1. Het moet steeds meer worden om het publiek te n boeien. In het Oosten- Serfaus proberen ze elk lts nieuws te verzinnen, scooteren en sleetje rijden Een 'fun day pass' kost 0 en geeft recht op een ïbruik van diverse appa- Meer informatie: VW is, tel. 0043 5476 6239, serfaus.com npervennen op-io BBC lleen Sneek heeft, als ide ike watersPor,;plek, de 0j, van de Britten gestolen, k( ït Vakantiepark De Kem- pnen in Westerhoven valt i de prijzen. Het BBC- imma Holiday heeft het ipgenomen in de top-tien este vakantie voor het he- n'. Programmamaker nd Rivron is met name usiast over het comfort bungalows, zo blijkt uit pport. Maar ook de kind omgeving, de rust, de nheid van de Malpie, de ïeid van De Efteling en de ^elheid activiteiten (skiën, le ;men, duiken) op het ter- er' ïlf dragen bij aan de top- laifB- ndelen nternet ïeel vernieuwde website fet Wandelplatform-LAW ne gegaan. Het Wandel- m is de overkoepelende satie van 'wandelend Ne- d', met dertien aangeslo- renigingen. Op de site is 'wandelroutes' een on- deling gemaakt in lange j^ droutes en dagwandelin- >n aaronder de bekende '^ndeltochten. Maar op de iww.wandel.nl) is ook een :tief routekaartje te vin- In al die routes. Dublin van es Joyce Ooit een van de machtigste ei landen in de Caribische Zee, lijkt St. Eustatius bijna vergeten. Ten onrechte. 'Statia' heeft iets dat de twee andere bovenwindse ei landen Saba en St. Maarten niet hebben: een rijk maritiem-histo- risch verleden. door Gerard Chel Gids Josser Daniel is er nog steeds verguld mee. De brief van Bill Clinton, hij heeft 'm al tijd bij de hand. Op de binnen plaats van fort Oranje leest hij voor: 'Beste Josser, Mij is ver teld dat jij je leven hebt geris keerd om het leven van een drenkeling te redden. Je bent een moedig man en ik prijs jou voor je moed en je onbaatzuch tigheid. Hoogachtend, Bill Clin ton'. De 80-jarige Daniel - kakipak, groene baseballpet, glimmende veterschoenen, zwarte aktetas, zonnebril en mobieltje - is de alleskenner van Sint Eustatius. Of Statia, zoals het kleine eiland ook wel wordt genoemd. Hij heeft bijna encyclopedische kennis van het eiland en draagt die op aanstekelijke wijze uit. Hier in de Zeelandia-baai zwom die Amerikaanse, gebaart hij. We waarschuwen altijd voor de sterke stroming, ze trok zich er echter niets van aan. Maar ja, een simpel waarschuwings- bordje op het strand ontbreekt. Nu kleurt het zand er grauw, dus écht uitnodigend oogt het niet. Sowieso moet je voor fraaie stranden niet op Statia zijn, hier vind je vooral grillige rotskusten. Sint Eustatius, het hangt er een beetje bij. Tussen het stille Saba en het drukke Sint Maarten zoekt het eiland een eigen plek. Dat heeft het, zij het in beschei den mate. Alleen hier vind je nog flarden van dat rijke mari tieme verleden waarmee de 'Republiek der Nederlanden' in de Middeleeuwen opklom tot een wereldmacht. Josser Daniel vertelt het alsof hij er zelfbij was en een rondrit met hem langs de meest markante histo rische restanten verrijkt op slag je kennis van de vaderlandse zeevaartgeschiedenis. Weet jij, pretoogt Josser, dat Sint Eustatius het eerste land De pakhuizen langs Oranje Beach zijn geleidelijk aan in zee verdwenen. Op de achtergrond links het eiland Saba. Foto's: GPD/Gerard Chel ter wereld was dat, in 1776, het zichzelf vrijgevochten Amerika erkende? Als vanzelf volgt zijn uiüeg. De kogels die vanaf fort Oranje ter begroeting van het Amerikaanse oorlogsschip 'An drew Doria' werden afgevuurd, verlieten weliswaar min of meer per ongeluk de kanonnen, maar daarmee was erkenning van het vrije Amerika wel een feit. Een plaquette in het fort, geschon ken door die andere Ameri kaanse president, Roosevelt, herinnert eraan. De niet-officiële erkenning joeg de Britten, die net hun Noord- Amerikaanse kolonies waren kwijtgeraakt, huizenhoog de gordijnen in. Een voorbode voor de commerciële onder gang van het eiland, dat in zijn hoogtijdagen 20.000 inwoners telde - nu nog geen 2.500. 