LEIDEN REGIO Stadhuis moet veel veiliger Met de Roversbende op speurtocht transparant sociaal-cultureel centrum oenen wil oorschotense jeugdinstellingen gaan intensiever samenwerken R3 Pasjessysteem wordt strenger Oegstgeestenaren betalen rioolrecht naar gebruik vrijdag 30 JANUARI 2004 leiden - Het stadhuis is veel te gemakkelijk toegankelijk. Bevei ligers ontdekten dat mensen met kwaad in de zin eenvoudig bij waardevolle spullen of ver trouwelijke informatie kunnen. De gemeente neemt maatrege len om ongewenste personen te weren en diefstallen te voorko- Daartoe wordt het pasjessys teem aangescherpt. Er zijn nu 1500 toegangspasjes in omloop voor het stadhuis, het Stads- bouwhuis en het daarnaast ge legen Tweelinghuis waar in to taal 600 ambtenaren werken. Ongebruikte pasjes worden ge blokkeerd. Daarnaast moeten bezoekers zich bij aankomst en vertrek melden bij de beveili ging, die ze registreert en een badge geeft. Zij worden opge haald door een ambtenaar. Ook gemeentelijke medewerkers die in andere gebouwen werken worden als bezoekers gezien. De beveiligingsmedewerkers lo pen nu regelmatiger rondesf door de grote gemeentelijke ge bouwen, en wijzen ambtenaren! er op wanneer zij niet goed opi hun spullen letten. „Het is heel simpel: hou je spullen in de ga-, ten en laat je bezoek niet al leen", adviseert een medewer-i ker van de beveiligingsdienst in de Sleutelkrant, het blad voorj het personeel van de gemeente' Leiden. Daarin zegt Eus Flap per, binnen de gemeente ver antwoordelijk voor de beveili ging van de gebouwen, dat het stadhuis geen vesting wordt. „Het is en blijft een openbaar gebouw met een open karakter. Wel is het belangrijk dat de juis te mensen toegang hebben tot het juiste gebouw en dat er controle is op wie in- en uit gaan. Dit bevordert de veilig heid in het stadhuis en straalt professionaliteit uit naar bezoe kers." De nieuwe maatregelen, opge nomen in het protocol Beveili ging, gaan op 1 februari in. oegstgeest - Oegstgeestenaren krijgen een rekening voor riool recht die hoger wordt naarmate ze meer water verbruiken. Pro gressief Oegstgeest kreeg dat voorstel er gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering door. Eerder hadden burge meester en wethouders ervoor gekozen om een eenheidsprijs van 113 euro in rekening te brengen. Dat was makkelijker en goedkoper. Maar een derge lijke regeling straft volgens Pro gressief Oegstgeest juist dege nen die zuinig met water om springen. En uit nadere bereke ning bleek dat het innen van de belasting aan de hand van de meterstand maar een euro per aansluiting extra kost. Wethouder Meester was die be rekening erg meegevallen. En aangezien ook zij een voorstan der is van het principe 'de ver vuiler betaalt', komt zij op 17 februari tijdens een extra raads vergadering met een nieuwe re geling. „Dat is wel laat, want de nieuwe tarieven moeten per 1 maart van kracht zijn en het is de gewoonte om die de inwo ners van Oegstgeest ruim voor die tijd mee te delen. Maar in dit geval zou het wel kunnen." Het CDA kan zich als enige niet vinden in de heffing aan de hand van de watermeter. „Het; gaat om de aansluiting en het1 onderhoud van de riolering. Dat is een vast bedrag, hoeveel water je er ook doorheen spoelt", zei De Blaeij. De WD ziet daar de logica wel van in, maar vindt ook de ge dachte om zuinig omgaan met water te stimuleren door het verbruik te belasten aardig. De liberalen stelden daarom voor een vast basisbedrag te heffen voor de aansluiting en daar bo venop een variabel tarief naar rato van het waterverbruik. De wethouder vindt dat een goed idee, maar pas voor 2005. Ook voor hun afval moeten de Oegstgeestenaren binnenkort per ldlo gaan betalen. Oor spronkelijk wachtte Oegstgeest op zo'n plan in regionaal ver band, maar nu Leiden dat niet ziet zitten en de gemeenschap pelijke vuilnisdienst Gevulei waarschijnlijk pas wil overgaan op 'gedifferentieerd tarief als alle vuilniswagens aan vervan ging toe zijn, wil wethouder Meester op eigen houtje een manier vinden om ook hier de vervuiler te laten betalen. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In polderpark Cronesteyn is zondag vanaf 14.00 uur een demonstratie 'eendenkorf vlechten' met éénjarige wilgen- takken. Van de wilgen kunnen de dikkere takken gebruikt wor den voor een tuinafscheiding en wie wil weten waar er wilgen in de buurt gesnoeid worden, kan bellen met de afdeling Na tuur- en milieueducatie van de sector Wijkbeheer, tel. 5214996. In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den is zondag vanaf 13.30 uur bingo. In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 in Leiden begint maandag om 14.00 uur een bingo voor 50-plussers. Vijf spelrondes voor 3 euro. Het vrouwenzangkoor Matilo zoekt nieuwe leden. Het koor oefent elke dinsdag van 13.45 tot 15.15 uur in het buurthuis aan de Zaanstraat 126. Kosten: 40,50 euro voor 15 keer. Infor matie telefoon 5412515. Bij voldoende deelname be gint buurtactiviteiten Room burg cursussen Spaans, zowel voor beginners als gevorder den. Kosten: 12 lessen voor 39 euro. Meer informatie bij Roomburg, Van Vollenhoven- kade in Leiden, tel. 5132462. In de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat begint zondag om 14.00 en 15.00 uur de muzi kale peutervoorstelling 'Ik wil de maan'. De toegang is 2 euro. In buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 in Leiden begin nen donderdag 5 februari cur sussen Spaans. Twaalf lessen voor 39 euro. Informatie 5412515. In de gymzaal aan de Lam- menschansweg 4 in Leiden wordt in de maanden septem ber tot en met mei elke maan dag van 9.15 tot 10.15 uur con ditietraining gegeven voor vrouwen vanaf ongeveer 40 jaar. Kosten 10,50 euro per maand. Meer informatie: tel. 5143281. Elke maandag is er in de hal van de Vredeskerk aan de Burg- gravenlaan van 14.00 tot 17.00 uur de gelegenheid om te kla verjassen. Nadere informatie tel. 5146014 of 5131762. Landschappen herkennen en kunnen aangeven hoe ze zijn ontstaan. Dat biedt de cursus 'landschappen in de Leidse re gio' verzorgt door IVN Leiden, die in maart begint. De cursus bestaat uit vijf excursies op za terdagochtend en vijf bijeen komsten op maandagavond in het Wellant College, Lange Voort 70 in Oegstgeest. Opgave en informatie bij Greteke Renaud, 5126215 of tenoord- zij@cs.com Stiltecentrum Jethro aan de Cobetstraat 79 in Leiden ver zorgt zaterdag 7 en zondag 8 fe bruari een workshop over vrou wenkracht: vrouwen dragen kennis met zich mee over ge boorte en sterven, ziekte en ge zondheid. Inlichting®! bij Jédi- djah, tel. 5132576. Bewegen is goed en leuk, ook voor kleine kinderen. Kleuters van 3,5 tot 5,5 jaar kunnen zich elke woensdag van 14.15 tot 15.15 uur uitleven in de gym zaal aan de Oppenheimstraat in Leiden. Kosten: 21 euro voor drie maanden. Informatie: tel. 5215546. (advertentie) RIJNtAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGFVENO IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIINEN wie een probleem of probleemgedrag is vastgesteld, verder afglijdt. Het signaleringsoverleg richt zich op jongeren tussen de twaalf en achttien jaar oud. Jongeren met problemen thuis of op school, met politie of justi tie, met financiële, relationele of ver slavingsproblemen moeten door het overleg in beeld komen. Voor specifie ke aanpak van de problemen worden de jongeren doorverwezen naar bij voorbeeld het Bureau Jeugdzorg, de LWO of Florence. Hanneke Ferwerda, maatschappelijk werker bij Florence, zei in november in deze krant dat het grootste probleem van het maatschap pelijk werk op dit moment is dat het deze jongeren uit het oog verliest. Dat moet het signaleringsoverleg voorko men. itu «bouwmeester ontwerpt stedenbouwkundige schets voor Leiderdorp on Janneke Dijke mei ote iDORP - Als het aan rijks- is w meester Jo Coenen ligt, Leiderdorp een sociaal- sser teel centrum dat transpa- is en open oogt, met veel De bezoeker aan het mo- dorpshuis moet als het het pand in getrokken