ne nieuwe rrestaties :hietpartij Record aantal huilbaby's B&J rij zijn alles in haar' Provincie wil eind maken aan 'gerommel' met koophuizen Ecologische golfbaan bij Kasteel Keukenhof Leidsch Dagblad WÊÊÊÊÈ l' 1/2" Irrrnnfrl i10° okkenheid bij moord leraar Protest tegen barbaarse ruiming •e\ Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 30 januari 2004 SPRINTERS Premier Sharon van jsraëi verwelkomt Revolutionaire vloeren voor gebouw LUMC Leidenaar werkte acht jaar aan de film 'Ghost City' Tien vragen over de Katwijkse kerkscheuring IS Zacht met regen zw 4/6 5/gpd - De politie heeft k drie jongeren uit Den gehouden op verden- medeplichtigheid aan op Hans van Wieren, ct-directeur van het erra College werd dins- luari neergeschoten )-jarige Turkse leerling iet openbaar ministe- zijn dinsdag en giste- ïeerderjarige en twee ige verdachten aan- in verband met het ident op de Haagse 100I. Alledrie zijn ook 1 van het Terra Colle- mgen en de man die thouden worden er- cht betrokken te zijn ij de levering van het 1 Murat D. dan wel bij gen van het wapen :erschieten van Van 1 de aula van de )e jongens worden voorgeleid aan de mmissaris. aangehouden ver- len minderjarig meis- ns uit Den Haag af- Zij wordt ervan ver- enigerlei wijze bij het lent betrokken te zijn aldus de woordvoer- gen/gpd - Vanoch- usje Woesthoff, trotse in Dean Maddy mijn lieve, allerlief- thuis in Schevenin- COMMENTAAR DIJKVERZAKKING ers van Stein hebben weer in hun eigen bed lapen. Dat is fijn voor jet is geen sinecure om xd achter te moeten is het gevaar van een ak. Toch zal menig iner van puur chag- ig dicht hebben ge- Mirakel van Stein' djn opgelost, de ver oorzaak van de dijk- is hila- pi 'staat en tigmaat- I Limburg Wh diep Niet de fcde droog jelopen zo- luskusratten maakten in het Juli an ak anaal laar een lekkende wa- Du moment dat de II van de tachtig jaar Ing werd afgesloten, jet langer water door !t is moeilijk te bevat- jkswaterstaat met alle 1 hij in huis heeft dit niet eerder heeft ont- n de inwoners van jedupeerd, doordat zij elders moesten bi- Nieuwbouwwoningen in Bollenstreek moeten regionaal worden aangeboden door Sjaak Smakman der van het OM. De rechter commissaris buigt zich van daag over de vraag of het meisje terecht is aangehouden, waarna de inverzekeringstelling moge lijk kan worden verlengd met drie dagen. Hoofdverdachte Murat D. zit in verband met de schietpartij op het Terra College in voorlopige hechtenis. Hij heeft bij de rech ter-commissaris op vrijdag 16 januari bekend de leraar in het hoofd te hebben geschoten. De hoofdverdachte zit 'in alle beperkingen', hetgeen betekent dat hij met niemand behalve met zijn advocaat contact mag hebben. „Om die reden - en in verband met de privacy van de verdachten - kunnen er verder geen mededelingen worden ge daan", zegt de woordvoerder van het OM. Al kort na de schietpartij aan de Beresteinlaan ging onder me descholieren die getuigen wa ren geweest van het noodlottige schot in de kantine, het sterke gerucht dat Murat D. zijn wa pen zou hebben aangereikt ge kregen van een aantal vrienden. Dezelfde vrienden zouden ook op Murat hebben ingepraat na dat hij Van Wieren eerder mon deling met de dood had be dreigd. bollenstreek/leiden - De pro vincie wil dat de gemeenten in de Bollenstreek snel stoppen met het toewijzen van nieuwe koop- en huurwoningen aan de eigen inwoners. Binnenkort krijgen alle gemeenten een brief van Gedeputeerde Staten waar in hen wordt gesommeerd ook de nieuwbouw regionaal aan te bieden. De brief is een reactie op de actie van Hillegom bij de laatste begrotingsbehandeling. Het is de Hillegomse wethou der Witteman al langer een doom in het oog dat andere ge meenten de afspraken over de regionale woningtoewijzing ontduiken. In de afspraken is opgenomen dat vrijkomende woningen regionaal moeten worden aangeboden. Met het argument dat een nieuwe wo ning geen