'De gouden rots'luidde in de 17e en 18e eeuw zijn koosnaam. Voor nagenoeg alle zeevarende naties was het de belangrijkste havenplaats in het Caribisch gebied. Duizenden schepen legden er aan. Helaas is daar niet veel meer van te zien. Zo zijn de pakhui zen langs Oranje Beach geleide lijk aan in zee verdwenen. En van het slavenhuis, waar de uit Afrika ontvoerde werkers bijeen werden gehouden, staat alleen nog het geraamte. Je hebt aar dig wat fantasie nodig om je een beeld te kunnen vormen van hoe het er hier 300 jaar ge leden aan toeging. Gelukkig is er elders wel iets tastbaars overgebleven. Zoals het door slaven aangelegde pad dat het hooggelegen deel van Oranjestad verbindt met de kust. Over slaven gesproken: een groot deel van de huidige bevolking stamt ervan af. Maar het zijn toch vooral de forten die een bezoek aan Statia rechtvaardigen. Met fort Oran je, waar ons eraan wordt herin nerd dat Michiel Adriaansz de Ruyter van 11 tot 17 mei 1665 op bezoek was. In een van de mooi gerestaureerde gebouwen zetelt nu de VW. Josser troont me mee naar di verse uithoeken van het eiland, waar restanten van militaire bolwerken stil en roestig getui gen van het rijke verleden. Fort De Windt bij voorbeeld, of fort Amsterdam. Duiken Met precies 82 hotelbedden doet het eiland niet mee in de race om de massatoerist. Heeft ook geen zin, want zoveel heeft het niet te bieden. Zo tref je er geen uitgebreid nachtleven, ca sino's, zandstranden of winkel centra. Wel rust en een fraaie natuur. Een hike naar krater The Quill - verbastering van kuil - bijvoorbeeld is de moeite waard. Al een paar jaar schurkt het aantal bezoekers tegen de 10.000 jaarlijks, van wie een derde uit ons land, een derde uit de VS en een derde uit de rest van de wereld. Meest dag jestoeristen, eventjes óver van het nabijgelegen Sint Maarten. Naar Statia ga je vooral voor je rust. Of om te duiken, want het eiland is in een paar jaar tijd opgeklommen tot een toploca tie. Voor noodgevallen beschikt het eiland zelfs over een de- compressiekamer. De drie duikcentra brengen jaarlijks zo'n 700 duikers naar de bijna 40 verschillende duiklocaties. Je kunt er overigens ook duikcur- sussen volgen. Niet alleen prachtige koraalrif fen, met name in het zuidwes telijke deel van de kustwateren, trekken veel liefhebbers, ook de ruim veertig wrakken van vroe gere galjoenen zijn een bron van interessant vermaak, vooral voor de onderwaterfotograaf. Vermaard zijn de diep gelegen 'muren', ravijnen en oude lava stromen waar het zwarte koraal zich ophoudt eri je vele soorten sponzen aantreft. Vanwege de diepte alleen te bezoeken voor gevorderde duikers. En dan na tuurlijk 'Blue Bead Hole' waar je, met een beetje geluk, de blauwe glazen laaien ('slavebe- ads') vindt, waarmee vroeger de slaven werden betaald. En, sinds zomer vorig jaar, de locatie van de afgezonden Charles L. Brown, een vracht schip dat nu op 30 meter diep ligt te wachten op nieuwe be woners. Alle duiken vinden plaats in be schermd gebied dat onder toe zicht staat van rangers van het 'marine park'. Duiken mag al leen onder begeleiding van een duikcentrum en alleen daar waar boeien de duikplaatsen markeren. Per dag betaal je 6 dollar als bijdrage in de be heerskosten van het onderwa terpark. Helaas, zegt ranger Walter, houdt niet iedereen zich daaraan. Met de Zwitserse 'divemaster' Marco Maeder maak ik twee proefduiken. 's Middags in de buurt van de oude pier zwem men we zo'n half uurtje op een diepte van 4 tot 7 meter. Om mij aan perslucht, masker en vooral het gevoel te laten wen nen. De volgende dag een kwartier varen met de rubber boot naar the Humps. Daar da len we af tot een diepte van bij na 15 meter. Ruim drie kwartier lang zijn we in de ban van het feeërieke schouwspel. Met direct al een rog en een giga-kreeft als mede spelers. En talrijke felgekleurde andere vissen, waarvan de na men er even niet toe doen. Behalve van die grote zilver kleurige vis, die achter een gro te school kleine visjes aan jaagt. We zien hem van zeer nabij passeren. Later zou Marco mel den wat het was. En ik zie de glans van lichte sensatie in zijn ogen. Een barracuda. Maar toen stonden we al drui pend op de steiger. 