in, in plaats van dat hij zid op een gesloten, donkere Het is nog maar de vraag enen zijn zin krijgt. De ge- ;e ers willen vooral een pand arei eed bruikbaar is. Ook wet- neoer Molkenboer wil geen iklaieeld nemen aan het Al- keise, glazen stadhuis. „Daar edeij architectuur de boven gevoerd en het gebruik ir." ksbouwmeester hield daar bij zijn ontwerp van het sociaal- cultureel centrum al rekening mee en maakte verschillende schetsen. Behalve een variant met een glazen pui van twee verdiepingen hoog ontwierp hij ook een pand waarin verschil lende muren van baksteen wor den onderbroken door glazen wanden. De voorstellen van Coenen zijn stedenbouwkundi ge ontwerpen. Zo'n ontwerp moet duidelijk maken wat de vorm, de hoogte en de omvang van het pand wordt, en eventu eel welk materiaal wordt ge bruikt. Coenen is een stapje verder gegaan en is alvast een beetje op de stoel van de archi tect gaan zitten. Desondanks komt er ook nog een architect aan te pas. Duidelijk is nu dat het pand een begane grond met twee verdiepingen erop krijgt. De verschillende ontwerpen van Coenen werden gister avond in het Leiderdorpse ge meentehuis gepresenteerd aan de politiek en aan geïnteres seerde inwoners. De toekomsti ge gebruikers van het pand zijn eerder al op de hoogte gesteld. Namens hen meldde Theo de Bruin van de Oudheidkamer dat de beide varianten afzon derlijk niet geschikt zijn, en dat er volgens hen een mix van de twee ontwerpen gemaakt moet worden. „Het is onze voorkeur dat de beneden-etage zo open mogelijk is, zodat iedereen zich welkom voelt en ons kan zien. Daarboven moeten de werk ruimtes komen die wat meer gesloten zijn. Ook de vergader ruimtes willen we graag half ge sloten hebben." Een probleem van glazen wanden is dat er geen bureaus tegenaan kunnen staan, dat het er van buitenaf rommelig uitziet en dat het er snel warm of juist koud is. Veel glazen gebouwen zijn binnen de kortste keren hermetisch af gesloten met luxaflex en zon weringen, waardoor de bedoe ling verloren gaat. Het sociaal-cultureel centrum wordt gebouwd op de hoek van de Laan van Ouderzorg en de Van Diepeningenlaan, op het parkeerterrein naast de Rabo bank. De gemeente wil dat het een levendige tegenpool van Winkelhof wordt, een plek waar elke inwoner van Leiderdorp terechtkan met vragen of zo maar voor de gezelligheid. Het centrum wordt bevolkt door de bibliotheek, de muziekschool, de oudheidkamer en door tal van organisaties als de speel-o- theek, ouderenorganisatie Plus punt, het sociaal-cultureel werk dat onder meer het jongeren werk voor zijn rekening neemt, vluchtelingenwerk, theater To- verlei, de volksuniversiteit, de seniorenraad, de stichting maatschappelijke dienstverle ning, de Kinderkring, de Unie van Vrijwilligers en het Platform Gehandicaptenbeleid. Ook kunnen ouderenbonden, buurtverenigingen en de oran jeverenigingen er terecht voor bijvoorbeeld een vergadering. Op de begane grond, aan de kant van de vijver in park De Houtkamp, komt een grand ca fé met een terras. Thuiszorg en de Algemene Woningstichting Leiderdorp (AWL) zijn inmid dels afgehaakt. Om het gebouw te kunnen be talen, worden er vijftien appar tementen naast en boven ge bouwd. Onder het pand komt een halfverdiepte parkeerkel der. De gemeenteraad moet op 8 maart een knoop doorhakken over het stedenbouwkundig ontwerp. In de commissiever gadering van 25 februari wil de politiek eindelijk eens door wethouder MacGillavry worden bijgepraat over de samenwer king tussen de toekomstige ge bruikers, die al sinds eind 2002 plannen maken. Een rapport daarover kreeg de politiek ech ter nooit. Volgens planning be gint de bouw halverwege 2006. Eind 2007 gaan de deuren van het moderne dorpshuis open. ■erleg over problemen van jongeren tussen 12 en 18 jaar jcHOTEN - Verschillende instellin- lie zich in Voorschoten bezighou- t jongerenwelzijn tekenen bin- een samenwerkingsovereen- Het doel van de voorgenomen is het vroegtijdig signa- bij jongeren. De willen regelmatig