vrijkomende woning is - omdat er nog niemand in heeft gewoond - bieden ge meenten nieuwbouw in de huur- en de koopsector eerst aan de eigen inwoners aan. Over de toewijzing van goedko pere koopwoningen in Lisse aan Lissese woningzoekenden stapte Witteman behalve naar de provincie zelfs naar de rijks inspectie voor de volkshuisves ting. De inspectie gaf hem ge lijk, maar greep verder niet in. De uitkomst was dat de ge meenten onderling afspraken de bestaande praktijk te hand haven. Om de zaak te forceren, besloot Hillegom tot een bestuurlijke manoeuvre. De raad nam een motie aan om de komende nieuwbouw in onder meer Treslong-oost uitsluitend toe te wijzen aan Hillegomse woning zoekenden. Het college nam dat zo hoog op dat het de motie naar de provincie stuurde met het verzoek om in te grijpen. Warmond, dat voor huisvesting van zijn woningzoekenden vrij wel geheel afhankelijk is van de regionale toewijzing, onder steunde de actie van Hillegom van harte. Voorzitter Wienen van het wet- houdersoverleg Wonen van de Duin- en Bollenstreek liet giste ren weten niet zo veel belang te hechten aan de brief die straks van de provincie komt. „Dit is toch een achterhoedegevecht", was zijn mening, waarbij hij verwees naar de komende fusie met de Leidse regio. Daarbij moeten de twee regio's een ge zamenlijk woonruimteverdeel- systeem maken waarin de hui dige praktijken worden verbo den. De provincie heeft al laten we ten bevoordeling van de eigen inwoners straks onder geen be ding meer toe te staan. Provin cie-ambtenaar A. van Reeken liet gisteren na afloop van het overleg weten dat de provincie weinig machtsmiddelen heeft. De provincie kan wel een ge meentelijke woonruimteveror dening ongeldig verklaren, maar dat is een drastische stap die de provincie alleen zet als een gemeente echt heel zwaar in de fout gaat. gen overleden. Volgende week zou ze 35 jaar oud zijn gewor den. Ik geloofde nooit in de wa re, tot ik Guus tegenkwam. Zij is alles in mij. Zij is alles in Dean Maddy. Wij zijn alles in haar. Guus, Dean en ik, wij waren er klaar voor om samen oud te worden. Vandaag stierven wij jong'. Kort na het overlijden van Guusje Nederhorst gisteren verscheen op de site van de band Kane dit rouwbericht van echtgenoot en zanger van de band, Dinand Woesthoff. Ook oud-collega's uit de televisiewe reld reageerden geschokt op het overlijden van de soapactri ce. Gistermiddag werd op de inter netsite condoleance.com een condoleanceregister geopend. Pagina Gesprek van de Dag: Guusje had niets met succes den haag - Leden van de organisatie Een Dier Een Vriend protesteerden vanochtend bij de Thaise ambassade in Den Haag tegen de in hun ogen barbaarse dood van miljoenen kippen als gevolg van de uitbraak van vogelpest. Bij de preventieve ruiming in Thailand zijn de dieren levend begraven. Foto: GPD/Theo Bohme> Federer in finale tegen Safin Melbourne - De Zwitserse ten nisser Roger Federer speelt zondag in de finale van de Open Australische tenniskam pioenschappen. Federer ver sloeg vanochtend overtuigend de Spanjaard Juan-Carlos Fer- rero met 6-4 6-1 6-4. In de fina le komt Federer, die vorig jaar Wimbledon op zijn naam schreef, uit tegen de Rus Safin. Conflict over oorzaak lek dijk stein- Rijkswaterstaat en de Waterleidingmaatschappij Lim burg (WML) zijn het niet eens over de oorzaak van het verzak ken van het stuk dijk van het Julianaknaal bij Stein. Volgens WML staat nog lang niet vast dat een lekkende waterleiding de oorzaak is. Een woordvoer der van WML zegt dat de lei ding. die al 71 jaar functioneert, net zo goed pas geknapt kan zijn door of na het inzakken van de dijk. WML weigert voor alsnog alle aansprakelijkheid voor de schade. Pagina Binnenland 1 Gifgasmenger ter dood veroordeeld tokyo - De maker van het gif gas waarmee de Japanse sekte Aum Shinrikyo in 1995 een aan slag pleegde in de metro van Tokyo, Masami Tsuchiya, is vandaag