REGIO Ouders steunen muziekschool We zijn wel steenrijk maar ook sty Bewoners 'sloophuizen' Zoeterwoude hoeven niet zo nodig weg r Leefbaar Oegstgeest pleit voor bouwstop Kaag wil bijna alles houden zoals het is jch plek ivEsor seksclub egstgeest Oegstgeest slibt cticht met verkeer Politiek tevreden over bezuinigingen Poelgeest suw raadslid vrijdag 30 januari 2004 )egstgeest Za fCEEST - Willem Hazelhorst irocwteravond beëdigd als v raadslid voor Leefbaar tgeest. Hij neemt de plaats 1 Gé Eegdeman, die op jieurt de wethouderstaken (Anie naar Frankrijk vertrok- ^00Heleen Steens over heeft Anen. De 49-jarige Hazel- ;om|!Jwerkt bij Rijkswaterstaat 'pra Jobiliteitsmanager, waar hij Qe bezighoudt met vervoers- lSplnjemen. Hij neemt behalve I gemeenteraad ook zitting 's Zomers is het net alsof je in een bos woont' [commissie 'Ruimte en '"to rijdt jbotH. T - ;daaf' en boom 0 Buizen In alle vroegte l,s donderdagmorgen op de scha^eenseweg in Benthuizen jO-jarige automobilist uit 0|j "Haag en zijn medepassa- a^n-ewond. Door nog onbe- oorzaak raakte de be- ~er van de weg en knalde z0 een boom. De auto kwam op de weg te staan. De Iweer moest er aan te pas om de inzittenden uit :o te halen. Beide mannen iet hoofd- en buikletsel 'bracht naar het zieken- lOdsj 19 ihei. ;enaai Mos' kerk iieviePEEST bestemmings- ivaarin Oegstgeest wil re- 9 Eu|waar een seksclub in het vjerjimag komen, biedt toch lijkheden voor zon voor- 9 en 18- Eerder had WD'er Van loek uitgerekend dat er Sgem.enkele plek in het dorp Geenïe voldeed aan de strenge 'aarden die in het plan 1 vastgelegd. En dat was jis hem niet rechtsgeldig. 0 dS na nadere bestudering asser, meetlat en de hulp 30 dsin ambtenaar bleek dat er R'W0(juimte was, gaf hij gister- erk Zo kt de gemeenteraadsver- igs KijaS *oe- gem. P bie plekken is bij het j (affalige MEOB-terrein en wil de gemeente een lonk plaatsen. Bovendien ?en manege in de buurt, indere mogelijkheid was is De \s de liberale berekenin- 1 9-30^ de Clinckenburgh. En laar nu net wethouder r q qer wonen- E)e lachende -° ^-3ten draaiden meteen in ichting. Maar de wethou se* weten dat alles op lou- n8> zCival berustte; ze had geen imesktn ïh die richting. door Judy Nihof zoeterwoude-rijndijk - „Moet je kijken wat een uitzicht. En 's zomers is het net alsof je in een bos woont. Van de hele wijk is dit het mooiste huis, vind ik." Meneer van der Zwaan (63) kan vanuit zijn huiskamer aan de Willibrordusstraat de hele Nas- saulaan doorkijken. „Dit krijg je natuurlijk nooit meer terug als je moet verhuizen." Het voornemen van de Zoeter- woudse woningbouwvereni ging Willibrordus om 35 wonin gen in de Willibordusstraat de 5 Meilaan en de Titus Brandsma- straat te slopen en appartemen ten terug te bouwen houdt de bewoners wel bezig. Toch blij ven de meeste opvallend kalm. „Tegen de sloop en de bouw van appartementen op de Zwetkade is veel agressie ge weest. Daar hoeven ze hier niet bang voor te zijn. Wij zijn veel berustender", meent Van der Zwaan. Niet dat hij alles maar slikt. „Ik wil wel inspraak in wat er verder gaat gebeuren. Als we gedwongen worden te verhui zen, dan moeten ze ons bij voorbeeld niet afschepen met een fooi." Het liefst wil het echtpaar Van der Zwaan in het huis blijven waar ze al 32 jaar wonen. „Laten ze deze huizen maar opknappen", zegt me vrouw Van der Zwaan. „En als we de trap niet meer opkomen, kunnen we nog altijd een trap- lift laten maken." Ook de 69-jarige meneer Was- senburg uit de 5 Meilaan kijkt nog niet reikhalzend uit naar een gelijkvloers appartement. Meneer en mevrouw Van der Zwaan voor hun woning aan de Willihrordusstraat. „Van de hele wijk is dit het mooiste huis, vind ik." Foto: Mark Lamers Hij en zijn vrouw zijn nog goed ter been. Wassenburg maakt zich niet zo