1, en dan met name de itad Dublin, heeft een rij- aire geschiedenis. Een bekendste boeken is van James Joyce, waar- loofdpersonen op 16 juni in tocht door Dublin i. En dat is dus dit jaar s een eeuw geleden. Voor reden om een maanden :;goifl evenement te organise- "^der de noemer Rejoyce j. Op 2 februari gaan de ieiten van start met rond- Ien door de James Joyce Hoogtepunt is een ont- 13 juni in O'Connell waar zo'n 10.0000 Dubli- i toeristen gratis mogen uiven. Meer informatie: [Toerisme, tel. 020 19, www.ierland.nl en ;joycedublin2004.com. Van het slavenhuis, waar de uit Afrika ontvoerde onvrijwillige werkers bijeen werden gehouden, staat alleen nog het geraamte. FEITEN CIJFERS Sint Eustatius of Statia (8 km lang en 3 km breed) is vanuit Sint Maarten per vliegtuig te bereiken met Win air (www.fly-winair- .com) en Windward Express (www.windwardexpress.com). Re tourtickets circa 100 euro; Statia wordt in Nederland vertegenwoordigd door Interreps, Visse ringlaan 24, 2288 ER Rijswijk, tel. 070 3905 159. Algemene informatie over de Nederlandse Antillen is onder meer te vinden op www.doitcaribbean.nl, informatie per e-mail via cto@brouwerbetist.nl; Een van de touroperators die reizen aanbieden naar de Neder landse Antillen, is Indigo Tours/Maduro Travel in Den Haag. Prijs- voorbeeld 7 dagen St. Maarten met twee dagen (één overnachting) op Statia: vanaf 647 euro p.p. (incl. alle vluchten, overnachtingen en transfers). Voor meer informatie: www.MaduroTravel.nl en tel. 070 3180 300. Fort Oranje. HIFTJ ans van Alebeek )eren op IJsland is als s terug in de tijd. Het 3gt alsof de dino's net orven zijn. Woest, onher- am, kaal en vol fascine- latuur en landschappen, i wil je er niet maar voor tar dagen is het prachtig, ilub. Wanneer gaat hij iten? Nog een blub, een 1 die groeit, water dat it meer uit kan en in- luit de geiser een toren iom en water de lucht in. icinerend gezicht hoewel id ooit verteld heeft dat le buurt van geisers ver- :elijk kan stinken. Naar dus, maar dat ruikt naar eren of een stevige wind kop erwtensoep. Maar les went - zelfs stank, :ht iedereen braaf op jende, onvoorspelbare it dat een van de getóers it gaan. vaak op IJsland lijkt alsof je in het decor van incefiction film bent be- le lucht is grauw en tus- grillige rotsen en spui- <e. 'eisers liggen overal klei- IS'gitjes te borrelen en te £htjn. Het water is kraakhel- °UW niet ongevaarlijk ®4e hier invalt wordt als left levend gekookt, zo .Hel. fi t °P talloze plaatsen in '6*c0 want lava en heet water lier overal net onder de le zitten. Feitelijk is dat Faxi, een kleine maar prachtige waterval. Onderdeel van de Golden Circle. Foto: GPD/PR ook zo, want op de enorme tijd schaal van de ontwikkeling van Moeder Aarde is dit stukje Eu ropa nog maar een paar minu ten oud. Eigenlijk pas net ge stold terwijl de gloeiende lava eronder nog lang niet tot rust is gekomen. Zoals bijvoorbeeld in het jaar 2000 toen door een vul kaanuitbarsting in de buurt de ze geisers in het Geysirgebied het ineens weer deden. Dat kan met een 'land in wording', wat IJsland is. Het Geysirgebied is een van de toppers in de zoge heten Golden Circle, een klas sieke rondrit beginnend in de hoofdstad Reykjavik. Zeker voor een eerste keer IJsland een aan rader, want in een dag tijd krijg je heel veel hot spots te zien. Bij de huurauto, vaak net zo'n 4x4- bakbeest als waar alle IJslan- ders in rondrijden, kun je een cd-rom krijgen die je met tekst en muziek langs alle natuurat- tracties leidt. Kerio is er zo een tje: een immens kratermeer vol water, als een golfputje na een regenbui. Gouden waterval Iets verderop ligt, eveneens pal aan de weg, de kleine waterval Faxi mooi te wezen in het zach te ochtendlicht. Maar ook bij