ter dood veroordeeld. Hij is de elfde die de doodstraf krijgt in het al jaren slepende proces. Volgens het openbaar ministerie was de 39-jarige Tsuchiya, een scheikundige, na sekteleider Shoko Asahara de belangrijkste man bij Aum Shinrikyo. Bij de aanslag op de metro gebruikte de sekte sarin. Twaalf mensen overleden en vijfduizend werden ziek. Nuon: te hoge nota aan klanten Amsterdam - Het energiebedrijf Nuon heeft vorige week enkele duizenden klanten een te hoge voorschotnota gestuurd. De te hoge rekening is het gevolg van een fout in een nieuw beta lingssysteem dat klantvriende lijker moet zijn, aldus een woordvoerder gisteren. Nuon ontdekte de fout toen een aan tal klanten zich beklaagden bij het bedrijf.Ze kregen weliswaar geld terug over het afgelopen jaar, maar ze moesten toch een veel hoger voorschot voor de komende maanden neerleggen. vakkeren. Ook de scheepvaart heeft schade geleden. Het Juli- anakanaal moest noodgedwon gen worden afgesloten. De kans is groot dat bewoners en bin nenschippers met stevige finan ciële claims komen. Dat geldt ook voor Rijkswaterstaat, die veel personeel en materieel heeft ingezet om de dijkverzak- king te bestrijden. Alle ogen zijn gericht op Waterleidingmaat schappij Limburg, die haar borst alvast kan natmaken. Het verbaast niet dat het juridische gevecht rond de schuldvraag vandaag is begonnen. Volgens het waterlei dingbedrijf staat niet vast dat de lekkende waterlei ding de oorzaak is van de dijk- verzakking. Volgens het nutsbe drijf kan de breuk van de water leiding ook zijn veroorzaakt door de verzakte dijk. Dit wordt dus een langdurige kip-of-ei- discussie. Maar wat daarvan ook de uitkomst zal zijn, voor het publiek hebben Rijkswaterstaat en het Waterleidingbedrijf Lim burg gezamenlijk een brevet van onvermogen afgegeven. Hugo Schneider Eeneiige tweeling ongrijpbaar ah potloodventers ijmuiden/gpd - De afdeling Ze denzaken van de politie Zaan streek-Waterland heeft de jacht geopend op de potloodventen- de eeneiige tweeling uit IJmui- den. De politie verdenkt de twee van een reeks gevallen van schennispleging in Krommenie, Assendelft en Wormer. De werkwijze was identiek aan eer dere zedenzaken in Haarlem, Velserbroek, IJftiuiden en Vel- sen-Noord, waarvoor de be ruchte tweeling in 2000 tot drie maanden cel werd veroordeeld. De twee identieke IJmuidena- ren blijken na de celstraf hun leven niet te hebben gebeterd. Integendeel, de twee kalende dertigers zijn door de gehele kop van Noord-Holland gesig naleerd en veroorzaakten tien tallen aangiften van schennis pleging. Opnieuw staat de poli tie voor het probleem dat ze de twee alleen op heterdaad kan aanhouden. De tweeling heeft namelijk een tactiek ontwikkeld waarbij in een verhoor de een steeds de ander aanwijst als da der. Bij een confrontatie raken ook de slachtoffers voortdurend de draad kwijt. In vorige zaken konden ze uiteindelijk worden veroordeeld dankzij telefoon taps, waardoor de juiste per soon aan een delict kon worden verbonden. De afdeling Zedenzaken van de politie Zaanstreek-Waterland heeft dankzij de samenwerking met de politie van Velsen een dik dossier over de tweeling kunnen aanleggen dat de titel draagt Jansen Jansen. lisse - De Stichting Kasteel Keu kenhof die vorig jaar het land goed in Lisse van graaf Van Lynden erfde, denkt aan het ontwikkelen van een golfbaan op een deel van het 220 hectare grote grondgebied. Het is een van de maatregelen uit het plan om het landgoed aan een slui tende exploitatie te helpen. „Maar dan moet het wel een ecologisch verantwoorde baan worden, die goed past in het landschap. Én de baan moet voor iedereen toegankelijk zijn, zoals bijvoorbeeld de golfbaan in Spaamwoude aan het Noordzeekanaal", zo geeft be heerder Herman Hollander van de stichting aan. Om een golf baan aan te kunnen leggen is medewerking nodig van de be woners en pachters, de ge meente Lisse, provincie