druk over de plan nen van de woningbouwvereni ging. „Ik wacht maar af wat er gaat gebeuren. Het is nog lang niet zo ver. Ik maak me niet meer zenuwachtig. Dat is niet goed voor de gezondheid." Wassenburg woont hij al zesen dertig jaar met veel plezier in aan gedaan. Wij hebben het zijn huurhuis. De woning ziet huis helemaal opgeknapt." er tip-top uit. „De vorige bewo- Het verbaast Wassenburg dat ner had er twaalfeneenhalf jaar veel bewoners dinsdag niet zijn in gewoond en had er geen fluit verschenen op de bijeenkomst door Saskia Stoelinga leiderdorp - De muziekschool Rijnak koord heeft alle ouders van de 600 leer lingen opgeroepen te protesteren tegen het stopzetten van muziekonderwijs in Leiderdorp en Alkemade. Al tientallen brieven van zeer verontruste ouders zijn richting de beide gemeenten gestuurd. Zowel de gemeenteraad van Leiderdorp als van Alkemade neemt in april het be sluit wat ze met de streekmuziekschool willen: opheffen of subsidiëren en door gaan. De directeur van de muziekschool, Bert Hulsman, ziet de actie zo: 'wie zwijgt stemt toe, wie niet zwijgt stemt niet toe.' „We moeten ons de komende tijd flink roeren", zegt hij strijdvaardig. De direc teur die vorig jaar is benoemd om de re organisatie van de muziekschool te be geleiden, wil dat er snel duidelijkheid komt over de toekomst. Niet voor hem zelf, maar vooral voor de 600 leerlingen en hun ouders die dagelijks de Muzen- hof in Leiderdorp op zoeken om daar van een van de zestien gespecialiseerde docenten les te krijgen. Hulsman: „En dat gaat goed. Of beter gezegd: uitstekend. Het jeugdorkest draait als een tierelier. De popbandjes oefenen wekelijks gedisciplineerd voor hun optreden in mei. En de leerlingen die volgende week in een masterclass gaan werken met het Residentieorkest zetten zich de komende dagen nog eens extra in. Het groeit en bloeit. Daarom is het zo onzinnig om deze school op te heffen." De optredens van de leerlingen zorgen in de hele regio voor de nodige uitstra ling, aldus de directeur. „De burgers ge nieten daarvan. De scholen kunnen op tredens verzorgen met muzikale leerlin gen. En dat is waar de beide gemeenten voor moeten staan. Hiermee kunnen ze zich juist profileren." Hulsman meent dat de politiek de mu ziekschool vorige maand heeft overval len. „We waren nog volop met interne besprekingen bezig, toen de PvdA in Leiderdorp met de volstrekt buiten de werkelijkheid geplaatste motie kwam om de muziekschool op te heffen en de docenten maar les te laten geven in al gemene muzikale vorming (AMV) op de basisscholen in Leiderdorp en Alkema- de. Op dit niet onderbouwde verhaal wil ik niet eens meer ingaan." De directeur is inmiddels samen met zijn ondernemingsraad en zijn docenten druk bezig met het opstellen van een be- Jiting Kasteel Keukenhof erft lusten en lasten van graaf jart van der Kuijl van voorpagina ^et de lusten komen ook in. De vorig jaar overle- iaf Van Lynden bepaalde Jtament dat al zijn grond- 1 Lisse na zijn dood zou £n naar de Stichting Kas- likenhof. Door het achter- Jpnderhoud is het op zijn ^,1 gezegd een uitdaging Mdgoed Keukenhof weer in tie luister terug te bren- Ijstauratiekosten: ettelijke Men. Beheerder Herman |er: „We zijn nu wel /jk - maar ook straatarm." */Jr jènis is al weer enige tijd /f/JX, maar nu pas hebben .vixaqer Herman Hollander ngmeester Robert van k van Stichting Kasteel iof goed in kaart ge- .wat er op hen afkomt, de graaf nog leefde paste loitatietekorten bij uit ei- 1 Mariëliddelen", verzucht Van rk. „Wij moeten dat ech- eigen krachten zien te eh°UVew Voorlopig is het dus tf.Lvarmet de riemen die we jew. met»'' Vandaar dat het duo lörver, 7 5ls terplan ontwikkelt dat 1, man. jaar het licht moet zien. ied Keukenhof - dat wes- ^Huizen^dt begrensd door de