watervallen is er altijd een over treffende trap en die heet in dit geval Gulfoss, IJsland's mooiste waterval. Beter bekend als de Gouden Waterval en om dat te onderstrepen verschijnt er een fraaie regenboog in de dampen van het donderende water. Na de watervallen en geisers gaat de tocht verder door het woeste landschap, richting natuurge bied Thingvellir. Een streek waar je letterlijk de breuklijn kunt zien lopen tussen de twee aardschollen onder IJsland die elk jaar twee centimeter verder van elkaar afdrijven. Soms waan je je op de maan, dan weer in Schotland of Zwe den of op de set van Lord of the Rings. In IJsland zie je natuur en landschap zoals je dat nog nooit gezien hebt. Leuk om er te wonen? Nou nee. 's Wmters wordt het hier pas rond tien uur licht en gaat het 's middags om een uur al stevig scheme ren. Daar tegenover staat dat 's zomers de zon nooit onder gaat. Maar echt warm is het dan nog niet want met een ge middelde zomertemperatuur van 11 graden doet IJsland zijn naam ook dan eer aan. Icelandair vliegt dagelijks vanaf Amsterdam op de hoofdstad Reykjavik. De maatschappij biedt verder diverse arrange menten aan, bijvoorbeeld een weekendje Reykjavik. Prijzen (twee tot drie nachten, inclusief vlucht) schommelen rond de 500 euro. Icelandair vliegt, met een tussenstop, ook veel op Amerika. Een retour Orlando begint bijvoorbeeld bij 385 euro p.p. Voor meer informatie: tel. 020 5213 955 of www. ice landair. nl door Hans van Alebeek Twee pinguïns moeten ervoor gaan zorgen dat jaarlijks nog meer mensen in Oostenrijk op va kantie gaan. Het is raar maar waar. De pinguïns, Joe en Sally genaamd, zijn de hoofdrolspelers in de nieuwe toeristische zomercampagne van Oos tenrijk die onlangs met veel tamtam in Wenen werd gepresenteerd. Joe en Sally, de hoofdrolspelers in de nieuwe toe ristische campagne van Oostenrijk. Volgens Oostenrijk is de tijd voorbij dat je met mooie foto's van bergen, meertjes, wandelen en wintersport toeristen kunt lokken. Al die plaatjes lijken namelijk op elkaar. Oostenrijk wil zich van de rest onderscheiden door, net als grote auto- en kledingmerken doen, zich als een merk te pre senteren. In dit geval een vakantieland dat schermt met termen als charmant, intensief, puur en beschaafd. En wat hebben pinguïns daarmee te maken? Niks natuurlijk, maar in Oostenrijk zijn de twee wag- gelaars al veel langer bekend. Joe (met fototoestel om de nek) en Sally reisden namelijk de wereld rond als onderdeel van een project van kunste naar Willy Puchner. Het 'vakantiealbum' van de ze twee plastic wereldreizigers -met onder ande re Joe en Sally in Sydney en bij de piramides van Gizeh- werd een groot succes in Oostenrijk. Daarom zijn zij, aldus de bedenkers, hij uitstek geschikt om de nieuwe slogan te kunfen verkon digen: Eindelijk Oostenrijk. Met andere woorden: als je de hele wereld hebt gezien, ben je blij dat je in Oostenrijk bent. Oostenrijk gooit er een kleine 6,5 miljoen euro te genaan om de pinguïns op de belangrijkste markten (Duitsland, Zwitserland, Engeland en Italië) onder de aandacht te brengen. Of Neder land de twee ook te zien krijgt, is nog maar de vraag. Met 1,2 miljoen Nederlanders die elk jaar naar Oostenrijk trekken is ons land weliswaar een belangrijke markt voor de Oostenrijkers, maar directeur Werner Fritz van het Oostenrijks Verkeersbureau moet nog bekijken of de pin guïns passen in de reclamestrategie voor Neder land. ,,Ik ben zeer benieuwd wat het publiek van deze nieuwe campagne zal vinden. Er zal in elk geval veel geld nodig zijn om het verhaal van de pinguïns goed uit te leggen", verwacht hij. „Maar één ding is zeker: we onderscheiden ons van de rest." Maar of het op de juiste manier is? In Wenen wa ren de eerste reacties niet bepaald enthousiast. Of zoals een van de genodigden zei toen hij op het galabal de pinguïns zag opduiken: „Nu weet ik waarom wij in smoking moesten verschijnen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21