en de rijksoverheid. Verder wil de stichting ook geld binnenhalen door het essen- productiebos weer te herstellen en voor subsidie aan te kloppen bij fondsen als de Postcodelote rij. De stichting ontvangt al jaarlijks huur van de bloemen tentoonstelling Keukenhof. Al met al hoopt stichting Kasteel Keukenhof op deze wijze een fi nanciële reserve te kweken van ongeveer vier ton. Het master- plan voor het landgoed is naar verwachting aan het eind van het jaar klaar. Het extra geld is nodig omdat de restauratie van het uitge strekte gebied van de voormali ge buitenplaats dertien miljoen euro kost. „Hiervan wordt in theorie 80 procent gesubsidi eerd", zegt Hollander. „Na toe kenning van de subsidies kun je uit het Nationaal Restauratie fonds een lening tegen een zeer aantrekkelijke rente van slechts één procent krijgen. In theorie, want de rijkspotten zijn tot 2007 al zo goed als uitgeput." Pagina R5: 'We zijn wel steenrijk, maar ook straatarm' brussel - De Belgische defen sieminister Fahaut heeft ge zorgd voor een ruzie met de VS. De minister had in het week blad Humo gezegd dat het Amerikaanse leger niet efficiënt is. Hij zou ook niet op president Bush stemmen. De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Colin Powell heeft de Belgische regering gevraagd om Flahaut op de vingers te tikken. Premier Verhofstadt heeft de minister onmiddellijk berispt utrecht/gpd - Ouders hebben een huilbaby aan zichzelf te wijten. Ze zijn te druk, te onze ker en hebben te weinig rust en regelmaat. Dat stelde de Utrechtse kinderpsychologe M. L' Hoir gisteren tijdens het tweedaags symposium 'Het kind onder druk' van het Wil- helmina Kinderziekenhuis van het Universitair Medisch Cen trum (UMC) Utrecht. Er zijn tussen de 20.000 en 30.000 huilbaby's in Nederland; 10 tot 15 procent van alle kin deren die jaarlijks worden ge boren, is een huilbaby. Ze hui len de eerste drie, vier maanden van hun leven elke dag min stens drie uur. Volgens L'Hoir kwamen huilba by's vroeger sporadisch voor. „De consultatiebureaus maak ten er tenminste geen melding van." Dat veranderde sinds de regels van drie R's, rust, rein heid en regelmaat, in de jaren '60 overboord zijn gezet. L'Hoir: „Moeders van nu hou den hun baby's veel meer bij zich, zetten het in een drukke kamer met tv en rinkelende te lefoons. En weten met een hui lende baby niet anders te doen dan het kind nog meer in stress en drtikte rond te dragen. Dat is de omgekeerde wereld. Veel ba by's kunnen daar niet tegen." Ouders moeten weer terug naar de vroegere R-regels, zegt L'Hoir: „Het kind moet een rit me aanleren, dat doet wonde ren. Als het wakker wordt en huilt, moet je het voeden. Daar na even knuffelen en bij je hou den, dan even in de box. En als het moe wordt in de slaapka mer in het eigen bedje." Babymassage en het toevoegen van weihydrolysaat in de voe ding helpt volgens de kinder psychologe ook. Of het oude in bakeren hulp kan bieden, dat moet een onderzoek van het WKZ over een half jaar nog uit wijzen. Huilen mag overigens van L'Hoir:.Anders dan ouders van huilbaby's vaak denken, huilen baby's niet vanwege een licha melijke oorzaak. Dat is maar in 5 tot 10 procent het geval en is ook gemakkelijk te herkennen. Een huilbaby huilt vaak in clus ters, veelal vooral 's avonds en wordt na drie, vier maanden ook rustiger." Maar ouders kunnen er minder tegen. Tach tig procent van de baby's die mishandeld worden (door el kaar schudden en slaan) huilen veel. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV fl^ (i.v.m. controle nabezorging) W| gaan zorgviidg om met persoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere rtofrrebe a; Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau automatische betaling is mjn Handtekening 712141 400114 Mill Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl ■•lA'ixm.i.vi JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1