van Hulfaart en oostelijk door de :n L. van reg, de Spekkelaan in het van der en de Zwarte Laan in jstin JelOjj-dgn js totaal 220 (kenberg/ ze8 zo n vierhonderd M. Gull, Velden, groot. Het bezit Smit, wjmonumenten sinds de J.J. van Hhofmolen recentelijk 5' ^Jfflpredikaat kreeg. n' 1641 daterende Kasteel Keukenhof is het grootste ge bouw. Ook het bloemenexposi- tieterrein Keukenhof hoort er bij, veruit het bekendste onder deel van het landgoed. De huurder, Stichting Internatio nale Bloemententoonstelling Keukenhof, draagt jaarlijks huur af aan stichting Kasteel Keukenhof. „Waar we voor staan", geeft Hollander aan, „is het land schap behouden voor de ge meenschap. Dat betekent bij voorbeeld een geweldige hoe veelheid restauratiewerk: niet alleen aan het kasteel en het koetshuis, waar het dak net van is vernieuwd, maar ook aan de twee boerderijen en andere dienstwoningen. Om je een idee te geven: het dak van het kasteel lekt. Kosten: meer dan 1 miljoen euro. En dan moeten ook de boerderijen nog aan een nieuw dak worden geholpen. De totale restauratiekosten van het landgoed schatten we op 13 miljoen euro." Ook het geërfde interieur van het kasteel, dat nu gebruikt wordt voor ontvangsten en di ners, baart Hollander en Van der Mark de nodige zorgen. „We bezitten prachtige antieke, maar vaak beschadigde meube len en een verzameling familie portretten van de Van Lyndens, onder meer van de hand van de bekende 17de-eeuwse schilders als Michiel van Mierevelt, Ben jamin Cuyp, Abraham van Bei eren: het moet allemaal worden opgekalefaterd." Momenteel is Hollander bezig met de inzet van een dertigtal vrijwilligers om het essenbos dat meer dan een vierde van het landgoed beslaat, in oude glorie te herstellen. Het bos moet bijvoorbeeld worden ont daan van de Amerikaanse vo gelkers die flink heeft doorge woekerd in het essenbos, maar ook in het overige parkbos. „Het was productiebos", vertelt Hollander. „Essen is een taaie, maar snelgroeiende houtsoort met een lange nerf die werd ge bruikt voor de stelen van ge reedschap. Iedere acht jaar zet je de stammen af tot op de grond, waarmee je het bos ver jongd. Maar het levert ook een bijzondere cyclus op in de flo ra." Omdat het volgens Hollander een van de zeldzame essen- productiebossen in Nederland is, brengt de natuursubsidie niet de standaard 49 maar 1300 euro per hectare per jaar op. „Dat kan naast de cultuurhisto rische waarde dus weer een he le belangrijke bron van inkom sten voor het landgoed gaan vormen. We hebben nu nog maar zeven hectare in produc tie, zo'n tien procent van het totale essen-areaal." Hollander wil sowieso veel aandacht be steden aan de boom- en tuin- cultuur. Vlakbij het kasteel komt een ommuurde kasteeltuin waar vier eeuwen tuincultuur in beeld wordt gebracht, een soort miniparkje. Naast inkomsten uit de op brengst van het essenproduc- tiebos onderzoekt Hollander samen met Van der Mark of Keukenhof met sponsorgelden extra inkomsten kan binnenha len. Van der Mark: „We zijn een landgoed met een grote naams bekendheid, waarvan de cul tuurhistorische waarde alleen maar toeneemt. En dat is aan trekkelijk voor fondsen als de Postcodeloterij. Onze vaste be zoekers kunnen straks 'Vriend' worden voor 52 euro per jaar, met alle daaraan verbonden Herman Hollander in kasteel Keukenhof: „We bezitten prachtige antieke, maar vaak beschadigde meu belen en een verzameling familieportretten onder meer van de hand van bekende i7de-eeuwse schilders als Michiel van Mierevelt, Benjamin Cuyp, Abraham van Beieren. Maar het moet allemaal worden opge kalefaterd. Archieffoto: Dick Hogewoning voordelen. Vooral mensen uit de regio zijn zeer betrokken bij het wel en wee van het land goed, dat merk je aan de schen kingen en de legaten die we nu al