een zoge- 'signaleringsoverleg' voeren. De tot meer en betere samenwer king werd op een informatieavond in november uitgesproken door onder meer politie en maatschappelijk werk. Vertegenwoordigers van de politie, het Bureau Jeugdzorg, het Regionaal Bu reau Leerplicht, Florence (voorheen Zorggroep Horst en Vlietstreek), de Leidse Welzijns Organisatie en burge meester Verver ondertekenen de over eenkomst op 10 februari. Daarin leg gen zij vast hoe het signaleringsover leg, dat de gemeente Voorschoten eind februari voor het eerst organiseert en dat preventief van aard is, eruit moet komen te zien. Door nauwe samen werking kunnen de deelnemende in stanties hun kennis en informatie bundelen. Door het vroegtijdig signa leren van problemen is het de bedoe ling te voorkomen dat een jongere, bij Lalleman is groepsleider ichoolse opvang De Ba lde aan de Oppenheim- Onlangs fietste hij over leterwoudsesingel en zag igte van de korfbalvel- Sporting Trigon dat er 'erkzaamheden in de werden uitgevoerd. En nodder op de kant sta in paar scherven boven geruit. an bedacht zich geen int, remde, maakte imkeert en griste een herven mee die hij ver is aan een twintigtal 7- irigen van de groep de ibende liet zien, die hij leidt. Een archeologiepro- geboren. an, als kind al géïnteres- in archeologie en ge- ake Edenis besloot 'zijn' kinde- mthousiast te maken. „Als een leuke manier dat. Ik heb er zelfs een kaart van Leidens Ontzet bijgehaald waar veel water op staat om de kinderen een beet je de geschiedenis bij te bren gen. Hartstikke leuk om zo met ze bezig te zijn." Het duurde dan ook niet lang voordat de Roversbende gewa pend met scheppen naar de Zoeterwoudsesingel vertrok waar flink in de modder werd gespit. Het resultaat? Een bon te verzameling van oude schoenen, kapotte fietssloten, maar ook oude ketels; al dan niet versierde pijpenkoppen, kapotte flessen, scherven aar dewerk en porselein en Delfts blauw. Een intrigerende vondst is een witte dop van een beugelfles met daarop de tekst: C. Bloot junior, Leiden. Lalleman zou graag weten wie er meer kan vertellen over deze naam. De gevonden voorwerpen wer den in een lokaal aan de Op- De bonte verzameling die uit het Leidse water werd gevist, wordt tentoongesteld door de Roversbende. Foto: Mark Lamers penheimstraat nader onder zocht. „En dan ontstaat er al gauw een hele discussie tussen de kinderen in de groep", al dus Lalleman. „Omdat we nog al wat kapotte flessen vonden, was de conclusie dat die wer den weggegooid omdat er heel lang geleden nog geen vuilnis mannen waren." Om het geheel een beetje een professioneel tintje te geven, benaderde Lalleman een ama teur-archeoloog. „Die man dacht dat we op die plek aan de singel niet erg veel interes sante dingen zouden vinden. Maar ik ga toch de stadsar cheoloog nog bellen, want mis schien zit er toch wel iets van waarde tussen, ook al verwacht ik dat niet. We hebben hier al gekscherend gezegd dat een oud gevonden flesje de meeste waarde heeft vanwege het sta tiegeld." Toch komt er in De Basisbende een echte expositie. „We heb ben een week gebruikt om te graven", aldus Lalleman. „De tweede week is benut om alles schoon te maken en te inventa riseren en nu gaan we de ten toonstelling inrichten. Leuk voor de kinderen, hun ouders maar ook andere groepen van De Basisbende mogen natuur lijk komen kijken." Lalleman kijkt in ieder geval nu al terug op een leuk en leer zaam project. „Je bent met z'n allen op pad en met z'n allen bezig. Het is archeologie en dat lijkt misschien saai, maar als je dat leuk brengt, is het prachtig voor de kinderen. Eric-Jan Berendsen Het alternatieve ontwerp van Coenen: met meer baksteen, verbonden door glas. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timöteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 ociaal-cultureel centrum zoals Coenen dat het liefst ziet: met veel glas. aties: Rijksbouwmeester Jo Coenen nge Isv^ tH af|

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13