binnenkrijgen." En dan zijn er ook nog plannen om een ecologische golfbaan op het landgoed te ontwikkelen. Een openbare baan vergelijkbaar met die in Spaarnwoude bij het Noordzeekanaal. waarin een bewonerscommis sie is gevormd. Deze wil probe ren de sloop van tafel te krijgen. „Ik maak graag hier en daar een praatje, maar ik heb niet ge hoord dat er mensen zijn die sloop wel best vinden." Ook buurvrouw Ineke van Hulsen- top heeft geen verklaring voor de vrij lage opkomst. „Ik heb het idee dat de meesten, en dan vooral de ouderen, hun huis niet uit willen." Zelf hoeft Van Hulsentop ook niet weg. Ze geeft een rondlei ding door het huis waar zij en haar man de ruimte hebben. Als er iemand komt logeren kan dat makkelijk. „Een nieuw ap partement is ook wel lekker hoor. Dan krijg je centrale ver warming, alles is gelijkvloers. Maar je krimpt wel in qua ruimte. En je mist de tuinen en de grote schuur die je nu hebt. Nee, laat ons hier maar lekker zitten." Van Hulsentop vermoedt dat Willibrord al heel lang met het idee voor sloop heeft gespeeld. „Jaren geleden kregen we een brief met de vraag of we centra le verwarming wilden en of we bereid waren daarvoor meer huur te betalen. We wilden dat wel maar we hebben er nooit meer wat van gehoord." Zelf heeft ze het toen ook maar la ten zitten. Anno 2004 prijkt er in de huis kamer nog steeds een gaska chel. „Boven staan 's winters de ijsbloemen op de ramen. Ach, eigenlijk vind ik het niet zo erg. In zo'n huis met cv word je 's ochtends maar met een droge strot wakker." drijfsplan. „Wij denken aan samengaan met de streekmuziekschool Leiden in die zin dat er in Leiderdorp een depen dance komt of beter gezegd blijft, waar ook Alkemade van kan profiteren. Zo blijven we de lokale binding houden en zijn we toch onderdeel van een grote muziekschool, waardoor we minder kwetsbaar worden en nog betere kwali teit kunnen leveren. Voorschoten en Oegstgeest werken volgens zo'n zelfde concept." De komende weken neemt Hulsman ruim de tijd om te onderhandelen met betrokken wethouders, commissies, be stuur en gemeenteraad. „Als we nu ook nog alle steun van de ouders krijgen, hebben we het plaatje rond. Dit is de enige manier. We moeten van ons laten horen en zelf het initiatief nemen voor dit overlevingsconcert." „We geven onszelf tien jaar. Dan moet het landgoed weer net zo glimmen zoals je ziet op foto's van rond 1900. Dat heb ben we Van Lynden beloofd en daar houden we ons aan." oegstgeest - Het toenemend verkeer dat zich in de ochtend en avondspits door het dorp moet wurmen baart de Oegst- geestse politiek zorgen. Met na me op de Rijnzichtweg, de Rhijngeesterstraatweg en de Rijnsburgerweg is er geen door komen meer aan. Omdat het niet alleen Oegstgeestenaren zijn die de wegen vullen, drin gen de politici aan op snel over leg met Katwijk, Leiden, Leider dorp, Noordwijk, Rijnsburg, Sassenheim en Voorhout. Wethouder Meester geeft toe dat het toenemende verkeer een steeds groter probleem wordt in het dorp. „Wij hebben ook regelmatig overleg met Rijnsburg; over de Flora, over het te bouwen bedrijvenpark Rijnfront. Én we praten in re gionaal verband ook over de doorstroming van het verkeer. Een deel van de oplossing zou de verbreding van de N206 zijn, dan komt er minder verkeer over de Rijnzichtweg. Maar dat duurt nog wel even, dus we moeten inderdaad op korte ter mijn zoeken naar andere oplos singen." Maar een kant-en-kla- re oplossing kan de wethouder niet uit de hoge hoed toveren. Raadslid Papma deed hem gis teravond in de gemeenteraad namens Progressief Oegstgeest nog wel een suggestie aan de hand: „Als meer mensen ge bruik zouden maken van die prachtige gratis bussen naar Den Haag, zou een deel van het probleem opgelost zijn." oegstgeest - Leefbaar Oegst geest (LO) wil een bouwstop voor grote projecten, zolang de gemeente nog niet pre cies weet hoe het dorp er uit moet zien in de toekomst. Dat ideaalbeeld, vastgelegd in een 'structuurvisie', is over een half jaar klaar. Tot die tijd wil LO dat burge meester en wethouders geen aanvragen in behandeling nemen - met uitzondering van plannen die al in gang zijn gezet, zoals Rustenborch en Poelgeest. Het college toonde gister avond in de gemeenteraad begrip voor het idee van LO, maar kan onmogelijk aan het verzoek voldoen. „Als ie mand vrijstelling van het be stemmingsplan vraagt voor een bouwplan, zijn wij ver plicht die aanvraag in be handeling te nemen", aldus wethouder Meester. Die juridische hindernis deed volgens de overige le den van de gemeenteraad niets af aan de goede bedoe lingen van Leefbaar Oegst geest. De raadsleden kondig den aan de komende maan den extra streng naar inge diende grote bouwplannen te kijken. „Ieder verzoek komt bij de raad. Als we het komend halfjaar wakker blij ven, hebben we het zelf in de hand", stelde CDA'er De Kok vast. oegstgeest - Hoewel ze hun best moesten doen niet over cijfers te praten - die zijn ge heim - hadden de Oegstgeestse politici gisteravond in de ge meenteraadsvergadering alle maal lof voor de bezuinigingen die burgemeester en wethou ders hadden gevonden in de plannen voor Poelgeest. Het te kort loopt door de bezuinigin gen terug van 19,5 naar 14,2 miljoen euro. De raadsleden hamerden er gis teren nog maar eens op dat wat hen betreft de timnel tussen de Merenwijk en Poelgeest er niet hoeft te komen. Dat levert een welkome bezuiniging van een paar miljoen op, maar de Oegstgeestse politiek gebruikt vooral verkeerstechnische argu menten: Poelgeest moet een autoluwe wijk worden en door de tunnel worden 5.000 auto's per dag verwacht. De onder handelingen met Leiden over het al dan niet bouwen van de tunnel zijn nog in volle gang. Evenals de gesprekken over de renovatie van het woonwagen kamp aan het Trekvaartplein en het overdragen van de Haar lemmertrekvaart, die officieel Leids grondgebied is, aan Oegstgeest. De raadsleden betreuren dat Poelgeest door alle perikelen toch weer een jaar later klaar is dan gepland. kaag - Een brug naar de vaste wal zodat de inwoners van Kaag 's morgens niet meer in de file staan te wachten voor de pont? Het klinkt misschien wel sympathiek, maar geen Kager die daar op zit te wachten. Nou ja, hooguit één of twee dan. Zesennegentig procent van de eilandbewoners wil geen brug en op de vraag of het eiland het eiland moet blijven antwoord zelfs honderd procent volmon- dig 'ja'. De stemmingen werden gehou den gisteren bij een bijeen komst over de structuurvisie van de gemeente Alkemade op Kaageiland. De Alkemadese ge meenteraad trekt langs de ver schillende dorpen om de me ningen te peilen over haar idee- en voor mogelijke toekomstige ontwikkelingen. De inwoners van Kaag waren wat dat betreft behoorlijk duidelijk: bijna alles moet gewoon maar bij het oude blijven. De belangrijkste uitzondering op die regel woWt gevormd door de Keverhaven. Deze pas santenhaven op het eiland wordt veelvuldig gebruikt door mensen die er voor lange tijd hun boot afmeren. En dat is de eilandbewoners al sinds jaar en dag een doorn in het oog. Het idee om de haven en de omge ving van de haven op te knap pen, wordt dan ook door een meerderheid op het eiland toe gejuicht. Maar de bouw van meer wo ningen op het eiland - daar moet weer bijna niemand iets van hebben. Moet verdichting van de bestaande lintbebou wing worden tegengegaan? Niet midner dan 87 procent stemt 'ja'. Moet de mogelijkheid wor den geschapen om op de cam ping vier of vijf woningen te bouwen? Zestig procent vindt van niet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15